83sie Jaargang MAANDAG 27 JULI 1942 No. 25253 Nationaal-socialïstische vormings- school te Lunteren geopend Waarom Duitschland wint Duitschland strijdt voor Europa Duïtsche Weermachtsberïchten De Don overschreden Mussolini in Noord-Afrika De eischen van Ghandi De duikbootoorlog De landing op Papoea Rome-Tokio en ierug per vliegtuig Verspreide Berichten Verduisteren: Italiaansche Weermachfsberichfen Toespraken van Ir. Mussert en Prof. Van Genechten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telet Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden, Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In de omgeving van Rostof wordt het ge vechtsterrein gezuiverd van verspreide groe pen van den vijand. Ten Oosten van Rostof werd in zware gevechten in de huizen de stad Nowosjerkask in stormaanval genomen. De strijd om den overgang over den Don is bij en ten Oosten van Rostof over een breed front ontbrand. In de groote bocht ten Westen van Stalingrad naderen de Duit sche en verbonden troepen de rivierbedding. Ten Noorden en ten Noordwesten van Wo- ronesj heeft de vijand met sterke strijdkrachten aan infanterie en tanks zijn pogingen om door ons front heen te breken voortgezet. De slag duurt voort. Alle inspanning van den vijand mislukte in zware gevechten als gevolg van den taaien tegenstand der Duitsche troepen onder zware, bloedige verliezen voor den tegenstander. 103 Sovjettanks werden vernietigd. Aan de Wolchow en voor Leningrad werden verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In Egypte heeft de vijand zijn vergeefsche aanvallen, die veel verliezen opleverden, niet herhaald. In het gebied der Middellandsche Zee hebben Duitsche jagers tien Britsche vliegtuigen neer geschoten. Op Malta hebben gevechtsvliegtuigen installaties van het vliegveld Lucca in brand gebombardeerd. Gisteren hebben Duitsche verkenningsvlieg tuigen bommen laten vallen op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Oostkust van Groot- Brittannië. Enkele Britsche vliegtuigen hebben gisteren geprobeerd militaire installaties in het Noord- Fransche kustgebied aan te vallen. De Duitsche afweer dwong de aanvallers echter de wijk te nemen. Door de weinige bommen werd slechts geringe materieele schade veroorzaakt en enkele burgers werden gewond. Ten Oosten van Rostof heeft de Duitsche luchtmacht gisteren zware aanvallen gedaan op de terugstroomende bolsjewistische kolonnes. Vooral bij de opstoppingen aan de overgangen van den Don leden de bolsjewieken zeer zware verliezen. Ook treinen en emplacementen ten Zuid-Oosten van Rostof kregen het zwaar te verantwoorden. Naar het opperbevel der weermacht meldt, heeft de bolsjewistische luchtmacht gisteren weer zware verliezen aan vliegtuigen en vliegers geleden. In luchtgevechten boven het Oostelijk front schoten Duitsche jagers met slechts drie eigen verliezen 83 bolsjewistische vliegtuigen neer. En Zondag: Ten Zuiden en ten Oosten van Rostof werd in hevige gevechten de overgang over den Don veroverd. De pogingen van den vijand om een geordend en samenhangend afweerfront op den Zuidelijken oever van den Don op te rich ten, zijn mislukt. Een Sovjet-duikboot werd door de luchtmacht in de monding van den Don tot zinken ge bracht. Op de Wolga wierpen gevechtsvlieg tuigen bij aanvallen overdag en 's nachts twee tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 ton in brand en brachten drie met ravi- tailleeringsgoederen geladen groote sleepschepen tot zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duit sche en Roemeensche troepen in gevecht met vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrach ten. Zij hebben met hun voorhoeden den Don bereikt. In het gebied van Woronesj mislykten ook gisteren alle aanvallen van de bolsjewisten door den schitterenden strijdlust van onze troepen. Ten Noord-Westen van Woronesj wer den omvangrijke troepenconcentraties van den vijand door een geconcentreerden aanval van formaties infanterie, pantserwagens en de luchtmacht uiteengeslagen. Tegenaanvallen van den vijand leverden geen succes op. Alleen in één sector van één divisie werden gisteren overdag 48 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Aan het overige Oostelijke front slechts plaat selijke gevechtsactiviteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Lucca en Halfar nieuwe vernietigin gen aangericht. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen bescha digd. Aan- de Oostkust van Engeland bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht bij goed zicht op den grond de haven van Middlesbo- rough met een groot aantal brand- en brisant bommen. Na hevige ontploffingen ontstonden uitgestrekte branden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen overdag in het Rijn-Main-gebied lukraak .bommen hadden neergeworpen, viel de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan, vooral Duisburg, Homberg en Mörs. De burger bevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond ten deele aanzienlijke schade aan ge bouwen. Nacht jagers en luchtdoelartillerie heb ben 11 der aanvallende bommenwerpers neer geschoten. Sovjet-bommenwerpers ondernamen storings- aanvallen zonder eenige uitwerking op Oost- Pruisisch gebied. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. DE DUCE BRACHT OOK EEN BEZOBK. AAN ATHENE. Van 29 Juni, den dag van de verovering van Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce, naar van officieele Italiaansche' zijde bekend is ge maakt, in het Marmaxische operatiegebied ver toefd. Hij heeft dagelijks besprekingen gevoerd met het opperbevel in Noord-Afrika. Op zijn reis bezichtigde de Duce troepen, vliegvelden, vlootsteunpunten, Italiaansche en Duitsche lazaretten, ravitailleerings- en oplei dingsstations en Italiaansche kolonistendorpen. Hij reikte den piloten van het 5de luchteskader onderscheidingen voor dapperheid uit. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift onder de troepen, die zich na hun bliksemsnellen opmarsch van 700 KM. gereed maken om opnieuw georganiseerd en van nieuwe uitrusting voorzien, te zamen .met de Duitsche troepen de tweede phase van den slag in te gaan. Op den terugweg verbleef de Duce eenige uren in Athene, waai- hij op het vliegveld van Tatoi door generaal Geloso, den commandant van het 11de leger en door minister Chigi werd ontvangen. Na een plechtig bezoek aan den Acropolis begaf de Duce zich naar de grena diers van het vierde regiment en naar het ca valerieregiment Guide uit Milaan, waar hij geestdriftig werd ontvangen. In het gebouw van de Italiaansche legatie ontving de Duce den Duitschen gezant te Athene, Von Altenburg, den chef der Grieksche regeering, generaal Tso- lakogloe, den minister van economische zaken, di-. Gotzamanis en den burgemeester van Athene. Gehirdiados. Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonia, nadat hij 20 dagenlang ruim 6000 K.M. per vliegtuig had afgelegd over zeeën en woestijnen. (D.NB.). Van militaire zijde verneemt het D.NB.: Sedert 24 Januari hebben alleen Duitsche duikbooten 616 schepen met een inhoud van 3.843.200 brt. in den grond geboord. Elke 24 uur zonken in deze 180 dagen ten minste 3 schepen naar den bodem van den Atlanti- schen Ocèaan, de Noordzee, de Middelland sche Zee of van de Amerikaansche wateren. Elk van deze schepen had een gemiddelde tonnage van 6500 brt. Van de 616 schepen wa ren er 453 met een inhoud van 2.517.700 brt., transport-schepen en 163, met een inhoud van 1.325.500 brt., tankschepen. Bij de catastrophe van het groote convooi op de Noordelijke IJs zee. waarbij 38 schepen met ruim 230.000 brt. en 350.000 ton oorlogsmateriaal voor de bolsje wieken in den grond