WOENSDAG 8 JULI 1942 No. 25237 Extra Duitsch Weermachtsbericht Het einde van den Krim-Oorlog Aanvulling Strafprocedure voor Duitsche Gerechten 83sfe Jaargang Duitschland wint op alle Fronten Amerikaansche Kruiser en 28 koopvaardijschepen tot zinken gebracht Verspreide Berichten Nederlanders! Opgaven nieuwsbladen en tijdschriften Zware sovjet-verliezen Verduisteren: Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Belden, Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het Opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren in een extra-bericht bekend: Sedert den 2den Juli werd in de wateren tusschen de Noordkaap en Spitsbergen, 3 tot 400 zeemijlen verwijderd van dc Noordkust van Noorwegen, een grootc operatie van lucht- en zee strijdkrachten uitgevoerd tegen het vijandelijke convooiverkeer naar de Sovjet-Unie. Formaties gevechtsvliegtuigen en Duitsche duikbootcn hebben in de Noordelijke IJszee een groot Engelsch-Amerikaansch convooi aangevallen en voor het grootste deel vernietigd. Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was geladen met vliegtuigen, pantserwagens, munitie en levensmiddelen, met bestemming Archangelsk en werd door zware vijandelijke zeestrijdkrachten, torpedojagers en korvetten zeer krachtig beschermd. In nauwe samenwerking van marine en luchtmacht werden door gevechtsvliegtuigen 1 zware Amerikaansche kruiser en 19 koopvaardijschepen met 122.000 brt. door duikbooten, 9 schepen met 70.400 brt., in totaal dus 28 schepen met 192.400 brt. tot zinken gebracht. De rest van het totaal uiteengeslagen convooi wordt nog aangevallen. Door zeereddingsvliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en gevangengenomen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt de volgende bijzonderheden mede, naar het D.N.B. meldt: Op den ochte.id van den tweeden Juli werden voor de eerste maar.38 koopvaarders, geëscor teerd door zware zeestrijdkrachten, torpedo jagers en corvetten, gesignaleerd in de Noorde lijke IJszee, waar zij in Oostelijke richting voe ren. Met geringe snelheid bewoog het convooi zich tusschen groote ijsschotsen langs de grens van het pakijs. Op den middag van dezen dag vielen de Duit sche gevechtsvliegtuigen voor de eerste maal aan. Ofschoon de oorlogsschepen dezen aanval beantwoordden met hevig afweervuur van hun luchtdoel- en scheepsartillerie en verscheiden vijandelijke vliegtuigen t-er beveiliging boven het convooi cirkelden, braken de gevechtsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vrachtboot, die aan den buitenkant der formatie voer, werd reeds in het eerste stadium van den aanval mo zwaar getroffen, dat zij buiten den gordel van escorteerende strijdkrachten stil bleef liggen. Verkenners, die contact onderhielden, namen naderhand waar, dat dit vrachtschip na hevige ontpn Dffingen zonk. Ondanks ongunstige weersomstandigheden hielden de Duitsche verkenners ook den derden Juli contact met het convooi. De verbetering van den weerstoestand op den avond van den vierden werden gebruikt voor een nieuwen aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Tegen half negen werden de koopvaarders, die in 5 rijen voeren, ten Noordoosten van het Bereneiland aangehouden. De Duitsche toestel len naderden op tachtig meter hoogte in ver scheiden golven. Na enkele minuten barstte een vrachtboot, zwaar getroffen door twee bommen, uit elkaar en zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vliegtuigen en munitie aan boord hadden poogden in zig zag-koers de bommen der Duitsche vliegtuigen te ontgaan, maar nog drie andere transport schepen van 21.000 ton in totaal zonken bran dend tuschen de drijvende ijsschollen. Tijdens dezen aanval werden elf andere koop vaardijschepen van meer dan 50.u00 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij de reis niet