iEIDSCH DAGBLAD Donderdag 6 Augustus 1942 FEUILLETON Duel met diamanten SPORT UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK VRAGENRUBRIEK AGENDA Visscherij -Berichten LAATSTE BERICHTEN Binnenland Winterhulp en Ned. Volksdienst STADSNIEUWS Kerk- en Schoolnieuws dooi H L RUMPFP (52 Het cafébedrijf was rustig en normaal. Gas ten. die de aandacht trokken of tets bijzonders in den zin hadden, werden direct naar een achterkamer gebracht, waar vele herinneringen aan de tropen waren verzameld en welk vertrek „museum" werd genoemd. Heel discrete aange legenheden behandelde Minke buitenshuis. Hij kwam irf elk huis. een briefkaartje of een tele foontje was voldoende; kleingeestig was hi) heeiemaal niet en met personen, die menschen- schuw waren, wist hij heel goed om te gaan. Zoo noodig stelde hij niet alleen zijn tijd en j persoon, maar ook afgesloten conferentiezalen ter beschikking. Zijn stelregel was: men moei overal rekening mee houden om door niets verrast te worden! Zijn afdeeling imitatie van edelsteenen had in de laatste weken kort na elkaar twee merk- waardige opdrachten gekregen. Twee Imitaties volgens een ingesloten afdruk waren besteld door menschen, wier naam vroeger in Minke's ongeschreven klantenlijst met groote letters had geprijkt, maar om wie het in de laatste jaren merkwaardig stil was geworden. Wat Minke een half uur te denken gaf (dat was voldoende om te weten hoe de vork in den steel zat), had niet zoo zeer betrekking op de omstandigheid dat twee gelijke copleën waren besteld, maar op het feit dat de beide op drachtgevers volgens inlichtingen, welke Minke van zijn speciale lnformatieafdeeling had ont vangen. reeds sinds jaren compagnons waren. Minke had in zijn leven al zoo veel merk waardigs beleefd, dat hij gemakkelijk een dik boek had kunnen volschrijven. Hij was dan ook niet verbaasd en bovendien las hij de kranten zeer getrouw. Hij wist alles van hetgeen met den Cataract was gebeurd en hij bracht een en ander in nauw verband met de opdracht, welke hij van Bruck, Gervaise en Grischa had ont vangen, n.l. om voor passage van dit drietal naar Kaapstad te zorgen. De passage-aange legenheid had hij reeds geregeld en daar hij een vooruitziend man was gaf hij opdracht voor het I maken van drie imitaties, daar hij nog een derde verwachtte. Want. zoo redeneerde hij, als 1 van drie oplichters er twee elkaar bedriegen, j dan is het zoo goed als zeker dat de derde uit hetzelfde hout gesneden is Ja, Minke Battenberg was een geslepen koop man. Opdrachten in ontvangst nemen kan de 1 onnoozelste winkelbediende, maar om ze goed uit te voeren is er wat meer noodig, De kunst j om zijn klanten in zeer hooge mate tevreden te stellen, verstond Minke in hooge mate. Dit was ook de reden waarom Minke aan zijn za- 1 kenvriend Nicolini in Bloemfontein een heel I uitvoerig schrijven zond over Bruck, Gervaise i en Grischa Deze zaak zou echter weer het bewijs bren- gen, dat er altijd dingen gebeuren, waarmede zelfs de meest ervaren man geen rekening had kunnen houden. j Het was op een mooien Septembermorgen, Minke had juist afscheid genomen van de be zoekers van de z.g. vrije haven in Hamburg na een tamelijk eenzijdige conferentie, welke een vracht van 1000 ton tot onderwerp had. Nu zat hij achter het buffet met de vele blanke bier kranen en flesschen en hij laafde zich aan een i pittigen drank, vooi driekwart bestaande uit belegen port, een scheutje krisch en een paar druppels bitter. Dat was zijn geneesmiddel, dat hem goed baat gaf bij de velerlei opwindingen van