83s's Jaargang DINSDAG 21 JULI 1942 No. 2524S De Duitsch-Turksche betrekkingen Turksche journalisten te Berlijn Extra Duitsch Weermachtsbericht Roosevelt wordt Opperbevelhebber Verspreide Berichten BINNENLAND Inlevering van fietsen GEMENGD NIEUWS Gemeenschappelijk front, gemeenschappelijk doel Groot-Brittannie in een crisis Verduisteren: STADSNIEUWS Gemeentebesluiten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Gisteren is op uitnoodiging van de Duitsche regeering een delegatie der Turksche pers on der leiding van den bekenden politicus en af gevaardigde Sadak en van den directeur-gene raal der Turksche pers, Sarper. te Berlijn aan gekomen. De Duitsche perschef, dr. Dietrich, heeft daarna een ontvangst gehouden, waarop onder meer Rijksminister Rosenberg. Generaal-Oberst Fromm, de Rijksarbeidsleider Hierl, de Rijks jeugdleider Axmann en de leden der Turksche ambassade, aanwezig waren. Dietrich hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat het Duitsche volk door vriendschap met het Turksche is verbonden. In de harten van beide volken leeft de herinnering aan jaren van gemeenschappelijken strijd, maar ook het trotsche bewustzijn, dat beide uit eigen kracht tot nieuwen bloei zijn gekomen. De Fiihrer heeft in denRijksdag den strijd van Kemal Ataturk en de kracht der Turksche revolutie een voorbeeld voor de jonge volken van het nieuwe Europa genoemd. Constructieve orde en nationale discipline zijn de kenmerken van het leven der beide volken, die een groote toekomst tegemoet gaan. Bij het tot stand komen van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag van Juni 1941 hebben beide staten uiting gegeven aan den wensch, dat de wederzijdsche pers steeds reke ning zal houden met den geest van vriendschap en vertrouwen. De pers is de tolk der gevoe lens en de bemiddelaar der gedachten tusschen beide volken. De Duitsche pers heeft, er steeds naar gestreefd den- Duitschen lezer het Turk sche volk te schilderen, zooals het werkelijk is. Wij zijn er van overtuigd, aldus Dietrich, dat de Turksche pers door denzelfden geest bezield is. De pers heeft een groote macht: zij kan volken scheiden en tot elkander brengen. Als het haar voornaamste taak is. de volken te onderlichten, is het noodzakelijk, dat zij zich zelf onderricht. Daarvoor zijn persbezoeken tus schen de landen een onontbeerlijk middel. Wij ontkennen niet, zoo vervolgde dr. Dietrich, dat het tegenwoordig voor de pers van een neutraal of niet-oorlogvoerend land moeilijk is, zich een oordeel over de feiten te vormen uit de be richten. die onophoudelijk per telegraaf of door den aether op de redactiebureaux terechtkomen. Het is ongehoord, wat er in dezen oorlog aan valsche berichten op de menschheid wordt los gelaten door degenen, die op de slagvelden de eene nederlaag na de andere lijden. Wat er wordt gefabriceerd aan commentaren van zoo genaamde „militaire experts", wat er aan in lichtingen uit de „wélingelichte kringen" aan den loopenden band verspreid en helaas in de wereld ook geloofd wordt, is voor de met ge zond verstand begiftige menschheid eenvoudig beschamend. Het record bij deze vermolmde berichtenpoli- tiek wordt ongetwijfeld gevestigd door het Sovjet-weermachtbericht, dat het publiek con sequent op grove wijze voorliegt. Als de pers niet zelf de mogelijkheid heeft, 'onmiddellijk de feiten te onderzoeken, is het vaak niet gemak kelijk, zakelijkheid en tendentie, waarheid en leugen te onderscheidenrDe~ ervaring heeft aan getoond. dat de Duitsche Weermachtberichten historische documenten der waarheid zijn. Zij hebben het oorlogsgebeuren zonder eenige ten dentie of propaganda dagelijks juist en onom- stootelijk weergegeven. De Duitsch-Turksche persbetrekkingen, aldus besloot dr. Dietrich, berusten op vriendschap en vertrouwen. De leider der Turksche delegatie, Sadak, zei- de, dat de delegatie beseft, dat zij een bezoek