LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 9 Juli 1942 „KLEINTJES" LAATSTE BERICHTEN Bonenland Buitenland LAND- EN TUINBOUW Voor de Vrouw BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT MARKT F amilieberichten OFFKIEELE KENNISGEVINGEN Officieele mededeellngen KIND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond is de 9-jaxige F. S. Ophorst bij het spelen op een in de Delfhavensche Schie te Rotterdam liggende zolderschuit te water geraakt en verdronken. Na een halfuur dreg gen is het lichaam opgehaald. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NOORD-DUITSCHLAND. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht brand en brisantbommen boven Noord-Duitsch kust gebied laten vallen. In Wesermuende en Wil helmshaven ontstond eenige schade, vooral in woonwijken. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn drie der aanvallende bommen werpers neergeschoten. IN DEN BLOEMENTUIN. De langverwachte regen klettert op de strui ken en doet wonderenAlles groeit en tracht den achterstand in te halen. Niet het minst de ge durende den winter bevroren boomen en hees ters. Vooral hebben sterk geleden de groen hovende Ligusters. Monumentale hagen, jaren oud. zijn we bezig bij den grond af te zagen: de planten loopen daar sterk uit en door den beschadigden bovenbouw weg te snijden, groeien de heesters spoediger weer ult.; In een paar jaar tijds hebben we weer flinke windschutten terug. Ook de Groene Laurierkers heeft veel door de vorst geleden: we snijden geregeld de doode takken weg om zoodoende den ouden vorm zoo spoedig mogelijk terug te krijgen: de struiken vormen weer nieuwe takken. De rozen komen nu in haar weelde! Vele soor ten hebben de koude goed doorstaan. De be vroren klimrozen loopen alle bij den grond weer uit en we binden de nieuwe loten zorgvuldig vast om spoedig, in elk geval een volgend jaar, weer over mooie takken te kunnen beschikken. Bij dit regenachtige weer kunnen we de planten buitengewoon helpen door het toedienen van een weinig met water verdunden mest. Hiervoor kan elke mestsoort worden gebezigd, ook ko nijnen- of kippenmest. We maken rondom een geul en gieten daar den mest in om dan later den grond weer gelijk te maken. Ook de perk en stamrozen komen voor zoo'n bemesting in aanmerking en de vele bloemen aan stevige stelen zullen haar dankbaarheid toonen. De perk- en stamrozen zijn meestal remonteerend of doorbloeiend. Bijna uitgebloeide bloemen snijden we weg met een stukje van den tak tot bij een jongen zijtak. Laatstgenoemde gaat dan sterk doorgroeien en vertoont spoedig een nieuwe knop. Zoo doorgaande is het mogelijk bloemen te verkrijgen tot diep in het najaar, maar dan bovengenoemde bemesting niet ach terwege laten. Tegen luis spuiten we de strui ken met koud water of met zeepsop, waaraan een weinig brandspiritus is toegevoegd. (Goed roeren). Mengen we in 10 liter nog 10 gram salicylzuur, hetwelk bij den drogist verkrijgbaar is, dan hebben we tevens een goed middel tegen de meeldauw, welke de bladeren en scheuten met een viesgrijze laag kan bedekken. Bij zonnig weer kunnen we tegen laatstgenoemde schim mel bloem van zwavel aanwenden. Dit gele poeder wordt tegen den onderkant van de bla deren gestoven. Liefhebbers van Violen, Vergeet-me-nicten, Silenen enz., welke gewassen voor voorjaars- perken worden gebruikt dienen nu te zaaien. Vooral de bekende Viola Tricolor, in de mooiste kleinen, worden in den zaadhandel aange boden. Men zaaie op een klein stukje grond, een paar vierk. Meter bijv. en houde het zaad, dat met een laagje aarde wordt gedekt, gere geld nat. Het liefst zaaie men in geultjes, 2 ft 3 cM, diep en 10 c.M. uiteen. Half Augustus wor den de plantjes apart gezet, zoogenaamd ver-, speend, om ze in het a.s. voorjaar op de blij vende plaats te brengen. Evenzoo kunnen we nu zaaien Duizendschoon, Muurbloemen, Judas penning en Vingerhoedskruid. Alle bij liefheb- bers__gewilde gewassen om hun heldere kleuren, heerlijken geur en hun bruikbaarheid voor droog- bouquetten. Genoemde tweejarige planten wor den eveneens in Augustus verspeend, bijv. op een leeggekomen plekje in den moestuin of ergens tusschen heesters of vaste planten. Onnoodig er op te wijzen, dat we alles vrij houden van onkruid. Dit geldt niet het minst voor het gras. Vooral waar wè kale plekken hebben bijgezaaid, groeit, tusschen het jonge gras, welig het onkruid. We trekken het met wortel en al uit en brengen het, met al het verteerbare afval, op een komposthoop.Voor zoo'n hoop is in eiken tuin een plaatsje te vinden, liefst in de schaduw. Dat het minder aange name geuren zou verspreiden of een kweek plaats voor vliegen e.d. zou zijn, is niet juist, wanneer we geregeld het opgebrachte afval met een' dun laagje tuinaarde bedekken. Alles verteert dan gemakkelijk en vóoral wanneer we een dergelijken hoop een paar maal omwer ken, zoodat de lucht er goed bij kan komen. Een en ander vormt dan in het a.s. voorjaar prima mest. Meng er vooral kippen-, duiven- en konijnenmest door. Dit verhoogt niet weinig de gebruikswaarde. Tfek vooral het onkruid uit vóór het gaat bloeien en zaad kan vormen. Hierdoor wordt veel werk voorkomen. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". HET ZUUR WORDEN VAN TAPTEMELK. Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Op warme dagen wordt de melk gauw zuur. Dat is een ware ramp voor de huisvrouw, vooral als haar geheele rantsoen bedorven blijkt te zijn. Behandelt men de melk op de juiste wijze, dan kan het zuur worden echter dikwijls voor komen worden. De volgende wenken moet men daarom in acht nemen: le. Neem de melk in een schoonen melkkoker of pan in ontvangst. 2ë. Kook de melk onmiddellijk na ontvangst en laat haar, wanneer zij niet onmiddellijk ge bruikt wordt, snel afkoelen, b.v. door den melk koker of pan in een teil met koud water te zetten en dit water eenige malen te ververschen. 3e. Bewaar de melk op een koele plaats. Dek haar af tegen vliegen en stof, maar sluit haar niet van de lucht af. 4e. Voeg nooit, nieuwe melk bij oude. Dit mengsel blijft minder lang goed dan de versche melk afzonderlijk, 5e, Voeg geen restjes warme melk bij de overige koude melk. Hierdoor ontstaat een mengsel met een lauwwarme temperatuur, dat zeer snel bederven kan. 6e. Koel koud te gebruiken gerechten, resten van gerechten, waarin melk verwerkt is, snel af. Bewaar ook deze op een koude plaats. Ondanks de goede voorzorgen kan het voor komen, dat de melk toch zuur wordt. Men maakt wel eens onderscheid tusschen de melk, die dan nog frisch ruikt en de melk, die een bedorven lucht heeft. De frisch ruikende melk zou dan wel gebruikt mogen worden, b.v. als hangop en de melk met de bedorven lucht en bitteren' smaak niet. Wij raden frisch zuur - j wjiwu.wcg x.x. x»x. x.x. .~.- De taptemelk, die wij nu krijgen is gepasteu-i pleeester witte Singel 27 E. J. J. Keyzers, riseerd. Door het pasteuriseeren worden o.a. de m t. melkzuurbacteriën, die over het algemeen in grooter hoeveelheid dan de andere bacteriën.jn; de melk voorkomen en deze frisch en goed zuiu kunnen maken, vernietigd. Het zuur worden deze gepasteuriseerde taptemelk in de GEBOREN: Helena Johanna Hcdwlg Honorata Maria, d. v. H. M. Nyssen en M. v„ zyp; Hans André, zn, v. P. Noppen en J. C. Vonk; Johannes, zn. v. P. Seller en W. Beekman; Wijnand, zn, P. G. Smit en P. Rysdam; Reltze, zn. v. A. Giffen en A. J. v. Dorsscn; Cornelia Johanna, d v. J. J. de Die en A. v.d. Berg. GEBOREN: Woenderik. zn. v. A. Nagtegaal en P. v. Klaveren: Cathallna Elisabeth, dr. v. J. Kulk en C. E. v. Rijswijk; Antonette Elizabeth, dr. v. W. F. Filippo en A. E. Hanno; Maria Willy, dr. v, J. v. Egmond en M. Verhey; Bartcld, zn. v. H. Dijkstra en D, Maathuis; Albertina Jacoba, dr. v. W. Roodbol en C. F. Zuyi; Johan Pieter Chrls- tlaan, zn. v. C. J. Nonnekes en G. Donker. ONDERTROUWD: N. Kwestro jm. 25 J. en J C. v. Staden, Jd. 25 J. GEHUWD: L. J. Dekker, Jm. en G. Lips, Jd.; D v.d Hoonaard. Jm. en D. v. Amsterdam Jd.; W. Janssen, jm. en M. Dubbelaar, jd.; A. Jonkers, Jm. en W. v. Leeuwen, Jd.; N. Klenjet, Jm. en C. M. Guldemond, Jd.; J. de Leeuw, Gesch. en M, Reitsma, Wed.; P. Sira, Jm. en P. de Bres, Jd.; G. Verhoogt, Jm. en C. J, Jansen, jd.; J. P. de Vries, jm. en P. Boom, jd. OVERLEDEN: N. Stouten, hsvr. van A. J. Mar- tijn 51 J; S. de Jeu, hsvr. v. C. Raaphorst, 50 J; W. v.d. Berg, m., 37 J. OVERLEDEN: E. la Faille, wed. van D. Snoeker, 91 jaar. GEVESTIGD: F..M. van den Berg, chauffeur monteur. Morsohweg 168a A. E.- Bleijs. bouw kundige, Rijn- en Schlekade 28 M. E. Vrede- veld geb. Blot en fam., Rijn- en Schiekade 67 G. J. B. Bornebroek, kantoorbediende, Brugst. 