De strijd in het Oosten 83sfe Jaargang VRIJDAG 17 JULI 1942 No. 25245 Laval over de Fransche schepen in Alexandrïe De toestand in de sovjet-unie Megerle over de positie van hel Brilsche rijk Cripps verdeelt Europa Verklaringen van Bose Frankrijk en de Ver. Staten BINNENLAND De nieuwe bonnen Verspreide Berichten Verduisteren: DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Exlra Duitsch Weermachlsberichl Fransche positie gehandhaafd STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W, Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Naar'uit Moskou wordt gemeld wordt de ernst van het oogenblik met een nog nooit voorgeko men dringendheid duidelijk gemaakt aan de sovjet-bevolking. Zoo heeft de Prawda een drie- regeligen slagzin afgedrukt luidende: „Mannen van het roode leger. Ernstig gevaar dreigt, de natie doet een beroep op u, brengt uw slagen nor harder toe dan tot dusverre." Ilja Ehren- burg schrijft in de Roode Ster:„De vijand dringt op naar Stalingrad. Gij allen weet, wat dat beteekent. Soldaten, boeren, arbeiders allen moeten thans alles wat zij hebben in een ge weldige inspanning geven voor het bevechten van de overwinning. De Isvestia schrijft: „De slag op leven dood is begonnen. Herinnert u de leus van Lenin: Overwinning of dood." Alfred Chloerthon meldt aan de Daily Tele graph in Londen uit Moskou, dat Tass de vol gende bijzonderheden geeft: Op deze eindelooze prachtige graanvelden is er thans niets meer wat de tanks kan stuiten, behalve de bolsjewistische soldaten, die ten aanzien van motorvoertuigen en vliegtuigen numeriek inferieur zijn en achter zich slechts spaarzame spoorwegverbindingen hebben. Aan den anderen kant van het Don-front bij Woro- nesj hebben de Duitschers reeds genoeg troepen over de rivier gekregen om het loonend te ach ten aan te stormen op de rechtstreeksche spoor wegverbinding .tusschen Moskou en Stalingrad. Dat is het gevaar van dit oogenblik en het heeft geen doel het te loochenen. Het gaat niet om de bedreiging van Moskou of van de voor naamste massa van het bolsjewistische leger te velde, het gaat veel meer om het vreeselijke ge vaar van de olievoorziening van Moskou en een groot deel van den graantoevoer en voor de verbinding met de Zwarte-Zee-vloot. en Iran. Daarbij ls nog niet eens rekening gehouden met het gevaar voor Stalingrad en het nabu rige industrieele gebied. Het heeft geen doel zich het feit te verheelen, dat het Duitsche pantserwapen met zijn schitterende organisatie voor de levering van benzine weer eens een diepen doorbraak tot stand heeft gebracht. (A.N.P.) Onder het opschrift „zelfvernietiging van het Britsche rijk" wijdt Karl Megerle in de Ber liner Boersenzeitung een artikel aan de som bere positie van het empire. In 1866, aldus Me gerle, schreef de Engelschman Stanley Jevons nog: „Op het oogenblik zijn alle vijf de we reldrijken onze vrijwillige tribuabelen." Thans, bijna 80 jaar later, is Churchill tevreden, als Engeland dezen oorlog maar overleeft. Zoo grondig is de politieke wereldpositie van Enge land reeds veranderd, en langzaam dringt het tot het bewustzijn van het Engelsche volk door, dat de oorlog verloren kan worden. Reeds na den eersten wereldoorlog is de em- piregeest in Engeland verloren gegaan. De En gelsche jeugd was niet meer bereid, de leege ruimten in het wereldrijk op te vullen en te 'ontwikkelen. Daar komt bij, dat Engeland in dezen oorlog zoo arm aan politieke en militaire mannen van den eersten rang is. Hier vindt men ook het geheim van Churchills positie. Zijn persoonlijkheid is reeds op de weegschaal van den oorlog gewogen en te licht bevonden. Maar hij is nog op dezelfde plaats, doordat er niemand is, die hem kan aflossen, doordat uit gebrek aan persoonlijkheid niemand het waagt hem weg te sturen. De Britsche wereldpositie is echter ook niet meer te redden door den oorlog te overleven, zoo vervolgt Megerle, omdat de krachten, die men te hulp heeft