WOENSDAG 1 JULI 1942 No. 2523Ï De bedieiging van Egypte jpsfe Jaargang Voortdurende qpmarsch Natoena-eilanden bezet Ifaliaansch Weermachtsberichi Verspreide Berichten BINNENLAND Opname van jongens en meisjes in de „Reichsschulen" Verduisteren: GEMENGD NIEUWS Nieuwe zeeptonnen Bekanntmachung STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD •Directeur:" 7. W.. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 llinen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. PI.ven'.: K. Been. Lelden. Kaart v. Pelt. Na den val van Mera-Matroe zijn de spil- eenheden ten Oosten van deze stad opgerukt in de richting van Alexandriëzij hebben den kustweg bereik. Mersa-Matroe is het beginpunt van den :poorweg naar Caïro en was een vooruitgescioven Britsch steunpunt. Het kaartje geeft een algemeen overzicht van het gevechtsgebied. Steeds verder dingen de troepen der as vooruit in de richtiig Alexandrië, zoodat de be dreiging van Egypte en het Suez-kanaal in ernst ten zeerste toeneent. Zullen de Brittei nog tijdig reserves kunnen aanvoeren om Roomers offensief tot staan te brengen voor Alexindrië wordt bereikt? De si tuatie is uiterst pecair, zacht gesproken. Met Mersa Matoe is de laatste havenplaats van beteekenis v»or Alexandrië in de handen van de as gevalle) en wordt de aanvoer voor de spil zeer vergemikkelijkt- in het oostên. In het Oostenis de situatie voor de spil even eens zeer gunstg. In aanvulling op het weermachtbericht ver neemt het D.N3. van militaire zijde: De strijd om de vesting Sebastopol heeft een nieuw beslissend stadium bereikt. Het succes van de doorbnak naar de Saproen-heuvels is vergroot. De bestorming van deze kazematstel lingen draagt ir de gevechten een beslissend ka rakter, daar cbze heuvels een beheerschende keten rond dé binnenste vestingstellingen vor men. Aan den voet der heuvels ligt het Engel- sohe kerkhof.vaar de gevallenen van het Brit- sche leger ui' den Krim-oorlog liggen. Dit is door de bolsjewisten eveneens tot een sterk steunpunt genaakt. De beheenching van de Sewernaja-baai vormt een vprwaarde voor het binnendringen van de Duitsihe troepen in den binnensten ves tinggordel ven uit het Noorden. Aangezien de Noordelijke (ever van de baai zich stevig in handen van 'ie Duitsche wapenen bevindt, staat het voet krijgen op den Zuidelijken oever gelijk met het ovefvinnen van een der zwaarste hin dernissen in het Noordelijk deel van het ves tingfront. Voorts mellt het DN.B.: De Ftihrer heeft den opperbevelhepber van de legergroep Noord, Ge- neral-oberst:Von Kuechler, in dankbare waar deering voor zijn verdiensten bij den afweer en vernietiging ivan de bolsjewistische legers, die over een biteed front in den strijd waren ge worpen om Leningrad te ontzetten, alsmede in waardeering voor de heldhaftige prestaties van de onder zijn bevel strijdende troepen, tot ge neraal-veldmaarschalk bevorderd. Zooals men weet, is voor de eerste maal ook officieel eervol melding gemaakt van het deel nemen aan de actie bij de Wolchow van het Nederlandsche Legioen, dat dus zijn plicht blijkt te verstaan op een wijze, die respect afdwingt! Met bloed is de eed bezegeld door onze land- genooten afgelegd. engelsch-amerikaansche critiek. Churchill heeft in het Lagerhuis geweigerd de van Wavell ontvangen rapporten over het ver lies van Malakka en Singapore te publiceeren. In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde hii: „De verschillende rapporten, die wij van Wavell op grond van de concentratie van materiaal waartoe hij opdracht had gekre gen. en over het verlies van Malakka en Singa pore hebben ontvangen, zijn niet geschikt om in oorlogstijd gepubliceerd te worden." Toen men bleef aandringen op publicatie, verklaarde Churchill, dat deze documenten „alleen bestemd waren om de militaire autoriteiten op de hoogte te brengen en uitvoerig in te lichten en dat zij