'83siè Jaargang 3 AUGUSTUS 1942 Ho. 25259 Nieuwe vorderingen naar het Koebangebied Belangrijke aanmeldingsverordening Admiraal Dönitz over den duikbootoorlog Tactiek van snelle, gevoelige slagen Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachlsberichten De Britsche luchfaanvailen een misrekening Verspreide Berichten Italiaansche Weermachtsberichfen Ernstig vergiffigingsgeval ie Hoensbroek Voor houders V8n hotels, Densions geld lcamers verhuren, voor 'zoover dit nog"niet herbergen enz. Verduisteren: STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede In het Oosten is by de achtervolging van den verslagen vyand de spoorlijn Krasnodar- Stalingrad thans over een breed front over schreden. Sovjet-Russische strijdkrachten wer den ingesloten en gaan hun vernietiging te gemoet. Het spoorwegknooppunt Salzk werd genomen. De luchtmacht viel met sterke strijdkrachten de vijandelijke terugtochtsbewegingen aan. Tijdens voortdurende zware gevechten in de groote bocht van de Don werden gisteren weder, gedeeltelijk met medewerking van batterijen luchtdoelartillerie, 40 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Vliegerformaties vielen overdag en des nachts troepen, die werden uitgeladen en transporten aan op spoorlijnen, land- en water wegen. Op de Wolga werden 1 tankboot en 7 vracht schepen tot zinken gebracht. Nog 16 vracht schepen werden beschadigd. Ten Noorden van Rsjew zijn nieuwe, verschei dene malen herhaalde aanvallen der Sovjet troepen tijdens hevige gevechten mislukt. Infan terie bracht daarbij 4 vijandelijke vliegtuigen ten val. Aan het Wolchowfront sloeg de Spaansche blauwe divisie een vijandelijken aanval op bloe dige wijze af. Aanvallen van den vijand op een bruggehoofd stortten gedeeltelijk in gevechten van man tegen man ineen. In het zeegebied ten Noordwesten van Tri polis hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen den 30sten Juli een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Na enkele storingsvluchten op den 31sten Juli is de vijand in den afgeloopen nacht het in dustriegebied van het Rijnland en Westfalen bin nengevlogen. Het zwaartepunt van zijn aanval lag in Düsseldorf, waar in woonwijken o.a. in twee ziekenhuizen branden en materieele schade ontstonden. De burgerbevolking leed verliezen. Door nachtjagers en luchtdoelartillerie werden 26 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Tijdens aanvalspogingen van 'een gemengde Britsche formatie bommenwerpers en jagers op het gebied van den mond' van de Somme heb ben Duitsche jagers gisteren in een half uur tijds 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij 1 eigen toestel verloren ging. Een ander Britscli vliegtuig werd bij Cherbourg ten val gebracht. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus voor den oorlog belangrijke haven- en industrie-instal laties van Hull met brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber aangevallen. Alle daar toe gebruikte toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. In den strijd tegen de Amerikaansche en Britsche schéepvaart werden door de marine in de maand Juli 98 vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 632.400 brt. tot zinken gebracht, waarvan 92 koopvaardijschepen van te zamen 613,400 brt, door duikbooten en 6 met een ge- zamenliiken inhoud van 19.000 brt. door motor- torpedobooten. Zes schepen werden door torpe dotreffers zwaar beschadigd. Verder brachten eenheden der Duitsche ma rine 4 duikbooten, 7 motortorpedobooten en 3 bewakingsvaartuigen tot zinken en beschadigden zij 2 torpedojagers en verscheidene motortor pedobooten. De diplomatieke correspondent van het D.N.B, schrijft: In een radiorede tot het Duitsche volk heeft de Engelsche luitenant-generaal der vliegers, Harris, verklaard, dat het doel der Britsche luchtaanvallen op Duitsch gebied minder is het vernielen van militaire installaties, dan wel intimidatie der burgerbevolking. Harris meent door een systematische terroriseering het Duitsche volk er toe te kunnen brengen dat het tegen zijn regeering opstaat en even als ih 1918 door een opstand in het binnen land de overwinning der legers in een neder laag verandert. De luitenant-generaal der vliegers, Harris, is werkelijk naïef, indien