83sïe Jaargang DONDERDAG 9 JULI 1942 No. 25238 BUITENLAND Het Duitsche succes in het Oosten Verspreide Berichten Ifaliaansche Weermachfsberichlen Verduisteren: BINNENLAND Vacantiespreiding 1942 een succes Alleen schoenenbonnen 1b STADSNIEUWS Kerk- en Schoolnieuws GEMENGD NIEUWS SPORT KlIN/I EN UITTEREN ÊKUf PIN^j RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3". W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K, Been. Leiden. De- gewezen Moskousche correspondent der Daily Mail, Negly Parson, behandelt de jongste Duitsche successen aan het Oostelijk front, in een artikel, waarin hij schrijft, dat de inneming van Woronesj van ingrijpende beteekenis is voor de sovjet-unie, want daardoor is de voornaamste spoorwegverbinding van Moskou naar het Zui den versperd. Het groote gevaar ligt hierin, dat de Noordelijke legers nu volkomen gescheiden zijn van de troepen in het Zuiden. Ook de val van Sebastopol is voor de Russen van grooter beteekenis dan men in Engeland over het. algemeen aanneemt. Daar hoort men van leeken, dat de Russische Zwarte Zeevloot zich na den val van Sebastopol kan terugtrekken naar Noworosijsk of Batoem om deze beide ha vens te gebruiken als basis. Doch wie met de plaatselijke omstandigheden bekend is, aldus Parson, acht deze redeneering niet steekhoudend. Deze beide havens aan de Zwarte Zee bezitten namelijk slechts uiterst kleine herstellingswerven en geen haveninstalla ties, die zich leenen tot uitbreiding, zoodat zij geschikt zouden zijn als vlootbasis. De Russische Zwarte Zeevloot heeft dus thans geen steunpunten meer en dat is te bedenkelijker daar de belangrijkste Zwarte Zeehavens Odessa, Nikolajef en Sebastopol zich in handen der Duitschers bevinden. (D.N.B.). Ook de Amerikaansche bladen wijden hun aandacht bijna uitsluitend aan de gebeurtenis sen aan het Oostelijke front. Uit alle commenta ren spreekt de ontsteltenis over de kracht, waarmede de Duitsche aanval wordt onderno men. De positie der bolsjewisten wordt zeer ernstig genoemd. De Baltimore Sun schrijft, dat het groote offensief, dat thans begonnen is, zich in hevig heid kan meten met dat van den vorigen zomer. De New York Herald Tribune schrijft, dat de Duitsche troepen slagen toebrengen, die ge vaarlijker zijn dan ooit. De toestand is wellicht even critiek als ten tijde van de ineenstorting van Frankrijk. Op dit ernstige oogenblik zijn de Ver. Staten nog niet zoover, dat zij hun kracht in een aanval op een der oorlogstooneelen kunnen doen gelden. (D.N.B.). ENGELAND STAAT VOOR EEN CRISIS. Volgens de Evening Standard heeft de parle mentaire onderstaatssecretaris van het Britsche ministerie van oorlog, lord Croft, in een rede verklaard, dat Groot Brittannië thans in precies dezelfde positie verkeert als de sovjetunie vorig jaar: men ziet zich voor een ernstige crisis ge plaatst. Ook zijn de dagen, die Engeland thans door maakt, vergelijkbaar met die van Gallipoli en de Somme uit den oorlog van 19141918, toen Groot-Brittannië voor de zwaarste krachtproef werd gesteld. Men kan de situatie van het oogenblik slechts dan meester worden, als men erin slaagt alle energie en besluitvaardigheid te concentreeren en te handhaven. Critiek mag slechts dan op de regeering wor den geoefend, als zij gebaseerd is op positieve kennis en feiten, als de criticus ook de overige factoren kent, die aansprakelijk zijn voor de strategische situatie van het oogenblik. Critiek evenwel, die niet berust op feiten, ver oorzaakt alleen onrust onder het publiek en is evenzeer verwerpelijk en te vTeezen als het op treden van een „vijfde colonne". De bewindsman besloot zijn rede met een.bij zonder beroep op de Engelschen van uiterst links, dien hij wilde verzoeken ter vermijding van een scheuring in de eenheid van Groot-Brittan nië voortaan niet alles uitsluitend te beschouwen door de partijbril. (D.N.B.). HET OVERLIJDEN VAN SAYDAM. Het stoffelijk overschot van den Turkschen minister-president dr. Saydam zal