8J'3 Jaargang MAANDAG 20 JULI 1942 No. 25247 De geallieerde scheepsverliezen Overtreffen pessimistische beoordeeiing Ifaiiaansche Weermachtsberichlen BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Verspreide Berichten Verduisteren: STADSNIEUWS DuitscMand strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Felle achtervolging in hel Oosten Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het D.NJ3. meldt uit Stockholm: De door het tonnageprobleem onder de En- gelsche openbare meening veroorzaakte onge rustheid schijnt door de Vrijdag gehouden zit ting van het Britsche Lagerhuis geenszins weg genomen te zijn. Integendeel, men heeft den indruk, dat de in dit opzicht bestaande bezorgd heid door datgene, wat over het verloop van de zitting ondanks alle voorzorgsmaatregelen verluidt, nog is toegenomen. Thans wordt ge zegd. dat het geheime rapport over het trans port- en tonnagevraagstuk en de eerste publi catie van de werkelijke verliescijfers zelfs de pessimistische beoordeeiing over de tonnage verre overtreffen. Thans is er sprake van, dat het door de mogendheden van het pact van drie veroorzaakte totale verlies aan handels scheepsruim te, met inbegrip van het door duik- booten, vliegtuigen, mijnen, veroorzaakte ver lies en de normale slijtage, nog een stuk hooger is dan de totdusverre van Duitsche zijde gepu bliceerde cyfers van 19 millioen tot zinken ge brachte tonpage. Officieel wordt echter dit cijfer nog steeds in twijfel getrokken, doch het zal waarschijnlijk wel overeenstemmen met de op gaven in het geheime rapport. Deze mededeeling heeft onder de leden van het Lagerhuis begrijpelijkerwijze een uiterst stormachtige reactie veroorzaakt. Geëischt werd een onmiddellijke opheldering over de ten uitvoerlegging van het scheepsbouwprogramma. Hierop zouden de rapporteurs echter een ont wijkend antwoord gegeven hebben. Het geco ördineerde Engelsch-Amerikaansche scheeps bouwprogramma verkeert pas in het eerste sta dium. Ook is op het oogenblik de door vijan delijke duikbooten en andere acties tot zinken gebrachte tonnage aanzienlijk hooger dan de nieuw gebouwde tonnage. Wanneer zich geen onvoorzienê moeilijkheden voordoen, kan ech ter verwacht worden, dat tegen Augustus van het volgende jaar zooveel schepen gebouwd zullen worden als op het oogenblik tot zinken worden gebracht. De tot dat tijdstip bestaande moeilijkheden bij het vervoer van troepen, oor- logsmaterieel en voor den oorlog belangrijke grondstoffen kunnen alleen bij een uiterste ra tionalisatie van de op het oogenblik aanwezige tonnage overwonnen worden. In dit verband wordt gezegd, dat tusschen Engeland en de Ver Staten thans een overeenstemming is bereikt inzake het scheepsbouwprogramma. Thans is besloten, dat de koopvaardijvloot onder alle omstandigheden een voorkeurspositie inneemt boven de oorlogsvloot, daar de oplossing van het transportprobleem voor den afloop van den oorlog van beslissende beteekenis is. Van bevoegde zijde wordt aan het D.N.B. verklaard „De plannen van net Amerikaansche mini sterie van, marine hielden in. dat nog in 1942 ongeveer 8 millioen ton scheepsruimte van stapel zou loopen en in dienst zou worden ge steld ter vervanging van de scheepsverliezen. In het eerste halfjaar van 1942 had dus 4 mil lioen ton voor de koopvaardij in dienst moeten komen. Nu wordt van Engelsche zijde gemeld, dat tot 1 Juli slechts 183 koopvaarders van de nieuwe Libertyklasse (10.000 ton) van stapel waren geloopen, dus in plaats van de geraamde 4 millioen slechts 1.830.000 ton." Oliver Lyttelton, de Britsche minister van productie, heeft in een rede te Aldershot ver klaard. dat Groot-Brittannië zich op geen enkel tijdstip in ernstiger gevaar heeft bevon den dan thans. Het is waanzin te willen looche nen. dat de komende tachtig dagen behooren