LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 9 Juli 1942 AHE& 6 MILLIARD 6 MILLIOEN P Duel met diamanten UIT DE RIJNSTREEK Visscherij-Berichten AGENDA RADIO UIT DE OMSTREKEN Neem 'n AKKERTJE - VRAGENRUBRIEK FEUILTETON ALPHEN a.d. RIJN Uitslagen Overgangs examens Clir. Lyceum Bevorderd zijn van klas I naar II: Pieter van Arkel, Neeltje v d. Byi, Kouderkerk a.d. Rijn, Jan van Blnsbergen, Kou- derkerk a.d. Rijn, Antonius S. Bocxe, Zevenho ven, Cornells J. BoolJ. Hendrik J. van Leeuwen, Kouderkerk a.d. Rijn, Olga van Leeuwen, Wupke van Loo, Ter Aar, Clara de Pijper, Sijgje Speel man, Nieuwveen, Trijntje Sprey, Arnoldus A, v.d. Vllst, Wilhelmina M. Zantlnge, Marinus Bekker, Boskoop: Gerrlt Bosman; Johannes M. v.d. Brink; Antje Brouwer; Jan van Drlel; Jan Goedhart, Ter Aar, Jan Kanis, Gerrlt Snijders, Ter Aar, Geertrude Soeteman, Wlllemlen Tollenaar, Ca- rola M. Th. Vlsscher. Sijglnus M. Vonk, Bode graven, Hendrik ter Weel Boskoop. 8 afgewezen en 2 herexamen. Bevorderd van klas II naar III: Lodewljk v.d. Akker; Cornlels W. Anker, Woubrugge; Wouterus J. E. v.d. Bos. Oudewetering; Gijsbert den Bra ver, Hazerswoude; Pieter van Donk; Bernard J. v. Egteren; Hugo P. Herfst; Dirk Herstel, Gouda; Gerrlt Honselaar; Pieter Hoogenboom, Zwammer- dam; Jan Koopman. Den Helder; Marten Klbbe. Abbenes; Paul Vlaanderen. Koudekerk a.d. Rijn; Nicolaas Beck; Harm Boolj; Wolter J. v.d. Brink; Menso J. Dijk, Leiderdorp; Dirk Engel, Woerden; Zwier J. Koning: Jan Kool; Anton Krult; Paulus C. Langeveld; Johannes J. J. v. Leeuwen; Jan C. Lemkes; Petrus M. Nieuwenhuysen; Johannes H. Offrlnga, Hazerswoude; Gerard W. D. Soeteman; Teunis P. de Vos; Petrus J. Waardenburg; Jo hannes Wassenaar; Bernardus van Wijk; Tjerko Zweers. 10 afgewezen, 4 herexamen. Bevorderd van klas III naar IV: Hans H. Beek; Dirk van Beek, Woerden; Cornelia C. Boot; Gerrlt Boot, Leimulden; Femmlgje Boolj; Marinus Boolj; Boskoop; Cornells E. Bos; Gerrlt Goedhart; Wal- ther W. Grootendorst, Boskoop; Gerrlt Hofland, Naaldwijk; Otte de Jager, Woerden; Johny B. Lam; Johanna C. de Pijper; Johan T. H. C. Schepman, de Lier (Z.H.); Gerard F. P. Straver; Hendrik A. Wendt, Lelden; Marlus A. Wessels Boer, Ruiner- wold (D.R.); Emlel A. de Wilde, Leiden; Jjurianus Windhorst, Bodegraven: Louise Baars, Bodegra ven; Hugo den Boom, Waddlnxveen; Maria van den Boon, Bodegraven; Fljgbert Bouman; Aart Hoogendoorn. Nieuwveen; Jacobus Jongeneel, Bo degraven; Arie Paul; Johannes G. C. Timmer, Bo degraven; Johan N. Pfauth, Bodegraven: Teunis Poot, Bodegraven; Hendrik Smit, Bodegraven; Pieter Speelman, Nieuwveen; Thomas SpreiJ; Jo hannes Stehouwer; Pleternella van Tongerloo, Gouda; Johanna van Wijk, Gouda. 2 afgewezen, 3 herexamen. Klas III Gymnasium naar klas IV Gymnasium: Allard D. Ham, Leimulden; Dirk A. van Haselen. Bodegraven; Albordlna J. C.Korver; Evert Kwa- kernaak; Kars van Loo. Ter Aar; Deetje Meijer; Llèske Meijer: Lijntje C. Meijer, Gouda; Helena E. van Muiswinkel; Eva A. Nieuwenhuysen; Craca N. J. Samson; Hendrik Smits; Jan T. Warnaar, Hazerswoude: Ilse van Wijngaarden, Bodegraven: Janna C. van Wingerden, Gouda; Jan van Wou denberg, Zevenhoven. 