MIDDENSTANDSOPLEIDING NORITEX KRUISWOORDRAADSEL LEIDSCH DAGBLAD Maandag 20 Juli 1942 2* TEBRO - TEBRO HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU NET BURGERMEISJE WONING Was- en Fijn Slrijkinrichting Rhijnzigf HUIS „KLEINTJES" LAATSTE BERICHTEN Binnenland De Kaagweek Buitenland De Duitscheopmarsch in hel oosten OUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duifsch Weermachlsberidil Italiaansch Weermachlsberidil UIT DE RIJNSTREEK Voedingsgewassen in eigen tuin UIT DE OMSTREKEN Visscherij-Berichten VRAGENRUBRIEK KUN/TI» UTTIREI MAIKT BEURSOVERZICHT 'F amilieberichten OFFICIEELE KENNISGEVING Officieele mededeelingen Plantsoen 1 Telefoon 25754 De voorlaatste dag van de Kaagweek bracht evenmin Ideaal zeilweer als de voorgaande da gen. De wind woei onveranderd uit denzelfden hoek, zoodat de baan bijna geheel bezeild was. Gelukkig was de wind in vergelijking met gis teren aanmerkelijk afgeflauwd, zoodat alle schepen aan den start kwamen. De uitslagen van hedenmorgen luidden: 45 M2. kl.: 1. Zenith II, st. H. W. Nijman; 2. Föhn, st. A. G. Sythoff. Vryb.kl.: 1. Graaf de Lumey, st. B. B. Groo- tenboer; 2. Jan Haring, st. G. H. Muyer; 3. Zonnekind, st. ir. C. J. de Berg; 4. Van Cor- nelisse, st. H. J. B. Schippers; 5. Marodeur V, st. J. J. Jiskoop Jr. Reg. kl. A I: 1. Annemarie, st. L. de Wit; 2. Dolfijn, st. K. Vrolijk; 3. Jan v. Gent, st. dr. J. W. v. d. Zijpp; 4. Abel Tasman II. st. H. Muller; 5. Kwikstaart II, st. J. A. v. d. Giessen. Reg. bl. A II: 1. Schelm, st P. v. Dijk; 2. Ibis, st. S. de Wit; 3. Eelko, st. W. Bergsma; 4. Kikker, st. J. de Vries; 5. Beneventum III, st. J. Hofland. 16 M2. eenh.kl. A I: Vivat, st. H. Prins; 2. Vissers, st. J. W. Visser; 3. Ill try, st. mej. T. Maartense; 4. Snip Snap n, st. J. v. d. Smit Jr.; 5. Zijp II. st. K. v. d. Burg. De wedstrijden Olympia-jollen en 12-voets-jol- len-klasse, welke gisteren wegens storm moes ten worden uitgesteld, zijn hans nader bepaald op morgenochtend voor den aanvang van het gebruikelijke programma. BAKKERIJ UITGEBRAND TE DEDEMSVAART. Zaterdagmorgen is te Dedemsvaart brand ontstaan in de nieuwe bakkerij van den heer Jacobs aan de Langewijk. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een oogenblik stonden de bakkerij, het woonhuis, het pakhuis en een schuur in vlammen. Daar de brand in de bak kerij is ontstaan, neemt men aan, dat een fout aan den oven de oorzaak is. REDE VAN DEN DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. De Persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: De directeur-generaal van den landbouw, de heer G. J Ruiter, houdt morgenavond van 19.0519.30 uur. over den zender Hilversum I een belangrijke rede over de positie van den landbouw en de voedselvoorziening. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt: Nu de Duitsche en verbonden troepen het Donetz-bekken grootendeels in hun bezit heb ben. kan gezegd worden, dat zij bij een verder oprukken in Zuid-Oostelijke richting de voor naamste hindernissen achter den rug hebben. Wel liggen in deze richting nog eenige ver sterkte steden, doch deze behoeven niet zooveel moeilijkheden op te leveren als het gebied, dat de troepen van de spil de laatste dagen in hun macht hebben weten te brengen, en dat door den aard van het terrein als een waar bolwerk voor de verdedigers kon worden beschouwd. Reeds in de afgeloopen weken was het tempo van den opmarsch belangrijk sneller dan het vorige jaar, toen toch ook reeds geweldige prestaties werden volbracht, wanneer men de enorme afstanden in het oog houdt. Thans strekken de operaties zich over nog weer groo- tere afstanden uit. zoo zelfs, dat men niet meer met kilometers, doch met lengtegraden rekent. De verovering van Worosjilowgrad beteekent voor de bolsjewisten een niet te vervangen ver lies. Deze belangrijke industriestad is het cen trum van het gebied, dat met het Roergebied vergeleken kan worden. Van hier kwam een aanzienlijk deel van het door de bolsjewisten gebruikte oorlogsmateriaal. Het was de wapen smidse. die