tot de ernstigste, die Engeland te wachten staan. (AJN.P.). De slag op den Atlantischën oceaan moet eerst worden gewonnen, alvorens Engeland kan denken aan de vorming van een tweede front. Aldus vat de Londensche correspondent van United Press, Russel, in de „Prensa" de opvat ting van officieele Britsche kringen samen. Russel vervolgt, dat men slechts als het duik bootgevaar is verdwenen, de noodige scheeps ruimte voor een tweede front kan vrijmaken Te Londen betoogt men. dat een tweede Duin kerken juist in het belang van de Sovjet-unie in ieder geval moet worden vermeden. (D.N.B.). JAPAN'S AANDEEL. Het Japansche hoofdkwartier heeft gister middag bekend gemaakt, dat sedert het begin van den oorlog tot 10 Juli door strijdkrachten der Japansche marine 59 vijandelijke duikboo ten tot zinken gebracht en 38 zwaar bescha digd zijn. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche marine van het uitbreken van den oorlog tot 10 Juli 36G vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.935.000 ton tot zinken gebracht of beschadigd heeft. Vlieg tuigen hebben 194, duikbooten 99 en andere oorlogsschepen 73 schepen tot zinken gebracht of beschadigd. In een radiouitzending op den dag der marine heeft de woordvoerder van de Japansche pers- afdeeling der marine kapitein Hiraide, voor speld, dat, wanneer de marine der spilmogend- heden en van Japan haar huidige sensationeele successen op de zeven wereldzeeën voortzetten, de Britsche scheepvaart nog voor het einde van dit jaar tot een uiterst gering tonnagecijfer zou zijn ingekrompen ondanks de leveranties van Amerikaansche schepen. De redenen waar om het sedert lang aangekondigde geallieerde tweede front in Europa nog niet tot stand is gekomen, is een direct gevolg van het gebrek der geallieerden aan scheepsruimte. dat ver oorzaakt is door de gemeenschappelijke acties der spilmogendheden. Vervolgens bestreed de woordvoerder, dat de Ver. Staten in staat zouden zijn Groot-Brit- tannië in deze crisis op noemenswaardige wijze te steunen. Hoeveel Amerika ook belooft en hoe zeer het er ook naar streeft, zoo zeide hij, om het tempo van den scheepsbouw op te voe ren, er kunnen geen schepen gebouwd worden, wanneer ten eerste de hiervoor noodzakelijke grondstoffen ontbreken en ten tweede de noo dige scheepswerven voor deze nieuw te bouwen schepen niet aanwezig zijn. Letterlijk verklaar de Hiraide: „de politiek van Roosevelt om voordurend bemoedigende redevoeringen te houden, zal geen nieuwe scheepsruimte doen ontstaan. Het feit, dat de Amerikaansche scheepsbouwcapaciteit niet eens voldoende is om zelfs maar de helft van de tot zinken ge brachte tonnage te compenseeren. is een on weerlegbaar bewijs voor het feit. dat de scheepsbouw in de Ver. Staten in het geheel geen vorderingen maakt." (D.N.B.) Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede „Aan het Egyptische front is een krachtige aanval van vijandelijke infanterie en pantserwa gens in den sector der divisies Trento en Trieste prompt afgeslagen. De vijand liet verscheidene honderden gevangenen, voor het meerendeel Australiërs, in onze handen achter. Ook gisteren heeft de luchtmacht der Spil mogendheden de operaties krachtig gesteund. Bij levendige luchtgevechten zijn twee Engelsche toestellen neergeschoten door onze jagers en ne gen door Duitsche jagers. Twee andere toestel len werden vernield door het luchtdoelgeschut van onze landmacht." En Zondag: Gevechten van plaatselijken aard in de zone van El Alamein. Tijdens de gevechten van de laatste dagen zijn 30 vijandelijke tanks vernield. Tijdens stoutmoedige acties in scheervlucht heb ben Italiaansche luchtformaties eenige tientallen gemotoriseerde strijdmiddelen getroffen en on bruikbaar gemaakt. Bij zegevierende luchtgevechten hebben Itali aansche jagers vier