83sfe Jaargang ZATERDAG 4 JULI 1942 No. 25234 De strijd in Noord-Afrika De Britsch-Egyptische verhoudingen Verspreide Berichten GEMENGD NIEUWS Verduisteren: BINNENLAND Verplicht scheuren van grasland Distributie van aardappelen Nieuwe van den Volksdanst STADSNIEUWS Oproep De Leidsche Bioscoop-Programma's RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w Henny. Telef. Directie ep Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Kaart van Pelt De Duitsch-Italiaansche troepen zijn momenteel slechts 70 K.M van Alexandrië verwijderd, nadat zy de Britsche stellingen bij El Hamein (El Alamein) hadden doorbroken. - Het kaartje geeft het opmarschgebied aan van Mersa Matroe tot Alexandrië: vanuit deze laatste plaats is een straal van 50 KM. getrokken. In dit gebied hebben de Britsche strijd krachten zich nu teruggetrokken. NAAR DE VRIJHEID. In een beschouwing over de verhouding tus- schen Engeland en Egypte in verband met den opmarsch der Duitsch-Italiaahsche troepen op Egyptisch grondgebied, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz" o.a., het volgende: Het Egyptische volk weet, dat deze oorlog alleen de Britsche bezetting en onderdrukking geldt, want overal, waar Erige- lands troepen optreden is voor de troepen van de as het oorlógsterrein aanwezig. Het Egyp tische volk is er niet over in onwetendheid ge laten. dat de strijd, die gevoerd wordt ter ver drijving van de Engelsche strijdkrachten uit Egypte, ook de bevrijding van zijn land geldt Eden liet destijds aan de Egyptische regeering meedeelen, dat Engeland besloten was, tot de verdediging van Egypte. Thans weet elke Egyp tenaar. welke vernietigende bedoeling achter deze euphemistische uitdrukking verborgen lag. Het Egyptische volk staat heden als nauwelijks ooit te voren in zijn geschiedenis voor een be slissing, die niet alleen het herstel van zijn vrijheid, doch ook de bescherming van zijn vaderland betreft, dat door een vernietigings- waan bedreigd wordt, VERKLARING VAN DEN GROOT-MOEFTI. De groot-moefti van Jeruzalem heeft te Ber lijn ten overstaan van vertegenwoordigers dei- wereldpers een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt: De geweldige overwinningen van de Duitsch- Italiaansche troepen hebben groote vreugde ge wekt in het geheele Oosten en in het bijzonder bij alle Arabische volken. Deze overwinningen hebben de bewondering van alle Arabieren voor generaal-veldmaarschalk Rommel, voor zijn ge niale strategie en de dapperheid der formaties der spilmogendheden vergroot, aangezien zij in den strijd tegen de gemeenschappelijke vij anden, Engeland en het jodendom, benevens tegen het gevaar van het bolsjewisme werden bevochten, dat na de bezetting van Iran na buur is geworden van de Arabische landen. Algemeen gezien zullen deze successen een groot effect hebben op het resultaat van den oorlog, want zij brengen Engelands nederlaag in dezen oorlog dichterbij en beteekenen het begin van het einde van het Britsche rijk. Egyp te, dat het Engelsche imperialisme ruim zestig jaar uit eigen ervaring kent en vastberaden en intransigent bestrijdt, heeft geen dag den strijd voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid vergeten. Egypte, dat zonder vrees tegen Engeland is op gestaan, zelfs toen dit in 1919 het hoogtepunt van zyn macht had bereikt, vat de berichten van de huidige gebeurtenissen met groote vol doening op en weet, dat het oogenblik gekomen ïs om zich definitief van de vreemde heer schappij te bevrijden en de onafhankelijkheid van de Nijldelt-a te verwezenlijken. Egypte weet zonder twijfel, dat de opheffing van den Brit- schen invloed in het Nabije Oosten zelf en in alle overige landen de vrijheid en onafhanke