2 afgewezen, 1 herexamen. Bevorderd van klas IV naar V: Arie Baane; Wilhelmina J. Bergshoeff; Pleternella J. Booy; Johanna J. Dijk, Leiderdorp: Hilda C. Goedhart; Johannes Jongeneel. Woubrugge; Lijntje A. de Kwant; Edith N. v. Leeuwen. Bodegraven; Gerrlt Samplmon; Baltus J. van Spengen, Bodegraven, Louise SpreiJ: Jan van Wijk, Gouda; Jurlanus Windhorst, Woubrugge; Helmut Chilla; Roelof Gosker, Rotterdam; Johannes Ham, Leimulden; Wlgle Hoekstra, Woubrugge; Frederik G Hufman; Eldert- Jongejan, Boskoop; Cornells Nieuwenhuy sen. Boskoop; Nicolaas J. Bremmer, Waddlnx veen; Jacob G. v. Brummen; Barteld D. Hoorn stra, Bodegraven; Dirk Jongejan, Boskoop; Wil helmus J. van Keulen; Dirk Koning. Bodegra ven; Maurlts Kroes. Woubrugge; Adriana v.d. Lqeden, Boskoop; Leendert A v.d. Linden; Maria H van Muiswinkel; Oege J. Ofrlnga, Hazerswou de; Jacobus H. v. Oosterom; Elbert van Ruller; Ludolf W. Scherpbler; Pieter Seinen; Gerrlt Vcr- hage, Lange Ruige Weide; Gerrit Visser, Wad dlnxveen; Thomas E. Visser, Zevenhoven; Izaak S. Zonneveld. 10 afgewezen, 3 herexamen. BOSKOOP Begrafenis van den heer C. de KrnUf Onder groote belangstelling had op de Algemeene Begraafplaats, de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. den Kruljf, die verleden week tijdens zijn werkzaamheden op het dak van een boerenwoning ln de Wierlngermeer van een hoogte van circa 8 meter was gevallen en Donderdag J.l. ln het Ziekenhuis te Alkmaar aan zijn ver wondingen ls overleden. Acher üe lijkstoet had den zich aangesloten de firmanten de heeren Haring, desmede het geheele personeel. Aan de groeve sprak ds. Jacobs, Hervormd pre dikant alhier woorden van troost tot de diep bedroefde weduwe ende familie. Een der firman ten, de heer S. Haring sprak namens het per soneel en de firma en wees er op, dat de over ledene een voorbeeld voor velen in plichtsbe trachtingen gelijkmatigheid was. Een spreek woord zegt: „Van de dooden niets dan goed", hier ls dat zeker op zijn plaats. Wij allen zullen hem heel erg missen. Door zijn zelfstandig op treden en vakmanschap zal hij zeer moeilijk te vervangen zijn, en laat hij een leege plaats achter. Hiermede was deze aangrijpende plechtigheid geëindigd. Diefstal met braak Des nacht ls ingebroken ln een tweetal woningen aan de Dwarszijdc, n.l. bij de famllie's Van Eijk en Hooglander, terwijl ook bij de familie Middelkoop een poging werd gedaan. Uit de twee eerstgenoemde woningen werden de distributiebescheiden benevens een geldsbedrag ontvreemd. Gelukkig voor een der families bleef een beclrag van f. 500.- onopge merkt! HAZERSWOUDE Diefstal Des nachts heb ben ongenoode gasten, zich door het inslaan van een ruit, toegang weten te verschaffen tot de koestal van den veehouder S. H. aan het West- Einde alhier. Ontvreemd zijn een tiental kazen, elk wegende 12Vt kilogram, en een paar rubber laarzen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 9 Juli. Tarbot 820—8, Tong 11— 680 per kg., kleine kabeljauw 28.00 per stuk, kl. schol le.srt. 254240, 2e srt. 240170, middel schol 228, Pufschol le srt. 162122, 2e srt. 90 63, Zetschol 300278, Muilen 158, Pieterman 285, Poontjes 90, Pufschar le srt. 6451, 2e