morgen te Ankara worden bijgezet. Gisteren is het gebal semd te Istanboel, waarvan het vanavond naar Ankara zal worden overgebracht. Men verneemt thans, dat de overledene, die medicus was,wist, dat er geen redding meer voor hem mogelijk was, toen hij in den nacht van zijn overlijden onwel werd. Men haalde on middellijk geneeskundige hulp, doch Saydam zeide tot zijn secretaris, terwijl hij zijn polsslag telde: „de dokters kunnen hieraan niets meer veranderen. Ditmaal sterf ik zeker". Eenige minuten later was hij dood. Hitier heeft in een telegram aan den president der Turksche republiek, Ineunu, zijn deelneming betuigd. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, heeft namens de regeering een telegram aan zijn Turkschen ambtgenoot, Saradjogloe, gezonden. Ook de koning van Bulgarije heeft uiting ge geven aan zijn deelneming. De Bulgaarsche pers brengt in door rouwrand omgeven artikelen hulde aan den Turkschen staatsman, die veel heeft gedaan voor zijn land en de Bulgaarsch- Turksche vriendschap.. (D.NJ3.). ENGELAND EN INDIË. Vijf en twintig bekende Britsche politieke per soonlijkheden, onder wie lord Strabolgi, hebben een oproep om de onderhandelingen betreffende de oplossing van het Voor-Indische vraagstuk te hervatten, onderteekend. (Afip). DE AMERIKAANSCHE OORLOGS PRODUCTIE. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Nelson, de gevolmachtigde voor de Amerikaan sche wapenindustrie, medegedeeld, dat het bureau voor de oorlogsproductie geheel gereor ganiseerd zal worden. Hij heeft twee plaats vervangende voorzitters benoemd, William Bafct als zijn algemeenen assistent, en James Knowl- son, die verantwoordelijk zal zijn voor het ont werpen der plannen. Amory Houghton, directeur van de National City Bank, is benoemd tót leider voor de algemeene zaken. (D.N.B.). ENGELAND EN DE DUIKBOMMENWERPERS Naar aanleiding van de Britsche catastrofe in Libye en Egypte hebben gisteren verscheidene Lagerhuisleden er op gewezen, dat de Britsche luchtmacht nog steeds niet beschikt over duik bommenwerpers. hoewel de vreeselijke uitwer king der Duitsche Stuka-aanvallen sedert het voorjaar van 1940 bekend is. Dit. ontbreken van duikbommenwerpers, zeiden zij. was een der oorzaken van de militaire ineenstorting in Libye. De minister voor de vliegtuigproductie, Llewe- lin verklaarde dat de Engelsche regeering se dert Juli 1940 verschillende malen duikbom menwerpers in de Vereenigde Staten besteld heeft in vrij groote aantallen. Dit. antwoord van den minister verwekte groot opzien. Een afgevaardigde vroeg, of dit in verband met het feit. dat men nog nooit van Britsche duikbommenwerpers gehoord heeft, beteekende, dat de Amerikaansche noch de Britsche vlieg tuigindustrie in staat is geweest om iets van het slag van de Stuka's te leveren. De minister weigerde hierop te antwoorden met een beroep op het militaire geheim. (D.N.B.). Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde als volgt: „Aan het Egyptische front werd een hevige vijandelijke aanval onmiddellijk met gevoelige verliezen voor den vijand afgeslagen. Het aan tal pantserwagens en gepantserde verkennlngs- wagens. dat bij de acties der laatste dagen is vernietigd, bedraagt 35. Er werden talrijke ge vangenen gemaakt. Aan beide zijden intensieve activiteit in de lucht. De luchtmacht der spil- mogend heden mengde zich in de gevechten te land en bestookte vijandelijke colonnes met bommen en mitrailleurvuur. waardoor talrijke branden werden veroorzaakt. In verscheidene luchtgevechten werden 9 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Formaties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht zetten het bombardement op de vliegtuig- en vlootsteunpunten op Malta voort en vernielden 14 vliegtuigen van de Britsche luchtmacht. In het verloop van de operaties overdag keerden 3 van onze vliegtuigen niet terug. Twee der in de afgeloopen dagen als vermist opgegeven vliegtuigen zijn op hun steunpunten teruggekeerd. De vijand wierp in den nacht van 7 op 8 Juli enkele bommen in de omgeving van Messina en Reggio Calabria, Er vielen geen slachtoffers, ook schade werd niet aangericht. Eén van de Britsche vliegtuigen, dat door de luchtdoelartil- leric werd getroffen, stortte bij San Ranieri brandend omlaag. Van de bemanning werden een officier en een onderofficier gered en gevan gengenomen. 