Britsche vliegtuigen neerge schoten. Een Hurricane werd door Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Bommenwerpers van de spil hebben herhaaldelijk militaire doelen op m de*Marcham"et"~d'Ansemboürg. heeft" tot vol ARBEIDERS IN DEN NOORDOOSTPOLDER. Bij hët provinciaal bureau van het N.A.F., te Zwolle kwamen den laatsten tijd talrijke klach- ran van arhoirw* hïp in rian Nnnrrtnncf.noider zekere S. heeft de _afgeloopen drie jaar terwijl ONBETROUWBARE WINKELJUFFROUW. Een winkeljuffrouw, wonende te IJmuiden, Malta gebombardeerd. Drie Spitfires werden brandend neergeschoten, dank zij een snel op treden van Duitsche escorteerende jagers. MAARSCHALK KESSELRING ONDERSCHEIDEN. De Führer heeft aan generaal-veldmaarschalk Kesselring. opperbevelhebber der formaties van de Duitsche luchtmacht, die in het Middelland- sche Zeegebied en in Noord-Afrika strijden, het eikenloof ïnet de zwaarden bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend en hem den volgenden brief gezonden: Met het oog op uw steeds betoond helden dom verleen ik u als vijftienden soldaat der Duitsche weermhcht het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis. (D.N.B.) ZWEDEN PROTESTEERT TE LONDEN. Naar Reuter meldt, heeft de Zweedsche re geering bij de Britsche regeering in een nota er tegen geprotesteerd, dat Britsche vliegtui gen mijnen hebben gelegd in Zweedsche wa teren. De Britsche regeering heeft in haar antwoord de mogelijkheid toegegeven en de verzekering gegeven, dat voorzorgsmaatregelen worden ge nomen om dergelijke gebeurtenissen in de toe komst te vermijden. (D.N.B.) AMERIKA EN DE OORLOG. President Roosevelt heeft, naar de persdienst van het Witte Huis meldt, verklaard, dat tus schen de V. S. eenerzijds en Hongarije, Roeme nië en Bulgarije anderzijds wegens de rol, die deze drie landen spelen in den oorlog tegen de sovjet-unie, de oorlogstoestand bestaat. De toe stemming van het congres tot deze proclamatie is reeds verkregen. D.N.B.) OPROEP VAN BISSCHOP VAN PISTOJA. De bisschop van Pistoja (Italië) heeft tot de geloovigen van zijn diocees een oproep gericht, waarin hij herinnert aan zijn herderlijken brief aan het begin van den oorlog, waarin hii de bevolking opwekte tot tucht. Hij vervolgt dan: Deze tucht is heden ten dage noodiger dan ooit, vooral ten aanzien van den opslag van graan, waarvan het leven der natie afhangt, die gewikkeld is in een zeer zwaren oorlog. Deze plicht vindt zijn grondslag in de liefde en de dankbaarheid, die wij allen moeten koesteren jegens onze soldaten, wien het aan niets mag ontbreken, terwijl zij het moeilijke oorlogsbe- staan leiden, benevens in de liefde jegens het vaderland, dat récht heeft op het offer van allen, en ten slotte in den geest van Christelijke broederliefde, die ons allen moet bezielen. (Stefani), van hedenavond 21.49 uur tot morgenochtend 5.44 uur De maan kwam heden op te 13.20 uur en gaat vannacht te 0.28 uur onder. ten van arbeiders, die in den Noordoostpolder werkten. Op instigatie van het N.A.F. heeft het ge westelijk arbeidsbureau te Zwolle kunnen be reiken, dat voor deze werkers aanmerkelijk be tere arbeidsvoorwaarden zijn verkregen. Wer den de arbeiders tot nog toe onmiddellijk in zoogenaamde accoordloonen tewerkgesteld, thans kunnen zij naar verkiezing eerst 14 da gen tegen een basisuurloon van f. 0.50 werken. De arbeiders, die ver van hun werk woon achtig zijn. Konden tot nog toe, een maal per zes weken een weekeinde met verlof naar huis, terwijl zij thans eens in de vier weken verlof krijgen. Tevens zullen de zoogenaamde streek- arbeiders, die tot voor kort voor eigen rekening per rijwiel het weekeinde naar huis gingen, thans een vergoeding van .f. 1.25 per maand ontvangen. Ten slotte zullen de streekarbeiders. die m moeilijkheden geraakten door het blijven staan