brengt aan een land, dat midden in een oorlog is, wellicht in den grootsten oorlog der geschie denis. Daarom beschouwt zij het als haar voor naamste taak, inzicht te krijgen in de krachts inspanning van een groot volk. Een band van vriendschap verbindt het Duitsche en het Turk sche volk, die nöoit vijandig tegenover elkaar stonden, ook thans. Wij deelen, aldus Sadak, zonder voorbehoud uw gedachten over den in vloed der pers op de meeningsvorming der volken. De pers moet. vooral in den tijd van crisis, dien wij thans beleven, haar macht uit sluitend in dienst stellen van de vitale belangen van haar land. Ik twijfel er niet aan, of be zoeken als deze dragen er zeer toe bij. dat wij elkander nog beter leeren kennen en onze vol ken nog nader tot elkander kunnen bi*eneen. (D.N.B.) VAN ALLE GEALLIEERDE STRIJDKRACHTEN. Naar de Britsche berichtendienst uit Van couver meldt, zal Roosevelt binnenkort het op perbevel over alle strijdkrachten der Geallieer den op zich nemen. Roosevelt, die als President reeds opperbevelhebber van alle Amerikaansche troepen is, zal met algemeene toestemming zijn nieuwe ambt. aanvaarden. Admiraal Leahy, de vroegere Amerikaansche ambassadeur in Vichy, is, volgens een bericht uit Washington, door president Roosevelt be noemd op een „nieuwen en belangrijken post". Leahy ,zou de voornaamste adviseur van Roo sevelt voor strategie worden, in het bijzonder voor problemen der coördinatie tusschen leger en vloot. (D.N.B.). DE STRIJD IN HET OOSTEN. gïS5T-vOTT7Crr- De Duitschers zijn van de rivier de Don verder naar het Zuiden doorgedrongen en hebben ten Oosten van Rostof over een breed front den benedenloop van de Don bereikt. - De kaart geeft dit gebied aan, waarin ook de belangrijke industriestad Worosjilofgrad ligt fop de kaart nog met de oude benaming als Loegansk aange duid), die de Duitsche troepen op 18 Juli ge nomen hebben. De strijd wordt verwoed voort gezet op de achterwaartsche beweging der Sovjettroepen tusschen Worosjilofgrad en Rostof Voor den Londenschen berichtendienst heeft de commentator Tahoa Hoal o.m. verklaard, dat de Duitschers ook na drie jaar oorlog de grootste militaire macht vormen. Wat de pro ductie der Ver. Staten betreft. Halifax heeft verklaard dat zij „tamelijk goed" is. De Sovjet-unie verkeert in het grootste gevaar. Ook voor het Midden-Oosten bestaat gevaar WEER ZESTIEN SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche duikbootcn hebben van een zwaar beveiligd convooi met oorlogsmateriaal, be stemd voor Afrika, op den Atlantische» Oceaan ten Noorden van de Azoren zeven schepen met een inhoud van 38.000 b.r.t, o.m. een groot munitieschip, dat in de lucht vloog, in den grond geboord. Een duikboot is doorgedrongen tot in de St. Laurence-rivier en heeft daar drie schepen met een inhoud van 15.000 b.r.t., die in be waakte convooien voeren, in den grond ge boord. Een \ierde schip met een inhoud van 4500 b.r.t. werd getorpedeerd cn door de be manning op het strand gezet. Bovendien zijn in het Amerikaansche gebied zes schepen met een inhoud van 51.000 b.r.t. tot zinken ge bracht en een vrachtschip door een torpedo treffer zwaar beschadigd. In totaal verloor daarmede de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart in de laatste vier dagen door Duitsche duikbooten 16 schepen met een inhoud van 104.000 b.r.t. en in het Verre Oosten heeft de vijand het ini tiatief. Vooral is er gebrek aan schepen. In tegenstelling met Duitschland kunnen de geal lieerde naties de oorlogstooneelen slechts over zee bereiken. Ernstige berichten komen ook uit Moskou, want de opmarsch der Duitschers gaat in Zuidelijke richting verder. Het verlies van Worosjilograd is zoowel een militaire als ook een economische slag voor de bolsjewisten. Na drie weken van den Duitschen opmarsch zijn nog geen aanwijzingen voorhanden voor een vermindering van den Duitschen druk. De