ongetwijfeld een groote ontstemming in het geheele empire zouden veroorzaken." Toen men opnieuw op inlichtingen aandrong, ver klaarde Churchill: „Ik heb thans op het oogen- blik geen verklaring op grond van deze docu menten af te leggen." (A.NP.). De New-Yorksche correspondent van de „Times" schrijft, dat niet slechts de Engel- schen, maar ook de Amerikanen het slachtoffer zijn geworden van de verkeerde berichtenpoli- tiek van hun regeering. De ministers te Washington, die de versprei ding van oorlogsnieuws regelen, hebben zich verbeeld, aldus de „Times", dat het moreel der bevolking wordt versterkt, indien ongunstige berichten worden geheim gehouden tot betere zijn ontvangen. Het is ten slotte de schuld van deze verant woordelijke mannen, dat het gros der Ameri kanen nog niet den noodigen ernst betracht tegenover den oorlog en vooral hem niet be schouwt als een aangelegenheid van het geheele volk. doch slechts van enkelingen. Ook laat het Amerikaansche volk zich door zoogenaamde productiesuccessen van de eigen wapenindustrie verleiden tot de opvatting, dat oorlogstuig op zichzelf in dezen oorlog beslis send is. waardoor het vergeet, dat ali?en de krac'ntsinsDanning der geheele bevolking mee telt. (D.N.B.). Naar een Japansche marinecorrespondent van het eiland Natoena (tusschen Borneo en Ma lakka) meldt is dit 21 Juni door Japansche mariniers bezet. De landing werd uitgevoerd onder bescherming van het vuur van oorlogs schepen. Het vuur werd niet beantwoord. Toen de landingstroepen het radiostation naderden vloog dit door het optreden van Nederlandsche strijdkrachten in de lucht. Bij aankomst, aan de militaire barakken bleek de tegenstander ontweken. Te voren waren de overige eilanden van de Natoena-groep reeds bezet door de Japansche troepen. (Domei). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht maakte gisteren het volgende bekend: Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde pant sercolonnes hebben de vijandelijke pantsereen- heden verder teruggedrongen en het gebied van Foeka bereikt, dat zij achter zich hebben ge laten. Aan de verovering van de afgesneden vesting Mersa Matroe hebben de luchtstrijd krachten van de spilmogenaheden een groot aandeel gehad. Alle soorten vliegtuigen van de luchtmacht waren in den strijd geworpen en wedijverden met elkaar in snelheid en dapper heid. Mersa Matroe werd veroverd door den ge- Ujktijdigen, onstuimigen stormloop van de van het Westen uit aanvallende formaties van ons 21ste legercorps, waaraan het zevende bersa- glieri-regiment was voorafgegaan en door de van het Oosten uit aanvallende troepen van de 90ste Duitsche divisie. Bij de zuivering van Mgrsa Matroe werden opnieuw enkele duizenden gevangenen gemaakt. Oorlogsmateriaal van elke soort werd in zeer groote hoeveelheden buitgemaakt. Formaties van de luchtmacht vie len gisteren de terugtochtlinies van den vyand hevig aan en plaatsten talrijke treffers op de doelen. Drie Curtisstoestellen werden in lucht gevechten neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibral tar door onze vliegtuigen gebombardeerd. De in de installaties van het vliegveld ontstane bran den waren nog van een grooten afstand af zichtbaar. LEVENSMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. In den Piraeus is gisteren het Zweedsche schip „Hallaren" aangekomen met een lading meel en andere levensmiddelen van 4500 ton. De „Hallaren" staat in dienst van het Internatio nale Roode Kruis en vaart speciaal voor de voorziening van Griekenland (D.N.B.). SPANJE'S NEUTRALITEIT. Het Spaansche ministerie van bultenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers der Duitsche pers een nota overhandigd, waarin opnieuw stelling wordt genomen tegen de in Amerika gepropageerde aanvallen op de neu traliteitspolitiek der Spaansche. scheepvaart. In den tekst der nota wordt o.a. gezegd, dat de