83sfe Jaargang WOENSDAG 15 JULI 1942 No. 25243 De Duitsche overwinningen in het Oosten Sovjet-leger in groot gevaar Verspreide Berichten BINNENLAND Te wapen! Films over de opleiding der Nederlandsche Vrijwilligers Het front ten Noord-Westen van Woronesj Geen familiedrukwerk meer STADSNIEUWS Verduisteren: GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Kerk- en Schoolnieuws VUAK* LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Naar het opperbevel der weermacht t.a.v. de nieuwe overwinning dei* Duitsche troepen in het gebied van Rzjef nader mededeelt, is door de vernietiging van een groote vijandelijke groep strijdkrachten weer een zuivering van grondge bied tot stand gebracht. Tijdens den zwaren winterslag hadden de bolsjewieken door mas saal .gebruik van menschen en tanks in dit ge- vechtsgebied vol oerwouden en moerassen in deuking van het front tot stand kunnen bren gen. Nadat ae strengste winterkoude voorbij was, namen de Duitsche troepen den strijd op tegen de geïnfiltreerde bolsjewieken, die in maandenlange plaatselijke aanvallen ruim 45.000 man aan dooden en gevangenen verloren. Op 2 Juli begon de omsingelende Duitsche aanval, die op 5 Juli leidde tot een doorbraak door het zwaar versterkte vijandelijke stellingensysteem en tot de omsingeling van de bolsjewistische groep strijdkrachten en ten slotte tot versplin tering en vernietiging van de ingésloten vijan delijke formaties. In den loop van zeer zware boschgevechten werden van de Duitsche infan terie de zwaarste prestaties geëischt. Qnder de bergen van bolsjewistische gesneuvelden werden behalve talrijke hooge commissarissen en offi cieren ook de chef van den generalen staf en de eerste officier van den generalen staf van het 39ste sovjetleger gevonden. De zuiverings acties worden nog voortgezet, zoodat een ver dere stijging van het aantal gesneuvelden en van den buit verwacht kan worden. Duitsche jagers, die tijdens den slag van 11 dagen ruim honderd bolsjewistische vliegtuigen neerschoten, maakten de lucht boven het omsingelingsfront vrij van vijanden en schiepen daarmede de voorwaarde voor de succesvolle Duitsche luchtaanvallen op de ingesloten bolsjewistische divisies. (D.N.B.). Het A.N.P. meldt nog uit Berlijn: Militaire kringen doen uitkomen, dat de situatie voor de Duitsche en verbonden troepen in het Zuidelijke deel van het Oostelijk front buitengewoon gun stig is. Reeds enkele malen hebben deze kringen gewezen op de vergelijking, die gemaakt kan worden met den gang van zaken tijdens den veldtocht in Frankrijk in 1940: terwijl het vijan delijke commando zijn troepen in het geheel niet meer in de hand heeft en elk overzicht van den toestand heeft verloren, bevinden zich de Duitsche troepen ver in den rug van den tegenstander, zonder dat deze echter precies weet waar. Uit alles blijkt, dat de bolsjewisten in het onzekere verkeeren omtrent de hoofdrichting, waarin het Duitsche offensief in het Zuidelijke deel van het front zich beweegt. Zoöals men het heden van militaire zijde uitdrukte, Ti- mosjenko is „groggy" geslagen. Het is begrij pelijk, dat het Duitsche opperbevel onder deze omstandigheden zeer spaarzaam is met het geven van plaatsaanduidingen, ook een ver schijnsel, dat herinneringen aan den veldtocht in Frankrijk, toen deze reeds in een- vergevor derd stadium was gekomen, wakker roept. De gevechten hebben thans het gebied be reikt. waar de zwarte aarde van de Oekraine overgaat in een met diepe kloven doorsneden steppengebied. een moeilijk terrein, dat vertra gend op de operaties