geroepen, vooral de Veree- nigde Staten en de sovjet-unie, den Engelschen allang over het "hoofd zijn gegroeid. In geval van een overwinning zou Engeland ze niet meer onder controle hebben. Londen zal dus de vroe gere rol de leiding van het Europeesche evenwicht en het behoud van zijn rijk over de geheele wereld nooit meer kunnen spelen. Het Engelsche wereldrijk kon slechts behouden blijven met Europa, maar nooit tegen Europa. Thans is de beslissing reeds gevallen. De weg naar het herstel v£n den vroegeren toestand wordt Engeland niet alleen versperd door de' mogendheden van het pact van drie, maar ook d<?or de Vereenigde Staten. (D.N.B.) Onder het opschrift „Cripps verdeelt Europa" publiceert de Voelkischer Beobachter een be richt van zijn correspondent in Lissabon over een interview, dat sir Stafford Cripps den hoofdredacteur van het blad World Review heeft verleend en waarin hij „ongeveer de lijn" van de toekomstige bolsjewistische gren zen heeft aangegeven zooals hij die zich voor stelt. Volgens deze lijn zouden Estland, Let land en Lithauen bij de sovjet-unie moeten worden ingelijfd, want het is volgens Cripps een fout geweest deze staten van de sovjet-unie af te scheiden en te gebruiken als veiligheids- gordel tegen de uitbreiding van het bolsjewis me. Op vragen naar de voornemens van Mos kou in de buitenlandsehe politiek na den oor log, antwoordde Cripps, dat de bolsjewieken weliswaar niet den wensch hebbpn naar het Westen op te dringen, zij moeten echter na tuurlijk een strategische grens krijgen, die zij kunnen verdedigen en zullen derhalve wel ge neigd zijn de grens te erkennen, die zij in Juni 1940 hadden. Dit is echter, naar Cripps ver klaarde, slechts ongeveer de lijn, want natuur lijk moet men den sovjets zekere bases in Fin land toestaan, voorts ook Bessarabië. dat niet tot Roemenië, maar tot de sovjetunie behoort. Omtrent de annexatie van de Boekowina zal wellicht nog onderhandeld moeten worden, maar zooals Cripps zeide. het zou beter zijn ook de Boekowina aan Moskou te laten, „opdat er geen verdere twist over" zal zijn. Aan den anderen kant streven de bolsjewieken na den oorlog naar Cripps meent te weten niet slechts naar de vestiging van een sterk Polen, maar ook naar een sterk Groot-Brittannië opdat deze te zamen met de sovjet-unie Europa zullen kun nen beheerschen. Wat Duitschland betreft, wenscht Moskou, naar Cripps verder uiteen zette, geen groote deelen van het land in te lijven, maar het in kleine staten te verdeelen. Op de vraag naar de mogelijkheid van een ver- eenlgd Europa antwoordde Cripps. dat de aan eensluiting van Europa nauwelijks mogelijk is en dat het beter is een aantal kleinere aaneen sluitingen tot stand te brengen, zooals bijv een Balkanfederatie en een aaneensluiting van Polen met- het vroegere gebied van Tsiecho- Slowakije. Engeland van zijn kant zou bereid zijn deel te nemen aan de leiding van Europa Voor het nieuwe Europa kunnen dan Engeland en de Ver. Staten kapitaal in den vorm van fabrieken, machines en fabrieksinstallaties naar de sovjet-unie verkoopen en de Vereenigde Sta ten zouden in staat zijn hmi leen- en pacht- systeem uit te breiden tot de sovjet-unie, ja tot geheel Europa. Ten aanzien van dit' toekomstbeeld van Europa merkt de Voelkischer Beobachter op. dat Euro pa, om het kort té zeggen, in machtspolitiek opzicht door de sovjets beheerscht zal worden, tegelijkertijd echter ook een uitbuitingsobject zal vormen voor het Joodsch-Anglo-Ameri- kaansche kapialisme. Als politieagenten voor Europa zouden de boLsjewieken, de Polen en de Britten fungeeren. (D.N3.) Soebhas Chandra Bose, de leider van de In dische onafhankelijkheidsbeweging, heeft in Rome een interview toegestaan aan een ver tegenwoordiger van het blad „Nitji Nitsji Sjim- boen". Hij verklaarde, dat alle Indiërs, onver schillig tot welk kamp zij behooren in de kwes tie der onafhankelijkheid van Indië eensgezind zijn. Slechts de methodes