9 C. H. Brouwer, Boerhaavelaan 19 E. J. Dau- deij, kraanmachinist-stoker, Oosterdw-straat 25 J. C. M. Dongelmans, dienstbode, de Genestet- straat 2a J. J. Groenendaal, echtgen. van van prhtpr in dozen tiid af zure' melk straat 2a J. j. Groenenaaai. ecntgen. van van iSÏÏSi «2? S! tl ^Phriiiken I Dalcn- Hoogewoerd 111 C. J. Groenheide, ver- ïuikend of niet, nog te getauijeen. J piecgster, Rijnsb.weg 10 M. M. Keyzer, 1.1. ver- huishouding kan veroorzaakt worden door bac teriën, die er van buiten af ingekomen zijn. Zijn dit alleen melkzure bacteriën, clan wordt de melk. frisch zuur, maar er is altijd kans. dat rottingsbacteriën de overhand krijgen, terwijl de melk ondanks de schadelijkheid clan nog frisch zuur kan ruiken. Veiligheidshalve doet men dus beter, zuurgeworden taptemelk niet te gebruiken. Komt het herhaaldenvoor, dat de melk zuur wordt, dan kan men er als voorzorgsmaatregel een scheutje karnemelk aan toevoegen. Zij wordt dan in ieder geVal zoodanig zuur, dat zij gebruikt kan worden. Men kan er hangop van bereiden, TOENEMENDE AANVOER VAN SLACHTVEE. (Van onzen deskundigen medewerker.) De aanvoeren van slachtvee voor de vleesch- voorzlening zijn de laatste weken aanmerke lijk toegenomen, en wat méér zegt, de kwa liteit In gelijke mate, zoodat liet aantal kilo grammen In enkele weken tijds zeer zeker incer dan verdubbeld Is. Bij een laten weldegang en daarbij niet te veel gras, valt toch op te merken, dat de beesten na slachting zeer meevallen. De wicht is dus goed; bovendien komt er ook nog behoorlijk vet uit. Dit tengevolge van de goede kwaliteit van het gras. Op dc elndmarkten van verleden week was er vooral een groot aanbod op de Leidsche markt. Ongeveer 500 stuks groot en meer dan 200 stuks klenivee voor de distributie. Rekenen wij daarbij ongeveer 300 runderen, welke uit de Rynstreek te Gouda werden geleverd, een marktplaats waar in normale tyden nimmer eenig slachtvee werd aangeboden, ls het vooral niet gering- Ook" begin dezer week werden weer flinke kwan- tums aangeboden, te Rotterdam, Maandag en Dinsdag-ruim 1100 stuks groot en ongeveer 500 stuks kleinvee. Vrijdag werden op de Leidsche markt ook weer veel runderen verwacht, aldus werd ons medegedeeld. Ook zal het aantal scha pen voor de vleeschvoorzlening binnenkort toe nemen. De aanvoer van gebrulksvee was ln verband met den hooibouw, thans heel wat korter; ook de handel was niet druk. Het bezoek was minder, doch het goede bruikbare vee bleef goed op den prys. Besteed werd voor geschikte kalf- en melk koeien van f. 450.- tot aan f. 6.50 - per stuk toe, terwijl de goede vaarzen van f. 350.- tot f. 500.- deden. Guste koelen in de goede soorten eveneens prijshoudend. Z.G. vrye prijzen van f. 320.- tot f. 475.- per stuk. De leverlngsbewyzen werden verhandeld van 46 tot 47 cent per kg. gewicht aan levend vee. In den jongen paardenhandel ging In veulens iets mee om; de pryzen liepen vergeleken bij de laatste weken, iets op. Noteering van f. 400.- tot aan f. 700.- per stuk toe Ook de blggenhandel was iets levendiger. Voor al biggen van 6 tot 8 weken oud. waren hooger ln prijs. Oudere biggen vrijwel pryshoudend. No teering van f. 22.- tot f. 38.- per stuk. Enkele extra zware soorten wat hooger. (2 lijnen) monteur," Boerhaavelaan 21 H. P. M. Klein, L. Mare 72 J, Klinkhamer, timmerman, Roodb.- ~r:„at 49 J. Laan, 1.1. klerk NB., Haar 1.weg 72 - J„ van Leeuwen, dienstbode, Korevaarstr 22a V— G. F. B. Maas, ambt. gewst. arbeldsbur., Vree- MJkstraat 5 E. V. Maler, Papengracht 22 A. Mol. Kapteynstr. 3 L P. Natzijl, verpleeg ster, Rijnsb.we'g 10 H. de Nlc. cand. H. dienst, Rapenburg 75 J. Nijkiel, Kanaalstr. 32 E. L. Philippo, dienstbode, Ambonstraat 12 J. Bur gers geb. Profyt, Wolmaransstr. 19 J.C. de Pyper, Noordelnde 49 W. C. Rotmans en fam, procuratiehouder. H. Rijndijk 183 J. L, F'. Schef- fers, Schelpenkade 41 J. C. Solleveld: electr. lasscher, Kort Rapenburg 5A J. van Loef geb. van der Steeri, OosteWcerkstv. 6 C. W. M. Vast binder kinderjuffrouw, H. de Vrlesstraat 40 H. M. Verhagen, hulshoudster, Rijnsb.weg 118 J. J. de Heer gêb. Vogel, Maredyk 75a J M. J. van Sas geb. Wauters, de Sltterlaan 141 P. J. van der Werf, dienstbode, Stationsweg 10 M van Werven, dienstbode, Rembrandtstr. 22A. VERTROKKEN: D. E. Becker, Amsterdam, le Weterlngdw-straat 13hs M J. Blnnendyk. Utrecht, Merelstr. 21 lis T. J BlUlcvcn, Sas- senhelm, Kerklaan 57 J. Boerwinkel. Amers foort, 'T Stort Zuid 30 W. van den Boogaart en fam. Oegstgeest, Rhyngeestcrstr.weg 197 H. J. Bosch en fam., Heemstede. M. Hobbemastr. 33 M. E van Breen, Rotterdam, Straatweg 258 M. E M. Brouwer, Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 1 D. van den Burg en fam., Heemstede. Fred, van Edenpl. 10 J. Buljn en fam., Velsen, Bloem- straat 97 R. Chrlstiaans, Belllngwolde, Vr. Loo L9 L. B P Compter, Alkmaar, Magdalenastr. 37 H. H. A, Cornelissen Maasheeze, Sterksel D 67 J. S. Dekker, echtgèn. van van Oosten, Rotter- M A. van Dalen, Oegstgeest, Endeg.straatweg 5 dam, Bakkerstr. 