werkt. Niet alleen de Duitsche opmarsch wordt hierdoor evenwel ver traagd. ook de terugtocht der bolsjewisten on dervindt hiervan de gevolgen. MINISTER GOEBBELS OVER DEN TOESTAND. Minister Goebbels heeft op de werkzitting der leiders van de rijkspropagandabureaux op 13 en 14 Juli een uitvoerig overzicht van den militairen en politieken toestand gegeven. Hij legde er den nadruk op, dat de vijandelijke pro- pagandaleugens over de vernietiging van de Duitsche weerkracht ineengestort zijn en in toenemende mate plaats maken voor pessimisme aan vijandelijken kant. Dit pessimisme wordt nog versterkt door de Britsche nederlagen in Noord-Afrika en vooral door de stijgende scheepsverliezen, welke een voor Engeland en de Vereenigde Staten catastrofalen omvang hebben aangenomen. Met het oog op deze voor hen zoo ongunstige militaire ontwikkeling na men de geallieerden steeds meer hun toevlucht tot getallenbluf en tot het oprichten van nieuwe „psychologische fronten". Aan het einde van zijn uiteenzetting ver klaarde dr. Goebbels met nadruk, dat de toe stand een zeer groot vertrouwen in de verdere ontwikkeling vergunt. Overwinnen tot eiken prijs is en blijft het parool. (D.NJB.). PESSIMISME IN ENGELAND. De spreker voor de Londensche radio Tahoe Haol heeft gisteren over den militairen toe hebben op de sovjet-unie zijn de berichten vandaag slecht. Zij zijn slechter dan gisteren en kunnen morgen nog slechter worden. De bolsjewieken kunnen zich niet meer veroor loven gebied te verliezen. Iedere vierkante kilo meter vermindert het opmarschgebied van Ti- mosjenko. De Dultschers zijn vandaag even slagvaardig als een week geleden. De Duitsche aanval is dit jaar zwaarder dan verleden jaar. Men moet verwachten, dat ook de Russische ver liezen zwaar zullen zijn. Een Engelsch journalist zeide, dat het vast stond. dat de levensmiddelenpositie in de sovjet unie zeer ernstig is. (D.N.B.) Na gewezen te hebben op de door den mi nister voor de productie. Lyttelton, nagestreefde nauwere aaneensluiting van de industrie met de militaire behoeften, verklaarde Johnson, dat het voornaamste doel van deze samenwerking juist, het besparen van scheepsruimte is. want achter de slagen te land en in de fabrieken staat de slag ter zee. „Wy weten niet, wat op de zeeën gebeurt", zoo zeide de Britsche com mentator, doch zekere feiten zun bekend ge worden aan den kleinen man in Engeland. Op het oogenbhk winnen de vereenigde naties den oorlog ter zee niet. Wij kunnen slechts hopen, dat de vereenigde naties stand houden, doch het is mogelijk, dat zelfs dit den vereenigden naties op het oogenblik niet gelukt. De scheeps verliezen vormen thans een groot probleem voor de productie. Het probleem, dat de ver eenigde naties op het oogenblik moeten oplos sen is niet. hoe zij in dit of het volgende jaar de overwinning behalen, doch hoe zij zich bij den tegenwoordigen stormloop voor den onder gang kunnen behoeden (D.N.B DE AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN IN ENGELAND. Het hoofdkwartier van het Amerikaansche leger in Engeland, heeft, naar de Britsche be richtendienst meldt, medegedeeld, dat het Ame rikaansche landleger in Engeland thans ge plaatst is onder het opperbevel van generaal- majoor M, W. Clark. De Amerikaansche lucht strijdkrachten ressorteeren onder het bevel van generaal-majoor Spaatz, de, organisatie van de ravitailleering onder generaal-majoor J. C. H. Lee. Generaal-majoor Russel F. Hartle behoudt het bevel' over de strijdkrachten van de Ver eenigde Staten in Noord-Ierland. terwijl gene