83ste jaargang DINSDAG 14 JULI 1942 No. 2J242 De Duitsche opmarsch in het Oosten Aan diverse fronten Verspreide Berichten Verduisteren: Engeland en de Sovjet-Unie BINNENLAND Wijzigingen in de rantsoenen van enkele levensmiddelen (IN/T IN LITTIREh De verordening tegen sabotage STADSNIEUWS Zij staan borg SPORT LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been Lelden In aanvulling op het Duitsche weermachtsbe richt van gisteren verneemt het D.N.B., dat de achtervolging in de Zuidelijke zone van het Oostelijke front wordt gekenmerkt door het feit. dat zij thans over een breed front ge schiedt. Hier is sprake van een tactische bewe ging tegen een reeds verslagen vijand en voort zetting van een gewonnen slag. Ten Zuid-Wes ten van Rzjef had zich, evenals in het Noorden van het Wolchof-front, een haard van binnen gedrongen bolsjewisten gevormd, die een be langrijke factor in de vijandelijke berekenin gen beteekende. Gedurende den vinter is Rzjef door de Duitsche troepen hardnekkig verdedigd en de bolsjewisten zijn er niet in geslaagd dit stadje aan den Wolga te bezetten. Daardoor heeft het Duitsche opperbevel het uitgangs punt voor de thans met zooveel succes beëin digde operaties geschapen. De 11-daagsohe slag in dit gebied verdient niet alleen de aandacht om de zware verliezen van de Sovjet-troepen, maar ook om het feit, dat de tactische bedoe lingen der bolsjewisten verijdeld zijn. In militaire kringen te Berlijn verklaarde men gisteravond, dat de achtervolging der bolsje wistische troepen in de Zuidelijke zone van het Oostelijke front thans plaats vindt over een breed front en wel in het gebied, waar de zwarte aarde der Oekraine overgaat in de steppe. Deze achtervolging wordt gekenmerkt door het in halen en overvleugelen der Sovjet-troepen, maar ook door nieuwe doorbraken, waardoor een chaos onder de bolsjewisten ontstaat. Men kan zeggen, dat de bolsjewisten op het Zuidelijke front het bevel over de troepen niet meer in de hand hebben. Voor Tlmosjenko is hierdoor naar het oordeel van leden van den Duitschen generalen staf een catastrofe ontstaan, welker strategische gevolgen men moet afwachten. (D.N.B.) ENGELSCHE PERSSTEM OVER DE OVERWINNINGEN IN RUSLAND. De „Daily Herald" keert zich tegen enkele Britsche militaire deskundigen, die het doel matig achten, aldus het blad, de Duitsche suc cessen aan het Oostelijk front te kleineeren Het argument, dat terreinwinstin Rusland den oorlog niet beslist, houdt volgens het blad geen steek, want men kan zijn tegenstander ook een ruggegraat breken, zonder hem daarbij ter stond te dooden. De Duitsche opmarsch aan het Oostelijk front dreigt het geheele Russische transport te verlammen of heeft dit wellicht reeds gedaan. (DJN.B.). TURKSCHE AMBASSADEUR BIJ HITLER. De Fülirer heeft gisteren in zijn hoofdkwar tier in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Rib- bentrop, den van zijn post vertrekkenden Turk- schen ambassadeur te Berlijn. Gerede, ontvan gen. (D.N.B.), DE SCHENDINGEN DER ZWEEDSCHE NEUTRALITEIT. Ten aanzien van de door bolsjewistische duik- booten in Zweedsche territoriale wateren ge pleegde neutraliteitsschendingen heeft de Zweedsche pers reeds op ondubbelzinnige wijze een standpunt bepaald, zoodat men in toon aangevende Duitsche kringen afziet van een bespreking. De Wilhelmstrasse bepaalt zich er toe de opwinding der Zweedsche openbare mee ning in het licht te stellen en aan de opvatting uitdrukking te geven, dat het Zweedsche volk iedere maatregel zijner regeering wel zal goed keuren, welke m staat is zulke incidenten in het vervolg te verhinderen. Wat v het vliegen van Britsche vliegtuigen over Zweedsch gebied betreft, gaat het, naar de meening van de Wilhelmstrasse om een systematische schending der neutraliteit, die ten doel had zich te ont trekken aan militairen afweer, ten einde op die wijze beter aanvalshandelingen te kunnen uit voeren tegen een tegenstander. Zonder vooruit te loopen op het standpunt van de Zweedsche pers gelooft men reeds thans, dat deze bijzonder flagrante neutraliteitsschending