83:fe Jaargang VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1942 Ko. 25263 De onweerstaanbare Duitsche opmarsch in het Kaukasus-gebied Veertig dagen offensief Verspreide Berichten Misdadige propaganda in Frankrijk BINNENLAND De nieuwe bonnen Verduisteren: RECHTZAKEN STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. PI.very.: K. Been, Lelden. De Berljjnsche A.N.P.-correspondent meldt: Het is thans veertig dagen geleden, dat het offensief tegen de legers van Timosjenko is be gonnen en van militaire zijde wordt er op ge wezen, dat in dezen korten tijd de geheele Zui delijke vleugel van het bolsjewistische front verbrijzeld is. De Duitsche en verbonden troe pen zyn opgerukt in een gebied, dat 200 tot 300 km. diep en acht tot negen honderd km. lahg is, een gebied daarenboven, dat tal van terreinmoellykheden opleverde en waarin tal van belangrijke industrie- en ravitailleerings- centra waren gelegen. Dat het verlies van deze gebieden voor de bolsjewisten niet te vervan gen is, blijkt wel uit de ongerustheid, waarmede men in het geallieerde kamp de ontwikkeling gadeslaat. Een andere voor de bolsjewisten zeer ongun stige omstandigheid is, dat de strijd thans tot het gebied van de Kaukasische randvolken ge naderd is. Het is bekend, dat deze volken, zoo als de Kalmukken en Tartaren, van den aan vang af tamelijk vijandig tegenover het bewind van Moskou hebben gestaan. De bolsjewistische gezaghebbers hebben deze volken dan ook nooit geheel vertrouwd en hen als soldaten onbe trouwbaar geacht. Dat dit wantrouwen geens zins misplaatst is, blijkt wel hieruit, dat b.v. de Krim-Tartaren actief aan den strijd tegen de bolsjewisten aan de zijde der Duitsche troepen hebben deelgenomen. Na den benedenloop van den Don "te hebben overschreden, zijn de Duitsche en verbonden troepen in nauwelijks 10 dagen tijd een 300 km. naar het Zuiden opgerukt. Deze geweldige pres tatie is geleverd in een dor steppegebied, waar de zomerhitte de bewegingen der troepen aan zienlijk belemmert. De voornaamste marschrichting is Zuidelijk waarbij de belangrijke spoorwegknooppunten Ti- choretk en Kropotkin reeds gepasseerd zijn. De in Z.O. richting oprukkende troepen hebben de belangrijke industriestad Worosjilofsk reeds achter zich. Zij hebben al den hoofdspoorweg tusschen de Zwarte- en Kaspische Zee bereikt, waardoor deze laatste verbinding tusschen de beide zeeën voor de bolsjewisten is komen te vervallen. Tegelijkertijd rukt thans een andere snelle colonne tusschen Don en Sal op, daar mede als het ware een wig drijvend tusschen de bolsjewistische troepen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt over de gevechten in het Kaukasische gebied nog het volgende mede: De ten Oosten van de Zee van Azof opruk kende Duitsche en Roemeensche troepen heb ben bij de achtervolging van de naar het Zui den wijkende bolsjewieken de stad Tichoresk strijdend gepasseerd. Op dit belangrijke kruis punt van de uit Jeisk naar Armawir en van Krasnodar naar Stalingrad loopende spoorlij nen is het tot felle huizengevechten gekomen, waarbij de vijandelijke tegenstand gebroken werd. Tevergeefs trachtten de bolsjewieken door tegenaanvallen, die gesteund werden door een pantsertrein, de stad te heroveren. De Duit sche en verbonden troepen handhaafden niet alleen hun terreinwinst, maar rukten met hun bewegelijke deelen onstuitbaar verder naar het Zuiden op. In het gebied ten Noorden van Wo rosjilofsk trachtte een van zijn verbindingen afgesneden vijandelijke groep naar het Oosten door te