voor het bereiken van dit doel wijken op onbelangrijke wijzen van elkander af. Bose verklaarde, dat de Brit sche troepen in Indië niet slechts controle uit oefenen op het particuliere leven van de In diërs, maar ook in staat zijn van Indië een „abattoir" te maken. Het nationale congres bepaalt derhalve tegen de verdere aanwezig heid van het Britsche leger in Indië ondubbel zinnig zijn standpunt. De pro-Engelsche ele menten in Indië moeten niet au serieux ge nomen worden. Over de verhouding tusschen de Mohamme danen-en Hindoes zeide Bose, dat een verzoe ning tusschen hen zeer gewenscht is. Wanneer in het verleden een veete bestond tusschen de Mohammedanen en de Hindoes, dan was dit alleen te wijten aan de Engelschen, die er op arglistige wijze in slaagden de eensgezindheid der Indiërs te verhinderen. Op de vraag wat geschieden zou, wanneer de Engelschen en de Amerikanen zouden weigeren uit Indië terug te trekken, verklaarde Bose; „Wanneer gema tigde stappen niet tot succes leiden, blijven nog slfechts drastische middelen over". Over de verhouding tot de spilmogendheden zei Bose: „De spilmogendheden zijn de ware helpers en hoeders van Indië. Gelooft gij, dat Indië op het wereldtooneel zijn rol op bevre digende wijze zou kunnen spelen, wanneer het zijn vrienden niet zou begroeten, nadat het de vijanden heeft verdreven? Onafhankelijk heid maar niet isolement is het ideaal van Indië. (DN.B.l. Naar de Fransche staatssecretaris Matton tij dens een ontvangst van de pers heeft mede gedeeld, heeft de Fransche regeering op 13 Juli de Amerikaansche regeering een protestnota overhandigd tegen het besluit van Roosevelt om twee militaire Amerikaansche deskundigen te benoemen als vertegenwoordigers van de Ver. Staten bij het nationale comité de Gaulle. In de protestnota wordt gezegd, dat de Ver. Staten nog steeds normale .diplomatieke be trekkingen met Frankrijk onderhouden en dat het derhalve ontoelaatbaar is, dat de Ameri kaansche regeering tegelijkertijd betrekkingen onderhoudt met de Gaullistische rebellen. De argumenten, die Roosevelt voor zijn besluit heeft aagevoerd, aldus verklaarde Marion, zijn in de protestnota van Laval gekarakteriseerd als voorwendsel, dat gericht is tegen de sou- vereinitelt van Frankrijk. Roosevelt heeft ge argumenteerd. dat het opnemen van contact tusschen de Amerikaansche regeering en de Voor de volgende week is ter verkrijging van het gebruikelijke rantsoen brood aangewezen bon 37, tenvijl voorts op de bonnen 37 het ver hoogde vleeschrantsoen gekocht kan worden. Van de tabakskaart (voor mannen) zijn eveneens geldig verklaard de bonnen 37 voor het gewone rantsoen. DE NEDERLANDSCHE OMROEP EN ZIJN ONDERWIJS IN DE DUITSCHE TAAL. De zalen van „Pulchri Studio" te Den Haag waren gisteravond geheel gevuld met vrienden van de Duitsche taal en van den Nederiand- schen Omroep. Het was een goede gedachte van den omroep geweest den luisteraars, die de cursussen in het Duitsch gevolgd hebben, hun leeraat, die voor hen altijd onzichtbaar is ge weest, eens voor te stellen. Deze leeraar, de heer Rügner gaf ten besluite van zijn cursus een les. staande voor zijn leerlingen. Daarbij was er gelegenheid, hem vragen te stelle# en aller lei problemen, welke gedurende den cursus gerezen waren, met hem te bespreken. Op aangename wijze is voorts het programma aangevuld. Zoo werden een Duitsche cultuur- film en een Duitsche sportfilm Vertoond en voorts werden voordrachten ten beste gegeven door vijf leerlingen van den declamatiecursus, ingericht voor jonge menschen met talent ten einde die voor de kleinkunst een beroepsoplei ding te geven. PRETTIGE VACANTIE. Landgenoot, wij wenschen u een prettige va- cantie. Mooi weer en rust in een prachtige omgeving. Wij wenschen u tce, dat u alle zor gen van u zult kunnen afschudden en enkele dagen of weken volop zult kunnen genieten. Maar, voordat u vertrekt, gedenk de mannen, die er voor zorgden dat u ongestoord