lijkheid zal brengen. Egypte neemt, afgezien van zijn militaire beteekenis, geographisch. cul tureel en politiek een bevoorrechte positie in. De toekomst van Egypte zien alle Islamietische ling, gerieh hun nauwe betrekkingen met Egypte Ik ben er zeker van, dat Egypte, dat in het bezit is van het Suezkanaai, op grond van zijn onafhankelijkheid en zijn vriendschap met de spilmogendheden de beste garant zal zijn voor de vrijheid en veiligheid van dezen interna tionalen waterweg. Alle Arabische landen heb ben op verschillende wijze geleden onder het Britsche imperialisme en het hardnekkig be streden. Een millioen van vele milliöenen Ara bierenfin een klein deel van het Arabische va derland heeft niet de vereenigde macht van Engeland en het jodendom gevreesd, maar heeft vele jaren zoo standvastig en onverschrokken gestreden tegen hen dat de levende kracht van de Arabische nationale beweging daarmede aan den dag gebracht werd. Tegelijk werd daardoor het prestige van het Britsche rijk, dat berust op tyrannic en onderdrukking, gevoelig getrof fen. De Arabische natie, die evenzeer als de spilmogendheden onder den gsweldvrede van Versailles heeft geleden, en die de bewondering van de spilmogendheden tijdens haar strijd om de vrijheid heeft verworven, ziet in de in Egypte oprukkende strijdkrachten der spil bondge- nooten, die haar helpen haar ketenen af te werpen en zich t-e bevrijden van vijanden Ik ben er zeker van, dat Egypte en alle overige Arabische landen in het Nabije Oosten hun na tionale doel in volledige vrijheid en souverei- niteit bereiken. (D.N.B.). DE STRIJD TER ZEE. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, zijn door marine en luchtmacht in Juni de volgende vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: 2 kruisers, 7 torpedojagers, 2 duikbooten, 11 motortorpedobooten, 1 mijnen veger. 1 jager, 7 bewakings- en convooieerings- vaartuigen, alsmede 1 luchtafweervaartuig. Ver der werden 2 kruisers, 4 torpedojagers en een vrij groot aantal lichte oorlogsschepen bescha digd. (D.N.B.) De Britsche kruiser Hermlone is, naar de Britsche berichtendienst officieel meldt, op de Middellandsche Zee bij convooi-operaties verlo ren gegaan. Eveneens zijn 4 Britsche en 1 vroe gere Poolsche torpedojager verloren gegaan. De Britsche jagers zijn de Bedouin, Hasty, Grove en Airdale, (D.N.B.) ENGELAND'S TEKORT AAN WERKKRACHTEN. De Engelsche minister van productie Lyttelton, heeft? op een ingenieurscongres in Zuid-Wales volgens den Engelschen nieuwsdienst verklaard. Wij zijn aan de grens gekomen vaD de mog°liik- heid werkkrachten beschikbaar te stellen voor de wapeningsindustrie. Wij kunnen het aantal der werkkrachten slechts vergrooten door arbei ders terug te halen uit de weermacht wat na tuurlijk onrftogelijk is. Indien wij de aanwezige machines tot het uiterste willen exploiteeren, moeten wij derhal ve omzien naar een andere verhooging van de werkkracht Dit valt -rileen te bereiken door betere organisatie o.a. van arbeiders in onvclle- digen dienst. Wij'bevinden ons thans, aldus de minister, in de ernstigste crisis en onze soldaten strekken de handen uit naar nieuwe wapenen, die wij hun en Arabische volken met bijzondere belangstel- onvoorwaardelijk moeten -,even. (A-NP.) DIEVEN HIELDEN FEEST IN DEN WIJNKELDER. De brutaliteit, die inbrekers soms aan den dag leggen, is grenzeloos. Dit hebben de be woners van een villa aan den Utrechtscheweg te Hilversum kunnen constateeren uit een bezoek, dat inbrekers gisternacht aan hun woning heb ben gebracht. Terwijl de bewoners rustig op de bovenverdieping sliepen, hebben de inbrekers niet alleen beneden alles grondig doorzocht ,en o.a. geld en distributiebescheiden