konden voortzetten en brandend of met zware slagzij achter het convooi bleven liggen, waar zij voor een deel het slachtoffer werden van de aan vallen der duikbooten. Verscheidene dezer door de luchtaanvallen zwaar getroffen vrachtschepen werden nog in den loop van dien nacht door de bemanning verlaten en drijven stuurloos rond in de Barentszee. Den 5den Juli trof de Duitsche luchtmacht de schepen, die omstreeks 700 K.M, ten Noorden van Moermansk. langs den rand van het pakijs voeren, bijzonder vernietigend. Deze koopvaarders, die over een afstand van 300 K.M. waren verdeeld, poogden afzonderlijk in Oostelijke richting te ontkomen. Bij dezen aanval, die op den middag van den MAATREGELEN IN EGYPTE. Naar uit Caïro wordt gemeld, zijn in geheel Egypte maatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan den toestand. Naar uit officieele Egyptische bron verluidt, is het aan tal soldaten, dat de bruggen en industrieele gebouwen bewaakt, verdubbeld. Voorts zijn 500 verdachte personen gedeporteerd. Bovendien be sloot de ministerraad nieuwe credieten aan te vragen om het Egyptische leger uit te breiden. De minister van Financiën heeft dit voorstel De Britsche nieuwsdienst meldt uit Caïro, dat de Wafd-parttf is gesplitst. Makram Abaid pasja, die de laatste 15 jaar secretaris-gene raal der partij, tweemaal minister van finan ciën en ten slotte de rechterhand van Nahas pasja was geweest, is ontheven van zijn functie. Als reden hiervoor werd in een verklaring, af gelegd na een langdurige bijeenkomst van het dageliiksch bestuur der Wafd-partij. opgegeven, dat Makram Abaid pasja was afgeweken van de beginselen der party en aan leden der parti) had verweten hun plicht te hebben ver zaakt. Ook Racheb Hanna Rey, een der oudste partijleden, werd van zijn lidmaatschap om- heven. Het dageljjksch bestuur zal binnenkort weer bijeenkomen om maatregelen te nemen tegen andere partijleden, die van de beginselen der partij zijn afgeweken, naar men voorgeel t. (D.N.B.) TURKSCHE MINISTER-PRESIDENT OVERLEDEN. Kort na middernacht is in hotel Pera-Palast te Istanboel de Turksche minister-president dr. Roefik Saydam, aan hartverlamming over- ^Saydam was aan het einde der vorige week naar Istanboel gekomen om verschillende be sprekingen te voeren, onder meer over de voor ziening van het land Zijn gezondheidstoestand was toen goed. (DU.B.). ARGENTIJNSCHE SCHEPEN ZULLEN BETER GEKTNMERKT WORDEN. De Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken, Guinazu, heeft verklaard, dat het inci dent in verband met de Rio Tercero (het ichip dat getorpedeerd werd), na de door de Duitsche rijkcregeering afgelegde verklaring, is bijgelegd. De minister deelde verder mede. dat de Argen tijnsche koopvaarders in he*- vervolg beter ge kenmerkt zullen worrV-i. De regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan Argentijnsche schepen het bevaren der oorlogszones wordt verboden,(D.N.B.). ROOSEVELT SPREEKT VETO UIT. Naar uit Washington wordt vemeld, heeft president Roosevelt zijn veto uitgesproken tegen een wet, waarbij aan een bepaalde categorie ar- vijfden over grooten afstand werd gedaan, wer den nog acht booten na duik- en scheeraanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen van het type Ju 88 in den grond geboord. Twee vaartuigen van 14.000 ton te zamen liepen zoo zware schade op, dat de bemanning in de reddingsbooten ging en de schepen aan hun lot overliet. Bovendien brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een zwa- ren Amerikaanschen kruiser tot zinken. Op den ochtend van den zesden dreven scheepsresten en wrakken benevens verlaten en bemande reddingsbooten tussóhen de ijsschotsen rond en gaven den weg der vernietiging aan, dien dit convooi na de aanvallen van Duitsche luchtmacht en duikbooten had afgelegd. Zeereddingsvliegtuigen, die