0 Het 772ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier van heden luidt: „In de zone van El Alamein hebben Italiaan sche en Duitsche gepantserde afdeelingen na met succes bekroonde gevechten vijandelijke groepen gedwongen, zich met verliezen terug te trekken, en eenige belangrijke stellingen bezet. Groote afdeelingen der luchtmacht hebben centra der achterwaartsche Britsche linies aan gevallen en den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. Acht toestellen der Britsche lucht macht zijn na gevechten met jagers der spil neergestort. Italiaansche en Duitsche bommenwerpers hebben talrijke aanvallen ondernomen op de vliegvelden Micabba en Luca op Malta. Boven het eiland werden bij gevechten 10 vijandelijke toestellen vernield. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In de Middellandsche Zee hebben lichte vlootstrijdkrachten en zeeverkenningsvliegtui- ?en, die een convooi begeleidden, twee vijande lijke duikbooten ontdekt, die achtereenvolgens tot zinken werden gebracht door de torpedo boot ..Pegaso" onder bevel van korvettenkapi- fcein Francesco Acton." van hedenavond 22.01 uur tot morgenochtend 5.28 uur De maan kwam vannacht op te 3.02 uur en gaat onder te 18.17 uur. HET VERMOGEN VAN AS-ONDERDANEN IN AMERIKA. President Roosevelt heeft volgens de New Yorksche radio bepaald, dat de in beslag ge nomen vermogens van Duitschers, Japanners en Italianen gelijkelijk worden verdeeld tusschen de commissie tot steun aan immigranten en de schatkist. (DJÜE.). AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR IN ARGENTINIË NAAR AMERIKA ONTBODEN. Minister Cordell Huil heeft, volgens berichten uit Washington, bevestigd, dat de Amerikaan sche ambassadeur Norman Armour naar Washington ontboden is om rapport uit te bren gen over den toestand in Argentinië. In zeer vage termen voegde Huil hieraan toe, dat de ambassadeur „te zijner tijd" naar Bue- nos-Aires zal terugkeeren. (D.N3.). NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF IN TSJEKIANG. De Japansche afdeelingen in het Zuidoosten van Tsjekiang hebben plotseling een nieuw offensief geopend en de vijandelijke stellingen te Haikausji, 18 kilometer ton Zuidoosten van Lisjoei aan de Woe. genomen. Op den tweeden dag van het offensief rukten de Japanners tot 8 kilometer ten Zuidoosten van Haikausji op. (Domei). CHOLERA-EPIDEMIE IN BOMBAY. In de Britsch-Indische provincie Bombay heerscht, volgens radio-Bombay een ernstige cholera-epidemie. Tot dusver worden in éen district 416 gevallen van cholera geméld, waar van 218 met doodelijken afloop. Ook uit andere districten van de provincie Bombay komen be richten binnen over honderden ziektegevallen, waarvan reeds vier met doodelijken afloop. (D.N3.) FRANSCHE MAARSCHALK OVERLEDEN. Men meldt het overlijden van maarschalk Franchet d'Esperey. De maarschalk, die 86 jaar oud was, leefde teruggetrokken op zijn kasteel te Amancet in het departement Tarne. (Afip). DE TOESTAND IN EGYPTE. Reuter meldt, dat menin Egypte nieuwe voorzorgsmaatregelen neemt, om op elke ge beurlijkheid te zijn voorbereid. Zoo wordt door een decreet den huiseigenaren bevolen binnen 14 dagen schuilplaatsen op te richten. Een ander decreet geeft den gouver neurs en den ondergouverneurs van de gebie den. waar geen vertegenwoordiger van den mi litairen gouverneur is. volmacht om de veilig heid en openbare orde te handhaven. Ook zijn nieuwe maatregelen getvöffen om de beveiliging van de spoorweginstallaties uit te breiden. (Afip). AMERIKAANSCHF STEM TEGEN INVAL IN EUROPA. In een radiodiscussie heeft de Amerikaansche