buit gemaa'kt, zij hebben er ook een „feestje" aangericht met wijn, bonbons, koekjes en dergelijke, terwijl zij ten slotte via de achtergelegen heide in $en gestolen karretje, eenige honderden flesschen wijn uit den wijnkelder, benevens een hoeveel heid levensmiddelen meevoerden, hetgeen in enkele malen moet zijn geschied CHAUFFEUR DOOR GAS GEDOOD. Een 52-jarige chauffeur, werkzaam in een garage op den Amstelveenscheweg bij de 3de Schinkelstraat te Amsterdam werd sedert eer- gisterochtend vermist. Waar men ook zocht, men kon den man niet vinden, totdat men gis teren op de gedachte kwam. eens bovenop de gestalde auto's te gaan kijken. Op een der wagens, van een gasballon voor zien. vond men het lichaam van den chauffeur, die, bij nader onderzoek, door gasverstikking om het leven bleek te zijn gekomen. Vermoedelijk is de man bij werkzaamheden aan den ballon, bedwelmd geraakt, met het bovenvermelde droevige gevolg. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het 6-jarig dochtertje van de familie W. Klaassens te Winsum (Gronder een zwaar beladen vrachtwagen geraakt. He:; meisje bekwam' ernstige verwondingen aan het hoofd en is eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden. van heden- en morgenavond 22.03 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.23 uur De maan kwam heden op te 1.21 uur en ging onder te 12.50 uur, het is vandaag laatste kwar tier; morgen is het maansopkomst te 1.40 urn en -ondergang te 13.59 uur. HONDERDDUIZEND PAKJES SHAMPOO IN BESLAG GENOMEN. De centrale crisis-controledienst Verricht om vangrijken arbeid. De resultaten, welke de dienst oogst, zijn echter niet altüd te danken aan de activiteit van zijn controleurs. Ook de factor geluk werkt somtijds mee. Dat is dan wel het geval geweest in de zaak van een juffrouw in het Noorden des lands, die haar kapitaaltje had belegd in pakjes shampoo Zij had in den loop van den tijd een aardige partij bijeen, namelijk 100.000 pakjes en achtte thans, in verband met de heerschende zsepschaarschte. de conjunctuur gunstig om met haar shampoo op de zwarte markt te verschijnen. De vrouw riep de tus- schenkomst in van twee heeren. want zelf was zij een vreemdelinge in den sluikhandel. Toen verscheen vrouwe Fortuna ten gunste van den controledienst ten tooneele. want de dienst was juist op het goede oogenblik op de hoogte om direct te kunnen ingrijpen Het einde laat zich denken: de beide heeren zijn gearresteerd en de „honderdduizend" ts in beslag genomen De gearresteerden hadden ook nog ruim 9000 prima oude sigaren bij zich. De sigaren deelden .het lot van de shampoo EN GEDWONGEN KOOLZAADEOUW De Nederlandsche bevolking is voor de vet- voorziening tfcftns vrijwel geheel aangewezen op de grondstof melk. Door d-? verminderde melk- opbrengst is de vetpositie minder dan in nor male tyden het geval is. Er zijn derhalve maat regelen noodig om tot een zekere aanvulling van de geringere opbrengst te komen. De eenige mogelijkheid daartoe is de verbouw van olieza den. waarvan winterkoolzaad het belangrijkste is. Er zal hiermede onder de gegeven omstandig heden een oppervlakte van ongeveer 50.000 h.a. dienen te worden uitgezaaid. Daar een en ander niet aan et vrije initi atief kan worden overgelaten, zal tot ge dwongen koolzaadverbouw moeten worden overgegaan, d.w.z., de gebruiksgereebtigden van bouwland op klei- «n zavelgrond zulten verplicht worden ongeveer 8 van hun bouwlandoppervlakte met koolzaad te ver bouwen en groote bedrijven op andere grond soorten 5 van de oppervlakte bouwland. Deze maatregelen zullen een tekort aan ak- kcrbouwland doen ontstaan. In dit tekort kan slechts worden voorzien, in hen wordt overgegaan tot het scheuren