WOENSDAG 29 JUL! 1942 No. 25255 Na den val van Rostof Onthullingen over den Staatsgreep in Zuid-Slavië 83sfe Jaargang De stad een ruïne Olginskaja ingenomen De luchtaanvallen op Engeland Verspreide Berichten Mussolini verjaart BINNENLAND Onvervulde beloften GEMENGD NIEUWS V erduisteren: UIT DE RIJNSTREEK LEiDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telel Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden, Pl.verv.: K. Been. Leiden. Vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers, die Vrijdagmiddag per vliegtuig naar Ros tof waren vertrokken en reeds 48 uur na de ver overing van deze stad aldaar aankwamen, zijn gistermiddag te Berlijn teruggekeerd. De mili taire correspondent van het D.N.B. vergezelde hen op deze reis. Van zijn indrukken geeft hij de volgende uiteenzetting: „Zwarte rookzuilen aan den horizon kondig den ons reeds Zondagmiddag aan, dat wij ons doel hadden bereikt: Rostof. Toen wij dan door de veroverde stad reden, waarvan de vijandelijke propaganda nog steeds beweerde, dat zij in hun handen was en dat verbitterde straatgevechten werden geleverd, zagen wij een beeld van vernie ling, dat alleen door den indruk van de vernie tigde vesting Sebastopol werd overtroffen. De huizen die zyn blijven staan, kan men op de vingers van één hand tellen en dat in een stad met 520.000 inwoners. Niets is verschoond gebleven, noch de industriewijk, noch de woonwijken. Overal ruines, niets dan ruïnes, waaruit nog vlammen opstijgen. De stad was één groote vesting. De verdedi gingsinstallaties loopen tot in het centrum van de stad, midden door de woonwijken. Zware, zeer zware kazematten en gevechtsposten waren op elk kruispunt in de stad gebouwd. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat deze stad, zoo zwaar versterkt, reeds by den eersten aanval in onze handen viel. Het geheim hiervan ligt pok weer in de superioriteit van de Duit- sche leiding en van de Duitsche soldaten. Na aan de hand van de operatiekaarten van het Duitsche opperbevel een uitvoerige uiteen-' zetting te hebben ontvangen van de aanvalsme- thoden, konden de buitenlandsche journalisten de stad op een rondrit bezichtigen. Zondagavond stonden de buitenlandsche jour nalisten op een heuvel op den Noordelijken oever van den Don, waar zy een uitzicht had den op het Zuiden en op de watermassa's der monding van den Don. De Duitsche batterijen bestookten enkele honderden meters achter ons het gebied ten Zuiden van Bataisk met grana ten. Want ook dit plaatsje bevond zich sedert de morgenuren reeds voor driekwart in Duitsche handen. Langs de journalisten trok een stroom infante rie naar het nieuwe gevechtsgebied, raasden de voertuigen en knetterden de motoren op een oor- verdoovende wijze, terwijl tanks op den Zuide lijken oever aan land gingen. Lange rijen ge vangenen trokken eveneens langs de journalis ten, voor het meerendeel oude lieden en zeer jonge mannen van ten hoogste 16 jaar. De bevelvoerende generaal van een legercorps dat den strijd hier voert, heeft de buitenland sche journalisten in zijn kwartier voor Rostof ontvangen. Hij verklaarde slechts, „de troepen hebben zeer veel gepresteerd. De Don is over wonnen. De beslissende punten zijn veroverd". Het D.NJB. meldt: Een Duitsche afdeeling is van Bataisk naar het Oosten opgerukt en heeft na hevige straat gevechten de hardnekkig verdedigde plaats Olginskaja ingenomen. Ten Oosten van Rostof zyn Duitsche infante rie- en pantserafdeelingen over een breed front naar het Zuiden opgerukt. Na over de rivier de Sal te zijn getrokken, bereikten zij de Manyts, de laatste groote linkerzijrivier van den Don. Op de wegen bij de uitmonding van den Don heeft de Duitsche luchtmacht meer dan 250 vij andelijke voertuigen vernield. Verscheidene mu nitie-opslagplaatsen en een benzine-depot vlo gen in de lucht. Op verschillende plaatsen wer den de spoorbanen vernield. In de groote bocht van den Don verdedigde de