com mentator besloot na deze opsomming van geens zins bemoedigende berichten met de woorden- „Ofschoon het beeld duister is," is het toch niet zwart". (D.N.B ZOON VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIË GEBOREN. Naar thans officieel bekend is gemaakt, is den 18en Juli een zoon van koning Leopold den derden geboren. Deze heeft de namen Alexander, Emmanuel. Henry. Albert. Maria. Leopold ge kregen. (D.N.B.) BRITSCIIE BOMAANVALLEN OP DUITSCH LAZARET. Van Duitsche militaire zijde wordt gemeld: Tijdens de gevechten om de stelling van El Alamein is gisternacht een Duitsch lazaret door Britsche bommenwerpers aangevallen. Naast den kustweg, 11 km. achter de gevechtslinie van c±i Alamein. hadden twee colonnes van het Roode Kruis haar verbandpost gevestigd. Tien groote Roode-Kruis vlaggen gaven de plaats aan en boven iedere tent woei eveneens een Roode- Kruisvlag. Tegen middernacht verschenen Brit sche bommenwerpers boven de verbandpost. Nadat zij zich door middel van lichtkogels had den georiënteerd, wierpen zij hun bommen op de tenten met gewonden. Deze aanval duurde 31/* uur. De operatietenten werden vernield, dok ters, hospitaalsoldaten, verpleegsters en gewon den door bomspUnters getroffen. Den leider, die juist bezig was een zwaarge wonden Brit te opereeren, werd de linkerhand door bomsplinters afgereten. De verbandpost werd volkomen verwoest. De aanval eischte tal rijke dooden. (D.N.B.) GANDHI BEREIDT EEN NIEUWE ACTIE VOOR. Exchange Telegraph meldt uit Calcutta, dat Gandhi onverzoenlijk een nieuwen veldtocht van „rebellei zonder geweld" voorbereidt. Intusschen „gaat de Britsch-Indische regeering in stilte te werk" en treft zij voorbereidingen om eventueele onlusten in de kiem te smoren. Tot dat doel legt. zij in elk politiebureau lijsten aan van congres leiders en agitatoren en hoopt op deze wijze het evenals voorheen gemakkelijk met deze nieuwe golf van ordeverstoringen klaar te spelen. (D.N.B.) KIND VERDRONKEN. Te Born is het vijfjarig zoontje van den schipper Kersten, van het schip „De twee Ge broeders", van een meerpaal gevallen en te wa ter geraakt. Pogingen, die in het werk werden gesteld om het kind te redden, hadden geen resultaat, evenmin als de toepassing van zuur stof, toen het jongetje eenigen tijd later dooi den vader aan den wal werd gebracht. Het tra gische ongeval speelde zich af onder de oogen der ouders. MOORD OP ACHTJARIG MEISJE TE ARNHEM. Op den weg langs het Hazegrietje te Arnhem even buiten de stad, is eergisteravond door een voorbijganger een vreeselijke ontdekking ge daan. Op den berm van dezen weg. die in een volkrijke omgeving ligt, zag hij het lijk van een meisje liggen. Het meisje bleek te zijn het achtjarig dochtertje van de familie Van Braak, wonende aan den Klarendalscheweg. Zij was eergistermiddag omstreeks zes uur de deur uit gegaan om bij kennissen in de buurt te gaan spelen. Een uurtje later is zij daar weggegaan en sindsdien heeft men haar niet meer gezien. Vermoedelijk heeft een onverlaat haar meege lokt. Het meisje is, na aangerand te zijn. waar schijnlijk door worging om het leven gebracht. De politie is terstond een uitgebreid onderzoek begonnen. SPOORWEGONGELUK TE 'S-IIERTOGENBOSCH. Gistermorgen te ongeveer tien over acht is op het station der spoorwegen te 's-Hertogen- bosch een electrische trein uit de richting Utrecht op een stilstaanden personentrein, wel ke uit Eindhoven gekomen was, gereden. De botsing was vrij hevig, zoodat groote ma- terieele schade werd aangericht. Slechts drie personen werden- hierbij gewond, waarvan een ernstig. De zwaargewonde, een passagier uit Helmond afkomstig, is naar het groot-zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch vervoerd, doch verkeert thans buiten levensgevaar. Ook een der lichtgewonden is ter observatie naar het ziekenhuis vervoerd. De derde gewonde kon, na verbonden te zijn, den