srt. 36 21, Horsmakreel 126—122, Wijting 178136. Besommingen Trawlers: KW. 129 ball 30 mnd. f. 2553, KW. 158 Cornells IJsbrand Willem 25 mnd. f. 2154, V.L. 103 Voorbode 30 mnd. f. 2271. Kotter IJm. 221 f. 4969, Loggers: VL. 132 f 2185, KW. 15 f. 4082, KW. 47 f. 1645, KW. 67 f. 2301. KW. 173 f 2400, KW. 110 f. 87. KW. 97 f. 181. Sch. 314 f. 1990, Sch. 223 f. 2350, Sch 30 f 2280. Sch. 243 f.1415, Sch. 35 14.124, 6ch. 246 f 2201. Sch, 201 f. 2096. Kustvlsschers: T. X, 51 f. 256. WRW. 11 f. 578. HD. 22 f. 176, HD 80 f. 378 HD. 131 f. 428. HD. 180 f. 616, UK. 47 f. 403, UK. 441 f. 440, UK 243 f. 589, UK. 161 f. 53. UK. 168 f. 230. UK. 115 f 415. UK. 8 f. 257, UK. 1 f. 640.UK.202 f 1071, UK. 97 f. 278, UK. 143 f. 499. UK. 45 f. 772. UK. 172 f. 421. Nomatig (le Binnenvestgr. 21): Spr. M. Hey- mans, 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der auo- theken te Leiden wordt van zaterdag 4 Juli 20 uur tot Zaterdag 11 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Brecstraat 74, Tel. 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel.20085; Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. VOOR VRIJDAG 10 JULI. Hilversum I, 415,5 M 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 BN.O.: Nieuws berichten 7.15 Gramofoonmuziek 7.45 Och tendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Gedijde muziek (opn.) 8.40 Gramofoonmuziek 9.05 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleyters 11.20 Bertus van Dinteren en zijn orkest 12.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gramofoonmuziek 12.40 Almanak 12.45 BN.O.: Nieuws- en zakelijke berichten 13.00 Ensemble Willy Kok en gra mofoonmuziek 14.00 De Arnhemschc Orkest- Vereenlging en solist en gramofoonmuziek 16.00 Bijbellezing 16.20 Het Zepparoni-kwartet 17.15 B.N.O.: Nieuws- zakelijke en beursberich ten 17.30 Als ik eens winkelmeisje was?, causerie 17.45 Planovoordracht 18.15 Gramofoonmu ziek 18.30 Neerlands stem van het Oostfont 18.45 B.NO.: Nieuwsberichten 18.55 BJST.O.: Binnenlandsch zakelijk praatje 19.05 Duitsche taalcursus 19.30 Amusementsorkest en soliste 20.15 Vrijdagavondcabaret 21.00 Gamofoon- muziek 21.25 Het wekelljksche sportpraatje 21.45 BN.O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramo foonmuziek Vanaf 22.15 Alleen voor de radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken 22.1524.00 Gramofoonmuziek. Hllvesum II, 301.5 M 6.458 15 Zie Hilver sum I 8.15 Gamofoonmuzlek 8.45 Omroep orkest en solisten (opn.) 9.45 Gramofoonmu ziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek 10.40 Causerie over het Amster- damsche Kunsthuis 11.00 Orgelconcert 11.30 Viool en Plano 12.00 Orgelconcert en zang 12.45 BN.O.: Nieuws-en zakelijke berichten 13.00 Causerie: Mest- en gleraanwendlng 13.15 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma 15.00 Voor de vrouw 15.45 Sylvestre Trio en gramofoonmuziek 16.45 Gramofoonmuziek 17.00 Als Je verre reizen doet 17.15 BN.O.: Nieuws- zakelijke en beursberichten 17.30 Me- lodisten en soliste 18.15 Reportage 18.30 Gevarieerd programma 18.15 Reportage 18 30 berichten 19.40 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden 19.50 Splegdl van een dag 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Holland's political aspects" Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek 20.15 Klarinet, altviool en piano 21.00 Landmans lust 21.30 Gramo foonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Leidende staatslieden schrijven 22.10 Avondwijding 22,1524.00 Zie Hilver sum I. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vr(Jdag 10 Juli. lc programma: 6.4524.00 Hilversum L 2e programma: 64522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch programma. 3e programma: 7.0024,00 Duitsch programma 4e programma: 7.0021.00 Duitsch programma 21.0022.00 Gramofoonmuziek RDB 22.00 24.00 Duitsch programma. w f ONDERLINGE W VERZEKERING MAATSCHAPPIJ™ 0EVESTIC0 TE 'S-ORAVEHHAGE BESTUUR: L C. F. E. VAN HEIDEN TUCKER, A. A.'Ö. BÜCKCR, MR. 1. i. MOMTIJN, N. I. J. OROBBEN, F.EVERS, ket nieuwe boekjaar der Maat schappij is aangevangen met een totaal verzekerd bedrag van ruim GULDEN. In het afgeloopen boekjaar werd schade erkend tot een totaal bedrag van meer dan GULDEN. Voegt ook Uw belang bij, het groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico-spreiding! 134;. Vraagt inlichtingen bij uw MM ASSURANTIE BEZORGER! AALSMEER Geslaagd te Amsterdam voor het M.U.L.O.-diploma A: W. v.d. Meer alhier. HAARLEMMERMEER Geslaagd te Amster dam voor het M.U.L.O.-diploma A: Fr. van Loon alhier. LEIDSCHENDAM Noodlottig spel Straat jeugd heeft een ln de wel aan den Vlietweg loo pend paard van den landbouwer K. alhier, be klommen en is daarop gaan rijden. Het dier ls daarbij komen te vallen over ln dit land lig gende rails, met het gevolg, dat het een been brak en door den veearts moest worden afge maakt. Intrede ds. B. Rietveld Zondag 6 September as. zal c}s. Rietveld zyn intrede doen als predi kant bij de Geref. Kerk hier ter plaatse. De gemeentepolitie heeft aangehouden J. de K. en A. P. welke ln het bezit waren van een vat olie, waarmede zy zich na het mlddernach- teiyk uur op den openbaren \veg bevonden Daar het vervoer niet door een geleideblljet was gedekt, ls de olie in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. De gemeentepolitie heeft proces verbaal opgemaakt tegen niet minder dan 22 personen uit de omliggende gemeenten, wegens het loopen of liggen ln tuinen en landerijen, zonder toestemming van den eigenaar. In dit verband wyst de burgemeester er op, dat afgezien van achterlaten van afval, het ver trappen van gewassen voqr mcnsch en dier, met het oog op de voedselschaarschte, dergelijke over tredingen niet door de vingers kunnen en zul len worden gezien. Aan de aannemers van de alhier te bouwen Prot.-Chr. Inrichting voor zenuwzwakken en geesteszieken, ls dispensatie verleend van het verbod tot het uitvoeren van bouwwerken, zoo- dat met den bouw kan worden voortgegaan. LISSE Verkiezing ambtdragers Wegens periodieke aftreding en uitbreiding van het aan tal Ouderlingen der Geref. Kerk alhier zyn voov het ambt van Ouderling candldaat gesteld de heeren P. Helmus. P. Muysson, S. H. Steenwln- kel Jr. en T. van Werkhoven. Wegens periodieke aftreding zijn voor het ambt van diaken dezer kerk candldaat gesteld