gebrandmerkt moet worden. CDNH.). ATTLEE ERKENT JUISTHEID DER DUITSCHE TORPEDEERINGSCIJFERS. Uit Lissabon meldt het blad „Dagposten": Een correspondent uit Londen deelt mede, dat het laatste debat in het Lagerhuis een pikant naspel heeft gehad in de Army and Navyclub. Na de vergadering ontmoette Attlee 111 deze club twee der agressiefste tegenstanders der re- geering, de lagerhuisleden Winterton en Lipson. Reeds bij het Lagerhuisdebat had Attlee duide lijke teekenen van zenuwachtigheid getoond en dit werd er niet beter op, toen de beide heeren in de club de discussie over het zwijgen der admiraliteit ten aanzien van de scheepsverlie- zen wilden voortzetten. Winterton zeide, dat dit zwijgen slechts kon beteekenen, dat de Duit sche torpedeeringscijfers juist waren Daarop verklaarde Attlee zeer geprikkeld: „Ja. dat is volkomen juist. De cijfers stemmen met de onze overeen en dat is juist het treurige". (D.NJB.) DE V. S. ALS ERFGENAAM VAN HET BRITSCHE RIJK. Waarlijk sensationeel moeten, volgens de mee ning van Duitsche politieke kringen, de uit de Ver, Staten komende berichten zijn, volgens welke ten eerste de Amerikaansche regeering met toestemming van de Canadeesche, Ameri kaansche strijdkrachten in Canada heeft ge stationeerd en nieuwe contingenten derwaarts zal zenden, en ten tweede, dat voor de eerste maal een Amerikaansche admiraal is benoemd tot opperbevelhebber van de Bermuda's. Beide berichten verraden, dat Roosevelt doelbewust er aan vasthoudt zoo veel mogelijk profijt te trekken uit de moeilijkheden van Groot-Brit- tannie. Het gaat dus, naar men in Berlijn verklaart, om een geprononceerde politieke manoeuvre, teneinde zich in het bezit te stellen van waar devolle stukken van de Britsche nalatenschap. Men acht het waarschijnlijk, dat Churchllls laatste verblijf in de V.S. er voor gebruikt is om de officieele Britsche goedkeuring voor deze duidelijke erferniszwendelarij af te persen. In de Wilhelmstrasse ziet men deze feiten als een bevestiging van de Duitsche stelling, dat Roosevelt het bondgenootschap met Groot- Brittannië niet in den zin van trouwe verbon denheid en broederschap, maar uitsluitend voor zijn egoïstische doelstellingen uitbuit. Men kan reeds thans voorzien, wanneer Roosevelt het Britsche rijk als uitverkocht zal beschou wen. (A.N.P.) van hedenavond 21.57 uur tot morgenochtend 5.35 uur De maan kwam heden op te 6.39 uur en gaat onder te 22.16 uur. ONTHULLING IN DUITSCH BLAD. Onder het opschrift „Een Onthulling", publi ceert het „Hamburger Fremdenblatt" een arti kel, waarin onder meer een diplomatiek docu ment wordt bekend gemaakt, welks inhoud aan toont, „dat de Britsche samenwerking met de Sovjet-Unie het uitvloeisel van een jarenlang gevolgde politiek is". Het document bestaat uit aanteekeningen van den toenmaligen Franschen ambassadeur te Londen, Corbin, die een onder houd van Corbin, met den permanenten onder staatssecretaris van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, Sir Robert Vansittart, weergeven. Ten bewijze van de echtheid publi ceert het blad tevens het facsimile van het manuscript. De voorgeschiedenis wordt gevormd door de Engelsch-Fransche conferentie te Londen op 3 Februari 1935. In het communiqué over die conferentie werd de wenschelijkheid uitgespro ken van een algemeene regeling der. wapen- vraagstukken, van een luchtpact en een systeem van veiligheid met inbegrip van Duitschland, dat zou worden aangevuld door een Oostelijk pact met de Sovjet-Unie naar het voorbeeld van het Westelijke pact van Locarno. Corbin schreef: „Sir .Robert Vansittart heeft mij ge zegd, er slech'ts voordeelen in te zien, dat de regeering der Sovjet-Unie officieel haar goed keuring hecht aan de regeling, genoemd in het Engelsch-Fransche communiqué van 3 Februari". Vansittart, zoo schreef Corbin verder, heeft den avond te voren van den Sovjet ambassadeur bezoek gekregen en hem. daar de Sovjet-ambassadeur uiting gaf aan een zekex-e vrees ten aanzien van de uitwerking der door de Britsche en Fi-ansche ministers genomen besluiten, gezegd, dat