83sfe Jaargang MAANDAG 13 JULI 1942 No. 25241 Bekendmaking Rustelooze achtervolging in het Oosten STADSNIEUWS Duitschland wint op alle Fronten Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: Kerk- en Schoolnieuws Verspreide Berichten Italiaansche Weermachlsberichfen De „Gevangenschap" der Nederlandsche Regeering Ie Londen Bekendmaking aan familie en vrienden van in Nederlandsch-lndië geïnterneerden DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Extra Duilsch Weermachlsbericht LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Den laatstcn tijd heeft de vijand, met het oog op de hem bedreigend^ vernieti gende nederlagen in het Oosten, in versterkte mate door radiouitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de door Duitschland bezette Weste lijke gebieden aangezet tot daden van sabotage. Ter waarschuwing van onbezonnen elementen tegen dergelijke handelingen heb ik, ter beveiliging van de uitvoering van mijn militaire opdracht, een vrij groot aantal inwoners des lands als gijzelaars gevangen doen zetten. Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met him leven. De bevolking heeft het in de hand om door een bezonnen optreden en door mede werking bij de verhindering van daden van sabotage van iederen aard de veilig heid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waar borgen. De lijst met de namen der gijzelaars zal gepubliceerd worden. w. g. Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland, Generaal der Vliegers, FR. CHRISTIANSEN. Verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden tot afweer van handelingen tegen de bezettende macht. Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (rgbl. i s. 778) verorden ik: Artikel 1 1) Wie opzettelijk een op dracht tot bewaking niet of niet voldoende uitvoert, die hem ter bescherming tegen daden van sabotage is gegeven door den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland of een door hem aangewezen instantie, door den General-Kommissar für das Sicher- heitswesen und höhere SS- und Polizei- führer, of een door hem aangewezen in stantie, of krachtens machtiging van een dezer instanties door een Nederlandsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige gevallen met vrijheidsstraf ge straft. 2) Indien de daad door nalatigheid is begaan, dan is de straf gevangenis of hechtenis. Indien ingevolge der nalatig heid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1). Artikel 2 1) Wie in geloofwaardigen vorm kennis krijgt van een misdrijf tegen de bezettende macht of van het voorne men tot zulk een misdrijf, en nalaat een instantie der Duitsche politie of der Duit- sche weermacht terstond daarvan te ver wittigen, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd in ge val het misdrijf is volvoerd. 2) In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3) Indien geen poging tot misdrijf is ge daan, kan worden afgezien van straf. Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet of, de omstandigheden in aanmerking genomen, moet aannemen, dat dezè deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende macht, of een dergelijk misdrijf in den zin heeft, niet terstond aangeeft bij een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is vol voerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden even eens. Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de artikelen 1 tot 3 zijn misdrij ven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der verordening nr. 52/1940, be treffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, in de versie der bekend making nr. 72/1942- Artikel 5. Indien een functionaris der Nederlandsche politie of een lid van een formatie, die ondergeschikt is aan de in structie en bevelen der Nederlandsche po litie, een strafbare handeling tegen de be zettende macht pleegt, dan is voor zijn berechting de buitengewone rechterlijke macht voor leden der SS. en voor leden der politieformaties in bijzonderen dienst, uitsluitend bevoegd, voor zoover deze be voegdheid niet volgt uit artikel 1 der ver ordening 12/1940 over de bevoegdheid van den (Duitschen) krijgsraad van 8 Juni 1940, Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondi ging. Den Haag, 13 Juli 1942. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Ds. TOUW BEROEPEN. Ds. II. C. Touw, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep onbvangen naar de Ned. Herv. Gemeente in Den Haag. FEESTAVOND P.P.A. Voor een goed bezette zaal vierde de Leidsche Neutrale Wandelsportver. P.PA.. haar 2-jarig bestaan in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Oneer de aanwezigen merkten wij o.a. op be stuursleden van „De Zuid-Hollandsche" en van vele zustervereenigingen en de heeren S. Janse Jr., H. Boom en D. van Bommel, terwijl door de ver. „DBB." en laatstgenoemde heeren bloemstukken werden aangeboden. Nadat het PPA..-dames-comité het bestuur een enveloppe met inhoud had overhandigd, nam de voorzitter, de heer W. F. H. Schroder Sr. het woord en schetste in korte trekken de loopbaan van PPA. De aanwezigen hebben van een uitstekend programma genoten, waarvoor den optredenden gezelschappen, het tooneelgez. v. d. Woerd, de acrobatengr. „De Thorbuno's", „Paulo's Melo- disten" en de PPA-dames-turngroep een woord van lof toekomt. Na afloop bood de voorz. den leiders der op tredende gezelschappen een blijvende herinne ring aan. KWEEKSCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Geslaagd voor het einddiploma (diploma B) S. J. van Aggelen te Leiden, A. W. Bal te Haar lem, M. H. Borren te Amersfoort; A. Broersma te Franeker; A. J. Broersma te Franeker; R. C. Donkers te Leiden; M. E. Engberts te Delft; L. A. Gersen te Leiden; R. F. Keuls te Oegst- geest; E. S. Hamburger te Leiden; J. Kuperus te Leiden; F. E. Leujes te Leiden; M. van der Molen te Leiden; F. C. Ott te Haarlem, H. F. Ott te Haarlem, P. Roest te Oegstgeest; J. A. Scheffer te Almelo, M. S. van Smaalen te Amersfoort; M. Visser te Alkmaar en H. J. W. Wesselo te Voorschoten. Het diploma A. werd behaald door; E. M. L. van Suchtelen van de Haare te Apeldoorn; E. J. M. Bruyning te Haarlem, G. de Graaf te Leiden en J. J. Dinant te Leiden. CONCERT IN DEN LEIDSCHE HOUT. Het Leidsch Politie Muziekgezelschap onder leiding van den directeur M. Bolderdijk zal Donderdag as. om 8 uur een concert geven in den Leidsche Hout. Het programma luidt als volgt: 1. Groet aan Beek, marsch, Herm. Lureman. 2. Cavalerie Légère, ouverture, F. v. Suppé, arr. Fern. Register. 3. Les Dragons de Villars. opéra de Millart, arr. Ch. Muldermans, 4. Mooi Am sterdam, marsch, J. Beekhoven. Pauze. 5. Une Nuit Grenade, fantasie sur l'opéra, C. Kreutzer. 6. Theresen, Grande Valse de concert C. Faust. 7. Cavaleria Rusticana, fantasie, P. Mascagni. arr. M. J. H Kessels. 8. Record, marsch, Alp. Dreissen. OPENING TENTOONSTELLING IN ,PRO ARTE". Zaterdagmiddag werd in de kunstzaal „Pro Ai-te" een tentoonstelling geopend van werken van mevr. E. BloklandTóth. Aan het inlei dend woord van mr. P. M. Oosterhof, ontlee- nen wij het volgende: Mevr. BloklandTóth is geboortig uit Boedapest en kwam in 1920 met een kindertransport naar Nederland, dat haar nieuwe vaderland is gebleven. Aanvanke lijk nam zij te Kampen schilderlessen en daar na vertoefde zij twee jaren te Arnhem, waar zij zich verder ontwikkelde in schilderen en boetseeren. Als lid van de „Onafhankelijken" heeft zij verder op de ateliers van deze vereeni- ging gewerkt. Het eerst exposeerde zij bij „De Kunst van Heden", de bekende tentoonstelling in 1939 gehouden in het Rijksmuseum te Am sterdam. Als invloeden, welke op haar hebben gewerkt, geeft zij zelf op den arbeid van Vin cent van Gogh, Jan Sluyters en Wim Schu macher. Zoo werd een hechte, stevige basis gevormd. Zij beoefent met succes stilleven, bloemstuk, landschap, figuur in landschap en portret. Er was voor deze interessante tentoon stelling veel belangstelling. In een korte be schouwing komen wij er op terug. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Alge meen Technische Handels- en Ingenieursbureau „A.T.H.IB.U.". Lammermarkt 58. Leiden. Uit tredend commissaris: Chr. W. Zandwijk, Aalst. C„ Westdijk en Zn., Zuideinde A. 183. Wou- brugge. Grint- en zandhandel. basalt, enz., ex peditiebedrijf. De vennooten C. en I. Westdijk zijn per 1 April 1942 uitgetreden, waardoor de vennootschap onder firma is ontbonden. Het bedrijf wordt sinds dien datum voortgezet door den vennoot Th. Westdijk. als eenig evenaar, onder den ouden naam. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op den Zoeterwoudsche-weg twee jonge mannen uit Den Haag aangehouden, de 22- jarige J. van G. en de 21-jarige D C.. die zich tusschen 12 en 4 uur op straat bevonden. Bij onderzoek in het politiebureau bleken zij bo vendien in het bezit te zijn van een breekijzer, diverse eetwaren en rookartikelen, welke afkom stig bleken te zijn uit een consumptietent in die omgeving. Beiden hebben een volledige beken tenis afgelegd. De brandstoffenhandeiaar R uit Wassenaar heeft bij de politie alhier aangifte gedaan van de vermissing van een schaap van de Vrijdag- sche markt. Maandag a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer W. Schellekens zijn 25-jarig jubileum als chef bij de firma B. de Koning, Haarlemmer straat. te herdenken. In den morgen van dien dag zal een huldiging plaats vinden, waarna er van 1112 uur gelegenheid zal zijn tot het aanbieden van gelukwenschen. Aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag slaagde, voor het examen bin nenhuis-architect de heer Jef van Beek alhier Geslaagd voor het examen Engelsch en Engelsche Handelscorrespondentie aan de Ned. Econ. Hoogeschool te Rotterdam, de heer J. N. J. Noorlandt alhier. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel ln een extra-bericht mede: Duitsche en verbonden troepen, schitterend gesteund door het luchtwapen, hebben in den loop van de aanvalsoperaties ten Westen van den Don van 2S Juni tot 9 Juli den vijand ver nietigend verslagen. Na de verovering van Worosnesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 K.M. bereikt en verscheidene bruggenhoofden werden over de rivier gewonnen. Tusschen dit front aan den Don en de vroeger bedreigde, thans 300 K.M. achterwaarts gelegen steden Charkow en Kocrsk bevindt zich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen beschikbare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevangenen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 kanonnen, benevens een on overzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of ver nietigd; 540 vliegtuigen werden neergeschoten. De aantallen gevangenen en buit nemen voort durend toe. De bij den afweer van vijandelijke aanvallen in het gebied ten Noorden en Noord westen van Orel vernietigde 390 tanks zijn niet opgenomen in deze getallen. De rustelooze achtervolging van den vijand wordt voortgezet. Verder deelde het opperbevel Zaterdag nog mede; Het luchtwapen heeft' overdag haveninstal laties aan de Kaukasische kust en aan de Zee van Azow met bommen bestookt en zijn ver nietigende aanvallen op achteruit trekkende vijandelijke colonnes, rivierovergangen en ravi- tailleeringsverbindingen voortgezet. Ten Noorden en Noord-Westen van Orel heeft de vijand na de zware verliezen der laatste da gen slechts met vrij zwakke strijdkrachten aangevallen. De aanvallen werden afgeslagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. De in het gebied ten Zuid-Westeft van Rzjet ingesloten vijandelijke strijdkrachten zijn ver der opeengedrongen. Hun weerstandskracht is in hoofdzaak gebroken. Pogingen om uit te bre ken van afzonderlijke vijandelijke groepen bleven zonder succes. Aan het Wolchowfront mislukten door tanks gesteunde plaatselijke aanvallen der bolsjewie ken, voor een deel in verbitterde gevechten van man tegen man. Plaatsep, waar hier en daar de vijand was binnengedrongen, werden in tegenaanvallen ge zuiverd en daarbij