in de eerste plaats werkte voor de Zwarte-Zeehavens en de in het Zuiden gelegen vestingen, doch ook de bij Leningrad en Mos kou strijdende bolsjewistische legers ontvingen een groot deel hunner wapens uit het Donet-z- gebied. De zoo buitengewoon rijke productie van dit gebied is niet te vervangen door die van achter den Oeral gelegen industriecentra, want zelfs al zouden deze voldoende zijn, dan blijft er toch altijd nog de moeilijkheid van het ver voer, gezien het feit, dat de Oost- en West verbinding reeds enorm overbelast is. Het is derhalve duidglijk, dat den bolsjewis ten een nieuwe zware slag is toegebracht, waai-van de gevolgen vérstrekkend zijn. Door welke meesterlijke operaties dit resultaat is be reikt. blijkt uit hetgeen thans bekend is ge worden. De van de linie Koersk-Charkof opge rukte snelle troepen zijn na het bereiken van den Don naar het Zuiden gezwenkt, waar zij tot diep in de linies der bolsjewisten doordron gen en dezen den terugtocht in Oostelijke richting afsneden. Tegelijkertijd is de infanterie van het Westen uit een frontalen opmarsch begonnen, waar door de bolsjewisten in de klem geraakten. Het schijnt, dat Timosjenko door deze manoeuvre toch nog verrast is, gezien de wanorde, die in zijn troepen is ontstaan. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Zuiden van het Oostelijk front zijn de achtervolgingsgevechten in Zuidelijke en Oos telijke richting weer in vollen gang, nu er een eind is gekomen aan den regenval. Formaties gevechts- en slagvliegtuigen heb ben vijandelijke kolonnes ten Oosten van Rostof vernietigd, belangrijke etappeverbindingen van den vijand bij den mond van den Don vernield en de achtervolgingsgevechten in de bocht van den Don doeltreffend gesteund. De vijand heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten het bruggehoofd Woronesj aan gevallen. Alle pogingen tot herovering van de stad werden in zware gevechten afgeslagen, ten deele in tegenaanvallen met succesvollcn steun van de luchtmacht. Hierbij werden van 60 aanvallende tanks 36 vernietigd. In de omgeving van Moskou zijn overdag en 's nachts spoorwegdoelen met vernietigende uit werking aangevallen. Ten Zuiden van het II- menmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Bij deze gevechten werd een bolsje wistische groep vernietigd en 19 vijandelijke tanks werden kapotgeschoten. Het havengebied van Moermansk werd giste ren met bijzonder succes gebormbardeerd. In haveninstallaties, autoparken en benzineopslag plaatsen ontstonden groote branden. Jacht vliegtuigen schoten hierbij boven de baai van Kola 17 vijandelijke vliegtuigen neer. In Noord-Afrika wederzij dsche gevechtsbe drijvigheid van plaatselijke beteekenis. Ten Noord-Oosten van Londen heeft een ge vechtsvliegtuig overdag voltreffers geplaatst op een belangrijke wapenfabriek. In het Duitscli-Nederlandsche grensgebied heeft een Britsch vliegtuig gisteren enkele bom men laten vallen op woonwijken. Het vliegtuig werd omlaaggeschoten. De Britsche luchtmacht heeft 's nachts met vrij zwakke strijdkrachten een aanval gedaan op enkele plaatsen aan de Duitsche Bocht, vooral de steden Bremen en Oldenburg. De burgerbevolking leed verliezen. Drie vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de succesvolle afweergevechten op het bruggehoofd Woronesj heeft een Silezische di visie infanterie zich bijzonder onderscheiden. Het jachteskader Udet heeft zijn 2500ste over winning in de lucht behaald. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Vijandelijke aanvalspogingen zijn afgeslagen in den Noordelijken en centralen sector van onze stellingen aan het Egypische front. Eenige gepantserde strijdmiddelen van den vijand wer den vernield. Duitsche jagers hébben een krachtige formatie Hurricanes aangevallen en er 7 van neergeschoten. Slechte atmosferische omstandigheden beperkten de operaties tegen het eiland Malta, waar desondanks eenige be langrijke doelen werden getroffen. ALPIIEN Diefstal elcctr. motoren Door de firma B. te Aarlanderveen werd bij de politie aan gifte gedaan, dat sinds korten tijd drie electr, motoren uit zijn fabriek op raadselachtige wijze waren verdwenen. De politie is er ln geslaagd de daders, 2 Jongens van 16 Jaar, n.l. de twee bij hem werkende v. d. S. en v. d. H. op te sporen. Deze hadden het stoute stukje uitgehaald de mo toren te ontvreemden en het gestolene aan op- koopers van de hand te doen, die op hun beurt de motoren ook weer hadden doorverkocht. De politie kon de motoren echter ook achterhalen en ln beslag nemen en heeft zoowel tegen de Jeugdige daders als helers proces-verbaal opge- BOSKQOP RUwleldlevpn aangehouden Door de politie alhier werden twee personen aan gehouden die te Hazerswoude een heerenrijwiel hadden ontvreemd. ZIJ zijn aan de politie te Hazerswoude overgeleverd. De burgemeester dezer gemeente, zal as. Woensdag geen spreekuur houden. Onze plaatsgenoot, de heer M. A Wlegand Bruss, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen „Pont" conversatie ln de Spaansche taal. HAZERSWOUDE Goede vangst B. W. V. en F. M. beiden afkomstig uit. den Haag wandelden Woensdagmorgen ln het Westoinde alhier Toen zij de R.K. Kerk passeerden en hier een aantal rij wielen zagen staan, namen zij er een. die niet op slot stond, mee. De politie slaagde er den zelfden morgen nog ln de dieven aan te houden By aanhouding bleek, dat zij ook nog door de politie van verschillende andere gemeenten wer den gezocht. COMMANDANT AMERIKAANSCHE STRIJD KRACHTEN IN HET MIDDEN-OOSTEN. Uit Londen wordt gemeld: Generaal-majoor Lewis Brereton, die het op perbevel over de Amerikaansche luchtstrijd krachten op de Philippijnen en later in Indië heeft gevoerd, is benoemd tot commandant van de Amerikaansche luchtstrijdkrachten in het midden-Oosten. (Aflp). ANDIJVIE. Een der smakelijkste en belangrijkste na jaarsgroenten is de late- of wlnter-andijvie. Het planten van deze groente kan gedurende de geheele maand Juli en de eerste helft van Augustus geschieden. Andijvie is ook zeer ge schikt voor nateelt van doperwten, tulnboonen en vroege aardappelen. Andijvie moet snel groeien en verlangt daarom een voedzamen, voldoend bemesten, vochthoudenden grónd. In een armen, drogen bodem komt er weinig van terecht. Voordat men gaat planten is goed los maken van den grond noodzakelijk. Voor zoo ver het noodig is, kan men wat mest aan brengen, hetzij dunne koemest, hetzij snelwer kende salpeterstikstofmest en de volledige kor- relmest. Indien de grond te droog is. moet deze te voren goed nat worden gemaakt. Het is de gewoonte om bij het planten de bladeren van de andijvieplanten ongeveer een derde van haar lengte in te korten. De uitplanting ge schiedt daarna op een onderlingen afstand van ongeveer 30 a 35 cM. Desgewenscht kan men de late andijvie einde Juli ook nog zaaien. In dat geval worden ze niet meer verplant, maar uit gedund Om den grond los te houden en onkruiden te bestrijden, schoffelt men zoo nu en dan eens. Nadat na verloop van tijd de kroppen volgroeid raken, bindt men deze op de gebruikelijke wijze op. Dit geschiedt als de bladeren droog zijn. Zijn ze inwendig voldoende gebleekt, dan kan men oogsten. Niet alleen voor versch gebruik, doch ook voor den inmaak komt deze andijvie in aanmerking. Wie over een broeibak beschikt, kan de an- dijviestruiken. die b.v. eind October of in No vember nog te velde staan, dicht naast elkaar met een kluit aarde aan de wortels onder glas inkuilen en op zoodanige wijze tot in den winter versche andijvie blijven eten. Bij dat inkuilen moeten de bladeren droog zijn. 