raal-majoor Charles H. Bonesteel het bevel op IJsland voert. Deze 5 commandanten ressortee ren weer onder den opperbevelhebber van de Amerikaansche strijdkrachten in Engeland, van wien zij directe bevelen, ontvangen. (D.N.B.» UIT BRITSCH-INDIfc. De uitvoerende commissie van het Voor-In- dlsche Nationale Congres heeft, naar uit War- dha wordt gemeld, besloten den eisch van Gandhi terugtrekken van de Engelschen uit de politieke macht in Indië te steunen. Dit besluit, aldus wordt gezegd, is een middel tot het bereiken van de volledige politieke onaf*- hankelijkheid van Indië. Nadere bijzonderheden over deze nieuwe actie zijn nog niet bekend. Te Bombay zal, naar de Engelsche berich tendienst meldt, op 7 Augustus de executieve commissie van het Al-Indische Congres bijeen komen om te beraadslagen over de beslissing inzake den te volgen weg. (D.N.B.) DE NIEUWE TURKSCHE REGEERING. Volgens een bericht uit Ankara heeft de pre sident der republiek Saradjogloe benoemd tot adjunct-vice-president van de volkspartij. Naar uit welingelichte kringen wordt verno men, concentreert de regeering in de komende weken haar bedrijvigheid in de eerste plaats op economische ravitailleeringsproblemen en den landbouw. Naar het blad Vakit meldt, zal de nieuwe Turksche minister-president op 3 Augustus in de nationale vergadering het programma van zijn regeering bekend maken. Hij zal daarbij den nadruk leggen op de voortzetting der tot dusver gevolgde politieke lijn van neutraliteit, aldus het blad. Voorts zal hij een uitvoerige beschouwing wyden aan de binnenlandsche po litiek en vooral aan de economische vraag stukken. (D.N.B.) DE SLACHTOFFERS VAN DE „REPULSE". Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Brit sche admiraliteit een lijst gepubliceerd met de leden van het Britsche marinepersoneel, die in December j.l. bij den ondergang der .Repulse" zijn omgekomen, te weten in totaal 433 man, onder wie 28 officieren. Aan boord waren 60 stand verklaardVoor zoover zij betrekking officieren en 1240 man, (DRUB.). In „De Zwarte Soldaat" schrijft opperheer banleider der W.A., H. C. van 'tHof. o.m. het volgende De WA. staat thans als een behoorlijke orga nisatie. Haar opgaven zijn op het oogenblik niet groot en veelomvattend, omdat de voornaamste taak voor den revolutionairen nationaal-socia- listischen strijder op dit oogenblik niet hier ligt, doch ginds in het Oosten. Ons volk heeft be hoefte aan hen, die als frontstrijders -terugKo- mende, daardoor in staat zijn waarachtige ka meraadschap en waarachtige volksverbonden heid uit te dragen en daarmede ons volk ten zegen te zijn. Een zoodanige inzet is een waar achtige dienst aan ons volk. Wil de WA. too- nen. dat zij het werkelijk meent met haar leuze „alles voor het volk", dan is het noodzakelijk, dat zij niet fnoppert en klaagt over den afwe zigen strijd hier. doch dat zij hem in dezen beslissenden tüd daar zoekt, waar hij is en dat is in het Oosten. Deze tijd vraagt mannen. Deze tijd vraagt nationaal-socialisten, die beseffen, dat colpor- teeren en exerceeren weliswaar op zichzelf be langrijk kunnen zijn, doch dat daar boven uit de vrijwillige inzet naast de andere Germanen den werkelijken strijd te strijden van hen wordt geëischt. Deze tijd vraagt mannen, die niet volstaan met het zingen van het Oostland-lied, doch den ernst daarvan met hun daden bezegelen. Welnu, dit alles beseffende, hebben zich naast mij voor den vrijwilligen dienst aan het Oost front gemeld: De wrnd. chef van den staf der W.A., de op- perbanleider G. D. van de Pol, de