werden 19 vijandelijke tanks vernietigd. De zwaarste artillerie van het leger heeft met succes voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad beschoten. In de Finsche Golf hebben formaties van de Finsche weermacht in zware gevechten van twee dagen een vijandelijken aanval op het eiland Someri verijdeld. Aan dit succes hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten deel genomen. Zij verdreven in artilleriegevechten bolsjewis tische geschutdragers en transportschepen, zet ten stoottroepen aan land en maakten een aantal gevangenen. In het .Hooge Noorden heeft het luchtwapen vijandelijke infanterie en artilleriestellingen op het Visschersschiereiland gebombardeerd. Op de Noordelijke IJszee werden twee vijan delijke koopvaarders met een totaalinhoud van 13.000 b.r.t., een torpedoboot jager en een be wakingsvaartuig door bomtreffers vernietigd. Bovendien bracht het luchtwapen in de Kola baai een vijandelijken koopvaarder van 6000 bj'.t. tot zinken. Het Sovjet-luchtwapen heeft gisteren 94 vliegtuigen verloren, 7 eigen vliegtuigen wor den vermist. In Egypte zijn hevige gevechten in het gebied van El Alamein aan den gang. Krachtige Brite sche aanvallen op het centrum en het Noor delijke deel van het Duitsch-Italiaansche front werden afgeslagen. In den Zuidelijken sector is de vijand door een verrassenden aanval van Duitsche en Italiaansche troepen teruggewor pen. .Sterke luchtstrijdkrachten steunden de ope raties aan het geheele front, vielen opslag plaatsen van materiaal en concentraties auto's aan en schoten in luchtgevechten 33 Britsche vliegtuigen neer. Luchtaanvallen op vliegvelden van het eiland Malta deden nieuwe vernielin gen ontstaan. Begeleidende jagers scheten 12 Britsche vliegtuigen neer In den tijd van 27 Juni tot 9 Juli heeft het Britsche luchtwapen 223 vliegtuigen verloren; daarvan werden 27 door eenheden van de Duitsche marine neergeschoten. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittan- nië 54 eigen vliegtuigen verloren. van hedenavond 21.58 uur tot morgenochtend 5.33 uur De maan kwam heden op te 5.44 uur en gaat onder te 21.38 uur; het is vandaag Nieuwe Maan GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rheden- de Steeg, cand A. Schweitzer hulpprediker te Arnhem Benoemd tot hulpprediker te Zutphen cand. H. Bakker te Enschede. NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (vac. dr. H. van Oyen) ds. A. A. Wildschut te Rotterdam Bedankt voor Genemulden. ds A. A. Koolhaas te Daarlo Benoemd tot hulpprediker te Middelburg, ds. E. P. Borgman, voorganger der Ver. van Vryz. Herv, aldaar. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Rijnsburg ds. J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.) REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Oosterbeek. cand. H. J. de Kievid, hulpprediker e 's-Gravenhage. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Noordhorn, prop. J. F. Rawie te Amsterdam. Zondag deelde het Duitsche opperbevel in een extra-bericht mede: „Duitsche duikbooten hebben op den Atlantïschcn Oceaan en in de Amerikaansche kust wateren 18 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlykcn -inhoud van 116.000 ton tot zinken gebracht. Een ander schip van 7000 ton werd door torpedotreffers beschadigd. Drie zeiltransportschepen werden door artillerievuur tot zinken gebracht. Daarmede heeft de Duitsche duikbootvloot op de oorlogstooneelen van den Atlantische» Oceaan, de Noordelijke IJszee en de Middellandsche Zee sedert 1 Juli 34 schepen met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vijandelijke ravitailleerings- verkeer naar alle fronten wederom zwaar getroffen." En voorts wordt nog gemeld: In de Zuidelijke zone van het Oostelijke front rukten snelle formaties en beweeglijke afdeelingen der infanteriedivisies in ruste lboze achtervolging achter den wijkenden vijand op. Plaatselijke tegenstand werd overal gebroken. In Rostof en in verscheidene Kaukasusha- vens werden voor den