Amerikaansche pers. nadat de laster over de zoogenaamde ravitailleering van duikbooten der spil door Spaansche schepen op ondubbelzinnige wijze waren weerlegd, thans er toe is overge gaan. geruchten te verspreiden, volgens welke de Spaansche stoomschepen door radio andere schepen oproepen en het zoodoende duikbooten mogelyk maken, de positie van vijandelijke schepen te weten te komen. Het ministerie van bultenlandsche zaken ver klaart dienaangaande, zoo gaat de nota voort, dat deze geruchten der Amerikaansche bladen absoluut onjuist zijn. De Spaansche schepen hebben streng opdracht van hun zendinstalla- ties slechts in geval van gevaar of voor het opgeven van hun positie gebruik te maken. (D.NB.). HET DUURSTE AMERIKAANSCHE BEGROOTINGSJAAR. Het Amerikaansche ministerie van financiën heeft 30 Juni het duurste financieele jaar uit de Amerikaansche geschiedenis afgesloten, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt. De totale kosten van het afgeloopen Jaar zijn hooger dan alle kosten uit den eersten wereld oorlog. De uitgaven bedroegen per dag gemid- meld omstreeks 18 millioen pond. Meer dan een kwart van deze som werd rechtstreeks voor den oorlog uitgegeven. Het tekort op de begroo ting van 1942 wordt in de Ver. Staten volgens een bericht van United Press, geraamd op büna 20 milliard dollar. Het is het tiende ach tereenvolgende deficit van Roosevelt en tege lijkertijd het grootste. De openbare schuld wordt thans geraamd op ruim 76 milliard dollar. Men neemt aan. dat de schuld in het volgende jaar zal stijgen tot 130 milliard. (D.NJB.). ERNSTIG INCIDENT OP AMERIKAANSCHE TANKBOOT. In de haven van Montevideo heeft aan boord van het Amerikaansche tankschip „Baltic een ernstig incident plaats gehad. Het schip was on der Panameesche vlag in Montevideo aangekomen en was uitgerust met machinegeweren. Onder de matrozen, die na het passagieren beschonken aan boord terugkeerden, ontstond een vechtpartij. Een der matrozen schoot toen uit een der ma chinegeweren. waarbit de eerste officier om het leven kwam De omstandigheid, dat het schip in een vreemde haven schietklare machinegeweren aar boord heeft, wint aan beteekenis door het feit dat de ambassadeur der Ver Staten. Daw son. achteraf stappen ondernam. HU verzocht namelilk den bevoegden rechter, die van het voorval een protocol had opgemaakt pogingen ln her werk te «tellen dat hem den ambas sadeur de beschikbare stukken zouden worden uitgeleverd HIJ motiveerde dezen elsch aldus, dat de Amerikaansche regeering alle schepen, die onder controle der Ver. Staten staan, met het oog op den huldigen toestand als oorlogs schepen beschouwt, vooral wanneer zij gewapend zijn. Daarmee is ln dit geval de justitie van de Ver. Staten competent, en moet de dader aan haar worden uitgeleverd. De autoriteiten van Uruguay hebben nog niet bekend gemaakt of zij vasthouden aan de competentie van hun eigen rechtbanken en van hun souverelnitelt. (DNB). MEXICAANSCHE GEZANT UIT VICHY TERUGGEROEPEN. Volgens een bericht van Efe uit Mexico heeft de Mcxicaansche regeering de terugroeping van haar dlplomatleken vertegenwoordiger to Vichy of ficieel bevestigd. In welingelichte kringen is men van meening. dat deze maatregel uitsluitend te wijten Is aan den druk van Washington. (D.N.B.) In de door den Rijkscommissaris opgerichte „Reichsschulen" worden begaafde Duitsche en Nederlandsche jongens en meisjes van 10 tot 11 jaar opgenomen, meisjes bovendien tusschen 12 en 13 jaar. De 10- en 11-jarige jongens en meisjes kunnen zoowel van de Duitsche Volks- Haupt- en de laagste klasse van de Oberschulen, alsook van de Nederlandsche scholen naar de „Reichsschulen" overgaan. De 12- en 13-jarige meisjes moeten leerlingen zijn van eeh Duitsche Oberschule of van een Nederlandsche instelling voor middelbaar of v >rbereid hooger onderwijs. De scholen zijn internaten met Duitsche en Nederlandsche onderwijzers en onderwijzeressen (voor meisjes). De opleiding van de jongens en meisjes duurt tot het achttiende jaar. Het di ploma geeft recht op het voortzetten van de studie op een universiteit. Het geeft dezelfde rechten als een diploma van een H.B.