van grasland Derhalve is van overheidswege besloten Len behoeve van den oogst 1943 ongeveer 75.000. h,a. grasland te doen scheuren. Het staat wel vast. dat dit aantal langs vrjjwilligen weg niet zal worden bereikt, zoodat het scheuren van grasland verplicht zal worden gesteld. Deze verplichting zal hoofdzakelijk daar wor den opgelegd, waar cok verleden jaar tot scheu ren is overgegaan. In de eerste plaats dient er immers zorg voor te worden gedragen, dat de te scheuren gronden zich inderdaad voor akker bouw leenen en dat overigens omstandigheden aanwezig zijn welke een redelijk gewas waar borgen. Naderer gegevens jrntrent het scheuren van grasland en den verbouw van oliezaden zullen zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt, opdat iedere belanghebbende straks volledig op de hoogte zij van de richtlijnen en de voorwaar den, onder welke een en ander dient te worden uitgevojggl Gedurende het tijdvak van 5 Juli tot en met 11 Juli a.s geeft élk der met „34a" gemerkte bonnen van de aardappelenkaart recht, op het koopen van 11/4 K.G. asrdappelen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat van daag geen aardappelen op genoemde bonnen mogen worden gekocht of verkocht doch dat dit eerst mag geschieden op Maandag 6 Juli a.s. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met .1 rantsoen aardappelen" gemekte bon rechl op het koopen van 2 1/2 K.G aardameten De zorg voor moeder en kind is wel de be langrijkste taak van den Nederlandschen Volks dienst. Dit is niet toevallig of ter wille van de pro paganda Dit heeft wel degelijk een dieperen achtergrond Wij zijn een volk van Nederlan ders en wij willen dit vanzelfsprekend blijven. Een volk kan zich op den duur evenwel alleen handhaven als alle leden daarvan goed gezond zijn. Uiterlijke machtsmiddelen of militair ge weld kunnen een volk nimmer in stand houden. Zij zijn nuttig en noodzakelijk om een volk te beschermen tegen geweld van buiten. Dragers en voortbrengers van de volkskracht kunnen zij evenwel niet genoemd worden Zooals ge legd. een volk kan zich op den duur alleen handhaven, als dit volk zichzelf kan helpen. Dit is de groote «n daarmede tevens de eenige voorwaarde waaraan het moet voldoen, wil het niet ten onder gaan. Daarom wil de Nederland sche Volksdienst onze volksgenooten tot dit in zicht brengen en hen bewegen zich voor dit doel in te zetten. De Volksdienst heeft, door den steun van een groot aantal volksgenooten hiertoe in staat ge steld, reeds vele duizenden kinderen naar bui ten kunnen sturen, vanwaar zij lichamelijk ge sterkt en geestelijk verrijkt zijn teruggekeerd. Vele andere duizenden wachten evenwel nog op een uitzending, want de Volksdienst wil niet een bepaalde groep, gezond en krachtig maken doch alle Nederlandsche volksgenooten. Daarom is het een uitermate verheugend feit dat de Nederlandsche Volksdienst thans ook de be schikking heeft over een aantal tehuizen in ons eigen land. waar kinderen een aantal weken kunnen genieten van zon en frissche buiten lucht, waarin zij voortdurend onder medische controle staan en waarin alle zorg aan hun ge zondheid wordt besteed Door de aanwinst van deze mooie kindertehui zen is het mogelijk geworden, dat een grooter aantal kinderen wordt uitgezonden dan tot dus ver het geval was. Men kan zich hiervoor wen den tot de bureaux van den Volksdienst of tot de buurtschaplcte',,,s R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL! Bevorderd van 4A naar 5A: B. Bensman L. Berssenbrugge, A. Grimbergen, H. v. Hove, P. Kouwenhoven, W. Kroft, R. Linssen. J. v. MeiJel, L. Miedema, H. Peeters, J. Ruyters, J. Schenk, H. Sleijfer, H. v. d. Sijs, J. Turlings, P. Umans, J. v. Vliet, P. Wagenaar, F. Waterreus, A. Wolf. P Vermeulen. 