oorlog belangrijke instal laties gebombardeerd. Vijandelijke ontlastings- aanvallen ten Noordwesten van Woronesj ble ven ook gisteren zonder resultaat. Daarbij werden in samenwerking met de luchtmacht 63 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In het gebied ten Noorden en ten Noord westen van Orel herhaalde de vijand zijn aan vallen met vrij sterke infanterie- en pantser- afdeelingen. Na harde gevechten werden zij met öoeltreffenden steun van de luchtmacht afgeslagen. Aan het Wolchowfront mislukten vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand. De Sovjet-luchtmacht heeft giste ren 74 vliegtuigen verloren. Zes Duitsche vliei tuigen worden vermist- In Egypte duren de hevige gevechten in de stelling van El Alamein voort. Afdeelingen ge vechtsvliegtuigen en Stuka's bestookten de Brit sche stellingen en gemotoriseerde troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachten den vijand groote schade toe. Bij luchtgevechten werden door Duitsche en Ita liaansche vliegers 14 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op Malta zijn steunpunten der Britsche luchtmacht gebombardeerd. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen twee torpedobootjagers, die deel uitmaakten van een vijandelijke vlootfor- matie, tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voor den oorlog belangrijke doelen aan de Engelsche Oostkust met zware bommen bestookt. In het Zuidelijke deel van het Kanaal van St. George werd bij een aanval op een vijandelijk convooi -een vrachtschip door bomtreffers beschadigd. Na een vruchteloozen storingsaanval op de stad Flensburg in de avonduren van gisteren, vlogen in de afgeloopen nacht eenige Britsche bommenwerpers het gebied van Dantzig bin nen. Door brisant- en brandbommen ontston den in woonwijken der stad Dantzig materieele schade en schade aan gebouwen. In een ver nield ziekenhuis vonden talrijke kinderen den dood. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. ZWEDEN IN DÉ KNEL. Opnieuw zijn eenige Zweedsche schepen ten offer gevallen aan sovjet-duikbooten binnen de Zweedsche wateren. „Svenska Dagbladet" noemt dit „banditisme in de Oostzee". Het blad verklaart, dat het tot zinken brengen van de „Margareta", waarbij 14 Zweedsche zee lieden om het leven zijn gekomen, ongetwijfeld geen onopzettelijke neutraliteitsschending is geweest, doch een schending van de ergste soort, die een zeer scherp optreden van Zweed sche zijde verelscht. Na wat thans gebeurd is, aldus het blad, kan de Zweedsche regeering het niet laten bij platonische diplomatieke stappen bij de Sovjet-regeering. Zweedsche oor logsschepen en vliegtuigen moeten met alle be schikbare middelen optreden tegen Sovjetduik- booten. Alleen zoo kan Zweden zijn neutraliteit handhaven, aldus het D.NB. De Zweedsche regeering heeft zich reeds tot Moskou gewend. De af deeling luchtmacht van den Zweedschen defensiestaf deelt mede, dat Zaterdagavond 10 uit Westelijke richting naderende Britsche vliegtuigen het gebied van Gothenburg binnen- Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Hevige gevechten zijn opnieuw ontbrand in de zone van El Alamein. Krachtige aanvallen van den vijand werden duidelijk gebroken in het centrum van den pas en gestuit in het Noorden, waar de worsteling bijzonder verbeten was. In den Zuidelijken sector hebben de spiltroepen, die bij - verrassing aanvielen, den vijand ge dwongen tot een belangrijken terugtocht. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht heeft op breede schaal de operaties op den grond ge steund. Onze 50ste aanvalsafdeeling heeft de vijandelijke ravitallleeringslinies vlak achter het front aangevallen, bombardeerde en beschoot met de boordwapens materiaalopslagplaatsen en concentraties vrachtauto's, waarbij explosies en branden ontstonden. In talrijke luchtgevechten werden de Royal Air Force, die 33 toestellen verloor, harde slagen toegebracht. 