breken, doch werd in het geconcen treerde vuur van alle wapens verslagen. Andere uiteengedreven vijandelijke groepen werden in het gebied ten Noorden van Armawir vernietigd of gevangen genomen. Ten Zuiden van Worosjilofsk rukten snelle troepen, doeltreffend gesteund door formaties jachtkruisers, ver op over de Koeban en ver braken de groote spoorwegverbinding tusschen de Zwarte- en de Kaspische Zee. Daardoor werd de vijand opnieuw belemmerd in zijn geringe, hem nog resteerende bewegingsmo gelijkheden. Het verlies van deze spoorlijn is voor de bolsjewieken zoo belangrijk, omdat zij als belangrijkste transportverbinding tusschen het oliegebied van Maikop en de olieverwer- kende raffinaderijen in de Noord-Kaukasische steden optreedt. Bij de ondersteuning van de oprukkende Duit sche troepen aan den Zuidelijken oever van de Koeban door Duitsche formaties jachtkruisers. is een groot aantal gemotoriseerde en bespan nen voertuigen vernield, en een groote benzine- opslagplaats der bolsjewieken in brand gewor pen. Door inslaande bommen op vluchtende vijandelijke colonnes leed de vijand zware ver liezen. Luchtaanvallen werden gericht op de stations van Koerganaja, ten Westen van Ar mawir en de havenstad Toeapse aan de Zwarte Zee. DE VLOOT IN DE ZWARTE ZEE. De Berljjnsche A.NJP.-correspondent meldt: Van welingelichte zijde wordt de sterkte van de bolsjewistische vloot in de Zwarte Zee op het oogenblik als volgt aangegeven: één slag schip van de Pariskaja-Kommunaklasse (23.000 ton); 4 tot 6 kruisers van 5 tot 8000 ton; 12 tot 15 torpedojagers, een vrij groot, aantal duikbooten en torpedo-motorbooten, benevens een aantal kleinere vaartuigen. Ofschoon nu de getalsterkte van .deze vloot nog vrij groot is. wordt de gevechtskracht niet zeer hoog aangeslagen. Met name is het slag schip van een oud type, zij het ook, dat het voor enkele jaren gemoderniseerd is. ROOSEYELT'S BOODSCHAP AAN STALIN. In politieke kringen te Berlijn wordt in ver band met het nog onbevestigde bericht, dat ge neraal-majoor Bradley met een persoonlijke boodschap van Roosevelt aan Stalin te Moskou zou zijn aangekomen, er aan herinnerd, zegt het D.NB., dat „persoonlijke boodschappen van Roo sevelt" het begin van het eind plegen te be- teekenen. Zoo werd de Negus met een derge lijke boodschap bedacht alvorens hij Abessinië moest verlaten. Een andere kreeg Tsjang Kai Sjek voor de weg door Birma werd afgesneden. Koning Peter van Zuid-Slavië kreeg een derge lijke boodschap na den staatsgreep van gene raal SimowitsJ en ook koning George van Grie kenland mocht een brief van Roosevelt zij het ook eerst na de ineenstorting van zijn land in ontvangst nemen. In dit verband wijzen politieke kringen te Berlijn er op, dat een Zweedsch blad de reis. die Churchill naar Moskou zou maken, vergelijkt met het bezoek, dat hij kort, voor de ineenstor ting van Frankrijk aan den toenmaligen Fran- schen minister-president, Reynaud. bracht. Naar radio New-York meldt, wordt te Moskou een militaire conferentie gehouden. Hieraan zouden hooge Sovjet-militairen, de Amerikaan- sclie luit.