De strijd in het Oosten 83ife Jaargang DONDERDAG 38 JULI 1942 No. 25256 Rijksminister Göbbels over het tweede Front Duifschers in hel Koebangebied Verspreide Berichten BINNENLAND Doodvonnis voltrokken Op alle gebeurlijkheden voorbereid Verduisteren: GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Benoeming SPORT De nieuwe (ompefitie-indeeling LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telel Directie er. Administratie 25041 (2 lijnen) - Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teler. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden, Pl.verv.: K Been Lelden By de uitbreiding van het bruggehoofd Rostof naar het Zuiden hebben de Duitsche troepen de oevers van een rivier in haar geheele lengte tot aan de uitmonding in de Zee van Azof, bezet. Ten Zuiden van den benedenloop van den Don passeerden infanterie en gemotoriseerde afdee- lingen het stroomgebied van de Manitsj, dat de vijand onder water had gezet door een dijk door te steken, en drongen zij in het gebied van Koe- ban door. Met steun van de luchtmacht namen snelle troepen een versterkt steunpunt Zuidelijk van de Manitsj. Tusschen Don en Sal werd een tegenaanval van sovjet-pantserwagens afgesla gen. De Duitsche troepen veroverden daar twee hardnekkig verdedigde plaatsen. Opnieuw wer den krachtige luchtaanvallen gedaan op de spoorwegen tusschen Don en Wolga en de scheep vaart op de beneden-Wolga. Een geladen schip van 1500 ton, benevens 3 groote rivierschepen werden tot zinken gebracht, en schepen van 1500 ton elk beschadigd. Duitsche jagers schoten boven de Zuidelijke zone 24 vijandelijke vlieg tuigen neer. (D.N.B.) OPROEP VAN DE PRAWDA. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het blad Prawda een wanhopigen oproep tot de burgers der Sovjet-Unie gericht. Het blad ver klaart dat het de plicht der Sovjetburgers is, den vijand met hun lichaam, hun leven en hun bloed tegen te houden. Ieder Sovjetburger moet bereid zijn, dienst te nemen bij de strijdkrach ten. Verwaarloozing van de opleiding in den strijd zal niet kunnen worden verontschuldigd. Ieder individueel man der Sovjet-Unie moet tijd vinden om zich te laten oefenen. Alle burgers moeten leeren omgaan met geweren, handgra naten werpen en hoe zij zich in den strijd moe ten gedragen. De Britsche berichtendienst verspreidt voorts het volgende bericht: „De ernst van den toe stand in de Sovjet-Unie wordt thans door de geheele Engelsche en Russische pers toegegeven. De Engelsche pers verzoekt Rusland dringend, met de uiterste krachtsinspanning tegenstand te bieden. De toestand is ongetwijfeld veel ern stiger dan in 1941". (D.N.B.) MEGERLE OVER HET VOOR-INDISCHE VRAAGSTUK. In een artikel „historische beslissing" houdt Karl Megele zich in de Berliner Boersenzeitung bezig met de Britsch-Indische kwestie. Uit de Engelsch-Amerikaansche reactie op het besluit van het congres, volgens hetwelk Engeland de geheele politieke macht aan Indië behoort over te geven en zich uit het land moet terugtrek ken. blijkt, aldus Megerle, dat men in Londen zeer bezorgd is over de nieuwe ontwikkeling. Engeland heeft geantwoord met dreigementen en aankondiging van geweld en daarmede te kennen gegeven, dat het de macht in Indië niet uit handen wil geven. Daarnaast echter werkt Londen met het mid del van schijnbare tegemoetkomendheid. Zoo heeft de onderkoning in zijn regeering drie nieuwe Indische leden opgenomen, die echter geen macht hebben en aan den toestand niets kunnen veranderen Door het Indische publiek is deze „concessie" met onverschilligheid en afwijzende houding ontvangen. De belangen van Engeland en Indië blijven onvereenigbaar. Indië eischt vrijheid, zelfbeschikking en vrede. Het wil van den Engelschen onderdrukker bevrijd worden, aldus vervolgt Megerle, en niet tot