terugtocht aanvaarden. KOSTBAAR ALTAARTAPIJT ONTVREEMD. Uit de o. 1. vr. kerk aan de Ossemarkt te Zwolle is gisternacht een kostbaar altaartapijt gestolen. Waarschijnlijk hebben de dieven een raampje stukgeslagen en vervolgens het kleed op de een of andere wijze naar buiten getrok ken. Het tapijt vertegenwoordigt een materieele- waarde van ongeveer f1500, DEMONSTRATIE VAN DUITSCHE EN NEDERLANDSCIIE NATIONAAL- SOCIALISTEN. Wanneer de politieke leiders der N.S.D.AP. en N.S.B. iederen Zondag, nu eens in deze, dan in gene plaats in Nederland, elkander in groote scholingsdemonstraties ontmoeten, aan komt daarin de gemeenschappelijke doelstelling van hun strijd, vooral met het oog op de groote taken tpt uitdrukking, die uit de groot-Ger- maansche gemeenschap reeds thans, en vooral in de toekomst, voortvloeien. De grootheid van die taak vormt de hechte en onverwoestbare basis van vastberaden nationaal-socialistischen wil. Op den voorgrond staat daarbij de bevei liging van de Europeesche ruimte tegen de ver nielende krachten van het bolsjewisme en de beveiliging van het Westen tegen democratie en imperialisme. Onbegrijpelijk is het derhalve, dat er nog steeds vele menschen zijn, die de noodzakelijkheid van dezen gemeenschappelij ken strijd voorgeven niet te begrijpen of ook werkelijk niet begrijpen. Nadat Zondagochtend de plaatsvervangende scholingsleider. Kullmann en de vonningsleider der N.S.B.Van Genech- ten te Rotterdam gesproken hadden over de idee van het nationaal-socialisme, nam in de vergadering des middags het eerst de plaats vervangende leider der N.S.B., Van Geelkerken, het woord. Steeds dieper, aldus spr., moet de verplich ting tot dienst jegens het volksgeheel in het bewustzijn doordringen van de strijders der N.S.B. Nooit versagende overgave aan den een maal erkenden plicht, krachtig geloof aan de nationaal-socialistische idee en moedig optreden tot verwezenlijking daarvan, zijn onbetwistbare voorwaarden Het Nederlandsche volk is door den oorlog ontwaakt uit zijn vroegere politieke onverschilligheid, het staat niet slechts afwach tend tegenover politieke ontwikkelingen. Dit moet voor het nationaal-socialisme gewonnen worden. Ieder individueel volksgenoot moet we ten: wij wachten op u. De taak is derhalve steeds nieuwe mannen te winnen, ze op te ne men in kameraadschap en te laten mede mar- cheeren op den door ons als juist gezienen weg. Het parool luidt voor alle menschen in Europa: De oorlog moet gewonnen worden. Ieder individu moet zich schikken onder deze noodzakelijkheid. Waarover echter debatteert men in Neder land 1. Wat gebeurt er met Nederland na den oorlog? I 2. Behouden wy onze diplomaten en wat ge beurt er met de geëmigreerde regeering? I Op de eerste vraag kan gezegd worden: Wij nationaal-socialisten vragen niet, maar hande- I Ion. 12.000 onzer kameraden staan met de Duit sche soldaten aan het Oostelijk front en strij- I den tegen het bolsjewisme. Wanneer deze strijd j ten einde is. zal deze kwestie van den staats- I vorm vanzelf opgelost worden. De Germaansche j Statenbond zal alle Germaansche strijders te- I gen het bolsjewisme omvatten. De plaats van de Nederlanders wordt door onze kameraden bevochten. Als nationaal-socialist kan men er zich -zeer I over verheugen, dat het volk zich al met deze kwestie bezighoudt. Twee jaar geleden deed het zulks niet Dat is een bewijs, dat de Nederlan ders toch geleidelijk inzien, dat Duitschland den oorlog wint en derhalve beginnen, zich met hun eigen lot bezig te houden. Om de Ne derlanders te kunnen laten deelnemen aan den opbouw, is Mussert met zijn mannen reeds in 1931 in de bres gesprongen. De tweede vraag is gemakkelijker op te lossen en -kunnen wij rustig aan de toekomst over laten. Ik beleef dag aan dag hoe zich voor deze posten mannen in scharen aanmelden en in myn dienstvertrekken zitten en zich reeds thans aangemeld hebben