83sfe Jaargang VRIJDAG 10 JULI 1942 No. 25239 De Duitsche overwinning in de IJszee Ware doodsverachting De oorlog op de Oostzee DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duitsch Weermachtsberichf Verduisteren: Verspreide Berichten BINNENLAND De nieuwe bonnen STADSNIEUWS Jeugdige Nederlanders naar het Oosten Visscherij-Berïchten LEBDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 U1nen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Van Duitsche militaire zijde wordt vernomen, dat de ramp van het Engelsch-Amerikaansche convooi in de Noordelijke LJszee de aandacht der wereld heeft getrokken. Het sterkst verkeeren de zeelieden der koopvaardij onder den indruk, daar zij weer eens hebben gezien, dat de vaart in dienst van Engeland een zekere dood be- teekent. Onder, de weinige zeelieden, die door Duitsche reddingsvliegtuigen in veiligheid konden worden gebracht, bevindt zich de stuurman Jonny Knudsen, een Noorsch zeeman, die door de Amerikanen voor deze onderneming was aange monsterd. Hij heeft het volgende medegedeeld: „Wij waren het Bereneiland al gepasseerd en hoopten nu de gevreesde Duitsche „boramen- poort" achter den rug te hebben. De weersom standigheden, die ten deele ongunstig waren, schenen ons tegen luchtaanvallen te beveiligen. Wij waren derhalve volslagen verrast, toen plotseling uit het laaghangende wolkendek Duit sche gevechtsvliegtuigen op ons afschoten en ons met bommen en schietwapens aanvielen. Nog voor wij onze luchtdoelartillerie schietvaar- dig hadden, waren al de eerste branden op onze schepen uitgebroken. De oorlogsvaartuigen" van ons escorte open den nu een wild, ononderbroken spervuur, waardoor de Duitsche vliegers echter telkens weer heenbraken. Tegen den Duitschen strijd lust waren wij eenvoudig machteloos. Het convooi voer ver uiteen, maar het eene schip na het andere werd herhaaldelijk door bommen getroffen en de brandende vracht booten met haar kostbare landing tanks, vlieg tuigen en munitie lichtten als laaiende fakkels en kleurden den nevel bloedrood. Mijn schip had de eerste dagen van den aan val slechts zeer geringe bommenschade opge- loopen en wij meenden, dat we gered waren. Toen naderde een torpedo van een Duitsche duikboot, die de lading munitie trof en het schip uiteenreet, zoodat het binnen enkele mi nuten zonk. Slechts weinigen hebben het leven er af ge bracht. Ik werd door een Duitsch reddingsvlieg tuig opgevischt en zoodoende in veiligheid ge bracht". Over den ondergang van den Amerikaanschen kruiser in de Noordelijke IJszee heeft de Ame- rikaansche zeeman, William Forcet, die door een Duitsch reddingsvliegtuig werd gered en in ge vangenschap geraakte, als ooggetuige het vol gende medegedeeld. „Onze vrachtboot voer in het convooi aan bakboord achter den Amerikaanschen kruiser. Ik stond aan het scheepskanon en moest uit kijken naar duikbooten. De aanvallende Duit sche gevechtsvliegtuigen hadden de gelederen van onze schepen al sterk gedund en ook wij hadden reeds te lijden gehad van den ononder broken aanval. Onder bescherming van den Amerikaanschen kruiser achtten wij ons betrekkelijk veilig. On ophoudelijk donderden de salvo's van zijn vèr- dragende- en luchtafweerkanonnen, gericht op de aanvallende vliegtuigen. In vermetele duik vluchten wierpen de Duitsche vliegers hun bom men op het doel en veroorzaakten brand op onze schepen met hun waardevolle lading. De dek huizen van den kruiser waren reeds uiteengere ten door Duitsche bommen. Toen beleefde ik iets, dat my het bloed in de aderen deed stollen. Een groepje Duitsche gevechtsvliegtuigen ging in scheervlucht tot den aanval over en stortte zich rechtstreeks op het oorlogsschip. Drie vliegtuigen boorden zich in het dek