heerbancom mandant van Groningen, Friesland en Drenthe, de opperbanleider K. A. Enklaar, de heerban commandant van Noord-Holland, de opperban leider J. M. van der Bijl. de heerbancomman dant van Rotterdam, de opperbanleider J. Ne- derkoorn; de heerbancommandant van Overijs sel, de banleider W. Wittkamp; het hoofd van de afd. opleiding en organisatie van het staf- kwartier, de banleider J. Langeveld; de heer bancommandant van Noord-Brabant en Zee land. de banleider F. A. Ouwerling; de heer bancommandant van Limburg, de banleider G. J. Röthengatter; het hoofd van den verbin dingsstaf te Brussel, de banleider G. J. van Asperen-Vervenne; het hoofd van den dienst organisatie van het stafkwartier, de onderban leider G. Stroink; de stadsbancommandant van Amsterdam, de onderbanleider A. A. Mackay; het wrnd. hoofd van de afdeeling vorming en voorlichting en wrnd. hoofdopsteller van „De zwarte soldaat", de opperhopman C. Wiegel; het hoofd van den dienst cultureele zaken, de opperhopman A. van Hees; het hoofd van den dienst zang. de opperhopman P. Heins; de ad judant van den waarnemend commandant, de hopman J. S. Schiebaan; de bancommandant in Twente, opperhopman G. Hommes en de adjudant van den hêerbancdt. Groningen, hop man J. P. Philippa. Wanneer wy zijn goedgekeurd, dan zullen wy gaan in het besef, dat uit onze nationaal-socia- listische overtuiging, en in het bijzonder uit ons lidmaatschap van de W. A., de consekwen- tie voortvloeit, dat wij niet langer achterblijven dan dringend noodzakelijk was en dus thans onzen plicht als werkelijken soldaat gaan doen. De taak, welke wij daarmede op ons nemen, zal aanvankelijk daarin bestaan, dat wij als soldaat een opleiding zullen gaan volgen. Hier door zullen uit deze WA.-kaderleden militaire kaderleden worden gevormd, waardoor de mo gelijkheid ontstaat weermannen, die zich naar aanleiding van dezen oproep eveneens melden voor den vrijwilligen dienst aan het front, door eigen W. A.-kader militair te laten aanvoeren. Daarom, in het belang van ons volk, in het belang van de W.A., is het onze vurige wensch, dat vele weermannen thans zullen beseffen, dat het oogenblik is gekomen, dat zy zich man nen zullen toonen, die de futloosheid, welke ons volk helaas in de laatste jaren zoo kenmerkte, hebben afgeschud en bereid zijn door hun voor beeld ons volk voor te gaan op den weg, die voor zijn toekomst volstrekt noodzakelijk is. Velen zijn ons voorgegaan. Talrijken brachten hun offer in de overtuiging, dat wij hen zou den volgen. Niet in een zoogena^mden strijd op een stoel, doch in den werkelijken strijd als soldaat. Hun offers verplichten ons, hetzelfde als zij veil te hebben voor het nationaal-socia- listische ideaal. Daarom willen wij als weerbare mannen in allen eenvoud onzen plicht doen. Daaromte wapen! In het filmjournaal „Holland-Nieuws" zullen de volgende weken voortdurend opnamen te zien zijn van de opleiding der Germaansche vrijwilligers uit Nederland. Uit deze opnamen blijkt, dat onze mannen onder de beste om standigheden tot goede soldaten worden opge leid. De verblijven liggen in een mooie omge ving. die een achtergrond geeft voor den tijd der opleiding, welke steeds als mooiste Indruk in het leven van ieder afzonderlijk een prettige herinnering zal vormen. Er is alle mogelijke gelegenheid om op aller lei manieren den vrijen tijd door te brengen en dit vormt aan het slot van den dag een com pensatie voor de zware uren van den dienst. De sportopleiding vormt een essentieel onderdeel van de algemeene opleiding. Zij voedt