zijn beroep. De deur werd geopend en een man trad binnen, die regelrecht naar het buffet liep. Hij i lette niet op de drie bezoekers aan het raam naast de deur. „Een vermouth" zei hij. Minke vertrok zijn mond en het leek wel of de laatste druppels van zijn geneesmiddel zuur waren. Zonder een woord te spreken stond hij op en vulde een glas met de gevraagde Itali&an- sche wy"n. Terwijl hij het voor den bezoeker neerzette sprak hij in zijn gemaakt Ham- burgsch Duitsch als het ware tot zich zelf: „Waar kan ik dat gezicht toch eerder hebben gezien?" De man dronk en lachte Ironisch. „Zullen wij naar binnen gaan?" Minke schudde het hoofd, groot leedwezen met zich zelf stond in zijn gelaat te lezen. „Hier worden we door niemand gestoord De heeren daar zijn allen hardhoorend, ik hoop niet, dat u me veel te zeggen hebt!" „Vader Battenberg, ik heb een pracht van een zaakje voor u. Het is de moeite waard!" Minke ging lachend opstaan en zei op lui- den toon ..Graag, vanzelfsprekend. Als u zich daar voor interesseert „Marga" riep hij door I een luik dat verbinding gaf met de keuken, „wil je even oppassen. Ik laat dezen heer het museum zien!" Marga verscheen direct, een slank meisje met moede oogen. Men mompelde, dat zij Minke's dochter was en de erfgename van een ver mogen, dat haar op één lijn met miss Capone zou stellen. Minke had reeds de achterdeur ge opend, Marga keek nauwlettend naar den be zoeker; het eenige wat haar opviel waren hooge, glanzende, bruine schoenen. Na een half uur verliet de vroege gast het bierhuis. Marga had hem niet meer aangeke ken. Mink's gezicht interesseerde haar veel meer. Het was eenigzins rood geworden, in de oogen stond koude woede te lezen. Marga wist direct wat ei gebeurd was: hij had een chéque moe ten schrijven! Zij krulde de lippen Minke zag het. Nijdig keek hij den man met de mooie schoenen na. „Hou die in de gaten!" fluisterde hij heftig. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—1 WATERPOLO. AZC III—BOSKOOP III 2—3 De eerste helft verliep zonder dat een der partijen het net wist te vinden. Na de rust kwam er meer leven in de brouwerij. C. Bijl opende voor AZC de score 10, doch. de rechtsvoor der bezoekers maakte spoedig gelijk 11 en hun midvoor wist zelfs de leiding te veroveren 12. Nadat v'.d. Meen voor AZC ge lijk had gemaakt, wist Boskoop uit een strafworp de winnende goal te scoren. AZC (dames)GZC (dames) 30 Door een 30 overwinning op GZC wist gisteravond het AZC-zevental het kampioenschap van den Goud- schen kring te veroveren. Mej. Greta v.d. -Bijl opende direct na aanvang de score voor AZC ln welken stuild vcor rust geen wl.ziglng kwam Na de hervatting weet mëj. v. Leeuwen den voor sprong te vergrooten na een mooi aangegeven bal van mej. Laros, terwijl mej. v.d. Bijl nummer drie ln de touwen doet verdwijnen. POELMEER I—LZC I 1—1 Poelmeer is het eerst bij den bal en weet door haar links-voor te doelpunten. Bij een tegenaanval kan LZC door P. Lut den gelijkmaker scoren. In qe tweede helft wegen beide partijen vol komen tegen elkander op. Alle aanvallen stuiten af op beider goede verdediging, zoodat het einde komt met gelijk spel 11. De leiding was bij den heer N. J. Moonen ln goede handen. ATHLET1EK. DE .JEUGDSTORMKAMPIOENSCHAPPEN Za terdag en Zondag a.s, zal ln Deventer een duizendtal stormers en stormsters tezamen komen voor de „Eerste landelijke jeugdstormkampioen schappen", waarbij gestreden zal worden om den titel ..Jeugdstormkamploen(e) 1942", terwijl de beste tijden zullen gelden als ..jeugdstormrecords" De