vijand het heuvelachtige terrein ten Noordwes ten van Kalatsj. Ten Zuiden van deze stad werd de tegenstand der bolsjewieken gebroken en hun troepen werden ver teruggeworpen. Bij deze ge vechten hebben de Duitsche troepen sinds -23 Ju li 250 bolsjewistische pantserwagens buiten ge vecht gesteld. Maandag alleen al werden door de luchtmacht 44 pantserwagens vernield. Op de vijandelijke aanvoerwegen bleven 125 voertui gen, door bommen getroffen brandend staan. Voorts werden 50 vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Duitsche jagers hebben in de Zuidelijke zone 38 vliegtuigen neergeschoten. Betreffende de op 27 Juli en gisternacht on dernomen aanvallen van sterke formaties Duit sche gevechtsvliegers op Groot-Brittannië deelt het opperbevel der Duitsche weermacht nader mede In de vroege ochtenduren van 27 Juli heb ben Duitsche formaties gevechtsvliegers in ver scheidene golven industriecentra in midden-, Zuid- en Oost-Engeland aangevallen. In een aan den Oostrand van Birmingham gelegen gas fabriek sloegen verscheidene bommen in, waar bij de gashouder in de lucht vloog. Een fabriek bij Sheldenham in midden-Engeland is door verscheidene voltreffer in de voornaamste werkplaats vernield. In de montageloodsen van een locomotief- en wagenfabriek bij Swinden zijn branden en explosies veroorzaakt. Bij een aanval op een vliegveld in de nabijheid van Swindon werd het inslaan van bommen waar genomen in vliegtuigloodsen en hangars. An dere gevechtsvliegtuigen bombardeerden ter- zelfdertyd het vliegveld Bircham-Newton aan de Oostkust van Engeland. Daarbij werden vier tweemotorige vliegtuigen op den grond ver nield. Tot over achten vormden talrijke andere steden aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands het doelwit van Duitsche luchtaan vallen. Zoo werd o.m. de stad Huil gebombar deerd. waarbij talrijke gebouwen en loodsen aan den Westelijken rand der stad in brand vlogen. Verscheidene spoorwegtrajecten aan de Oostkust werden door treffers van bommen ver broken. Nauwelijks 20 uur na deze uitgebreide Duit sche, overdag uitgevoerde aanvallen, werden de wapenbedrijven van Birmingham met brisant- en brandbommen aangevallen. Ondanks feilen afweer van geschut en schijnwerpers troffen de Duitsche gevechtsvliegers met hun bommen de aangegeven doelen. Een bom van het zwaarste kaliber sloeg in een tweede gasfabriek van Bir mingham in en deed een felle ontploffing ont staan. Uitgebreide branden ontstonden voorts in een fabriek van vliegtuigonderdeelen en een gummibandenfabriek. In den loop van deze nachtelijke aanvallen waren talrijke andere plaatsen en vliegvelden in midden- en Oost- Engeland het doel van andere Duitsche ge- vechtsvliegersformaties. Daarbij werd een by Manchester gelegen vliegtuigfabriek door ver scheidene voltreffers bijzonder zwaar getroffen. (D.N.B.) JAPANSCHE DUIKBOOTSUCCESSEN. Een communiqué van het Japansche hoofd kwartier deelt mede. dat Japansche duikbooten opnieuw 8 vijandelijke schepen (in totaal 71.000 ton) in den grond hebben geboord tusschen 1 Juni en 16 Juni. (D.N.B.) WAARSCHUWING VAN BOSE. De voorzitter van het dagelijksch bestuurder Indische onafhankelijkheidsliga, Rasj Beharl Bose, heeft zijn landslieden per radio gewaar schuwd voor de gevaren der aanwezigheid van de Engelschen in Indië. Hij zei, dat men in Birma heeft gezien, dat de Britten daar alles verwoestten, alvorens voor de Japanners te wijken. Hetzelfde zal in Indië geschieden, als men het zoover laat komen, dat de Japanners tegen de Engelschen in Indië moeten vechten. De Engelschen zullen Indisch bezit vernieti gen en de grootste ellende over Indië brengen en dit kan slechts worden voorkomen, als de Indiërs de Engelschen terstond uit het land verdrijven. Bose spoorde tot slot zijn landslieden aan Indië vrij te maken van vreemde invloe den. (D.N.B.) 59 JAAR OUD. Heden viert Benito Mussolini zijn 59sten ver jaardag. De Führer heeft den Duce het