hij gelooft aan de uit werking van zijn dreigementen. Hij vergeet niet alleen de lessen, die het Duitsche volk uit den eersten wereldoorlog heeft getrokken, doch ook het feit, dat de geestelijke houding- van iederen Duitscher tegenover dezen oorlog een der meest essentieele factoren is. Zelfs een Dorothy Thompson heeft onlangs op dit belangrijke onderscheid tusschen de Duitsche en de Angelsaksische oorlogvoering gewezen. Het is inderdaad zoo, dat de Duitscher even als zijn bondgenooten precies weet waarvoor hij strijdt, terwijl Engelschman en Amerikaan deze kennis ontbreken. Onder die omstandig heden houdt in de groote Duitsche steden, waar thans huizenblokken en oude cultuurge- denkteekenen door Britsche en Amerikaansche bommen worden vernield, de bevolking reke ning met de noodzakelijkheid van haar offers. Zij weet niet alleen, dat dergelijke bouwwer ken na den oorlog opnieuw zullen ontstaan, doch ook, dat de boven- haar woningen uitge worpen bommen den te velde staanden bloed verwanten bespaard blijven. De Duitschers zijn in het nemen niet minder hard dan de Angelsaksen of de Russen. De dreigementen van den luitenant-generaal der vliegers, Harris, ziin derhalve een stoot in het luchtledige. De Engelschen mogen nog zoo veel Duitsche vrouwen en kinderen door bommen ver moorden, kathedralen, ziekenhuizen en ar beiderswoningen in puin leggen, de beslis sing van den oorlog zullen zij geen dag ver tragen. Want deze beslissing valt op het slagveld en niet in het achterland. DE ARBEID IN DUITSCHLAND. Op een bedrijfsappèl van de Fritz. Sauckel- fabriek te Weimar, heeft de algemeefie^gevol- machtigde voor de werkkrachten, gouwleider en rijksstadhouder Fritz Sauckel medegedeeld, dat het eerste deel van zijn opdracht met-een vol ledig succes bekroond is. Hij heeft in de afge loopen week den Führer en den rijksmaar- Door de luchtmacht werden in denzelfden tijd 30 koopvaardijschepen van te zamen 183.500 brt. tot zinken gebracht en 17 koopvaardijsche pen beschadigd. Aldus hebben Engeland en de Ver. Staten totaal 815.900 brt, van de voor hun oorlogvoe ring zoo belangrijke scheepsruimte verloren. En Zondag: „In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front rukken snelle formaties en 'infanterie divisies in een ononderbroken achtervolging van den vijand op in de richting van de Koe- ban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijandelijke achterhoeden. Tal rijke ingesloten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steunden de aanvallen van het leger en richtten bovendien onophoudelijke aanvallen op de achterwaartsche verbindingen der bolsjewisten, In de groote Btrcht van den Don veroverden Duitsche en Italiaansche troepen een bolsjewis tisch bruggehoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op het scheepvaart en veerbootverkeer werden 5 Wolgaschepen door bomtr^ffers tot zinken gebracht, 5 andere, als mede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Augustus vernietigde een pantser corps in het gebied ten Noord-Westen van Ka- latsj 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten Noorden van Rsjef vielen de bolsjewisten ook gisteren herhaaldelijk aan. Zij werden in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In de Finsche Golf beschadigden gevechts vliegtuigen 2 bolsjewistische vrachtschepen door bomtreffers. In de periode van 21 tot 31 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtuigen; hiervan werden 641 in luchtgevechten, 66 door de luchtdoelartilleric en 11 door formaties van het leger vernietigd, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front, 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen ln den nacht van 31 Juli op 1 Augustus het vliegveld Heliopolïs bij Caïro aan. Verscheidene hangars werden in brand geworpen en 7 op dep grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft gisteren in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluchten ondernomen boven het West- Duitsche gebied. Door bommen op woonwijken in enkele steden ontstonden verliezen onder de burgerbevolking en schade aan gebouwen. Twee vliegtuigen werden in luchtgevechten neerge schoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen verhezen voor deh oorlog belang rijke installaties in Norwich met brisant- en brandbommen. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd ten Noorden van Zeebrugge bij een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaar tuigen en Engelsche motortorpedobooten een Engelsche motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een andere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ontstond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaartuigen, Engelsche mo tortorpedobooten en motorkanonneerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortoï-pedo- booten waarschijnlijk vernietigd. Op andere boo ten werden treffers waargenomen. De eigen strijdkrachten bleven onbeschadigd. schalk kunnen melden, dat voor alle voorden oorlog belangrijke werk in landbouw en in dustrie het vereischte aantal werkkrachten aanwezig was. Dit resultaat is in de eerste plaats het gevolg van een tewerkstelling van buitenlandsche werkkrachten in een omvang, dien de geschiedenis niet kent. (D.N^B.) FRANSCHE DUIKBOOTKAPITEIN ONDERSCHEIDEN. De commandant van de Fransche duikboot „Vengeur", corvettenkapitein Digard en zes andere officieren van deze duikboot zijn, naar de Fransche staatscourant meldt, benoemd tot officieren van het Legioen van Eer. De duikboot „Vengeur" heeft tijdens kruis tochten door den Indischen Oceaan, die 19 maanden duurden, verscheidene malen de Brit sche blokkade van Dzjiboeti doorbroken en aldus de Fransche kolonie Somaliland hulp kunnen brengen. (D.N.B.) Zaterdag maakte het Italiaansche opperbevel bekend9 Activiteit v^n patrouilles en artillerie aan het Egyptische front. Onze luchtformaties deden aanvallen op den spoorweg en den kustweg tus schen El Alamein en Alexandrië. Talrijke bom men van allerlei kaliber troffen de gestelde doe len. Ook tal van gemotoriseerde voertuigen wer den getroffen en geraakten in brand. Een Italiaansch eskader jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein-vlieger Georgio Tunigli, ging succesrijke gevechten aan met een formatie vijandelijke jagers, die numeriek in de meer derheid waren. Zonder zelf verliezen te lijden schoten onze machines zes vijandelijke toestel len neer. In een ander luchtgevecht werd een Wellington bommenwerper door Duitsche vlie gers neergehaald. Het luchtdoelgeschut van To- broek haalde twee vijandelijke machines neer, die een aanval probeerden te ondernemen, waar bij geen noemenswaardige schade werd aange richt. Duitsche vliegtuigen schoten tijdens een luchtgevecht boven het eiland Malta drie Spit fires neer. Ter hoogte van Port Said werd een klein vrachtschip door onze bommenwerpers ernstig beschadigd. In den nacht van 28 op 29 Juli j.l. hebben vij andelijke vliegtuigen enkele mijlen ten Noord- Oosten van Derna het hospitaalschip „Cjtta di Trapani" gebombardeerd, ondanks de Roode- Kruis-teekens, waarvan het op duidelijke wijze was voorzien. De onmenschelijke daad had ge lukkig geen enkel gevolg, maar dit* heeft zeker niet van den wil der vliegers van de Britsche luchtmacht afgehangen, voor wie de herinne ring aan het hospitaalscliip „Po", dat verleden jaar door vliegtuigen in de Golf van Valona is getorpedeerd, geen enkel moreel gewicht schijnt te hebben. En Zondag: Aan het front in Egypte activiteit van ver- Kenningstroepen. Onze vliegtuigformaties heb ben succesvolle aanvallen ondernomen op het vijandelijk achterland en vooral op de vlie' velden Boerg el Arab, Aboekir en El Amiriya. In het gebied van deze doelen die herhaalde lijk getroffen werden werden omvangrijke bran den en hevige ontploffingen waargenomen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een derde vlieg tuig werd door de luchtdoelartillerie van de vesting Tobroek getroffen en stortte neer. For maties van onze luchtmacht hebben Micabba met bommen bestookt. Een met talrijke vlieg tuigen ondernomen vijandelijke aanval op de haven van Navarrino (Griekenland) richtte geen schade aan. DE ACTIE VAN GANDHI. „Wanneer wij niet bijtijds en verstandig han delen, dan zal ons dit ons heele leven lang be rouwen", zoo verklaarde Rash Behari Bose, de voorzitter van den executieven raad van de Indische onafhankelijkheidsliga in een radio uitzending uit Bangkok. Iederen dag, die wij wachten, brengt* het ge vaar dichterbij. Wij, Indiërs, moeten