besten uit leder gewest van den Jeugdstorm komen tegen elkaar uit op de nummers 100m, 400 m. en 800 m. hardloopon, kogelstoóten, ver en hoogspringen, speerwerpen, knotswerpen, kas- tiebalwerpen. Door den Hoofdstormer van den Jeugdstorm, C. van Geelkerken zijn twee wissel bekers beschikbaar gesteld voor de nummers 4 x 100 m estafette van de stormers en stormsters. Zondagmiddag staan behalve de finales van de athletlek-nummevs een hockeywedstrijd tusschen twee stormsterselftallen. een handbalwedstrijd tusschen Jeugdsortmkader uit de gewesten Neder- stlcht en Twente-Salland, een boksdemonstratle en rhythmische oefeningen op het programma. Dien middag zal de Jeugd worden toegesproken door den leider der N.S.B. en door den Hoofd stormer. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND De uitslagen der vierde ronde zijn: ir. Van Steenis drs. Stumpers 01; De GrootScheltinga 01; Cortleverv.d. Hoek V6\'i\ Kramerdr. Mulder VfcVz- De afgebroken partij dr. MulderCort lever werd zonder verder te spelen door dr. Mul der gewonnen gegeven. De stand na de vierde ronde is: Cortlever 3W'. Van Scheltinga 3'/2'. De Groot 2J/2; drs. Stumpers 2y2; Van der Hoek 2: lr. Van Steenis 1; dr. Mul der y2; Kramer y2. HAARLEMMERMEER Op een zangconcours te Utrecht, waaraan 43 koren deelnamen, werden eerste prijzen toegekend aan het dameskoor ,,Zang en Vriendschap" en de Zangvereeniglng Excelsior". HILLEGOM Op een zangconcours te Utrecht, waaraan 43 koren deelnamen, werden eerste prij zen toegekend aan het kinderkoor Entre Nous en de zangvereeniging Entre Nous, alhier. KATWIJK AAN ZEE Kerkconccrt in de Nieuwe Kerk Het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" heeft ln de Nieuwe Kerk met groot succes een uitvoering gegeven. Medewerking ver leende het Jeugddienst-Kerkkoor uit Den Haag. Belde koren stonden onder leiding van den heer Paul Pul. Te samen waren er ongeveer 250 zangers en zangeressen. De heer Felke Asma uit Lelden verleende eveneens z(Jn medewerking met eenige nummers op het kerkorgel. Hand afgerukt Den 64-Jarlgcn W. Haasnoot uit de Duinstraat ls hedenmiddag in de Cheml- mlsche fabriek alhier een ernstig ongeval over komen. Bij het opleggen van een riem op een draaiende machine werd hem bijna de geheele rechterhand afgerukt. Hi) ls naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Rljwieldlef gegrepen. Iemand, die zijn rijwiel oren voor het postkantoor ln de Voorstraat alhier had neergezet, miste eenige oogenbllkken later zijn fiets. De politie wist een kwartier later den dief in Valkenburg te achterhalen en aan te hou den. Bij nader onderzoek bleek hij nog een liec- renrljwlel ontvreemd te hebben. Het was C. de R. uit Den Haag. NOORD WIJ KERHOUT Aangereden en ge dood Een vijf-jarig knaapje uit Eindhoven, lo geerde fn de vacantle bij zJjn grootmoeder, alhier. In Den Haag werd het kind dat op het trottoir was gaan zitten om de bus af te wachten, aan gereden door een vrachtauto. Het was op slag dood. ALPHEN Op een zangconcourste Utrecht, waaraan 43 koren deelnamen, verwierf de zang- vtreenlging „Eensgezind" alhier een eersten prijs. BODEGRAVEN Notaris B. D. Krüscnianu overleden Op 76-jarlgen leeftijd ls overleden de heer B. D Krüsemann. sinds 15 Mei 1906 notaris hier ter plaatse. De heer Krüsemann slaagde in 1-899 te Den Haag voor het examen candldaat no taris en was als zoodanig werkzaam te Breukelen en Arnherri. waarna hij te Bodegraven als notaris werd benoemd. Tijdens zijn langdurige werkzaam heden ln onze gemeente ontwierp hij o.a. de acte van ruilverkaveling