volgen de telegram doen toekomen: „Heden op uw verjaardag, Duce, feliciteer ik u van harte, mede namens het Duitsche volk in kameraadschappelijke saamhoorigheid. Deze felicitaties gelden vooral uw persoonlijk welzijn en den bloei van het fascistische Italië. In de onwrikbare overtuiging, dat onze volkeren ge meenschappelijk met de bondgenooten van de as in dezen strijd om Europa's vrijheid en toe komst de eindoverwinning zullen behalen, be groet ik u op dezen dag zooals steeds op de meest hartelijke wijze." In Duitsche politieke kringen wordt de per soonlijkheid van den zeer nauw met Duitsch- land bevrienden staatsman en chef van de Ita- liaansche regeering en de lotsgemeenschap van beide volken eerbiedig herdacht. Deze samen werking is de basis van het- nieuwe Europa. Zij werpt op leder gebied haar vruchten af, omdat zij op een aanvulling berust. Derhalve is het onmogelijk, zooals van vijandelijke zijde steeds weer wordt geprobeerd, een grens aan te geven van het aandeel dat de eene of andere partner van de spil in dezen oorlog heeft. Italiaansche troepen strijden in Rusland en Duitsche in Afrika. Meer behoeft over de innerlijke afhan kelijkheid van beide mogendheden van elkaar en haar wederzijdsche onontbeerlijkheid niet gezegd te worden. De Duce en de Führer zyn de beide groote centrale figuren in dit stelsel van een gemeenschappelijk, geestelijk, militair en economisch front, dat van de Noordkaap tot aan Afrika loopt. De revolutionnair, vernieuwer en staatsman Mussolini is, naar ten slotte wordt verklaard, een gestalte van een dusdanige his torische grootte en wel zoo uniek, dat het Duit sche volk zijn 59sten verjaardag dankbaar en vol bewondering herdenkt. (D.N.B.) GEEN VESTIGING ZONDER VERGUNNING. Thans ook voor smeden, fitters, loodgieters en meubelmakers. In de Staatscourant komt een viertal beschik kingen van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart voor, betreffende de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf. Hierbij wordt de vestiging zonder vergunning van den secretaris generaal verboden van inrichtingen in het smids- en hoefsmidsbedrijf, gas- en waterfit- tersbedryf, loodgietersbedrijf en den kleinhan del in meubelen, onderscheidenlijk van het meubelmakersbedrijf. Dezp beschikkingen zyn op 25 Juli in werking getreden. DISTRIBUTIE VAN SMEEROLIËN EN VETTEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal blijkens een dezer dagen in de Staatscourant af te kondigen beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart het koopen en in ont vangst nemen en het verkoopen en afleveren van smeeroliën en -vetten .bestemd voor ver bruik in motorrijtuigen voor wegverkeer (met uitzondering van het verkeer per rail) uit sluitend zijn toegestaan onder afgifte van gel dige distributiebescheiden. HET LEVEN IS DUUR. Ja. landgenoot, wij weten het minstens even goed als u. Het leven is- duur, de tijden zijn moeilijk. Maar dat is geen wonder. Er woedt een wereldoorlog, zooals er nog nooit een in de ge schiedenis voorkwam, omdat nog nimmer onze beschaving en kuituur bedreigd werden als nu door de duivelsche machten van het bolsje wisme. Daarom is het leven duur. Zoo duur kan het echter niet zijn of u zult toch nog wel een bedrag kunnen storten waarmede u ons ver zorgingsfonds versterkt Vergeet door uwe zor gen onze strijders in het Oosten niet. Stort uwe bijdrage op girorekening 432100 t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Eric Estorick, vroeger Amerikaansch corres pondent te Moskou, heeft onlangs te New-York een boek gepubliceerd onder den titel: „Staf ford Cripps, prophetic rebel". De schrijver is bijzonder goed ingelicht, daar hij de beschikking heeft gehad over aanteekeningen van een ze keren Wilson, den secretaris van den vroegeren Engelschen ambassadeur Cripps. Het boek is een nieuw bewijs van het gezamenlijk ageeren van Engeland en de Sovjet-Unie en illustreert de rol van Cripps bij het