het Duitsche gevaar een gemeenschappelijk gevaar voor geheel Europa beteekent en- het dus onverstandig zou zijn te denken, dat Engeland onverschillig zou blijven toezien, bij een conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. In dit gesprek met den Sovjet-ambassadeur Maisky, onthult Vansittart, zich- reeds in 1935 als de geestelijke leider van een Britsche ora- singelingspolitiek tegen Duitschland met actieve medewerking van het bolsjewisme. Het Britsche bondgenootschap met de Sovjet-Unie, dat reeds begin 1935 van Engelsche zijde gesuggereerd werd op een tijdstip dus, dat de Sovjet ambassadeur er nauwelijks aan durfde denken is intusschen geworden tot het bestanddeel van een Britsche politiek, die, na de nederlaag van Duitschland. het bolsjewisme tot den po- litie-agent van Engeland in Europa wilde ma ken. Niet de zgn. vernedering der Westelijke mogendheden te München en niet de bezetting van Praag heeft dus Engeland de gedachte aan een tweeden omsingelingsoorlog tegen" Duitschland gegeven. Den mannen uit de om geving van Vansittart heeft die omsingeling als einddoel reeds in het begin van 1935 voor den geest gestaan. Voor hen woi-dt dus slechts een streven van jaren bekroond.wanneer zii thans de voldoening kunnen hebben, dat de bolsjewis ten de bondgenooten van Engeland zijn gewor den en dat zij zich in het geval van een geal lieerde ovei-winning de door Engeland aange stelde politieheerschers van Europa mogen ge vóelen. (D.NJB.). MEER VLEESCII, DOCH MINDER BOTER, MELK EN KAAS. Met het oog op de voedselvoorziening tijdens den komenden winter ziet het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd zich voor de noodzaak geplaatst enkele rantsoenen te verlagen en wel van boter, melk en kaas. De verlaging van het boterrantsoen is echter zoodanig geregeld, dat de rantsoenen van personen tot 21 jaar ongewijzigd blijven. Naar verwachting zul len deze rantsoenen gedurende den winter worden gehandhaafd. Tegenover deze verlagingen heeft het rijksbureau voor de voedselvoorziening voor geruimen tijd een verhooging van het vleeschrantsoen kunnen stellen. Het laat zich bovendien aanzien, dat de aardappel oogst van dien aard zal zijn, dat in den komenden winter het aardappelrantsoen hooger zal kunnen worden gesteld dan ge durende den afgeloopen winter het geval was. BOTER. Het boterrantsoen voor volwassenen zal met ingang van 15 Juli worden teruggebracht van 175 gram per week op 146 gram. Het boter rantsoen voor minderjarigen, dat thans 175 gram per week voor personen van 421 jaar en 37 gram per week yoor kinderen van 04 jaar bedraagt, blijft echter ongewijzigd ge handhaafd. Een en ander wordt bereikt, door dat voortaan in plaats van eens per 10 dagen slechts eens per 12 dagen een bonnummer voor boter zal worden aangewezen, terwijl voorts voor de minderjarigen eens per 60 dagen een extra rantsoen van 250 gram (kinderen bene den 4 jaar 125 gram) beschikbaar zal worden gesteld, KAAS. Met ingang van 9 Augustus wordt het kaas rantsoen, dat thans 125 gram per week bedraagt, verlaagd tot 75 gram per week. Dit wordt be reikt, doordat met ingang van genoemden da tum per distributieperiode van 4 weken in plaats van 5 bonnen èi 100 gram slechts 3 bonnen k 100 gram zullen worden aangewezen. MELK. Met ingang van 6 September a.s. wordt het melkrantsoen voor kinderen beneden 4 jaar, dat thans 1 liter per dag bedraagt, teruggebracht op 3/4 liter per dag. Voor kinderen van 4—14 jaar blijft het tegenwoordig rantsoen van liter per dag gehandhaafd. VLEESCH. Het vleeschrant-soen zal met ingang van 19 Juli a.s worden verhoogd van 250 gram per week, been inbegrepen, tot 300 gram per week, been inbegi'epen. Voor kinderen beneden 4 jaar be teekent dit een verhooging van 125 gram tot 150 gram. De verhooging van het vleeschrant soen zal worden bereikt door op de „b"-bonnen in plaats van 25 gram per bon 50 gram per bon beschikbaar te stellen. Met ingang van 19 Juli zullen derhalve wekelijks 2 ,a"-bonnen a 100 gram en 2 ,,b"-bonnen k 50 gram geldig worden verklaard. TENTOONSTELLING