den be trokkene stelselmatig op tot moed en hardheid. Bij de sportopnamen kan men in het bijzonder een heele reeks kranige Nederlandsche sport- menschen herkennen. Een grondige opleiding in de behandeling van alle moderne wapens geeft den vrijwilliger alle militaire bekwaam heden, die aan het front noodig zijn. Voor het lichamelijke welzijn wordt uitstekend gezorgd. Duidelijk ziet men in de films, hoe de vrijwil ligers door gespecialiseerde geneesheeren me disch verzorgd worden, alsook een werkelijk uitstekende kost genieten. Voor vele Nederlanders zal het bijzonder be langwekkend zyn, in de films eigen verwanten of bekenden te herkennen. Het filmjournaal zal de komende weken dan ook beslist de moei te waard zijn. Kaart van Pelt Het kaartje geeft het operatie-terrein aan tusschen Orel en Woronesj. waar momenteel de strijd nog gaande is. Het gebied tusschen Koersk en Woronesj is nu van vijandelijke troepen tot aan de rivier de Don gezuiverd, sinds de Duitsche troepen Stary-Oskol en Woronesj op 7 Juli veroverd hebben. In de zone ten Noord-Westen van Woronesj en Orel wordt de achtervolging van den vijand voortgezet. Met dikke zwarte lijn is het strijdgebied hiervan aangegeven, dat een diepte heeft van 200 KM. VERBOD GELDT NIET VOOR OVERLIJDENSBERICHTEN. Blijkens een beschikking van den secretaris generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, opgenomen in de Staats courant van gisteren, is het vervaardigen van familiedrukwerk in het vervolg verboden, met uitzondering van overlijdensberichten en dank betuigingen betreffende overlijden, mits in on- gevouwen toestand niet grooter dan 105 x 148 mM. Het vervaardigen van ander familiedruk werk is dus thans niet meer toegestaan. WAARSCHUWING VOOR ALLE VEEHOUDERS. Alle beschikbare melk moet aan de fabriek wofrden geleverd. Dat niet-nakoming van den plicht der vee houders, om alle door hen geproduceerde melk aan de fabriek te leveren, den nalatigen zwaar wordt aangerekend, blijkt uit onderstaande uit spraak van den tuchtrechter te Zwolle. Op 8 Juli j.l. had zich voor dezen tuchtrech ter een veehouder te verantwoorden, die van September 1941 tot Juni 1942, in strijd met de voorschriften, niet had voldaan aan zijn ver plichting om de door hem geproduceerde melk af te leveren aan een melkverwerkend- of standaardisatiebedrijf, doch zijn melk bij een melkproductie van circa 70 liter per dag ten deele had afgeleverd aan consumenten en ten deele had vervoederd aan zijn vee. De tucht rechter veroordeelde den man tot een geld boete van f. 2000. De hoofdambtenaar voor de tuchtrechtspraak, die een boete van f.7000 had geëischt, is van deze uitspraak in hooger be roep gegaan. Dit voorbeeld moge als waarschu wing gelden voor alle veehouders, om al hun beschikbare melk aan de fabrieken te leveren. IR. P. G. VIERVANT TUKKER OVERLEDEN. In den ouderdom van 63 jaar is te Haren (Gr.) overleden de heer P. G. Viervant Tukker in leven directeur van de N.V. maatschappij tot aanleg en exploitatie van laagspannings netten te Groningen. Na in Delft geslaagd te zijn voor het examen van werktuigkundig in genieur. werd de thans overledene directeur van het waterleidingbedrijf te Ginneken. Den len Maart 1913 volgde zijn benoeming tot di- LUCHTVELDPOSTZENDINGEN NAAR HET OOSTFRONT. Niet zwaarder dan 10 gram. Veldpostzendingen bestemd voor het Oostfront, welke voor een gedeelte van den afstand per luchtpost worden verzonden, moeten aan de volgende eischen voldoen: a. Maximumgewicht 10 gram; b. frankeering door een van Duitsche zijde beschikbaar