daarvan. De geweldige ontploffing, die den kruiser uiteenreet, deed blijken dat de munitie- kamers waren getroffen. Uiteengebarsten zonk hü binhen enkele oogenblikkcn onder hevige ontploffingen in een dichte rook wolk voor mijn oogen in de golven weg. Het geheel ging veel gauwer dan ik het kan vertellen. De aanval der Duitsche gevechts vliegers vol doodsverachting, die de vernie tiging van den Amerikaanschen kruiser met hun leven betaalden, maakte op ons een verpletterenden indruk. Honderden matrozen verdronken. Onder de weinigen, die door de Duitsche red dingsvliegtuigen werden opgenomen, was ook ik. Ik zal mijn ervaringen op dezen tocht nooit vergeten". (D.N.B.), WEER ZEVEN DUIKBOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Gisteren is door de Finsche legerleiding een extra bericht uitgegeven over de oorlogsvoering ter zee. Dit extra bericht luidt als volgt: In de twee laatste weken heeft de sovjetvloot in het Oostelijk deel van de Finsche Golf een bijzondere levendige activiteit ontplooid. De vijand heeft zonder rekening te houden met verliezen, verder getracht met zijn duikbooten door te breken naar de Oostzee, maar dit is slechts aan eenige eenheden gelukt. Finsche en Duitsche zeestrijdkrachten even als het Finsche luchtwapen hebben in den ge noemden tijd in totaal 7 duikbooten tot zinken gebracht, waarvan zes door zeestrijdkrachten en een door het luchtwapen in den grond werden geboord. Met de grootste waarschijnlijkheid is voorts nog een duikboot tot, zinken gebracht en zijn er minstens vijf zwaar beschadigd. Deze getallen omvatten niet de verliezen, die het Duitsche vliegtuigwapen en de Duitsche kustartillerie den vijand hebben toegebracht. Tot 8 Juli werden dus in de Finsche Golf in totaal 14 vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht, waarbij nog 12 gevallen komen, waarin de bo dems waarschijnlijk in den grond zijn geboord. BELANGRIJKE VORDERINGEN IN HET OOSTEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: De doorbraak in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het bolsjewistische afweerfront teil Westen van den Don over een breedte van meer dan 500 K.M. aan het wankelen gebracht. Over de geheele opper vlakte zijn Duitsche en verbonden troepen in beweging. Snelle formaties en vooruitgescho ven afdeelingen der infanterie achtervolgen den wanordelijk wegvluchtenden vijand scherp. Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich door voortdurende aanvallen in de gevechten te land en sloegen overdag en des nachts de terugtrekkende vijandelijke co lonnes uiteen. In het gebied ten Noorden en Noord-Westen van Orel hebben de Duitsche troepen in hevige gevechten, die vier dagen duurden, met schit terende ondersteuning door de luchtmacht, den ter ontlasting van zijn Zuidelijke front aanval lenden "vijand afgeslagen en hem zware verlie zen toegebracht. Tot dusverre werden in totaal 289 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In het achterwaartsche gebied ten Zuiden van Rzjew werden de ingesloten vijandelijkë strijd groepen van alle zijden aangevallen en meer en meer opééngedrongen. Aan het Wolchow-front mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen op een bruggenhoofd. De vijand leed hierbij zware verliezen en verloor 17 pantserwagens. Na luchtaanvallen op Moermansk ontstonden in het stads- en havengebied verscheidene uit gestrekte branden. Gisteren overdag werden 75 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. In de periode van 23 Juni tot 6 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 980 vliegtuigen, daarvan werden 837 in luchtgevechten, 99 door de luchtdoelartillerie en 2 door formaties van het leger Vernietigd, de overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen 89 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte werd de vijand in het Zuidelijke deel van de El Alamcinstelling door een plaat selijken aanval teruggeworpen. Op Malta plaatsten Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en des nachts bomvoltreffers op vliegveldinstallaties, In luchtgevechten werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft in den afge- loopen nacht enkele plaatsen in het Noord- West-Duitsche kustgebied aangevallen. De bur gerbevolking, vooral in de stad Wilhelmshaven, leed verliezen. Drie der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. - Aan de Engelsche kust viel een flottielje mo- tortorpedobooten onder bevel van den chef van de flottielje, luitenant ter zee 1ste klasse Feldt een Britsch convooi aan en bracht 6 vijande lijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 19.000 brt., waaronder twee tank schepen, tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd en is waarschijnlijk "ezonken. In de Duitsche Bocht werden door eenheden, ressorteerende onder de marine-artillerie, de havenbeschermings- en rivierflottieljes sedert het begin van den oorlog 400 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Bij de operaties van de luchtmacht tegen het groote Engelsch-Amerikaansche convooi in de Noordelijke IJszee hebben le luitenant Behnke. luitenant Hennemann en onderofficier Braun zich door zeer dapper optreden onderscheiden. Luitenant Hennemann vond bij de vernietiging van den zwaren Amerikaanschen kruiser den heldendood. Een bolsjewistische bewering, dat het Duit sche slagschip „Tirpitz" torpedotreffers heeft gekregen, is geheel verzonnen. Het slagschip is noch beschadigd, noch aangevallen' geworden." van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.29 uur De maan kwam vannacht op te 3.34 uur en gaat onder te 19.15 uur. DE V.S. EN DE GAULLE. De Britsche berichtendienst meldt uit New York, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft den Gaullisten de meest volledige militaire erkenning te verleenen. Deze maatregel zoo wordt in het bericht gezegd, is weliswaar niet gelijkwaardig aan een diplomatieke erkenning van de Gaulle, doch kan als „belangrijke stap in die richting" beschouwd worden. (D.N.B.). MEGERLE OVER DE ARGENTIJNSCHE POLITIEK. Onder het opschrift „Roosevelt 1936" schrijft de bekende Duitsche publicist Karl Megerle in de Berliner Boersenzeitung over de eerste rede voering, die de president van Argentinië, Castillo, voor vertegenwoordigers van het leger en de marine heeft gehouden. Naar de opvatting van Megerle heeft Castillo daarbij de buiten- landsche politiek van zijn land. krachtig en waardig vertegenwoordigd tegenover al degenen, die haar van buiten en van binnen af trachten te verstoren. Megerle noemt de houding van Argentinië „een politiek van nationale eer, ver stand en rede, die in volledige zelfstandigheid bepaald worden door de Argentijnsche belangen, die behoorlijk rekening houdt met de algemeene Amerikaansche lijn, maar er ook waarde aan hecht de vriendschap met alle andere landen te handhaven". Castillo heeft terecht zich in zijn uiteenzettingen beroepen op een redevoering van Roosevelt, die deze bij zijn bezoek aan de Argentijnsche hoofdstad op 1 December 1936 heeft uitgesproken en waarin de president van de Vereenigde Staten van begin tot het einde zich voor een vrede uitsprak. Op gelijke wijze, zoo schrijft Megerle, heeft Roosevelt zich ook tegenover zijn eigen volk gedragen, dat hij nog op den vooravond van zijn herkiezing plechtig beloofde, dat de vrede behouden zou blijven. Nauwelijks echter was hij gekozen, of hij brak zijn beloften en maakte van de vredesdoctrine een oorlogsdoctrine. (DJN.B.). GEHEIME