luchtvaartexpert majoor Seversky zich uitge sproken tegen een inval op het Europeesche vasteland. Seversky, aan wiens meeningen het Amerikaansche publiek groote waarde hecht, verklaarde, dat voor een invasie duizenden schepen noodig zouden zijn en dat de troepen transportschepen een gemakkelijk doel voor de Duitsche luchtmacht zouden vormen. Een in vasie Is daardoor tot mislukken gedoemd. Seversky verklaarde zich voorstander van een groot luchtoffensief tegen de Duitsche fabrieken en verkeerscentra. Dit noemde hij de beste hulp voor de sovjet-unie. (A.N.P.). SARADJOGLOE KABINETSFORMATEUR IN TURKIJE. Het bureau van len president der Turksche republiek heeft medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe, belast is met de vorming van een kabinet. (D.N.B.). RICHTLIJNEN VOOR VACANTIEGANGERS. De secretaris van de interdepartementale commissie ter bpstudeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen, deelde ip de gisteren gehouden persconferentie het volgende mede: Reeds thans kan gezegd worden, dat de vacantiespreiding 1942 aan de gestelde verwach ting beantwoord heeft. Zooals bekend, werd dit jaar voor het eerst door de overheid besloten te trachten een ordening tot stand te brengen dooi de vacanties over een langer tijdvak, dan de tot nu toe gebruikelijke periode van half Juli tot half Augustus, te spreiden. De commissie die in gesteld werd door het departement van opvoe ding, wetenschap en kultuurbescherming bracht na een korte doch degelijke studie in April 1.1. rapport uit. Dit advies werd daarop aan de burgemeesters en onderwijsinstanties toegezon den met het verzoek zich hiernaar te willen richten. Uit de inmiddels binnengekomen be richten blijkt, dat circa 80 pet. der gemeenten, die voor spreiding in aanmerking komen, met .den inhoud van het rapport accoord gaan. Wel maakte een aantal gemeenten bezwaar tegen invoering van het plan in 1942, daar bij een groot aantal scholen de vacantie reeds lang te voren werd bekend gemaakt en men juist met het oog op de te verwachten drukte dikwijls direct plaats besproken had in hotel of pension. Het resultaat geeft echter alleszins reden tot tevredenheid en het is dan ook te verwachten, dat het aan staand jaar een algeheele doorvoering van het plan verkregen zal worden. Reeds is besloten, dat de commissie in September zal bijeen komen om de nieuwe data vast te stellen en eventueele uit de practijk voortspruitende bezwaren te onder zoeken. Bij een onderzoek in verschillende toeristen centra is gebleken, dat het aantal verstrekte in lichtingen over hotels en pensions in de maan den Mei en Juni beduidend hooger was dan in 1941, soms zelfs tot 300 pet. meer. Nu zijn na tuurlijk vele dezer inlichtingen bestemd geweest voor reserveering in hotels en pensions geduren de het hoogseizoen, doch ook de bedbezetting in de hotels gedurende de maanden Mei en Juni bleek veel hooger te zijn dan het vorige jaar. Ja, voor vele buitenbedrijven is het seizoen met Pinksteren begonnen en sindsdien practisch zon der inzinking in het hoogseizoen overgegaan. Intusschen zulen de komende weken het uiter ste vergen van de vervoerondernemingen en van den hotel- en pensionhouder. Dengenen, die zelf hun vacantie kunnen bepalen wordt daarom aangeraden hun vacantie einde Augustus op begin September te nemen. Den vacantiegangers wordt daarbij in hun eigen belang verzocht 2:00 weinig mogelijk ge bruik te maken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zullen zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no.'1841) en. richting Zwolle te 15.00 uur (trein 110. 