5 herexamen, 5 niet bevorderd. Bevorderd van 4B naar 5B: K. v. d. Bos, M. Caspers, E. Guljé, J. Kemperman. P. Lohbeck, G. Meiman, J. v. d. Nieuwenhof, G. Nipper, S. Perquin, Th. Schenk, J. Vink, F. Weers, H. v. d. Werf. M. Bergsma, J. Bruschke, F Dolle, Br. Emericüs. W. Hermans, H. Lohbeck, J. v. Nie- kerk, Br. Paulus, H. v. d. Stap. W v. d Top. A. Winkelmolen, H. v. Wissen J. de Wit, D. v. d. Steen. 5 herexamen, 13 niet bevorderd. Bevorderd van 3 naar 4: F. Bierhuizen. J. v. Buël, L. v. Gent, J. Govaart, E. Hendriks. J. Hop-r penbrouwer, W. v. Kaam. J. Kager. F. Koks hoorn. L. Koolloos, E. v. d. Linden. D. Nota, H. v. d. Plas, H Rlppe, A. Schenk, H. Schrandt, D. Vester, H. Wemeke, J. v. d. Zee, H. Bik. A. Bo- kern, K. Braun, L. Creyghton, L. Driessen, L. v. Heteren. L. v. Hevelingen. Th. v. d. Meer, P. Mizée, L. Otto, K. Paap, P. Ripue A. Rfjsbér- gen, M. Schelvis, F. Schlatmann, A. de Vroomen, Ch. Walenkamp, T. Werneke, B. Wilmink, H. Leewens. M. Bergers, F. Blonk, H. Bronsgeest, T. Büller, H Bunnig. P Duynstee, A Faase, J. de Groot. F. Hoogervorst, H v. Hove, P. Kemper, B. Kortmann. N. v. I Oord. P Paardekooper. H. de Ruyter. J. Schellekens, W Schelvis, P Stori- mans, J. Urlus, K Verkley. H Vredeveld, A. Winkelmolen, L. v. Woensèl. H. v. Schooten. 12 herexamen, '0 niet bevorderd. Bevorderd van 2 naar 3: M. Baggen, A. v. Beek M Boo»-., B. Braakman. J Breukel, H. Derksen, .1 Devilée, W. Goddfin. A. de Groot. G. Horikx, 1 Krol, H Lohle. L. Roozen, P. v. Rijn, j. v. d. Schalk, P Schrama, B. Smeele. M. Hoogervorst, C Akerboom. P. v. Berge-Henegouwen. J. Bokern L Castelein, J. Doedens, N. v. Gent, E. Guljé. J. Heijne. J v. d. Hoeven. H. de Jong. J Juffer mans, A Kors, J Langelaan A Mol, K. de Mooy, P. v. Ovost, H. Rebers, N. Schrama. J. Spaas, F, Thoben, H. Veldhoven, Wiesslng, A. v. d. Stok, B. Couvée, D. Dubbelaar, L. Eggen, P. v. G^or, J Heemskerk, A v. Heugten, J, Jas pers. L. Kortekaas B. Leito. H. Melman, J. t Ploeg, L. Ponsioen. K. Post G. Rozestratr H. Schoondergang, A. Stolwijk. Th. Verdegaal, K. Vijgen, W Wagtendonk, L Kievits. J. v. Zoelen. 11 herexamen. 20 niet bevorderd. Bevorderd van 1 naar 2: N. de Bruyn, R.Don ders, L. v. Eyck, S. Houtermans. P. Hoogeveen, K. Janson, A. v d. Krogt, J. v. Leeuwen. J Men- tink, F. Pieck. E. Plouvier, P Rietveld. B. de ''oov, H. Schreuder J. v. d. Sijs, H. Tros, Volders. J Wempe H. Werneke L v ci. Zijden, J Boerkamp. J. v Dijk, J Gerlingsi P. Heems kerk. Th. v. Maarle, J v. d. Poel, H. Roskamp, H. Riisbergen, F. Sonius, H. Tummers C Verkley, T Vreeburg. M. v. d. Wrijden, N v Zijp. C. La- I gerberg. A de Kroon. F. Bierens. H. Derksen. B. Henkus. J. Hoogeveen, W v. d. Klugt. A Lang, .7, v. d. Meer. A. Mizée. J Pitlo, J. Relntjes, B. Stockmann, H. Stuifzand, A. Umans K. Vester. 14 herexamen. 14 niet bevorderd. GYMNASIUM. De 26-jarige sigarenmaker H. B. uit Den Haag is gistermiddag op heeterdaad betrapt bij het stelen van een rijwiel aan de Korevaar- straat. Burgers waarschuwden eenige passee- rende leden van den Ordedienst, die den man naar het politiebureau overbrachten. Hier bleek, dat B. zich reeds meermalen aan soortgelijke vergrijpen heeft schuldig gemaakt. Zuster J. M. Raadsen slaagde aan de RJEC. School voor Maatsch. Werk te Amsterdam voor het examen wijkverpleging en enquêtrice t.b.c.