'S WINTERS VERSCHE SELDERIJ EN PETERSELIE. In vele recepen, die de Voedingsraad geregeld publiceert, vormen selderij en peterselie een bestanddeel. Een reden te meer om deze kruiden steeds versch ter beschikking te hebben. Dit ligt binnen een ieders bereik. Men moet dan echter thans de noodige maatregelen treffen. Wie/ geen tuin bezit, kan zijn eigen selderij in kleine hoeveelheden ook in bloempotten of in een kistje kweeken en ze daaruit 's winters oogsten. Thans nog zaaien is mogelijk, maar dan zoo spoedig mogelijk, want de zaden kie men niet vlug. Later is uitdunnen der plantjes onderling op 3 c.M. noodzakelijk. Nog beter is het in Juli of in Augustus plantjes aan te schaffen en deze in potten of kistjes te planten. Bij een bevrienden tuinbe- zitter, volks- of beroepstuinder zyn dergelijke selderij- en peterselieplantjes wel te verkrijgen. Ook zijn er bij groentenhandelaren des zomers Hvel bosjes selderij of peterselie voorhanden, waaraan zich nog de worels bevinden. Nadat het loof is afgesneden, zijn ze voor dit doel te gebruiken. Tot half September laat men de potten of het kisje met de daarin gezaaide of geplante selderij of peterselie buiten op een licht beschaduwde plek staan. De aarde moet goed vochtig blijven en nu en dan geve men wat bloemenmest. In het najaar en in den winter zet men de potten of het kistje in het volle licht op de vensterbank van keuken, ka mer of serre. Het snijden van het loof is her haaldelijk mogelijk. De plantjes groeien dan voortdurend in de breedte uit. Wie wél over een tuin beschikt, kan ln Sep tember of October een hoekje selderij of peter selie met een bekisting van hout omgeven en deze met een broeiraam of glasruit afdekken. Indien men de temperatuur onder het glas vorstvrij houdt, is het snijden van versche sel derij en peterselie ook op deze manier den geheelen winter mogelijk. XOORDWMKERHOUT Het Burgcmcesters- Jubileum Alhier wordt een comité opgericht met het doel burgemeester van Iersel op 1 Oct. a.s. te huldigen bij zijn zilveren ambtsfeest als burgemeester van deze gemeente. Ds. Boeke met emeritaat Ds. A. J. P. Boeke, die hier gedurende elf Jaren het predikambt ver vulde, heeft tegen 1 Nov. a.s. emeritaat aange vraagd. Te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde, de heer Th. Pijnenburg, al hier. ZOETERWOUDE Eerste H. Mis van pater J. v. d. Akker Gisteren droeg dc weleerw. pa ter J. van den Akker zijn eerste H. Mis op ln de kerk van den H. Johannes Onthoofding ln de Zuldbuurt alhier. HIJ werd geassisteerd door den weleerw. heer Vroom, kapelaan, alhier, als dia ken en frater Rekelhof als subdiaken, 's Middags om 2 uur celebreerde de Neomist een plechtig Lof. waarna een receptie werd gehouden ln het Graalhuls. waarvan door velen werd gebruik ge maakt. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. Tarbot f. 12.10—12; Tong f. 13.40—7. belde per k.g.; Kleine Schol le soort f. 356; Idem 2e soort f§06274; Pufschol le soort f. 188150; Idem 2e soort f.11292; Groote Bot f 210; Kleine Bot f. 150; Pufschar le soort f. 82—52; Idem 2e soort f.37—20; Horsmakreel f.132. (Alles per 50 k.g.) Besommingen: Trawler: KW. 129, Ball, 10 m. f.589; KW. 1. De Zes Gezusters. 10 m f.665. Loggers: KW. 52 f.1495. W. W. te- L. - AmsterdamLemmer vertrekt op werkdagen om 7.30, 10 en 12 uur en op Zon dagen om 9.15 uur. Leiden. Oegstgeest. Rijks straatweg naar Amsterdam (43 K.M.). Lemmer, Sneek, Bolsward (34 K.M.). J. v. B. te N. a. Z. Met deze vragen moet u zich tot den Luchtbeschermingsdienst wenden. D. V. te L. Hierover kan de politie u in lichtingen verschaffen. A. S, te L. - Leiderdorp, Woubrugge. Zeven hoven, Wilnis, Vinkeveen, Loenersloot, Vree land. Loosdrecht, Kortenhoef. Hilversum, Baarn, Nijkerk, Putten, Ermelo, Nunspeet, Doornspijk, Oldebroek (123 KM.). De route over Utrecht Amersfoort is 132 KM. lang. C. V. te S. - AmsterdamLemmer, vertrek van de boot op werkdagen om 7.30,10.00 en 12.00 uur en des Zondags om 9.15 uur. kosten f. 1. Lemmer. Sloten. Balk, Koudum, Workum <45 K.M.). De boot EnkhulzenStavoren vertrekt dagelijks om 8.28 en om 16.28 uur. Kosten zijn ons niet bekend. Stavoren, Koudum. Workum is 27 K.M. Abonné te G. Hazerswoude, Alphen, Bode graven. Woerden, Ouden Rijn. Viarien, Beesd, Zalt-Bommel, 's-Hertogenbosch, Vucht, Boxtel. Best, Woensel, Heeze. Weert, Grathem, Echt (178 K.M). P. H. te L Leiden. Alphen. Woerden, Utrecht, De Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen. Apeldoorn <116 KM). Voor een geoefend fietser is dit vlot op een dag te doen. J. C. de V. te L. Bereiding van jam van aardbeien en bessen. 