E. BLOKLAND—TóTII KUNSTZAAL „PRO ARTE". De tentoonstelling van mevr. BloklandTóth ls een merkwaardig voorbeeld van werk, da* man. nelljk krachtig ls en toch doortrokken is van vrouwelijke charme en sentiment. Ofschoon zij zonder twijfel veel heeft te danken aan de door haar zelf genoemde voorbeelden van Gogh, Jan Sluyters en Wlm Schumacker, ls het haar ge lukt deze Invloeden geheel in eigen geest te ver werken, zoodat zij zelfstandig tegenover haar groote vooi'beelden staat. Reeds een aantal teekenlngen toont haar kracht en tevens haar gave om sfeer te scheppen. In haar olievei-fschllderijen toont zij overtuigend, dat zij niet is blijven hangen op één bepaalde techniek Zij ls in haar techniek op den keper beschouwd, even veelzijdig als ln haar genres. Van haar stillevens is ons bijzonder opgevallen No. 17, een schaal met appels in een polntllle- achtige techniek, die een fijne kleurvlbratle te voorschijn roept. Zeer mooi ls ook No. 16, even eens een stilleven met appels, waarin de krach tige en gedurfde kleurtegenstelllngexx uitnemend tot haar recht komen. Er zijn nog meer aan- tx-ekkelijke stillevens, die we nu kortheidshalve laten rusten. Onder de bloemstukken onderscheiden zich ln de eerste plaats de „Lellen", No. 11, die ons verschijnen als voorname, koninklijke bloemen, die haar kelken opensprelden als een mysterie van schoonheid. En niet minder mooi zijn de plastisch zoo prachtig gedane Artisjokken. No. 5, die suggestief los komen van den achtergrond. En wat zijn die bloemstukken prachtig van kleur! Talrijke landschappen vragen verder onze prijzen de aandacht. Ik denk aan het geheel met het tempermes uitgevoerde „Zomer op Walcheren", een korenveld, vlammend goud tegen den ach tergrond der duinen. De kleuren z(jn hier zeld zaam verdiept. Wondermooi ls ook een bloelende bongerd, in prille, malsche en frlssche kleuren, een Juichend kleurenspel. Ik zou eigenlijk uit voerig moeten spreken over een Zeelmpressle, een Veluwsch landschap, een mooie compositie van oude boomen, een opkomend onweer, enz., doch een enkel woord over figuur en portret mag niet achterwege blijven. Ik denk in het bijzonder aan het voorname portret van dr. J. J. Esser, aan dat van de beeldhouweres F. Heil en vraag daarna uw aandacht voor een paar kinderportretten. Men merkte op, hoe Juist deze zijn gedaan en hoe de psychische gesteldheid van de geschilderden ge heel op den voorgrond komt. Een zeer mooie compositie, prachtig van kleur en fijn van stem ming ls de figuur, die zij „Madonna" noemt. Men Tette hier ln het bijzonder, trouwens ook bij andere werken, op de uitnemende wijze, waar op de handen geschilderd zijn En tenslotte noem Ik u de zedig kijkende goed getypeerde Over- ijselsche meisjes met haar zwierige kantmutsen en zware bloedkoralen colliers. Een zeer mooie tentoonstelling van een begaafd kunstenares. N. J. Swlerstra. DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET. Gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met 26 Juli a.s. geeft elke dei* met „36" genummer de bonnen van de boterkaart en van de vet- kaart recht op het koopen van 125 gram boter. Voorts kunnen gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en het 12 September a.s. personen van 4 tot en met 13 jaar op elke der bonnen „re serve 3-35" en .reserve 3-36" en personen van 14 tot en met 20 jaar op elke der bonnen serve 2-35" en „reserve 2-36'", 125 gram boter verkrijgen. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar wordt gedurende laatstgenoemd tijdvak 125 gram boter beschikbaar gesteld op den met „reserve 4-36" gemerkten bon. DR. F. O. BRUYNING. Dr. F. O. Bruyning, te 's-Gravenhage, die- benoemd is tot dii'ecteur-generaal van de volks gezondheid, is geboren 7 Februari 1893 te Wa- geningen, waar zijn vader directeur was van het rijksproefstation voor zaadcontrole. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam stu deerde hij in de geneeskunde, In 1918 behaalde hij het arts-diploma en twee jaren later pro moveerde hij op het proefschrift: „Hoorstom- heid." In het Wilhelmina-gasthuis te Amster dam was dr. Bruyning assistent in de afdeelin- gen besmettelijke ziekten en interne ziekten. In 1921 werd hij als arts verbonden aan de Am- sterdamsche vereeniging ter bestrijding der tu berculose. Het jaar 1924 bracht dr. Bruyning naar Italië, waar hij muziek studeerde en ook wel als concertzanger optrad. Toen hij het jaar daarna in Nederland terug kwam, zag hij zich benoemd tot officier van gezondheid bij het Ned. Indische leger. In 1929 werd hij als zoodanig gepensionneei'd. Hij was tijdelijk be last met de directe controle van de rijksver zekeringsbank en werd in hetzelfde jaar be noemd tot hoofd der medische afdeeling van de inspectie van den geneeskundigen dienst der landmacht, welke functie hij bekleedde tot 1931 in welk jaar hij de functie aanvaardde van districtstuberculosearts te Dordrecht. Als zoo danig was de thans benoemde directeuivgene- raal tot 1 Juli j.l. werkzaam. WIJ RUKKEN OP. Ja landgenoot, ook wij rukken op tegen het bolsjewisme, want ook Nederland is vertegen woordigd, en eervol vertegenwoordigd, aan het Oostfront. Daarvoor hebben die dappere kerels gezorgd, die zich meldden als vrijwilliger voor den strijd tegen de sovjets. Velen begrijpen het niet, velen beseffen niet, hoe dankbaar wij deze Nederlandsche mannen moeten zijn, deze strijders voor de toekomst van ons land en volk. Maar er zijn ook velen, die weten, dat het hun plicht is voor onze frontsoldaten te doen wat mogelijk is. Zij zijn het, dit ons verzor gingsfonds steunen, die het ons mogelijk ma ken steeds meer pakketten met sigaren, siga retten, tabak, boeken, tijdschriften en nuttige gebruiksvoorwerpen te zenden. Landgenoot dit fonds steunen is ook uw plicht. Het gironum mer is 432100 t. n. verzorgingsfonds Vrijwilli gerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HET OFFENSIEF IS BEGONNEN. Aan het Oostfront is het groote offensief begonnen. Reeds zijn de verbonden legers vele dagmarschen opgerukt. Reeds meldden de weermachtberichten nieuwe groote successen. Duizenden moedige mannen hebben den strijd aangebonden tegen de bolsjewistische horden. En zij zullen overwinnen. Zij zullen de kete nen van Europa verbreken. Ook voor het welzijn van ons land en volk hebben zij zich ingezet. Ook uw huis en haard verdedigen zij daar ginds in het Oosten. Dan is het ook uw plicht te zorgen dat wanneer deze strijders gewond raken, zij alle hulp krij gen die noodig is. Er is een ambulance opgericht, die deze hulp kan verleenen. Steunt deze ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement voor bijzondere, economische aangelegenheden is benoemd tot voorzitter van den raad van toezicht op de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V. te 's-Gravenhage, F. B. J. Gips te Wassenaar. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft ter waar schuwing van onbezonnen elementen tegen da den van sabotage, waartoe de vijand den laat- sten tijd de bevolking der bezette gebieden in versterkte mate opzet, een vrij groot aantal gij zelaars gevangen doen zetten. Tot hetzelfde doel, de beveiliging van de uitvoering van zijn mili taire opdracht, is ook gisteren de verordening van kracht geworden betreffende den afweer van daden van sabotage, gericht tegen de be zettingsmacht. - Herhaaldelijke, tegen de bezettingsmacht en in het bijzonder tegen installaties van de Duit sche weermacht gerichte pogingen tot sabotage hebben aanleiding gegeven tot het gebruikmaken van Nederlanders voor de bewaking van bepaalde objecten. Herhaaldelijk moest worden geconsta teerd, dat zulke bewakingsopdrachten, niet of niet voldoende nagekomen werden. Dat kan alleen reeds met het oog op de open bare veiligheid, welker handhaving ook in het belang van de Nederlandsche bevolking is, niet geduld worden. Wie een hem ter beschei-ming tegen daden van sabotage verleende opdracht, onder welke omstandigheden of invloeden tot deze daden ook aanleiding mocht zijn gegeven, niet plichtsgetrouw pn nauwgezet nakomt, ste.lt zich bloot aan de zwaarste bestraffing en wordt volgens art, 1 van de genoemde verorde ning