Mannerheim in Duitsch Hoofdkwartier MAANDAG 29 JUNI 1942 No. 25229 83sie Jaargang Hartelijke vriendschap Na de besprekingen ie Washington De behandeling der Duifschers in Brazilië. Extra Duitsch Weermachlsbericht Bolsjewieken aan de Wolchof teruggeslagen Verspreide Berichten Ifaliaansche Weermachfsberichlen Engelschen bij Mersa Matroe verslagen Verduisteren: Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten BINNENLAND Vergadering N.S.D.A.P. en N.S.B. Ie Breda. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Heimy. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lHnen 1 Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B, W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K Been Lelden. De maarschalk van Finland, baron Manner heim, heeft den Führer een tegenbezoek ge- bracht. In gezelschap van luitenant-generaal Tuompo, den chef van den commandostaf van het Finsche opperbevel, andere Flnsche offi cieren en den Duitschen generaal in het Fin sche hoofdkwartier, generaal der infanterie Er- furth, kwam de Finsche opperbevelhebber den 27sten Juni in het hoofdkwartier van den Führer aan. De ontmoeting der beide mannen, die in diepe soldateske verbondenheid op het slagveld den bestaansstrijd van hun volken tegen het bolsje wisme voeren, stond in het teeken van harte lijke vriendschap. Het bezoek gaf gelegenheid tot diepgaande militaire besprekingen der we- derzijdsche opperbevelhebbers. Des middags hield de Führer ter eere van den maarschalk van Finland een receptie. In zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het leger stelde de Führer des middags zijn gast in de gelegenheid bijeen te zijn met de officieren van het opperbevel van het leger. Tot. slot van zijn verblijf was de maarschalk van Finland de gast van rijksmaarschalk Goe- ring in diens hoofdkwartier. Deze heeft hem als uitdrukking van kameraadschappelijke ver bondenheid van de Duitsche luchtmacht met de Finsche weermacht en haar veldheer, het Flie- gerabzeichen in goud met de briljanten over handigd. (D.N.B.). Na den terugkeer van den Britschen minister president Churchill heeft de Britsche berichten dienst een verklaring gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat bij de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill alle belangrijke proble men van den oorlog, die op ieder continent en op alle zeeën gevoerd wordt, behandeld zijn. Ten aanzien van de productie van oorlogsmate riaal van allerlei aard heeft het overzicht „over het geheel genomen" een optimistisch beeld te zien gegeven. De destijds geraamde productie, zoo verklaart het communiqué, heeft haar maxi mum nog niet bereikt. Als gevolg van de groote uitgestrektheid der fronten, zoo wordt verder gezegd, is het transportvraagstuk het belang rijkste van alle. De duikbootoorlogvoering der spilmogendheden blijft nog steeds zware offers aan vrachtschepen eischen, doch een intensivee- ring van den scheepsbouw zal de mogelijkheid van den duikbootoorlog verminderen. De ver bonden naties zijn het nog nooit zoo hartelijk eens geweest als thans het geval is. Zij waar- deeren en erkennen den tegenstand der bolsje wisten tegen Duitschland en verheugen zich eveneens over het verzet van het Tsjoengking- leger. De militaire raadslieden hebben diepgaande besprekingen gevoerd over de operaties, die tegen Japan zullen worden gevoerd om Tsjoeng- king te steunen. Vervolgens wordt verklaard, dat op de confe renties te Washington de aanstaande operaties In alle bijzonderheden zijn besproken, die de Duitsche strijdkrachten van een aanval op de sovjets zullen afleiden. Churchill en Roosevelt zijn van meening, dat er geen twijfel aan be staat, dat het totale beeld voor de overwinning der geallieerden gunstiger is dan in Augustus of December van het vorige jaar. Efe meldt uit Ottawa, dat de Canadeesche eerste minister, Mackenzie King, na zijn terug keer uit Washington, waar hij met Roosevelt en Churchill besprekingen heeft gevoerd, verklaard heeft: „De huidige militaire situatie is een der moeilijkste, die de geallieerden ooit hebben mee gemaakt. De aan den