de heeren J. J. Bos en J. Montagne. Voor het Middenstandsdiploma slaagv-en de volgende cursisten van de R.K. Hanze Handels avondschool alhier: J. Bemelman, W. van Oos ten, H. C. Siebelt, C. Noordermeer en C. Clemens. De heer J. Bemelman alhier slaagde voor het examen Makelaar, afgenomen door de Make laarskamer te Amsterdam. De heer G. v. d. Neut alhier slaagde te Den Haag voor het examen Steno-typist. NOORDWIJK V.V.V. Noordwyk Vooruit Onder voorzitterschap van den heer R. Tappen- beck vergaderde de Ver. v. Vreemdelingenver keer in hotel Centraal, Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan een totaal bedrag van f. 4015.15, met als nadeelig saldo f. 41.20. De reeds gemaakte begrooting 1942, kan niet wor den aangehouden; ln deze zal het bestuur moe ten handelen naar de omstandigheden Voor reclame was reeds f. 300.— besteed, ter wijl ook een zeer bescheiden gids van Noordwyk uitgegeven ls. waarin duldeiyk staat aangegeven, wat Noordwijk thans nog biedt als vacantie- oord met groote vrije duinterrelnen. Tennis. Golf. Zonnebaden enz. In de kascommlssle werden benoemd de heeren W. v. Zonneveld, N. Erlks en S. de Roos. Met alg. st. werd de statutenwijziging aan genomen, waardoor het mogelijk is dat aftredende bestuursleden direct kunnen worden herkozen; de aftredende heeren R. Tappenbeck, Th. Ver loop. dr. H. J. de Graaf en F Urlus werden als gevolg hiervan herkozen Ten sprake kwam de mogelijkheid van een schaderegeling: aan alle leden zal een oproep worden gezonden voor opgaaf van eventueele schade. Na inkomst, zal het bestuur de voorbe reidende werkzaamheden op zich nemen. Hierna sluiting. y iAi! Au! O! Gelukkig zijn er AKKERTJES, die de nare pynen zullen kunnen weg- nemen, vlug en afdoende". De Neder/andsche Pijnstiller SASSENHEIM Voor het R.K. Mulo-diploma A. slaagden: Rla v.d. Geert, Nel Reewenkamp, Rle de Groot, P. Zeestraten, A. Remmerswaal. L. Ul- Jee, C. van Duin, G. Sikking, A. Meewissen, J. Kilbert, P. de Groot, W. Nouland, F. van Beek en J. v. Dorp. SASSENHEIM Voor het Mulo-diploma A slaagden Beb Vryburen. Annie van Tol, Coba Vink. Clara v.d Vlugt, Jac. de Winter, P. War merdam en W. Warmerdam. VOORSCHOTEN Te Amsterdam ls geslaagd voor het artsexamen de heer A. Fortgens alhier. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende Juni bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f. 16499.41 en terugebetaald f. 7003.39. B. de V te H Voor een verbiyf in Zeeland ls een vergunning noodig van den burgemeester van elke gemeente, waar u voornemens bent zich op te houden. Deze vergunningen moeten in uw bezit zijn vóór u de reis gaat ondernemen, aan gezien onderweg controle wordt uitgeoefend. J. A. te L. Lelden. Alphen. Utrecht, Amers foort. Voorthuyzen, Apeldoorn. Deventer. Raalte, Nijverdal. Totaal 161 KM. H. A. te M Nieuwkoop, Alphen, Boskoop, Gouda. Schoonhoven, Nieuwpport. Gorinchem, Heusden, Den Bosch, Dlnther, Veghel, Erp, Bochel, Handel. Oploo.Totaal 120 KM. Oploo, Deurne, Meyel, Horn, Roérmond, Slttard, Am- stenrade, Valkenburg. Totaal 116 KM. A. P. de R te W. Nleuw-Vennep, Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht, Loenersloot, Vreeland,Hil