8;. s Jaargang WOCHSDAC 5 AUGUSTUS 1942 No. 25261 De Duitsche successen in het Oosten Bekendmaking Bevordering der Landbouwproductie Het Koebangebied Jekatarinofska bezet De verdediging van de Europeesche kust Gandhi over de Britsche voorsieüen Verspreide Berichten BINNENLAND Nieuwe besfuursindeeling op Java Verbod lof hef houden van duiven STADSNIEUWS Verplichte aangifte van rijwielen Reist niet op Zaterdagmiddag RECHTZAKEN Uitspraak in de Tilburgsche vergiftigingszaak Onderwijs en voorlichting voor de boeren V erduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 2504i lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht met betrekking tot de gevechten in het gebied ten Oosten van de Zee van Azof mede deelt, zyn de Duitsche troepen den derden Aug. ondanks verbitterden afweer der bolsje wisten tot in de stad Jekatarinofska doorge drongen en hebben deze in stormloop genomen. Om deze niet ver van de bocht van Jeisk lig gende plaats te bereiken, zijn de Duitsche infanteristen in vermetelen opmarsch zwem mend over de rivier Jeja getrokken. In verband met het feit, dat Duitsche troepen de Koeban bereikt hebben, deelt het opper bevel der Duitsche weermacht mede, dat de be langrijkste grondstoffen van het Koebangebied petroleum, ijzererts en cementmergel zijn. De productie van aardolie en de levensmiddelen nijverheid zijn de belangrijkste takken van in dustrie. In de stad Worosjilofsk bevindt zich een aantal belangrijke fabrieken, vooral op het ge bied van levensmiddelen-, metaal- en textiel industrie. AANVALLEN OP WORONESJ AFGESLAGEN. Van Duitsche militaire zijde wordt voorts me degedeeld: Sinds vier weken is Woronesj stevig in Duit sche handen. Alle pogingen der bolsjewieken, deze belangrijke stad door massale aanvallen van talrijke divisies en pantserbrigades te heroveren, yerden door den Duitschen afweer verijdeld. Ruim 800 pantserwagens verloren de bolsjewieken bij de Duitsche afweergevechten alleen in dezen gevechtssector. Duizenden en nog eens duizenden bolsjewieken bleven voor de Duitsche stellingen dood liggen. Een Duitsche divisie, overwegend bestaande uit Opper-Sile- zische infanteristen, heeft aan het bruggehoofd van Woronesjdagenlang stand gehouden tegen de aanvallen van 6 vijandelijke divisies en 3 pantserbrigades. Tot 36 malen per dag herhaal den de bolsjewieken hun aanvallen, die alle mislukten door het geconcentreerde afweervuur der Duitsche wapens. Ook het optreden van sterke artillerie en luchtstrijdkrachten vermocht den bolsjewieken geen succes te bezorgen. GENERAAL-MAJOOR JULIUS VON BERNUTH GESNEUVELD. Midden in een geweldige operatie is generaal- majoor Julius von Berauth als chef van den generalen staf van een pantser leger gesneuveld. Hij is van een vlucht naar een ver in den rug van den vijand opgerukt pantsercorps, dat hij persoonlijk een belangrijk bevel wilde brengen, niet teruggekeerd. Dagenlang bleven alle na sporingen vergeefsch, tot eindelijk in de einde- looze verte van het Zuidrussische land Duitsche soldaten den dooden commandant met zijn piloot naast de verpletterde machine vonden. Hij moest ter uitvoering van zijn opdracht over een gebied vliegen, waar op dien dag nog ge streden werd en waarboven nog vijandelijke vliegtuigen cirkelden. Als schitterend voorbeeld staat hij voor zijn soldaten: een krachtige per soonlijkheid, die allen boeide, een soldaat uit roeping, die trotsch de „bloedorde" droeg, een generaal, die zich reeds in den Poolschen veld tocht had onderscheiden, in Frankrijk door zijn dapperheid het ridderkruis verwierf en in den Russischen winter in een der belangrijkste sec toren van het geheele Oostelijke front op een verantwoordelijken post streed, en die thans op het groote offensief in het Zuiden als eerste adviseur den opperbevelhebber van een pantser- leger ter zijde stond. (D.N.B.). ENORME WERKEN AANGELEGD. Eenige dagen geleden hebben de Duitsche Rijksminister