oor- logstooneel worden. Engeland daarentegen wenscht het enorme gebied, zijn volkskracht en zijn rijkdommen voor zijn oorlog te mobilisee- ren. Het Indische volk weet, dat een Engelsche overwinning steeds een Indische nederlaag zal zijn, dat het zijn bloed moet geven om den En gelschen heerscher weer op krachten te hel pen, zoodat die lïen met geweld binnen het Britsche rijk kan houden. De mogendheden van het pact van drie daar entegen, zoo vervolgt het artikel, die, zooals be kend is, begrip hebben voor den Indischen vrij heidsstrijd en geen territoriale bedoelingen in Indië hebben, volgen met warme belangstelling de krachtsinspanning van het Indische volk,, dat uit eigen kracht zijn vrijheid wil verwerven. Alle gevaren voor Indië wortelen in de aanwe zigheid der Engelschen en in den wil der En gelschen, Indië tot oorlogstooneel te maken. (D.N.B.) DE AANVAL OP HAMBURG. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. verklaard, dat van de Britsche bommen werpers, die in den voorgaanden nacht een aan val hebben gedaan op Hamburg, 50 procent is neergeschoten. BRITSCHE VERLIEZEN. De Britsche admiraliteit heeft, naar de Brit sche berichtendienst meldt, de verliezen gepu bliceerd, welke bjj het tot zinken brengen van den kruiser Hermione en van den torpedojager Air dale zijn ontstaan. De Hermione werd te VANGST OP SNOEKBAARS GEEFT SLECHTE RESULTATEN. Ongeoorloofde methoden wreken zich. De vrees, door deskundigen op visch-biolo- gisch gebied en door verstandige bonafide vis- schers in 1941 geuit, dat het op groote schaal wegvangen van de jonge snoekbaars funest zou blijken voor den stand dezer vischsoort in het IJsselmeer, schijnt op bedroevende wijze be waarheid te worden. Kon men over 1941 zeggen, dat de IJsselmeervisscherij een goed jaar achter den rug had, dit jaar zal het oordeel, althans over de snoekbaarsvisscherij, wel heel wat an ders luiden, tenzij er binnenkort een ingrijpen de verbetering komt in de vangstresultaten van het loopende seizoen. Maar daar ziet het voor eerst niet nqar uit. De visschers „zoeken" de zee af naar deze zoo gevraagde visch, die zich van andere witvisch door gering graatgehalte gunstig onderscheidt. zamen met de Airdale en drie andere Britsche Men ziet thans Lemster en Vollenhover schui- torpedojagers alsmede een Poolschen torpedo-1 ten het net voor den Zuidwal sleepen, Spaken- iaeer hii aanvallen van Ha marina an ïnaVit- burgers probeeren het meer Noordwaarts en ook te Urk en Enkhuizen blijven de snoekbaarsom- zetten minimaal. Zoowel de IJsselmeervisschers als de consu menten ondervinden nu de noodlottige gevolgen van het systematisch wegvangen der onder- maatsche snoekbaars en het uitoefenen van het bedrijf in den gesloten tijd, en zulks ondanks de reeks van straffen aan de overtreders opge legd, ondanks de dringende waarschuwingen van deskundigen en visscherij-instanties. Op al lerlei wijzen wisten visschers, alleen op winst bejag belust, en gelegenheidsvisschers in samen werking met den sluikhandel, de kuilvangsten van te jonge snoekbaarzen in de haven of op het strand te brengen en tegen abnormale prij zen buiten den officieelen afslag om aan con sumenten te verhandelen Het broed werd zoo doende geen tijd gegund te groeien en waarde vol vischvoedsel, dat in 1941 nog dank zij den gunstigen algemeenen vischstand in honderd duizenden kilo's boven water werd gebracht, is ontijdig uitgeroeid. BIJZONDER GUNSTIGE REGELING VOOR LANDBOUWERS. Werk door anderen laten verrichten en nog geld toe. Een bijzonder gunstige regeling is thans voor de landbouwers in de provincie Utrecht en Noord- en Zuid-Holland tot stand gekomen. Vele landbouwers beschikken er over gras land, dat gescheurd zich uitstekend leent voor aardappelverbouw. Het ontbreekt hun zeker niet aan goeden wil, maar