- bestrijding. Onze stadgenoot, de heer H. D. Mast, slaagde tijdens de te Amsterdam gehouden examens voor het diploma bouwkundig opzich ter van den Bond van Nederlandsche Archi tecten B.N.A. Onze stadgenoot, de heer D. van Eek Jr. slaagde te Amsterdam voor het candidaats- examen Indisch recht. Bevorderd van klasse 3 naar 4 der Gem. HJ3.S. alhier J. H. Mulder. Tot leden van de commissie, welke in 1942 belast is met het afnemen van examens in de Fransche taal en letterkunde, zijn benoemd de heer L. Delibes, assistent, en mej clr. C. Serru- rier, privaatdocente aan de Rijksuniversiteit alhier. Tot lid van de commissie, belast met het afnemen van examens in de Hoogduitsche taal en letterkunde, is benoemd mej. dr. A, Dijkster- huis. leerares aan de Meisjes-H.B.S. alhier. Tot leden van de commissie, welke in 1942 belast is met het afnemen van examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkunde of lager onderwijs in de wis kunde. zijn benoemd de heeren prof. dr. J. Droste, prof. dr. W. H. Keesom. hoogleeraren en dr. H. D. Kloosterman, lector aan de Rijks universiteit alhier en G. A. Jansen, leeraar aan de Chr. HB S. alhier. Familieleden en kennissen van de in Neder - landsch-Indië geïnterneerde N.S.B.'ers en sym pathiseerenden, die voorkomen op de lijst, af gedrukt in „Volk en Vaderland" van 13 Maart 1942, worden uitgenoodigd onder mededeeling van naam en voorletters, volledig adres en fa milierelatie. de volgende gegevens betreffende de geïnterneerden te verstrekken aan het hoofd kwartier der N.S.B.. commissariaat Indische za ken, Zeestraat 76. Den Haag: laatst bekende woonplaats, beroep, leeftijd, gehuwd of onge huwd, aantal en leeftijd der onverzorgde kin deren, eventueel andere persoonlijke omstan digheden, plannen tot repatrieerlng. Een lijst van geïnterneerden zal op aanvraag worden toegezonden. Deze oproep geldt niet voor de belanghebbenden, die rich reeds schriftelijk of mondeling met genoemd hoofdkwartier in verbinding hebben gesteld. ALLE VITRAGE VALT THANS ONDER DE DISTRIBUTIE. Met ingang van heden zal vitrage van kunst zijde en/of celvezel niet meer tot de vrijgestelde artikelen behooren. Deze vitrage kan derhalve in den vervolge uitsluitend op leveringsvergun ning betrokken worden. Aanvragen hiervoor moeten bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan jhr. dr. D. G. Rengers Hora Siccama is met ingang van 21 September op rijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht. De Nederlandsche Volksdienst maakt sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit u aan als lid. Overgang van de eerste naar de tweede klasse: Rie Buurman. Elis van Eecke. F. Grünwald, G H. de Jong, B. Lubach, Mad Menten, Anneliesje Meyer, H. J Mulder, Miep Muyzert H. W. A van Oordt, L. v. d. Plas, Corn Rozemond. A. Sevenster, J. A. Stoffel. Henriëtte Streeder, W, de Tombe, J. Wessel, J. van Anken Adriana Arbouw, J. G. N. Cupédo Dodi van Dijk, A. Don, A. Fuchs, P. Fuchs, A. van Haarlem, W. van Heel Maria Jansen. Germaine Polak. Aagje Splinter. J. Vlieger, Hannie Ykema. Bevorderd 31; niet bevorderd 13: herexamen 5. Van de tweede naar de derde klasse: Lucie Abrahams, H. Alting, Wilh. Bey, H. J. BondaL Elis Boterenbrood, Nike Elenbaas, J, Haasnoot, J. van-Hoeken, J. B. Hugenholtz, Maria Jansen, D. E, Knibbe, J. J. Kofman, Corrie Kors, E. O, Matray. Elsje van Moll. Joh. Perquin, L. C d. Plas, J P. Punt, I. C. Simon Thomas, O. Sinke, G. L. Smit. H. v. d. Wal, Ali Wilterdink, A. v. d. Bie, C. van Duyn, N. van Egmond, Ankie van Gorkum. '.dri Herfst, Miep Hermans. H. C. Jasperse, A. van der Klaauw. Engelientje Krantz A. J. Kret, Ankie Marks, G. W. Punt, H. V" van Rees, Jet Reitsma, Willie Spittel, J. A. A. Schoenmakers. J. H. Smit, A. W. de Ruy ter van Steveninck, Connie Verhey v. Wijk, A. Wiggers. Bevorderd 41; niet bevorderd 14; herexamen 5. Van de derde naar de vierde klasse: H. F. M. Donders, J. den Hertog, Titia Kiers, Leo van der Plas, Mia Polak, F H. van Spanje, Joke Stoffel, Ali van der Voort, Wiesje