van een zoogenaamde penweek, voortaan van het gewestelijke arbeidsbureau een voorschot van ten hoogste f. 15 kunnen krijgen, dat door den directeur van den Wieringermeer met f. 1 per week zal worden ingehouden. BENOEMING AMBTELIJKE BESTUURS RADEN DER PROVINCIE LIMBURG. De commissaris der provincie Limburg, graaf ambtelijke bestuursraden van de provincie Limburg benoemd de heeren ir. dr. G. Schrijen uit Kerkrade en V. G. van Stekelenburg uit Voorburg. De heeren mr. J. G. S. N. Becker uit Sittard, Th P. H. Rutten, uit Horst en W. Quaedvlieg, te Voerendaal, die tot nu toe als leden van Gedeputeerde Staten de werkzaam heden van bestuursraden verrichtte, zijn als zoodanig gehandhaafd. De benoemingen gaan heden in. PETROLEUM VOOR SCHIPPERS Schippers, die permanent aan boord wonen en niet de beschikking hebben over een fornuis of ander kooktoestel. waarop zij met vaste brandstoffen kunnen koken, kunnen in aanmer king komen voor een halve EA-kaart (petro lrum). mits zij het vorige seizoen een halve O-kaart hebben ontvangen. Voorts wordt gemeld, dat personen die hun aanvraag voor een heele EA-kaart (voor petroleum) of een DZ-kaart (voor vaste brand stoffen) te laat hebben ingediend, uiterlijk tot 1 Augustus a.s. alsnog een aanvraag hiertoe kunnen indienen. Zij zullen hierbij echter over tuigend moeten kunnen aantoonen, dat zij vóór 15 Mei j.l. niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. „HOOG SPEL". Hedenavond om 21 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in zijn zij in een manufacturenwinkel werkte, haar werkgeefster op zeer groote schaal bènadeeld. Zij ontvreemdde verschillende artikelen,, ter waarde van enkele duizenden guldens. E)p hoe veelheid was zoo groot, dat de overvalwagen van de politie tweemaal moest rijden om de goederen te vervoeren. De buit bestond- uit on dergoed, garens, zijde, landhuisstof, stofdoeken, dweilen, haarkammen enz. Bovendien is komen vast te staan, dat het onbetrouwbare meisje geld uit de kassa had gestolen. Voor dit geld had zy twee sportmantels gekocht, alsmede een hoeveelheid artikelen voor haar huwelijk, o.a. een complete keuken inventaris. Het meisje is gearresteerd en van haar huwelijk zal voorloo- pig wel niet veel komen. JONGEN GING OP DE TREEPLANK VAN EEN AUTOBUS ZITTEN. Vrijdagmiddag is op het Willemsplein te IJmuiden het driejarige knaapje C. Z., dat daar op de treeplank van een stilstaande autobus van de N.V. Stormvogels was gaan zitten, toen de bus was gaan rijden, onder een der wielen ge raakt. Het jongetje was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Een dezer dagen heeft de Brit bij vluchten boven Nederlandsch gebied wederom slachtof fers onder de burgerbevolking gemaakt. Teeke nend was het. dat hy bij een zijner aanvallen overdag uit de wolken met boordwapens op een plaats schoot, waarbij gelukkig slechts één burger gewond werd. Meer slachtoffers eischten bommen op een andere plaats, waar een bur ger zwaar en 40 burgers licht gewond werden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GEZONKEN TURKSCHE DUIKBOOT. Van Turksche zijde is thans officieel het zinken van de duikboot „Atilay" gemeld bij het maken van een oefenreis in de Dardanel les De geheele bemanning van 38 officieren en manschappen is om het leven gekomen. weekpraatje over het onderwerp: „Hoog spel", kunnen toonen. VERVOER VAN GROENTE DOOR VOLKSTUINDERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt inzake het vervoer van groen te en fruit nader mede. dat het aan een volks tuinder toegestaan blijft, eigen geteelde groente en fruit te vervoeren van volkstuin naar wo ning. Indien zijn volkstuin echter gelegen- Is buiten de gemeente zijner inwoning, moet hij in het bezit zijn van een bewijs van inschrij- PffWP ving als volkstuinder bij een gewestelijke land- politiek