voor bewapening en munitie. Speer, en de commandant van de Leibstandarte Adolf Hitler", de generaal der Waffen-S.S., Dietrich vergezeld van den marinebevelhebber, eenige der krachtigste versterkingswerken be zocht, die tot verdediging van de kust van het Europeesche vasteland zijn aangelegd, zoo ver neemt het DN3. van militaire zijde. Beveiligd door onvernielbaar schijnende nng- kazematten met meterdikke wanden van gewa pend beton, omgeven door een kring van batte rijen tot beschieting van kleine doelen op zee en vijandelijke vliegtuigen, staan de stukken der batterijen verdragend geschut. Voor en achter deze reusachtige stukken geschut rijt zich batterij aan batterij. Uit de lucht, van land noch van zee uit, is iets opvallends te zien. Ei- is echter geen doode hoek, de draagwijdte der stukken van de eene batterij doorsnijdt die van de volgende. De aanvaller kan landen, waar hij wil, hij wordt in elk geval gepakt: allereerst door de mijnversperringen op zee, door de zoeklichten en het vuur der zwaarste, zware middelzware en lichtere marine-artil lerie. Zou het afzonderlijken aanvallers toch nog gelukken er door te komen, dan wachten nieuwe wapens en afweermaatregelen op hen: land mijnen, zwaar gebetonneerde machinegeweer nesten. prikkeldraadversperringen en vervolgens handgranaten, vlammenwerpers en handvuur wapens. Voor het geval de aanvaller en de voor keur aan mocht geven troepen uit de lucht te doen landen, zijn de versterkingswerken in staat naar voren, naar achteren, naar links en naar rechts gelijktijdig aanvallen van allerlei aard af te slaan. Onmiddellijk achter de verster kingswerken der marine beginnen de diepe ver dedigingslinies van het leger en de luchtmacht. HET JUK AFSCHUDDEN. De Britsche berichtendienst publiceert den tekst van het besluit, dat Gandhi aan de werk- commissie van het Voor-Indische Congres heeft voorgelegd. Gandhi zegt daarin, dat de voor stellen van het Britsche oorlogskabinet, die door Sir Stafford Cripps uiteengezet zijn, het Brit sche imperialisme als nooit te voren in al zyn naaktheid onthuld hebben. De commissie is van meening, dat Engeland niet in staat is Indië te verdedigen en dat er een eeuwige strijd tusschen ae belangen van Indië en die van Engeland bestaat. Omdat Engeland jegen3 In dië nog steeds een politiek van wantrouwen voert, is er geen reden, waarom de verdediging van indië niet zou worden toevertrouwd aan de gekozen vertegenwoordigers van Indië. De deelneming van Indië aan den oorlog, al dus Gandhi, heeft niet den steun der Indi sche bevolking, maar is een zuiver Britsche daad. Als Indië vrij wordt, zal het waarschijn lijk zijn eerste stap zijn met Japan te onder handelen. De commissie is daarom van mee ning. dat de Engelschen zich uit Indië moeten terugtrekken. De problemen van minderheden in Indië zijn een werk der Britsche regeering en zij zouden mèt de Engelschen verdwijnen. Op grond van dit alles verzoekt de commissie Engeland in het belang van zijn eigen veiligheid, de veiligheid van Indië en de zaak van den wereldvrede, Indië vrij te laten, zelfs als En geland geen afstand doet van al zijn Aziatische en Afrikaansche bezittingen. De commissie wenscht het Japansche volk en de Japansche regeering de. verzekering te geven, dat Indië geen vijandschap tegen Japan of tegen een anderen staat koestert. Naar Reuter uit Bombay meldt, zou Gandhi zich bereid hebben verklaard deel te nemen aan een door den liberalen leider Saproe voorge stelde ronde-tafel-conferentie. (D.N.B). ENGELSCH VLIEGTUIG IN ZWEDEN NEERGESTORT. De afdeeling luchtafweer van den Zweedschen defensiestaf heeft bekend gemaakt, dat een Engelsch vliegtuig gistermiddag bij Funaes- dalen in de provincie Jaemtland over de Zweed- sche grens vloog en terstond daarop op Zweedsch gebied neerstortte. De bestuurder kon zich met de parachute in veiligheid brengen en werd door Zweedsche militairen gearresteerd. NIEUWE GENERAAL-KWARTIERMEESTER IN ENGELAND. Het Britsche ministerie van oorlog maakt be kend, dat luitenant-generaal sir Riddell Webster de opvolger zal zijn van generaal sir Walter Venning als generaal-kwartiermeester van het leger. Webster is de man, die bij den Britschen af tocht uit Duinkerken den terugkeer van de Britsche expeditiestrijdkrachten naar Engeland organiseerde. Hij aanvaardt zijn ambt op 14 Augustus. (D.NB.). Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat de Ja pansche militaire autoriteiteft op Java een nieuwe bestuursindeeling ingevoerd hebben. Volgens deze nieuwe indeeling worden de ■e.g. Oostelijke, Centrale en Westelijke pro vincies, zooals zij onder Nedcrlandsch be stuur bestonden, opgeheven. Java en Madoel-a worden thans verdeeld in de gebieden Djokjakarta en Soerakarta als mede in 17 provincies en een district Batavia. Elk der provincies is onderverdeeld in prefec turen, districten, steden en dorpen. Zooveel mogelijk zullen de oude bestuursbepalingen be staan blijven. Voor de acht provincies van Su matra hebben de Japansche militaire autori teiten aldaar Japansche gouverneurs benoemd. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende verbod tot het houden van- duiven. Hij die duiven houdt, moet deze binnen een week slachten, de pooten, waaraan een ring is bevestigd bij den burgemeester inleveren en zijn slag onverwijld sluiten, waarna de burge meester de slagen verzegelt en onderzoekt of de ringen van alle ten gemeentehuize geregistreer de duiven zijn ingeleverd. De in- en uitvoer van duiven is verboden. Hij. bij wien een duif binnenvliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn bezit krijgt, moet deze met de zich bij de duif bevindende berichtkokers en mededeelingen, aan den dichtstbijzijnden burgemeester afgeven. Pootringen en dergelijke mogen niet worden af genomen. De burgemeester dient er voor zorg te dragen, dat duiven zonder eigenaars of verwilderde dui ven onverwijld worden gedood. Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met een bepaling van deze verordening, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste drie maanden, doch ten hoogste van vijf jaar; in bijzonder ernstige gevallen kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren worden opgelegd. Hij, die kennis krijgt van het ongeoorloofde houden van duiven en zulks niet onverwijld aan den burgemeester- aangeeft, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. De bepalingen van deze verordening zijn niet van toepassing ten aanzien van: a. duiven, welke door de Duitsche Weermacht worden gebruikt, of in* beslag zijn genomen; b. duiven, welke door den Rijkscommissaris (Commissaris-Generaal voor Financiën en Eco nomische Zaken) wegens haar bijzondere fok waar-de zijn vrijgesteld en met betrekking tot welke de aan de vrijstelling verbonden voor waarden worden nagekomen; c. duiven, welke in dierentuinen worden ge houden, op een zoodanige wijze, dat zij* niet kunnen wegvliegen; d. lachduiven, welke in afzonderlijke kooien worden gehouden. Deze verordening treedt in werking op Vrijdag 7 Augustus, op welken datum de verordening 140/1941 betreffende het houden van duiven buiten werking treedt. INTREKKING BESLUIT WAARDE VERMEERDERINGSBELASTING. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën is te rekenen van 7 Mei jM. ingetrokken het besluit op de waardevermeerderingsbelasting 1940 met de be palingen ter uitvoering daarvan. Dit geldt niet voor de dan reeds verschuldigde belasting en begane strafbare feiten. WIJZIGING WETBOEK VAN STRAFRECHT. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie is in het Wet boek van Strafrecht een nieuw artikel 248a in gevoegd, waarbij op bloedschande een gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren wordt ge steld. IN HET OOSTEN Ergens in het Oosten werkt de Nederlandsche Ambulance. Ergens in het Oosten worden ge wonde strijders liefderijk opgenomen en ver zorgd. Ergens in het Oosten toont Nederland zijn waren aard. daar wordt met de daad be wezen, dat Nederland een land is waar de lief dadigheid, de hulpvaardigheid n de offerzin hoog gehouden worden. Ook op u Nederlander rust de plicht er voor te zorgen, dat het deze ambulance aan niets ontbreekt. Stort daarom uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Koninginne gracht '22, 's-Gravenhage. TIJDSTIP EN PLAATS WORDEN NADER BEKEND GEMAAKT. Wij vestigen er de aandacht op, dat heden is afgekondigd en in werking getreden de veror dening van 5 Augustus 1942 houdende verplich ting tot aangifte van rijwielen. De verordening luidt: Artikel 1. Elk in het bevolkingsregister van de gemeente Leiden opgenomen hoofd van een gezin, hoofd van een samenwoning of afzon derlijk levend persoon in den zin van art. 2 dezer verordening is verplicht: a. Ten tijde en ter plaatse, als door den Burgemeester nader bij openbare kennisge ving zal worden bepaald, door invulling en onder'teekening van een daartoe namens den Burgemeester te verstrekken formulier, aan gifte te doen van het aantal al dan niet., bruikbare heeren- en (of) damesrijwielen en (of) belangrijke onderdeelen daarvan, waarover genoemd hoofd (persoon) en (of) de tot zijn gezin of samenwoning behooren- de personen op 1 Juli 1942 de beschikking hadden en van de sedert dien datum tot op het tijdstip van deze aangifte in het aantal dier rijwielen en (of) onderdeelen eventueel plaats gehad hebbende wijzigin gen: b van den aan- of verkoop van rijwielen of belangrijke onderdeelen daarvan na de sub a bedoelde aangifte zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen tweemaal vier en twintig uren, schriftelijk kennis te geven aan' den Commis saris van Politie. Van de aangifte wordt den aangever van ge meentewege een ontvangstbewijs verstrekt. De bovenbedoelde verplichtingen gelden niet voor Rijksduitschers. Art. 2. Voor de toepassing van deze ver ordening wordt verstaan onder: a. „gezin": lo. de samenwonende echtgenooten, eventueel met de inwonende, al dan niet gehuwde, kin deren, stief- en pleegkinderen daaronder be grepen; 2o. de met zijn (haar) al dan niet gehuwde, kinderen, stief- en pleegkinderen daaronder be grepen, samenwonende man of vrouw; b „samenwoning": elk geval, waarin perso nen op andere wijze dan in dit artikel onder a bedoeld, een huishouding vormen; een en ander voor zoover a en b betreft met dien verstande, dat inwonende, tot persoonlijke of huiselijke diensten gebezigde, personen ge acht worden mede tot het ..gezin" resp. de .samenwoning" te behooren; c. „hoofd van het gezin": lo. in het geval, bedoeld onder a, lo. de man; 2o. in het geval, bedoeld onder a, 2o. de man of de vrouw; d. „hoofd van de samenwoning": de oudste in leeftijd, of, indien de samenwoning plaats heeft in gestichten, inrichtingen en ziekenhui zen en dergelijke het hoofd daarvan of de door hem daartoe aangewezen persoon; e. „afzonderlijk levend persoon": ieder, die krachtens de bovenstaande bepalingen niet deel uitmaakt van een gezin of van een samenwo ning. Art. 3. Niet nakoming van de in artikel 1 bedoelde verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, alsmede verbeurdverklaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoo ver zij den veroordeelde toebehooren. De verordening is voor ieder gedurende drie maanden ter lezing nedergelegd ter Secretarie. De heeren C. J. de Graaf, L. J de Koning, J. Welling en N. Zandvliet, allen alhier, zijn geslaagd voor het practijk diploma boekhouden (associatiediploma) In verband met de overstelpende druk te, die de spoorwegen door de tiendui zenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig moge lijk gebruik te maken van den Zaterdag middag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apel doorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut 's Zaterdagmid dags moeten reizen, wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinefi" gebruik te maken, die, in verband met de vacan- tiespreiding, reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten 's Zaterdagmid dags voor 12 uur de plaats van bestem ming te bereiken, of te reizen na 19 uur. 