1 kilo bessen en aardbeien. 750 gr. suiker. Maak de bessen en aardbeien schoon, wasch ze en zet ze op met de suiker; breng ze in een gesloten pan aan de kook en laat ze dan ver der (ai en toe roerende) zonder deksel in koken tot de vloeistof strooperig genoeg is. Dit laatste ls gemakkelijk te onderzoeken, wan neer men een paar droppels van het vocht op een bord laat vallen en snel laat afkoelen; krijgt de gelei daarbij de vereischte dikte, dan kan men aannemen, dat ze geschikt is om van het vuur genomen te worden. Giet vervolgens de kokende marmelade in de uitgekookte potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met een goed passend schroefdeksel of met perkamentpapier, dat een paar minuten in ko kend water is gelegd. SUBSIDIE AAN HET „RESIDENTIE-TOONEEL". Opdat het „Resldentie-Tooneel" zyn voorstel lingen zal kunnen blijven geven ln don „Prln- sesse-Schouwburg". heeft de wnd. burgemeester van den Haag bij besluit van 12 Juni aan deze tooneelgroep een subsidie verleend van f. 37.500.- vermeerderd met een extra tegemoetkoming van f. 4.500.voor het brengen van stukken, die van buitengewoon kunstzinnig gehalte zijn. Teneinde het buitengewone risico te kunnen aanvaarden, heeft de burgemeester bovendien een subsidie toegezegd van f. 40.000.die echter eerst zal worden aangesproken, wanneer de cerst- vcrmelde ondersteuningssommen zyn uitgeput. Hiervoor moet het „Residentle-Toonecl" ten minste 200 voorstellingen geven, waaronder "acht volksvoorstellingen. De helft dér stukken moet bestaan uit kunstwerken, waarbij er op ls aan gedrongen. dat de leiding aandacht zal wijden aan de moderne Nederlandsche tooncelschrljf- kunst. Van dc andere bepalingen, waardoor de leiding van het „Residentie Tooneel" contrac tueel wordt gebonden, zijn nog vermeldenswaard dc verplichting om den leden, die anders dan ln los verband werkzaam zijn, te beschermen door opneming ln een pensioenfonds, terwijl ook de salarissen aan de goedkeuring van den burge meester zijn onderworpen. BOSKOOP, 19 Juli. „De Boskoopsche Velling". Rozen per bos: Orange Triumph 2.603.40; Brtarcllf 0.901 60; Vlerlanden 2.603.20; Better Times 2.003.20; Edith Helen 2 003.00; Pech- told 1.40—2.20, Ingar Olsson 140; Plorex 2.20— 3.20; Rosalandla 1.10—2.00; Hadlcy 1.803.40; Butterfly 1.803.20; Else Poulsen 2.803.20; Do- rus Rijkers 1.50: August Noach 0.801.10; Queen Bouche 1.60; Polyantharozen 1.402.10; Gcmeng- Mary 1.30—1.70; Sweet Heart 3.003.40; Jules de rozen 0.701.10. Diversen per bos; Clematis Mevr. le CoultTe 4.10; Idem Prins Hendrik 3.70; Idem Durandl 1.401.70; Ascleplas 0.580.75; Spirea's 0.140.29; Gips 0.38; Margrieten 0.17 029. KATWIJK a. d. RIJN. 18 Juli Groentenvelllng. Groote aardappelen f. 6.50; Drielingen f. 5; Tuln boonen f. 7.20—8 per 100 k.g. Sla f. 1.201.50; Bospeen f. 9.1012; Bloemkool I f. 13.6014; ld. II f. 10.50—11 per 100 st. Kroten f. 3.204; Peen per kist f. 2.102,40. NOORDWIJKERHOUT, 18 Juli „De Eendracht" Groote aanvoer. Doperwten f. 1.201.60; Stok- heerenboonen f. 2.503.50; Dubb. heerenboonen f. 2.203.00, Snljboonen f. 3.008.50; Tulnboo nen f. 0.801.20. Alles per zak van 10 k.g Bloem kool naar kwaliteit van f 612 per 100 stuks. Aardappelen f 6.30 per mud. AMSTERDAM. 20 Juli. Tijdens den weekovergang hadden zich geen gebeurtenissen voorgedaan welke voor de effec tenbeurs van regelrecht ingrijpend belang kon den zijn. Er waren dan ook niet veel orders. De stemming was aanvankelijk goed prijshoudend en werd later nog vaster. De koersen vertoon den een kleine neiging tot oploopen, klaarblij kelijk onder invloed van de koersontwikkeling van Olies. Bij een openingsprijs van het toonaangevend petroleumaandeel van 337 V4 werd later boven 340 gedaan. Op de geheele markt werkte dit aanstekelijk. Amsterdam Rubbers stegen van 212 tot 214. De Tabakken waren kalm en in doorsnee vrijwel onveranderd. De Suikerru briek gaf slechts sporadisch affaires te zien voor H.V-A.'s, die van 309 een kleinigheid naar boven