gang zijnde slagen zulleu beslissen, of de oorlog nog dit jaar eindigt, dan wel of hij met drie of vier jaar verlengd wordt". (D.N.B.). Men verwacht van Churchill, die vroeger teruggekomen is dan velen hadden aangenomen en die persoonlijk op de motie van wantrouwen van sir John Wardlaw Milne tegen de centrale oorlogsleiding in het Lagerhuis zal antwoorden, een scherpe redevoering, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. Er is in het Lagerhuis minstens een tiental moties of amendementen in zake de gebeurte nissen in Libye aanhangig gemaakt. Churchill houdt thans ruggespraak met zijn ambtgenooten in het oorlogskabinet. (A.NP.). De Duitsche regeering publiceert een commu niqué over de slechte behandeling van de Duit schers in Brazilië. In dit communiqué staat o.a. dat in Brazilië na het afbreken van de diplo matieke betrekkingen met Duitschland in toe nemende mate anti-Duitsche acties zijn ge schied. Aan het hoofd van een clique, die dienstbaar is aan Roosevelt, staat volgens het communiqué de voormalige Braziliaansche ambassadeur te Washington en huidige minister van buitenland- sche zaken, Aranha, die als leider der Brazili aansche buitenlandsche politiek in de eerste plaats de aansprakelijkheid draagt voor het bar- baarsche optreden tegen de Duitschers, Na opsomming van een aantal excessen, in strijd met het volkenrecht, tegen Duitsche con sulaire ambtenaren, gewaagt het communiqué het geval van den Duitschen vice-consul te Pa- ranakua, Brand, die op den dag van het af breken van de diplomatieke betrekkingen in zijn woning werd gearresteerd en als een groot mis dadiger werd overgebracht naar de politiege- vangenis, onder bewaking van zwaar gewapende politiemannen, nadat hij volkomen van alles was beroofd en zonder dat hij het geringste voedsel kreeg. Van deze gevangenis werd Brand ge transporteerd naar het tuchthuis, waar hij ver scheiden maanden werd behandeld als een misdadiger. j. Ondanks de toezegging, die president Vargas kort voor het afbreken van de betrekkingen aan den Duitschen ambassadeur had gegeven, dat den Duitschers geen leed zou worden berokkend, zijn volgens het communiqué lieden van Duit sche nationaliteit en een groot aantal men- schen van Duitsche afstamming gearresteerd. Als aanleiding voor deze talrijke arrestaties was het voldoende, dat de Amerikaansche am bassade te Rio de Janeiro een lijst overlegde met de namen dergenen, wier arrestatie aan de Amerikaansche regeering gewenscht voorkwam. Bijzonder wreed werden de Duitschers in de politiegevangenis van Rio behandeld. De gevan genen werden ondergebracht, aldus het com muniqué. in cellen van minder dan twee vier kante meter. Of in groote getale opeengepakt In kleine, stinkende, volkomen vervuilde vertrek ken De verhooren werden afgenomen onoei- plagerijen. kastijding door negers en voortau rend wakkerhouden van de gevangenen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In Februari van dit jaar hadden het tweede Sovjet-Russische stormleger, benevens onder deden van het 52ste en 59ste Sovjet-Russische leger kans gezien door een aanval over de be vroren Wolchof ten Noorden van het Hmenmeer een diepe deuk in het Duitsche afweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van cavalerie-generaal Lin- deinann hebben troepen van het leger en van de Waffen S.S., waaronder ook formaties Spaansche, Nederlandsche en Vlaamschc vrij willigers met voortreffelqken steun van de luchtvloot yan generaal Keiler, na een verbit terden strijd van maanden in het moeilijkste terrein en onder de ongunstigste weersomstan digheden deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van hun achterwaartsche verbindingen, vervolgens steeds dichter op eengedrongen en thans definitief vernietigd. Daardoor is het grootscheepsche doorbraak- offensief van den vijand over de Wolchof met het doel Leningrad te ontzetten, mislukt en ge worden tot een zware nederlaag van den tegen stander. Den grootsten last van deze zware ge vechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand heeft volgens de thans beschikbare gegevens