-generaal Bradley en voorts de Brit- sche en de Amerikaansche ambassadeur deel nemen. UIT BRITSCH-INDIÈ. Sir Stafford Cripps heeft in de „Times" een verklaring gepubliceerd over de gebeurtenissen in Indië, waarin o.a. wordt gezegd: Over de noudtng der Britsche regeering bestaat geen twijfel. Het is onmogelijk midden in den oorlog in een zoo groot land als Indië een „wijziging in de controle" tot stand te brengen, en nie mand kan verwachten, dat de Britsche of In dische regeering zal wijken voor eenigerlei „be dreigingen met wanorde en chaos". Wij zullen Indië noch verlaten, noch zullen wij sabotage van de Engelsche oorlogsinspanning dulden. zoo schrijft de „Daily Telegraph" over het voorstel van Gandhi aan de commissie van het al-Indische congres. Het blad zegt ver dei*, dat wanneer de Indische congresleiders zoo opgeblazen van machtswaan zijn, dat zij zich geen duidelijk beeld kunnen vormen van deze onverbiddelijke feiten, zij de gevolgen op hun eigen hoofd zullen zien neerkomen. (D.NB.). VORMING VAN PALESTIJNSCHE TROEPEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Britsche regeering officieel medegedeeld.dat een „Palestijnsche legerafdeeling" is gevormd, die zal bestaan uit gescheiden Joodsche en Arabische infanteriebataljons. De Engelsche minister van oorlog, sir James Grigg. heeft in het. Lagerhuis verklaard, dat de bestaande Palestijnsche compagnieën in de nieuwe regimenten zullen worden opgenomen. Men hoopt nog minstens 10.000 recruten aan te werven. Tijdens een debat, dat op deze mededeeling volgde, brachten eenige afgevaardigden naar voren, dat de vorming van een Joodsch leger in Palestina een gevaarlijk effect op de stem ming der Arabieren zou hebben. (D.N.B.). SAMENWERKING TUSSCHEN LEGER EN HITLERJUGEND. Ter verdieping van de samenwerking tusschen leger en Hitlerjugend zijn op uitnoodiging van den chef van het opperbevel dei* weermacht, maarschalk Keitel, 15 militairen van het leger, onderscheiden met het ridderkruis, te Berlijn aangekomen om een bezoek te brengen aan de kampen, waar de H. J. in militairen zin wordt opgevoed. De militairen zullen hier spreken over hun ervaringen aan het front. (D.N.B.) UITEENZETTING VAN DE BRINON. De Brinon, Fransch ambassadeur en alge meen afgevaardigde van de Fransche regee ring in de bezette gebieden, heeft de vertegen woordigers van de Fransche en buitenlandsche pers ontvangen en hun, naar het DJïB. meldt, oun. verklaard: „Ik wil u heden een overzicht geven van den toestand in het land. Ik zal dit doen met de oprechtheid zooals Ik dat tegenover u gewoon ben. Gij weet dat het règeeringshoofd enkele dagen te Parijs heeft doorgebracht. Woensdag ochtend was hij terug te Vichy om aan den maarschalk verslag uit te brengen, over wat hij langzaam en met moeite, doch tevens met be slistheid ten voordeele van de heropstanding van Frankrijk heeft gedaan. Aangezien hij het vertrouwen van den maar schalk geniet en bijgevolg op het gezag van den maarschalk'kan steunen, wist hij moeilijk heden te overwinnen, welke niet konden voor zien worden en die langdurige hindernissen hadden kunnen worden. Ik verklaar u dat wan neer ernstige gebeurtenissen, welke slechts zou den kunnen veroorzaakt worden door het wan begrip en de vijandschap van enkele Franschen, uitblijven, de regeering Laval op het punt staat essentieele. resultaten te bereiken. Ik sta er op onze landgenooten te verwitti gen dat, zoo Frankrijk geen voordeel zou halen uit de geduldige krachtsinspanning van zijn re geering, dit te wijten zou zijn aan menschen die geen begrip hebben van den werkelyken toe stand en zich min of meer ter beschikking stel len van een misdadige propaganda. Voor de volgende week zijn de bonnen 41 aangewezen voor het koopen van de gebruike lijke hoeveelheden brood, beschuit, vleesch, aardappelen (3 kg.) en rookartikelen (ook voor de dames). Bovendien wordt op bon 41b van de aardap- pelenkaart nog V» kilogram aardappelen be schikbaar gesteld. In de vierwekelyksche periode van 9 Augus tus tot 5 September zullen geldig zyn de bon nen: 357 voor suiker. 