1509). Aan hen, die absoluut 's Zaterdagmiddags moe ten reizen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken die in ver band met de vacantiespreiding, reeds van 4 Juli jongstleden af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbe veling te trachten 's Zaterdagmorgens voor 12 urn- de plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Voor ouders niet kinderen is het alleszins wenschelijkte wachten tot Zondag en dan te reizen tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur; echter niet na 19 uur. Bussen rijden er echter 's Zondags niet. Ten behoeve van personen boven de negen jaar worden tot nader te bepalen datum geen bonnen la voor gewone schoenen verstrekt, doch uitsluitend bonnen lb. Aan verzoeken tot ruiling van bonnen lb tegen bonnen la kan niet worden voldaan, Op bonnen lb zijn verkrijgbaar: a) gewone schoenen, met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber. b) sandalen, opanken, lederen Samoa's, schoe nen met open teen en'open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien. HET KOOPEN VAN SERVIES- ONDERDEELEN. Zooals bekend, geven tot 9 Augustus a.s. de met „reserve 30", „reserve 31" en „reserve 32" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedings middelen 7e periode recht op het koopen van serviesonderdeelen. Na 12 Juli a.s. worden deze bonkaarten ech ter niet meer uitgereikt. Kinderen die na 12 Juli 1942 geboren worden en personen, die zich na dien datum hier te lande vestigen, komen dus niet meer in aanmerking voor genoemde reservebonnen van de 7e periode, doch wel voor de aparte bonkaarten voor serviesgoed. Van deze bonkaarten zullen met ingang van 9 Augustus 1942 eenige punten worden geldig ver klaard. De betrokkenen zullen dus tot 9 Augus tus moeten wachten met het koopen van ser viesgoed. GROOTE BESLISSINGEN In deze weken vallen groote beslissingen. In Noord-Afrika, aan het Oostfront, op de oceanen, worden door de strijders van het nieuwe Europa successen behaald, die van hef grootste belang zijn voor ons aller toekomst. Duizenden Nederlandsche mannen behooren tot deze strijders. Zij namen de beslissing aan dezen strijd deel te nemen. Ongetwijfeld was ook dit een groote beslissing. Van u vragen wij eveneens een beslissing, namelijk deze mannen te steunen in hun strijd door ons verzorgings fonds sterk te. maken. Mogelijk dat dit voor u een groote beslissing beteekent, maar dit fonds stelt ons in staat geregeld duizenden pakketten naar onze strijders aan het front te zenden. Neemt dus vandaag nog uw beslissing, zendt een flinke bijdrage op girorekening 432100 t.n. ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22 te 's-Gravenha-ge. HET WERK IS BEGONNEN. Ginds in het Oosten heeft de Nederlandsche ambulance haar taak aangevangen. Lang heb ben de voorbereidingen geduurd. En dat was noodig omdat alles in de puntjes in orde moest zijn. Maar thans wordt dan op volle kracht ge arbeid, Thans wordt het bewijs geleverd, dat Nederland zijn naam van een volk met plichts besef hoog weet te houden. Immers het is de plicht van ons volk niet achter te blijven als het er om gaat anderen, die In nood verkeeren, te helpen. Daarom kunt u zich aan dezen plicht niet onttrekken. Ook op uw medewerking wordt vast gerekend. Stort daarom vandaag nog een bijdrage op girorekening 87600, Nedèrlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22. 's-Graven hage. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging: „De Bazar", Breestraat 161, Leiden. Winkelbedrijf, meubileering, kleeding. Op grond van par. 7 der Verord. v/d. Rijkscomm. v/h. Bezette Nederlandsche gebied is tot Treuhander van bovengenoemde zaak benoemd: K. L. van Duuren, Leiden. CARILLONCONCERT. Het programma van het beiaardconcert, dat morgenavond van 2021 uur door Fred, de Nie zal worden gegeven, luidt als volgt: 1. Praeludium, Jef Denijn; 2. Andante, Fr. Couperin, bewerkt door Jef Denijn; 3. Mijne moedertaal. Ludwlg Felix Brants Buys; 4. Die Afrikaanse, volkslied, Johan de Veer; 5. Vlaan deren, dierbaar land, Jan Broeckx; 6. Andante, A. J. de Groot; 7. Agnus Dei, George Bizet; 8. Klokkenklank Fred, de Nie; 9. De Herder. J. Worp; 10. De kerk in het bosch. Rich. Hol; 11. Het Angelus, Cath. v. Rennes; 12. Improvisatie. Onze stadgenooten, de heeren Joh. de Vos, H. M. Breuling en C. J. M. Montanus zijn ge