Engelsche streven naar uitbreiding van den oorlog. Een teekenend voorbeeld van de Engelsch-bolsje- wistische intriges volgt hier. Op 20 Maart 1941 had in de villa van de Britsche ambassade te Moskou een geheime bespreking plaats tusschen Cripps, den assis tent van den volkscommissaris van Buitenland sche Zaken Wysjinski en den Zuid-Slavischeu gezant Gavrilowitsj. Deze laatste was juist uit Belgrado teruggekeerd en deelde mede, dat de onderteekening van het drie-mogendhedenver- drag (met Duitschland en Italië) door de re geering Tswetkowitsj voor de deur stond, doch dat een groet) Servische officieren onder bevel van generaal Simowitsj bereid was in opstand te komen en aan de zijde van Engeland den oorlog tegen Duitschland te wagen. Engeland had reeds in principe zijn toestem ming gegeven, doch wat zou Moskou doen? Wysjinki antwoordde. Jat ook Moskou tot steun verleening bereid was. Het zou met de opstan delingen een verdrag sluiten, zoodra dezen zich van dp regeering hadden meester gemaakt Op 26 Maart zou Wysjinski aan Stalin en Molotof een ontwerp-verdrag voorleggen en den volgenden dag Gavrilowitsj schriftelijke toe zeggingen kunnen doen. Op 24 Maart verscheen Gavrilowitsj weer bij Cripps om mede te deelen, dat de Zuid-Slavi sche minister-president op weg naar Wefenen was om het drie-mogendhedenverdrag te onder teekenen De opstandelingen waren gereed en drongen aan op de tot standkoming van het verdrag. Cripps gaf dit telefonisch door aan Wysjinski. Deze had Stalin nog niet kunnen spreken, doch* beloofde, het verdrag zoo spoe dig mogelijk aan Gavrilowitsj toe te zenden De staatsgreep in Zuid-Slavië werd met succes op touw gezet. Gavrilowitsj wendde zich weder om tot Wysjinski, die verklaarde, dat de Sov jet-Unie nog steeds bereid was Belgrado te steunen. Generaal Simowitsj moest echter den eersten stap ondernemen, maar wat zou Lon den doen? Cripps, naar het Kremlin geroepen, gaf de verzekering, dat Belgrado den volledigen steun van Londen had. Ja, de Engelsche en de Amerikaansche diplomatie hadden zelfs bereikt, dat Turkije aan de zijde van Zuid-Slavië in den oorlog zou gaan. Op den avond van den 5den April werd vervolgens het Russische vriend- schaps- en niet-aanvalsverdrag met de onwet tige Servische regeering Simowitsj ondertee kend. De uiterlijke vorm was betrekkelijk on schuldig, doch reeds op 6 April kon Sumner Welles, na besprekingen met den Sovjet-am bassadeur te Washington opmerken, dat het verdrag onder bepaalde omstandigheden van de grootste beteekenis kon zijn. Er waren motieven voor de onderstelling, dat het meer dan een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag was. In elk geval hebben de beloften van Moskou den staatsgreep te Belgrado gesteund en Simo witsj gesterkt in zijn agressieve, anti-Duitsche houding, tot dat het ingrijpen der Duitsche troepen daaraan een einde maakte. Spoedig moesten de opstandelingen inzien, dat zij wa ren bedrogen. Gavrilowitsj, naar Belgrado te ruggekeerd, vernam in een telefoongesprek met Ankara, dat Turkije noch aan Londen, noch aan Washington ooit had beloofd Zuid-Slavië te steunen en dat Turkije neutraal bleef. De snelle ineenstorting van den Servischen tegenstand, bracht Stalin nogmaals tot zijn oude spel van zoogenaamden neutrale. Deze op authentieke documenten berustende uiteenzet ting van den Amerikaanschen journalist beves tigt opnieuw de van Duitsche zijde indertijd gedane mededeelingen over den achtergrond van den staatsgreep te Belgrado, Zij toont aan, hoe het bolsjewisme reeds in den winter 1940- '41 met Londen intrigeerde tegen de Duitsche vredespolitiek en het verdrag met Duitschland schond. (D.N.B.) De diplomatieke correspondent van het D.N. B. schrijft nog: „De onbetrouwbaarheid van de hulpbeloften, waarmede de Britsche politiek vele landen in het verderf heeft gestort, komt "zeer duidelijk tot uiting in het geval van Zuid- Slavië. In den winter van 1940-'41 ging de