verloren: 32.759 gevangenen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machinege weren, granaatwerpers en machinepistolen, benevens een groote hoeveelheid ander soortig oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Volgens het communiqué heeft de staatscom- missaris van Rio, Amaral Peixoto, ten overstaan van de pers zich er op beroemd, dat men er in geslaagd was Albrecht Engels, iemand van Duitsche afkomst, bekentenissen af te persen, nadat men hem vijf dagen en nachten onafge broken had verhoord, zonder hem te laten sla pen. De politiechef van Rio heeft openlijk er kend, dat de klachten over de slechte behande ling van Duitsche gevangenen „gedeeltelijk" ge motiveerd zijn. Tot slot verklaart het communiqué, dat dit onverantwoordelijke optreden van agenten in dienst van Washington bijzonder verwerpelijk is, daar de Duitschers al meer dan een eeuw een zeer groot aandeel hebben aan den economi- schen en cultureelen opbouw van Brazilië. In dien de Braziliaansche regeering niet spoedig zorgt voor afschaffing van deze ongehoorde misstappen, zal de Duitsche regeering tot tegen maatregelen overgaan. (D.NJ3.). DE JODEN TE PARIJS. Het centrale persbureau van de Fransche volkspartij deelt mede: „De leiding van de Fransche volkspartij voor het district Parijs heeft vastgesteld, dat het syndicaat van hotelhouders, restauratiehouders en limohade-handelaars zich aan ernstige over tredingen schuldig maakt, die de openbare orde in de hoofdstad zouden kunnen verstoren: Sedert enkele dagen hebben namelijk Israë lieten, al of niet drager van de Jodenster, door hun onbeschaamdheid en hun voortdurende pro vocaties, aanleiding gegeven tot talrijke inciden- Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: In Egypte hebben de Italiaansche en Duitsche pantserstrijdkrachten contact gekregen met de verdedigingslinies van de vesting Mersa Matroe. De luchtmacht van de as, die een groote acti viteit ontwikkelt om de optrekkende troepen te steunen heeft gisteren een van haar schitte rendste successen behaald. Tijdens hevige her haalde gevechten met vijandelijke formaties bommenwerpers en jagers, werden 43 Britsche vliegtuigen neergehaald. Een ander toestel, dat door ons luchtdoelgeschut getroffen was, stortte brandend omlaag. De vliegvelden van Malta werden dag en nacht met zichtbare uitwerking door formaties bommenwerpers aangevallen. Tijdens een ge vecht met vijandelijke jagers, schoten onze es- corteerende jachtvliegtuigen drie vijandelijke machines neer. En Zondag: Gisteren zijn eenheden der spil opgerukt ten Zuidoosten van Mersa Matroe. Zij hebben den kustweg op een dertigtal kilometers ten Oosten van Mersa Matroe bereikt. Eenige honderden krijgsgevangenen werden binnengebracht, eenige tientallen tanks en talrijke batterijen werden vernield. Colonnes vrachtwagens en verkeers knooppunten werden getroffen door onze bom menwerpers achter het front van den vijand. Tijdens luchtgevechten werden vijf vijandelijke toestellen door Duitsche jagers vernield. Drie onzer toestellen zijn niet van de operaties van 26 en 27 Jnui teruggekeerd. Aan het kanaal van Sicilië werden zes Spitfires, die trachtten een hulpwatervliegtuig aan to vallen snel opgevan gen door onze begeleidingsjagers, die er twee brandend deden neerstorten.. In het Oosten van de Middellandsche Zee is een geëscorteerd schip van 5000 ton getroffen door onze torpedovlieg tuigen. Naar het D.N.B. verneemt, zijn de Brit sche troepen in het gebied ten Zuiden van Mersa Matroe opnieuw verslagen en naar het Oosten verdreven. De Britten hebben daarbij zware pantserverliezcn geleden. Ge- neraal-veldmaarschalk Rommel zet de ach tervolging van den verslagen vijand voort. van hedenavond 22.04 uur tot morgenochtend 5.23 uur De maan komt hedenavond op om 22.40 urn en gaat morgenochtend om 7.53 uur onder. ten in te goeder naam bekend staande en druk bezochte koffiehuizen, hotels en restaurants. Het gedrag van enkele dezer Joden was be slist ongehoord er*kan-niet langer geduld worden. Dientengevolge heeft de leiding van de Fransche volkspartij voor het district