gingen. De belangstelling voor Industrieelen was zeer gering. De koersen waren weinig of niet ver anderd. Van Berkels waren iets luier. De be langstelling voor de Ford-aandeelen was ver dwenen. De Scheepvaart-afdeeling was kalm. Scheepvaart Unies waren wat beter. Vaarten waren eveneens wat vaster. Oude Booten ech ter zagen een paar punten verloren gaan. De Beleggingsmarkt was kalm, later lets zwakker. De Nieuwe 3^2% obligatiën Nederland, op 101 geopend, werden later een fractie lager af gedaan. De Spoorweg Drieën zakten ln van 96 3/8 tot 96. De Gestaffelde leening ging ge leidelijk aan achteruit van 99 tot 98 3/8. De Indische leeningen waren ongeveer hetzelfde. Provinciale en Gemeentelijke obligatiën waren nagenoeg ongewijzigd. Pandbrieven openbaarden eenige vraag. Prolongatie 2 1/4 procent. (AN.P.) ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Voskuil-Langéjan, d., Rotterdam; Overtveld-Mulder, z.. Schiedam; De Keyzer- Van Peski, z., Rotterdam; Stotyn-Lindeman, d., Amsterdam. Ondertrouwd: T. Gehéniau en H. van Sam- beek, Heemstede; W. van der Made en H. van den Assum, Dongen; B. van Dijk en E. Bo- gaerts, Schijndel; C. W. H. Bary (Leeuwarden) en B. C. M. Willemse (Heemstede); H. Jour- née en J. Wakkerman. Hengelo. Gehuwd: A. J. Dröge en G. R. Telkamp, Winschoten; P. A. M. Roovers en J. J. Arnol- dus, Haarlem; C. van der Laan en B. Bartels, Amsterdam; J. A. van Kretschmar en E. A. E. M. Schlmmelpennlnck, Den Haag; B. Zuider- hoek en M. Ooiman, Amsterdam; H. W. Th. Ruyters en J. D. Ch. Verdoold, Den Haag. Overleden: J. M. S. Koumans-Timmermans, v., 81 j.Den Haag; T. W. van Schermbeek v., 72 j., Brummen; H. Stierp m., 69 j„ Haarlem; N. Bakker, m., 69 j„ Grootebroek; Th. M. Sin- nige-Rèmmers v., 75 j„ Breda; L. Jurgens m„ 18 i., Amsterdam; N. Vallentgoed, m., 39 J., Halfweg; P. Termaat m., Alkmaar; J. A. van Nie, m„ 79 j., Arnhem. EXTRA RANTSOENEN BROOD VOOR OOG STWERKZ AAMHEDEN. Aan arbeiders, die hooi- of oogstwerkzaam- heden verrichten, worden evenals het vorige jaar, extra rantsoenen brood verstrekt ter aan vulling van het rantsoen voor zwaren arbeid tot de hoeveelheid, welke bij zeer zwaren arbeid wordt gegeven. Deze aanvulling bedraagt negen rantsoenen per week. Voor deze extra rantsoe nen brood komen de arbeiders slechts in aan merking gedurende den tijd. dat zij werkelijk met oogst of hooi werkzaamheden belast zijn. (Alleen hooiers, graanmaalers en -oogsters). De uitreiking van de extra rantsoenen zal gelijktijdig met de uitreiking van toeslagkaar- ten voor zwaren arbeid geschieden. Tijd en plaats worden nog nader bekend ge maakt. De Burgemeester van Leiden, Mr. A. F. L. M. TEPE. Weth., loco-Burg. Lelden. 20 Juli 1942. 1933 HET AANPLANTEN VAN VRUCHTBOOMEN. De productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt te 's-Gravenhage maakt bekend, dat het aanplanten van vruchtboomen ln land- en tuinbouwbedrijven slechts Ls toegestaan als men ln het bezit ls van een daartoe strekkende ver gunning van de Nederlandsche Groenten- cn Frultcentrale. 1930 Deze vergunning kan worden aangevraagd by de afdeeling Tuinbouw van de Landbouw-Crlsls- organlsatle ln de provincie, waarin het bedryf waarvoor de aanplant ls bestemd, ls gelegen. Het ter vervanging en aanvulling aanplanten van vruchtboomen ln bestaande boomgaarden kan zonder vergunning plaats vinden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel: K. Been, Binnenland en Sport; J Brou wer, Stadsnieuws; Th J. Hannema. Omg. en Muz. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. ZEILCANO aangeboden geheel compleet, mooi model. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8902a. Wij kunnen onze klanten weer van het bekende Tebro Thee surrogaat voorzien. Tijdelijk noodverpakkiing. 8910a Het bekende adres VAN KATWIJKS Levensmidde- lenbedrijf, Jan Vossenstedg 63. Volgende week aanvang nieuwe cursus ter verkrijging Middenstandsdiploma „Handelskennis". Examen voorjaar 1943. 