42 M. A, van Delden, Deventer, Noordenb.singel 13 B. J. Delfos, Oegstgeest, Endeg.straatweg 5 H. W. Depenbrock, Vlagt- weclde, Westcrstr. 23 E, G, van Drunen, 's-Gra venhage. L. Henriëttestr. 9 A. J. Duk, Noord- wyk Emmaweg 2 C, P. van Eeghen, Amster- daam, Heerengracht 497 F. R. van Vliet geb. Flllppo, Amsterdam, Lynbaansgr. 130 N. Frank huizen. Oegstgeest, de Rijsjes 6 E. H. B. Gel derman. Losser, Haarweg 6 E. R. Gerritsen Plaggert, 's-Gravenhage, Stadhouderslaan 76 P, de Goede, Alphen a. d. Rijn. Nieuwesloot 14 R. de Groot, Amsterdam. KLnderdUkstr- 3911 B. J. M. Haase, Lisse Heerenweg 317 M. J. Hcndrlkse. Oegstgeest. Llndenlaan 4c N. H. den Hertog en fam.. Utrecht, O Noord 95 J. Hld- ding en fam., Belllngwolde, Vr. Loo L9 T. J, Hoekstra, Oegstgeest, Duivenvoordestr. 10 B. Hup, El burg, Rozemarynsteeg 1 A. M. de Jong, Hellendoorn, A. 10 A, Keyser, Maassluis Nieuw- straat 21 J. Kiewiet de Jonge, Wassenaar, Wa- vopark 2 A. M. Kluis, Huizen. N.-H., Havenstr. C. W E. Frentzen geb. Koeleman, Meppel, Stationsweg 1 Wed C. den Houter geb. Kroon, Harmeien, C. 37 M, E. van der Laan, Ter Aar, A. 50 N. M. Lodder, Katwyk Drieplassenweg 22 H„ A. .Logemann, Apeldoorn. A. Paulownalaan 15 A. M. Meeuwlsse, Rijswijk Z.-H., Tulpstr. 86 D. van Ooik, Den Helder, Schagenstr. 3 E, Nauta geb. Plaat, Utrecht, Tolsteegsingel 16 D. A. van der Poel, Arnhem, Catharljnestr, 66 C. B. P. Vermeeren geb. van Poppel. Utrecht, Querl- dostraat 21 Wed. G. van den Broek geb. Prins, Breda, Teteringsched. 89a S. C. Rochat, 's-Gra venhage, L. de Col.gnypl. 14a A. M. Rozler, Wassenaar, Wittenb.weg 1 M, J. Ruys, Rotter dam, Essenlaan 86 B. Schalks, Noordwyk, Q. v. Uffordstr. 81 M. G. R. van der Horst geb. Scheffer, Grootebroek, G 549 K. Schoeman, 's-Gravenhage, Kwartellaan 27 W. de Sitter, Haren, Gi. Rijksstraatweg 61 A. Soesman, den Haag, Riouwstr.29 P. J. Si^renburg, Rotter dam, Voorschoterlaan 55 J. C. Stafleu, Leeu warden, Potgieterstr. 17 M. W. de Knegt geb. Sljpestijn, Vllssingen, C, Buskenstr. 38 G. P. Tan, Rotterdam, Rochussenstr. 349b J. L. Theu- nissen, 's-Gravenhage, Hoogbuurtlostr. 16 M. Toth, Amsterdam, le Oosterparkstr. 1 A. Ver- duyn, 's-Gravenhage, Gallileistr. 139 H. Ver- straaten, Hilversum, Ohmstr. 14 H. J, Vink, Eindhoven, Maurlisstr. 20 J. E. van Vliet, Rot terdam, a. b. „Trio", p.a. Duynstr. 46 A. J. de Vrind en fam.. Leiderdorp, Kom v. Aiweg 23 W. Walther Boer 's-Gravenhage, Theresiastraat 107a W. van Wendel, Rotterdam, Wolphaerts- bocht 343c P. E. van Wetten. Harmeien, Ach terweg C 209 H. R. de Windt, Harlingen, Rozen gracht 2 A. Zonnenberg, Wassenaar, Heeren weg 11. AMSTERDAM, 9 Juli. De beurs had wederom een kalm voorkomen. De affaire was van kleine afmetingen; er waren slechts onbeteekenende schommelingen. De stemming was echter toch goed prijshoudend en verscheidene fondsen waren iets beter. Klaar blijkelijk moest dit worden toegeschreven aan de vaste houding, die door Olies ten toon werd gespreid. De koers was een paar punten beter dan gisteren. Bij opening werd afgedaan tegen 335%, nadien tusschen 33316% en 335%. De stem ming bleef echter gedecideerd goed. Naar het scheen hield dit verband met de berichten vol gens v/elke de Mexicaansche regeering eenige petroleumondernemingen van de Standard Oil of New Jersey welke voorheen waren onteigend, heeft vrijgegeven. Mede in verband met overeen komsten betreffende de teruggave van geconfis- keerde bezittingen van buitenlandsche in Mexico werkende petroleummaatschappijen is de meening post gaan vatten, dat het langdurige Mexicaansche petroleumconflict wellicht zijn op lossing nadert. In Londen heeft een en ander reeds aanlei ding gegeven tot een aanzienlijke stijging van Mexicaansche en andere petroleumwaarden, zoodat in dit verband de kleine koersverbete- ring van Olies heden wel kon worden verklaard. Van de Suikeraandeelen waren H. V.A.'s iets hooger. tusschen 313% en 315. De koers van Rubbers was zoo goed als ongewijzigd. De Scheepvaartmarkt was stil; Scheepvaart- Unies kwamen wat hooger. Philips kwam weer in de nabijheid van de 300 Unilevers waren een paar punten beter, van Berkels vrijwel onveranderd. A.K.U.'s lagen traag Sumatra-Tabakken waren iets lager, Oude Deli's verloren een goede viertal punten. Nederlandsche Staatspapieren prijshoudend evenals de Indische leeningen. Gemeentelijke en provinciale obligatien lagen goed. Pandbrie ven verdeeld. Prolongatie 2/14 (A.N.P.). GOUDA, 9 Juli. Aangevoerd 671 stuks.12 ma gere vrakens 3545 per stuk; 225 biggen 2535 