VERGADERING VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. De Berlijnsche bladen plaatsen boven com mentaren op een mededeeling van Cripps, dat het Lagerhuisdebat over het konvooi in de Noordelijke IJszee met gesloten deuren zal wor den gehouden, koppen zooals Churchill wil de vernietiging van het konvooi in de IJszee dood zwijgen" en „de ramp met het konvooi dwingt tot een geheime vergadering van het Lager huis". (D.N.B.). EEN EXTRA RANTSOEN SIGARETTEN. Ter verkrijging; van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit en vleesch zijn voor de volgende week aangewezen de bonnum mers 36. Mannelijke personen kunnen 2 rantsoenen tabak (sigaren, sigaretten enz.) betrekken op de nummers 36a, terwijl de dames op ditzelfde nummer haar vcertiendaagsch rantsoen sigaretten kunnen koopen. Bovendien zijn gedurende de volgende week zoowel voor de dames als voor de hee- ren 2 extra rantsoenen sigaretten beschik baar op de met R5 gemerkte bonnen. Tijdens de vierweeksche periode van 12 Juli tot 8 Augustus zijn geldig de volgende bon nen: 337 voor suiker, 339 voor jam, 340 voor peulvruchten of havermout, 341 voor 125 gort, 342 voor 125 gram gemengd meel, 343, 344, 345 346 voor bloem, 347, 348, 349, 350 en 351 voor kaas. 352 voor vermicelli of maizena, 36, 37, 38 en 39 voor melk, 36 en 37 voor chocolade, 38 en 39 voor suikerwerk en 4-33 en 4-34 voor rijst. Tenslotte kan koffiesurrogaat gekocht worden op bon 338, welke bon echter een geldigheids duur heeft van acht weken. EXTRA RANTSOENEN ZEEP. Met ingang van 1 Augustus komen, volgens officieele mededeeling van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, voor extra rantsoenen zeep opnieuw in aanmerking-: a. personen, die zgn, „vuile arbeid" verrichten; b. kappers; c. practiseerende artsen, tandartsen, dieren artsen en medische studenten. Zij, die vuilen arbeid verrichten, kunnen van 20 Juli tot en met 1 Augustus a.s. bij den plaat selijken distributiedienst het formulier DM 80 afhalen, waarop hun aanvrage dient te geschie den. Wanneer dit formulier moet worden ingeleverd zal door den plaatselijken dienst bekend gemaakt worden. Er worden rantsoenbonnen verstrekt voor 2 maanden. Kappers dienen een aanvraagformulier MD 269 te gebruiken. Dit kan afgehaald worden bij den plaatselijken distributiedienst, vanaf 20 Juli tot en met 25 Juli a.s. -Kappers ontvangen rantsoenbonnen voor 3 maanden. Zij, die onder c genoemd zijn, kunnen vanaf 1 Augustus eveneens voor een periode van 3 maanden extra zeep ontvangen. De plaatselijke distributiebonnen zullen zes bonnen „één rant soen toiletzeep" uitreiken aan practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen en drie bon nen aan medische studenten. LUITENANT-GENERAAL S. A. DRIJBER t Op 83-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de gep. luitenant-generaal van het Ned.- Indische leger S. A. Drijber. Sipko Adriaan Drijber, de oud-commandant van „Bronbeek", werd, aldus „Het Ochtend blad", 13 Januari 1859 te Vledder geboren. In 1874 deed hij te Kampen zijn intrede bij het Instructie-bataljon, waar hij in 1879 den rang van 2den luitenant behaalde bij de infan terie van het Ned,-Indische leger. In 1885 werd hij bevorderd tot len luitenant, in 1895 tot kapitein (instructeur van het legioen van Mang- koe Negoro), in 1901 majoor (commandant Ko loniale Reserve te Nijmegen), waarna hij we derom naar Indië vertrok en als luit.-kolonel geplaatst werd in de functie van militair ge zaghebber van de Zuidelijke en Oostelijke af- deeling van Borneo, Amboina en Ternate. In 1907 volgde zijn promotie tot kolonel (comman dant 1ste militaire afd. op Java) en in 1909 tot generaal-majoor. In 1911 werd generaal Drijber gepensionneerd met den rang van luit.