alle ge schillen vergeten en aaneengesloten achter Gandhi staan in den strijd voor Indie's vrij heid. Wanneer de Indiërs den Engelsch-Ame- rikaanschen invloed in Indië kunnenvernieti gen, dan zal Japan, zich nooit bemoeien met de binnenlandsche aangelegenheden van Indië. Laten wij niet vergeten, dat de Japanners reeds sedert eenige maanden voor de poorten van Indië staan. Wij weten, dat zij ieder oogen- blik, wanneer zij willen, tot den aanval kun nen overgaan. En toch zijn zij den opmarsch op Indisch gebied nog niet begoixnen, want zij hopen, dat de Indiërs zelf in opstand zullen komen om alle buitenlandsche invloeden zonder vreemde hulp uit Indië te verbannen. (D.N.B.) DRIE DOODEN, VIER ZORGWEKKENDEN. Zaterdag heeffc. zich te Hoensbroek een zeer ernstig vergiftigingsgeval voorgedaan, aan de gevolgen waarvan drie personen zijn overleden. Vier slachtoffers zijn in zorgwekkenden toestand in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen opgeno men. Na het eten van witte kaas, die de menschen zelf gemaakt hadden, voelde de familie O., man, vrouw en drie kinderen, zich onwel. Ook een kleinzoontje, de 9-jarige van der B., die bij zijn grootouders op bezoek was en een boterham met kaas kreeg, alsmede de verloofde van een zoon des huizes, werden ziek. Een geneesheer liet de patiënten Zondagochtend naar het zie kenhuis overbrengen. Hier bleek al dadelijk, dat de toestand zeer ernstig was. In den loop van den dag zijn de 19-jarige dochter L. O., de 17- jarige zoon J, O. en het kleinzoontje overleden. De toestand van vader en moeder O., hun zoon en diens verloofde is zorgwekkend. Zoowel het politieonderzoek als het toxicolo gisch onderzoek zijn in vollen gang. I soorten en de particuliere personen, die gere- Ir lis Het Zaterdag verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houden de uitbreiding der verplichting tot aanmelding (aanmeldmgsverordening). Hierbij wordt in arti kel 1 bepaald: De houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekken van huisvesting aan reizi gers en vreemdelingen, dan wel tot verblijf van herstellenden (b.v. hotels, herbergen, pensions, liefdadige instellingen, herstellingsoorden, jeugd herbergen, tehuizen voor dakloozen)particuliere personen, die geregeld kamers verhuren, alsmede de bestuurders van kloosters, ordetehuizen, retraitehuizen en tehuizen van kerkelijke ge nootschappen, zijn verplicht de personen, wien huisvesting wordt verstrekt, op een door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken voorgeschreven aanmel dingsformulier bij het plaatselijk hoofd van politie aan te melden. Voor iederen persoon dient een afzonderlijk aanmeldingsformulier te worden gebruikt. Slechts kinderen beneden 15 jaren kunnen met een ouder op een gemeen schappelijk formulier worden aangemeld, waar bij slechts van de persoonlijke gegevens van den ouder opgave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevindende kinderen beneden 15 jaar slechts het aantal behoeft te worden opgegeven. De aanmeldingsformulieren dienen zes uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen evenwel, die vóór 22 uur aankomen, in ieder geval uiterlijk te 23 uur. en bij personen die na 22 uur aankomen, uiterlijk des voormid dags te 7 uur bij het plaatselijk hoofd van politie te worden ingeleverd. Volgens artikel 2 dienen: Particuliere personen en openbare of parti culiere inrichtingen, welke niet by wijze van bedryf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen vergoeding, langer dan vier en twintig uren te hunnent huis vesting verstrekken, hiervan in elk bijzonder geval binnen vier en twintig uren na aan komst van denzelve een schriftelijke aangifte by het plaatselijk hoofd van politie in te leveren. De persodh, die huisvesting verstrekt, en degene, wien huisvesting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aanmelding op gelijke wijze verantwoordelijk. De verplichtingop grond van het vorige lid geldt niet, wanneer de in een particulier huis houden opgenomen 'persoon tot den hem opne- menden persoon staat in de rechte linie dan, wel in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed- of aanverwantschap. Artikel 4 schrijft voor dat:' De tot aanmelding gehouden personen het aanmeldingsformulier