p st.; 324 runderen N V.C.; 72 nuchtere kalve ren N.V-C.; 10 graskalveren N.V.C 6 schapen N.V.C.22 bokken cn geiten 10—60 p. st. Handel matig. Algemeene markt: 73 partyen kaas, -e kwl. m. RM 6262.50 2e srt. m. RM 5961. Handel ma tig. KATWIJK a.d. RIJN, 8 Juli. Groentenvelllng Vroege aardappelen groote 7,90, drielingen 5 per 100 kg.; Doppers 17.50—18; Sla 1.30—1.50 per 100 st.; Bospeen 1114; Bloemkool I 12.1014, idem II 10.2011; Boskroten 330450; Raap stelen 5607. LEIDSCHENDAM.8 Juli. Engelsche komkommers IA 15, le srt. 12, 2e srt. 9 3e srt. 6 stek 8 per 100 kg., Kaskomkommers le srt, 10, 2e srt 7.50, 3e srt.5; Kropsla, le srt. 2, 2e srt. 150; Stoofsla 7; Peen 9; Bloemkool le srt. 11, IA 14, 2e srt. 8. 3e srt. 5.50; Tomaten, midd. 16. groote ronde 16. 2e srt. 16, 3e srt- 16, bonken 1150, uitschot 7.50 rijp 16; Spltkool 100 kg. 7; Andyvle 10; Spinazie 10; Postelein 14; Raapstelen 9; Rabarber per 100 kg. 67; Snyboonen 40; Rydys 1.80; Sel- dery 3; Peulen 18; Tulnboonen 10 Doperwten 18; Peterselie 4; Koolrabi I 3, II 2.50. RIJNSBURG, 8 Juli. Groentenvelllng. Aardappe len f. 8.10; Rabarber f.6; Idem Paragon f.7; Stoof sla f.7; Sla-uien f.7; Tulnboonen f. 10; Doperw ten f 18; Spinazie f. 8—10 per 100 k.g Bloemkool f.8—11; Kropsla f. 1.502 per 100; Bospeen f.9; Radijs f. 1.80; Selderie f.3; Peterselie f.4; Kervel f. 4; Kroten f. 4.50; Boonenkruld f. 710 p. 100 bos RIJNSBURG, 8 Juli. Bloemenveiling. Delphi nium f. 25; Irissen 215 ct,; Gladiolen Halley f. 7.30; Margrieten Wit f0,601; Duizendschoon 8 ct.; Gele margrieten 58 ct.; Malva 1826 ct.; Gips 814 ct, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Hoving-Ledeboer, z., Melbourne Le Noble-Kolster, z.. R'dam; Steeg-Prlnzen, d., Venlo; Koster-Wilmot, d., Den Haag; Berger- Marres, z., Venlo; Wehmeer-Brenninkmeyer, z., Den Haag; Schoteman-Zwaan, d., Enkhuizen;, Nieuwenhuizen-Klamer, z., Utrecht; Schoten- Salert. z-, Alkmaar; Menalda-Onnes, d., Velp. Ondertrouwd: S. Verkerk en J. v. d. Pligt, Haarlem; J. Roozen (Overveen) en I. Draljer (Heemstede). Gehuwd: J. J. v. Koperen en J. v. d. Burg, A'dam; J. R. v. Wijland en H. F. M. Schijfsma, Sneek; A. W. M. v. Doorn en J. J. A. Willemse, Utrecht; F. E. A. M. Goscling en C. J. M. Weve, Nijmegen; F. C. L. Meyer en A, Meindersma Bongaards, Den Haag; G. Kamstra en E. Snoek, A'dam; K. H. Crépin (Stettin) en E. de Greef (Haarlem). Overleden: J. W. Weerts-Druyvesteyn, v. 75j., A'dam; H. H. Everts, m. 81 j., A'dam; B. Vroeg- Dommering, v. 96 ,.j Den Haag; J. Schell, m. 72 j„ R'dam; N. de Jongh, m. 73 jR'dam; A. Overbeeke, m. 85 jR'dam; A. C. Touw-Hagen- berg, v. 91 j.. De Steeg. De Nederlandsche Volksdienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk. sluit u aan als lid. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Aanvraagformulieren Br. C. 251 voor Ruimten voor bijzondere doeleinden; woningen met uitsluitend centrale verwarming. Van Vrijdag 10 Juli t/rn. Zaterdag 18 Juli a.s. kunnen aan het gebouw Rapenburg 12 aanvraag formulieren worden afgehaald Br. C. 251 voor bovengenoemde doeleinden en ingediend. De formulieren dienen te worden ingevuld ten behoeve van: a. particuliere woningen, welke niet beschik ken over een woonvertrek, (of een vertrek, dat hiervoor dienen kan) met schoorsteenaanslui ting en derhalve niet anders dan centraal kun nen worden verwarmd; b. voor ruimte (n) voor bijzondere doeleinden, waarvan de gezamenlijke Inhoud gelijk is aan of kleiner is dan de ruimte (n) voor particulier ■;ebruik; c. bedrijven, welke in de onder b genoemde ruimte (n) voor bijzondere doeleinden worden uitgeoefend. FLATS. Aanvragen ten behoeve van flAts met vier of minder woningen, welke alle op éénzelfde cen trale verwarming zijn aangesloten, moeten aan- eengehecht worden ingediend. Geen toeslag zal worden verstrekt, wanneer blijkt, dat ieder ge zin tenminste in één woonvertrek of een ver trek, dat daarvoor dienen kan, over een schoor steen-aansluiting beschikt. Ten behoeve van woningen, waarvan een ge deelte aan een ander gezin, dat een „D.V." kaart heeft ontvangen, is onderverhuurd, kan (indien de gezamenlijk in aanmerking komende vertrek ken op één centralen ketel zijn aangesloten en niet ieder gezin in één woonvertrek of een ver trek, dat daarvoor kan dienen, met haarden of kachels kan stoken) eveneens een formulier Br. C. 251 worden ingediend. Het invullen van ge noemd formulier geschiedt door den hoofdbewo ner. Voor genoemde woningen zal geen toeslag voor warmwatervoorziening worden verstrekt. LESKAMERS. Voor een toeslag komen niet in