zult kun nen genieten van uw vacantie, in een land waarin geen bolsjewistische chaos heerscht. Im mers het zijn deze mannen en daaronder bevinden zich duizenden Nederlanders die den aanval van de bolsjewistische horden ver ijdelen en nu een, nieuw Europa bouwen. Daar om landgenoot, voordat u vertrekt: pak even uw giroboekje en schrijf ,een bijdrage over op girorekening 432100 tn. Verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22. te 's-Gravenhage. beweging van De Gaulle het veilig stellen van de Fransche gebieden ten doel heeft. De verde diging van het Fransche gebied, aldus heeft Laval in zijn protestnota verklaard, is echter uitsluitend een zaak van de Fransche regee ring. (D.N.B.). AMERIKA VERBREEKT ALLE CONSULAIRE BETREKKINGEN MET FINLAND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Washington in een extra-bericht medegedeeld, dat de Vereenigde Staten alle consulaire be trekkingen met Finland hebben verbroken. Aan Finland is verzocht alle Finsche consu laten in de Ver. St. uiterlijk 1 Aug. te sluiten. (D.N.B.) van hedenavond 21.52 uur tot morgenochtend 5.41 uur De maan kwam heden op om 9.51 uur en gaat te 23.39 uur onder. PRIJSPOLITIEK IN EUROPA. Prijsstabiliteit ook in het internationale goederenverkeer. REDE VAN Dr. H. FISCHBÖCK. Voor het sociaal-economisch genootschap Ne derland en Europa heeft dr. H. Fischböck te Den Haag een rede gehouden over de prijspoli tiek in Europa. Van een Europeesche prijspoli tiek kan, aldus spreker, nog niet worden ge sproken, daar er nog geen gemeenschappelijke richtlijnen bestaan, die voor heel Europa ge lijktijdig doorgevoerd kunnen worden. De af zonderlijke landen van Europa moeten der halve op het gebied van de prijzen en de prijs politiek verschillend worden beoordeeld. De prijspolitiek staat niet op zichzelf, maar ls een ondérdeel van de economische politiek en deze is weer een onderdeel van de alge- meene politiek. Op het gebied van de prijzen bestaat geen systeem van samenwerking tus schen de volkeren. Ondanks deze decentrali satie wordt de prijspolitiek evenwel geleid door een gemeenschappelijke gedachte, die het heele economischen leven in Europa moet beheer schen. Het doel van de prijspolitiek moet blijven de uitschakeling van alle stortingen en het zoo goéd mogelijk gebruik maken van de Europee sche economische krachten en de doelmatige verdeeliïig van de in Europa geproduceerde goederen. Nu kan men vragen waarom de prijspolitiek tusschen de verschillende staten een probleem is. Vroeger was er immers een ontwikkeling, die min of meer automatisch tot stand kwam. Spr. maakte hier onderscheid tusschen twee perioden, nl. de periode voor den oorlog 1914 1918 en de periode na dien oorlog. In die laatste periode werd niet zoozeer gesproken over in terna t tonale prijspolitiek dan wel over interna tionale handelspolitiek. Thans staat echter het prijsvraagstuk meer op den voorgrond, daar in de Europeesche ruimte ae 'prijs den grondslag vormt van cle valuta. Sor constateerde, dat het fundament van de stabiliteit van de valuta het geheele prijsniveau is. Het is gelukt den rijks mark stabiel te houden, zoodat de koopkracht in wezen dezelfde is gebleven als vroege:. Do stabiliteit of de niet-stabiliteit van onze va luta moeten wij beoordeelen naar het aantal goederen, die als tegenwaarde hiervoor kunnen worden verworven en wij zijn van meening, dat in dezen economische uitdrukkingrvorm de poli tieke gedachte van den Fiihrer tot grondslag ligt., nl. dat de waarde van de valuta verzekerd wordt door den Duitschen arbeid. De arbeid worat immers omgezet in goederen en deze goe deren worden geruild op basis van de prijs vorming. De .stabiliteit van de prijsvorming baseert zich dus op den arbeid en vindt de economi sche uitdrukking in de prijzen. Voor een hand having van de stabiliteit van de valuta ls der halve noodig.dat in de prijsvorming geen essen- tieele veranderingen intreden. Tusschen de