werden geboord, ging de volledige uitrusting voor een leger van ten minste 50.000 man verloren met inbegrip van de voor den gemotoriseerden oorlog noodige benzine. De in de zes maanden alleen door de Duit sche duikbooten in den grond geboorde schepen zouden rond 4,5 millioen ton oorlogstuig en benzine naar de fronten in Europa. Afrika en Azië hebben kunnen vervoeren. ONOPLOSBAAR PROBLEEM. De verhouding van het aantal tot zinken ge brachte schepen tot dat der nieuw gebouwde schepen bedroeg reeds in April van dit jaar volgens zeer betrouwbare berekeningen onge veer vier tot één, zoo schrijft het Amerikaan sche maandblad „Fortune" inza.ke de Engelsch- Amerikaansche scheepvaartmoeilijkheden. De tonnagekwestie is practisch voor de geallieer den tot een onoplosbaar probleem geworden en hun „over het hoofd gegroeid". Een natie kan evengoed als een mensch eens met haar produc tiecapaciteit aan het einde van haar latijn komen. Precies op dit punt bevinden "zich op het oogenblik de Ver. Staten en Engeland wat hun scheepvaart betreft. Het is hun onmogelijk aan alle eischen, die hun gesteld worden, het hoofd te bieden- Voor het opheffen van het gebrek aan scheepsruimte spelen de nieuw te bouwen schepen niet zoo'n beslissende rol als ln het algemeen wordt aangenomen. (D.N3.). CRIPPS ACHT DAAR THANS DEN TIJD NIET RIJP VOOR. Het D.NB. meldt uit Stockholm: In een naar de Vereenigde Staten uitgezon den radiorede heeft Cripps, naar de Britsche berichtendienst meldt, ten aanzien van den Voor-Indischen eisch tot vrijheid verklaard, dat Engeland niet kan toelaten, dat de handeling van 'n ideoloog als Gandhi de krachtsinspanning belemmert, welke de geallieerden aanwenden om den oorlog in het Oosten te winnen. Geen verantwoordelijke regeering kan een dergelij- ken maatregel midden in een oorlog treffen. Aanvaarding van de eischen der Congrespar tij, aldus Cripps, zou in Indië onrust en een chaos veroorzaken. Ook zou er een toestand worden geschapen, die de veiligheid van de legers en de luchtstrijdkrachten der geallieer den in gevaar zou brengen. In zijn verlangen om voor zijn eigen partij politieke macht te veroveren dreigt Gandhi, aldus Cripps. in dit allermoeilijkste uur van het Britsche Rijk den grootst mogelijken druk uit te oefenen. Engeland moet er echter in het be lang der verbonden staten óp aandringen, dat Indië behouden blijft als veilig steunpunt voor de operaties tegen Japan. Daarom zal het de noodige maatregelen weten te nemen. Dit, al dus beweerde Cripps, is ook in het belang van Indië. De vrijheid kan Indië pas na den oorlog en na een overwinning worden gegeven. Het geallieerde hoofdkwartier in Australië meldt in zijn communiqué van Zaterdag, dat het vliegveld van Port Moresby door 18 Japan- sche bombardementsvliegtuigen onder escorte van 16 jagers is aangevallen. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië Is de Australische Oost kust en wel de stad Townsville door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, zoo meldde het ge allieerde hoofdkwartier gisteren. Alle pogingen welke de geallieerden tot dusverre hebben oftdernomen om de Japansche landingsmanoeuvre op de Noordkust van Papoea welke een van de tot nu toe gevaarlijkste be dreigingen vormt voor het garnizoen der geall- lieerden in Port Moresby, te belemmeren of te verijdelen, zijn mislukt, zoo schrijft de Daily Telegraph. Geen enkele van de luchtaanvallen der geallieerden heeft de Japansche troepen transportschepen tot omkeeren kunnen dwin gen. Ook was de Japansche luchtafweer voor en na de landingen onverwacht hevig, geheel afgezien van het feit, dat de landingsoperaties zelf in korten tijd werden uitgevoerd. Van de plaats waar de Japanners aan land zijn gegaan, leidt een betrekkelijk goede weg naar Port Moresby. (D.N.B.) KNAP WERK VAN ITALIAANSCHE VLIEGTUIGBEMANNING. Het