voor Bodegraven. Papendrecht, Gorkum, Byeukclen en Oud-Bodegraven. De overledene was voorzitter van de woning- bouwstichtlng. secretaris van de Beursgebouw commissie, plaatsvervangend hoofd van den plaat selijken luchtbeschermingsdienst en bestuurder van de Stichting Museum Bodegraven. De teraardebestelling zal morgen plaats vinden te Rozendaal bij Velp om 1 uur n.nv ZOETERMEER Propaganda-avónd van Win terhulp en Volksdienst Op Dinsdag 11 Augustus a.s. des avonds half acht zal ln de zaal van het café „De Jonge Prins" een propaganda-avond worden gehouden voor „Winterhulp Nederland" en „Ned Volksdlenst". WADDINXVEEN KosteloOZ* inenting Op Dinsdag 11 Augustus des voorm tusschen 8 en 9 uur gelegenheid tot kostolooze Inenting of hcr- lnëntlng. ten huize van dr. Wormgoor Trouw boekje der oudei's of de geboortebewUzcn der kin deren moeten mede gebracht-worden G. B. te K. Vertrek van de Ruyterkade steiger B dagelijks (ook 's Zondags) te 8.30 uur. G, P. te L. De trelnkosten 3de klasse Lelden Groningen vla Amsterdam bedragen f. 6,20. De avond—, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Augus tus 20 uur tot Zaterdag 8 Augustus 8 uur waar genomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oeestgeest door: de Oegst- geestsche Apotheek. Raadhulspark 8. Tel. 26274. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 6 Augustus. Tarbot per kg. 15.30 14.50; Tong per kg. 158.20; kleine Kabeljauw per stuk 35; kleine Gul per stuk 13; roggen per 10 stuks 9690; kleine Rog per hoop 128124; kleine Schol le srt. 312—309. 2e srt. 304—250; Pufschol le srt. 186136. 2e srt. 122—86; Pieter man 300280; kleine Poontjes 146126; Pufschar le srt. 8666. 2e srt. 5912; kleine Griet 258 alles per 50 kg. Besommingen: Trawlers: KW 158 Cornells IJs brand Willem 15 mnd. f. 1364; KW 1 De Zes Ge zusters 10 mnd. f. 886; KW 129 Bali 20 mnd. f. 1800. Loggers: KW 45 f. 717; KW 97 f. 548; KW 173 f, 900; KW 59 f. 892; KW 175 f. 397; Kustvlsschers: KW 164 f. 448. 35.000 VRIJWILLIGE MEDEWERKERS GEORGANISEERD. Van den aanvang af hebben Winterhulp Nederland en de Nederlandsche Volksdienst ernaar gestreefd een volksche-, niet-ambte- Iijke organisatie te worden, juist omdat de N:V.D. en dc W.H.N. organisaties zjjrt, die haar oorsprong vinden in en gedragen wor den door ons volk. Daarbij komt, dat hierdoor tevens bereikt wordt, dat het aantal betaalde werkkrachten tot een minimum beperkt blijft. Meer dan «bij welke andere landelijke organi satie ook wordt hier de arbeid verricht door vrijwillige medewerkers, die geen enkel voor deel van hun bemoeienissen hebben te ver wachten. Het spreekt wel vanzelf, dat een omvangrijk organisatiewerk noodig was om hen op doel treffende wijze in te schakelen, Om daarvan een indruk te krijgen, heeft het A.NP. zich gewend tot den leider van de hoofdafdeeling „Organi satie" van den N.V.D. onder wien tevens de uit voering van het Winterhulp-werk ressorteert. Deze deelde mede, dat de N.VJD. en de Win terhulp. welke laatste een stuk specialen arbeid van den Volksdienst behartigt, wat de func tionarissen betreft, in een soort personeele unie met elkaar verbonden zijn. Naar ruwe schatting bedraagt het aantal vrijwillige medewerkers mo menteel 35.000. Daaronder en daarnaast telt de instelling nog talrijke contribueerende leden. Zooals bekend zijn de provincies ingedeeld in buurtschappen en deze weer onderverdeeld in wijken en blokken. Een buurtschap omvat bij voorkeur ongeveer 10.000 inwoners. Telt een gemeente echter minder inwoners, dan vormt zij zelf een buurtschap. Eenmaal