^>. of een Duitsche Oberschule. De opvoedingskosten (met inbegrip van het schoolgeld) zijn laag. Het wordt berekend naar het inkomen van de ouders. Kostelooze plaatsen staan in een voldoend aantal ter beschikking. Al leen de aanleg van de jongens en meisjes is voor het opnemen beslissend. Aanvragen om inschrijving moeten schriftelijk gericht worden tot dr. Kemper, Oostduinlaan 2 (telefoon 116390) Den Haag. Deze aanvragen moeten vergezeld gaan van: 1 foto, het laatste rapport en opg^en over de totdusver genoten schoolopleiding. De aanmeldingstermijn staat open tot 10 Juli 1942. van hedenavond tot morgenochtend 22.04 uur 5.23 uur De maan komt heden omstreeks middernacht op en gaat morgenochtend te 10,25 uur onder. DE „STAD DORDRECHT ZWAAR BESCHADIGD". Uit de Zweedsche haven Mykoeping wordt ge meld, dat het Nederlandsche s.s. „Stad Dor drecht" (3781 ton', dat zich onderweg bevond van Lulea. Maandagmiddag met zware averij te Nykoeping is aangekomen. Het schip was ten Noorden van Oxeloesund aan den grond geloo- pen. De lading moest gelost worden. RIJWIELDIE VEN AANGEHOUDEN TE NIJMEGEN. Door de politie te Nijmegen is gearresteerd een bende rljwieldleven. die den laatsten tijd ongeveer 30 rijwielen hadden gestolen De Jongste van hen. een 16-Jarige Jongeman, werd te Arnhem op hee- terdaad bij een rijwieldiefstal betrapt. Hij had vier mededaders, terwijl drie personen werden aange houden wegens heling. Op verzoek van de politie te Nijmegen Is te Amsterdam nog een Jonge man gepakt wegens diefstal en oplichting van rijwielen te Nijmegen. VOOR HET TIJDVAK VAN 1 JULI TOT EN MET 15 AUGUSTUS. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 Augustus a.s. geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter ver melde hoeveelheden zeep. De met „algemeen 33a gemerkte bon geeft recht: hetzij op het koopen van een stukje van 75 gram eenheidstoiletzeep 21%, hetzij op het koopen van een stukje van 28 gram luchtge- vulde eenheidstoiletzeep 57%, hetzij op het doen wasschen van 8 kilogram droge vuile wasch. Voor zoover voorradig kan voorts tegen in levering van bovengenoemden bon gekocht worden: hetzij 45 gram huishoudzeep, hetzij 50 gram zachte zeep. De met „algemeen 336" gemerkte bon geeft recht op het koopen van 250 gram waschpoe- der of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstel ling) of op het doen wasschen van 12 kilogram droge vuile wasch. De met „1 zeep" gemerkte bonnen der kaar ten, welke aan kind-.ren beneden den leeftijd van 8 jaar zijn uitgereikt, geven recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeep poeder, benevens hetzij 75 gram eenheids- toiletzeep 21%, hetzij 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 57%, hetzij, voor zoover voorradig, 45 gram huishoudzeep, of 50 gram zachte zeep. Voorts geven deze bonnen recht op het doen wasschen van 20 kilogram droge vuile wasch. De met „1 toiletzeep" gemerkte bonnen der kaarten, welke kinderen beneden den leeftijd van twee jaar hebben ontvangen, geven recht op het koopen van 75 gram toiletzeep 80%. De vóór of op 30 Juni bij den handelaar in geleverde bonnen „algemeen 211", „algemeen 228", „algemeen 272". „algemeen 293", algemeen 300". „g zeep", „h zeep", „i zeep", „j zeep", „k zeep" en „een rantsoen zeep" geven recht op het koopen van: hetzij 2 stukjes van 75 gram eenheidszeep 21%. hetzij 2 stukjes van 28 gram eenheidszeep 57%. hetzij 250 gram waschpoeder, of, voor zoover voorradig hetzij 90 gram huis houdzeep, hetzij 100 gram zachte zeep. hetzij 250 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling). Men dient er rekening mede te houden dat op 1 Juli nog niet bij alle winkeliers een vol doende hoeveelheid zeep voorradig zal zijn om direct geheel aan de vraag te voldoen. Verwacht kan echter worden, dat het gedurende dit tijd vak een ieder mogelijk zal zijn, alle zeep te koopen. waarop hij nog recht heeft. BONNEN ANTHRACIETNOOTJES EN BAGGERTURF. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli zullen de met de woorden „genevator- anthraciet 7e periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet-nootjes IV of V. terwijl de met de woorden „generatorturf 7e periode" gemerkte bonnen gedurende betzelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Juli zijn op bon No. 11 van de voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden hondenbrood ver krijgbaar gesteld als in de voorafgaande periode. Op bon No. 11 van de voederkaart voor hon denbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode l'L- K.G kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 31 Juli 1942 zijn de bonnen No. 11 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum is verboden. ONTSPOORDE JEUGD. Een radio-reportage uit de jeugdgevangenis. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Zondag a.s. zal er des namiddags om 18.00 uur over den zender Hilversum II. een. in de radio-geschiedenis, naai" wij meenen, unieke re portage te beluisteren zijn. De Nederlandsche Omroep heeft namelijk, dank zij de welwillende medewerking van het departement van justitie, met de microfoon een bezoek gebracht aan de bijzondere strafgevangenis voor jonge mannen te Zutphen. de Jeugdgevangenis. In den aanvang van dit radio-bezoek wordt de opmerking gemaakt, dat gevangenis en jeugd eigenlijk een trieste woordverbinding is. Jeugd immers, zoo zegt de verslaggever, beteekent jonge, juichende levensblijheid en deze laat zich 'niet rijmen met het begrip eevangenis. dat beelden van tralies, sombere cellen bij ons op roept. Inderdaad, zoo is het, maar het droeve feit blijft desondanks bestaan, dat een groot deel van de Nederlandsche jeugd in dezen tijd dreigt te ontsporen. Ook in de vooraf gegane jaren was dit het geval en daarom was een jeugdgevangenis noodzakelijk. Deze gevan genis is echter een bijzondere gevangenis en de resultaten, die de directie ervan in samenwer king met" het departement in weinige laren heeft mogen bereiken voor de jonge mannen die hier hun straf ondergingen, zijn verbluffenr» te noemen. Van deze- gevangenis, van de lei ding erover envan de gedetineerde jongelui zelve, hun leven en hun toekomst vertelt u dez^ reportage, die tot titel draagt „Ontspoorde Jeugd". MUSTERUNG DER GEBURTSJAHRGAENGE 1906 UND 1907. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge- burtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden. A) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drenthe und Overijsel bei der Wehrmachtkommandantur Zwolle, Royen- singel 13 Am 3.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M, Am 4.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. B) Aus den Provinzen Gelderland. Utrecht und Nordbrabant bel der Ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2 Am 6.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M. Am 7.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. C) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht. Vrijt hof 46 Am 8.7.42 vorm, 8 Uhr 30 die Buchstaben A—F. Am 9.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben G—M, Am 10.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben N—R. Am 11.