over de resten van dit voorheen 38 schepen tellende convooi heen- vlogen, brachten pen vrij groot aantal Ameri kaansche zeelieden in veiligheid en namen hen gevangen. Even na zeven uur 's ochtends werden de over blijfselen van dit zwaar geteisterd convooi op nieuw gebombardeerd. Een brandend koopvaar dijschip, dat talrijke vliegtuigen als deklading had, zonk na een scheeraanval van een Duitsch gevechtsvliegtuig. Bovendien werd 'hog een vrachtschip van 7000 ton door bommen op ach ter- en voorschip, nadat het had vlam gevat, in den grond geboord. In totaal werden zoodoende door de lucht- formaties van kolonel-generaal Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.000 ton te zamen tot zinken gebracht. Tevens werden door duikbooten negen vijan delijke schepen van 70.400 ton in den grond ge boord. Van zes daarvr n konden de namen wor den waargenomen. Vier van deze schepen had den gepantserde gevechtsauto's, vliegtuigen, reserveonderdeelen voor tanks en vliegtuigen, motorvoertuigen en munitie aan boord. In drie g wallen brachten duikbooten schepen tot zinken, die door, aanvallen der luchtmacht waren be schadigd. Het convooi werd door de aanvallen der Duitsche duikbooten uit elkaar gejaagd. Met de 28 schepen van 192.400 ton in totaal, die door gevechtsvliegtuigen en onderzeeërs tot zinken waren gebracht, en met het oog op de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaarlijke IJszee en op de buitengewoon waar devolle lading de beste vaartuigen waren, ging een hoeveelheid van 250.000 ton oorlogstuig ver loren. Deze hoeveelheid zou voldoende zijn om een leger van 50.000 man geheel uit te rusten met tanks, artillerie, handwapens, munitie, benzine, voedsel en ook vliegtuigen. Door de nauwe samenwerking tusschen de Duit-ihe luchtmacht en de Duitsche duikbooten wordt het bolsjewistische front met blijvend ge volg verzwakt, terwijl anderzijds de Duitsche weermacht en haar bondgenooten door dezen nieuwen krachtlgen slag, toegebracht in de Noordelijke IJszee, merkbaar worden ontlast. beiders, in dienst bij het departement van oorlog of dat van marine, betaling van over-uren werd toegekend, en waarbij degenen, die onjuiste ver klaringen aflegden, in verband met staatsop drachten, hun burgerrecht zouden verliezen. In een boodschap aan het Huis van Afge vaardigden verklaarde Roosevelt nopens laatst genoemde verklaring, dat het burgerrecht een voudig „wegens slecht gedrag" kon worden af genomen. als dit voorstel wet zou worden. Het radikale karakter van deze straf zon niet alleeen een ongunstig precedent vormen doch ook de democratische begrippen der Vereenigde Staten omtren'. een rechtvaardige billijke straf voor een zeker misdrijf kwetsen. Dergelijke ingrijpende bepalingen bestaan tot dusver slechts voor hoogverraad en desertie in oorlogsf'd, aldus de president. (D.N.B.). Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijn leven en voor een beveiligde toekomst van zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel gepraat nooit bereikt worden. Het feit, dat vele jonge Nederlanders metter - daad medewerken, heeft bewezen, dat ook z(j willen helpen bij den opbouw van het Nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog af zijdig houden, Nederlanders? Uw dappere kameraden strijden aan het Oostelijk front tegen het bolsjewisme en het jodendom. Voor u allen bestaat de gelegenheid, in dc afdeelingen der Waffen-SS of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan de vernietiging van dezen wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor een betere toe komst van uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschieden bjj: Erganzungsambt der Waffen-SS. Ergan- zungsstelle Nordwest, Den Haag, Stad houderslaan 132. De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Ne derland zijn vastgesteld als volgt: 10.7.42, 10.00 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidcnhoutscbeweg. 