358 voor jam, 359 voor peulvruchten, 360 voor gort (het oude rantsoen van 250 gram), 361 voor vermicelli of maïzena, 362, 363, 364 en 365 voor bloem; 367, 368 en 369 voor kaas: 41, 42, 43 en 44 voor melk; 4-41 en 4-42 reserve voor rijst;, 41 en 42 versnaperingen voor chocolade en 43 en 44 versnaperingen voor suikerwerk. Van 8 tot 19 Augustus is boter verkrijgbaar op bon 39 en rundvet voor hen, die destijds deze bon bij den slager hebben ingeleverd. BEDRIJFSCHAP VOOR PLUIMVEE EN EIEREN. Verschillende benoemingen. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij is het bestuur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren als volgt samengesteld: Ir. J. G. Tukker ce Beekbergen, voorzitter; B. Aalderink te Laren, ondervoorzitter; J. J. den Hollander te Gouda; A. H. van Steenbergen te Zaterdag j.l. hebben wij te Parijs nog een Bennekom; K. Enthoven te Bennebroek; J. staaltje gehad van deze propaganda. Een Breukers te Roermond; Th. Moormann te Goor. van hedenavond tot morgenochtend helleveeg uitte den kreet: „De Amerikanen zeggen: kom in opstand." Enkele terroristen, die ingewijd zjjn in de techniek van de Ko mintern, hebben Parijsche vrouwen lukraak met hun revolverschoten neergeveld om aan de agenten te ontsnappen en hun vlucht te vergemakkelijken. Zij hebben een voorbijgan ger gedood. Twee agenten en een soldaat van het bezettingsleger, die ter hulp snelden, hebben zij zwaar gekwetst. Dat is nu het tweede front, het eenige dat Churchill, Roo sevelt en hun handlanger Stalin kunnen op richten. En Frankrijk is bijzonder bedreigd met dit soort tweede front. In dezen tijd dat de horizon, gelukkig voor ons, een helderder uitzicht krijgt, kan men de Franschen niet genoeg uitnoodigen over hun verantwoordelijkheid na te denken. Mogen zij eindelijk begrijpen dat vooral de propaganda van de Churchill's, van de Roosevelts en de Stalins verantwoordelijk moet gesteld worden voor al het onheil waaronder zij lijden en dat deze pro paganda hun grootste vijand is. De maan kwam heden op te 2.12 uur en onder te 17.57 uur. 21.21 uur 6.11 uur ^aat KAART VAN PEU De strijd die momenteel gaande is in de Noord-Kaukasus ontwik kelt zich langs de rivieren de Koeban en Jeja. Over een breed front naderen de vereenigde Duitsche troepen de spoorlijnen Jeisk en Noworossijsk. Belangrijke plaatsen zijn reeds in Duitsche handen gevallen, o.a. Romanouski (Kropotkinj, Worosjilofsk (Stawropa) terwijl de plaatsen Temjoek, Krasnodar (Jekatarinodar) bedreigd worden met omsingeling. Op de kaart zijn verder de voornaam ste pijpleidingen ingeteekend die de petroleum aanvoeren naar de Zwarte zee-uitvoerhavens. FRAUDULEUZE SsLACHTINGEN IN STAD EN PROVINCIE. Gevoelige straffen. De Groningsche politie is er in geslaagd vele frauduleuze slachtingen in stad en provincie aan het licht te brengen. Hoe brutaal er meer malen wel werd opgetreden, moge blijken uit de volgende gegevens, welke ons werden ver strekt. Processen-verbaal werden nl. opgemaakt tegen 31 hoofdverdachten en 261 verdachten wegens het slachten en koopen van vee, waar bij betrokken waren 73 runderen, 112 varkens en 83 schapen. Voorts werden in beslag genomen 942 kilo gram vleesch, 394 met vleesch gevulde weck- flesschen en 332 huiden, die vernietigd werden, De bedrijvers van deze delicten hebben allen voor den economischen rechter terecht gestaan en hun werden gevoelige straffen opgelegd. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Het was geen onvoordeelig handeltje, dat J. Petit uit Leiden had gedreven: hij kocht voor I. 35 broodbonnen en verkocht die weer voor f. 42.50 De economische rechter legde hem twee maanden gevangenisstraf op. In hooger beroep betoogde verdachte 'niet te hebben geweten dat hetgeen hij deed strafbaar was De proc.-generaal geloofde daar niet veel van en eischte bevestiging van het vonnis. Om gebakjes te bekomen had mej. J C. Isarin te Katwijk aan Zee broodrantsoenen ge kocht. en ze dacht dat dit wel mocht. Door de gevangenisstraf van een maand die de rechter had opgelegd, moest zij ervaren dat honnenhandel streng wordt gestraft. In hooger beroep vorderde de proc.-generaal thans bevestiging van dat von nis. Tot zes maanden gevangenisstraf was C. J. van Wingerden afkomstig uit Reeuwljk veroor deeld wegens clandestien slachten van een schaap. Hij had dat niet gedaan voor den handel, doch voor eigen gezin, zoo betoogde verdachte, en zou ook niet- hebben geweten dat dit verboden was. Maar de proc.-generaal kon dat moeilijk aan ne men, en vroeg bevestiging van het vonnis. Dat geschiedde niet ten aanzien van C F. Snel te Woer den. die tot twee maanden hechtenis was veroor deeld wegen clandestien slachten. Verdachte zei niet het opzet tot overtreden te hebben gehad, doch de proc.-generaal vorderde nu zes maanden gevangenisstraf omdat hij wel opzet aanwezig achtte. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van kwik. De 21-Jarlge P D B. uit Lelden, thans gedeti neerd in het huls van bewaring, werkte op het Kamerllngh Onnes Laboratorium Daar had hij op 16 Mei twee liter kwik weggehaald. Hij had het kwik willen verkoopen, maar dat scheen niet erg vlot te gaan, want de Jongeman had zelfs een gedeelte van de kostbare vloeistof weggeworpen. Hij bekende hetgeen ten laste was gelegd. De officier wees op de beteekenls welke het kwik heeft voor de wetenschap, zoodat deze diefstal ernstig moet worden aangerekend. Zes maanden gevangenisstraf werd geëlscht. Vervolgens stond terecht de 22-jarlge E. de G. uit Leiden op verzoek van vorlgen verdachte had hij per bakfiets het kwik naar Oegstgeest vervoerd, waar het in een pakhuis zou worden bewaard. De eisch luidde twee maanden gevangenisstraf. BIJ DE POLITIERECHTER. De reden waarom de 19-jarige P. de R. uit Lel den. thans gedetineerd in het huls van bewaring een flets had gestolen, zou niet slecht zyn geweest, want hij wilde zyn moeder helpen. Maar de Justi tie had weinig waardeering voor die hulp. De Of ficier vroeg zes maanden met aftrek van preventief De politierechter veroordeelde conform, zoodat verdachte, die reeds zeven maanden is gedetineerd in vrijheid kon worden gesteld. J. de N. te Lelden zou niet hebben geweten dat de vorige verdachte de fietsen die hij te koop aanbood, had gestolen. Daarom had hij gekocht maar zich toen aan he ling schuldig gemaakt. De eisch werd vier maan den en het vonnis f. 25 boete subs 25 dagen hechtenis. In Lelden hadden J. S. en J. L. L. bel den uit Kouderkerk steenkolen gestolen. De ver dachten bekenden, en na den eisch van f. 50 boete subs 50 dagen voor elk. legde de rechter f. 20 subs 20 dagen op. Van belde vorige verdach ten had H. A. F. uit Lelden 300 kilo steenkolen present gekregen. Hij had gedacht dat het de bazen waren, zoo verklaarde hy en daarom het geschenk aanvaard. De officier vroeg f. 25 subs 25 dagen en het vonnis werd f. 15 subs 15 dagen, Ook D. v.d. W. en J. W. uit Woubrugge hadden gebrek aan steenkolen en zij hadden van iemand een hoeveelheid gestolen. De Officier vorderde tegen elk van de verdachten een maand gevan genisstraf. Het vonnis werd voor elk f. 30 boete subs 13 dagen hechtenis. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Een bekende figuur in de slagerswereld, de heer Th. M. W. Bergers herdenkt morgen den dag, waarop hy vijftig jaar geleden in het pand Mare 12 een slagersbedryf opende. In latere Jaren werd hy in het bedryf ter zhde gestaan door twee zijner zoons, waarvan één eenige jaren geleden voor eigen rekening een zaak is begonnen, terwyi de andere nog steeds met zyn vader in het bedrijf werkzaam is. Met het oog op de omstandigheden zal een eenigszins feesteiyke herdenking achterwege blijven, maar toch zal de dag van morgen stel lig niet geheel en al ongemerkt voorbij gaan, gezien de groote mate van bekendheid en popu lariteit, welke de heer Bergers in vakkringen geniet. HANDELSREGISTER K. v. K. Wyzigingen: A. A. Verhoog en Zonen, Haar lemmerstraat 29, Leiden. Kantoorboekhandel, luxe papierhandel. De bepalingen ten aanzien van de rechten van derden zyn gewyzigd. N.V. manufacturenhandel „Nederland" v/h. E. Tissing, Kanaalstraat 33, Lisse. De N.V. is met ingang van 29 Juli 1942 in liquidatie ge treden. Liquidateur: R. HUbrands, Oegstgeest. Plaatsv. liqüidateur: K. de Haas van Dorsser, Lisse. De heer E. van der Wal alhier slaagde voor het practyk-examen boekhouden (Asso ciatie-examen). Onze stadgenoot, de heer G. J. Prevo slaagde te Den Haag voor het hoofdakte examen B. Mej. C. C. Veenenbos alhier is geslaagd voor het examen Engelsch M.O. A. By besluit van het bestuur van het bedrijf schap voor pluimvee en eieren is benoemd tot directeur: ir. J G. Tukker, te Beekbergen; tot plaatsvervangende directeuren zijn benoemd: J. van Dorp, te Zeist en ir. M. M. van Hoffen te U gehelen. By besluit van het bestuur van het bedrijf schap is tot secretaris benoemd: D. J. Holsteyn te Apeldoorn. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Vis- - -- schenj is benoemd' tot directeur van het aan sloten. Omtrent net motief tast men nog in het het bedrijfschap verbonden aan- en verkoop- bureau voor pluimvee en eieren: ir. J. G. Tuk ker te Beekbergen. Tot plaatsvervangende di recteuren zyn benoemd: J. van Dorp en ir. M. M. van Hoffen. Het bureau van het bedrijfschap en het aan- en verkoopbureau zyn gevestigd te De Bilt, Utrechtscheweg 298, tel. Utrecht 28.141. DISTRIBUTIE SCHILDERSBENOODIGDHEDEN. In verband met de in voorbereiding zijnde distributie van materialen, die door de schil ders, die op het terrein van de Nederlandsche Kultuurkamer werkzaam zyn, voor de uitoefe ning van hun beroep worden gebezigd, stelt de Nederlandsche Kultuurkamer alle personen, die tot deze categorie behooren en in de toekomst voor regelmatige toewyzing van genoemde ma terialen wenschen in aanmerking te komen, in de gelegenheid hiervan vóór 15 September 1942 opgave te doen. Dze opgave dient onder duideiyke vermelding van naam, adres en woonplaats en beroep te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuur kamer, afdeeling Sociale Zaken, bureau Mate- rialenvoorzienlng, 2e van den Boschstraat 44, te 's-Gravenhage. OPENBAAR LICHAAM DE NOORD- OOSTELIJKE POLDER. In de Staatscourant is opgenomen een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Binnenlandsche Zaken, Wa terstaat, Financiën en Landbouw en Visschery, waarby wordt ingesteld een openbaai* lichaam „De Noordoostelijke polder". Deze instelling gaat gepaard met wyziging van de grenzen der ge meenten Kampen, Genemuiden, Vollenhove, Blokzyl, Blankenham. Kuinre, Lemmer