Parijs gehoor gevende aan den wensch van talrijke restauratiehouders, herbergiers en limonade ver - koopers, het syndicaat van deze handelaars ver zocht, na ruggespraak met de bevoegde auto riteiten de inrichtingen aan te duiden, waar de Joden v/orden toegelaten en waar zij iets kun nen gebruiken. De toegang tot andere instellingen zal voor de Joden ten strengste verboden zqn. (Afip). TWEE ITALIAANSCHE GENERAALS GESNEUVELD. Generaal Ettore Baldassare, commandant van een Italiaansch legercorps, en generaal Guido Piacenza zijn gevallen op het veld van eer, op hun post tijdens den strijd op Egyptisch grond gebied. (Stefani). Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In het vestinggebied van Sebastopol hebben Duitsche en Roemeensche troepen in felle af zonderlijke gevechten nog meer in de rotsen in gebouwde stellingen en kazematten, alsmede nesten van verzet, die door dicht struikgewas gecamoufleerd waren, ingenomen. De lucht macht bracht in de wateren van Sebastopol een torpedojager en een duikboot tot zinken. Aan ae landengte van Kertsj werd een met verscheidene booten uitgevoerde nachtelijke lan dingspoging van den vijand door het afweervuur van de kustverdediging verijdeld, nog voordat de vijand de kust bereikt had. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front sloeg een Slowaaksche formatie een na krachtige voorbereiding van granaatwerpers on dernomen aanval van den vijand af. In het achterwaartsche gebied van den cen- tralen frontsector vonden gevechtshandelingen tegen den kern van een in de wintermaanden afgesneden en door middel van vliegtuigen ver sterkte vijandelijke strijdmacht haar einde. In hardnekkige gevechten, die plaats hadden op uiterst moeilijk terrein van moerassen en bos- schen en verscheidene weken geduurd hebben, is de vijand na vergeefsche doorbraakpogingen vernietigd of gevangen genomen. Bij geringe verliezen aan Duitsche zijde verloren de bolsje wieken meer dan 4000 dooden en 9000 gevange nen. 16 pantserwagens. 220 stukken geschut. 783 granaatwerpers en machinegeweren, alsmede talrijke automobielen en ander oorlogstuig wer den buitgemaakt of vernietigd. De zuivering van dit gebied van verstrooide resten van den vijand is nog aan den gang. Ten Zuidoosten van het Ladogameer onder namen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers zware aanvallen op belangrijke spoorweg knooppunten der bolsjewieken. Gisteren werden aan het Oostelijke front 48 Sovjet-vliegtuigen zonder eigen verliezen neergehaald. In Noord-Afrika werden de Britten in verdere aanvallen naar het Oosten teruggedreven. Het gebied ten Westen en Zuidwesten van Mersa Matroe werd bereikt. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche en Italiaansche jagers 43 vijandelijke vliegtuigen omlaag. In Zuidoost Engeland werd de stad Norwich in den afgeloopen nacht door gevechtsvliegtui gen met brisant- en brandbommen zwaar ge troffen. Kapitein Philipp behaalde gisteren zijn 108e tot 110e overwinning in de lucht. En Zondag: Aan het Oostelijke front van Sebastopol heb ben Duitsche en Roemeensche troepen den tegenstander in zware bunkergevechten uit ver scheidene sterk gefortifieerde hoogtestellingen geworpen. Door het succes van dezen aanval werd de vijand gedwongen tot het opgeven vao een belangrijken verdedigingssector. Het lucht- wapen heeft voorts met sterke strijdkrachten versterkingsinstallaties en veldstellingen ten Oosten van de stad gebombardeerd, benevens een vliegveld der vesting. Ten Zuidoosten van Feodosia is een bolsje wistische torpedobootjager door een bom van zwaar kaliber getroffen. Bij de zeeëngte van Kertsj heeft zware kustartillerie vijandelijke scheepsconcentraties onder doeltreffend vuur genomen. De scheepsformatie werd uiteengedre ven en één schip in den grond geboord. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche en Italiaansche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen onder bloe dige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. In den centralen sector hebben troepen van een infanteriedivisie hjj een aanval tegen ver bitterden weerstand in 148 vijandelijke bunkers veroverd. Aan het front van de Wolchof is de vernieti ging van de ingesloten groep strijdkrachten bij na voltooid. Sterke vijandelijke aanvallen op een bruggehoofd zijn ineengestort. De vijand leed zware verliezen. Verscheidene pantsers werden vernield. In de wateren van de Finsche Golf werden verscheidene kleine koopvaarders door gevechts vliegtuigen tot zinken gebracht, resp. in brand geworpen. Nachtelijke aanvallen van formaties gevechtsvliegers op spoorwegdoelen aan den midden-Din veroorzaakten vernielingen en bran den in spoorweginstallaties. In Noord-Afrika zijn voor ons succesvolle ge vechten in het gebied van Mersa Matroe aan den gang. Op Malta is het vliegveld Lucca vannacht we derom met bommen bestookt. Britsche bommenwerpers hebben in den afge loopen nacht eenige plaatsen in het Noordwest- Duitsche kustgebied, vooral de stad Bremen en haar voorsteden aangevallen. De burgerbevol king leed verliezen. Van het relatief geringe aantal aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers, afweergeschut en marine-artillerie 14 toestellen neergehaald. In den strijd tegen Engeland heeft het lucht- wapen in den nacht van 27 op 28 Juni een kleine haven aan het kanaal van Bristol met succes gebombardeerd. Op de Noordzee en in het Ka naal hebben mijnenvegers op 26 Juni vier Brit sche jagers, marine-artillerie en patrouillebooten drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten, Duitsche duik booten hebben ondanks krach- tigen Amerikaanschen afweer op de Caraibi- sche zee, in de Golf van Mexico, aan de Oost kust der Vereenigde Staten en op den Atlan- tischen Oceaan 16 schepen tot zinken ge bracht met een inhoud van 107.000 brt. Daar bij heeft zich de duikboot onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse VonBülow bijzonder onderscheiden. Jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijke front zijn 2000ste luchtoverwinning. De gemeenschappelijke vergadering, die het district Brabant van de N.S.D.AP. en van de N.S3. gisteren in gebouw Concordia in Breda belegden, is een machtige en indrukwekkende getuigenis geworden van den gemeenzamen wil in duurzame kameraadschap het nationaal- socialisme tot in alle consequenties door te voe ren. Meer dan twaalfhonderd deelnemers, die de met vele emblemen en vlaggen versierde groote zaal tot in alle hoeken vulden, hebben elkaar kameraadschappelijk samenzijn gesterkt Uit geheel Brabant waren ze te zamen ge- strooipd, de N.S.D.AP. in bruine uniformen de zwarte der W.A. en P.O. der N.S.B., leden 'van de Nederlandsche SS., van den Nationalen Jeugcstorm, B.DM. en Hitler-Jeugd, NJ5.V.O en de N.S. Frauenschaft. Onder de vele eeregasten van staat, partij en weermacht bevonden zich o.a. de Ortskommandant van Breda en de Beauftragte des Reichskommissars in Den Bosch Gauinspektor Thiel. Na opening en begroeting door den plaats vervanger van den gemachtigde van den leider voor Noord-Brabant, den heer Keiler, en den Krelsinspektor, den heer Klöpfer, voerde in de ochtendvergadering het eerst de heer H. Kull- mann, plaatsvervangend scholingsleider der N5.D.A.P. het woord. Scherp formuleerde hij de eischen, die het nationaal-socialisme aan enkeling, familie en staat stelt, om de ontbinding tegen te gaan, waarby hq in het bijzonder de hooge-sociale op vattingen van het nationaalsocialisme belichtte. De vormingsleider der N.S.B., prof. dr. R. van Genechten, behandelde aan de hand van een reeks sprekende voorbeelden, het falen van het liberalistisch-kapitalistische stelsel in Nederland Aan het slot van zijn boeiende uiteenzetting, hield hü zijn gehoor voor oogen, niet het aantal als maatstaf van succes aan te nemen. Met een verwqzing naar de ontwikkeling van de reforma tie in het eertqds volkomen katholieke Neder land, betoogde hij met nadruk, dat al datgene, wat zich in de wereld voltrekt, de staalharde, georganiseerde wil van enkele duizenden is, die den moed en de wilskracht bezitten alles te offe ren voor hun ideaal. In de middagpauze verzamelden zich alle deel nemers in den tuin, achter het