11.7.42, 10.00 uur, Rotterdam. Deutsches Ilaus; 16.00 uur. Tilburg. Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68 12.7.42, 10.00 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16.00 uur. Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 13.7.42, 10.00 uur. Roermond, N.S.D.AJP., Swalmerstraat 61; 16.00 uur, Arnhem. Weberstraat 16b. 14.7.42, 10.00 uur, Hengelo, Deutsches Haus; 16.00 uur, Mcppel, Hotel Wester beek, Woldstraat. 15.7.42, 10.00 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat; 14.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 16.7.42, 10.00 uur. Amsterdam, school Iepenweg 13; 16.00 uur. Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplein. 17.7.42, 10.00 uur, Amersfoort, Pol. Duréligangslager. Appelweg. 18.7.42, 10.00 uur, Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 meter lang, voor den duur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onderhoud der familie, voor zoover het kostwinners be treft, wordt gezorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aangevraagd bij de Erganzungs- stelle Nordwest, Den Haag, Stadhouders laan 132, Vervoerbewijzen voor de terug reis worden bij de keuring, of men wordt goedgekeurd of niet, uitgereikt. Het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeelmg perswezen, vestigt, ter voor koming van ingrijpende maatregelen ten aan zien van de betrokken bedrijven, de aandacht op de bij zijn schrijven Nr. 1037, p.w., opge legde verplichting aan de leiders van grafische bedrijven en copieerinrichtingen om uiterlijk vóór of op 22 Juli 1942 aan de afdeeling pers wezen van het departement onder inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbladen en tijdschriften een schriftelijke opgave in te dienen van alle nieuwsbladen en tijdschriften, welke door hen worden gedrukt en/of uitge geven. Onder „nieuwsbladen" en „tijdschriften" wor den verstaan: drukwerken, welke met tusschen- ruimten van ten hoogste drie maanden in voortdurende opeenvolging verschijnen, zonder dat de verkrijging daarvan tot een bepaalden kring van personen beperkt is. Onder „drukwerken" worden verstaan: alle voor verspreiding bestemde vermenigvuldigin gen van geschriften of illustraties, welke op een voor massa vermenigvuldiging geëigende wijze zijn vervaardigd. Behalve de dagbladen, moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschriften van welken vorm of welke verschijningswijze ook. dus week bladen. maandbladen. 14-daagsche bladen, drie maandelij ksche bladen, geïllustreerde bladen, kerk-, school-, sport- of vereenigingsbladen, dus ieder blad zonder eenige uitzondering, on der bovenbedoelde opgave worden begrepen. In aanvulling op het Weermachtbericht van 3 Juli 1942 maakt het Opperbeve van de Weermacht over den val van de vesting Sebasto- pol de volgende eindcijfers bekend: In het ver loop van de gevechten, die van 7 Juni tot en met 4 Juli met een buitengewone hevigheid werden gevoerd, werden 97.000 gevangenen, on der wie de plaatsvervangende legerleider, gene raal Nowikof, gemaakt. 467 stukken geschut, 28 pantserwagens, 824 mitrailleurs, 758 granaat werpers, 86 pantserafweerkanonnen en 69 stuk ken luchtdoelgeschut werden buitgemaakt of vernietigd. De buit aan zware en lichte infante - rie-wapens is nog niet geheel geteld. De bloedige verliezen van den vijand zijn ge weldig en moeten getaxeerd worden op 30 tot 40.000 man. 3597 kazematten en verdedigings installaties van elke soort, waaronder de belde modernste en sterkste bolwerken „Maxim Gorki" 1 en 2 met elk 4 kanonnen van 30.5 cm. werden genomen, alsmede rond 137.000 mijnen onschadelijk gemaakt. Ontsnapt zijn alleen, zooals door verklaringen van gevangenen werd bevestigd, enkele