en Urk Het thans van de gemeente Kampen deel uit makende eiland Schokland wordt by den Noordoostelyken polder gevoegd. Het bestuur van het openbaar lichaam wordt uitgeoefend door een landdrost. Als -zoodanig treedt op het hoofd van den dienst, belast met het in cultuur brengen en de kolonisatie van den Noordoostelijken polder. Dit besluit treedt heden in werking. WINTERHULPLOTERIJ 1942. De eerste gToote geldprijs. In een der vele dorpen bij 's-Gravenhage woont een eenvoudig arbeidersgezin, man, vrouw en eenige kinderen. Zij hebben in den loop der jaren niet al te gelukkig geboerd. Den man, een timmerman, die zijn vak goed verstaat, werd het arbeiden vrijwel onmogelyk gemaakt door een sloopende ziekte, met het gevolg, dat zyn gezin by tyden een goed week geld moest missen. Men kan zich de vreugde voorstellen, toen deze man dezer dagen een prijs van de zoo juist begonnen W.H.N-loterij 1942 in den schoot geworpen kreeg van f. 1000. f De eerste groote geldprijs, uit de eerste serie van de W.H.N.-lotery is wel in goede handen gekomen. „Een druppel op een gloeiende plaat" vertelde ons de winnaar. „Denkt u zich eens ln, wat we ons nu alles kunnen aanschaffen: myn jongste zoon moet een nieuw jasje heb ben, want in het oude kan hy niet meer op straat verschijnen, mijn oudste dochter krijgt een paar nieuwe schoenen en ten slotte heb ben we wat beddegoed broodnoodig". Hy vertelde nog gedurende den voorlaatsten winter ondersteuning te hebben ontvangen van Winterhulp-Nederland. „Den laatsten winter heb ik niet by Winterhulp aangeklopt, want er waren er die het harder noodig hadden dan ik. omdat ik perioden had, dat ik met straat handel nog eens wat verdiende. Maar dit geld heb ik nu eens door een eerlyk gokje gewon nen, een kans, die iedereen kan hebben, els hij maar een Winterhulp-lot kpopt". nET OFFENSIEF IS BEGONNEN! Aan het Oostgront is het groote offensief be gonnen! Reeds zyn de verbonden legers vele dagmarschen opgerukt en meldden de Weer- machtberichten nieuwe groote successen. Dui zenden moedige mannen hebben den stryd aan gebonden tegen de bolsjewistische horden en zij zullen overwinnen. De ketenen van Europa wor den verbroken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zy zich ingezet. Ook uw huis en haard verdedigen zy daar ginds in het Oosten. Dan is het ook uw plicht te zorgen, wanneer deze stryders gewond raken, dat zij èille hulp krijgen, die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance en stort uw bydrage op girorekening 87600 Nederland sche Ambulance Konninginnegracht 22 's-Gra venhage. J. F. ANKERSMIT OVERLEDEN. In zyn woning te Amsterdam is gisteravond op 71-jarigen leeftyd overleden de heer J. F. Ankersmit, oud-hoofdredacteur van „Het Volk". TWIST MET DOODELIJKEN AFLOOP. In een woning aan de Maaskade te Venlo heeft zich een ernstig drama afgespeeld. By een hoogloopende twist heeft zekere M. K. zyn 25-jarigen neef C. K. met een mes gestoken, tengevolge waarvan de jongeman na korten tyd overleed. De dader werd gearresteerd en inge- duister. KNAAPJE BIJ HET SPELEN VERONGELUKT Het 4-jarig zoontje van de familie S. in de Tongelresche straat te Eindhoven was by het spelen op een ladder achter de ouderiyke wo ning geklauterd. Het knaapje kon zyn evenwicht niet bewaren en stortte naar beneden. Ernstig gewond is het slachtoffertje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het aan de bekomen verwon dingen is overleden. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gistermiddag is te Vlaardingen een meisje van 16 maanden, Barbara van Klaveren, onder een vrachtauto geraakt, welke om zand te stor ten achteruit de Hartmanstraat inreed. De wie len gingen haar over het hoofd, waardoor de dood vrywel onmiddellyk intrad. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONGELUK IN MISSOURI. Naar United Press uit Jackson in Missouri meldt, zyn by een botsing tusschen een trein en een autobus 13 menschen om het leven gekomen en by na 50 gewond. De trein reed in volle vaart op de bus, die op de rails wachtte om een an deren trein voorby te laten gaan. ERGERLIJKE GEVALLEN VAN PRIJSOPDRIJVING. Te Groningen zyn aangehouden de heeren J. S. en A. S., vader en zoon, groothandela ren in visch. fruit en wild. Zy hadden zich schuldig gemaakt aan ergerlyke prijsopdrij ving, door eerste, tweede en derde soort groenten en fruit dooreen te mengen en vervolgens te verkoopen voor eerste soort en bovendien tegen abnormaal hooge prij zen. Ook werd geconstateerd, dat zy her haaldelijk te weinig gewicht gaven. De kleinhandelaren waren dusdanig in de macht van deze „heeren", dat ook zy, teneinde iets te verdienen, zich aan prijsopdrijving wel moesten schuldig maken. Het gevolg Is hier door geweest, dat tegen verschillende kleinhan delaren proces-verbaal moest worden opge maakt. A, S. bevindt zich nog in arrest, de vader is voorloopig op vrye voeten gelaten. Thans is het woord aan den inspecteur voor de prysbeheersching. Dank zy het ingrijpen van de politie zyn de kleinhandelaren nu tegen zich zelf beschermd. OOGSTHULPKAMP NAT.-SOC. STUDENTENFRONT. In samenwerking met den Nederlandschen Landstand te Assen is gisteren een oogsthulp- kamp geopend van het Nationaal-Socialistische Studentenfront in Tinaarloo. Plus minus 70 deelnemers uit de universi teitssteden van ons land werden door den kamp commandant, dr. B. F. Saris te Leiden, leider van het front, ontvangen, 's Avonds werden zy toegesproken door den boerenleider Boele Geerts van Assen. AANKOMST VAN DUITSCHE KINDEREN TE UTRECHT. Gistermiddag om 13.25 uur arriveerde aan het centraal station te Utrecht een honderdtal Duitsche kinderen, afkomstig uit het Roerge bied, dat te lijden heeft gehad van de bom bardementen van Engelschen en Amerikanen. Het litg in het voornemen der desbetreffende instanties deze kinderen in de provincie Utrecht voor den tyd van zes weken een onderdak te bezorgen. Een en ander gaat uit van den N.V.D. in samenwerking met de N.S.V. VACANTIELEERGANG IN DE ELECTROTECHNIEK. De driedaagsche vacantie-leergang voor leer krachten in de electrotechniek. verbonden aan het nyverheidsonderwys voor jongens, die op 4, 5 en 6 Augustus te Eindhoven gehouden is, heeft zich in een zeer groote belangstelling mogen verheugen. 120 leerkrachtenuit alle deelen" van het land waren naar Eindhoven gekomen om als gast van de N.V. Philips' Gloeilampen Fabrieken aan deze vacantieleergang deel te nemen. N.V. „HONK EN HEEM" OPGERICHT. Het N.AF. heeft ter verbetering van de volkshuisvesting opgericht de N.V. „Honk en Heem". De vennootschap zal dit doel bereiken door den bouw van woningen, ten einde deze te verhuren, alsmede door andere middelen, die aan dit doel dienstbaar gemaakt kunnen wor den. aldus de statuten van de vennootschap. VERSPREIDE BERICHTEN. By besluit van den secretaris-generaal va* het Departement van Binnenlandsche Zaken 19 aan H. G. van Everdingen, op zyn verzoek m0 ingang van 1 Augustus 1942 eervol ontslag ve» leend als burgemeester van de gemeente Beu» sichem.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1