Wiersinga, J. B. Wilterdink, W. L. Wijling. Y. A. de Boer. A. •J. Drewès, Cary Horch, A. Ingelse, Pien van der Kolff, J. W. van der Kraan, Annie Kraayeveld, P. C. van der Lelie, Jettie Parmentier, H. Smid, F. Vergunst, Joke IJssel de Schepper, Trudi Zeelt. Bevorderd 24, niet bevorderd 13, herexamen 2. Van de vierde naar de vijfde klasse: F. J. Bekkers. Ingrld de Buck, Narda Buurman, Di- neke Cleveringa. H. Evelein, Elsje Gans. J. H, Janssen, G. D. de Jong, Th. v. d. Laan, Bert van der Lelie. Hélène van Nes. Truus Scheltema, Lettie Schijfsma. H. W. Siemens, G. Vossers, H. L Westerman, A. Zand vliet, Vera Abrahams, P. Bakker. Carla Blankenstein, A. G. de Boer, A. J, Colijn, A. Donkers, Carla Jaeggi, Corrie Schoppen. Nel Verwey. B. IJssel de Schepper. Bevorderd 27, niet bevorderd 7, herexamen 3, Van de vijfde naar de zesde klasse: Heleentje Barge, D. P. Blok, Annkj. de Buck, Hanna Hau- schildt, W. Jung, C. A. van der Klaauw, C. J. M Kramers. D. C. Los, A. F. Mulder, Liesje van Oven. Cath. Parmentier, J. Roskam. P. C. Zan- dée, A. B. Ages, Jo Baudet, S. Bouwer, B. A. Cru'l, A. J. H. van Es,. J. I. Ginsberg, B. ter Haar, W. van der Hoek, J. Kamminga, A. Kraayeveld, Agneta Kramers A. Perdeck. F. G. Regtdoorzee Greup, E. J. Renaud, P, v. Schaïk, Anneke Slagter, R, W. de Vos v. Steenwijk. P Zwanenburg. Bevorderd 29, niet bevorderd 8. herexamen 2. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: Timmer-, Metsel- en Aannemersbedrijf G. H. en J. Niersman. (Beper kende Bepalingen), Voorstraat 8, Voorschoten. Vennooten: G. H. A, Niersman. H. P. Niersman en J. M. Niersman, Voorschoten. Firma Stam en Visser (Beperkende Bepalin- jen) Kerkstraat A. 292. Nieuwkoop. Timmer- zaak. aannemerij, machinale houtindustrie, as surantie-kant-oor. en haiïdel in roerende en on roerende goederen, met het bedrijf verband houdende. Vennooten: P. Stam en W. Visser, Nieuwkoop. Wijzigingen: D. Haasnoot. Zuidstraat 4, Kat wijk a/Zee, Broodbakkerij en bloembollenhandel, Bloembollenhandel wordt niet meer uitgeoefend. Nederlandsche Miödenstandsbank N.V., Van Mandersloostr. 84. Alphen a/d. Rijn. hoofdzaak Amsterdam Uittredend directeur kantoor Al phen a/d. Rijn, C. J. Koov Alphen a/d. Rijn Nieuwe directeur kantoor Alphen a/d. Rijn, J. A. de Meij, Leiden. Luxor-Theater „Met de helm geboren" 1» een Vlaamschc film, een populair verhaal uit Antwerpen van twee Jongens, die tegenslag heb ben van allerlei aard, maar verbeten blijven vechten voor een goede toekomst. En tenslotte slagen ook! Het ls een film met veel Vlaamsche humor, geestige liedjes en muziek. De hoofdrol- lon zijn ln goede handen bij Jef Bruyninkx, die ln de film „De Witte" zooveel succes heeft ge had en Nandje Buyl. Medewerking wordt ver leend door het koor van het St. Stanislaus-col lege. Lido-Tlicater Een gemoedelijke geschiedenis uit het Belersche boerenleven bevat het volks stuk „Der schelnhelllge Florlan". Daarin valt de verdenking, zijn hofstede ln brand gestoken te hebben, teneinde er van de verzekeringsmaat schappij een nieuwe voor ln de plaats te krijgen op één der boeren, terwijl een inder de ware schuldige blijkt te zijn. Verschillende vermake lijke voorvallen verhoogen de spanning. In hooge mate schilderachtig ls het zich door uitnemende fotografie onderscheldende voorfilmpje waarin men geniet van de zuivere schoonheid der Zuld-Dult- sche landouwen en stadjes langs Rijn en Donau. Wie dit alles uit eigen aanschouwing kent, ge- Dlet dubbel bij de herinnering Trlanon-Tlieater Heinz Rühman vervult de titelrol ln de geestige film „Max de brokkenpi loot", welke zich afspeelt ln een opleldlngswamp voor verkeersvliegers. De hoofdpersoon ls daarin tegen zijn wil terechtgekomerf. n.l als belooning