D.NB. meldt uit Rome: Een Italiaansch Savoia Marchetti vliegtuig voor lange afstandvlucliten is naar offici eel wordt medegedeeld van Rome naar Tokio en terug gevlogen, teneinde het Japansche volk de kameraadschappelijke groeten van het Itali aansche volk te brengen. Het vliegtuig werd bestuurd door den lt. kol. Moscatelli, die 22 maal over den Atlantischen Oceaan is gevlogen. Het is, na volgens programma de vlucht van 22.000 km. te hebben voltooid, van Europa naar Azië en terug, op een vliegveld in Midden- Italië geland. De bemanning werd na aankomst door den Duce begroet, die beg°leid was. door den par tijsecretaris, minister Vindusso en door den onderstaatssecretaris in het ministerie van luchtvaart, generaal Fougier. Bovendien waren aanwezig de chef van de Japansche .marine missie, admiraal Abe.^de militaire attaché van de Japansche ambassade, kol. Sjimitsoe en de Duitsche luchtvaartattaché. De vlucht heeft voor het grootste deel ge leid -over vijandelijk gebied. Het vliegtuig had tijdens zijn vlucht geen radio-installaties tot zijn beschikking, zoodat de bemanning geen weerberichten kon ontvangen. Ondanks de moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden, werd het traject volgens het plan afgelegd. RIDDERKRUISDRAGER GESNEUVELD. Aan het Oostelijk front, in het gebied om Leningrad, is op 19 Juli de ridderkruisdrager kapt. Hartmut Schairer, Staffelkapitan in een eskader duikbommenwerpers gesneuveld. (D.N.B.) FRANSCHEN IN ZUID-AFRIKA GEARRESTEERD. Naar de Britsche berichtendienst uit Port Elizabeth meldt, is in Züid-Afrika een vrij groot aantal Franschen gearresteerd, die uit drukking hebben gegeven aan hun trouw jegens de regeering te Vichy. (D.NB.) BRITSCHE OFFICIEREN IN BRITSCH- INDIË VERONGELUKT. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn bij een vliegtuigongeluk in Britsch-Indië 11 officieren en manschappen om het leven ge komen. Het transportvliegtuig, waarin zfj z-aten, kwam in de. moessonwolken terecht en vloog tegen een heuvel. (D.N.B.) van hedenavond 21.39 uur tot morgenochtend 5.54 uur De maan komt hedenavond op te 21.15 uur en gaat morgenochtend onder te 6.41 uur; het is hedenavond Volle Maan. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Hier en daar bedrijvigheid der artillerie aan het Egyptische front. In den Zuidelijken sector werden aanvallen van gepantserde vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en enkele pantser auto's onbruikbaar gemaakt. Tien Britsche vliegtuigen zijn door Duitsche jagers neergeschoten en twee door Italitaan- sche tijdens levendige luchtgevechten. De divisie Pavia heeft zich onderscheiden door haar moedige houding tijdens de gevech ten van de laatste dagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tobroek ge bombardeerd, waardoor beperkte materieele schade werd veroorzaakt. Enkele Lybische bur gers werden gedood of gewond. In het Oosten der Middellandsche Zee heeft een onderzeeër onder bevel van luitenant ter zee tweede klasse Sergio Puccini een schip van 5000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een transportschip met troepen getorpedeerd en in den grond ge boord. Vier Britsche torpedovliegtuigen zijn vernie tigd bij een aanval op een Italiaansch kon vooi, waarbij een vrachtboot licht beschadigd werd. Een deel der vliegers werd gevangen ge nomen. En Zondag: Aan het Egyptische front werden vijandelijke troepen en autocolonnes doeltreffend door onze artillerie bestookt. Formaties van de spil heb ben de activiteit van de Britsche luchtmacht doeltreffend verhinderd. Drie Britsche vliegtui gen werden neergeschoten. Tijdens de jongste hevige gevechten heeft zich ook het derde bataljon van het 62ste re giment infanterie van de divisie Trento onder scheiden. Het bataljon vernielde 16 vijandelijke tanks. Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties hebben de steunpunten op Malta aangevallen. Een Hurricane werd door Duische jagers neer geschoten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De in zeer schoone omgeving op den „Scheele Berg" te Lunteren, in de onmiddellijke nabij heid van het Hagespraakterrein gelegen na- tionaal-socialistische vormingsschool, omvat tende een ruim en doelmatig kampgebouw, fraai aangelegd openlucht amphitheater, zwem bad, kampkuij, enz. is Zaterdagmiddag onder overgroote belangstelling met toespraken van ir. Mussert en van prof. dr. R. van Genechten, leider van de hoofdafdeeling „Vorming" der N.S.B. geopend. Het gemengd koor „De zingende Dietschers" onder leiding van Herman Dijkstra en het Om roep harmonie-orkest, onder leiding van Henk van den Berg, verleenden hierbij hun mede werking. Als gasten waren aanwezig o.a. de gemach tigde van den Rijkscommissaris voor Gelder land, de heer A. Brandes en de vormingsleider van de N.S.D.A.P. hier te lande, de heer Kuhl- mann. Opgemerkt werden voorts de commis saris der provincie Utrecht, de heer Engel- brecht, de directeur-generaal der P.T.T., ir. Van de Vegte en de burgemeester van Rotterdam, ir. F. E. Müller. Wanneer wij de Nèderlanders nationaal-socia- listisch kunnen laten leven, zoo zeide dr. Van Genechten in zijn rede, zal dit een diepen in vloed uitoefenen op hun persoonlijkheid en zal dit ook den aard van onze cultuur veranderen. Het burgerlijke zal daarin worden teruggedron gen, het heldhaftige zal meer naar voren ko men. De volle' ontwikkeling van deze cultuur is geen taak voor onze generatie, een groot deel van onze generatie zal zelfs in zijn levens houding deze verandering niet kunnen mee maken. In onze jeugd is zij bezig- door te wer ken. Of zij reeds daar tot cultuur zal worden, is de vraag. De groote ontwikkeling van een cultuur komt meest op het einde van een pe riode. Onze taak is het niet van afstammeling, maar van voorgeslacht te zijn. Aan deze taak van vorming werken wij hier. Nooit werd iets groots tot stand gebracht anders dan door een minderheid. Enkele hon derden waren in staat heele volken te leiden. Wij tellen niet het aantal, doch den wil om te verwezenlijken. Wij werken hier, bouwen en vormen aan den nieuwen Nederlandschen mensch, omdat wij weten, dat hij anders .uit gedoofd is. Het stérke „en krachtige Duitsche volk werkt aan het;(nieuwe Europa en daaraan vullen wij ook het Nedërlandsche volk zijn deel zien hebben, alduseindigde spreker zijn toe spraak. Vervolgens zongen- .'de zingende Dietschers „Een lied in bewogen tijdén" en het „Lied van den boer". Na de rustpoos speelde het Omroep harmonie orkest eenige marschen en oud-Hollandsche lie deren. DE LEIDER AAN IIET WOORD. Ir. Mussert begon zijn rede met het feit te constateeren. dat wij middeivm een revolutie staan, die niet alleen ons volk, niet zelfs uit sluitend Europa, doch de geheele wereld aan gaat. Het kleine stukje Nederland moet zijn weg in deze nieuwe wereld vinden. Nu zijn er menschen, die van laag water houden en die nijdig worden, wanneer de vloed komt. Maar deze stoort zich daaraan niet. Zoo zijn er ook menschen, die de aan den gang zijnde wereld revolutie willen tegenhouden of die van deze revolutie nog geen begrip hebben. Wij zijn ech ter een stukje, om zoo te zeggen een atoom, van die revolutie. Het oud is vermolmd geraakt en heengegaan. Doch het nieuwe is niet datgene, wat men heden ziet. Het is de groote tragiek, dat zoovelen denken, dat wat we nu meemaken, de nieuwe orde is. Het geweldige militaire apparaat, dat in Rus land Europa beschermt tegen het bolsjewieken- dom. maakt het mogelijk, dat straks de nieuwe orde gevestigd zal worden en het continent van Europa zal kunnen worden opgebouwd, nadat de groote samenzweerders communisme en ka pitalisme, die van buiten af Europa willen ver nietigen. zullen