versum. Soest. Amersfoort, Nykerk. Putten, Har derwijk, Nunspeet, Oldebroek, Wezep. Totaal 128 KM. U kunt ook Amersfoort vermijden door van Hilversum over binnenwegen vla Baarn en Bunschoten rechtstreeks naar Nijkerk te rijden. De boot vertrekt van Amsterdam naar Kampen dageiyks om 9.15 uur (afvaart de Ruyterkade). Vertrek van Kampen naar Amsterdam dagelijks te 11.30 uur. Fototoestel meenemen is toegestaan. J. S te L Secretaris van de Leldsche athle- tlekvereenlging „Holland" ls de heer C. Stulven- berg, Nieuwe Rijn 34a. IVIet den Ncderlandsche Volksdienst voor sociale gerechtigheid. De aardbelenpluk in Beverwijk en omgeving is thans in vollen gang. Generaal-Veldmaarschalk Rommel in Tobroek. (Polygoon-Kuiper, m.) (Hoffmann-P. K. Moosmüller, m.) Biezen schoenen de nieuwste mode. Kijkje ln een fabriek te Waalwijk. (Polygoon-Sagers. m.) Duitsche troepen in Sebastopol. De stad is door de gevechten geheel verwoest. (Hoffmann-S.S, P.K. Gayk, m.) In Genemuiden, bekend door haar mattenindustrie, heerscht over stelpende drukte. Zelfs de kinderen helpen een handje mede. (Polygoon-Zeylemaker, m.) Een aanvoerder van een Duitschen stoottroep. Blijdschap over het succes staat op zijn gezicht te lezen. (Atlantic-Holland-P-K. Schmidt-Scheeder, m.) door H. L RUMPFF. (32 „Bemoei jc maar met je eigen zaken", zei Gervaise bits, „wat lk breng zal ik zelf wel uit maken en daarvoor heb ik jullie raad niet noo dig. Het is veel belangryker, wat wij moetén aantrekken!" Ijverig sprong Grischa op en haal Je de theaterrequisleten van de familie Murtus to voorschijn, „Entréekaarten hebben wj in elk geval Hallo Nuschinska, kun jij die uitzoeken?" Nuscha blies verachtelijk door haar lippen „Waarom zou ik dat niet kunnen?" Met glan zende oogen ging zij direct aan het werk, het vooruitzicht op een variétévoorstelling had haar geestdriftig gemaakt, Gervaise rommelde wat in de armzalige requisieten, maar ten slotte z°i ze: „Dat kan ik gebruiken, dat niettwee meter roode stof heb ik nog noodig, een kunstbloem, wat gouddraad. „Komediantcnrommel", bromde Bruck ver achtelijk Maar het duurde niet lang of hij kwam met zijn nummer voor den dag. Hij wou als worstelaar de jongens van Nedda neerleggen op een wijze, dat ze dezen avond niet gauw zou den vergeten Hij had daarin ervaring cn vroeger was hij een befaamd man geweest in den ring. Maai Grischa had bezwaar. „M_n zal de grootmoeder herkennen", aldus voerde hij aan. „Ach wat", merkte Gervaise op. „Ik r.aai een masker voor hem Dat is bovendien veel inte ressanter". „De worstelaai met het masker. Prachtig!" En met hoogroode gezichten waaruit dc erger nis snel verdwenen was, geestdriftig als dilet tanten van een tooneelclub, begonnen zo met de voorbereidingen van hun vartété-avend.. Nu scha schreeuwde van verrukking, en vanzelf sprekend werkte zy ook mee „Ik kan dansen en zingen!" riep ze Niemand waagde het haar tegen te spreken. „Hun je niet waarzeggen?" vroeg ze geringschattend aan Gervaise. „Myn moeder heeft dat altijd gedaan en daarvoor kreeg ze altijd iets extra's!" Grischa sloeg uit de grap naar haar. „Waar schijnlijk zoo. dat het niet klopte, hè?" Nuscha stak de tong tegen