17 vliegtuigen werden door Italiaansche ja gers van de eerste en vierde stormafdeeling en 16 door Duitsche jagers neergeschoten. De vliegvelden van Malta werden overdag en des nachts door formaties bommenwerpers aan gevallen, die zware treffers plaatsten op de in stallaties. De begeleidende jagers schoten 12 Engelsche vliegtuigen neer. Van de acties van den dag keerden 3 onzer vliegtuigen niet terug. En Zondag: Herhaalde vijandelijke aanvallen in den kust- sector der stelling van El Alamein leidden tot hevige gevechten, die nog voortduren. De door tanks gesteunde vijandelijke druk werd be dwongen. Twaalf zware tanks werden daarby vernield. De luchtmacht had een levendig aan deel in de gevechten door de vijandelijke troe pen met brisantbommen en machinegeweervuur te besteken. Veertien Britsche vliegtuigen wer den door de jachtvliegtuigen der spilmogend- heden neergeschoten. De bombardementen op Malta werden voort gezet. Duitsch-Italiaansche afdeelingen troffen de installaties van Halfan. La Venezia en Micabba en schoten zes Britsche vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen in de buurt van Caltanlsetta. Er is geen schade ge meld. vlogen. Zweedsche jachtvliegtuigen, die opste gen, konden tengevolge van de weersgesteldheid niet met de Engelsche vliegtuigen in contact komen. Een andere groep Engelsche vliegtuigen vloog Zaterdagavond over de Westkust van Skanen. Deze tQestellen werden op verschei dene plaatsen door Zweedsch luchtdoelgeschut beschoten. (D.N.B.). (Het zijn vliegtuigen geweest, die Flensburg en Dantzig hebben aangevallen). FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN TOULON AANGEKOMEN. Uit Madagascar ontsnapt. Te Toulon zijn Zondag na een langen, ge vaarlijken tocht, Komendé van Madagascar, de Fransche duikboot „Gloricse" en het „Aviso d'Iberville" aangekomen. Op hun tocht van Madagascar rondom Kaap de Goede Hoop naar de Middellandsche Zee zijn de beide schepen alleen in Dakar voor anker gegaan. In weerwil van de waakzaamheid der Britsche oorlogs schepen is het hun gelukt den langen weg on gehinderd af te leggen. De beide Fransche schepen werden in de haven van Toulon door de manschappen van de aldaar voor anker liggende Fransche oorlogsschepen en door de bevolking met groot enthousiasme ontvangen. (D.NB.). ER ZIJN NOG MANNEN IN ONS LAND. AT 7 AN KLEFFENS vertoefde onlangs in Washington en ontmoette daar den V Sovjet-gezant Litwinoff met wien hy het Britsch-bolsjewistische verdrag besprak en de positie van Nederland daarbij in verband bracht. Bij deze bespreking heeft Van Kleffens de basis gelegd voor inniger betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en de geëmigreerde re geering te Londen. Thans heeft deze uitgeweken Nederlandsche regeering een accoord aangegaan met de Sovjet-Unie. Deze overeenkomst, welke inmiddels reeds is onderteekend, houdt het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen in, terwijl nog overeengekomen is, dat de verdrag sluitende partijen zich door gezanten zullen doen vertegenwoordigen. Terwijl Christelijk Europa afrekent met het goddelooze bolsjewisme ter bescherming van de hoogste goederen, verinnigt aan den anderen kant een zich Christelijk noemende emigran ten-regeering zich met de grootste vijanden van de beschaafde wereld. Immers in vorige Jaren heeft Nederland zich reeds definitief tegen het bolsjewisme uitgesproken, n.l. toen Finland door de Sovjets werd aangevallen en bij de debatten te Genève, waarin ten zeerste de toelating van de Sovjet-Unie in den Volkenbond werd afge keurd. In de Nederlandsche volksvertegenwoor- - diging in de Eerste en Tweede Kamer werd toch door bijna alle partyen stelling ge nomen tegen datzelfde bolsjewisme. Die mi nisters in Londen zijn natuuriyk vergeten wat destijds in die Kamers op het Binnenhof in hun aanwezigheid werd gezegd! Of is het de ge vangenschap der gevluchte regeering te Londen, die haai- noodzaakt zich te concordeeren met diegenen, waarmede men vroeger terecht niets te maken wilde hebben? De woordvoerder