voor ziln deelneming aan een prijsvraag, waarin hij dong naar den derden prijs, een reis naar de Canarlsche eilanden, doch waarin hij den eersten prijs, een gratis opleiding tot verkeers vlieger verwierf. Zijn algehee.le Instelling ge tuigt dan ook van weinig enthousiasme en aan leg voor de vliegsport, doch niettemin blilkt hll uit het goede vllegershout gesneden, zoodat hij uiteindelijk zelfs het baantje van instructeur aanvaardt Voor het zoover ls. vermaken wy ons kostelijk met zijn dwaze wederwaardigheden. Rex-Tlieater Truxa, een wereldberoemd koorddanser, heeft ln Amerika een groote car rière gemaakt. Om de gevolgen van een conflict met een zijner collega's te ontgaan, doet hJJ zijn contracten over aan een ander, die verder ln Europa onder zijn naam optreedt. Hoe dezo pseudo-Truxa de aan dezen naam verbonden ge varen weet te trotseeren, wordt op spannende wijze ln beeld gebracht ln de naar den hoofd persoon genoemde film. die hier een reprise be leeft. Casino-Theater „Misdaad zonder getuigen": een emotioneel verhaal, met uitstekend spel! Een onschuldige wordt hierin van moord be ticht door Iemand, die als gevolg van Jaloersche gevoelens op wraak zint Daar de beschuldiger Juist den volgenden dag vermoord op straat wordt aangetroffen, groeit de verdenking en een arre statie blijft niet uit. De onschuldlg-verdachte maakt een moeilijken en angstlgen tyd ln de gevangenis door, maar te rechtcrtljd wordt hU van een zekeren dood gered, zoodat men zich tenslotte ln den goeden afloop kan verheugen, Th. J. Hanncma. BIJ DEN POLITIERECHTER. Op 25 Februari had de loopjongen N. L. te Lelden een doos met vleeschwaren weggenomen uit een bestelhuis aan de Kaasmarkt. Er gol den verzachtende omstandigheden waarom de Officier f. 20 boete subs 20 dagen hechtenis vroeg, waartoe de rechter veroordeelde. De ban den om de flets van J. S. v.d. M. te Valkenburg waren slecht. De oplossing voor dit banden- vraagstuk was nog slechter, want van iemand anders stal hij do flets. Zes maanden gevange nisstraf elschte de Officier voor die daad; Do f4ts had de verdachte weggenomen voor een perceel aan de Haarlemmerstraat te Lelden. De rechter veroordeelde tot vijf maanden gevange nisstraf. Het was een heele serie diefstallen welke H. P. uit Leldschendam had gepleegd bij zijn werk gever Tal van goederen, zooals koppelriem, Jas, werkbroek had hij bij de fa. N. A. D. gestolen. Bovendien had hll zich niet ontzien van een kameraad op het werk een horloge weg tc ne men. Voor al deze wandaden vorderde de Offi cier zes maanden gevangenlstrnf De rechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. MeJ. M. K te Noord wijk maakte op 12 April een visite bij den dokter. Wanneer de dokter veel van deze patiënten zou ontvangen, zou zijn gar derobe spoedig verdwenen zijn. want deze pa tiënte nam een mantel en een blouse van de doktersvrouw mee Verdachte bekende hetgeen tenlaste was gelegd en de Officier vond dat een geraffineerde methode van doktersbezoek. Hij vorderde twee maanden gevangenisstraf tegen verdachte. Do Politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. BIJ DEN POLITIERECHTER. MeJ. E. M. v.d. B. te Voorschoten was reeds 26 Jaar werkzaam als werkster aan een schooi maar nu was ze ontslagen. Want, zij zou dief stal hebben gepleegd. Toen leerlingen de school verlaten hadden en teekenborden waren achter gebleven. zou zij die verduisterd hebben. Maar de Juffrouw die nu terecht <?tond rmtkende dat home*- 7U verklaard* toestemmlnc te hebben gekregen de borden mee te nemen. De Off idee vorderde een lage boete van f. 10 sub? 10 dage* hechtenis, doch de politierechter sprak verdacM»

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1