En- gelsch-Amerikaansche propaganda over tot steeds heftiger aanvallen op de politiek van de Zuid-Slavische regeering, die zich wilde ver zetten tegen het Engelsche streven naar uit breiding van den oorlog en tot een regeling met de spil wilde komen. Bij deze agitatie speelde de belofte van onmiddellijke en onbe perkte Engelsche hulp de hoofdrol. Te Belgrado zijn inmiddels documenten gevonden, welke be wijzen, dat de twijfel aan Engeland's eerlijke bedoelingen gegrond was. Op 14 Februari had prins-regent Paul den Britschen gezant gevraagd, of de Engelsche troepen zich in geval van militaire operaties, permanent, of slechts voor enkele weken in Griekenland zouden kunnen handhaven, en of de Engelsche regeering inderdaad aanzienlijke hoeveelheden materiaal naar Griekenland en Turkije zond. Het antwoord op deze vraag is vervat in een memorandum van den Britschen gezant te Belgrado, dat thans gevonden is. Het stuk is gedateerd op 20 Februari. De Britsche gezant zegt er o.m. in, dat prins-regent Paul in een audiëntie, op 14 Februari met den gezant had gesproken over de mogelijkheid, dat de Balkanstaten weldra gedwongen zouden zijn, hun vrijheid tegen een Duitschen aanval te ver dedigen. De prins-regent had gevraagd, of Brit sche troepen zich in Griekenland permanent of slechts voor eenige weken staande zouden kun nen houden en verklaard, dat in het laatste geval de Balkanstaten verwoest zouden worden. De gezant deelde den prins-regent mede. dat de Britsche regeering reeds sedert langen tijd op het standpunt stond, dat een buitengewoon doeltreffende tegenstand zou kunnen worden geboden, indien Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije zich met de wapens tegen Duitschland zouden verzetten. De Britsche regeering was steeds van mee ning, dat Zuid-Slavië met Turkije tot overeen stemming moest komen voor een gelijktijdige actie, zoodra de Duitschers in of door Bulgarije zouden trekken. De Britsche regeering zou bij een dergelijke actie haar vrienden tot de grens van het mogelijke steunen. De Britsche regee ring aldus vervolgde de gezant in zijn me morandum aan den prins-regent gelooft niet, dat de Balkanlanden dan verwoest zouden wor den of dat zij militairen steun zouden ontbe ren. De Britsche regeering deed aanzienlijke hoeveelheden materiaal aan Griekenland en Turkije toekomen en koesterde de verwachting, dat deze landen in de toekomst meer van dit materiaal zouden kunnen krijgen door de toe neming van den Amerikaanschen steun. Dit Britsche document ontwijkt iedere concrete ver klaring, aldus de diplomatieke correspondent van het D.N.B.. en tracht de Engelsche hulpe loosheid achter algemeene frazen te verbergen. Churchill zelf verklaarde, dat de regeering- Simowitsj allen mogelyken steun zou krijgen, hoewel hy de mogelijkheden van Engeland nauwkeurig kende. Enkele dagen later moesten de Servische opstandelingen inzien, dat zy be drogen waren." DIEFSTAL VAN LEVENSMIDDELEN. Geen extra-toewyzingen ter vervanging. In geval van diefstal van levensmiddelen uit eigen magazijnen, opslagplaatsen, winkels en dergelijke ruimten verstrekken de organisaties, waaronder de desbetreffende producten res sorteeren, geen extra-toewijzingen of soort gelijke bescheiden ter vervanging van de gesto len goederen. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening wijst een ieder er nogmaals met den grootsten nadruk op. Men behoort zoo danige voorzorgsmaatregelen te treffen, b.v. i door voortdurende bewaking, dat diefstallen eenvoudig onmogelijk zijn. KAARSEN OP DE PETROLEUMBON. Gedurende het tijavak van 1 Augustus tot en met 30 September geven de met „24" ge nummerde bonnen van de petroleumkaarten „s" en ,,t" recht op het koopen van één rantsoen kaarsen, hetwelk bedraagt 300 gram. De voor het koopen van kaarsen aangewezen bonnen moeten vooraf bij den winkelier worden Inge leverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De aflevering der