met den dood gestraft. Viijheidsstraflen kunnen slechts in minder ernstige gevallen worden gegeven. Zelfs in geval van een slechts door nalatigheid ontstane overtreding van een bewakingsopdracht worden deze straffen gege ven wanneer door de daad eenigerlei schade is ontstaan. De medoogenlooze bestrijding van alle daden van sabotage eri andere tegen de bezettings macht gerichte misdaden eischte echter niet slechts een intransigent optreden tegen ieder, die bereid is tot dergelijke daden. <maar ook de scherpste bestraffing van allen, die, op de hoog te zijnde van een dergelijke daad, ook wanneer daartoe slechts plannen bestaan, hun plicht tot loyaal optreden jegens de bezettende macht schenden. Volgens art. 2 der verordening wordt degene, die van een misdrijf tegeh de bezettende macht of van het voornemen tot zulk een misdrijf in geloofwaardigen voito kennis krijgt en nalaat een instantie der Duitsche weermacht of der Duitsche politie onverwijld hiervan te verwit tigen, gestraft met dezelfde straf, waarmee de dader wordt bedi'eigd, voor het geval het mis drijf wordt volvoerd. Dat beteekent. dat bij een misdrijf, waarop de 'doodstraf staat, niet alleen de dader zelf, maai- ieder, die op eenigerlei wijze in geloofwaardigen vorm kennis heeft gekregen van het plan tot de daad, doch nage laten hééft hiervan volgens voorschrift aan gifte te doen, zijn leven heeft verspeeld. Artikel 3 der verordening client eveneens tot den veelomvattenden, doelmatigen afweer van alle handelingen, gericht tegen de bezettende macht. Het is gericht tegen een ieder, die een persoon, van wien hij weet, of, de omstandig heden in aanmerking genomen, moet aanne men, dat hij deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende mogendheid of een dergelijk mis drijf in den zin heeft, niet onverwijld aangeeft bij de Duitsche 'politie of de Duitsche weer macht of die een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of in anderen vonn steun ver leent. In al deze gevallen wordt de schuldige als regel getroffen door dezelfde straf waarmee de geholpen dader wordt bedreigd, ln geval het misdrijf is volvoerd. Een nieuw element met betrekking tot de strafvervolging brengt tenslotte artikel 5 der verordening. Volgens dit artikel zijn van nu af functionarissen der Nederlandsche politie of leden van een formatie, die gesteld is onder de instructie en bevelen der Nederlandsche politie, onderworpen aan de buitengewone rechtspleging voor leden van S.S. en politieformaties met bij zondere opdracht, als zij een strafbare handeling tegen de bezettende macht plegen. Daardoor wordt ook deze verordening een on dubbelzinnige, scherpe waarschuwing aan het adres van al degenen, die thans .spelen met de gedachte, dat zekere, door hen gehoopte acties der vijandelijke mogendheden het signaal zou den kunnen zijn voor eigen handelingen, gericht „tegen de bezettende macht Moge leder beseffen, dat al dergelijke pogingen in de kiem worden gesmoord en dat allen, die zich daar ln eeniger lei vorm medeplichtig machten maken, met on verbiddelijke hardheid onschadelijk worden ge maakt. ARBEIDSONGEVAL. Gistermorgen is de 39-jarige bankwerker W. J. uit Amsterdam bij het verrichten van werk zaamheden op het téi-rein der Stedelijke Licht fabrieken alhier van een hoogte van 8 meter van een bordes gevallen, waarbij hij op een trapleuning en een ijzeren trap terecht kwam. Hoewel de val nog eenigszins werd gebroken, doordat J. tijdens zijn tuimeling een touw kon vastgrijpen, bekwam hij toch ernstige verwon dingen aan hoofd en handen, waaronder ver moedelijk een hersenschudding. In bewusteloo- zen toestand is het slachtoffer door den Eerste- Hulpdienst overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Potterij Zaalberg, Hooge Rijndijk F. 62, Zoeterwoude. Vennooten: H Zaalberg, Leiden en M. H. Zaalberg. Zoeter woude. Bovengenoemde zaak is een voortzetting van de N.V. Aardewerkfabi-iek „De Rijn" voor heen H. Zaalberg, in liquidatie. Commanditaire Venn. „Firma Thomas Admi raal" (Beperkende Bepalingen), Hoofdstraat 