zijn verslagen. Dit is de groote verdienste van centraal Europa, van het Duit sche en Italiaansche volk, dat zij daarvoor enor me offers brengen en wij zijn er dankbaar voor dat althans duizenden Nederlanders ginds strij den en hun plicht doen voor Europa. Dit groote en alles beheerschende moeten wij ons voor oogen houden, vergeleken daarbij zfn de moeilijkheden en bezwaren, die wij onder vinden. klein. Een nieuw Europa wordt ge vormd en het is onze taak om een nieuw Neder land te maken als behoorlijk deel van het nieuwe Europa, Wij moeten thans de funda menten leggen voor een bouwwerk, dat een paar honderd jaar dienst moet doen. Wanneer we de geschiedenis der beweging nagaan, dan staan we verbaasd, dat de koers zoo vast is gebleven en zoo juist is gebleken. Dat is hij inderdaad, omdat we op ons instinct waren afgegaan. Spreker eischte daarom van iederen groeps- of kringleider en van iederen anderen leiding gevenden functionaris, dat hij zich volkomen bewust is, dat de weg, totnu toe bewandeld, goed was. Die weg was door hoogere machten als de juiste aangewezen. In de „bronnen" van de N.S.B. zijn de beginselen van het nationaal- socialisme voor Nederland neergelegd op dien weg en volgens die beginselen moet worden voortgegaan. Na herinnerd te hebben aan de eerste dagen der beweging, aan de „maatregelen van bestuur", zoo bijv. om het rapalje uit de beweging te houden en om als groepsleider plaats te maken voor een ander, wanneer deze beter zou zijn bevonden voor die taak, en zich te hebben afgevraagd in hoeverre daaraan de hand is gehouden, drukte spr. allen functiona rissen op het hart, steeds eerlijk te zoeken naar betere vervulling van de uit te voeren taken, want daardoor wordt de beweging sterker. Naast veel goeds is ook veel kwaads ondervon den. Het belangrijkste is evenwel, dat wë ons zuiver instinct volgen. Voor vele volwassenen is het moeilijk te erkennen, dat zij nog iets kunnen leeren. Spr. heeft veel gezien, dat tot den afgrond heeft geleid. IJdelheid en zelfzucht zijn de grootste kwaden. Politieke leiders be- hooren den wil te hebben om te leerén en om zich in te zetten voor ons volk. Er dreigen vele gevaren. Staat niet ergens in den bijbel: Wanneer ge één duivel hebt uitge bannen. dan komen er tien voor in de plaats? De strijd van het nationaal socialisme is gericht tegen communisme en kapitalisme. Het communisme moge thans zijn opgelost, het ka pitalisme is dit zeker nog niet. Er zfjn kapita listen in de beweging gekomen en zij hebben een zwarthemd aangetrokken en „houzee" ge roepen, in de veronderstelling, dat zij alleen daardoor nationaal socialist waren geworden. Zoo is het niet alleen hier gegaan, doch ook in Duitschland. Ook zijn er nog altijd rasechte Marxisten, die hun rol weten te spelen. Marxisten en kapitalisten spelen nu hun rol niet meer openlijk, althans niet meer zoo open lijk, maar vermommen zich en dringen zoo de beweging binnen. De oud-marxistische leuzen van „godsdienst is opium voor het volk" en Indië los van Holland" worden gemaskerd opgediend. Een film als Kora Terry is een voor het volks- moreel ongewenschte film, die ik het Nederalnd- sche volk niet zou voorzetten als nationaal socialist. Wij hebben ons geweerd tegen orde ning voor de vriendjes, wenschen ook geen or dening voor bankiers en trusts, doch wel voor het welzijn van het volk. Met nadruk waarschuwde spreker tegen hen, die vermomd als nationaal socialist, de bewe ging en haar beginselen schaden. Nog altijd verkeert de N.SB. in het stadium dat zij veel voor ons volk zou kunnen doen, eens echter zal het zoover zijn, dat het natio naal socialisme hier in Nederland moet regee- ren. Wil het Nederlandsche volk wellicht dat eerst è.lles verloren zal zijn? De N.S.B. zal haar regeerplicht als een roe ping aanvaarden. Indien zij het niet deed, wie zou het dan