wel aan paarden, werk tuigen en ervaring, noodzakelijk bij het scheu ren. Het bureau aardappelverbouw, Cronjé- straat 9 te Arnhem, biedt thans de behulpzame hand. De landbouwers kunnen. Indien zij den wensch daartoe te kennen geven, het geheele werk door dit bureau doen verrichten. De ex ploitatie. het scheuren, het verplegen, het oog sten, kortom het geheele proces geschiedt door het bureau. De landbouwers zelf hebben niet de minste kosten. Zij krijgen integendeel nog geld toe, want voor het beschikbaar stellen van den grond ontvangen zij- -een vergoeding van f. 500 per H.A. met inbegrip van de scheurpremie. Voor zeer goede kleigronden bedraagt de ver goeding zelfs f. 600 per H.A. Ongetwijfeld zullen vele landbouwers van deze gunstige gelegenheid, die voor hen tot 20 Augustus a.s. open staat, willen profiteeren. Wie echter na 20 Augustus komt, krijgt onherroepe lijk geen kans. jager bij aanvallen van de marine en lucht strijdkrachten van de spil op convooien in de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. De verliezen van de Hermione bedragen 87 man, die allen gedood werden of vermist worden (waarschijnlijk gedood), Op de Airdale vielen 45 slachtoffers, die allen als dood beschouwd moeten worden. (A.N.P.) PROTESTNOTA VAN VICHY. Naar verluidt, heeft de Fransche regeering in een nota geprotesteerd tegen de bedreiging van de Fransche scheepvaart op de Middel landsche Zee door de Britten. In de nota wijst de Fransche regeering op den volkomen onge- vaarlijken aard van de Fransche visschers op de Middellandsche 'Zee, De Britten hebben hun echter, evenals den visschers aan de Atlantische kust, onder bedreiging met militaire maatrege len aangeraden, niet naar open zee uit te va ren, aangezien het Engelsche luchtwapen geen garantie kan geven voor de veiligheid der op varenden, Als voorwendsel tot dezen stap was door de Britten beweerd, dat Fransche vis- schersbooten door de spilmogendheden gebruikt zouden zijn als militaire vaartuigen. In dit ver band wijst men in politieke kringen te Vichy op de schijnheilige wijze, waarop de Engelschen de verscherping der blokkade tegen de Fransche bevolking trachten te rechtvaardigen. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN. Het Amerikaansche tijdschrift Time mengt zich in de discussies over de aanstaande con gresverkiezingen die al dagenlang worden ge voerd in de Amerikaansche pers. De Time is de opvatting toegedaan, dat voor de verkiezingen in November geen actiever oor logvoering van de Ver. Staten is te verwachten, daar uit stembusoverwegingen geen der verant woordelijke mannen te Washington kan beslui ten tot de noodige drastische maatregelen. Dientengevolge blijven de problemen voorloo- pig onopgelost, waardoor een succesvolle oorlog voering wordt belet, b.v. het vraagstuk der noo dige belastingmaatregelen, die een inflatie kun nen voorkomen, het vraagstuk der verkwisting van de voor de oorlogsindustrie dringend noo dige, doch zeldzame grondstoffen, alsmede de kwestie van den algemeenen dienstplicht voor de jongere lichtingen. De Ver, Staten schijnen nog niet in te zien welken prijs de oorlog van hen eischt. In plaats daarvan trekken politieke redenaars door het land om propaganda te maken voor hun her verkiezing. Als ze eerlijk waren, zouden ze moe ten verklaren, dat de Ver. Staten ondanks de voortdurende nederlagen niet bereid zijn tot den eigenlijken oorlog over te gaan en vooreerst lie ver hun binnenlandsche haarklcoverijen tijdens lange verkiezingscampagnes uitventen (D.N.B.) SCENES IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. Sinds lang heeft men in het Britsche Lager huis niet zulk een opwinding beleefd als giste ren, meldt de Britsche nieuwsdienst. De stem ming over het door de regeering ingediende wetsontwerp tot