van de RK. Staatsparty zei kort voor Mei 1940 nog in de Tweede Kamer, dat debolsjewieken de rechten en vrijheden dei- kerk met voeten traden. De gevoelens van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk zijn tegen de sovjets, meende Koos Vor- rink. Het sovjetgevaar nadert West-Europa, zelde het Eerste Kamerlid Briët op 24 Januari 1940. Jhr. De Savornin Lohman was er in die dagen eveneens van overtuigd, dat het bolsje wistische gevaar niet denkbeeldig was. immers in de Kamer zeide hij begin 1940, dat de bolsje wistische wereldrevolutie haar klauwen uitslaat naar West-Europa. Het is steeds een ernstige bedreiging voor Europa, riep dit Kamerlid uit. De heer Van Lanschot maakte er den Kamer voorzitter nog op attent, dat het communisme niet iets is, waarmede men kan transigeeren. Dat was de opinie van de democratische volksvertegenwoordigers en het geheele Neder landsche volk in het jaar 1940. Enkele maan den later vluchtte de democratische regeering en vestigde zich te Londen, den laatsten tyd met een soort bykantoor te Washington, thans staande onder leiding van den anti-revolution- nairen professor Gerbrandy, en sluit een ac coord met die door haar zoo sterk veroordeelde Sovjet-Unie. Maar Engeland heeft immers de overwinning afhankelijk gesteld van den stryd der Sovjet-Unie en de gevolgen op politiek ge bied reeds in het onlangs gesloten verdrag vastgelegd! De uitgeweken Nederlandsche re geering heeft zich thans by de Britsche poli tiek aangesloten door een accoord met de bolsjewieken aan te gaan. Hiermede is duide lijk de gevangenschap van deze „Nederland sche" regeering te Londen getypeerd. Geluk kig zijn er thans mannen in Nederland, die dat dreigende bolsjewisme, waarover Briët. de Sa vornin Lohman, van Lanschot en andere Ka merleden spraken in 1940, een halt toeroepen met inzet van hun geheele persoon. Deze man nen hebben begrepen, dat de toekomst van West-Europa alleen zeker was, indien dat ge vaar van het bolsjewisme voor goed werd ver nietigd. De bolsjewistische wereldrevolutie slaat haar klauwen uit naar West-Europa, zeide jhr. de Savornin Lohman in begin 1940. De geschiedenis heeft uitgewezen, dat dit ge vaar van schrikbarende grootte was. De re geerders te Londen hebben den zin voor de werkelijkheid verloren, dat bewijzen him daden. Het Europa van heden behoeft zich echter niet meer ongerust te maken, want dit Europa heeft mannen, die thans aan het Oostfront en op andere fronten van de wereld staan en daar het lot, de toekomst, bepalen. Naar aanleiding van de in de bladen van 11 Juli geplaatste bekendmaking aan familieleden en vrienden van in Nederlandsch-lndië geïn terneerden, verzoekt het commissariaat voor Indische zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, er nog eens met nadruk op te wijzen dat de geplaatste bekendmaking uitsluitend betrekking heeft op de aanvankeiyk in Neder landsch-lndië geïnterneerde, en later naar Britsch-Indië vervoerde leden van of sympa- tiseerenden met de N.S.B. Zy betreft dus niet de krijgsgevangenen in het algemeen. Op verzoeken om inlichtingen betreffende krijgsgevangenen kan het. genoemde commis sariaat dus geen uitsluitsel geven. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied ten Zuidwesten van Rzjet heeft de op 2 Juli begonnen omvattende aan val der Duitsche troepen, doeltreffend ge steund door formaties van het luchtwapen, na een doorbraak door het vijandelijke sy steem van stellingen, in zware boschgevcch- ten geleid tot insluiting en vernietiging van verscheidene divisies infanterie, divisies ca- vallerie en een tankbrigade. In dezen slag van 11 dagen werden ruim 30.000 gevangenen binnengebracht, 218 tanks, 591 kanonnen en 1301 machinegeweren en granaatwerpers, be nevens groote hoeveelheden andere wapens en oorlogstuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van dq§ tegenstander zijn zwaar. De aantallen vangenen en de buit nemen nog toe.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1