's Zondags worde bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur ge reisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rij den er, zooals bekend 's Zondags niet. Het bureau van den Weermachtsbevelhcbber in Nederland deelt mede: De vele woorden, die op het oogenblik vooral in de vijandelijke propaganda gewijd worden aan de oprichting van een „tweede front" aan de Europeesche Westkust en vermoedelijk ook wel in Nederland, en de hiermede door den vijand uitgesproken hoop, in dat geval op steun van de bevolking te kunnen rekenen, geven aanleiding, om de Nederlandsche bevolking op de meest dringende wijze te waarschuwen. Iedereen moet er zich van bewust ziju, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hy in geval van een vijandelijke landingspoging dc geringste poging zou wagen, den vijand te helpen of hem ook slechts indirect te begunstigen. In aller herinnering zullen nog wel leven de gebeurtenissen die hebben plaats gehad na het neerkomen van Engelsche vliegers, die door de bevolking van geld en kleeding zijn voorzien, en verborgen gehouden werden, en welke gebeurtenissen ten slotte tot doodvonnissen te gen de betrokkenen geleid hebben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Nedcrlandsch grond gebied betreedt, hetzij aan de kust of in het achterland, dan geldt er voor de be volking slechts één gebod: iedereen blijve thuis en zoeke bij luchtgevaar, zoo moge lijk in schuilkelders zelf, bescherming tegen de gevechtshandelingen. Wie de straat op gaat, stelt zich bloot aan het gevaar te worden doodgeschoten. Wie den vijand be gunstigt, moet eveneens de gevolgen daarvan dragen! De ervaring leert, dat een dergelijke waarschuwing nooit vroeg genoeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grondgebied tot gevechtshandelingen komen, dan zal de bevolking door aanplakbiljetten, de radio of op andere passende wijze nog nadere nauwkeurige voorschriften verkrijgen hoe zy zich zal hebben te gedragen. PRIJZENBESCHIKKING 1942 ZOETWATERVISCH. In de Staatscourant van 4 Augustus 1942 is opgenomen de Prijzenbeschikking 1942 zoetwa- tervisch, welke met ingang van 5 Augustus 1942 in werking treedt en waarin, in tegenstelling met de Prij zenbeschikking 1941 voor zoetwater - visch, de bepaling is opgenomen betreffende de doorberekening van transportkosten, indien meer dan een groothandelaar in het distribu tieproces is ingeschakeld. De tweede groothan delaar mag de transportkosten van den eersten groothandelaar af naar den kleinhandelaar, aan laatstgenoemden in rekening brengen. Met het geval van den rooker, di versche aal en paling al dan niet via den afslag betrekt en deze aal en paling gerookt of gestoomd via den groot handelaar aan den kleinhandelaar verkoopt, is rekening gehouden. Voor den rooker tevens kleinhandelaar is een regeling getroffen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie is in ver band met de verandering in de inrichting van den politiedienst der gemeente 's-Gravenhage, waardoor zijn werkzaamheid overbodig is gewor den, met ingang van 1 October 1942, eervol entslag verleend aan P. Kramer als commis saris van politie te 's-Gravenhage. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie is benoemd tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Arn hem, mr. H. A. J. Reumer, substituut-officier van justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Technisch Bureau v/h. Van Duuren (Beperkende Bepalingen), Mare 74, Leiden. Handel in technische artikelen, oliën en vetten. Vennooten: P. J. J. Verschoor en A. H. van Brero, Leiden (Huwelyksche voorwaarden). Wijzigingen: Leidsche Goud- en Zilverhandel van Rossum du Chattel en Driessen N.V., Bree- straat 95, Leiden. Bovengenoemde N.V. is met ingang van 23 Juli 1942 in liquidatie getreden. Vereffenaar: mr. F. J. J. Trapman, Leiden. Naamlooze Vennootschap Technisch Bureau voorheen Van Duuren, Lange Mare 74, Leiden. Bovengenoemde N.V. is met ingang van 1 Juli 1942 in liquidatie getreden. Vereffenaar: P. J. J Verschoor, Leiden. Bovengenoemde N.V. heeft al haar bezittingen en belangen, alsmede ver plichtingen ingevolge het Overdrachtsbesluit 1942 overgediagen aan: Technisch Bureau v/h. Van Duuren. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Woensdag 19 dezer hopen onze stadgenooten Frans Wiggers en mej. Maart je van Os, wonende Heerensingel No. 50, het feit hunner gouden echtvereeniging te herdenken Beiden zijn on danks hun 74, respectievelijk 78 jaren nog kras en flink ter been, zoodat de ongemakken van den ouden dag hun nog geenszins drukken. De bruidegom was gedurende meer dan 4q jaar als ploegbaas werkzaam bij de Ned. Spoorwegen, waarvan eenige jaren te Zwammerdam, doch verreweg den langsten tijd hier ter stede. Bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, thans dus bijna 10 jaar geleden, werd hij op pensioen gesteld. Moge het het gouden bruids paar gegeven zijn daarvan nog tal van jaren in gezondheid te profiteered CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert, at morgenavond van 2021 uur door den beiaar dier Fred, de Nie zal worden gegeven, luidt als volgt: 1. Praeludium en Fuga, Matth. v. d. Gheyn; 2. Klokke Roeland, J. de Stoop; 3. Om dat ik Vlaming ben, M. Matthijssens; 4. De Vlaamsche leeuw, K. Mirij; 5. Fantasie, lied en Fughetta over het Valeriuslied "Glyck den grootsten rapskok, R. Heering; 6. Nieuw liede ken tot lof van Friesland. Jacques Bredeman; 7. Sentsch treye, Ffiesch dansliedje; 8. Het Friesche volkslied (componist onbek.); 9. Ave Maria, Jef Denijn; 10. Ihr Gestirn, ihr hohe Lüfte, J, S. Bach; 11. Goede nacht, Cath. van Rennes. VERDACHTE VEROORDEELD TOT 15 JAAR GEVANGENISSTRAF. De Bredasche rechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de Tilburgsche vergifti gingszaak en den 29-jarigen bakker J. van H. uit Tilburg, die er van verdacht werd zijn vrouw met rattenkruid vergiftigd te hebben, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 15 Jaar en de ter-beschikking-stelling van de regeering. De officier van justitie, mr. C. Kneepkens, had levenslange gevangenisstraf geëischt. De verde diger mr. A. Dirven had evenwel vrijspraak ge vraagd. De taak der Directie van den Landbouw. In aansluiting op de rede van den directeur- generaal van den landbouw over de resultaten van de voor de voedselvoorziening gevoerde ac tie, over het scheuren van grasland, den kool- zaadverbouw, enz., welke toespraak op 21 en 28 Juli j.l. voor de radio is gehouden, heeft een uitzending plaats gehad over de organisatie, de taak en de werkwijze van de directie van den landbouw. In deze belangwekkende uitzending, die on derbroken werd door korte reportages over en kele instellingen van de directie van den land bouw, werden behandeld de bevordering van de productie en de voorlichting van de boeven. De directie van den landbouw, die als land- bouwafdeeling' van het Departement van Land bouw en Visscherij onder leiding staat van den directeur-generaal van den landbouw, heeft een groot aantal consulenten tot haar beschikking, die haai- bij de uitvoering van haar taak ter zijde staat. Er zijn landbouwconsulenten voor het geven van voorlichting op het gebied van akker- en weidebouw, tuinbouwconsulenten, vee teelt consulenten, zuivelconsulenten, cultuurcon sulenten en inspecteurs van den veeartsenij - kundigen dienst. Aan het hoofd van iedere groep consulenten staat een inspecteur, aan het hoofd van den veeartsenijkundigen dienst een directeur. Dezen kunnen het geheele terrein der werkzaamheden overzien en