verhooging der pensioenen le verde 63 stemmen tegen dit ontwerp op. De re- geeringsvoorstellen werden met scheldwoorden ontvangen en er ontstonden scènes als men sinds jaren in het Lagerhuis niet heeft meegemaakt, terwijl er bovendien een ernstige splitsing ont stond in de gelederen van de Labour-partij, Na de stemming werd er geroepen: „aftreden", „geef het maar op" en hoe staat het met den politieken wapenstilstand?" (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die by vonnis van het Duit sche Gerechtshof van 1 Juli 1942 we gens communistisch optreden als sabo teur was ter dood veroordeeld, is vandaag terechtgesteld door den kogel. In net weekblad Das Reich publiceert rijks minister dr. Göbbels onder het opschrift: „Ook de poging is strafbaar", een artikel, waarin hij de Anglo-Amerikaansche campagne ten gunste van een tweede front bespreekt. Hij wijst er om te beginnen op, dat de Duitsche weermacht, na den winter, ondanks alle leugens, in staat is tot prestaties, waarvan men in de Angel saksische landen geen begrip had. Tevens heeft de Duitsche weermacht uitstekende troepen naar het Westen kunnen verplaatsen, terwijl Timosjenko een dramatisch terugtochtsbevel heeft moeten geven om ten minste een deel van zyn formaties te kunnen behouden. Daar mede is een toestand ontstaan, dien men noch in Londen, noch in Washington had verwacht. Het z.g, tweede front, dat men zich had voor gesteld als een onderneming bijna zonder risico, staat thans als een duister vraagteeken voor de Engelsch-Amerikaansche oorlogvoering. Churchill staat daarmede voor een vreeselijk dilemma. Zonder tweede front heeft hij een binnenlandsche politieke crisis, te verwachten, die hij nauwelijks nog meester kan worden, met alle daaruit voortvloeiende catastrofale gevol gen in de betrekkingen van Engeland en de Ver. Staten met de Sovje-Unie. „Van Duitsche zijde is reeds uitvoerig gemo tiveerd, waarom een poging tot vorming van een tweede front niet gevreesd wordt, integen deel in zekeren zin zelfs gewenscht wordt ge acht. De verdediging van de Duitsche Weste lijke flank door strijdkrachten, die voor elke eventualiteit voldoende zijn, heeft de offen sieve kracht in het Oosten geen afbreuk ge daan. De Duitsche troepen in het Westen zijn volkomen voldoende om de Engelschen, wan neer zij komen, op waardige wijze te ontvan gen, Wij zijn er op voorbereid zoo schrijft dr. Göbbels dat, wanneer zij komen, zij nu niet juist met slechte formaties zullen komen. Een zekeren tijd lang zal de wereld vervuld zijn van het rumoer der wapenen en agitatie-leu gens. Maar dan komt langzaam maar zeker onze oorlogsmachine in beweging en op een goe den dag zien wy de heeren Engelschen naar Berlijn oprukken, wel is waar niet als ver overaars, maar als gevangenen, en de rest streeft verslagen naar een nieuw Duinkerken om over het Kanaal den langen weg naar Tipperary in te slaan. Dat de vijand zou kunnen probeeren een tweede front te vormen, hebben wij nooit be- tijfeld. Wij bestrijden slechts met goede redenen, dat deze poging kans op succes heeft. Wat de Britsch-Amerikaansche oorlogvoering in deze kwestie ten slotte zal besluiten zoo gaat dr. Göbbels verder weten wij niet. Wel licht weten zij dat zelf nog niet precies. In zulke gevallen doet men er goed aan. zich op alle gebeurlijkheden in te stellen, ook op de onwaarschijnlijkste. Dat is gebeurd. Of Engeland in ernst een grootsch opgezette invasie-cam pagne zal beginnen, of slechts een poging daar toe zal doen. interesseert ons slechts matig. Ook de poging is strafbaar. Zij zal beant woord worden met middelen, die het Engelsche volk zelf in dit opzicht van ziin laatste illusies zullen berooven. Ook in deze eenige nog opengebleven crltieke kwestie van den oorlog zal dan duidelijkheid heerschen. Dat zou