volledig uit gebouwd, zal de organisatie ongeveer 1600 buurtschappen moeten omvatten. Deze onderverdeeling was noodig, omdat de N.V.D. op de nauwste wijze contact wil onder houden mèt en wil groeien uit de breede lagen van ons volk. Alleen hierdoor is het mogelijk, onafhankelijk van ambtelijke instanties, denoo- den en behoeften van ons volk te peilen. Het ligt o.m. in de bedoeling komenden win ter ook de uitdeeling van gaven «h giften via de wijkhoofden te doen geschieden. De N.V.D. immers beoogt geen bedeeling, doch hulpver leening en voor dit laatste is persoonlijk con tact onmisbaar. Bovendien kan het wijkhoofd dooi- zijn geregeld bezoek aan gezinnen tevens eenig toezicht uitoefenen op de besteding, het geen eventueel later op aanvragen te verstrek ken adviezen wederom, ten goede komt. Nog werd gewezen op de belangrijke taken, welke den Volksdienst worden opgedragen, zoo als het aanwijzen van personen, die eten mogen halen bij de centrale keukens. De technische uitvoering berust bij het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd en de dienst verstrekt adviezen voor hulpverleening aan slachtoffers van bominslagen. Er wordt zorg voor gedragen, dat alleen zij worden gehol pen, die hulp werkelijk noodig hebben. OPBRENGST BELASTINGEN. De opbrengst van alle door het Rijk geïnde belastingen was volgens het jongste maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in de eerste vier maanden van 1942 als volgt (in millioen guldens): Januari 119 (v.j. 92), Februari 107 (76), Maart 120 (80), April 133 (102). OPLICHTING OPGEHELDERD. De politie te Den Haag heeft de brutale op lichting van een bejaard echtpaar uit de Re- tiefstraat spoedig opgehelderd en aangehouden den 21-jarigen smid C. G, en den 33.-j. han delsreiziger R. de V. Ook is nog een zekere v. d. B. gearresteerd. In verband met deze zaak verzoekt de commissaris van den Justitleelen Dienst B 1 de opsporing, aanhouding en voor geleiding van den voortvluchtigen dader, ge naamd Derreck Grouwstra, geboren te Ram- fordt, 15 September 1919, van beroep kok. Sig nalement: ongeveer 1,79 M. lang, slank postuur, lichtblond haar en llehte blauwe oogen. IR. B. F. VAN NIEVELT DIRECTEUR PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der provincie Noord-Holland heeft als opvolger van ir. W. Mensert per 1 September 1942 benoemd tot directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land de technisch adjunct-directeur van dat be drijf, ir. B. F. van Nievelt. OP NAAR DE KAUKASUS. N^ar.de Kaukasus, daarheen rukken de Duit- sche legers op. Ook dit gebied zal den sovjets door "dé bevrijders van Europa ontrukt worden. Ook tdè grondstoffen en producten van dit ge bied zullen straks medehelpen den opbouw van het nieuwe Europa mogelijk te maken. Naar de Kaukasus. De weg daarheen wordt door de dap pere strijders tegen het bolsjewisme met ge weldige slagen vrijgemaakt. Landgenoot, tot deze strijders behooren ook Nederlanders. Zij maken deel uit van de zege- vierepde legers en zij onderscheiden zich eervol in de zware gevechten die de algeheele vernie tiging van de sovjethorden voorafgaan. Dappere Nederlandsche kerels. Zij geven een voorbeeld aan allen die nu nog twijfelen, die aarzelen hun plicht te doen, maar die zich evenals gij ten slotte zullen aanmelden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, te Den Haag. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Firma P. C. J. Gil- huys, Heerenweg 501, Lisse. Bloembollenexport. Vennooten: P. C. J. Gilhuys en M. Peen, Noord- wijk a. Zee. Meijer en de Bock, No. 12, Lelmuiden. Post adres: Oude Wetering. Schuitenverhuurderij en oliehandel.' Vennooten; G. Meijer en D. L. de Bock, Leimuiden. Wijzigingen: „Volharding". Hofweg 27a, Voor schoten. Timmer- en meubelfabriek. Wijziging handelsnaam in: Boesveld en Klaessen, Hout- bewerkingsfabriek „De Volharding". Katwijksche Stoom Wasch- en Stookinrich ting, Paul Krugerstraat 6, Katwijk aan Zee. Wijziging handelsnaam in: De Katwijksche Stoomwasscherij, B. G. Lammens. Fritz Hufeld NV., Hoofdstraat 329, Sassen- heim. Handel in en export van bloembollen en zaden. De N.V. is met ingang van 27 Juli 1942 in liquidatie getreden. Liquldateur: J. van der Vlugt Azn., Lisse. Pltsv. liq.: J. P. C. Sentel, Oegstgeest. Firma de Bock en Meijer, Oostzijde 6, Leimui den. Post: Oude Wetering. Scheepsbouw, olie handel en schuitenverhuurderij. Wijziging uit geoefend bedrijf: de oliehandel en de -schuiten verhuurderij zijn overgaan aan de fa. Meijer en de Bock. Naaml. Venn. Noordwijks Beurtverkeer en Expeditiebedrijf, voorheen C. Kooijmans, Wil- helminastraat 36. Noordwijk. De N.V. is met in gang van 31 Dec, 1941 in liquidatie getreden. Liquidatrice; Mej, M. J. Kooymans. Noordwijk. THEESURROGAAT - IN PLAATS VAN COGNAC. Twee zwendelaars aangehouden. Gisteren hebben twee inwoners van Den Haag getracht te dezer stede een 18-tal flesschen met cognac te verhandelen, tegen den prijs van f. 15 per flesch. Zij hadden spoedig eenige gegadig den gevonden, aan wie zij een hoeveelheid cognac lieten proeven. Even voordat de afleve ring van de partij zou plaats vinden, greep de oolltie in. De handelaren werden gearresteerd en de flesschen in beslag genomen. In het po litiebureau bleek echter, dat de flesschen, welke keurig gecapsuleerd en van cv' .eiten voorzien waren, geen cognac, doch een alcoholvrije vloei stof bevatten, vermoedelijk bestaande uit water met theesurrogaat. GOUDEN HUWELIJK. Maandag 17 Augustus as. hopen de heer G. Bernard en M. Bernard-Den Os den dag te hei-denken waarop zij vóór vijftig jaren in den echt werden verbonden. De 74-jarige bruide gom, die zich nog in een redelijke gezondheid mag verheugen, heeft gedurende ruim 32 jaar als boekbinder gewerkt bij de firma A. W. Sijt- hoff aan de Doezastraat, waarna hij 15 jaar als verzekeringsagent is opgetreden. Het zal hem en zijn 72-jarige bruid dezer dagen in hun wo ning in het Barend van Namenhofje zeker niet aan belangstelling ontbreken. IN MEMORIAM H. COMPIER. Dinsdag is plotseling in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer H. Compier. Met den heer Compier is een man heengegaan die ondanks drukke werkzaamheden, altijd tijd vond om het algemeen belang te dienen. Hij was jaren lid van het Santos-comité en gedu rende ongeveer 22 jaar de ijverige secretaris van de voormalige R.K. Vereenlging van Melkhan delaren „St. Paschalis Baylon". tevens vice- voorz. van den RJC. Bond van Melkhandelaren in Nederland; vice-voorzltter van de Centrale Vereeniging van Melkhandelaren te Leiden. „De Amlo" (Algemeene Melkcentrale Leiden en Om streken). De Leidsche meikhandelaren zullen zijn weldoordachte adviezen noode missen. Donderdag as.herdenkt de heer H. Brouwer, adjunct-commies aan het station alhier den dag, dat hij vóór 25 Jaar bij' de Ned. Spoorwegen in dienst, trad. Met Ingang van heden is de heer J. J. W. Tris§en alhier benoemd tot aspirant-assistent bij den lijndienst der Ned. Spoorwegen alhier. Het bestuu.