bouwcrisisorganisatie, dat hij bij aanvrage moet HULDIGING VAN DEN HEER J. K. KOOREMAN. Zaterdagavond vond in 't Schuttershof de huldiging plaats van den heer J. K. Koore man. die Woensdag j.l. zijn 25-jarig jubileum in dienst van de N.V. Leidsche Broodfabriek vierde. Het geheele personeel van de L.B.F. was aanwezig op dezen feestavond, die door den voorzitter van het jubileumfonds van de per- soneelsvereeniging. den heer Momberg. werd ge opend. De directeur, de heer J. Bosma, sprak den jubilaris toe en schetste diens verdiensten, gedurende een kwarteeuw aan de" Leidsche Broodfabriek bewezen. Als blijk van erkente lijkheid bood spreker mede namens commissa rissen een enveloppe met inhoud aan benevens een medaille en een diploma van de vereeni- ging van werkgevers in het bakkersbedrijf. De heer Momberg bood vervolgens onder toe passelijke bewoordingen eveneens een geschenk onder couvert aan namens het personeel, ter wijl de echtgenoote van den jubilaris een bloemstuk werd aangeboden. Het verdere deel van den avond werd in ge noeglijke stemming doorgebracht onder het op voeren van een gevarieerd cabaret-programma. AVONDRONDLEIDING TENTOONSTELLING LEIDSCHE POORTEN EN WALLEN. Wegens de zeer groote belangstelling voor de rondleidingen, welke reeds eerder op de zomer - tentoonstelling werden georganiseerd, is v derom een rondleiding met deskundige voor lichting vastgesteld, ditmaal op Woensdagavond 22 Juli. om halfacht. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: „Pantserafdeelingen en gemotoriseerde in fanteriedivisies zyn ten Oosten van den Do- netz verder naar het Zuiden doorgedrongen en hebben ten Oosten van Ros tof over een breed front den benedenloop van den Don bereikt. Infanteriedivisies vernietigden inge sloten vijandelijke afdeelingen en wonnen in frontalen aanval naar het Oosten terrein. Sterke formaties der luchtmacht hebben vooral in het gebied van den beneden-Don vernietigende aanvallen gedaan op achter- waartsche bewegingen der Sovjettroepen. Ten Zuiden van den Don werden de spoor wegen. waarop dicht achter elkander trans.- porttremen reden, alsmede stations met bij zonder succes bestookt. Zooals in een extrabericht is gemeld, is op 17 Juli na dagenlangen, zwaren strijd de groot ste en belangrijkste stad van het industriege bied langs den Donetz, Wofosjilowgrad, stor menderhand door Duitsche infanterie genomen. Groote deélen der stad staan in vlammen. Nieuwe vijandelijke aanvallen op het brug genhoofd Woronesj werden afgeslagen. In de centrale zone werden de zuiveringsoperaties achter het front voortgezet. Ten Zuiden van het Ilmènmeer viel de vijand met sterke strijdkrachten vergeefs aan. Een plaatselijk binnendringen werd in een tegen aanval teniet gedaan. In Egypte verloor de vijand bij een vruchte- loozen aanval op de Duitsch-Italiaansche stel lingen verscheidene honderden gevangenen. Jachtvliegers en luchtdoelgeschut schoten 13 Britsche vliegtuigen neer. In de Middelland- sche Zee heeft een Duitsche duikboot een Brit sche vliegboot neergeschoten. In het Kanaal, ten Zuiden van Torquay, heb ben lichte gevechtsvliegtuigen gisteren overdag een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht en een koopvaardijschip zwaar bescha digd." En Zondag: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front gaat de achtervolging van den verslagen vijand, ondanks de voor een deel moerassige wegen voort. Het luchtwapen heeft dc by Worosjilowgrad verslagen en terugtrekkende bolsjewistische strijdkrachten aangevallen en aan de spoorwegverbiydingr/i en treinopstu- wingen van den vijand ir/ het gebied om Rostof de ernstigste vernielingen toege bracht. Ten Oosten van Mariopol hebben Roemeen- sche troepen een landingspoging van zwakke vyandelyke strijdkrachten afgeslagen. Hongaar- sche formaties wierpen een nog op den Weste lijken oever van den Don staande groep strijd krachten van den vijand over de rivier. Daarbij werden 25 vijandelijke tanks vernietigd of buit gemaakt. Vijandelijke aanvallen, ten Noorden van Woronezj werden afgeslagen. Het lucht wapen sloeg vijandelijke kolonnes uiteen en troepenconcentraties aan den boven-Don. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Ten Zuiden van het Umenmeer zetten de Sovjets hun vergeefsche aanvallen voort. Aan de Kola-baai werden- de haveninstal laties van Rosta opnieuw zwaar gebombardeerd. In Egypte werden plaatselijke Britsche aan vallen met verliezen voor den vijand afge slagen. Enkele Britsche bommenwerpers hebben gis teren bommen op West-Duitsch gebied gewor pen. De burgerbevolking, vooral in Duisburg, leed verliezen. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het bolsjewis tische luchtwapen met zwakke strijdkrachten zonder effect storingsaanvallen op eenige plaatsen in Oost-Pruisen ondernomen. HULDIGING VAN DEN HEER W. SCHELLEKENS. Hedenmorgen vond in den winkel van de firma B. de Koning aan de Haarlemmerstraat de huldiging plaats van den heer W. Schelle^ kens, die vandaag den dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaar als chef bij deze firma in dienst trad. De heer B. de Koning sprak den jubilaris als eerste toe en memoreerde, dat reeds ruim 35 jaar geleden het eerste contact tusschen de firma en den heer Schellekens tot stand kwam. Na de eerste groote uitbreiding van de zaak in 1917. werd de heer Schellekens bereid ge vonden, opnieuw bij de firma in dienst te tre den %en wel als chef. Sinds dien dag heeft de jubilaris getoond, de juiste man op de juiste plaats te zijn, die thans terug kan zien op een kwart eeuw van de grootste plichtsbetrachting. De heer de Koning stelde den jubilaris ten voorbeeld aan het personeel als man, wiens trouw en ijver de zaak op zulk een uitmunten de wijze heben gesteund. Ook de echtgenoote van den heer Schellekens werd in deze huldi ging betrokken. De heer B. de Koning Jr. bood vervolgens een gouden horloge aan. Na een kort dankwoord van den jubilaris, sprak de heer J. Slegtenhorst namens het aan wezige personeel. Deze schetste den onovertrof fen ijver van den bekwamen chef, die geduren de 25 jaar steeds als eerste zijn taak aanvaard de en als laatste de zaak verliet. Ondanks zijn drukke werkzaamheden vond hij nog steeds ge legenheid, het personeel met zorgen en wijze raadgevingen te omringen. Als blijk van erken telijkheid werd den jubilaris een staanlamp aangeboden. Nog geruimen tijd bleef het personeel bijeen, terwijl velen gebruik maakten van de gelegen heid tot. gelukwenschen. Een groot aantal bloemstukken luisterde den winkel op bij dezen gedenkwaardigen dag. VISCHWEDSTRIJD SPEELTUIN VEREEN. „WESTERKWARTIER". Onder groote belangstelling heeft Zaterdag middag de s^-iltuinvereeniging „Westerkwar tier" in de Vliet alhier een vischwedstrijd ge houden. Hoewel er met groote animo door 50 deelne mers gevischt was, werd er door het ongunstige weer weinig gevangen. Er konden slechts 3 prij zen worden toegekend n.L 1ste prijs P. Rietker ken, 2e pr. T. Verlint en 3e pr. Pauw v. d. Linden, waarna 12 prijzen werden verloot, on der de deelnemers die niets gevangen hadden. CONCERT IN HET PLANTSOEN. Door de Clir, muziekver. „Athalia" o.l.v, den directeur H. v. d. Veld, zal Donderdag a.s. te halfacht een concert gegeven worden in het Plantsoen. Het programma luidt als volgt: 1. De Residentie-Marsch, Willy Schootemeyer; 2. Le Calife de Bagdad, ouverture de Boieldieu, air. G. Cornet: 3. Danses Hongroises, J. Brahms, arr. A. Eenhaes; 4. Fantasie sur des motifs de Weber, arr. Jos. Bauwens; 5. De Noordster, marsch, M. J. Gerfontaine. (Pauze) 6. Groet aan Kaatsheuvel, marsch, P. B. Bisse- link; 7. Antigone, ouverture, Fern. Rousseau; 8. Nieuw Leven, Grande Valse, K. Komzak; 9. Tannhauser, fantasie sur l'opera Richard Wag ner, G. Gadenne; 10. Furioso, marsch. G. Ga- denne. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Stadgenooten, gij weet nu allen wel, wat de Nederl. Volksdienst beoogt, en wat hij doet. Daarvoor heeft hij echter veel geld en veel medewerkers noodig. Gij kunt, neen gij moet deze nuttige instelling steunen door er lid van te worden of er voor te werken. Hebt gy èn tijd èn geld beschikbaar, doet dan beide. Bin nen afzienbaren tijd zal iedere Nederlander deze instelling krachtig steunen: het zal dan een eer zijn te behooren tot hen. die den dienst alhier hebben opgebouwd Wacht dus niet langer Geeft u ten spoedigste op als lid en/of medewerker van den N.V.D. op Kamer 27 ten Stadhuize! GEREF. ULO-KOPSCHOOL HOOGL. KERK- GRACIIT 20A. (HOOFD: W.G. ALDERSHOFF) Toelating. Toegelaten tot de eerste klas: M. Schipper, J. de Jager, G. G. Knibbe, H. Schutte, E. Rot teveel, J. de la Rie; J. Hoitink, P. L. Lievensë, J. van Starkenburg, L. Anholts, W. T. Uiten- hout, E. Verhoef, W. Mak te Oegstgeest. F. J. Greive, J. Greive, N. Sira, P. M. Overduin, A. van Iterson, P. van Leeuwen, J. Wetselaar, J. Maryt, J-Filippo, A. Wendt, B. E. Keyzer, J. Lagerman, W. Bekooy, J. Schouten, C. Bog gards, A. Colijn, H. Droog, C. Ginjaar, D. Kraan, J. de Lange, C. H. Boggards; G. N. W. Cebol, J. G. H. van Katwijk, E. P. van der Meyden, J. J. Veerman, J. M. Willemse, J. B. Reyneveld, N. Zitman, B. Neuteboom, W. F. Maas, A. J. den Heeten, M. van de Peppel. W. van Turennout, J. A. van Ameron, G. Gilian, M. J. Kaayk, J. van Leeuwen, M. Los, J. Ro denburg, T. L. van Santbrink, A. Schep, J. Veerman, I. J. Verstraten te Voorschoten, G. Fllippo en J. Sepers te Hazerswoude (Rijndijk), P. Goedhart Leiderdorp, C. van Kampen te Stompwyk, A. M. Wagemaker te Voorhout, N. Peursum te Rijnsburg, G. C. Mulder,P.v. Houwe- lingen, N. Schipper. S. Goedhart, J. Schouls te Leiderdorp, M. Vromans en J. Vromans te Zoe- terwoude, A. Schone veld te Valkenburg, J. van Staveren, Oudewetering, J. van der Zee en D. Knibbe te Haarlemmermeer. Toegelaten tot de tweede klas: C. Wissel Lei derdorp. W. R. van Kampen te Oegstgeest, J. Boer en J. van Staveren te Oudewetering. Toegelaten tot de vierde klas: C. H. Brinks. Overgang. Naar klas 2: N. Bourgeois, H. van Egmond, B. A. Faber, H. Gips, Y. Hortensius, A. H. Labee, C. J. Meyer, H. C. Mizee, J. A. Nijen- huis, M. G. den Ouden, W. Peerenboom. E. Planje, H. J. Roorda, M. Rotteveel, M. A. Ver- rips, F, C. Visser, W. Verwijs, D. H. van Wijhe, R. Wind, H. Wissel, M. H. Witte, J. Baan, A. Boelee. G. Cuperus, M. Develing, Th. M. Don kers, A. J. Dregmans, A. de Geus, J. W. Hart man, H. Huisman, G. A. Jasperse, A. Lit, D. F. van Nes, J. Plu, J. E. M. Prussers, G. Reyn- goudt, D. J. Rotteveel, J. Scharloo, J. J. van der Schoot, M. van de Vis, G. van Waardhui zen, A. Zaalberg, J. Kuperus, A. Amersfoort, J. Anholts, G. Boggaards, H. van Essen, M. A. W. van denEykel, A. Fakkel, J. de Geus, M. J. de GraaffG. van Houwelingen, P. J. van Kla veren, F. Kuysten, J. A. Lagendijk, E. C. van Onselen, H. J. Overduin, L. Rietmulder, H. Val- star, J. K. de Zeeuw, Voorwaardelijk: J. Bonda, W. D. Knibbe, J. G. Mandersloot, A. Snel. Niet bevorderd: 16. Naar klas 3E. G. Belgraver, P. H. van Dam, M. Eggink, A. J. Foks, H. de Haan, J. H. van der Hart. P. Hartevelt, J. J. Jansen, A. van Kampen, E. Kampschuur, S. J. Kraan, B. Knook, J. A. Kuipers, T. R. van Manen, M. van der Mey, D. de Neef. M. Overduin, J. Schutte, S. W. Smid, E. G. van Vliet, M. A. de Vos, C. A. Vromans, D. Westra, A. van Betveren, C. J. de Boer, B. Broers, W. H. Brinksma, J. ten Bruggencate, G. van Egmond, Th. Grooten- dorst, A. van den Houwen, S. H. van Iterson, E. van