voor deze taken. Wat echter het belangrijkste na den oorlog zal zijn, is. dat de kamera^fi.crhaD tusschen de N.S.B. en de N.S.D.A.P. blijft bestaan zooals zij heden is en zooals wij ten allen tijde naast elkander staan. Van Geelkerken besloot zijn uiteenzettingen met de woorden: Voor volk en vaderland, houzee! REDE HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT. Hautpdienstleiter Schmidt stelde in vele op zichten de uiteenzettingen van Van Geelkerken in het licht. De Duische nationaal-socialisten weten, dat de N.S.B. in het verleden heeft moeten strijden tegen een ongehoord harden te genstand van de omringende vijandelijke we reld, Thans echter marcheeren de kameraden der N.S.D.AP. en N.S.B. zijde aan zijde. Het heeft wel zoo moeten zijn, dat de Duitsche legers ook door dit gebied tegen het imperia lisme van het Westen strijdend moesten aan treden. Door deze daad werd de macht, die het na tionaal-socialisme in Nederland stuitte, wegge spoeld en vluchtte naar Engeland. Daardoor werd het nationaal-socialisme in Nederland vrij en kwam op zijn beurt tot doorbraak. Wie na dezen strijd thans nog gelooft de Duitsche en Nederlandsche nationaal-socitalisten te krui nen scheiden, die zal zich vergissen. Het heeft ook geen doel te luisteren naar stemmen, die ergens uit een verborgen schuilhoek roepen. Slechts zij. die steeds weer komen op de natio naal-socialistische gemeenschapsdemonstratie geven de parolen en toonen den weg. Goed doet hij, die deze parolen volgt en zich daarop instelt. Hauptdienstleiter Schmidt sprak vervolgens over de beveiliging van de levensmiddelenvoor ziening in Nederland en kondigde den aller - scherpsten strijd tegen den sluikhandel aan. Hij riep de Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten op de Nederlandsche en Duitsche politie met alle middelen te steunen bij de be strijding van den sluikhandel. Wie zich ver grijpt tegen de bepalingen van de levensmid delenvoorziening zal met de scherpste middelen ter verantwoording worden geroepen. Nationaal-socialisten moeten voorgaan in voorbeeldige houding en zelfopvoeding. Spreker legde er den nadruk op, dat hij indertijd juist op grond van nationaal-socialistische funda- menteele gezindheid der. Rijkscommissaris had voorgesteld, dat ook alle Duitschers in Neder land dezelfde rantsoenen zouden krijgen als de Nederlanders. Ieder, die zich derhalve vergrijpt aan deze ordebepalingen, moet weten, dat hij met zijn leven speelt. Juist van de Duitschers eischte hij als ambts drager van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij voorbeeldig en met uiterste plichtsbetrachting de wetten in acht te nemen. Zich keer end e tot de Duitsche partijgenoo- ten zeide hij: Gij zijt. zooals gij uit den mond van den Rijkscommissaris vernomen hebt, de verlenging van zijn arm. Kijkt derhalve met open oogen om u heen en levert hen, die de wetten schenden over aan de Duitsche en Ne derlandsche politie. Wanneer het nationaal- socialisme van den Don tot aan den Atlanti- schen Oceaan er met zijn kracht zorg voor Officieel wordt bekend gemaakt: De Duitsche weermacht heeft voor haar doeleinden een aantal hecrenfietsen noodig. De inlevering van de gerequireerde rijwielen, die een geringe fractie van alle fietsen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Juli bij de Duitsche weermacht zijn geschied. Bij den spoed, waarmee de fietsen moeten worden ingeleverd, was het menigmaal on vermijdelijk. dat door de Nederlandsche orga nen, die met de uitvoering zijn belast, ook beslag moest worden gelegd op de fietsen van personen, die principieel uitgezonderd moesten worden van den inleveringsplicht, te weten alle arbeiders (b.v. fabrieksarbeiders, mijn werkers enz.), alle in den landbouw werkzame personen en degenen, die voor de uitoefening van hun beroep het rijwiel volstrekt noodig hebben. Aan ^cze groep van personen zal evenwel op