hoogere officieren en commis sarissen, alsmede in de eerste dagen van den aanval enkele transporten met gewonden. Nedersaksische, Brandenburgsche. Silezische, Saksische, Frankische, Sudeten-Duitsche en Rijnlandsche divisies, alsmede legertroepen van alle volksstammen, te zamen met Roemeensche divisies-infanterie en bergjagers hebben in dit succes een gelijk aandeel. De totale verliezen van de Duitsche troepen bedragen 872 officieren en 23.239 onderofficieren °n mpncchanpen, waarvnn ioq officieren en 4147 onderofficieren en manschappen zijn gesneu veld, 11 officieren en 1580 onderofficieren ep manschappen worder. vermist en de overigen gewond. De troepen van het leger zijn door het Duit sche corps gevechtsvliegers voor den korten af stand op voorbeeldige wijze gesteund, die zich in ononderbroken aanvallen overdag en des nachts doeltreffend in den strijd tegen doelen te land en op zee hebben gemengd. In de periode van 2 Juni tot 4 Juli werden 23.751 aanvalsvluchten door gevechtsvliegtuigen van allerlei soort uitgevoerd. 123 "ijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten en 18 op den grond vernield. Talrijke vijandelijke pantser wagens, kazematten, batterijen, kazernes, muni tie- en olie-opslagnlaatsen 'werden vernietigd, 4 torpedojagers, 1 duikboot, 3 motortorpedoboo- ten. 6 kustvaartuigen en 4 vrachtschepen wer den tot zinken gebracht; 31 eigen vliegtuigen gingen verloren. Duitsche en Italiaansche zeestrijd rachten bestookten de vijandelijke scheepsbewegingen voor Sebastopol. Het gelukte hun de vijandelijke ravitailleering en het wegvoeren van transpor ten te belemmeren. 3 Bolsjewistische duikbooten, 2 schepen met elk 10.090 brt., een transportschip van 5000 brt. en 2 met troepen geladen kleine eenheden tot zinken te brengen en zoodoende in belangrijke mate bij te dragen tot het succes van den aanval. De aanval begon met de doorbraak door de landbrug van Perekop op 21 September 1941 en eindigde met de bestorming van de sterkste zee- en landvestL.g Sebastopol op 4 Juli 1942. De aanval kostte den vijand het verlies /an 430.000 man aan gevangenen, 1198 pantser wagens en 2102 stukken geschut en zal niet als een overwinning der bolsjewisten, zooals de vijandelijke propaganda het tracht voor te stel len. doch als een roemrijk blad van de Duitsche en Roemeensche weermacht in de geschiedens worden opgeteekend. Erkenning van Duitsche Beslissingen in Burgerlijke en Handelszaken. Het Verordeningenblad bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de er kenning en tenuitvoerlegging van Duitsche beslissingen in burgerlijke en handelszaken. Hierin wordt bepaald, dat de beslissingen in burgerlijke en handelszaken van de burgerlijke gerechten in het Duitsche rijk, met inbegrip van het Protectoraat Bohemen en Moravië, welke aldaar in kracht van gewijsde zijn ge gaan, worden erkend. Niet erkend echter worden beslissingen in kort geding, alsmede beslissingen en procedures ter zake van faillissement of surséance van be taling. Evenmin wordt een beslissing erkend, wan neer bi) overeenkomstige toepassing der Neder landsche bevoegdheidsbepalingen een gerecht in het Duitsche rijk tot het doen van uitspraak niet bevoegd zou zijn geweest. Indien de in het ongelijk gestelde gedaagde Nederlander of Nederlandsch onderdaan is en in het rechtsgeding niet is opgekomen, wordt de beslissing slechts erkend, wanneer de dag vaarding of beschikking, welke den rechtsin gang inleidt, aan hem of aan zijn tot inont- vangstneming gemachtigden vertegenwoordiger persoonlijk of door bemiddeling van de daartoe bevoegde Nederlandsche instanties Is beteekend. Een beslissing wordt ook niet erkend, wan neer daarin met betrekking tot een Nederlander of een Nederlandsch onderdaan bij de beoor deeling der handelingsbekwaamheid, der wette lijke