slaagd voor het examen gemeente-administra tie I Aan de Middelbare Technische School te Rotterdam slaagden voor het eind-examen Bouwkunde de constructeurs G. W. v. Herpen en J. G. Impelmans, beiden alhier. Onze stadgenoot, de heer H. Warners, is te Groningen geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten. De heer J. C. Voorzaat alhier slaagde te Rotterdam voor het candidaats-examen eco nomie. PREDIKBEURTEN. BOSKOOP Ned. Herv. Kerk, hedenavond half acht, ds. J Fokkema van Delft en ds. G. Ph. Scheers van Alphen. KATWIJK AAN ZEE (Casa Cara)Geref. Bond: Hedenavond 8 uur. ds. Ottevanger van Lelden. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Aker sloot (toez.) cand. J. van Dijk te Rotterdam. Beroepen te Visvliet (toez.) cand. L. Tammlnga te Leeuwarden. Benoemd tot hulpprediker te Amsterdam cand. C. J. Meilink te Amsterdam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kam pen, cand. A. van den Berg, hulpprediker te Kampen, naar Wirdum cand. N. Swen, hulppre diker te Franeker. Benoemd tot hulpprediker te Helpman cand. R. H. Rremmer te De Bilt. CI1R. GEREF. KERK Tweetal te Rozenburg cand. G. A. ZIJderveld en cand- J. van Dalen te Assen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middel- harnis ds. A. van Stuyvenberg te Ierseke. KLEIN NEDERLANDSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het D.N.B. meldt uit Stockholm; Het Ame rikaansche departement van marine heeft vol gens de New-Yorksche radio bekend gemaakt, dat een kleine Nederlandsche koopvaarder, die in dienst (Jer Ver. Staten voer, in de nabijheid der Zuid-Amerikaansche kust is getorpedeerd door een duikboot der asmogendheden. De overlevenden zijn in een havenstad aan land gebracht. WIELRIJDER REED TEGEN EEN AUTO. Gistermiddag omstreeks 5 uur had op den Parallelweg te Bergen op Zoom een aanrijding met doodelijken afloop plaats; De 69.-jarige heer J. Lint, die per rijwiel den overweg bij wacht post 13 overstak, reed tegen een uit de rich ting Wouwscheweg komenden vrachtauto met aanhangwagen, van den groentenexpediteur Timmerman uit Amsterdam, bestuurd door H O., eveneens uit Amsterdam. De man bleef met hevig bloedende verwondingen liggen. Nadat hem ter plaatse geneeskundige hulp was ver leend, werd hij naar het algemeen Burgergast huis vervoerd, waar hij even 11a aankomst is overleden. KINDJE DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg te Mullem (ge meente Vierlingsbeek) werd een kindje van 16 maanden van den heer L. Fransten, aldaar, dat in een onbewaakt oogenblik kans had gezien op dien overweg te komen, door een passeeren- den goederentrein, komende uit de richting Venlo, gegrepen en op slag gedood. ACHT FIETSEN KWIJT IN 4 JAAR. De „Tel." maakt melding van een merkwaar dig record: Namelijk dat van den man, wien in een tijdsverloop van vier jaren de meeste rijwie len ontstolen zijn. Een bewoner van de Van Dijckstraat te Den Haag deelde mede. dat hij en zijn vrouw in vier jaar tijds door diefstal acht rijwielen hebben verloren, de man zes en de vrouw twee. Nadat hem zijn vijfde rijwiel was ontstolen, kreeg hij door bemiddeling van den socialen dienst der politie gratis een zesde rijwiel, uit den voorraad van misdrijven af komstige, overgeschoten rijwielen, maar na eenige weken was ook dit rijwiel spoorloos ver dwenen. Toen wij, aldus het blad, bij den inspecteur der Haagsche rijwielbrigade Informeerden, of er nog meer van dergelijke records bekend wa ren, vertelde deze ons, dat hem een geval be kend was van een verloofd paartje, aan het welk zes rijwielen ontstolen waren in den loop van een paar jaar, de laatste maal zoowel de fiets van het meisje als die van haar ver loofde. toen zü ergens op een bank zaten. PAARDEN SLOEGEN OP HOL. Te Hoenderloo is de 21-jarige J. Leferink, door het op hol slaan van de paarden voor den wagen, welken hij bestuurde, met het hoofd op den grond gevallen en kort daarop aan de be komen verwondingen bezweken. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Te Tegelen is gistermiddag in de biscuitfa briek van de firma Dings-Noldus de 18-jarige arbeider H. Coppus met den electrischen stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. WATERPOLO. DE ZIJL-VETERANENL.W.V. De wed- trijd De Zijl-veteranen en L.W.V.. is met 41 door L.W.V. gewonnen. Rust 11. GYMNASTIEK. BRUNIIILDE Brunhilde hield onderlinge dames gymnastiek wedstrijden ln de zaal aan de Pieterskerkgracht. Er werd gewerkt in 3 graden waarvan de uitslagen als volgt lulden.: lste graat: le les Koelemelj (54 p.); 2. mevr. v.d. Wilk (52% P3e J. Dreef (43% p.) 2e graad: le Line de Lange (49 2e Rle Middendorp (46V2 p.); 3e Co v. Koolbergen en mevr. Overbeek. belden met 45 punten. 3e graad: le Marletje Trap (45p.); 2e Annle Lacroix en Dien v.d. Steen (belden met 44 p.); 3e Tony Vlasvelt (43% p.) Deze wedstrijden werden besloten met een ge- zelllgen avond in Oud Hortuszicht, waar het clubje dames dat ieder Jaar weer op het tooneel verschijnt, ook gisteravond voor het noodlge amusement zorgde. „CONCORDIA" Bovengenoemde vereenlglng hield dames wedstrijden. De'uitslag Is als volgt: lste graad 1. T. Sleval, 32% p.; 2 R. Verstraa- ten, 30% p.: 3. A. Kikkert en I. Assie, 29 p.; 4. N. Huys, 28 p.; 5 M. Kop. 27% p. 2de graad; 1. T. Nievaart, 28 p.; 2 M. Bavelaar, 27% p.; 3. M. v. RIJ, 26% p.; 4. S. Delsasso, 25 p.; 5. H. v.d. Hoek. 24% p. Na afloop dankte de heer Legerstee de Jury leden, de heeren Ant. Metz en J. Kühler voor hun belanglooze medewerking. PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT De uitslagen van de op Dulndigt gehouden draverijen en rennen luiden: Malagaprijs (prljzendraverlj vierde klasse) af stand 1740 m. 1. Gregorius (elg. J. K. Poll, rijder C. F. Ockhorst)2. Floris a. (elg. J. A. WUlinge Brantsma. rijder J. M. v.d. Berg); 3e. Fleetness f. (elg. J. de Visser, tevens rijder); 4. Fer van Sll- ladar (elg- stal Groningen, rijder R. Bosma). Excellent (elg. E, G. ln 't Veen. tevens rijder) werd gedisqualificeerd wegens springen door het stek. Madelelneprljs (prljzendrnverij voor Nederland sche paarden) afstand 2.000 m. 1. De Gleaner T. (elg. stal Valkeveen, rijder W. H. Geersen); 2. Dienares (elg. C. P. Butter, rijder J. Vergay); 3. David O. (elg. C. A. Olsthoorn, rijder J. L. Olsthoorn)4. Cecilia W. (elg. J. Goedendorp, rij der J. Kruithof) en Darelet V. (elg. N. Doecen. rijder E. G ln 't Veen) resp. als tweede en vierde aankomenden gedisqualificeerd wegens onregelma tig draven. Zuiderzeeprljs (handicap b.) afstand ca. 1800 m. 1.Billv (elg. E. Graaf van BJJlandt) met een lengte; 2. Echillal S. (elg. F. Frqwein); 3. Jokol (elg. stal Wertha). Madeiraprljs (pr(jzondraveriJ voor Nederland sche paarden) afstand 2200 meter: 1. Diana Nor ton (elg. H. v.d Pol, rijder W. Geersen; 2. Ab dullah Scott (elg. J. Smit, rijder J. Kruithof): 3. Admiral Guy (eig. E. G. ln 't Veen, tevens rijder) Vlctrlxprljs, afsatnd ca. 1800 meter: 1. Bequln (eig. H. G. Dekkers) met een lengte; 2. Icare (elg. L. J. H. Englebert). Moerdijkprljs (handicapdraverij voor buiten landsche paarden) afstand 2200 meter: 1. Gene ral Locke (elg. J. K. Poll. rijder M. J. Kluvers); 2. Job (elg. G. J. v.d: Elshout, tevens rijder) De gouden zweep, afstand ca. 2400 meter: 1. Marjolet (eig. stal Prospero) met vele lengten; 2. Duroc (elg. L. J. H. Englebert). SCHAKEN. IIAZERSWOUDEBOSKOOP D| Boskoop- sche schaakclub „Inter Nos" speelde' te Hazers- wöude een wedstrijd tegen de schaakclub „Ha- zerswoude". Niet minder dan vier en dertig spe lers namen aan dezen wedstrijd deel. De spannende ontmoeting bracht een 98 overwinning voor Boskoop. WINTERWEDSTRIJDEN In belde grootste clubs hier ter stede zijn de winterwedstrljden afgeloopen. De uitslagen lulden als volgt: LS.G.: In de hoogste groep behaalde C. B, v.d Berg wederom den len prijs met 5 p. uit 6 partijen, W. Demmendal werd no. 2 met 4% p., J. .P. v. Ham no. 3 met 3% p.. Verder behaalden L. Tummers en G. Bosscha elk 3 