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben S—Z. Die Meldepflichtigen -haben Ausweispaplere und 2 Passbilder, grosse 37 X 52 m.M. in bür- gerlicher Kleldung. ohne Kopfbedeckung, Brii- lentrager das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bel der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bel einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 29. Juni 1942. Gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei IN NOORDHOLLAND MOGEN PARTICULIE REN GEEN AARDBEIEN VERVOEREN. De commissaris van de provincie Noord-Hol land heeft aan de burgemeester^ van Bever wijk, Heemskerk, Limmen, Castricum, Uitgeest, Assendelft, Heiloo, Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Alkmaar, Bergen, Velsen en Bloemen- daal, de aanwijzing gegeven, direct een veror dening vast te stellen, teneinde paal en perk te stellen aan den steeds grooter wordenden omvang van den verkoop van aardbeien door kweekers rechtstreeks aan particulieren. Als ge volg van dit euvel blijft de aanvoer van deze vruchten op de gebruikelijke markten en cp de veilingen ver beneden den normalen, waardooi het in de steden bijkans onmogelijk is, in vol doende mate aardbeien van de winkeliers te betrekken. In genoemde verordening worden thans straf fen bedreigd tegen den verkoop van aardbeien door de kweekers rechtstreeks aan de consu menten. Bovendien wordt het aan anderen dan groen te- en fruithandelaren verboden, een hoeveel heid aardbeien te vervoeren, welke zwaarder is dan een half kilogram. Dit verbod geldt niet voor vervoer door erkende transportondernemin gen naar de veiling of de markt of naar groente en fruithandelaren. Behalve de gebruikelijke straffen kan inbeslag neming en verbeurdverklaring geschieden zoowel van de vervoerde aardbeien als van de vervoer middelen. INTREKKING DISPENSATIE VERVOER- VERBOD VAN RUWE WOL. In de Staatscourant is opgenomen een bekend making van den directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen, waarbij alle vervoer van ruwe wol zonder vervoerbewijs wordt verboden „GROOTE CLUB"VERKOCHT VOOR F. 1.135.000. Amsterdam heeft de grootste huizenveiling gehad, sinds de verkooping in het openbaar van het „Carltonhotel", waar het ook om een bedrag van een millioen ging, aldus „De Telegraaf". In veiling kwam het groote gebouwencomplex op den hoek van Dam en Kalverstraat. be staande uit de voormalige sociëteit „De Groote Club" en „Doctrina" met vier winkels in de Paleisstraat en Kalverstraat, waaronder de be kende zaken van Cadena. Van Emden en Nuss. Het eerste bod was f. 800.000, het laatste f. 1.125.000, gedaan door makelaar Geldens. Hierna werd afgemijnd tot op f. 10.000. Zoodat het complex gekocht werd voor in totaal f. 1.135.000. Kooper bleek te zijn het makelaars kantoor Van Engelen te Amsterdam. NONACTIVITEITSREGELING BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL. In de Staatscourant ls opgenomen een be sluit van alle secretarissen-generaal, waarbij de termijn gedurende welken burgerlijke rijksamb tenaren, wier diensten in verband met de se dert 10 Mei 1940 ingetreden bijzondere omstan digheden op non-activiteit kunnen worden ge steld, met ten hoogste een jaar wordt verlengd. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den secretaris generaal van het departement van opvoeding wetenschap en kuituurbescherming zal geduren de Juli niet plaats hebben. Voor bepaalde zeer dringende gevallen evenwel kan een audiëntie schriftelijk aangevraagd worden. GOUDEN DOCTORATEN. Maandag a.s. zullen de heeren mr. W. F. Bijle- veld te Oegstgeest en mr. J. Bake te 's-Graven- hagc den dag herdenken, waarop zij vijftig Jaar geleden aan de Leldschc universiteit promoveerden tot doctor In de rechtswetenschap. Mr. BIjleveld was vice-president van het Gerechtshof te Am sterdam; mr. Bake bekleedde de functies van ambtenaar bU het OM. te Amsterdam en Den Haag, substituut-officier van Justitie te Zlerlk- zee en Rotterdam en officier van Justitie te Heo- renveen en te Assen Dinsdag a.p. zal hetzelfde feit worden herdacht door mr. H. H. A. Sluis te Zeist, oud-procureur- generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden en door mr. L. H. M. van Kruyne, oud-grlffler bij het