58, Noordwijk, Vischhandel, verwerking van vlsch; bloembolienkweekerij en -handel. Beheerende vennooten: H. Admiraal Thzn. en J. Admiraal Thzn., Noordwijk a/Zee. Aant. venn. bij wijze van geldschieter: één. Bovengenoemde zaak is een vooi-tzetting van de firma ..Thomas Admi raal" in liquidatie. Wijzigingen: N.V. Aardewerkfabilek ..De Rijn" voorheen H. Zaalberg, Hooge Rijndijk F. 62. Zoeterwoude. De N. V. is met ingang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getreden. Vereffenaar: H. Zaalberg, Leiden. Firma „Thomas Admiraal". Hoofdstraat 58, Noordwijk a/Zee. Vischhandel, verwerking van visch; bloembolienkweekerij en -handel. Boven genoemde vennootschap onder firma ls in liqui datie getreden. Vereffenaar: H. Admiraal en J. Admiraal. Noordwijk aan Zee. Naamlooze Vennootschap N. Zandbergen Wzoon's Bloembollenbedrijf, Rijsjes 16, Oegst- geest. De N.V. is met ingang van 30 April 1941 ln liquidatie getreden. Liquidateur: J. C. Wag- tendonk, Voorschoten. Naamlooze Vennootschap Bloembollenkwee- keiij J. Pijnacker en Zonen, in liquidatie. Hee- reweg 227, Lisse. Bovengenoemde N.V. heeft haar bezittingen en belangen, alsmede verplich tingen op den voet van het overdrachtsbesluit 1942 overgedragen. De notarieele akte van deze overdracht is gepasseerd op 25 Juni 1942 ten overstaan van notaris mr. G. J. Roes te LLsse. ONS ALLER PLICHT. AT lEN bekend Nederlandsche Y f- luidt, dat een kat, die in het nauw zit, Ji rare sprongen doet. En als in dit ver band een blik wordt geworpen op hetgeen de oorlogvoerende geallieerden verrichten, dan blijkt onomstootelijk, dat deze in het nauw ge dreven worden en aan verschillende fronten reeds zelfs met den rug tegen den muur staan. Deze feiten zijn eenmaal niet te loochenen. Vriend -en vijand weten maar al te goed, dat de kansen voor den uitslag van de~ i oorlog met 20 tegen 1 in het voordeel van de asmo- gendheden zijn. De oorlogvoering ter zee ls geheel in Duitschland's voordeel, we behoeven slechts de groote scheepsverliezen nader te be zien. De strijd in Afrika, waar Rommel de En- gelschen heeft teruggedreven tot kort voor Alexandrië. Ten slotte het Oostfront, dat over honderden kilometers aan het wankelen is ge bracht, allemaal feiten, die door voor- en te genstander niet kunnen worden weggecijferd. Daarom zien wij de geallieerden rare sprongen doen. Het ergste is evenwel dat met die rare sprongen veel narigheden buiten deze geal lieerde landen bereikt kunnen worden. Wat is het gpval? Deze geallieerden roepen via de radio de bewoners van de bezette gebieden op om tot sabotagedaden over te gaan en het is te begrijpen, dat de bevolking van zoo'n bezet gebied de dupe wordt van daden, welke door heethoofden woi'den verricht. Allereerst is het een immoreele daad op te hitsen. Hf), die ginds kalm achter een microfoon zit, heeft niet het recht de bevolking in een ander land tot franc- tireursdaden aan te sporen. Deze moet immers weten, dat dergelijke daden met den dood ge straft kunnen worden. Het is nu eenmaal een vaststaand feit, dat de status van een bezet gebied vei-plichtingen oplegt, verplichtingen, die o.a. rust en orde heeten. De taal der wapenen heeft gesproken en nu hebben wij allen tot plicht loyaal de voorschriften van de bezet tende macht na te leven. De gisteren genomen maatregelen toonen nogmaals duidelijk aan, dat de Duitsche overheid het vaste besluit heeft de orde en de rust in ons land te handhaven, om daarmede de veiligheid van de weermacht, die voor de toekomst van Europa strijdt, te waarborgen. Een duizental gijzelaars moet er voor borg staan, dat deze voorschriften wor den nageleefd. De ontwikkeling der historie eischt zulks. Geen enkele bezettende macht ter wereld zou onder de gegeven omstandigheden eenige consideratie hebben met elementen, die er op uit zijn sabotagedaden te verrichten. De bezettende macht heeft haar waarschu wende stem laten hooren. Moge deze stem niet misverstaan worden en er toe bijdragen, dat iedereen het hoofd koel houdt, opdat er niet overgegaan behoeft te worden tot maat regelen, welke voor ons