wel moeten doen? Wij aanvaarden die roeping gaarne, aldus spreker, omdat wij ons geloof in de toekomst van ons volk en in de juistheid van den door ons ingeslagen koers behouden hebben. Wij verliezen daarbij niet uit het oog, dat de groote dingen thans niet hier in het Westen, doch in het Oosten ge beuren, Voor Europa is het groote belang, den dorlog in het Oosten te winnen. Daarna komt de strijd in Europa om het vermomde en ver molmde communisme en kapitalisme uit te roeien. Wij hebben tot taak met al onze krach ten zoowel aan het Oostfront als aan het thuis front er toe mede te werken, dat die oorlog wordt gewonnen, want straks zal ons allen wor den gevraagd, wat wij gedaan hebben in den strijd tegen kapitalisme en communisme. Wan neer honderd-duizenden hun leven geven voor Europa, dan mogen de overigen niet afwach tend blijven staan toekijken. Dank zij het genie DE BETEEKENIS VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. ♦L"| INGELAND heeft immer er op gerekend, y J— dat Europa niet buiten overzeeschen Jl aanvoer kon leven. Wanneer dus Europa in een oorlog was gewikkeld, was het Engeland's eerste taak alle verbindingen met het continent onmogelijk te maken en een algeheele blokkade in te voeren. Dit hebben de Engelschen dan ook onmiddellijk na het uitbreken van den oor log in '39 gedaan en de moeilijkheden, die daaruit voor de kléine néutrale landen voortvloeiden, waren bijzonder groot. Na het succesvolle Duit sche offensief in het Wosten in 1940 was er een algeheële blokkade, welke ten doel had niet alleen Duitschland, maar ook de bezette gebie den van alle grondstoffen, maar vooral van voedingsmiddelen verstoken te laten. Zelfs te gen neutrale staten werden maatregelen getrof fen en in Spanje heeft dit een wrangen na smaak nagelaten. In de geallieerde landen meende men op deze wijze, evenals in den vo- rigen oorlog, Duitschland op den duur te kun nen dwingen den oorlog te staken. De Duitsche leiding bleek hiermede rekening te hebben gehouden en maatregelen waren reeds genomen door uitbreiding der voorzie ningsmogelijkheden en het opvoeren van de agrarische productie, terwijl daarnaast Europa tal van belangrijke grondstoffencentra bood, welke ook ter beschikking van Duitschland stonden. Daarnaast dient men in het oog te houden, dat Duitschland's leiding er voor ge zorgd had dat voorraden waren gevormd om een langen oorlog van verschillende jaren vol te houden. Naarmate de oorlog duurt, wordt het percen tage der aanwezige producten minder, doch het totaal percentage is in ieder geval nog toe reikend genoeg voor een nog langeren oorlog. Bij het uitbreken van den oorlog zijn van Duit sche zijde daarover talrijke bijzonderheden be kend gemaakt. Engeland nu hoopte, dat deze percentages eens tot nul zouden worden verminderd, hetgeen een nederlaag voor Duitschland beteekende. Met twee factoren heeft Engeland evenwel geen re kening gehouden, n.L de overweldigende duik bootoorlog, die een bedreiging tegen de geal lieerden is en de eigen ravitailleering onmoge lijk maakt, de snelle militaire oplossing in Europa en de overwinnende strijd in het Oosten tegen de Sovjet-Unie. De 'rijd der duikbooten is thans reeds een dolk de borst der geal lieerden, want de tonnageverliezen zijn aan de geallieerde zijde zoo groot, dat er zelfs geheime zittingen van het Britsche parlement voor zijn gehouden om deze urgente kwestie te bespre ken. In Amerika hebben de Duitsche duikboot operaties tot groote bezorgdheid geleid en wa ren aanleiding tot conferenties met alle geal lieerde leiders. Dit wijst er op, dat Engeland en Amerika met een eigen blokkadeprobleem te kampen hebben. Typisch in dit opzicht is het feit, dat de Vereenigde Staten zelfs niet meer in staat zijn de bestelde en reeds verre kende goederen in de Zuid-Amerikaansche lan den te halen en naar