vertegenwoordiging, eener familie- of erf rechtelijke verhouding, dan wel een verklaring van afwezigheid of vermoedelijk overlijden, niet Nederlandsch materiaal recht, met inbegrip van het Nederlandsch internationaal privaatrecht, is toegepast, voor zoover de beslissing bij toe passing van dit recht voor een Nederlandsche partij gunstiger zou zijn geweest. Verder wordt een beslissing niet erkend, voor zoover de erkenning in tegenspraak zou zijn met de rechtskracht van een beslissing van een Nederlandsch gerecht. Ten slotte heeft geen erkenning plaats van een beslissing, wanneer daardoor kan worden gedwongen tot een handelen of nalate.n welke evenals die afdwinging volgens het in het bezette Nedèrlandsche gebied geldende recht uitdrukkelijk verboden zijn. Voor zoover beslissingen dienen te worden erkend, worden zij op verzoek uitvoerbaar ver klaard, onder voor-waarde, dat zij in het Duit sche rijk uitvoerbaar zijn. Het verzoek tot uit- voerbaarverklaring wordt door bemiddeling van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie) bij het bevoegde gerecht ingediend. Indien een der partijen de tenuitvoerlegging van een Nederlandsche beslissing in het Duit sche rijk door een geding tot verkrijging van een vonnis van tenuitvoerlegging of door éen aanvraag tot executie tracht te verkrijgen, ver klaart het gerecht of de voorzitter van het ge recht, dat de beslissing in kracht van gewijsde is gegaan. Deze verklaring wordt slechts afge geven, wanneer de beslissing is voorzien van het visum van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-Ge neraal voor Bestuur en Justitie). De betref fende partij vraagt het visum aan door bemid deling van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie. Deze verordening is 7 Juli in werking ge treden. WIJZIGING DER VERORDENING BETREF FENDE DE DUITSCHE RECHTERLIJKE MACHT VOOR STRAFZAKEN. Verder bevat het Verordeningenblad een derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijzi ging en aanvulling der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Naast enkele aanvullingen betreffende de procedure voor het Landgerecht en het Hoog gerechtshof wordt hierin o.m. de volgende nieuwe bepaling opgenomen: „Indien de ver dachte aangehouden is en zijn onmiddellijke berechting noodzakelijk geacht kordt, kan de vordering tot vaststelling van de terechtzitting voor de bijzondere rechtbank mondeling worden ingesteld en behoeft geen schriftelijke vordering tot vervolging te worden ingediend. In deze ge vallen behoeven geen termijnen te worden in acht genomen." In den vijfden titel van de verordening werd tot dusver bepaald, dat de Duitsche procureur- generaal in het bezette Nederlandsche gebied ten aanzien van in kracht van gewijsde gegane vonnissen van het Landgerecht en het Hoogge rechtshof binnen een jaar bij den Rijkscommis saris een verzoek kan indienen om vernietiging, terwijl na zoodanige ernietiging het Hoogge rechtshof na hernieuwde mondelinge behan deling beslist met inachtneming van de rechts opvatting. welke in een motiveering van de ver nietiging gegeven is. Deze vijfde titel zal thans als volgt luiden: „Acht de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een vonnis in kracht van gewijsde van een Duitsch gerecht wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vast- géstelde feiten ongerecht, of bestaan andere ge wichtige redenen tot twijfel aan de juistheid van een vonnis in kracht van gewijsde van een Duitsch gerecht, welke een nieuwe terechtzitting en beslissing ter zake noodzakelijk doen schij nen, dan kan hij. binnen een jaar, nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, een nieuwe terechtzitting voor den. bijzonderen se naat van het Hooggerechtshof bevelen. Op grond van het bevel van den Rijkscommissaris neemt de bijzondere senaat van het Hooggerechtshof