minder prettig zijn. Degenen aan den overkant van het Kanaal, die ons volk ophitsen, staan het Nederlandsche be lang daarmede niet voor. "Zij zijn vervreemd van die belangen. Het feit van de bezetting heeft 'n anderen plicht, een plicht van saam- hoorigheid, van loyaliteit van alle bevolkings klassen. De Nederlandsche bevolking 'heeft het thans zelf in de hand de veiligheid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waarborgen. Zij staan borg met hun leven. Laat ieder dat begrijpen. WATERPOLO. Zwlp (adsp.)De Zijl (adsp.) 06 De wed strijd Zwlp (adsp.)De Zijl (adsp.) eindigde in een 60 overwinning voor de Leldenaars. Rust ging ln met 20. WEDSTRIJDEN A.Z.C.(AIphcn) Woensdag worden ln Alphens zwembad gespeeld: A.Z.C. I Forel I (Woerden) en A.Z.C. HBoskoopü. WIELRENNEN. DE NATIONALE BAANKAMPIOENSCHAPPEN Het aantal inschrijvingen voor einde dezer week te Amsterdam te houden nationale baan- kampióerxschappen ls voor alle onderdeelen groo- ter dan verleden Jaar. Voor de achtervolging zui len niet minder dan 32 (v. J. 17) renners uit komen. waardoor waarschijnlijk bijzondere maat regelen noodig zullen zijn om op tijd gereed to komen. De sprint voor amateurs telt 32 (v. J. 28) deelnemers, die voor onafhankelljken 9 (v. j. 8) en die voor professionals 25 (v.J. 14). Voor het nummer over den langen afstand hebben zich 55 gegadigden gemeld. Alle kopstukken uit de Nederlandsche wlelerwereld hebben Ingeschre ven. Alleen Faanliof ontbreekt bij de amateur sprinters. De voornaamste Inschrijvers zijn: sprint amateurs: C. Bijster, P. Duyns, Chr. Krops- man, M. V. Boheemen en H. Hoek, Sprint onaf hankelljken: A. Kremers, C. de Best, B. van Rijn, J. Pronk en J. Lust. Sprint professionals: A. v. Vliet, J. Derksen, J. v.d. Vijver, B. v.d. Voort, B. Remkes, H. Lakeman, G. Boeyen, P. Evers, L. Motke, D, Grocnewegen, A. v. Amsterdam en J. Braspennlnx, Achtervolging: G. Schulte, D. Klink, D. Groenewegen, B. v.d. Voort, A. v. Am sterdam, A. de Korver, C. Pellenaars, P. Evers, Chr. v. Gent, A. Steenbakkers, L. Motke, C. Bak ker. C. Joosen, M. v. Eers, G. Peters, G. Boeyen, J. Braspennlnx en H. Lakeman. Lange-afstand- nummer: J. Derksen, P. Evers, B. Remkes, W. Reuter, J, Lust, C. v. Gent, A. Steenbakkers, G. Schulte, D. Groenewegen, T. Metke, C. Bakker, A v. Vliet, J. Pronk, C Pellenaars, D. Klink, J. Kremers, C. Joosen, M. v. Oers, G. Peters, C. de Best. Cf. Boeyen, H. Lakeman, A. de Korver, C. Wijdenes, A. v. Amsterdam, G. Hesllnga, B, v. Rijn, J. v.d. Vyver en B. v.d. Voort. De wedstrijden worden ook dit Jaar ln coöpera tief verband gereden, hetgeen wil zeggen, dat de prijzen voor profs en onafhankelljken worden betaald uit de ontvangsten. Hoe meer publiek er komt, des te meer kunnen de renners verdie nen. TENNIS. OM DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN De wedstrijden om .de verschillende nationale tennlstltels zijn gistermiddag op de Metsbanen te Schevenlngen begonnen. De Inschrijvingen zijn, ondanks de tijdsomstandigheden, zeer groot. Bij de héeren ontbreekt onze titelhouder Van Swol dit Jaar op het appél, hetgeen natuurlijk zeer te betreuren Is. Ongetwijfeld beteekent dit een attractie minder. De hekende kampioene bij de dames, mej. Rollln Couquerque, ls echter ook dit Jaar aanwezig en zl) maakt ook thans een goede kans. WIJ zagen op den eersten middag mej. Rollln Couquerque den strijd aanbinden tegen mevrouw NoordhoekHegt. De kampioene spande zich hoegenaamd niet ln en won gemakkelijk met 6—2, 6—1. Er was verder een spannende partij tusschen mej. Godefroy en mej. Marlnkelle. Velen gaven eerstgenoemde in deze kampioenschappen een kans. Zij won deze eerste ronde met 62, 86, doch zonder strijd ging dat niet. Vooral ln de tweede set kwam mej. Marlnkelle aardig opzetten. Van een achterstand van 42 bracht zij het nog tot 65 in haar voordeel, doch moest zich toen op 86 gewonnen geven. Mej. Godefroy komt thans tegen mej. Fischer in de volgende ronde. Deze behaalde een over winning van 63, 61 op mej. mr. R. van étg Veen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1