ons slechts aangenaam kunnen -zijn. Wij roepen derhalve den Engel schen een hartelijk welkom toe. Het Is te hopen, dat zij ook eenige Amerikanen meebrengen. De MacArthurs zouden dan voor de eerste maal kennis maken met Duitsche soldaten, die wel is waar geen tennisrackets en golfballen mee brengen, maar eerste klas wapens en een op alle oorlogstooneelen van Europa vergaarden rijken schat aan oorlogservaringen. Met genoegen zouden zij gebruik maken van de gelegenheid, om den Yankees duidelijk te maken, dat ook voor hen de toegang tot Europa verboden is." (D.N.B.) van hedenavond 21.35 uur tot morgenochtend 5.58 uür De maan komt hedenavond op om 22.58 uur en gaat morgenochtend om 10.30 uur onder. LOONEN IN DE WITWASSCHERIJ- INDqSTRIE. Blijkens de staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van loonen in de witwasscherij-industrie vastgesteld. Bij deze regeling is Nederland in twee ioon- gebieden ingedeeld Het eerste gebied omvat de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, het tweede de overige provincies. De weekloonen voor volwaardige mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder (gehuwden van 21 jaar en ouder) bedragen in het eerste gebied f. 28.71, in het tweede gebied f. 26.10. Voor strijksters van 22 jaar en ouder bedraagt het weekloon in het eerste gebied f. 13.75 en in het tweede gebied f. 12.50, voor andere vrouwe lijke werknemers in het eerste gebied f. 13.20, in het tweede gebied f. 12. Ook voor jeugdige werknemers zijn de week loonen vastgesteld. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin 10 Augustus a.s. valt, SCHORSING ACCIJNSHEFFING OP RUNDVEE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën is bepaald, dat de heffing van den accijns op geslacht wordend rundvee tijdelijk wordt geschorst. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE ZEEPINDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant heeft het College van Rijksbemiddelaars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld in de zeepindustrie. Bij deze regeling zijn de ge meenten in 5 klassen ingedeeld. Het minimum weekloon bedraagt voor vakarbeiders van 25 jaar en ouder f. 27,84 tot f. 23,04. voor fabrieksarbei ders van 23 jaar en ouder f. 25,92 tot f. 21,12, voor vrouwelijke werknemers van 21 jaar en ouder f. 12 tot f. 9.60. De loonen voor jeugdige werknemers zijn vastgesteld op een percentage van de loonen voor volwassenen. Voor overwerk zal extra worden betaald. De werknemers zullen per jaar 6 dagen va- c-antiecantie genieten. Voor het overige bevat de regeling bepalingen betreffende loon over Christelijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek. waarin Maandag 10 Augustus as. valt. RECHTERLIJKE MACHT. Bij besluiten van den secretaris-generaal van het departement van justitie zijn benoemd: tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. J. F, Hoeffelman, thans sub- stituur-officier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam; tot rechter-plaatsvervanger in de arrondis- sements-rechtbank te Arnhem mr. K. Th. Koch en mr. E. de Visser, beiden advocaat en procu reur en kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Arnhem en mr. Z. Heymans Visser, ad vocaat en procureur te Arnhem, wonende te Velp (G.). FOTOGRAFEN EN FOTOWINKELS HEBBEN VESTIGINGSVERGUNNING NOODIG. In de Staatscourant is opgenomen het vesti- gingsbesluit fotobedrijven 1942. Ingevolge dit besluit is het verboden een inrichting, bestemd voor de uitoefening van het fotografisch be drijf. resp. een kleinhandel in fotografische arti kelen te vestigen of uit te breiden zonder daar toe van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken verkregen vergunning. Aan de bepalingen van -hetzelfde besluit is ook onderworpen de voortzetting van genoemde bedrijven, in