hem uit. „Wat weet jij daarvan? Geld heeft ze gekregen, sufferd!" „Geloof jij dat de menschen zich maar rustig wat lieten voorliegen?" „Wat ben jij een stomme vent. Natuurlijk niet, want voor den tijd heeft ze zich alles van die menschen laten vertellen". Bruck knikte instemmend. „Een flinke vrouw". En Gervaise riep bijna uitgelaten uit: „Dat ga ik ook doen!" Twee uur later was alles in orde. De zaal van het logement „De Groene Boom" was gehuurd, e.regeling was getroffen inzake de gemeente lijke vermakelijkheidsbelasting. De omroeper was ba-teld, die op het marktplein en in de ra~r rtratcn van Nedda rondriep, dat de bur- grr'j met het bezoek was vereerd van de be roem 'e kunstenaarstroep Murtus, onder direc- t-r-at van Xaver Murtus, professor in de mu ziek, eon eerste klasse acrobaat en danser met hot programma „Russische avend!", dat in de „Vleermuis" te Parijs en „De Elauwe Vogel" te Berlijn het grootste succes had geoogst. Verder zou persoonlijk optreden mevrouw Corry Murtus in eigen persoon, van het voormalig keizerlijk Russisch Hofballet te St. Petersburg. Behalve als danseres zou ze haar kunnen als gedachten- lezeres en voorspelster der toekómst ten beste geven Verder vermeldde het programma Mr. Nemo, de groote onbekende of de vechter met het zwarte masker, de wereldattractie, speciaal voor dezen avond van het Colosseum in Miin- chen per vliegtuig overgekomen om de manne lijke jeugd van Nedda uit te noodigen voor een worstelwedstrijd. Mister Nemo zou een ieder, die hem overwon, het entréegeld tot op de laatste cent terugbetalen. Werkelijk een „wereldstadprogramma", waar bij niemand mocht ontbreken. Heel Nedda was in opschudding In de gerenommeerde en goed gesorteerde manufacturenzaak van Sigmund Stark aan de Markt deed Grischa aanvullende inkoopen voor de costuums Mevrouw Stark aarzelde niet hem persoonlijk te bedienen en zij vertelde later aan een ieder die het maar hooren wilde, dat zy nog nooit een zoo beleefden klant in haar win kel had gehad „Waarde mevrouw" Grischa zag haar aan met den blik van een gentleman en hij over handigde haar een briefje, dat later de ronde deed in de bescheiden van verschillende politie- bureaux „mag ik zoo vrij zUn u twee vrij kaarten te overhandigen? Mevrouw is zeker met de plaatselijke toestanden goed op de hoogte, weet u ook iemand, die Balalaika speelt?" „Ba-i-?" vroeg mevrouw Stark onzeker, „neen, hier speelt men alleen voetbal, dat moet naar ik meen een heel ruw spel zyn „Lieve mevrouw" Grischa's stem klonk vlei end -.speelt misschien iemand guitaar of luit? Aan mijn instrument is gisteren een man kement gekemen". „Dat spijt me voor U" Mevrouw Stark meen de het eeriyk „Neen. niet dat ik weet. Het beste is, dat u naar den zadelmaker Leopold gaat. Die heeft al een paar jaar zoo'n drie hoekige mandoline in zijn etalage liggen De heer Leopold scheidde ongaarne van het muziekinstrument, dat tusschen schooltasschen en paardetuig altijd zoo'n decoratieven indruk had gemaakt Maar wat doet men al niet vo® de kunst? Zoo kwam Grischa nog onverhoord aan een Balalaika. (Nadruk verboden) (Wordt vervolg# 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2