1897 Condities f. 36.per cursus. Boeken in bruikleen. gevraagd v. d, en n. Zelfstan dig kunnende werken. Brieven Bur, v. d. Blad onder No. 1877 Jong eohtp. zoekt z.s.m. of gefd. woning, al of niet gest. of gemeub., liefst m. vrije keu ken te Leiden of omg. Brieven onder No. 1910 Bur. v. d. Blad. Inzendingen verlengd tot 31 Augustus 1942 1895 TT^pirTi TNDUO voor Uw OVERHEMDEN en BOORDEN, rlEai. riUnjQO ook voor de FIJNE OPMAAK WAS. BEL OP 21260 8887a MORSCHWEG 130 Gevraagd MEISJE, leeftijd 16 tot 20 j., voor bedien. Directie- keeten. Aanmeld, Uitv. Nieuw bouw Leid. Textielfabriek Gebr. v. Wijk en Co. Kanaalweg. te koop aangeboden aan de Hoofdstraat te Sassenheim. Bevattende 5 kamers, badka mer en zolder, achtertuin met schuur. Goed verhuurd. Briev. onder No. 1892 Bur. v. d. Blad. Dagelijks ln 6peclaie rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max 12 letters) 72 cent (Voor de rubrieken .Personeel gevraagd" en ..Personeel aangeboden" 60 cent) bli vooruitbetaling Bewijsnummers 5 ct. extra Toezending van Ingeko men brieveD 10 ct extra Te koop gevraagd 9 Taar reptiellederen da messchoenen, maat 39, ge vraagd en een hoog model kinderbijzetetoel. Br. Bur. v. d. Bl. No. 8397k. 9 Lederen Jas gevraagd, indien defect geen bezwaar Br. Bur. v. d. Bl. No. 8405k Orgel. Jong gehuwden vragen eenlgszins modern hulsorgel, liefst m. bruine kast, tot ongeveer f250. Br. Bur. v. d. Bl. No. 8406k Een studiepiano. H. J. BOELEE. Hooge Ryn_ dijk 110. 9 Piano. Moet dienen voor een kleuterschool. Brieven met eenige beschrijving en uiterste prijs aan het Bur. v. d. Blad onder 8407k. 9 Moderne kinderwagen en mooi wandelwagentje en een paar damesschoe nen maat 38-39 of 39-40. Brieven met prijs Bur. v. d. Bl. onder No. 8413k. 9 Radio, wy vragen mo derne merktoestellen, niet ouder dan '37. Vouw- en kinderwagens, stofzuigers als nieuw, tegen hoogste waarde, Aanbev. met merk type. prijs: Da Costastr. 69 Lelden. Polshorloges. Aanbieding met prys: B. GORTHUIS, Morschweg 55 - Tevens aangeb.: Heerenryw. com pleet f. 65. Aangeboden 9 Meubelen. Eikenhout buffet, prima handwerk; twee Chesterfield faut.; hulsk. spiegel, flinke maat Goed onderhouden beige kinderwagen, merk van Werven. Tomatenstraat hoek Zoeterw.weg. 9 Groene savoye „hol- kruin" spruitkoolpl., witte koolpl., koolrapenplanten „blauwkop", prei- en an dijvieplanten „Volhart"', Jong cn gezond, concur- reerend aangeb, door: G. '/AN EGMOND. Splnoza- laan 2, Rijnsburg. 6.1 Te koop fontelnbak. 2 oud-Holl. stoelen, lnmaak- kulp, hangmat, klok voor op de schoorsteen welke 300 uur loopt. 1 theemuts handwerk. 2 voetenkussens 1 gemakkelijke stoel. Oude Singel 110. Electr. gramofoon met plck-up ln schulf-cassette tegen hoogste bod. Z. g. a. n. Te zien en te hooren: L. TIBBOEL. Lage Rijn dijk 68B. Lelden, fl HeerenrilwicI, merk Sim plex ln prima staat. Kin derwagen. z. g. a.n. School straat 41 Voorschoten. 9 Zware witte zUden trouw japon met taschje. als nieuw, maat 38. Br. Bur. v. d. Blad No. 8345k. 9 Plck-up met electr. mo tor, ln zeer goeden staat, zonder kast, HOGENES. Volmolengracht 21 a. 9 Hecrenflets, geli. compl. met beste binnen- en bui tenbanden voor elk aann. bod. Tevens een mandoline met loudraal en een Phi lips dynamische luidspre ker, ln pracht kast. Hansenstraat 12 C. 9 Meubilair. 2 arnifaut.,4 stoelen en canapé. Alles bij een belioorend. Ook ln ge deelten te koop. Marls- laan No. 21, langs Schut tersveld. Een electr. tusschcn- meter, 6 mahonie kussen- stoelen, een 2-pers. en een 1-pers. ledikant, alles ln goeden staat. Adres: Oude Vest 89. Gloednieuw radiotoestel en accordeon, 5-rljer, 120 bassen. Geen opkoopers. Meerstraat 125, Hillegom B Handkar tegen elk aann. bod. Geschikt voor trek hond. Te bevr.: K. EVERS. Burg. Pontstraat 106, Hil legom 9 Theetuin „De Duinrand" vanuit Noordwykerhout Zeestraat. Gezellige terras sen. Prima consumpties. Vrij langs duin te bereiken. Gelegenheid tot rywlelst. B Ovale eiken tafel, een aquarium met tafel en een damtsrywlcl, geb. compl. met prima banden. Te be vragen: Hoogewoerd 51A. 9 Zwart Astrakan mantel; 3-deellg wolgevulde matras Wasstel; keukenklok en schilderstuk ln lijst. Kanaalstraat 33, Lelden 9 Leerboeken voor alle klassen Chr. H.B.S. Te be vragen na 6.30 uur nam.: Zijlsingel 82. 