verschillende staten bestaan de zelfde problemen als in ieder land afzonderlijk en zij volgen hetzelfde egoïsme, wanneer dit niet aan banden wordt gelegd. In de liberale economie heerschte een libe raal prijssysteem. Door een verhooging van de prijzen meende men de productie te kunnen stlmuleeren. Naast de productie is evenwel de verdeeling een belangrijk onderdeel van het economische leven. Naast een stimuleeren van de productie is een- doelmatige verdeeling van de distributie een eerste vereischte. Van den anderen kant ls een verstoring in de distri butie van invloed op de. productie. Een zeer aanzienlijk gedeelte van den arbeid ligt niet in de productie, maar in de verdeeling, waaronder spr. ook het transport, de credieten en de fi nanciering verstaat, kortom alles wat er toe noodig is om het product van producent naar consument te brengen. Met behulp van de prijzen heeft de verdeeling plaats en de orde ning van het prijssysteem is' derhalve een grondpijler van het distributie-apparaat. De zelfde problemen doen zich voor t.a.v. het in- 115.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben aan do West kust van Afrika een krachtig beveiligd Britsch convooi aangevallen en daarvan 6 koopvaarders van 39.500 t. in totaal tot zin ken gebracht. Andere booten hebben op den Atlantischen Oceaan, bij den Mississippi en bij het Pa namakanaal, 10 schepen van 68.500 i. en in de Noordelijke IJszee een transportschip van 7000 t. tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand op ver uiteenge legen oorlogstooneelen, waar onze onder zeeërs opereeren, 17 vaartuigen met 115.000 t. van zijn kostbare scheepsruim te verloren. De Fransche minister-president, Pierre Laval, heeft voor de binnen- en buitenlandsehe pers een verklaring afgelegd over de onderhande lingen, welke gevoerd zijn over het te Alexan- drië liggende Fransche eskader, waarin hij o.a. het volgende zeide: „Als^gevolg van het door generaal-veldmaar- schalk Rommel op Egyptisch .grondgebied ont ketende offensief van Duitsche en Italiaansche strijdkrachten heeft de Fransche regeering zich op 26 Juni bezig gehouden met het lot van het Fransche eskader te -Alexandrië. De admirali teit heeft aan admiraal Godefroy, den com mandant van deze vloot, instructies gezonden.; Het eskader moet trachten in geval de. Britsche strijdkrachten Alexandrië ontruimen, een Fran sche haven te bereiken. Wanneer het het Fran sche eskader onmogelijk wordt gemaakt de ha' ven te verlaten, moet het onder Fransche vlag in Alexandrië blijven en een afwachtende hou ding aannemen. Admiraal Godefroy heeft op dracht gekregen om de Fransche schepen nooit in vreemde handen te laten vallen. Deze in structies, welke strikt in overeenstemming zijn met de clausules van het wapenstilstandsver drag, zijn aan de wapenstilstandscommissies te Wiesbaden en Turijn medegedeeld. Op 1 Juli heeft de Fransche minister-presi dent aan den Amerikaanschen zaakgelastigde een memorandum overhandigd, waarin de Fran sche regeering, nadat zij verklaard had dat zij het Fransche eskader te Alexandrië met alle middelen wenscht te redden, het volgende uiteenzette: „Wanneer de Britsche strijdkrach ten Alexandrië moeten ontruimen, zal de Fran sche regeering niet gedoogen,, dat den Fran- schen schepen voor het vertrek der Engelschen moeilijkheden worden bereid. In dit geval zul len zij zich met alle middelen waarover zij be schikken, verdedigen. Admiraal Godefroy heeft bevel gekregen te weigeren de Engelschen op hun terugtocht te volgen.Wanneer een aan slag zou worden gepleegd, zooals in Iran, dan zullen de consequenties ernstig zijn. De Fransche regeering geeft opnieuw de ver zekering; dat alle Fransche oorlogsschepen uit sluitend Fransch blijven, hetgeen overigens in overeenstemming is met de voorwaarden van den wapenstilstand. Onder de tegenwoordige omstandigheden streeft de Fransche 'regeering er naar, dat de Fransche schepen vrij de dichtstbijgelegen