- generaal. Voor zijn bijzondere krijgsverrichtingen in Atjeh (1882—1884, 1892 en 1895—1897) en aan die in Doessoen en de Dajaklanden (1904) kreeg hij als 2den luitenant reeds de Militaire Willemsorde 4de klasse, als len luitenant de Eeresabel en als kapitein de Militaire Willems orde 3de klasse. Toen generaal Drijber werd gepensionneerd was zijn activiteit toch te groot om stil te zit ten. In den vorigen oorlog was hij regeerings- commissaris der Belgische vluchtoorden te Nun- speet en Ede en in 1917 werd hij benoemd tot commandant van Bronbeek, welke fimctie hij tot 1932 heeft vervuld. Ook was hij kanselier van de Nederlandsche Orden. Behalv.e de reeds genoemde ridderorden droeg generaal Drijber het kruis voor belangrijke krijgsbedrijven met de gespen, het commandeurskruis van den Ne- derlandschen Leeuw, terwijl hij groot-officier in de orde van O.-N. was. Zijn crematie zal morgen geschieden op Wes- terveld. v 100-JARIGE TE DRACHTEN OVERLEDEN. Na een korte ongesteldheid is te Drachten overleden mevrouw A. Tuinen, geboren Kuiken, die in Maart j.l. onder groote belangstelling haar honderdsten verjaardag heeft gevierd. VERZENDING VAN PAKJES NAAR HET FRONT. Van nu af aan mag aan iederen soldaat met een veldpostnummer maandelijks één pakje ge stuurd worden met een maximumgewicht van 1000 gram. Aangenomen en vervoerd worden echter alleen die pakjes, waarop de afzender een vergunningszegel heeft geplakt, welke hem van het front is toegestuurd. Voor particuliere veldpostzendingen tot 100 gram zijn, evenals voorheen, geen vergunnings zegels noodig. Verwacht wordt, dat het verstu ren van deze pakjes binnen redelijke grenzen blijft. Ten slotte worden de volgende vermaningen nog eens onder de aandacht gebracht: 1. Veldpostpakjes stevig verpakken en een dupllcaatadres insluiten, daar anders vele moei lijkheden kunnen ontstaan. 2. Geen licht brandbare voorwerpen (lucifers, benzine) versturen, daar hierdoor gevaar voor brand ontstaat. 3. Geen snel aan bederf onderhevige levens middelen versturen, want deze te laten beder ven zou zonde zijn. CONFECTIE-MANNETJES. Dat zijn van die mannetjes, die meenen dat zij. al wauwelende, de geschiedenis kunnen tegenhouden. Wij noemen hen confectie-man- netjes, omdat zij allen hetzelfde zijn en het zelfde zeggen. Het zijn deze confectie-manne- tjes, die niets begrijpen van het idealisme, dat onze dappere strijders aan het Oostfront be zielt en dat deze mannen er toe brengt als het moet hun leven te offeren voor de toekomst van ons land en volk. Maar gij landgenoot, die wèl beseft hoe groot de offers zijn die onze strijders brengen, gij zult dezen mannen toch zeker willen toonen hoezeer het thuisfront waartóe ook gij behoort hun inzet waardeert. Toont dit dan ook door uw bijdrage te storten op girorekening 432100 t.n. verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. TENTOONSTELLING „LEIDSCHE POORTEN EN WALLEN". Toelichting voor de Ver. „Oud-Leiden". Het bestuur van de Ver'. „Oud-Leiden" had gisteravond zijn leden uitgenoodigd tot een be zoek aan de in „de Lakenhal" ingerichte ten toonstelling „Leidsche poorten en wallen", aan welke bezichtiging voorafging een inleiding van den directeur van het museum over de geschie denis der Leidsche poorten. De belangstelling hiervoor was zoo groot, dat tal van banken en stoelen moesten worden bijgezet, zoodat de Pers nagenoeg gevuld was. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den burgemeester van Lei den, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck en zijn echtgenoote alsmede de leden van de com missie voor het Sted. Museum. Prof. dr. H A.. Idema, voorzitter van „Oud- Leiden", heette allen hartelijk welkom en wees erop, dat de vereeniging goede belangstelling gewend is, doch dat de opkomst dezen avond extra groot was. De reden hiervan vond spr. in het feit der herdenking van het veertigjarig bestaan der vereeniging, dat ondanks de om standigheden toch op bescheiden feestelijke wijze mag worden herdacht, en voorts in de ten toonstelling zelve, welke door den heer Pelinck is ingericht. Deze verkreeg hierna het woord tot het houden van zijn inleiding. Na een woord van dank en van gelukwensch zeide de heer Pelinck, dat het zijn bedoeling was te laten zien wat nog aan oud stadsschoon behouden is en wat verloren ging. Spr. gaf vervolgens aan de hand van een collectie lantaarnplaatjes een beeld van Leiden, haar poorten en wallen sinds 1545, het einde der regeering van Karei V tot de jaren 18601870, toen de meeste poorten verdwenen waren. Aan het einde daarvan zeide spr., dat het schijnt, dat het stadsbestuur rond 1868 tot bezinning is gekomen en het sloopen van de poorten een einde heeft gekregen. Dit was misschien mede eep gevolg van de instelling eener Commissie van Oudheden, die een reveil aan de stads bestuurderen richtte en als gevolg waarvan ver moedelijk nu vóór veertig jaren „Oud-Leiden" werd opgericht. Spr. besloot met den wensch, dat de vereeni ging voor de stad en haar uiterlijk moge doen wat het beste voor haar is. Prof. Idema dankte den inleider voor zijn interessante causerie en sprak den wensch uit, dat de onderlinge samenwerking tusschen „Oud-Leiden" en den directeur van de Laken hal moge blijven voortbestaan. Daarna werd de tentoonstelling bezichtigd. Naar ons wordt medegedeeld, zal morgenmid dag om 3 uur voor belangstellenden langs de tentoonstelling een rondgang onder deskundige leiding worden gehouden. ALS VRIJWILLIGERS VOOR DEN GERMAANSCHEN LANDDIFNST. Vierhonderd Nederlandsche jongens en meisjes boven de 16 jaar zijn gisteren in Jeugdstorm- verband naar Danzig vertrokken om in Oost- Pruisen als vrijwilligers bij boeren op het land te werken. Zij gaan als Nederlandsche pioniers, in de verwachting, dat nog velen na hen zullen vol gen en overigens in de wetenschap, dat zij na een jaar kunnen beslissen of zij daar willen blij ven dan wel naar het vaderland terugkeerén. De Nationale Jeugdstorm, waartoe zij allen behooren, heeft hun dezen middag een plechtig afscheid bezorgd op het Haagsche Binnenhof, waar zij allen, voor het aanvaarden van de treinreis, te zamen waren gekomen uit de ver schillende deelen van ons land. Hoofdstormer Van Geelkerken, vergezeld van Hauptdienstleiter Schmidt, heeft, terwijl zij daar in carrévorm waren opgesteld, hen officieel ge ïnspecteerd en vervolgens hartelijk toegesproken, in de eerste plaats namens den leider van de nationaal-socialistische beweging, Mussert, en verder namens hemzelf als leider van den Jeugdstorm. Vroeger gingen vele jongelieden van Nederlandschen bloede naar Noord-Amerika, Canada of Brazilië^, thans staat het Oostelijk Germaansche gebjéd voor onze jeugd open om er te werken voor het Germaansche volk, waar toe zij zelf behooren. Zij zijn daar hartelijk welkom, ook omdat hun werk daar noodzakelijk is voor de toekomst van ons volk. Kameraden van de W.A. en de S.S. zijn bij vorige gelegenheden op dit historische plein toegesproken, voordat zij naar het front ver trokken om daar andere plichten te vervullen. Thans gaat het voornamelijk om landbouw- werk, maar ook dit vertrek wettigt een plechtig afscheid. Deze jongelieden, die allen met toe stemming van hun ouders gaan, zullen daar, ondergebracht in kampen van 20 jongens of meisjes, in Jeugdstormverband onder eigen leiders en leidsters werken en elkander helpen, zij zullen er de Nederlandsche kleuren met eere dragen en te allen tijde vervuld blijven van