Iterson, J. Jagerman, M. J. de Joode, A. Kortleve, E. Kuysten, J. J. Lagerberg, M. Lainers, E, A. Los. E. van Osnabrugge. H. J. Uithol. C. A. Verhoog, W. B. Vos. H. de -Vries, W. van Weeren, A. van Weeren, G. van Zeven huizen. Voorwaardelijk: A. Lek, W. Mekking. L. Botermans, J. M. Filippo. J. Hoogervorst. Niet bevorderd: 4. Naar klas 4: J. J. Barendse, R. Bloot, G. Groenendijk, G. Hakkenberg, H, Hoogstraten, J. H. Kerkhoven, J. M. Kooien, N. Korenhof, J. Meyer. A. J. Overvliet, P. Peerenboom, A. Rensirik, N. G. Reyneveld, D. Schoneveld. W. Smit, W. Snoeker, C. J. van Staveren, E. Sut- terland. A. S. Veerman, N. Verhoog, M. A. Vermeulen. S. W. de Water, M. C. van Weeren, J. Zaalberg, M. Mak, W. Lamers, H. Smelik, J. Bouman, J. Brussé, D. Blonk, C. Beekman, J. Boelee, H. L. de Bree, K. H. Carton, W. Dexel, M. van Doorn, A. W. van Eek, G. van Egmond, J. G. Hartman, N. de Jong, A. M. van Kampen, J. Kloos. D. Kraay. I. van der Mey, E. Over duin, J. Reedijk, J. van Santbrink, M. J. Schouls. J. Schutte, G. van Vliet. W. G. Wil schut, W. C. van der Wilk, J. Donkers. H. van Ommen. Voorwaardelijk: D. Stigter. A. Polhuys. Niet bevorderd: 9. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Van Father Th. Omtzigt. Gistermorgen te half elf heeft father Th. Omtzigt (Mill-Hill) in de St. Petruskerk zijn eerste plechtige Tri. Mis opgedragen. De neomist werd hierbij geassisteerd door pastoor Th. M. Beukers als Presbyter Assistens, Father Vlas veld, diaken en Father Hoogeboom, sub-diaken. Het jongens- en mannenkoor o.l.v. den heer A. Devilé zond de 3-stemmige Missa „Regina Mar- t.vrum" van D. Licinio Refice. Na de mis werd het Christus Vincit, Christus Regnat gezongen. Op het priesterkoor hadden de kapelaans der parochie, enkele confraters van den Neomist en voorts deken A. Homulle van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, plaats genomen. De feestpredicatie werd gehouden door pa ter- Ferd. Laken O.F.M.. een oom van den Neomist. Des middags te half vijf had in de kapel der Zusters Carmelitessen het plechtig sluitingslof plaats. NED. HERV. KERK Beroepen te Streefkerk, ds. J. J. H. van der Ree te Vlanen Aangeno men naar Deventer, ds. H. van Schothorst te Steggerda Benoemd tot hulppredlkante te Thesinge, dra. C. Clas te Scheemda, die de be noeming aanvaardde. Tot hulpprediker te Kam pen N voor den arbeid ln den Noord-Oostpolder, cand. J. B. Weener te Utrecht, die dit aanvaardde Drietal te Zuld-Schlfcwoude-Koedijk, cand. J. van Dijk te Rotterdam, cand. L. Tammlnga te Leeuwarden en cand. T. Bruinsma te Lelden. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Ooster beek, ds. I. de Bruijne te Deventer. Voor Arnhem, ds. N. de Jong te 's-Gravenhage-Wcst Beroe pen te Zwaagwestelnde, cand, H. Toorman te Nieuwe Pekela. GEREF. GEM. Bedankt voor Enkhuizen, ds. W. C. Lamaln te Rotterdam-Zuid Beroepen te Dordrecht ds. G. H. Kersten to Rotterdam. GEREF.' KERKEN Benoemd tot hulppredi ker te Nleuwendyk, cand. S. Wouda, hulppredi ker te Den Burg op Texel. EXAMENS HANDELSKENNIS L. O. Voor het te Den Haag afgenomen examen handels kennis L.O. slaagden de heeren J. Fossen (Lei den). L. Eggink (Oegstgeest). A. Tielman (Lisse) en J. C. Zaadnoordijk (Hoofddorp). EINDEXAMENS M.T.S. Voor het eind examen der Middelbare Technische School te Haarlem slaagden: voor de af deeling weg- en waterbouwkunde de heer A. v. Katwijk (Lei den), voor de afd. werktuigbouwkunde de hee ren J. II. Romijn (Voorschoten), J. W. A. Scholte (Leiden), J. Schreuder (Leiden) en R. P. Steyn (Bodegraven), voor de afd. electrotech- niek de heeren F. J. W. de Graaf (Leiden). J. Oostenrijk (Sassenheim) en G. H. Zweers (Al phen). en voor de afd. vliegtuigbouwkunde de heeren A. M. van Leeuwen (Leiden) en A. Poel (Wassenaar).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1