Fransche haven opzoeken. Op 2 Juli hebben het Duitsche opperbevel van de weermacht en de Italiaansche regeering erkend, dat de aan admiraal Godefroy gegeven instruc ties in overeenstemming zijn met de voorwaar den van der wapenstilstand en hebben zij de verplichting op zich genomen hun houding hiermede in overeenstemming te brengen. De Fransche regeerfhgschef achtte het zijn plicht dit feit ter kennis te brengen van de Amerikaansche regeering en voegde hieraan toe: „Iedere daad van geweld van de zijde der Britten zou, met het oog op de nauwkeurig vastgestelde houding, gevolgen met zich mede brengen, waarvan de uiterste consequentie den •regeering der Vereenigde Staten niet zal ont gaan. Op 3 Juli heeft de zaakgelastigde der Veree nigde Staten aan den chef van de Fransche regeering een nota overhandigd, waarin ver klaard werd: „De president der Vereenigde Staten koestert den wensch, dat de Fransche oorlogsschepen, die rich op het oogenblik in Alexandrië bevinden, onder geen beding in handen vallen van de Duitsche of Italiaansche strijdkrachten. Hij heeft de Britsche regeering op de hoogte gesteld en stelt de Fransche re geering voor de Fransche schepen te Alexan drië onder de bescherming der Vereenigde Sta ten te plaatsen. Deze maatregel brengt de reis van de Fransche schepen naar een asylhaven voor den duur van den oorlog met zich mede, hetzij in de Vereenigde Staten, hetzij in een andere Amerikaansche republiek met de garan tie, dat de Fransche schepen bij het einde van den oorlog aan Frankrijk zullen worden terug gegeven. Dit voorstel is in het belang van Frankrijk. Wanneer het aanbod der Vereenigde Staten door de Fransche regeering niet wordt aangenomen, dan zou de Britsche regeering natuurlijk volkomen het recht hebben den Franschen schepen het bevel te geven het Suezkanaal door te varen en wanneer dit bevel niet zou worden opgevolgd tot vernieling van deze schepen over te gaan om te vermijden, dat zij in handen van den vijand vallen. De president hoopt, dat dit voorstel kan wor den aangenomen. Pierre Laval heeft den Amerikaanschen zaak gelastigde geantwoord, dat deze nota onaan vaardbare uitdrukkingen bevat en dat de Fran sche regeering gelooft, dat zij niet het ant woord vormt op haar memorandum van 2 Juli. Dit heeft de Amerikaansche zaakgelastigde Tuck op 5 Juli toegegeven, doch teveps ver klaard, dat president Roosevelt zijn standpunt handhaaft. Op 7 Juli heeft de Fransche regee ring de Amerikaansche regeering geantwoord en verklaard, dat zij de voorstellen der Veree nigde Staten formeel van de hand wijst als zijnde in strijd met de eer en het belang van Frankrijk. De correctheid en de nauwkeurig heid van het Duitsche en Italiaansche ant woord met betrekking tot de toepassing van de wapenstilstandsovereenkomsten geven de fe derale regeering der Vereenigde Staten niet het recht om een dergelijke beleedigende houding jegens de Fransche regeering aan te nemen. Bovendien stelt de Amerikaansche regeering door den eisch om de Fransche oorlogsschepen in een Amerikaansche haven „een veilig asyl" te verleenen een eisch, welke onvereenigbaar Is met de verplichtingen, welke voor Frankrijk voortvloeien uit het wapenstilstandsverdrag. .In de Fransche antwoordnota wordt verder verklaard, dat de Fransohe regeering niet kan I toelaten, dat haar woorden in twijfel worden getrokken en dat de federale regeering der Vereenigde Staten de eervolle traditie, van de Fransche marine, welke alleen de bescherming van de haar toevertrouwde natie wil garandee ren, miskent. De Fransche regeering stelt vast, dat de Amerikaansche regeering de vernieti ging van de Fransche schepen in Alexandrië, welke zich zouden verzetten tegen de bevelen van de Britsche strijdkrachten, als gerechtvaar digd beschouwt en legt nog eens opnieuw den nadruk op ae buitengewoon ernstige gevolgen, welke 'iedere daad van geweld* in Alexandrië tegen de Fransche schepen met zich zou me