ge- stelden luchtpostzegel, met de afbeelding van 'een vliegtuig en 'het opschrift: „Luftfeldpost Deutsches Reich"; c. op de adreszijde de met gekleurd potlood onderstreepte aanwijzing: „mit Luftfeldpost"; d. over het geheele adres een liggend rood kruis aanbrengen. In het bijzonder blijkt tegen het gewicht te worden gezondigd. Zendingen zwaarder dan 10 gram zijn niet toegelaten en worden aan de afzenders teruggegeven. BRANDSTOFFEN VOOR GESTEUNDE KOSTWINNERS. De Secretaris-Generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat, evenals zulks in de beide voorafgaande jaren het ge val was. ook in 1942 de ondersteunde werk- looze kostwinners en alleenwonenden, op wier brandstoffenkaart een vijftal bonnen geldig is verklaard, een kolenbon zullen ontvangen ten einde reeds nu een deel van hun wintervoor raad te kunnen inslaan. Voor de verstrekking van deze kolenbon, waarvan de waarde voor kostwinners op f7 en voor alleenwonenden op f. 3.50 is gesteld, komen slechts zij in aanmerking, die tot boven genoemde groepen behooren en in het tijdvak 15 Juni15 October 1942 ten minste in totaal vier weken in steun zjjn geweest. De verstrekking van de kolenbon draagt we derom het karakter van een voorschot en zal dus te zijner tijd wordenverrekend met den in den komenden winter uit te keeren brand- stoffenbijslag. Waar zulk een verrekening niet mogelijk is, omdat de betrokkene inmiddels niet meer in de steunregeling is opgenomen, zal terugbetaling worden gevorderd. In tegenstelling met de regeling, welke het vorige jaar gold, kan aan kamerbewoners geen kolenbon worden verstrekt, aangezien voor deze categorie nog geen brandstoffenbonnen geldig zijn verklaard'. De kolenbon zal, voor zoover noodig, ook worden uitgereikt aan arbeiders, die, wegens verkorten werkduur, een tegemoetkoming ont vangen, terwijl de ondersteunde kleine boeren en- tuinbouwers, die in groep b zijn gerangschikt, eveneens voor het ontvangen van deze bon in aanmerking komen. HET TWEEDE FRONT. Arme teleurgestelde landgenooten, die alle hoop gevestigd hadden op het tweede front, hun beloofd door Churchill. Een belofte waarvan de vervulling hun van week tot week in het uitzicht gesteld wordt door de „propagandis ten" van de Oranje-zenders. Deze landgenooten jammeren en zaniken om een tweede front, desnoods hier in Nederland. En tocher is een tweede front, ook in Nederland. Dat is het thuisfront. Het thuisfront dat werkt voor de toekomst van ons land en volk en tevens zorgt voor onze dappere strijders aan het Oostfront. Landgenoot, dit thuisfront is ook uw steun ten volle waard, vandaar dat wij nogmaals uw aandacht vragen voor een der belangrijkste pijlers van dit front: ons verzorgingsfonds. U weet het, dit fonds verzendt geregeld duizen den pakketten aan onze vrijwilligers. Steunt ons tweede front, steunt ons verzorgingsfonds, stort uw bijdrage op girorekening 432100, t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. VEEL WILD IN OVERIJSSEL. Gedurende de laatste weken komt in ver schillende deelen van Overijssel een groote hoe veelheid wild voor. Men ziet de konijnen soms in koppels bij elkander, terwijl de herten en reeën, in gewone omstandigheden schuw en op een afstand, tot dicht onder de bewoonde hui zen naderen. Ook hazen worden veelvuldig ge zien. Dit alles is een gevolg van de omstandig heid dat sedert eenigen tijd alle jachtbedrijf verboden is. Men hoopt intusschen, vooral in streken waar uitgestrekte bosschen aan bouwland grenzen, zooals om. te Dalfsen, Ommen, Delden en Mar- kelo, dat spoedig maatregelen worden genomen om paal en perk te stellen aan dezen dreigenden overlast voor den oogst der landbouwgewassen. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Groningen, ter standplaats Lopper- sum J. R. Bakker, candidaat-notaris te Buiten post. Bij onderscheidene besluiten van den Se cretaris-Generaal van het departement van justitie zijn benoemd tot: raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage, tevens lid van het vredegerechtshof mr, P. H. F. van Vloten, thans rechter, tevens vrederechter in de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam. De hoogleeraar L. van Vuuren is voor het OUDERAVOND ^HOOL MARESINGEL. Maandagavond nam de hoogste klasse van de Opleidingsschool voor U.L.O. aan den Maresin- gel afscheid. De ouders, het personeel en de leden van de Oudercommissie waren in het nieuw gebouwde gymnastieklokaal in grooten getale bijeen gekomen. De voorzitter, het hoofd der school, de heer J. C. van Schalk, opende de bijeenkomst, waarna de kinderen van de zesde klas eenige samenspraakjes hielden, die zeer tot hun recht kwamen. Daarna was een leerling der scheidende klasse de tolk zijner klasgenooten om den heer Van Schaik onder aanbieding van eenige boeken te danken voor het genoten onder wijs. De heer Van Schaik dankte de kinderen hartelijk voor de prachtige cadeaux en vond het- prettig namens de Oudercommissie ieder van hen een boek ten geschenke te kunnen geven. Het aftredende lid, den heer M. van der Keur, werd dank gebracht yoor hetgeen hij in het belang van de school had gedaan. Hierna kregen de ouders gelegenheid zich met het onderwijzend personeel te onderhou den over de vorderingen hunner kinderen. CABARETAVOND 'T RAEDTHUYS. De muziek-, tooneel- en cabaretavonden welke regelmatig in café ,,'t Raedthuys" aan den Nieuwe Rijn, worden gegeven, mogen zich in een stijgende belangstelling verheugen. Gister avond was de bekende en populaire humorist Kees Pruis aan de beurt van optreden en van zelfsprekend was de toeloop hiervoor zoo groot, dat de zaal gedurende den geheelen avond druk bezet was. Het „huis"-orkest onder, leiding van Albert Gerritsen, zorgde voor een daveren de muzikale inleiding en vervolgens was het woord aan Kees Pruis, die met zijn liedjes en kwinkslagen direct den juisten toon wist te treffen, getuige de enthousiaste medewerking van zijn auditorium bij de refreinzangen. In afwisseling met het orkest trad in het verdere verloop van den avond de goochelaar Williams op met alleraardigste trucs, terwijl zijn spre kende pop Henkie eveneens levendigen bijval verwierf. Het publiek beleefde aldus een gevarieerden en genoeglijken avond, waarmede het door her haald applaus zijn ingenomenheid te ken nen gaf. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Administratiekantoor Walter en Zn., Zeemanlaan 34, Leiden. Wijziging handels naam in: Boekhoudbureau Walter en Zn. M. Tegelaar, Tenveeweg 112, Oegstgeest. Im porteur van stopverf enz. Procuratie verleend ran: Ph. van der Lof, Leiden. van hedenavond 21.56 uur tot morgenochtend 5.35 uur Dc maan kwam heden op te 7.39 uur en gaat onder te 22.47 uur. ONDER DE TRAM GERAAKT. Gistermiddag om vier uur is de vierjarige N. N., woonachtig in de Pluvierstraat te 's-Gra venhage, toen hij onvoorzichtig den rijweg overstak in de Pluvierstraat aangereden door een motorwagen van lijn tien. Met zware in wendige kneuzingen is het slachtoffertje naar het kinderziekenhuis aan de dr. Van Welylaan overgebracht, waar het in den avond aan de "bekomen verwondingen is overleden. KIND IN EEN TEIL WATER VERDRONKEN. Te Son (N.