- /an 0° Ver. voor den Geld- en Effectenhandel Leiden en omstreken, af deeling Leiden en omstreken van de Ver. voor den Effectenhandel (bedrijfsgroep effectenhan del) en van de bedrijfsgroep handelsbanken is als volgt samengesteld: J. A. W Aalbersberg, voorzitter. G. R. D. Crommelin, 1ste plaatsven', voorzitter,tevens secretaris. B. W. de waal- 2de plaatsverv. voorzitter. Winterhulp Nederland loterij 1942 beteekent: blijdschap in vele gezinnen. ORGELCONCERT Ll TIlERSCHE KERK. <ten Jeugdig en degelijk spelend musicus steide zich voor. n.l. Bernard Renoóy, organist der Oude Kerk te Delft HIJ bleek reeds goed op Schouten's orgel thuis, gaf er een frlsch en open-klinkend timbre aan en was betrouwbaar-zeker op manuaal en pedaal. Als meestgeslaagd kwam dit tot uitdrukking ln het Praeludlum en Fuga fis kl t. van Buxte- hude, gevolgd door het in pastorale en milde tin ten gehouden naïve koraalvoorspel „O Lamm Got- tes, unschuldig" van Pachelbel, welks waarde door het wat uitgesponnen karakter evenwel niet ver hoogd wordt. Zuiver van styl, karakter en kleur was het Praeludlum en Fuga Jn G gr. t. van Bach, dat ontwikkeld en beheerscht werd voorgedragen, al kan Renooy's spel.ln bet'algemeen nog soepe ler cachet verdragen. Van een min of meer stugge speelwijze was tevens nog sprake ln de fuga over B.A.C.H. van Robert Schumann (een van diens 6 over dit thema) en In Frarick's Fantasie C gr. t. waarbij ln het door fraaie timbrewisseling uit muntende Quasi Lento het Voorgeschreven hobo- register noodgedwongen door de trompet verwis seld werd. Knap en majestueus van klank ten slotte het symphonlsch koraal ..Ach, bleibt mlt delner Gnade" van den Duitschen orgelmeester S. Karg Elert, waaruit diens symphonische kundig held. fantasie en gezonde muzikaliteit sterk blijkt. Men zou gaarne met andere werken van dezen vruchtbaren componist kennis willen maken. Een dankbaar, nummer, Waarvan een organist wat „maken" kan en dat hl dien zin dan ook aan den bekwamen Renooy was toevertrouwd. Th, J. Hannema. 1 KATWIJK AAN ZEE Casa Cara: Hedcnnam. 8 u ds. Barendrecht. ZOETERMEER Geref. Gem.: Vrijdag nam. 7*6 u.. ds. P. Honkoop van Den Haag. NED. HERV. KERK Bedankt .voor Bleskens- graaf, ds J. van den Heuvel te Gameren, aange nomen naar Noordbroek ds J. A, van der Melden te Drimmclen. GEREF. KERKEN Benoemd tót hulpprediker te Leeuwarden vand. W. C. Hulsmans, thans hulp prediker te Hemrlk. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Zaamslag en te. Ouderkerk .aan den Artistel cand G. A. Zijderveld te Nieuwland. D O OPS GE Z. BROEDERSCHAP Beroepen te Terhorne prop. J. P. Keunlng te de Ftljp. Bedankt voor Broek op Langendljk prop. J. P. Keunlng te de Rijp. Aangenomen naar Hlndeloopen mej. »A. S E. Treffers te Stavoren-Molkwerum Links Een zeilcostuum van witte loden stof met een blouse van zwart, rood en witte wasch- zijde. - (Weltbild-Po- lygoon m.) Rechts: Op den land- bouwdag te Opmeer ls ook een West-Frie- sche bruiloft vertoond De bruidegom steekt den brand in zijn feestelijk versierde pijp. - (Polygoon-Sa- gers m.) Links: Tusschen Do- netz en Don - Pioniers wachten aan den oever op 't materiaal voor het bouwen van een brug. - (Scherl- Fellinga P. K. Kip per m.) Links: Vlce-admiraal Weichold (tweede van rechts) bezoekt den herstellingsarbeid aan de in den strijd be schadigde havenwer ken van Mersa Ma- troe en den bouw van een nieuwe pier, (Hoff mannP.K. Pietzsch m) Rechts: (Polygoon-Seym). Rechts: De aalbessen en klapbessenpluk is in vollen gang. Wie helpen kan, helpt mede bij het oogsten. De vruchten in lorries op weg naar de schu ren - Pol.-Kuiper m.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2