debrengen. De Fransche regeering betreurt te moeten constateeren, dat president Roosevelt er niet voor terugschrikt van meet af aan de zware verantwoordelijkheid te deelen van hen, die met miskenning van de militaire eer een misdadige houding tegen een ontwapend eska der beramen. Op 11 Juli heeft de zaakgelastigde der Ver eenigde Staten een nieuwe nota overhandigd aan president Laval, waarin werd voorgesteld om de Fransche schepen van Alexandrië door het Suezkanaal naar Martinique over te bren gen, waar zij voor den duur van den oorlog op dezelfde voorwaarden als de Fransche oorlogs schepen in Fort de France gedemobiliseerd zou den worden. Op 13 Juli heeft de Fransche regeering op deze nieuwe nota geantwoord met een nota. waarin werd verklaard, dat het door president Roosevelt in zijn nota van 11 Juli gedane voor stel niet aanvaard kon worden, daar het onver eenigbaar is met de yoorwaarden van den wa penstilstand. Het nieuwe door president Roo sevelt gedane voorstel moet, evenals het vorige, als zijnde onvereenigbaar met de eer en de belangen van Frankrijk van de hand worden gewezen. In de nota wordt verder verklaard, dat uit sluitend aan de Fransche regeering met haar eigen middelen en in het bijzonder door' de keuze van de vlootbasis het recht toekomt deze schepen te beschermen en dat president Roo sevelt den wil der Fransche regeering om de Fransche vlag op alle oorlogsschepen te hand haven, niet zonder de Fransche natie te belee- digen, in twijfel kan trekken. Daarom her nieuwt de Fransche regeering haar eisch om haar oorlógsschepen uit Alexandrië naar de dichtstbij gelegen Fransche haven te brengen, waarbij zij zich beroept op een recht, dat door president Roosevelt niet doeltreffend kan wor den bestreden. Wanneer president Roosevelt dit recht ontkent ën de ontwapende oorlogs schepen blootstelt aan een aanval der Britsche strijdkrachten, dan neemt hij hierdoor een ver antwoordelijkheid op zich, welker uiterste con sequentie door de Fransche regeering nogmaals met nadruk onder het ook wordt gebracht. (D.N.B.) De Fransche vloot te Alexandrië bestaat uit het slagschip Lorraine (2300Q ton), de kruisers Tourville. Duquesne en Suffren (ieder 10.000 ton), de kruiser Duguay-Trouin (7980 ton), de torpedojagers Le Fortune, Forbin gn Basque (leder 1379 ton) en de onderzeeër Protée (2060 ton). ternationale verkeer. Internationale prijswoeker beteekent weliswaar een prikkel om te expor teeren, maar moet afgewezen worden. Spr. ging vervolgens in op het vraagstuk van *en gerechtvaardigden prijs. In plaats van dit begrip wilde hij de „Leistungsprets" stellen, die tevens een vaste prijs beteekent. Spr. ls van meening, dat de prijsvorming op grond van de zelfkosten zooveel mogelijk moet verdwijnen en dat hiervoor de „Leistungpreis" in de plaats moet komen. Hierbij moet het uitgangspunt van den ondernemer rijn de 'kosten zoo laag mogelijk te houden. Van belang ls de vraag, hoe deze theoretische beschouwingen afgestemd kunnen worden op de praktijk. In de afzonderlijke Europeesche lan den is de toepassing van deze beschouwing in de praktijk verschillend. Om een prijscontrole goed te dpen functionneeren, moet er een marktordening en een verkeersapparaat zijn. Ook voor het internationale verkeer is het noodzakelijk, dat de prijzen in het binnenland op een stabiel niveau worden gehandhaafd. Een Europeesche prijsstop voor het internatio nale goederenverkeer is even nuttig als de prijsstopvoorschriften in de afzonderlijke lan den. Het zal zeer moeilijk zijn de internatio nale handelsovereenkomsten in stand te hou den, indien de prijzen in het binnenland niet op een stabiel niveau worden gehouden. Vooral de kleine landen in Europa, die op een inter nationalen goederenruil zijn aangewezen, heb ben bij een stabilisatie van de prijzen een vitaal belang. Vaste valutaverhoudingen kun nen niet gehandhaafd worden als de koop kracht van de valuta wezenlijke verandering ondergaat. Een