last van den Rijkscommissaris zoo mogelyk voor 15 Augustus hun fiets terugge geven of een andere ter beschikking gesteld worden. De uitvoering van deze bepaling be rust bjj de Nederlandsche autoriteiten. Desbe treffende verzoeken moeten behoorlijk gemo tiveerd worden ingediend bij den burgemeester der plaats van inwoning. Degenen, die hun fiets hebben ingeleverd zonder haar terug te krijgen of te zi.cn ver vangen door een andere, krijgen van den bur gemeester van him woonplaats schadevergoe ding; bovendien zullen zij voorkeursbehande ling genieten bjj de aanschaffing van een ander rijwiel. gedragen heeft, dat de soldaat van het Oosten, van zijn oorlogstooneel tot aan den Atlanti- schen Oceaan slechts door golvende korenvelden rijdt, dan kunnen wij over het geheel gerust zijn ten aanzien van den ravitailleeringstoe- stand. Eenmaal zal het tijdstip komen, waarop deze zorgen van den dag ons niet meer drukken, maar geheel Europa rustig zal werken en schep pen. Dan zal het tijdstip komen, dat een ieder, die werken wil, werkt en brood krijgt. Er zal dan slechts één adel zijn, de adel van den arbeid. EEN JAAR GELEDEN. Het is nu alweer meer dan een jaar geleden, dat de Duitsche soldaten in Lemberg de slacht offers vonden van de Joodsche Kremlin-macht- hebbers. Het bloedbad van Lemberg vervulde de wereld met afschuw. Duizenden mannen uit alle beschaafde landen van Europa grepen naar de wapenen om de sovjets, de bedrijvers van deze misdaden, te vernietigen en hun volkeren deze gruweldaden te besparen. Hieronder waren ook duizenden Nederlandsche mannen, dezelfde waarvoor ons fonds nu zorgt. Aan deze mannen, deze dappere Nederlandsche strijders worden geregeld pakketten uit het vaderland gezonden. Landgenoot, een Lemberg is ons volk bespaard gebleven. Dank zij de strijders in het Oosten. Geef blijk van uw dankbaarheid door ons fonds te steunen. Stuur een flinke bijdrage. Het giro nummer is 432100 t n. Verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. DE DE RUYTER-TENTOONSTELLING. De „De Ruyter"-tentoonstelling in het rijks museum te Amsterdam, die door het departe ment van volksvoorlichting en kunsten was ge organiseerd, is vorige week gesloten. Het bezoek is zeer bevredigend geweest en de belangstelling was van dien aard. dat de duur der tentoon stelling met een week moest worden verlengd. Bijna 6000 personen hebben de tentoonstelling bezocht. WIJZIGING DISTRIBUTIEREGELINGS- BESCIIIKKING. In de distributieregelingsbeschikking zijn eenige wijzigingen gebracht, waardoor o.m. de mogelijkheid wordt geopend te kunnen optre den tegen personen, die handelen in valsche of vervalschte bescheiden. Voorts wordt het aan handelaren verboden bonnen in omloop te brengen, welke bedoeld zijn als reclamemiddel, doch misleidend werken en gebruikt worden als werkelijke distributiebescheiden. BURGEMEESTERS. De voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester van Nistelrode, W. H. H. van Hout, is met ingang van 16 Juli j.l. beëindigd. Benoemd tot burgemeester de heeren C. M. B. Kamp van de gemeente Lieden, en J. A. den Hartog van de gemeente Echteld. Ophieuw benoemd tot burgemeester de heeren H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum van de gemeente Brummen, en A. M. de Klerk van de gemeente Udenhout. VERSPREIDE BERICHTEN. Tot directeur van de gemeentelijke gas fabriek te Utrecht is benoemd ir. J. H. A. M. Brunklaus, thans directeur van het gemeente lijk gasbedrijf te Tilburg. Daar in 1944 het beroemde „Selskip for fryske tael- en skriftenkennisse" 100 jaar be staat, heeft men besloten, dit eeuwfeest te her denken in een reeks bijzondere uitgaven, die aan het werk van het selskip gewijd zyn. Zijn groote verdienste ligt daarin, dat het zooveel gedaan heeft voor de verbetering van de eigen taal van het Friesche volk. Behalve een gedenkboek over het tijdperk 18441944 wil men tevens een