hun ideaal. Af en toe zullen spreker en andere jeugdstorm leiders de jongelieden in hun nieuwe gebied be zoeken. Des avonds zullen cursussen worden gegeven ter voltooiing van de opleiding dezer jeugdige pioniers. De hoofdstormer eindigde ziin toespraak met een „tot ziens in Duitschland". Gezamenlijk werd tenslotte het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. De stafmuziek van den Ned. Arbeidsdienst begeleidde de plech tigheid en den daarop gevolgden marsch naar het staatsspoorstation vanwaar te ruim drie uur de speciale trein naar Danzig vertrok. BRITSCHE BOMMEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben eenige Britsche vliegtuigen boven Neder- landsch gebied gevlogen. Lukraak geworpen brisant- en brandbommen vernielden of be schadigden verscheidene woonhuizen. Een kind kwam om het leven. Er waren een zwaar- en twee lichtgewonden. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd zijn tot raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam: 1. mr. P. W. van Doorne. advocaat en procu reur te Amsterdam; 2. mr. Th. P. J. Masthoff, advocaat en procureur te Amsterdam; 3. prof. mr. J. Oranje, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Mr. H. W. Bloemers is met ingang van 30 Juni ontslagen als burgemeester van Assen, Verder is G. R. van der Ven met ingang van 24 Juni j.l. ontslagen als burgemeester van Vlijmen en R. van Luttervelt met ingang van 27 Juni j.l. als burgemeester van Lochem, SCHENKING AAN HET RIJKSMUSEUM VOOR NATUURLIJKE HISTORIE. De heer J. J. de Vos tot Nederveen Cappel te Wassenaar, heeft aan den Staat der Nederlan den ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie al hier, een drietal verzamelingen van kevers. Allereerst een collectie van exotische kevers, omvattende ruim 19.000 exemplaren, waaronder vele Afrikaansche en Amerikaansche soorten; verder een collectie van exotische kevers, be- hoorende tot de groep Lamellicornia, omvat tende ruim 5000 exemplaren en ten slotte een collectie Europeesche, niet Nederlandsche kevers, omvattende ruim 9700 exemplaren. De onderdee- len van deze schenking zijn zeer rijk aan soor ten en bevatten veel, wat tot nu toe in dit museum ontbrak. Het geheel vormt een zeer te waardeeren aanwinst. De secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming heeft deze schen king dan ook gaariie aanvaard en den schenker deswege zijn bijzonderen dank betuigd, JUBILEUM AAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS. Heden herdacht de heer J. Ciere den dag, dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als stoker aan het Openbaar Slachthuis. Ter gelegenheid van dit feit werd de jubilaris met zijn vrouw ontvangen in de theoriezaal van het Openbaar Slachthuis. Nadat Mevrouw Ciere een bloemenhulde, was gebracht, nam de direc teur, dr. K. Reitsma het woord en schetste Ciere als een bekwaam werkman, die door studie en ijver in den loop der jaren wist op te klimmen tot bankwerker-machinist. Spreker hoopte dat Ciere nog vele jaren zijn arbeid met dezelfde toewijding mag verrichten en overhandigde den jubilaris de bekende enveloppe met inhoud. Hierna nam de heer Themmen als lid der Jubileumcommissie het woord en overhandigde den heer Ciere namens het geheele personeel een mooi schilderstuk. De heer Ciere dankte. Nadat alle aanwezigen hem de hand gedrukt hadden, werd het feest in huiselijken kring voortgezet. FILMMIDDAG COMMISSIE VOOR HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Tot besluit van haar reeks cursussen bood de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting gis teren in het Casino-theater aan haai- cursisten een ontspanningsmiddag aan, welke zeer druk bezocht was. De presidente, mevr. M. C. van Oerle-Nipper