-Br.) is het eenjarig kind van de familie Verkuylen in een teil met water ge vallen en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. NEKKRAMP-EPIDEMIE IN CHILI. In Chili heerscht een nekkramp-epidemie. Reeds zijn meer dan 600 gevallen van nekkramp aangegeven. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Er was een tiental distributieambtenaren, die het niet te nauw hadden genomen in de Juiste verdeeling van de bonnen. Wanneer aan een kaart een bonnetje achterbleef, namen ze dat mee. en gebruikten dit ten eigen bate. Na tuurlijk was dit op den duur uitgekomen, en het gevolg was. dat thans de economische rech ter eenige ambtenaren voor zich verschijnen zag. Het waren elf Jongelieden uit Den Haag. Leiden, Rotterdam en Haarlem, die allen tijdelijk werk zaam zijn geweest te 's-Gravenhage, by het uit reiken van distributiebescheiden. De economi sche rechter wees op de ernstige gevaren, die onze samenleving bedreigen Indien de distributie ln de war raakt, zoodat strenge maatregelen ge nomen moeten worden. De verdachten werden veroordeeld van negen tot twee maanden varl- eerend. Zonder bonnen had T. Kuyt te Katwyk aan Zee zeep gekocht, de rechter veroordeelde voor dat feit tot f. 10 boete terwijl F. v.d. Plas uit dezelfde plaats, die de zeep had verkocht, f. 25 boete kreeg. Terzake het slachten van een schaap stond J. J. v. Dam uit Bodegraven te recht. HIJ werd conform den elsch tot de mini mum straf van zes maanden veroordeeld. De vo rige week had P. G. Verbruggen uit Lelden be toogd, dat hij alleen de koe had geslacht, waar voor hy samen met G. J. Onderwater te Oegst geest te recht moest staan. De zaak werd aan gehouden om nog getuigen te hooren hetgeen thans geschiedde, en daarna werd Onderwater veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf en Verbruggen tot negen maanden gevangenis straf met bevel tot onmlddeliyke gevangenne ming. recteur van de N.V. te Groningen. De overle-1 studiejaar 1942/1943 benoemd tot rector-mag- dene was ridder in de orde van Oranje Nassau, nificus van de rijksuniversiteit te Utrecht. PREDIKBEURT. OUDE WETERING Geref. Kerk: Donderdag nam. 3Vfc uur, ds. v.d. Bos. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Ping- Jum en Zurich cand. L. Tammlnga te Leeuwar den. die bedankte voor Hyiaard, Huins, Lyons en Visvliet. Bedankt voor WKmarsum, ds. E. F. Westra te Metslawler en Hlawler, voor Gronin gen ds. M. Groenenberg te Vlaardlngen. voor Maassluis ds. P. W. Spruyt te Mynsheerenland. Benoemd tot hulppredikers te Utrecht cand. O. Veenlngte, Wezep (wyk ds. J. H. Grolle) en cand. Veenlng te Wezep, (wyk ds. J. H. Grolle) en cand. A. J. de Jong te Nleuw-Lekkerland (wyk ds. B. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht ds. G. H. Kersten te Rotterdam en ds. J. Vreug- denhll te Rljssen. REM. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Oosterbeek cand. H. J. de Kievld. hulpprediker te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer, ds. W. Scheele te Uithulzermeeden, te Rotter dam-Zuid tot mlsslonnair predikant voor den ar beid onder de Chlneczen, cand. J. M. van Min nen te Amsterdam. Drietal te Schettens, cand. H. A. Alberts te Amsterdam, cand. W. Baas, hulpprediker te Heerenveen en cand. J. van Eerden, hulppredi ker te Alkmaar. Aangenomen naar Amsterdam-West, ds. G. Meynen te Naaldwyk. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Nieuwenda® ds. J. H. Velema te Steenwyk en ds. P. Westerly te Theslnge.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1