bloemlezing ver zorgen uit het werk van Harmen Sytstra. Benoemd is tot president, tevens vrede rechter, van de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden, mr. Ch. A. E. Maitland, thans rechter, tevens vrederechter, in de arrondisse- ments-rechtbank te Leeuwarden en rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-recht- bank te Groningen. SOVJETS VERZOEKEN OM HULP. A CHOUWENDE over den toestand, waarin Y de oorlogvoerende partijen zich bevin- den, dan kan men niet anders zeggen, dat de krijgsverrichtingen in een uitermate snel tempo geschieden. De laatste dagen is de positie aan het Oostfront weer dermate veran derd, dat een opmarsch naar den Kaukasus zich duidelijk demonstreert. In Berlijnsche mi litaire kringen is men van oordeel, dat in het Donetsgebied en in den grooten boog van den Don militaire successen te verwachten zijn, welke alle vorige overwinningen in het Oosten zullen overtreffen. Met onweerstaanbare kracht worden de troepen van Timosjenko terugge- stuwd en zij doen wanhopige pogingen aan een omsingeling te ontkomen. Een maand geleden had men dezen snellen opmarsch der Duitsche weermacht en de met haar verbondenen niet verwacht, te meer omdat de Sovjet gedurende de win ter-periode ruimschoots de gelegenheid heeft gehad de noodige toebereidselen te treffen voor de verdediging van het front. Moskou ziet met groote bezorgdheid de komende dagen te gemoet. Uit Londen blijkt ten minste, dat de militaire-attaché der Sovjet-Unie in de En- gelsche hoofdstad dringende besprekingen heeft gevoerd met vertegenwoordigers van het Brit sche oorlogskabinet en den U.S.A.-gezant Wi- nant. Men vreest in genoemde kringen, dat de operaties in den Zuidelijken sector van het Oostfront er toe zullen leiden, dat het Euro peesche Sovjetgebied van zijn belangrijke grond- stoffenbasis in den Kaukasus zal worden afge sneden. Het bolsjewistische blad „Prawda" be veelt een poging tot bezetting van de Duitsche bases aan den Atlantischen Oceaan aan, waar mede van Sovjetzijde wordt toegegeven, dat er een ontlastingsoffensief, een tweede front, moet komen. De correspondent van het dagblad „The Times" te Moskou meldt aan zijn blad te Lon den. dat het gevaarlijk is de weerstandskracht van de Sovjets te overschatten. Alleen de directe mobilisatie van talrijke strijdkrachten en hun directe inzet in het Westen kunnen den kritie ken toestand redden, schrijft deze journalist. Het offensief aan het Oostfront heeft niet alleen de Sovjet, maar ook de Anglo-Amerl- kaansche Staten in een moeilijk parket ge bracht. Engeland had zoo gehoopt, dat de Duit sche weermacht voor de bolsjewistische stel lingen zou zwichten om dan den laatsten slag te kunnen winnen. Maar het tegendeel is nu het geval. Met groote spanning volgt men in En geland den strijd in Europa's Oosten, daar naast verneemt men eiken dag weer mededee- lingen over de tonnageverliezen, om de wan hopige posities in Egypte en Indië nog maar niet te noemen. Engeland ziet thans definitief in, dat zijn wereldrijk ten onder gaat. Wan hopig zijn zijn pogingen en Oliver Lyttelton. de Britsche productie-minister, wond er geen doek jes om, toen hij dezer dagen zeide. dat Groot- Brittannië zich op geen enkel tijdstip in ern stiger gevaar heeft bevonden dan thans. Het is waanzin te willen loochenen, dat de komende 80 dagen behooren tot de ernstigste, die Enge land te wachten staan van hedenavond tot morgenochtend 21.47 uur 5.45 uur De maan kwam heden op te 14.34 uur en gaat onder te 0.53 uur; het is vandaag Eerste Kwar tier. BENOEMINGEN. De burgemeester heeft benoemd tot lid van het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen: a. in de vacature-mr. E. A. Cosman: A, van Duyn; b. in de vacature-G. P. E. Weyer: G. P. E. Weyer. Benoemd is tot onderwijzer aan de o.l. school Duivenbodestraat de heer L. W. Lodder te Utrecht. STADSGEHOORZAAL. Aan den heer W. F. van