kaarsen aan de verbruikers heeft eerst plaats nadat de winkelier zich door middel van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Dit is de laatste bonaanwij zing voor kaarsen tot en met 30 September a.s. ZIEKENFONDSPREMIE VOOR WERK- VERRUIMINGS ARBEIDERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is bepaald, dat voor de berekening van de door den werk gever ingevolge het ziekenfondsenbesluit ver schuldigde premie en van het op het loon van den arbeider in te houden gedeelte daarvan ten behoeve van arbeiders, die werkzaam zijn bij een van rijkswege gesubsidieerd of uitge voerd werkverruimingsobject wordt uitgegaan van hetzelfde dagloon als by de premiebetaling voor de ziektewet, de ongevallenwetten en de kinderbijslagwet Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 November 1941. VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTFRONT Morgenmiddag om drie uur zullen de heeren Voorhoeve, Leeuwenberg en Schuurman met alle andere vrijwilligers vanuit den Dierentuin te 's-Gravenhage naar het Oostfront vertrek ken. LIMONADE VAN GEKLEURD WATER EN ZOETSTOF. Ingrijpen van den keuringsdienst. De keuringsdiensten hebben, naar de N. R. Crt. meldt, besloten een einde te maken aan den ver koop van waardelooze producten, welke bestaan voornamelijk uit gekleurd en gearomatiseerd water met eenig citroenzuur of kunstmatig ver zoetingsmiddel, welke producten In den laatsten tijd ln groote hoeveelheden in den handel wor den gebracht. Zij beschouwen deze waren of zy als grond stof of als surrogaat voor siropen of andere pro ducten moeten dienen, als ondeugdelijk van sa menstelling. De verkoop ervan is in strijd te achten met de bepaling van artikel 23, sub 4 van het jam-limonadebesuit. Slechts die pro ducten, welke voldoende geconcentreerd zyn, om daaruit door toevoeging van suiker en water deugdelijke limonade te maken zullen kunnen worden toegelaten. Deze producten zullen ten minste 25 procent citroenzuur, zuiver melkzuur of wijnsteenzuur moeten bevatten, voorts vol doende essence en eventueel kleurstof. Kunst matige verzoetingcmiddelen kunnen in verband met binnenkort to verwachten algemeen verbod in deze producten niet worden toegelaten. Van dit verbod zal slechts surrogaat voor limonade gazeuse worden uitgzonderd. Als waterige producten worden slechts toege laten: limonade gazeuse surrogaat voor limona de gazeuse en gearomatiseerd spuitwater. Laatst bedoeld artikel mag echter geen suiker of kunst matig verzoetingsmiddel bevatten. De uitverkoop van voorraden van ondeugde lijke samenstelling, reeds thans in winkels en café's aanwezig, zal nog eenigen tijd worden toegelaten, echter in geen geval na 1 Augustus. Producten in winkels en café's voorhanden, ter bereiding van alcoholvrije punch, mits niet ver waterd, vallen tot nader order buiten deze rege ling. VOOR VACANTIEGANGERS. In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantie- gangers te verwerken krijgen, wordt van be voegde zyde op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen be lang verzocht, zoo weinig mogelijk gebruik te maken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast, zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aan sluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 uur (trein No. 1841) en richting Zwolle te 15.00 uur (trein No. 1509). Aan hen. die absoluut 's Zaterdagsmiddags moeten reizen wordt aangeraden van de spe ciale „seizoentreinen" gebruik te maken. die. in verband met de vacantiespreiding. reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten 's Zaterdagsmorgens voor 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. 's Zondags worde bij voorkeur tusschen. 