een nieuwe beslissing ter zake. Beveelt de Rijks commissaris de nieuwe behandeling wegens een fout bij de toepassing van het recht op de vast gestelde feiten, dan is de bijzondere senaat ge bonden aan de rechtsopvatting, welke de Rijks commissaris in het betreffende geval in zijn bevel opneemt." TOELICHTING. Van bevoegde zijde wordt op bovengenoemde verordeningen de volgende toelichting gegeven: De verordening van den Rijkscommissaris no. 52/1940 over de Duitsche competentie in straf zaken is in een derde wijzigingsverordening. (Verordening no. 70/1942) op enkele punten aangevuld ter bespoediging van de procedure. Vooral van belang is, dat het gerechtelijk be sluit tot aanhangig maken, van een zaak weg valt. In de plaats daarvan vormt thans de acte van beschuldiging van het openbaar ministerie den grondslag voor de behandeling der zaak in het hoofdproces. Door een tweede voorschrift kan de Landesrichter voortaan straffen tot 15 jaar tuchthuis opleggen. Onder bepaalde voor waarden, die in de verordening opgesomd wor den, kan de Rijkscommissaris binnen een jaar na het rechtsgeldig worden van het vonnis van een Duitsch gerecht het opnieuw aanhangig ma ken van het hoofdproces bij den nieuwen bij- zonderen senaat van het Obergericht gelasten. De in de laatste twee jaar meermalen ge wijzigde Verordening no. 52/1940 is in de thans geldende redactie door de Verordening no. 71/ 1942 opnieuw afgekondigd. Tot dusverre werden Duitsche gerechtelijke uitspraken in civiele- en handelszaken in den regel in Nederland niet erkend, waardoor zij hier'geen onmiddellijke uitwerking door middel van executie konden hebben. In het algemeen was het tot dusverre noodig een eisch, waarover een gerecht in Duitschland reeds be slist had, hier opnieuw in te dienen. In het pro ces voor den Nederlandschen rechter konden dan alle kwesties, die in Duitschland reeds be slist waren, opnieuw opgeworpen en onderzocht worden. Volgens het in het internationale rechtsverkeer geldende beginsel der wederkee- righeid konden dus ook in Duitschland Neder landsche vonnissen die rechtsgeldig waren, niet onmiddellijk executabel verklaard worden en tegen de veroordeelde partij ten uitvoer gelegd worden. Tengevolge van het steeds levendiger wordende handels- en economische verkeer tus schen het Duitsche rijk en het bezette Neder landsche gebied en de drukke uitwisseling van Nederlandsche werkkrachten naar Duitschland werd deze toestand van beide zijden in toene mende mate als een ongewenschte en tijdroo- vende belemmering gevoeld. De onderhandelin gen, die daarom veeds sedert geruimen tijd ge voerd zijn om een oplossing te verkrijgen op den grondslag van wederkeerigheid, hebben thans haar neerslag gevonden in de thans ge publiceerde verordening van den Rijkscommis saris over de erkenning en executie van Duit sche uitspraken in civiele en handelszaken. In artikel 1 van de verordening wordt het beginsel uitgesproken, dat alle uitspraken dei- civiele gerechten van het Duitsche rijk met inbegrip van het Protectoraat Bohemen en Moravié. die daar rechtsgeldigheid hebben ver kregen, worden erkend. De artikelen 2 tot 7 sluiten de erkenning in bepaalde gevallen uit, b.v. voor uitspraken in beslag-, faillissement en accoordzaken, of wanneer de erkenning der rechtsgeldigheid in tegenspraak zou zijn met de uitspraak van een Nederlandsch gerecht, resp. wanneer door de uitspraak een handeling zou worden afgedwongen, die volgens het in het bezette Nederlandsche gebied geldende recht uitdrukkelijk verboden is. Rechtskrachtige Duit sche uitspraken, die voor erkenning in aanmer king komen, worden door het Nederlandsche gerecht uitvoerbaar verklaard op een voorstel, dat moet worden ingediend door bemiddeling van het bureau van den Rijkscommissaris (Com missaris-Generaal voor Bestuur en