Ingen Schenau Jr. is van 1 Mei 1942 tot wederopzeggens. doch uiterlijk tot 1 Mei 1943 de exploitatie van de buffetten der Gehoorzaal verpacht voor f 2400 per jaar. VERKOOP GROND. Verkocht is het bouwterrein, gelegen aan de Cobetstraat en de Fruinlaan. te zamen groot plm. 1450 M2. aan G. den Heeten. te Leiden, voor den prijs van f. 10.50 per M2. De heer D. Dusoswa, te Noordwijk-Binnen, heeft verzocht van de gemeente te mogen koo- pen een perceel bouwterrein, gelegen aan de le Gortestraat, groot plm. 200 M2. Bovendien is een dergelijk verzoek ingeko men van de Christelijke Wijkvereeniging „Le- vendaal", alhier, voor het aangrenzend perceel bouwterrein, groot plm. 67 M2. Deze gronden zyn gelegen in het saneerlngs- plan GeeregrachtKraaierstraat. Zij zijn be stemd voor bedrijfsruimte. Tegen verkoop be staat bij de gemeente geen bezwaar. Met adres santen is overeenstemming bereikt over de ver koopvoorwaarden en over een prijs van f. 18 per M2, VERORDENINGEN. Meer en meer gaan houders van honden er toe over, hun honden los te laten loopen in parken en plantsoenen. Aangezien daardoor veel schade aan de beplanting wordt toegebracht scheen aanvulling van de verordening op de Straatpolitie noodig, om dit euvel tegen te gaan. In den Leidschen Hout was het reeds verboden honden los te laten loopen. Verder is de wenschelijkheid gebleken in ge noemde verordening een bepaling op te nemen, ten einde lastige personen voor een bepaalden tijd van een bepaalde straat te kunnen verwij deren, SUBSIDIES. Het bestuur van de Avondteekenschool voor heen van den Ned. RK. Volksbond, afdeellng Leiden, welke school gehuisvest is in het van de gemeente gehuurde schoolgebouw (de boven school) aan de Paul Krugerstraat, heeft gedu rende een groot gedeelte van 1940 en 1941, als gevolg van inbeslagneming, niet de beschikking over dat gebouw gehad. Het bestuur heeft toen voor zijn school elders onderdak moeten zoeken en gekregen, als gevolg waarvan het echter een hoogeren huurprijs dan de normale moest betalen. In verband met een en ander heeft het be stuur nu aan de gemeente het verzoek gedaan de boven den normalen huurprijs door hem be taalde huur ad f. 433,75 te vergoeden, waar tegenover het bestuur alsdan afstand doet van elke aanspraak op vergoedingen of schade loosstellingen, welke de gemeente ter zake van de inbeslagneming heeft ontvangen of nog mocht ontvangen. Dit verzoek is ingewilligd. De burgemeester besloot de subsidie aan de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te verhoogen van f. 8000 tot ten hoogste f. 18.000. SNEEUWRUIMEN. Het sneeuwruimen gedurende den afgeloopen winter is in deze gemeente in werkverruiming verricht. De kosten terzake, welke f. 60.962,24 hebben bedragen, behooren tot de gemeentelijke uit gaven wegens werkloozenzorg, waarin het Rijk voor pl.m. 85% bijdraagt. Aangezien deze kosten van sneeuwruimen alsnog op de begrooting die nen te worden geregeld, heeft de Burgemeester een post geopend. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan de gevonden voorwerpen, welke reeds meer dan 3 jaren op het politiebureau worden bewaard, zonder dat zij zijn teruggevorderd en daardoor definitief eigendom van de gemeente zijn geworden, is nader de volgende bestemming gegeven: de bruikbare voorwerpen zullen worden afgestaan aan de Stichting Nederlandsche Volksdienst, terwijl de geldelijke opbrengst van de overige voorwerpen zal worden uitgekeerd aan de Stichting Winterhulp. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Hotel Schreuder, Nr. 174, Nieuw- veen. Uittredend eigenaar: D. Schreuder, Nieuwveen, dd. 1 Nov. 1941. Firma A. J. van Zeist, Kanaalstraat 28, Lisse. Schoen- en laarzenhandel. Uittredend vennoot: A. J. van Zeist, Lisse, dd. 1 Nov. 1941. Te Den Haag slaagde voor het hoofdact®» examen A en B mej. H. M. Scholte alhier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1