geval van wijziging in de personen van ondernemers of beheerders. DE MOORD OP HET 8-JARIG MEISJE VAN B. TE ARNHEM. Een 23-jarige zuster aangehouden. Op Zondag 19 Juli werd op den weg langs t Hazegrielje te Arnhem het 8-jarig meisje Van B. vermoord, welk misdrijf groote opschud ding verwekte. Bij het eerste onderzoek kwam de» politie op de aanvankelijk geopperde meening terug, dat, aan dit misdrijf een ander was voorafgegaan. Er werden echter eenige bijzonderheden ontdekt die er op wezen, dat de oplossing van dit drama in een geheel andere richting dan de eerst ge volgde gezocht moest worden. Het trok n.l.'de aandacht van de politie, dat door een der naast familieleden van 't slacht offertje omtrent de wijze waarop het kind den dood moet hebben gevonden bijzonderheden werden verteld, die zij op dat moment onmo gelijk van anderen kon weten. Toen nu een getuige gevonden werd, die het slachtoffer met een van haar zusters in de on middellijke omgeving van de plaats vati den moord had gezien op een tijdstip, kort voor den tijd, waarop het misdrijf volgens de berekening van de politie moest zijn gepleegd, werd onver wijld overgegaan tot aanhouding van de 23- jarige G. H. W. van B. Hoewel het onderzoek ook ln andere rich tingen is voortgezet, werd zooveel bezwarend materiaal tegen de zuster van het slachtoffer gevonden, dat men overtuigd is de hand te heb ben gelegd op de daderes van dit vreeselijke misdrijf. De verdachte, die blijft ontkennen, is ter be schikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring ingesloten. DE INBRAKEN TE LAREN (N.-H.). Over de gisteren vermelde geruchtmakende inbraak in de villa van den heer G. B. L. te Laren, waardoor reeds drié inbrekers en een heler zijn gearresteerd, vernemen wij nader, dat vóór deze inbraak, reeds andere inbrekers hun slag geslagen hebben in dezelfde villa. Naar aanleiding hiervan werden te Hilversum gearresteerd de 31-jarige W. H.. verdacht van heling en de 24-jarige G. de J., verdacht van inbraak door middel van valsche sleutels in dezelfde villa. Deze laatste verdachte, die zich hevig ver zette, is een berucht recidivist en heeft zich o.m. twee jaar geleden ook schuldig gemaakt aan den inbraak bij den heer B. aan de Der- kinderenlaan te Laren, waar o.m. juweelen ge stolen zijn tot een bedrag van pl.m. f. 16,000, waarvoor hij veroordeeld werd .tot twee jaar gevangenisstraf. De Larensche politie heeft reeds het grootste gedeelte van de gestolen goederen achterhaald. Er worden nog meer arrestaties verwacht. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE BRAND. In de Zwitschersche gemeente Ruswil is een ernstige brand uitgebroken, tengevolge waar van 6 personen het leven hebben verloren. R.K. M.U.L.O.-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: H. Mentink. M. Nyssen, J. v. d. Poel, Noordwijk, H. Smit, G. Staats, L. van Tol, Woubrugge, L. v. d. Veer, H. Vinkestijn. P. Westbroek, L. de Wolf, Noord- wijk, A. Wolterink, C. Grimbergen, Rijnsburg, J. v. Dongen, Alphen a/d. Rijn, J. Pauelsen, Nieuwkoop, C. v. d. Pijl, Ter-Aar, B. Rombouts, Alphen a/d. Rijn, M. Pastoors, J. Schoonder- gang, M. Walter, M. Weerdenburg, Voorburg. Afgewezen 7 candidaten. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. GEEN RUILBEURS. Wegens vacantie zal morgenmiddag geea ruilbeurs worden gehouden. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Ruigrok's Broeiproeven- bedrijf, Bloembollenkweekerij en -Handel (Be perkende Bepalingen). Zuider Leidschevaart 3, Hillegom. Vennooten: J. H. Ruigrok, Th. O. Ruigrok. J. C. Ruigrok en H. J. Ruigrok, Hil legom. Opheffingen: „De Oude Tijd", in liquidatie. Haarlemmerstraat 18. Leiden. Sigarenwinkel. Firma C. van der Bijl en G. Boekensteun, Korteraar D. 148, Ter Aar. Melkgrossiers. Wijziging: Vereenigde Wasscherijen Leiden (Vewa) N.V., Witte Singel 13, Leiden. De N.V. is met ingang van 28 September 1941 in liqui datie getreden. Liq.: L, C. W. van Ulden en H. B. A. van Ulden Leiden. De N.V. in liqui datie heeft haar bezittingen en belangen, als mede verplichtingen, op den voet van het Over- drachtsbesluit 1942 overgedragen aan de firma: Vereenigde Wassoherijen Leiden (Vewa), Mej. A. Rijkelijkhuizen alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte A en de heer W. J. Kruit alhier voor deel B. Voor het examen Fransch L.O. zijn ge slaagd de heeren C. F. en B. A. A. van Dieren, alhier. Gistermiddag heeft de politie bij een win kelier in de Kaiserstraat 60 paar klompen in beslag genomen wegens overtreding der prijs- voorschriften. Hedenmorgen vertrokken met den trein van 9.03. waaraan een gereserveerd rijtuig was gehaakt. 250 Leidsche kinderen naar Friesland, alwaar zij vanwege de Geref. Diaconie alhier, bij verschillende boeren ondergebracht zullen worden, om een maand van hun vacantie door te brengen. Voor het ^examen Engelsche handels correspondentie slaagde de heer J. Sloos lhier. De Führer heeft den Beauftragte voor de provincie Zuid-Holland, pg. Schwebel, be noemd tot Reichsrichtei aan het Reichsver- waltungsgericht, Pg. Schwebels werkzaamheid als Beauftragte van den Rykscommissaris voor de provincie Zuid-Holland wordt door deze benoeming niet beïnvloed. „DE LOODZWARE ERFENIS". Hedenavond om 21 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie bran dende kwesties over het onderwerp: „De lood zware erfenis". WAARSCHUWING. „Het Ochtendblad" meldt: De laatste dagen schijnt te Den Haag een aantal oplichters aan het werk te zijn, die onder het mom van con fiscaties wollen dekens, naaimachines, radio toestellen e.d. „in beslag nemen". Namens den burgemeester en den hoofdcom missaris zyn wy gemachtigd te verklaren, dat dezen autoriteiten van een dergelyke inbeslag neming niet-s bekend is. Het publiek zy dus ge waarschuwd. BEPERKING ORGANISEEREN VAN KERMISSEN. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de burge meesters bericht, dat de Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende heeft bepaald: Het organiseeren van kermissen in dep om vang, waarin deze in enkele provinoies worden gehouden, schaadt de arbeidsprestatie in de voor den oorlog belangryke bedryven en belast door het transport van kermistenten enz. op de sipoonvegen het goederenverkeer. Daarom zyn voorloopig verboden alle transporten van der gelijke kermistenten, draaimolens enz. per trein of met andere voertuigen, gedreven door ben zine, andere brandstof en generatoren. MOET IK OOK? „Neen, u móét niet, maar flinke kerels mel den zich aan". Zoo staat het op het nieuwe affiche van ons legioen. Het laat aan duideiyk- heid niets te wenschen over. Het spreekt van zelf, dat in ons legioen geen plaats is voor slappelingen en lafaards. In ons legioen, dat strijdt tegen het duivelsche bolsjewisme is uit sluitend plaats voor flinke kerels, die hun volk en land zoo lief hebben, dat zij bereid zijn. als het moet. het hoogste offer te brengen. Moet ik ook? neen landgenoot, u moet niet, maar indien gij begrijpt waarom het gaat, indien gij den moed hebt een strijd op leven en dood te aanvaarden tegen de machten der duisternis, die onze beschaving en cultuur be dreigen, meldt u dan aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is A. A. H. de Bekker met ingang van 5 Augustus opnieuw tot burgemeester van Empel en Meer- wyk benoemd. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij' heeft bepaald, dat er te Wageningen een Instituut voor rassenonder- I h^n sl Teschmacher e-». s-t. zoek van landbouwgewassen zal zyn. Eindstrijd: Lathouwers sl. V&n Rhoon 63 8- VOETBAL. Het komende seizoen een normale competitie Naar wy vernemen zal het komende voet balseizoen wederom een normale competitie worden gehouden, dus geen nood-competltlc. Men is hierbij van het gezonde standpunt uit gegaan. dat het beter ts zoolang mogelijk vast te houden aan den normalen gang van zaken. Pas wanneer gedurende het nieuwe seizoen de om standigheden zich zoodanig zouden wijzigen, dat Inderdaad van een noodtoestand kan worden ge sproken. zal men ook ln voetbalkringen tot de noodcompetltie moeten overgaan. Ten aanzien van de Indeeling kan nog worden opgemerkt, dat alleen ln de Westelijke districten eenige wijzi ging ls aangebracht. In de overige afdeellngen is dus de oude toestand gehandhaafd gebleven. Voor de eerste en tweede klasse ln de Weste lijke districten van den Nederlandschen Voetbal bond ls voor het komende seizoen de volgende Indeeling vastgesteld: District 1: Eerste klasse: A.D.O., D.F.C., D.W.S., Edo, H.B.S.. Hermes D.V.S.. Sparta, Stormvogels, Volewijckers, Xerxes. Tweede klasse A: Alcmaria Victrix, Alkmaar - sche Boys, H.B.C., De Kennemers, K.F.C., O.S.V., R.C.H., Santpoort West Frlsla, W.F.C., Z.F.C. Tweede klasse B: A.F.C., D.O.S., D.W.V., Her cules, Hilversum. H.V.C.,De Spartaan, Volendam, Vriendenschaar, Watergraafsmeer. Zeeburgia District 2. Eerste klasse: AJax, Blauw Wit, D.H.C. Emma .Feyenoord, 't Gooi, Haarlem, R.F.C., V.S.V. V.U.C. Tweede klasse A: B.M.T., Ellnckwljk, Gouda, H.V.V.. Quick (H.). U.V.S.. U.V.V,. V.D.L., Velox V.I.O.S. Tweede klasse B: Coals. C.V.V.. Excelsior. Nep- tunus, O.D.S., Overmaas, Sliedrecht, S.V.VS.V.W. Unitas. WATERPOLO. DE ZIJL IIIS.N.A. Ifi—o Voor de compe titie van den kring Den Haag werd in de zwem inrichting de Zijl de wedstrijd gespeeld tusschen De Zijl III en hét Haagsche S.N.A. Deze wedstryd eindigde ln een 60 overwinning voor De Zijl. De rust ging ln met 20. De Zijl (adsp.) wonnen van Zwlp (adsp.) met 2—0. A.Z.C. (dames)Boskoop I (dames) 10 Door een 10 overwinning heeft het A.Z.C.-ze- vental het kampioenschap der afd. weten te be halen. De zeventallen wogen goed tegen elkaar op. doch de bezoeksters maakten zich nog al eens aan overtredingen schuldig, waardoor zy zich eenlga strafworpen op den hals haalden en uit één dezer nam A.Z.C. door Co Laros de leiding. Hiermede kwam de rust, terwijl ln de 2e helft geen der partyen het net meer wist te vinden. De wedstrijd A.Z.C. I—Fuut Maarssen ls wegens het niet opkomen van deze laatste niet doorge gaan. TENNIS. DE NATIONALE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. De jaariyksche wedstrijden om de nationale jeugdkampioenschappen van den Nederlandschen Tennlsbond werden op de banen van de vereeni- ging „Daisy" te Apeldoorn gehouden. Voor het eerst ls bij deze wedstrllden het nieuwe systeem toegepast, dat leder minstens twee wedstrijden moet spelen. De verliezer van de voorronde krijgt nog een kans ln de herkansingsronde tusschen de verliezers. Dit. heeft tot gevolg gehad, dat T. van Rhoon (Amsterdam) die ln de eerste ronde ver loor, maar in de herkansingsronde won, het tot den eindstrijd heeft gebracht. In de eerste ronde moest hii evenals ln den eindstrijd tegen G. Lathouwers (N. Brabant) uitkomen. Mej. J. van Llebergen (Den Haag) heeft' ook In de eerste ronde verloren tegen Jopie v. d. Wal (Amster dam) maar in de herkansingsronde gewonnen. Zij ook heeft het tot den halven eindstrijd volge houden. De belangrijkste uitslagen luidden: Meisjes, halve eindstrijd: mej. J. v. d. Wal (Am sterdam) sl. mej. Vogelenzang (Groningen) 62, 60; mej. Eggersman (Amsterdam) sl. mej. Van Llebergen (den Haag) 60. 61. Eindstrijd: mej. v. d. Wal sl. mej. Eggersman 63, 62.* Mej. v. d. Wal was ook het vorige Jaar kampioene. Jongens .halve eindstrijdLathouwers (N. Bra» bant) sl. Prins (A'dam) 79. 63, 64: Va®

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1