p., J. v. Steenis 1% p. en A. G. de Kier 1 p. Jammer was, dat niet alle partijen werden afgespeeld, zoodat de uitslag daardoor eenlgszins onzuiver is geworden, behalve voor de no's 1 en 2. In de 2e groep weYd A. J. Rotteveel no. 1 met 9 p. uit 11 partijen, no. 2 en 3 D.J. M. de Hondt en J. Orbaan, elk met 8 p. uit 11 wedstr, In de 3e groep kwam A. G. de Kier op de le plaats met 9 p. uit 10 partijen, no. 2 werd D. ter Haar met 8 uit 10. Aan den inmiddels begonnen zomerwedstrijd nemen 25 leden deel, ondergebracht ln 4 groe-* pen. Philidor: Aan den wlnterwedstrijd namen 36 leden cleel, verdeeld in drie groepen naar speel- sterkte Na het uitspelen werden de hoogst uit komenden eener lagere groep samengevoegd met de laagsten eener hoogere groep, voor de bezet ting der borden. De spelers, die ln de hoogste groep het grootst aantal punten behaalden, spe len nu éen dubbele ronde om het kampioenschap der club. Dit zijn de volgende spelers: A. Barke- ma, J. Blok, G. Bosscha. A. C. J. A. Koevoet, J A. P. Moonen. G. Pels en W. F. Schüss. BRANDENDE KWESTIES. Hedenavond om 21.00 uur spreekt Max Blok zijl via den zender Hilversum II in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „U zult ons nooit meekrijgen". PRODUCTEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. De volgende week is de afkondiging van een besluit te verwachten, waarbij een ieder, die voor de Duitsche weermacht bestemde produc ten verpakt, verplicht wordt bij de verpakking een papier in te sluiten, waarop verscheidene gegevens staan vermeld. Een dag na zijn af kondiging in de Staatscourant treedt dit be sluit in werking. Het is van belang, dat men reeds thans de voor de uitvoering noodige maat regelen treft. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. A. J. van der Hoeven is met ingang van 13 Augustus opnieuw tot burgemeester van Tholen benoemd. Verder is J. H. Ruypers op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli j.l. als bur gemeester van Roosteren, Grevenbichten Ob- bicht en Papenhoven eervol ontslagen. JOHANNA BREEYOORT OVERLEDEN. De ln de Prot. Christelijke kringen bekende schrijfster Johanna Breevoort, pseudoniem voor mevr. M. G. BakhovenMichels, ls te Rotterdam ln den ouderdom van bijna 73 Jaar overleden. ZIJ was voortgekomen uit bescheiden kring en ls van dienstmeisje geworden tot schrijfster. Zij ls heden te Soest ter aarde besteld. NI UWE CONTRACTEN VOOR HET „DEUTSCHE THEATER IN DEN NIEDERLANDEN". Dr. Wolfgang Hufer, de Intendant van het „Deutsche Theater in den Niederlandcn" heeft Horst Taubmann. van de Staatsopera te Mün- chen, geëngageerd voor de rol van de „Lohen grin" ln de opera van dien naam van Richard Wagner, welke opera meermalen zal worden ge geven In het kader van haar werkzaamheden, zal de kamerzangeres Maria Cebotari, die eveneens, zoo als reeds gemeld, door dr. Hufer werd geënga geerd. de hoofdpartijen zingen ln „Salomé" van Richard Strauss, ln „La Travlata" van Verdl en In Puccini's opera ,,La Boheme". TIJDSCHRIFTEN. Haagsch Maandblad. Het Julinummer van het ..Haagsch Maandblad" bevat negen artikelen over „De Staat als Zede lijke Instelling" door L. Hoyack. „Nieuwe be langstelling voor Denemarken's grooten sprook jesverteller Hans Christiaan Andersen" door lr. Wllco Meijer Cluwen, „Moderne Kunst" door D Valkema en „Turksche Doodencultus" door dr J. B. de la Faille. GEMEENTE-SECRETARIS-ONTVANGER STAAT TERECHT WEGENS FRAUDE. Voor de .rechtbank te Middelburg heeft terecht gestaan de 59-Jarlge secretaris-ontvanger van de gemeente Hoofdplaat, de heer L. J. Plateer, die zich in 1939'-40 heeft schuldig gemaakt aan fraude namelijk met met de namen van rechthebben den onderteekenen van mandaten, waardoor hij zich totaal een bedrag van ongeveer 900 gulden heeft toegeëigend, Tegen verdachte, die reeds se dert 1909 ln functie is en die thans gedetineerd is. werd een Jaar en zes maanden gevangenis straf geëischt.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1