Kantongerecht te 's-Gravenhfcge en wonende aldaar. FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE NED. IIERY. KERK. Ds. H. J. Drost over „Levende Diaconie". Gistermiddag hield de classis Lelden van do Federatie van Diaconieën ln de Ned. Herv. Kerk ln gebouw Patrimonium" een bijeenkomst, waar in ds. H. J. Drost van Haarlem sprak over „Levende Diaconie" Verschillende predikanten en vele diakenen uit Lelden en omgeving woonden deze samenkomst bij. De voorzitter, de heer G. F. E. Kiers sprak een inleidend woord. Ds. Drost wees allereerst op den persoon van ds. O. G. Heldring waarbij hij diens liefde en strijd voor de barmhartigheid teekendc. Het leven van Heldring, aldus spr ls te vergelijken met een levende diaconie Door de zaak der barmhartig heid te dienen heeft Heldring de kerk nieuw bloed geschonken. Met recht schonk h!) ons het christendom van de daad.. Vervolgens wees ds. Drost erop, dat al ons barmhartlgheldswerk ligt onder de groote span ning van geloofswerk te zijn. Vaak willen wil ons hieraan onttrekken en zoeken wij den weg van den minsten weerstand. Toch ls ons de voort durende spanning van het geloof geboden, wil de goddelijke wet geen menscheiyke wet worden. Spr. wees er voorts op. dat het diaconale werk. dank zij de Federatie, de laatste tien Jaar ls ver levendigd en waarschuwde er voor te waken, dat ons barmhartlgheldswerk niet wordt gedegradeerd tot dat van een bcdeellngslnstltuut. Vervolgens ging ds. Drost over tot de besproking van oen drietal vragen: Wat doet ons werk aan ons diakenen: wat aan degenen die geholpen wor den en wat aan dc gemeente? waarop spr. uit voerig antwoord gaf. j Een vriendschappelijke gedachtenwissellng volgde op dit referaat, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL „KENNIS IS MACHT". Voor het eindexamen van den cursus 1941-'42 zijn geslaagd: Nederlandsche Handelscorrespondentie: L. W. v. d. Blij. A v. d. Broek. mej. T. Durloux, J. van Duyn. C. Glasbergen. D. de Graaf. W. Grobel, mej. P. Hartevelt, mej. J. J. van Houten, P. van Hove. H. Montagne, C. van Ortselen, C. Ouwer- sloot, C. v. d. Plas. P. Sllcrlngs. mej. T. v. d.Ster, N. Tlmmers. H. ter Wee, J. F. Zwarts. Fransche Handelscorrespondentie: D. Braggaar, mej. L. van Vliet. Duitsche Handelscorrespondentie: A. v. Duyn, mej. W. M. C Kwestro. mej. J. Schinkel. J. Smit. mej J. C. Spengen. J. G. Zwart Engelsche Handelscorrespondentie: A v. d. Broek. B Chaudron. A. van Duyn, W. Grebel, D. Heitnls, mej. W. M. C. Kwestro. mej. J .Schin kel. W. M. M. Snijders, mej. J. C. Spengen. J. W. v. d. Waay. J H. A. Winterkamp. J. F. Zwarts. Boekhouden: J. Apeldoorn. B Chaudron mej. P. Deelman. P L, van Delft. J. van Duyn J. Geysman (met lof), mej. H. Pracht, mej.' J. Pracht. N. Tlmmers, J. Verhoeven. J. F. Zwarts. Algemeene Handelskennis: Mej. M. v. Benten. L. W. v. d. BU). mej. J. Bouwman. A. v. d. Broek (met lof), B. Chaudron, mej. P. Deelman. P. L. van Delft, H. J. Dregmans, A, van Duuren. A v. Duyn. W. Grebel, mej. P Hartevelt. P. van Hove. H. Montagne. C Ouwersloot, C. v. d Plas W F Prins P. A. J. Schamper. W. M M. Snijders, H. ter Wee J. F. Zwarts. Machlneschrilven: G. Aalbersberg, mej, G. M. Aenmey. mej. H. Bethe, mej. C. H, J. Bik H. Broomans. H Brouwer. W. van Dorp, A. Gottmer. A. Hüter, mej. A. B. F Kriek. F. H. Kriek, A N. van Leeuwen, mej. H. Munnlk. J Nleboer, mej A Ravensbergen, R. Regeer. J. Seller. K. J. W Smit, w Stilnman G. van Strlen, H. L. van Tol. J. Trel, mej L. van Vliet. mej. J Wendt. Schrilven: G. Dlemel. mej. J A. Drabbë. Geysman, A. F, van Lith, mej. H. Pracht. K. J. CONCERT WAALSCHE KERK. Aan het gedegen spel van Comélie de Haas be waarden wij de beste herinneringen, die tijdens het met goeden smaak samengestelde programma van gisteravond duidelijk bevestigd zijn. Wie weet, welk een groote Inspanning en energie het kost een orgel bij voortduring technisch