geven onder de algemeene leiding van den directeur-generaal op hun beurt leiding aan de voorlichting door de genoemde ambtenaren. HET ONDERWIJS. Elke afdeeling heeft een bepaalde taak. De inspecteur van het landbouwonderwijs bemoeit zich zoowel met het hooger als met het mid delbaar en lager landbouwonderwijs en met de cursussen. Er is een landbouwhoogeschool te Wageningen. een middelbare landbouwschool te Groningen en Dordrecht, een middelbare kolo niale landbouwschool te Deventer en de rijks- zuivelschool te Bolsward. Er zijn in ons land on geveer 30 landbouwwinterscholen en 80 lagere landbouwscholen, ongeveer 600 algemeene land- bouwcursussen en bijna 900 cursussen over bij zondere onderwerpen. De belangrijkste groep vormen de ruim 400 cursussen voor melkers en melksters. Voorts bestaat het plan het aantal landbouwscholen uit te breiden. Onder de afdeeling tuinbouw en tuinbouw- onderwijs ressorteert een groot aantal tuin bouwscholen, 250 algemeene tuinbouwcursussen, alsmede 250 cursussen over speciale onderwer pen. GRATIS VOORLICHTING. De directie van den landbouw bepaalt zich niet alleen tot het onderwijs. Iedere boer en tuinder, die er om vraagt, krijgt gratis voor lichting van de consulenten en hun assistenten. Deze ambtenaren zijn rechtstreeks betrokken bij het wetenschappelijk onderzoek, waarvan de resultaten door hen getoetst worden aan de practijk op de proefboerderijen of proeftuinen en later op de proefvelden, die bij de boeren en tuinders worden aangelegd. De aldus steeds opnieuw vergaarde kennis deelen zij mee aan de boeren en tuinders, zoowel door middel van het onderwijs als door de voorlichting. Daarbij, verrichten de consulenten vele an dere werkzaamheden. De rijkszuivelconsulenten onderhouden b.v. het contact met de boter-, kaas-en melkproductencontrolestations en be drijven, die daarbij zijn aangesloten. De rijks- zuivelinspectie en het rijkszuivelstation oefenen het toezicht op de genoemde controlestations uit. De rijkszuivelinspectle zorgt tevens voor de handhaving van de boterwet. Het zuivelkwali- teitscontrolebureau (Z.K.B.) staat eveneens on der rijkstoezicht en bevordert in samenwerking met de botercontrolestations de bereiding van prima boter. VEETEELT. De rijksveeteeltconsulenten geven op hun ge bied de noodige voorlichting door het houden van voordrachten, het geven van onderwijs en rechtstreeksche voorlichting aan de boeren. Tot de afdeeling van den inspecteur van het vee teeltwezen behoort verder de rijksvoorlichtings dienst voor pluimveeteelt, welke afdeeling even eens veel aandacht schenkt aan de konijnen. Daar de konijnenhouder ij juist tegenwoordig sterk is toegenomen, acht de directie van den landbouw het gewenscht de voorlichting op dit gebied uit te breiden. LANDBOUW. De inspecteur van den landbouw is belast met speciale maatregelen tot opvoering van de pro ductie van akker- en weidebouw. De directie van den landbouw zorgt verder voor het voor komen van ziekten van plant en dier. Daarvoor bestaat de veeartsenijkundige dienst, die het staatstoezicht op de gezondheid van den vee stapel uitoefent en besmettelijke ziekten be strijdt. Voorts is er een plantenziektekundige dienst, die de cultuurgewassen tegen ziekten, insectenbeschadigingen enz. helpt beschermen. De cultuurtechnische dienst (te Utrecht) streeft naar een beter gebruik van den Neder- landschen bodem en tracht dit doel te bereiken met behulp van zijn cultuurconsulenten. door ruilverkaveling, verbetering van de waterloo- zing, grondverbetering en ontginningen. Deze radio-uitzending, welke begrijpelijkerwijs slechts een vluchtig overzicht van de werk zaamheden van de directie van den landbouw geeft, zal door meer uitzendingen worden ge volgd. van hedenavond 21.25 uur tot morgenochtend 6.08 uur De maan kwam vannacht op om 1.06 uur es ging vanmiddag om 16.05 uur onder.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1