aanmerking onderwijzers of leeraren, die hun beroep hoofd zakelijk in een onderwijsinrichting uitoefenen, of voor wie het geven van lessen aan huis niet hun voornaamste bron van inkomsten is. LEDEN VAN DE RECHTERLIJKE MACHT. Voor werkkamers voor Leden van de Rechter lijke Macht worden slechte toeslagen verleend, indien zij in het desbetreffende gerechtsgebouw geen gelegenheid hebben om hun ambtsbezig heden, andere dan het houden van terechtzit tingen e.d. te verrichten. WINKELS. In het algemeen zullen slechte aan de navol gende winkels toeslagen worden verleend: Dro gisterijen. kruidenierswinkels, manufacturen en modezaken, boekwinkels en leesbibliotheken, bloemenwinkels en winkels voor muziekinstru menten, levende dieren, bontwèrken, behangsel, schilderijen, lijsten en platen. De overige winkels komen pas dan in aanmer king voor een toeslag, wanneer vóör het winkel personeel moet worden gestookt en dit personeel uit tenminste twee in vasten dienst zijnde en niet tot het gezin behoorehde personen bestaat, die hun werkzaamheden uitsluitend in den win kel verrichten. Voor alle winkels geldt bovendien, dat alleen toeslagen worden verstrekt, indien deze winkels kunnen en zullen worden verwarmd. ONTVANG-LESKAMERS VAN PREDIKANTEN Voor ontvangkamers van predikanten zullen toeslagen worden verstrekt, tenzij voor het ont vangen van gemeenteleden in de kerk of in een daartoe behoorend gebouw een vertrék beschik baar is. Hetzelfde geldt t.a.v. leskamers voor het hou den van catechisaties. Hierbij wordt ongemerkt, dat slechte éénmaal een toeslag wordt verleend, hetzij voor een ont vangkamer, hetzij voor een leeskamer. WERKKAMERS VAN BURGEMEESTERS EN KAMERS VOOR MARECHAUSSEES VOOR HET AFNEMEN VAN VERHOOREN E.D. Indien de werkzaamheden niet elders kunnen worden verricht (in een raadhuis, respectieve lijk kazerne) zal in bijzondere gevallen, n.l. wan neer een andere oplossing niet mogelijk is, een toeslag worden verleend. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. 1406 NA-UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN voor de 8e periode. Zij, die hun bonkaarten en eventueel tabak en sigarettenkaarten nog niet hebben afgehaald, kunnen dit alsnog doen op Maandag 13 en Dinsdag 14 Juli a.s. aan de gebouwen Utrecht- sche Veer 3 en Morschweg 34. Zooals reeds Woensdag J.l. is gepubliceerd, worden dan geen rantsoenbonnen voste brand stoffen meer verstrekt voor groote gezinnen. 1405 FOSFORZUUR VOOR ONTGINNINGEN. De Voedselcommlssarls voor Zuid-Holland ver zoekt hun, die ln Aanmerking wenschen te ko men voor een toewyzlng: fosforzuurmeststoffen voor ontginningen ten spoedigste schriftelijk een daartoe strekkend verzoek by hem ln te dienen. Deze aanvragen dienen vóór 15 Augustus a.s. by de afdeellpg kunstmest van den Voedselcom mlssarls voor Zuid-Holland ingezonden te worden en moeten de volgende gegevens bevatten: a. Naam en Org. No. ,van huurder of pachter. b. Naam en Org. No. van eigenaar. c. Kadasternummer van het betreffende perceel. d. Een factuur of begrooting der onderneming, welke de ontginning ten uitvoer gebracht heeft. e. Den datum, waarop de ontginning plaats vond. f. Een analyse-rapport van een recent grond- monsteronderzoek verricht door het Bedryfslabo- ratorlum te Groningen. Nadrukkeiyk wyst de Voedselcommlssarls er belanghebbenden op, dat aanvragen, welke niet of onvolledig voorzien zyn van bovenomschreven gegevens, niet ln behandelig kunnen genomen worden. 1370 Redactiestaf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brou wer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omg, en Muz. Verantwoordelijk voor de advertenties: A. Poortman. Dagelijks ln speciale rubrieken, hoogstens 30 woordeD (1 woord max 12 letters) 72 cent (Vooi de rubrieken .Personeel gevraagd" en Personeel aangeboden' 60 cent) bii vooruitbetaling Bewijsnummers 5 ct extra Toezending van Ingeko men brieven 10 ct extra Te koop gevraagd Een tafelbiljait, flinke maat en ln goeden staat. Aanbiedingen: Koudekerk a. d. Rijn A 95. H Kinderwagen, opvouwb., ln goeden staat. Br. onder letter L aan Agent Leldsch Dagblad. Sassenhelm. O Een zomermantel maat 3840, een paar dames schoenen maat 3839. 