liberale binnenlandsche prijs politiek brengt in den oorlog de stabiliteit van de valuta in gevaar en leidt tot een devaluatie. De vaststelling van definitieve valutaverhou dingen in Europa gaat uit van de voorwaarde, dat het stabiel houden van het prijsniveau in het internationale ruilverkeer verzekerd is. Het bewijs van vertrouwen, waarmede Duitsch land de Nederlandsche economische leiding is tegemoetgekomen, doordat van het begin af een vaste omrekeningskoers werd ingesteld, de in- en uitvoerrechten van beide rijden werden op geheven na aanpassing der prijzen en het geld verkeer geheel werd vrijgegeven, is tot dusverre bevestigd. Het moet door handhaving van het prijsniveau in Nederland ook in de toekomst gerechtvaardigd worden. DE TEXTIELPRIJZEN. Zooals werd verwacht, is gebleken, dat de toepassing van de prijzenbeschikking textiel en de prijzenbeschikking textielhandel nogal vra gen doet rijzen. In afwachting van het antwoord op deze vragen, hebben velen niet de noodige maatrege len kunnen nemen of beëindigd, die voor het voldoen aan de nieuwe voorschriften vereischt zijn. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat degenen, die vragen gesteld en daarop nog geen antwoord hebben ontvangen, tot nader order de oude prijsregeling voorzoover deze wettig geoorloofd was mogen handhaven, in dien zij de nieuwe door genoemde oorzaken niet kunnen toepassen. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar de „Haarl. Crt." meldt, zal ir. W. Mensert, directeur van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland, op 1 Sep tember a.s. wegens het bereiken van de leef tijdsgrens als zoodanig aftreden. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Pharmaceutisch Laboratorium Imech. Hoofdstraat 78, Hillegom. Fabricage en verpakking van geneesmiddelen. Chemisch en botanisch onderzoek, kweeken van mycae. Af komstig uit Naarden. Th. van Lierop, Stationsweg 22, Hillegom. Kruidenierswinkel. Uittr. eigen.: Th. van Lierop Hillegom. Wijz. handelsnaam in: A. J. Maas. CIRCUS SALTARINO. Het Nederlandsche circus Saltarino zal 6 dagen op het Schuttersveld voorstellingen geven en wel van Dinsdag 21 Juli tot en met Zondag 26 Juli. Dit circus, dat voor onze stad nog een onbekende is, bestaat thans een jaar en heeft zich reeds een zeer goede reputatie weten te verwerven. De nummers, die met groote vak kennis gekozen zijn, vertoonen een bonte afwis seling. Een klassiek circus-programma wordt gebracht, dat zoowel op dressuur-, op acroba tisch- als op Clowneskgebied zeer bezienswaar dig is. GOUDEN JUBILEUM. De heer H. Knook, agent der Reeder ij Van der Schuyt, gevestigd aan de Haven, hoopt op 1 Augustus a.s. zijn gouden jubileum als zoo danig te herdenken. De heef Knook, die ondanks z(jn 73-jarigen leeftijd nog steeds met veel werklust en in ge zondheid zijn functie vervult, v/as aanvankelijk werkzaam te Rotterdam, vervolgens te Den Haag .waarna hij in onze stad het agentschap plichtsgetrouw en tot groote tevredenheid be heerde. Het zal den heer Knook, die op 1 Augustus des middags van 3—5 uur reclpieeren zal. in zijn woning aan den v. d. Valk Bou- mansweg 13 te Leiderdorp, zeker niet aan'veel belangstelling ontbreken AANHOUDINGEN. Aangehouden is de 40-jarige amanuensis H. P. de H., die ten nadeele van een der labora toria een honderdtal zandzakken had ont vreemd. Voorts werd aangehouden de 16-jarige P. J. V., die zich schuldig jnaakte aan diefstal van een portefeuille, inhoudende f. 10 en een aan tal broodbonnen. Beide personen zijn aan het politiebureau ingesloten. Ook is aangehouden de 16-jarige G. P. M. L. als verdacht van rijwieldiefstal. Mej. B. Siemens alhier is geslaagd voor het onder staatstoezicht staande voorbereidend examen van het Ned. Genootschap voor heil gymnastiek en massage. Geslaagd* te Den Haag voor het examet hoofdakte A en B onze stadgenoot de heer Ik R. de Viet.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1