0 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd, echter niet na 19 uur. Bussen rijden er zooals bekend 's Zondags niet. BESCHERMING VAN NATUURGEBIEDEN. De president van den rijksdienst voor het nationale plan heeft thans de natuurreservaten aangewezen, welke in de eerste plaats voor be scherming in aanmerking komen. Bij de keuze van deze objecten is uitgegaan van het standpunt, dat natuurwetenschappelijke reservaten bij verloren gaan niet kunnen wor den vervangen, terwijl schade, aan landschaps- ichoon toegebracht, dikwijls kan worden her steld of door nieuw landscnapsschoon worden vervangen. Vandaar dat de wetenschappelijke objecten sterk in de meerderheid zijn. Be dacht dient hierbij echter te worden, dat wetenschappelijk belangrijke terreinen als regel ook rijk zijn aan landschapsschoon. Ieder die voornemens is binnen deze gebieden werken uit te voeren en openbare lichamen mede ten aanzien van voorgenomen grondaan- koopen is volgens art. 5 van het besluit tot instelling van een rijksdienst voor het natio nale plan verplicht daarvan door tusschen- komst van den burgemeester mededeeling te doen aan het bureau van dezen dienst. Voor de provincies Zuid-Holland zijn bedoelde objecten de volgende: Duinen tusschen Katwijk en Noordwijk. de landgoederen „Keukenhof", „Leeuwenhorst" en ..Offem", ae Kagerplassen, landgoed „Huis te Warmond", de landgoederen „Raaphorst", „Terhorst" en „Eikenhorst", de Nieuwkoopsche plassen, landgoed „Duivenvoorde", de Reeuwyk- sche plassen, „Staelduin", de Ackersdijksche plassen, de boezempolder „Veerstalblok" by hoeve „IJsseloord". „Groote Wie" bij Haas trecht, de „Vlist", eendenkooi van Jochems met aangrenzende rietvelden, groene strand op het eiland Voorne, boezems van Overwaard en Ne- derwaard, Schoonenbrugsche heuvel landgoed „Huis ten Donck. de punt op Goeree, Westdui nen, Scheelhoek, opwas in het Haringvliet, riet velden van Tiengemeten, de Zuid-Hollandsche Biesbosch en de plaat in het Hollandsch Diep bewesten den Moerdijk. TRAM IN DE VAART GEREDEN. Acht gewonden by Sncek. Gisteravond is de tram van de H.TM. die om 7 uur van Harlingen vertrekt en om 8.40 u. in Sneek moest arriveeren, dicht bij Sneek ter hoogte van ae zuivelfabriek bij den Bolswarder weg op een zijspoor en daarna in de vaart ge reden. De machinist, de heer Punter uit Sneek, wist tijdig van de locomotief te springen, waar bij hy echter aan een zijner armen werd ver wond. De conducteur, de heer Chr. Welbedacht, eveneens uit Sneek, kreeg door glasscherven vrij ernstige verwondingen aan het hoofd. Voorts liep een zestal passagiers, van wie vijf in Sneek woonachtig en de heer Joh. van der Wel uit Rotterdam, min of meer ernstige snij- wonden op. Allen werden ter behandeling naar het Sint Antonius-Ziekenhuis in Sneek ver voerd. De machine geraakte bijna geheel onder wa ter, terwijl van het personenrijtuig, dat hal verwege op den wal bleef staan, het geheele onderstel werd weggeslagen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek in gesteld. VERTEGENWOORDIGER VERDUISTERDE 4000 GULDEN. Eerst na maanden aan het licht gekomen. Half Mei kreeg een vertegenwoordiger van de firma Bemelmans te 's-Hertogenbosch, van zijn patroon opdracht f. 4000 te storten op de giro rekening van een firma te Maastricht. Eenige dagen geleden belde, tot groote verwondering der firmanten, de Maastrichtsche firma op, met de vraag, waar het verschuldigde bedrag bleef. Onmiddellijk is hierop een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat het recu der storting zich niet by de boeken bevond. Ofschoon de betreffende vertegenwoordiger volhield destijds de betaling te hebben verricht, werd er door de politie bij hem huiszoeking ge daan, temeer daar was gebleken, dat de man den laatsten tijd abnormaal groote uitgaven had gedaan. Verborgen in een waschmand werd een bedrag van 1200 gulden gevonden. De politie heeft den vertegenwoordiger toen nog eens duchtig aan den tand gevoeld met het gevolg, dat hij de verduistering bekende. ZWENDELAARS „VORDEREN" FIETSEN EN DEKENS. Een zonderling geval heeft zich gisteren te 's-Hertogenbosch afgespeeld. Een tweetal met capes en zwarte hoeden uitgedoste mannen heeft