3r. Bur. v. d. BI, No. 6854k Eenige één- of twee- pers. lakens, zoo goed als nieuw. Er leven met prijs enz. Bur. v. d. Blad on der No. 6861 k. Goed onderh. kinder box en kinderstoel. Br. letter B Boekh. EMEIS, Voorschoten. B Een paar lederen da messchoenen, maat 35. liefst blauw, by: B. VIS. Emmalaan 14, Alphen a. ct Ryn. H Wandelwagentje, in goe den staat verkeerend. Seor. Varkcvlsserslraat 329a te Katwijk aan Zee. B Stalen scheepje, 30 A 40 ton. Brieven Bur. v, d. BI onder No, 6872 k. Kinderledikant je, com mode, kinderbad en bo ven- en onderkledlng voor meisje van 11/2 J, Moet ln zeer goeden staat zijn. Br Bur. v.d. BI. No. 6880k B Wij vragen moderne ra diotoestellen, niet ouder dan '37. Plck-upcomblna- ties, electr. gram.motoren, stofzuigers, vouw- en kin derwagens (als nieuw) te gen hoogste waarde! Stuur kaartje met merk type en ,prys. Da Costastraat 69 te Telden. 63 Particulier vraagt tegen redelijken prijs te koop 1 of 2 goede schilderijen van niet te groot formaat. Br. met omschryvlng en prijs opgave aan het Bur. v. d. Blad onder No. 6924k. Een kamer verto of twist mat, in goeden staat (21 vlerk. M.) Br. Bur, v. d. Blad onder No. 6925k. Bg Weck thermometer cn peddels. Heerenweg A 2, Warmond. B Katoenen Japonnen en witte schorten, Br. onder No. 31 aan W. v. BEELEN Czn., Kerkstraat 16. Kat wyk aan den Rijn. B Klein clrlewlellg fietsje. Abeelpleln 21, Katwijk aan Zee. Aangeboden B Een C.R.S. damesrljwlel oude kwaliteit, geheel ver chroomd met dubb. rem men, 2 maanden oud, L. ERADES Hoogewoerd 158, bij Plantage. IB Kinderwagen, als nieuw met ingebouwde kogelwie- len wandelwagentje f 12.50 Velo wringer f. 22.50, - kin derstoel f. 12,50, autoped met gave banden, vloer kleed f 50. LANGEZAAL, Stille Rijn 7. f Snelweger weegrerm. 10 .G. geëlkt. Tevens z, g. a n. flets met trommel- rem en drie versnelllngsn. Te bevr. T. VAN DELFT, Oegstgeesterweg 7, Rijns burg, O Trap naai machine en een straal kachel, 125 volt. Leidscheweg 411, Voor schoten. Ep Mantelpakje. Sportief, licht beige mantelpakje, nieuw, oude kwal. f35.- en 36 punt. Brieven Bur. v. d. Blad ond. No. 6849 k. S Grijze zomermantel, z. g, a, n„ oude kwal., zon der punten, leeftyd 17 a 18 jaar en roode glacé dameshandschoenen. Adr.: Coornhertstr. 54, Leiden. S ALEX VAN DER LEK, Uw kapper uit Rotterdam, thans Leiden, Apothekers- dyk 2. Heeft U moeilijk haar probeer het eens bij ons. Billijke tarieven haar knippen watergolf inbe grepen. Speciaal heerensa lon. B Stereo camera Ica pias- kop, novar anastlgmaat, 3 chassis. Oculair (micros coop) periskopies. 5 ob jectief (microscoop), 5. ln messing etui. Zanger en Endres. Hockey sticks, 3 stuks. Engels fabr. Rapenburg 83, Tel. 25514. H Een mooi model zell- slocp met mooie gr. ka juit. Alles ln prima staat. Rusthoflaan 41, Sassen helm Z.H. B Een nieuwe damesjapon maat 38 en zomermantel maat 38. Witte Singel 8. 89 Kamer-orgel, notenhout goeden staat, mooie toon. M. C. A. DRIESSEN, Rust- hofflaan 7, Sassenhelm. B Telcfunken \V. 33 geen U.K.G. met mooie luid spreker f.30.. Rijn- cn Schlekade 8. B Hebt U gras te maaien, paarden en nieuwe machi ne aanwezig. Adres: A. W. KOOMAN, Hoofdstr. 42, Tel. 289. Alphen a/d. Ryn H Twee ongehoornde wit te melkgeiten en een paar damesschoenen z. g. a. n., maat 40, Bijdorpstraat 21, Sassenhelm. f| Gascomfoor 2 vlams m. leinstellers, tevens 1 n. hangmat en l p. z. g. a. nieuwe gummilaarzen. Munnlkenstr. 60, Lelden. B Een drie-pits gastoestel met plaat, .twee groote nieuwe houten kisten, nieuwe leoren damesschoe nen 37 A 38 en nieuwe leeren hut- en handkof fers. Emmalaan 78, Oegst geest. B Wegens inruil, aardig studieorgeir keurig in orde slechts f.65.bij: W. A. GOUW, Jan Tooropstr. 13, Katwyk a. Zee. B Zoo goed als nieuw hee renrijwiel, geheel compleet en goede banden. Te be zichtigen: Waa.rdgr. 144. B 2 fauteuils, 4 stoelen, eiken en tafel, zoo goed als nieuw en een thee- kast old-flnlsh. Utr. Veer 25, Lelden, B Wit zyden trouwjapon, maat 44, oude kwaliteit, z. p. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 6901 k. B Vergr. B. M. en Forel, öx.alen woonschepen, 6 en 3 vertrekken, Westlander met tuig, 37 ton. Jacht haven „Allemansgeest". te Voorschoten. B 2 fauteuils 4 stoelen, eiken, z. g. a. n., pracht stel, groen bekleed. Tevens een z. g. a. n. handwagen. Adres: J. A. CAVÉ, Borger- straat 4. B In goeden staat zijnd damesrljwlel. geheel com pleet met prima banden. Tevens een ovale ejken tafel en een aquarium m. tafel. Te bevragen: Heerensingel 6. B Plano, f.750Br. Bur. v. d. Blad ond. No. 6912k. B Ja, het kan! U kunt lee ren muslceeren. Kiest uw Instrument, plano, orgel, accordeon, guitaar enz. Inlichtingen vrybiyvend, proefles gratis. Alle muziek VAN DER LYCKE, Oude en cursussen verkrijgbaar. R'ngel 14, E3 Een paar zoo goed als nieuwe damesschoentjes, maat 38/39. Br, Bur. v. d. Blad onder No. 6919k. of Telef. 