9 Damesrywlel, goed on derhouden, geheel compl. met prima banden. Hoogewoerd 51 a. B Duits voor lagere aete, hulpacte, Praktll kdlploma. Degeiyke vakkundige op leiding. VAN MEER, De Goejestraat 36, Leiden. Aanmelden na 9 Augustus. B Zomer- en 1 colbert- costuum, oude kwaliteit, z. g. a. n. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8481k. B Cassette, Gero, 22 dellg, lnh. 6 messen. 6 vorken, 6 lepels, enz., en/of trouw japon, zwaar crêpe satin (wit) maat 42/44. Br. Bur. v. d. Bl. onder No. 8483k. 9 1 paar zw. satyn dames schoenen, maat 39. Prys f.5.en een paar bruin suéde, maat 37, luxe hoo ge hak. prijs f.7.50. Leld- scheweg 564. bij de Vink. 9 Jacquet en vest, z. g. a. n., door part. Billijken prijs en zonder punten. W. CHR. VAN SCHAYCK Da Costastraat 9, Lelden. 9 Zellkano, ln prima staat verkerende, 6 M. lang m. mldzwaard en voll. tuig. Tevens een prima studle- vlool met strijkstok. Te zien en te bevragen: Utr. Veer 25, Leiden. 9 Bezoekt Café Jo Monster Lage Ryndljk 64. 's Zater dags en 's Zondag6 „De Melodie Jongens, ln hun repertoire. Prima Consump tie. 3e kl. pryzen. 9 Boeken. Net gelezen romans, detectlveboeken, woordenboeken, atlassen, studie- en populalr-weten- sch. boeken, Nobel- en Pa- trlareeks. A.R.B.O.-serle en Salamanderserie koopen wij steeds in DUBBELDE- MAN's Boekh., Breestr. 7, Lelden. Personeel gevr. 9 Twee jongens om te wieden. G. v. EGMOND, Ter Wegen, Sassenheim. 9 Flink dagmeisje of werk ster, voor direct, voor 3 halve dagen. Anna v. Bu- renlaan 9, Oegstgeest. B Leerling voor dc brood- en banketbakkerij, bij: P. v. Tongeren, Telef. 23369, Lage Ryndyk 43. Lelden. 9 Werkster voor Donder dagmorgen, van 8 tot 1 u. HOPPENBROUWER, Man- denmakerssteeg 7. B Hulshoudster bU Vader met 5 kinderen. Ridder straat 10, Vlaardingen. Personeel aangeb. 9 Nette huishoudster b. z. a., met klein kapitaal, 41 jaar. P.G. Het gaat haar meer om een goede behan deling, dan om een goede belooning. Br. Bur. van dit Blad onder No. 8401k. 9 z- a. Jong werkmeisje om behulpzaam te zyn ln de hulshouding, Maandag, Woensdag, geheelen dag, DJnsdag- en Vrijdagmiddag liefst Lelden en omg. Br. Bur. v. d. Bl. No. 8502k. B Twee flinke werksters bieden zich aan tegen half Scpt voor het schoonhou den van kantoren of loka len. Br. Bur. v, d. Blad onder No. 8420k. 9 Meisje van 17 J., b. z. a. voor kantoorwerkzaamh., ln het bezit van dlpl. ty pen. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8454k. 9 Jongeman zoekt .werk zaamheden om ln zyn vrije avonduren te kunnen verrichten. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8437k. B Nette ongeh. werkster, v. g. g. v. Br. BUr. van dit Blad onder No 8415k. Huizen gevraagd Woonschip of huisje te huur gevr. voor eerste week van Augustus, omg. Warmond, Kaag. Br. met opg, prijs. Ugg' en slaap- en kookgelegenheid Bur. v. d. Blad onder No. 8478k. B Vril huisje. Ook genegen te rullen voor benedenwo ning. netten stand, prach tig uitzicht, voor- en ach tertuin. Huurprijs f. 6.50 p. week. Br. Bur v. d. Blad onder No. 8499k. Kamers gevraagd B Gevraagd kosthuis, by weduwe,- gescheiden vrouw of alleenwonende Juffrouw Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8445k. B Zlt-slaapkamer te huur Te koop: heercnrywlcl met goede banden. Br. Bur, v. d. Blad onder No. 8469k. Diversen 9 Leger des Hells, Hooi gracht 30. Dinsdagavond 7.30 uur gedenkdlenst voor Zr. v. EUk-Houwcllng. Ge leld door Leidster A. Ve- ncma. B Huweiyk, Jonge man, 38 1.. not voork.. V.O., zoekt kennism. met Juffrouw 30/ 40 j., w.st. Gebreken geen bezwaar. Br. Bur. v. d. Bl. onder No. 8375k. B Wereldatlas Leldsch Dag ad. Wie helpt my aan bl.z. 272305 en tot wel ken prijs? Dr. v. RONKEL, Zoeterw. Singel 41 Telef. 22570. B Net meisje zoekt leuke vriendin, ongev. 22 Jaar (liefst niet In bezit van flets). Br. Bur. v. d. Bl. onder No. 8400k. I

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3