gisteren op verschillende wegen om de stad een particuliere „fietsenvordering" op touw gezet. Zij beweerden politieambtenaren te zijn en zyn erin geslaagd, onder het mom van vordering, ver schillende fietsers van hun karretje te berooven, die zij vervolgens op een handwagen wegbrach ten. Enkele gedupeerden, die de zaak maar half vertrouwden, wendden zich tot het politiebureau, waardoor deze laaghartige zwendel aan den dag kwam. Het is nog niet gelukt deze „vorderaars" op te sporen. Tevens is gebleken, dat op verschillende plaatsen in de stad lieden op eigen houtje de kens hebben opgevorderd, waarbij zij zich even eens als politieambtenaren voorstelden. Ook hierdoor zijn verschillende goedgeloovigen gedu peerd. Men vermoedt dat hier een georganiseer de bende aan het werk is geweest en getracht heeft munt te slaan uit de omstandigheden. De politie heeft thans gewaarschuwd voor deze praktijken en de bevolking aangeraden, bij even- tueele hernieuwde pogingen van den betrokke ne een legitimatiebewijs te vorderen. Een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. GERUCHTMAKENDE INBRAAK. OPGEHELDERD^ In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. werd in de villa van den heer G. B. L. aan de Vredelaan te Laren tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken. De inbrekers hebben toen beslag op een grooten buit kunnen leggen. Er werd n.l. van alles gestolen, terwijl de geheele villa overhoop gehaald en alle kasten en laden geforceerd en doorzocht werden. Zoo werd een groote partij wijn medegenomen, voorts boter, spek, tal van costuums, jassen, gouden ringen met smaragden en diamanten, enz., enz. ter waarde van eenige duizenden guldens. Een onmiddellijk door de Larensche politie in gesteld onderzoek had tot resultaat, dat in Hil versum gearresteerd werd de 38-jarige chauffeur J. G„ die bekende de inbraak gepleegd te heb ben in vereeniging met J. H. en C. R„ beiden uit Hilversum. Deze laatste twee werden dienzelfden, nacht nog van hun bed gelicht en verhoord, waarbij J. H. bekende zich met de twee gearresteerden aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt. De buit was in groote jute zakken per fiets naar Hilver sum vervoerd en daar verkocht aan den café houder J. K. voor f. 765.-. Ook J. K. werd ge arresteerd. Deze verklaarde de goederen weer verkocht te hebben voor f. 815.- aan een onbe kende. Door het snelle ingrijpen der politie heeft men voorloopig f. 225.- van het gestolene kunnen redden, C. R. en J. K. worden in verzekerde be waring gehouden. NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Eergistermiddag is het 13-jarig meisje H. Vis ser te IJsselmonde bij het stoeien onder een der bussen van den dienst RotterdamRidderkerk geduwd door kameraadjes, die met haar op de bus wachtten. Een der achterwielen ging haar over het lichaam. Zij was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK IN SPANJE. In de provincie Barcelona, tusschen Marresa en Solsona. is een geheel bezette autobus een helling afgestort, waarbij 36 passagiers ten deele ernstig gewond werden. Het ongeluk werd ver oorzaakt, doordat de chauffeur wilde uitwijken voor een op den weg staande geit en daardoor van den weg afraakte. van hedenavond 21.38 uur tot morgenochtend 5.57 uur De maan komt heden op te 22.29 uur en gaat morgenochtend te 9.16 uur onder. ALPHEN Diefstallen Bi) den landbouwer O. ln den Hoorn heeft men eenige distributiebe scheiden, zilver en andere goederen ontvreemd, terwijl bij een landbouwer aan de Gouwsluls eeni ge kazen en een rijwiel werden gestolen. Diamanten huwelijksfeest Maandag 3 Augus tus a.s. hoopt het echtpaar C. VerruljtRadzer, wonende aan de Raadhuisstraat alhier zijn di amanten huwelijksfeest te vieren. Zoowel bruide gom als bruid genieten een goede gezondheid. BOSKOOP Voor het te Utrecht afgenomen examen Engelsch L.O. slaagde mej. C. P. Mesnt^ alhier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1