21686. B Katwijk a. Zee. Prima vloerkleed, mahoniehouten spiegelkast spiegel en Phi lips Radiotoestel, type 2511 Te zien 's avonds na 8 u.: Ligusterstraat 45. 68 Zoo goed als nieuwe Kofferpathefoon m. eenige platen. Prijs 50 gld. Een nieuwe para tcerfletsband 28 1/5 x 8 bij 1 x 4. Na 6 uur te zien: Utr. Veer 30 naby Plantage. B Heerenrywlel, Gazelle, beslist zonder gebreken en goede banden. Hooge ""'indijk F 247, S Tekenbord, 75 x 100 of eenvoudige verstelbare te kentafel met bypassende tekenhaak en eventueel driehoeken. Aanbiedingen met omschrijving en prijs aan J. KUSTRA, Valken- burgschew. 74. Voorschoten B RUdcnde pitrlet wieg, bekleed, ln zeer goeden staat. Terweeweg 64, Oegst geest. 9 Luxe radlo-gramofoon, ln staande mahoniehouten kast voor meest biedende. Hooge Morschweg 20, Lel den. Q Amerlk. Kristalmlcro- ï'oou (standaard en afge- sch, kabel Inbegr.), pick up-versterker, Alles nieuw. Driftstra^t 22, Lelden. Na 7 uur nam. B Zeer zuinig brandend gasfornuis, met prima oven (wit emaille). Kon. Wll- helmlnastraat 18, Katwijk aan Zee. H Wascliniaclilnc m. wrin ger, zoo goed als .nieuw. Br, onder No. 32 aan W. v, BEELEN Czn.. Kerkstr. 16, Katwijk a. d. Rijn. Personeel gevr. O Hulshoudster, bij heer met 2 kinderen (2 en 5 J.) Heerenstraat 104 a. SJ Een net dagmeisje. Bak- erlj KALLENBERG woon huis Groenoordstraat 21. B Nette werkster voor Dinsdag- en Vrijdagmorgen Aanmelden na 7 uur: De Sltterlaan 97. 9 H.H. Kappers. Nette leerling, om opgeleid te worden in het herenvak. M. J. v. d. MEER, Hoogi. Kerksteeg. Q Voor direct een nette werkster, liefst Vrydag- middag, van 26 uur. Morschweg 156 ha 7 uur. Q Huishoudster weduw naar. werk. stand, zoekt voor direct een nette huis houdster. niet boven de 40 Jaar. Br, aan A. GOUD KUIL, Hoogewaar B 134 d, Koudekerk a/d. Rijn. (9 Jongens, leeftyd 1416 jaar. Klelwarenfabrlek „"De Does", fa. GEBR. GIN JAAR, v. d. Doesstraat, Leiderdorp. ?1 Dagmeisje, in gezin met Inderen. Kan terstond ln dienst treden. Fagelstraat 2, Lelden. O Leerling kapster, liefst vergevorderde. Goede gele genheid zich verder ln het vak te bekwamen. Br. Bur. d. Blad ond. No. 6891 k Dienstmeisje, voor de morgenuren. Louise de Collgnylaan 16, Oegstgeest Een net eeriyk meisje voor halve dagen. Zater dag tot 6 uur. Br. Bur. v. d. Blad onder No, 6903 k. B Een nette Jongen. 15-16 jaar voor flets- en winkel- werk. H. C. VREEKEN, Rynsb.weg 121. Personeel aangeb. 0 Jonge hoer zoekt door omstandigheden een pas sende betrekking, 39 Jaar ong. (N.H.). Brieven Bur. v. d. Blad ond. No. 6905 k. H Een nette juffrouw, oud 61 Jaar, biedt zich aan als hulshoudster bij heer al leen of klein gezin, tegen kost en Inwoning, doch geen salaris. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 6926k. B Nette jonge werkster, voor Dinsdag Woensdag, Donderdag cn Zaterdag, liefst te Oegstgeest. Secr. Varkevlsserstr. 333 te Kat wijk aan Zee. Kamers gevraagd Te huur gevr., door R.K. Juffr. op leeftyd. ongem. zlt-slaapk. met kookgel, of gedeelte van woning. Br. met prysopg. Bur. van dit BI. No. 6879k Q Jongeman zoekt een zit slaapkamer, gemeub. of on- gemeublleerd, voorzien van gas en stookgelegenheld. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6960k. Kamers aangeb. Q Te huur frisse slaapka mer, kast, berging fiets. (Geen beroeps). Haven 1, Lelden. Diversen R.K. kantoormeisje vr. leuke vriendin (midden stand), Leefti|d 2426 J. Br. Bur. v.d. BI. No.6844k B Verloren: blauw wollen damesvest van Haagscho Schouw naar Rynsburg. Terug te bezorgen tegen, belooning: Leidschew. 150 Voorschoten. O Waarschuwing. Den- gene, die onlangs een damesmantel Havanna- bruin heeft opgehaald on der den naam Palth© wordt ln eigen belang ver zocht om deze terug te be zorgen, daar signalement bekend ls. Witte Singel 8. 0 Vriendin. J.d. op kan toor zijnde, zoekt een vlot te sportieve vriendin 24 Jaar) om gezellig uit te gaan. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 6866 k. Q| Huwelijk. Nette wed. v, mlddelb. leeft., P.G. eenlg- zlns vermogend, wenscht kennismaking met dito heer om na wederz. goed vinden te huwen, Br. Bur. d. Blad ond. No. 6875 k Jongeman, 24 j., eigen bedrijf, Nat.-Soc„ zoekt kennismaking met net meisje, 19-23 J.. hulseiyk zacht karakter. Br. Bur. v d. Blad onder No. 6911k, B Wie ruilt mijn in goeden staat zynde studie-plano voor een goed onderhou den trapnaaimachlne? Br. Bur. v/d BI. No, 6923k. B Verloren 'een lichtbruin schoentje, gaande van H. Morschweg tot Morschstr. Tegen beloonlng terug te bezorgen: Hooge Morsch weg 60. 3—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3