gaaf te doen klinken, kan niet anders dan respect koesteren voor de wijze, waïfrop deze knappe organlste. die Immers niet meer tot de Jongeren behoort, haar instrument behandelt. Consciëntieus bestudeerd spel hoorden wij o.a. in Bach's veelgespeelde Toc- cate en Fuga in d moll, die echter een iets sxieller tempo verdragen kan. Voorts ln Boëlmann's steeds dankbare Suite Gothlque, waarvan evenwel de Toccata scherper rhythmiek en praegnanter accent vraagt. Eenig kleingoed, w.o. een weinig orlglneele Prlère van den Belg Loret, vulden bovengenoem de kranige prestaties aan. Den medewerkenden violist Adolphe Poth, con certmeester van het Residentie-Orkest, hoorden wy van zijn beste zijde! Soepel ls zijn spel, rond. vloeiend en expressief zyn toon, die opbloeide ln een van Locatelll's prachtige sonate's, ln kleur- gevoeligc samenwerking met de organlste. Het ef fect der melodieuse .Prélude du déluge" van Saint Saens lijkt ons grooter met orkest- of klavier-be geleiding. de „Hymnen" van v. d. Slgtenhorst Meyer schonken een interessante en contrastrijk- Impressie. WIJ vermoeden zoo, dat de executanten tevreden over elkaar waren, geiyk wij hec over hen mochten zyn. Th. J. Haunema. HANDELSREGISTER K. Wijziging: tSJÏÏFÏb m^elaar" en aannemersbedrijf. sta tionsweg 99, Nieuwveen. Bovengenoemde zaak ls j l.Juni 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma „P. Eg berts en Zoon" (Beperkende bepalingen) Ven- nootenP. Egberts en A. Egberts, Nieuwveen. KONIJNENSPORTVER. LEIDEN EN OMSTREKEN. Bovengenoemde Vereen, hield gisteravond een ledenvergadering in café „Oud Hortuszicht" welke druk bezocht was, 14 nieuwe leden werden aangenomen. Er werd een bespreking gehouden over de zomertentoonstelling, welke op 11 en 12 Juli a.s.in „Oud Hortuszicht" zal worden gehou den. Na de pauze hield de heer Rol een lezing over „Liniënteelt bij konijnen". ZILVEREN JUBILEUM VAN MEJ. M. DE WEKKER. Hedenmorgen had in de conversatiezaal van „Endegeest" de huldiging plaats van mej. M. de Wekker, fröbelonderwijzeres, verbonden aan de afdeeiing „Voorgeest", die haar 25-jarig Ju bileum in dienst dezer inrichting herdacht. Zij werd toegesproken door den geneesheer-direc teur die mede namens het gemeentebestuur mej. De Wekker hulde bracht voor haar langdurige werkzaamheden. Na een bloemenhulde werd haar namens het personeel een enveloppe met inhoud overhandigd. LEIDSCHE SPAARBANK. BIJ de Leldsche spaarbank ls gedurende Juni J.l. ingelegd f. 282,390.45 en terugbetaald f. 191.937.63; ingeschreven zijn 126 nieuwe inleggers, terwijl 69 boekjes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 16920 inleggers, hieronder be grepen 1060 deelnemers aan den Afhaaldienst. bc_ droeg einde Juni 1942 f. 6.241.531.55. uojr den iunaaicnenst is in deze maand i 11.921.25 ontvangen ln 3737 posten. 47 spaarbusjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlljken Inhoud van f. 915.Op de scholen werd 3.114 47 1/2 gespaard. Hedenmorgen tegen elf uur ls de ruim 60- jarige mevr. K. in de da Costastraat aange reden door een wielrijder, waardoor zij viel en het rechteronderbeen brak. De Eerste-Hulp- dienst vervoerde het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis. Vanmorgen omstreeks half elf is de 69-Ja- rige mevr, M. in haar woning in de Moriaan- steeg van de trap gevallen, waardoor zy vry ernstig aan het achterhoofd werd verwond en door den E.HJD. naar het Academisch Zieken huis moest worden vervoerd. - Gisteravond te 7 uur is de 14-jarlge H. van A., die in de Heerenstraat op een rydenden wa gen wilde springen, daarvan afgevallen, waar door een voorwiel hem over de borst reed. De E.H.D, bracht den jongen per auto naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat de knaap eenige ribben had gebroken. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdicnst.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1