eigenhandig naar waar heid dienen in te vullen en te onderteekenen. Onjuiste, onvolledige of onleesbare gegevens die nen door de logies verstrekkenden persoon te worden aangevuld. Indien een tot aanmelding verplichte persoon weigert het aanmeldingsformulier in te vullen, zijn persoonlijke gegevens op te geven, dan wel het, formulier te onderteekenen. dient de logies verstrekkende persoon onverwijld, in het betref fende geval eerst telefonisch, het plaatselijk hoofd van politie daarvan in kennis te stellen. Artikel 5 verplicht: De houders van de genoemde huisvestingsge legenheden een vreemdelingenregister te voeren. ZIEKENHUIZEN EN DERGELIJKE INRICHTINGEN. Krachtens artikel 7 zyn: De bestuurders van ziekenhuizen, klinieken, in richtingen voor kraamverpleging, sanatoria en dergelijke inrichtingen, in geval van verhinde ring hun vertegenwoordigers verplicht, aan het plaatselijk hoofd van politie, op verzoek een vol ledige lijst der in de inrichting ter behandeling opgenomen personen benevens derzelver per soonlijke bescheiden ter inzage over te leggen. Personen, die opgenomen worden met schot-, steek- of slagverwondingen, dan wel in een anderen op een strafbare handeling duidenden toestand, moeten door alle deze inrichtingen, onder opgav.e van den aard der verwonding, onverwijld, in het betreffende geval eerst tele fonisch, bij het plaatselijk hoofd van politie worden aangemeld. Artikel 10 bepaalt, dat de houders van onder nemingen van de in art. 1 eerste lid, genoemde is geschied, hun bedrijf, resp. hun werkzaam- Jieid, binnen een week na het in werking tre den dezer verordening bij het plaatselijk hoofd van politie moeten aanmelden. De houders van nieuw te openen ondernemigen moeten van den aanvang van deze werkzaamheid ten minste twee weken te voren bij het plaatselijk hoofd van politie aangifte doen. Bij de aanmelding moeten de ligging van het huis, waarin het huisvestingsbedrijf zich be vindt, alsmede de kwaliteiten, welke door het huisvestingsbedrijf worden gebruikt, nauwkeu rig worden aangeduid. Het plaatselijk hoofd van politie kan aanvullende gegevens betrekkelijk het huisvestingsbedrijf verlangen. Volgens artikel 11 reikt het plaatselijk hoofd van politie den persoon, door wien de aanmel ding geschiedt, een verklaring uit, dat de aan melding heeft plaats gehad. De opening of voortzetting van het bedrijf zonder een verklaring van aanmelding is ver boden. Bij artikel 12 worden voor zoover niet op grond van andere voorschriften een zwaar dere straf is bedreigd, handelingen in strijd met de bepalingen van deze verordening ge straft met hechtenis van ton hoogste 2es maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen. TOEGANG VOOR BEPAALDE AMBTENAREN. Artikel 13 behelst met het opsporen van de in deze verordening vermelde strafbare feiten behalve de ambtenaren, bedoeld by artikel 141 van het wetboek van strafvorde ring, alle ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie. Zy zijn bevoegd elke plaats, daarin begrepen gesloten lokalen, ervey en woningen, binnen te treden, voor zoover zij dit voor een goede vervulling van hun taak noodig oordeclen. Indien hun de toegang wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien zoo noodig met behulp van den sterken arm. In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld van een commissaris van politie of van den burgemeester van de gemeente, dan wel voorzien van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van den Procureur-Generaal bij het Gerechts hof of van den officier van justitie of van een bijzonderen schriftelijken last van den commis saris van politie of in gemeenten, waar geen commissaris is; van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt binnen tweemaal 24 uur proces-verbaal opgemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip van het binnentreden en van het daarmede beoogde doel melding gemaakt. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen vergezellen. In dat geval wordt hiervan in het proces-verbaal melding gemaakt. Artikel 15 verklaart de bepalingen van deze verordening niet van toepassing op de leden van de Duitsche weermacht, van ae „Waffen SS" en op het overig personeel daarvan, op de leden der Duitsche politie en van het personeel van de bureaux van het Duitsche Rijk of van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders partij in het bezette Nederlandsche gebied, wan- tict dezen in uniform zijn gekleed of een be hoorlijk legitimatiebewijs, voorzien van een foto, bij zich dragon. Deze verordening is 1 Augustus in werking getreden. van hedenavond 21.26 uur tot morgenochtend 6.05 uur De maan kwam Vannacht op te 0-13 uur en ging onder om 13.58 uur. Svenska Dagbladet publiceert een intervieuw met admiraal Dönitz over de actie der Duit sche duikbooten. De Engelsch-Amerikaansche oorlogsleiding, aldus zeide Dönitz, heeft tot dusverre op ieder gebied geleden aan een gebrek aan nieuwe denkbeelden. Zij heeft het oude recept van het konvooistelsel te voorschijn gehaald. Duitschland heeft er natuurlijk naar gestreefd dit systeem vruchteloos te maken door oplei ding en technische ontwikkeling. Ten aanzien van de Engelsche stelling dat de verdediging tegen de duikbooten superieur aan .den aan val is gebleken* en dat de verplaatsing van den belangrijksten strijd naar de Amerikaan sche kust, de Middellandsche zee en de Noor delijke IJszee een vlucht der Duitsche duik booten naar de wijde ruimte beteekent, ver klaarde admiraal Dönitz, dat de Duitsche duik booten bepaalde belangrijke operatieterreinen hebben verlaten om elders de koe bij de horens te vatten. Dit kan echter geen vlucht naar de ruimte genoemd worden. Het overbrengen van een aantal Duitsche strijdkrachten naar de Middellandsche 2ee is geschied om motieven van marinestrategie, in. verband met den strijd om de vrije zeeverbinding tusschen Italië en Noord-Afrika. De wereld kent het succes daar van. De verbindingen van de spil over de Mid dellandsche zee bestaan en worden uitgebreid. Het Engelsche verkeer van "net Oosten naar het Westen is onmogelijk gewoi'den. zooals uit de laatste gebeurtenissen is gebleken. De strijd tpsschen Oost-West en Noord-Zuid in deze zee is ten gunste van Noord-Zuid beslist. De .verplaatsing van het Atlantische operatie- terrein naar de Amerikaansche kust - had ten doel, den vijand met snelle, gevoelige slagen te treffen en hoezeer dit gelukt is, weet de tegenstander het beste. Ten aanziep van de vaak in het buitenland gestelde vraag, of de Duitsche duikbooten steunpunten op neutraal gebied hebben of dat de Duitschers drijvende benzine- en voedsel voorraden op den Atlantischen Oceaan veran kerd hebben, verklaarde de admiraal: „Ik verheug mij er over, dat onze vijanden klaarblijkelijk gemeend hebben, dat onze duik booten niet tot aan de Amerikaansche kust konden doordringen. Reeds in vredestijd deed het mij genoegen, dat men onze duikbooten van 500 ton „kustbooten" noemde. Daaruit bleek, dat de vijand het operatiebereik onzer duikbooten onderschatte en dat hem eens een licht zou opgaan. Wij zijn er in geslaagd onze booten zóó te bouwen, dat alle beschikbare ruimte slechts is gebruikt voor de verhooging van de gevechtswaarde. Het is belachelijk, wanneer men spreekt van steunpunten op neutraal gebied of van fan tastische benzine-eilanden ergens op den Oceaan. Onze „kustbooten" hebben de eigen schap, dat zij dwars over den Oceaan naar de vijandelijke kust varen, In dezen zin zijn zij inderdaad „kustbooten". Tegenover een zeer verbreide meening, wensch ik er den nadruk op te leggen," aldus vervolgde de admiraal, „dat de strijd in de Amerikaan sche wateren geenszins een gemakkelijke zaak is. De Amerikanen zijn er in geslaagd, zeer snel een 'verdediging te scheppen, waarmede rekening gehouden moet worden. Ik ben niet geneigd, onze tegenstanders te - onderschatten. Het is duidelijk, dat wij er naar gestreefd heb ben, tegenover deze methode nieuwe golven duikbooten en den sterkeren aanvalswil der be manningen te stellen. Hoe dit duel nu ver loopt, blijkt uit de laatste hooge cijfers der tot- zinken gebrachte tonnage." Ten aanzien van buitenlandsche beweringen, volgens welke de Duitsche duikbootvloot ge brek zou hebben aan manschappen en vooral aan opgeleide en ervaren officieren, zeide Dö nitz: „Ik heb de gewoonte, mijn mannen de Engelsche berichten over gebrekkige opleiding door te geven. Berichten over landratten op duikbooten, al te jeugdige commandanten, kin deren onder de bemanning en -beweringen als „Duitsche duikbootbemanningen worden door de revolver der Gestapo tot den dienst gedwon gen" maken op ons den indruk van stuiverro mans. De duikbooten worden alleen met vrij willigers bemand." Admiraal Dönitz sprak vervolgens t over de vraag, of de Engelsche luchtaanvallen op de kuststeden invloed op den duikbootoorlog kun nen uitoefenen en of dit zou kunnen worden verlamd door eventueele schade aan werven, voorraden en steunpunten. Hij zeide: „Ik geef toe, dat nog in 1940 hevige bombardementen onaangenaam voor ons geweest hadden kunnen zyn. Thans zou ik wenschen, dat Churchill eens kon zien, hoe dik het beton is, waardoor de installaties der duikbootvloot beschermd worden. Noch de werfhellingen, noch de man- schapsverblijven, noch de werkplaatsen kunnen door bommen getroffen worden. Soms heb ik medelijden met de Engelsche vliegers, als zij hun bommen vergeefs boven dit dikke bet-on laten regenen en men zou hun den vriendschap- pelijken raad willen geven, met die dwaasheid op te houden. Het is ons strategische doel, de Engelsche zeeverbindingen op gevoelige wyze te storen en mter vijandelijke tonnage tot zinken te brengen dan alle vijanden van Duitschland samen kunnen bouwen. Om dit doel te berei ken, zullen de Duitschers zich by iedere ver andering in den toestand weten aan te pas sen. Eens komt er een dag, dat het tonnage- JUBILEUM VAN DEN HEER H. KNOOK. Zaterdag j.l. herdacht de heer H. Knook, agent der Reederij Van der Schuyt alhier, den dag waarop hij vóór 50 jaren als agent bij deze reederij in dienst trad. Te zijnen huize aan den v. d. Valk Boumanweg te Leiderdorp vond een huldiging plaats, waarbij de Jubilaris werd toe gesproken door den heer Verster. directeur der reederij, die zijn jarenlange werkzaamheden prees en als stoffelijk blijk van waardeering eeh geschenk onder couvert aanbood. In den loop van den dag ontving de jubilaris nog tajlooze bloemstukken en gelukstelegrammen, benevens andere geschenken. Aan belangstelling heeft het den jubilaris niet ontbroken! LEIDSCH SPOOR- EN TRAMMATERIAAL UIT VROEGER DAGEN. Op het emplacement van het station te Boxtel is een spoorwegmuseum ingericht, waar naast andere bezienswaardigheden ook de oude tram wagen B22 van de N.Z.H, en de locomotieven A15 en AI (de „Haarlem" genaamd), welk ma teriaal op de lijn Leiden-Haarlem als stoomtram heeft dienst gedaan, een plaats hebben gevon den. evenals oude Staatsspoorrijtuigen der lijn Leiden-Woerden en de locomotief „Orpheus" van den dienst Haarlem-Lelden-Den Haag. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. Taal, 130 iettergr. per minuut, afgenomen door den Alg. Stenografen-Bond, slaagden: de dames J. M. v. d. Berg, M. E. v. d. Berg, A. Dreef, N. Dubbeldam, Katwijk Zee, P. J. Flipse, Lisse, H. Harteveld, E. Jagerman, J. J. Jongeneel. Voor schoten. M. M. Kroeze, Oegstgeest, A. C. Lau- tenbach, Voorschoten, M. v. Rhijn, Noordwijk Zee, G. V. G, A, v. d. Woude en de heeï L. J. Haasnoot. Noordwijk Zee. Voor kantoorstenograaf in de Ned. Taal, 130 Iettergr. p. min.; de dames W. D. v. Heyst, Lisse, J. S. Kramers, Oegstgeest, J. H. v. Noort en de heer M. Eikerbout. Idem voor kantoorstenograaf in de Engelsche taal, 130 Iettergr. p. min.; mej. L. P. W. Harts, Wassenaar. Voor Ned. Handelscorrespondentie: de dames M. Verboom, M. C. Verhoorn en de heer B, C. Heijdemann. Voor Machineschryven diploma B, ten minste 120 regels per uur: de dames J. Bas, Oegstgeest, W. Hendriks, K. de Jong, Warmond, J. S. Kra mers, Oegstgeest, J. Kroeze, Oegstgeest, S. L. Maitimo, Katwijk Zee, J. J. M. Marks, J. D. Nieuwenhuis, Lisse, J. M. Otten, Roelofarends- veen, D. E. Smit, F. Stuurop, C. G. v. Tongeren, J. J. Visser. J. P. W. Visser en de heeren C. Bezemer, Katwijk Zee, P. J. M. van Dooren, J. P. Straver, Hazerswoude, F. Zwagerman. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. De heer A. W, Strijbos alhier slaagde te Den Haag voor het examen hoofdakte deel A. Onze stadgenoot, de heer J. W. H. Rotte- gebrek by onzen tegenstander zoo duidelijk zal zyn, dat hij geen speelruimte voor zijn veel, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen strategische beslissingen meer heeft." Boekhouden M. O,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1