Noord-Amerikaansche havens te transporteeren. De tallooze goederen liggen in de Zuid-Amerikaansche havens te wachten op het vervoer. Het merkwaardige in deze is, dat alle goederen toch steeds betaald worden, alleen omdat men vreest, dat de Zuid- Amerikaansche Staten anders in de armen van de spil worden gedreven. De snelle militaire beslissingen van Duitsch land in West-Europa en den Balkan, waren oorzaak, dat Engeland Duitschland niet kon dwingen tot een stellingenoorlog, doch zelf een vlucht vanuit Duinkerken moest ondernemen. De historische uitspraak, „de hel vaij Duinker ken" duidt reeds ten volle aan hoe "het einde van den Britschen strijd op het continent ls geweest. Ten slotte de strijd aan het Europeesche Oostfront. In militair opzicht is hier het ge weldigste der geheele militaire wereldgeschiede nis gepresteerd. Vooral gedurende den winter van 19411942 heeft de soldaat aan het Oost front bij die ontzaglijke lage temperaturen het summum aan moed, plichtsbesef en opoffe ring ten toon gespreid, hetgeen ook door vriend en vijand onomwonden wordt toegegeven. Maar anderzijds bezien, heeft deze militaire prestatie een belangrijke economische beteeke- nis. Immers door het ontsluiten van de Oekraïne en de overige gebieden heeft het Europeesche continent een volkomen anderen economischen aanblik gekregen. De vele rijkdommen dezer gebieden heffen een Brltsch blokkadesysteem totaal op en maken een overzeeschen aanvoer overbodig. Het continent van Europa kan zijn blik richten naar het Oosten, temeer daar de Duitsche legers nu voor de poorten van den Kaukasus staan en ook nog de beschikking zul len krijgen over de vele rijkdemmei», welke dit deel biedt. Het Duitsche weekblad „Das Reich" wijst in een artikel nog eens duidelijk op de groote be- teekenis van dit gebied. En van nog grootere beteekenis ls dit artikel als men daarin ziet, dat de gedane uitspraken afkomstig zijn van Chur chill. De Britsche premier noemde destijds de bezetting van de Oekraïne een der belangrijkste dingen, waardoor Duitschland in den vorigen oorlog de zege zeker had kunnen behalen. En dan nog afgezien van den destijds vergeleken bij thans ongunstige positie ln Europa. De grootste rijkdommen voor het continent liggen thans in het Duitsche bereik. Op den uit slag van den oorlog zal dit van doorslaggeven- den invloed zijn. In Engeland en de Vereenig de Staten, kan men dit niet ontkennen en hierin mag men dan ook de reden zien van het met den dag toenemende gevoel van onzeker heid en ongerustheid ten aanzien van den uit slag van den oorlog in de geallieerde landen. GEBOREN: Johannes Willem, z. v. J. v. d. Steen en J. -M. Wijsman Wilhelmus, z. v, W. Dannljs en M. W. Moordermeer Ida Theresla, d. v. P. J. v. d. Hulst en J. v. d. Zwet Theodora Theresla Maria, d. v. M. v. d. Heijden en Th. van Dijk Dilla, d. v. H. B, Rikken en C. C. Hoö- geveen Alida, d. v. W. Heemskerk en A.van der Plas Herman Relnder. z. v. H. R. Troost en B. van Rooljen Nlcolaas, z. v. W. J. Bink en M. C. Boter Marianne Jacoba Maria, d. v. J. v. Duljn en M. Schaap Maria Wllhelmina. d. v. J H. Boom en M. C. Leljendekker. OVERLEDEN: J. C. G. van Bers, zn., 9 J. C. N. J, Witte, M„ 73 J. C. M. Spierenburg, hsvr. van L. C, Groen ln 't Woud, 74 J. L. M. v. d. Aart, Dr., 3 laar H. J. Schlmmer, Vr„ 78 J. ONDERTROUWD: J. Wolters, jm., 24 J. en A. van Egmond. jd„ 19 J. van Hitler zal de tijd komen, dat overal het nationaal socialisme zal zijrt gevestigd, niet voor een jaartje, maar voor honderden jaren. Spreker eindigde met den wensch dat ook in dit vormingshuls onder leiding van prof. van Genechten. zal worden gedaan, wat noodlg is om ons volk hiervan bewust te maken. De openingsplechtigheid werd beëindigd mat het gezamenlijk zingen van het zesde vers va® het Wilhelmus.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1