heette alle aanwezigen, in het bijzonder wet houder J. J. van Stralen, hartelijk welkom. Spreekster verheugde zich er over dat zoo- velen zijn gekomen, eiken cursus opnieuw om datgene te leeren wat thuis moeilijkheden op levert. Vooral de cursus „Oud maakt Nieuw" trok veler aandaoht en spr. zegde toe, dat de commissie zal blijven doorgaan om te helpen waar te helpen valt. Maar daarnaast zal het noodig zijn, dat deelneemsters zich blijven aan melden. Een extra-woord van dank richtte spr. tot de leeraressen, van wie in deze cursussen meer gevraagd wordt dan tijdens gewone schoollessen, waarna zij een beroep deed op de assistenten om zich ook geheel te blijven geven. Ten slotte vroeg spr. van de aanwezigen, om, wanneer zij dit jaar geprofiteerd hebben van de lessen, dit uit te dragen haar familieleden en kennissen. Hierna werd met de afwerking van het film programma begonnen. Na een éénactertje en in teressant nieuws uit eigen land, werd de film „Vadertje Langbeen" vertoond. Voor velen was deze Hollandsche film misschien geen onbe kende meer doch de onverdeelde aandacht, waarmede ze werd gevolgd, bewees dat deze goed geslaagde film met voortreffelijk spel van Lily Bouwmeester nog steeds de volle belangstelling heeft. Alle aanwezigen leefden ten volle mee met het verhaal van het vondelingetje, dat in haar voogd en beschermer haar toekomstigen echtgenoot vindt. De aanwezigen toonden zich dan ook ten zeerste voldaan. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Firma J. C. Bon en Zoon (Beperkende Bepalingen) Wijk A 77, Nieuw koop. Smidsbedrijf, handel in aanverwante arti kelen, alles in den ruimsten zin des woords. Vennooten; J. C. Bon en A. Bon, Nieuwkoop. Wijzigingen: Handelsonderneming „Tokio", Voorstraat 52, Katwijk a/Zee. Winkelbedrijf, kantoorboekhandel, leesbibliotheek enz. De ven nootschap handelsonderneming „Tokio" is met ingang van den 23sten Juli 1941 ontbonden. G. A. Niersman, Voorstraat 8, Voorschoten.. Met selaar, Bovengenoemde zfcak is met ingang van 1 Juli 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Timmer-, metsel- cn Aannemersbedrijf G. H. en J. Niersman. Met ingang van Woensdag 15 Juli a,s. wordt mej. J. C. van Kampen, klerke aan het plaatskaartenbureau van het station alhier, overgeplaatst naar de hoofdgebouwen der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het arts examen mej. J. van Gilse en de heeren H. Bakema en A. Bosman, allen alhier. Voor het onlangs gehouden examen voor adjunct-commies der Dir. Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen slaagde onze stadgenoot P. Fakkel, ambtenaar ter Inspectie der Invoerr. en Acc. alhier. A.s. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. A. Paulides, thans voorsorteerder aan het kantoor alhier, als brievenbesteller werd aangesteld. Door bijzondere omstandigheden is het de wensch van den jubilaris dezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, De heer W. O. baron van Dedem alhier slaagde te Groningen voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen adspirant bouwkundig opzichter B.N.A. onze stadgenoot de heer H. v. d. Berg. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 10 Juli. Tarbot f. 8.70: Tong f. 9.507.50 per k.g.; Kleine Schol 2e soort f. 240192; Pufschol le soort f. 165 —122, 2e soort f. 92—78; Muilen f.153; Pufschar le soort f.6055; 2e soort f.3722. alles per kist van 50 k.g. Besommingen: Trawler: Z.K. 68, Johannes, 15 m. f.1181. Loggers: SCH. 47 f.507; SCH. 245 f.777; SCH. 106 f.477; SCH. 97 f.294; SCH. 246 f.282; SCH. 247 f.828; KW. 20 f.470; KW. 47 f. 186; KW. 15 f.181. Wie den Nederlandschen Volksdienst stea steunt ons volk. Sluit u aan als lid.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1