Justitie). Het gerecht onderzoekt in dit verband slechts of de voorwaarden voor de erkenning aanwezig zijn en of de rechtsgeldigheid der betreffende uitspraak In den vereischten vorm is bewezen (artikelen 8 tot 9). Door de uitvaardiging dezer verordening wordt thans ook de wederkeerigheid in het verkeer met het Duitsche rijk gewaarborgd. Dit be teeken t, dat rechtsgeldige Nederlandsche uit spraken in civiele- en handelszaken onder ge lijkluidende voorwaarden in het gebied van het Duitsche rijk worden erkend en ten uitvoer ge legd kunnen worden. Artikel 10 bepaalt, dat voor dergelijke Nederlandsche uitspraken aller eerst een voor-gezien-verklaring van den Rijks commissaris (Commissaris-Generaal voor Be stuur en Justitie) en daarna een bevestiging van rechtsgeldigheid moet worden verkregen van het gerecht, dat de uitspraak gedaan heeft. Ter verduidelijking van deze zijde der exe cutiebepalingen kan gewezen worden op een voorbeeld van een geval, dat voortaan zonder moeilijkheden kan worden opgelost: een Ne derlandsch arbeider werkt sedert maanden in Duitschland. Daar hij geen onderhoudskosten betaalt aan zijn familieleden, die daarop recht nebben, hebben dezen een rechtsgeldig vonnis van het bevoegde Nederlandsche gerecht tegen hem verkregen. Dit vonnis kon tot dusverre in het Duitsche rijk niet geëxecuteerd worden, zoodat de betaling der onderhoudskosten uit de verdiensten van den Nederlander in Duitsch land niet kon worden afgedwongen. Voortaan is het zonder meer mogelijk de rechthebbenden door executie van dit vonnis in Duitschland on- mlddelliik aan hun recht te helpen en hun economisch bestaan uit de verdiensten van den Nederlander ook tegen diens wil te ver zekeren. van hedenavond tot morgenochtend 22.02 uur 5.28 uur De maart kwam vannacht op tc 2.32 uur en gaat vanmiddag om 17.15 uur weer onder. PREDIKBEURT. SASSENHEIM Chr. Geref. Kerk: Donderdag nam. 81/4 uur, (Biduur) ds, Visser. NED. IIERV, KERK Beroepen te Vlnkeveen, ds. J. Cuperus te Doornspijk. Bedankt voor Brlt- sum, is. C. M. de Jong te Morra en Lloessons. Voor Neerbosch-Hees, ds. A. W. Laeonder te Nieuw-Vennep. GEREF. KERKEN' Beroepen te Franeker, ds. S. Eringa te Rlnsumageest - - Tweetal U Deven ter, dr. M. Elgersma te Ulrum an ds. W. Scheele te Ulthuizermeeden Drietal to Oversctiid, cand. P. van der Spek, hulpprediker te Scheve- ningen; cand. J. P. van der Stoel, hulppreu.ke: te Rotterdam en cand. L. L. van der Vliet, hulp prediker te Den Helder Bedankt voer Ledum (vac. ds. A. S. Timmer) ds. J. Koppe van Ommen Benoemd tot hulpprediker te Bergen op Zoom. cand. K. P. van der Wel, hulpprediker te Aalten Beroepen te Noordwijk (Gr.) (toez.) ds. M. H. W. Bartstra te Oldeholtwolde (Fr.) Zestai te Almelo: dr. W. Aalders te Koudum. ds. C. M. Van Endt te Nieuwer-Amstel, ds. P. j. Mackaay te Nieuw Amsterdam, ds. A. Oskamp te Haren en ds. H. A. Visser te Raalte en ds. Ph. A. Warners te Koudekerke Aangenomen naar Arnemuiden, drs J, C. Hooykaas te Benschop. Naar Glessen Oud- en Nleuwkerk, ds. J, J. Beukenkamp te Hardlnxveld Beroepen fce Hilversum (4de pre dikantsplaats), dr. H. N, Ridderbos te Rotter - dam-Charlols. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Slledrecht ds. W. Heerma te Zeist en ds. W. F. Laman te Heerlen Beroepen te 's-Gravenhage- O., cand. J. van Dalen te Assen. Te Sneek, cand. H. Toor- man te Nieuwe Pekela. Te Oosterbeek. ds, I. de Bruyne te Deventer. Te Wormerveer, cand. J. van Dalen te Assen Bedankt voor Nieuwe Pekela, ds. J. H. Velema te SteenwUk. GEREF. KERK IN H. V. Aangenomen naar Middelburg, ds. L. Th. A. van der Marei te Oude- mlrdum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Ameland, prop. H. Bremer te A'dam Aange nomen naar Meppel: ds, W. I. Fleischer te Bal* en Woudsend.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1