gebouw, waar men in de openlucht een eenpansmaaltqd nut tigde. Een muziekcorps der marine speelde ter opluistering vroolijke marschmuziek. Kort na den middag arriveerden Hauptdienst- leiter Schmidt en de heer Van Geelkerken, zy inspecteerden de voor het gebouw opgestelde formaties. Na heropening sprak de plaatsvervangend lei der der N.S.B., de heer C. van Geelkerken, die een schets gaf van den ontwikkelingsgang der N.S.B. tegen de verdrukking in, temidden van de geestelqke en maatschappelqke verwording van het Nederlandsche volk. Voortgaande zcide hy: „wy willen steeds weer tot dit volk gaan en niet moede worden het trachten te overtuigen van den ernst van ons ideaal", Hy riep de hiedéwer- king van zijn toehoorders in, uit een diep soci aal verantwoordeiykheidsbesef de overheid be hulpzaam te zijn om den nood te lenigen. Vervolgens betoogde hy met vuur de noodza- keiykheid van een hechte onverbrekeiyke kame raadschap met de Duitsche kameraden in den stry'd, dien Duitschland, voor de Germaansche volkeren en Europa, op leven en dood voert.„Wij zijn trotsch bij ieder succes van Rommel, by ieder nieuw succes van Duitsche U-booten, by elke terreinwinst in het Oosten. Tot den laatsten U-boot-kapitein en tot den laatsten vlieger zqn en biyven wq met Duitschland verbonden. Als het tot het uiterste komt, goed, dan gaan wy tot het uiterste mee!" (langdurige toejuichingen, die tot een ovatie overgingen). Hauptdienstleiter Schmidt, die de ry van spre kers sloot, wees er op, hoe de aan Van Geelker ken gebrachte ovatie duldaiyk het bewys levert, dat het nationaal-socialisme In staat is een hechte kameraadschap te smeden. Vervolgens nam Generalkommissar Schmidt stelling tegen het jodendom, waartegen hij nieuwe maatregelen aankondigde: zq zullen even arm daarheen terugkeeren. vanwaar ze gekomen zqn. Wie dan nog met het jodendom sympathi seert, zal op geiyken voet behandeld worden. Overal waar Duitschers komen, zal dit probleem op dezelfde wqze opgelost worden. (Langdurig applaus). Daarna herinnerde hij er aan, dat verschei dene kerkelijke instanties aan menschen, die de nationaal-socialistische idee aanhangen, de rechten en gebruiken weigeren, welke hun van de zyde der kerk toekomen. In den laatsten tyd heeft men zelfs leden van arbeidsorganisaties, die in den huidigen tyd volstrekt noodzakel.. zijn, hun rechten onthouden, wy nationaal-sö- cialisten staan op den grondslag van het posi tieve christendom en wij zullen niet toelaten, dat iemand in zqn religieuze opvattingen wordt lastig gevallen of beleedigd. Wy zijn- geen antichristen, zooals de bolsje wisten. Voor hen worden thans kerkdiensten ge houden. nadat zij eerst niets anders gedaan hebben dan priesters vermoorden en kerken plunderen en ontheiligen. Het door den Rijks commissaris in het leven geroepen Arbeidsfront streeft naar een arbeidsgemeenschap zonder ötandenwaan en klassenhaat. Het Arbeidsfront wil allen arbeiders een onbezorgden levensavond verzekeren. Hier mag men ons niets in den weg leggen, maar de arbeiders hebben het recht van ons te verlangen dat wij hun arbeid verlichten en dat we hun levensstandaard opvoeren. Eenzelfde begrip eischte spr. ten opzichte van andere nieuwe organisaties. ..Men mag ons niets in den weg leggen als we vrouwen eri kinderen, die het slecht gaat. willen helpen of als we kindertehuizen oprichten. Wij schuwen het niet te zeggen, dat op deze organisaties de stempel van het nationaal-socialisme ligt en dat ze door nationaal-socialisten geleid worden. Dat is vanzelfsprekend. (Langdurige toejuichingen). Nadat Generalkommissar Schmidt met be trekking tot- de groenten- en aardappel- schaarschte aan zyn woord te Zeist herinnerd had en betoogd had. dat men voor den komen den winter geen angst behoeft te hebben, kon digde hij nieuwe verscherpte maatregelen tegen sluikhandelaren aan. „Hun dagen zyn geteld! Van de duizenden veroordeelden ziin er in de afgeloopen week reeds 800 in een kamp over gebracht. waar zij verplicht zqn te werken". Onder groote instemming verklaarde spreker daarop, dat het geduld ten aanzier van schrij vers van smaadbriefjes aan ouders van gevallen vrywllligers ten einde is. „Dat moet eindelijk eens uit zqn. Eenige van deze briefschrqvers zijn reeds gepakt. Hier geldt geen pardon. Wie een held beleedigt, heeft, zijn leven verspeeld. Wij zullen steeds onze vijanden In het aangezicht van den dood eeren. Het slot van zqn betoog was een warm be roep op zijn gehoor, de groote perspectieven in het verschiet te zien. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.15—21.30 houdt Max Blok zijl zqn politiek weekpraatje voor den zender Hilversum II. AFSCHEID LEGATIESECRETARIS JANKE. In hotel des Indes te Den Haag nam de vroe gere leider der Presseabteilung van het Rqks- commissariaat, thans legatiesecretaris, W. Jan- ke, afscheid van ons land en den grooten vrien denkring, dien hy zich tqdens zqn werkzaam heid in ons land verworven had. Onder de zeer talrqke aanwezigen bevonden zich gezant Bene, als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken, overste Von Zeska en de kapiteins Ehrhardt en Schlü- ter van den staf van den Wehrmachtsbefehls- haber, kapitein b.d. Gruffke en Kreisleiter Volk man als vertegenwoordigers van comm.-generaal Schmidt, eerste luitenant Dittmar, de perschef van den rqkscommissaris. de heer Dreves, hoofd van de Presseabteilung, kapitein Heinisch van den persooniyken staf van den Rijkscommissa ris, Obersturmbannführer Knolle als vertegen woordiger van den comm.-generaal van openbare veiligheid, mr, J. de Ranitz als vertegenwoordi ger van den seer. -gen. van het. dep. van volks voorlichting en kunsten, de heer P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Journalisten, de heer H. C. van Maasdyk. de Ned, president van de Ned. Duit sche cultuurgemeenschap en tal van hoofdre dacteuren, directeuren en journalisten van Ne derlandsche en Duitsche bladen. De heer Janke herinnerde in zyn afscheids rede er aan, dat in het gebouw, waarin men zich nu bevond, in Mei 1940 nadat de Wehr- machtsbefehlhaber zich hierin voorloopig had gevestigd de eerste bestuursbesluiten genomen en ook de eerste persconferenties zqn gehouden. In dit gebouw werd de grondsteen gelegd voor het vele dat later werd uitgebouwd, in de eerste plaats echter voor de vernieuwing van de Neder landsche pers. Toen reeds werd het vruchtbare contact gelegd tusschen de persvertegenwoordi gers en de Duitsche bezettingsautoriteiten, dat later werd overgedragen aan de Presseabteilung van het Rykscommissariaat. Dat de Presseab teilung de opgedragen taak heeft kunnen vol brengen is voor een groot deel te danken aan de samenwerking en het vertrouwen, van de zyde der Nederlandsche pers, in het byzonder van die Nederlandsche journalisten, die de be hoeften van den nieuwen tyd kenden en in de overtuiging, dat Nederlander en Duitscher in de toekomst nog meer dan vroeger op elkaar zouden ~'in aangewezen, hun medewerking aanboden. De heer P. T. van Megchelen bracht het vele goede werk in herinnering dat de heer Janke ge daan had voor de Nederlandsche pers en voor de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Nederland als leider van de persafdeeling van het Rykscommissariaat. De heer Janke kende de mentaliteit van den Nederlander door en door en dit heeft hem in staat gesteld hier te lande veel vruchtbaar werk te doen. Aan een geregeld contact tusschen overheid en pers, vroeger vaak beproefd, ontbrak het hier nog steeds. Hy wist onmiddellqk een goede verstandhouding te ver kregen. Het eigen initiatief der Nederlandsche journalisten onder leiding van prof. Goedewaa- gen heeft hq krachtig gesteund in Raad van Voorlichting en Verbond van Nederlandsche journalisten. De heer De Ranitz sprak daarna over de aan gename samenwerking tusschen de Presseabtei lung en het dep. van V. en K., waarvoor hy den heer Janke dankte, GEZONDHEIDSCONGRES. In één der zalen van den Haagschen Dieren tuin is de vergadering gehouden van het Ned. congres voor openbare gezondheidsregeling, on der voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem. Aan het wetenschappehjk gedeelte ging een huishoudelqke vergadering vooraf, waarin prof. dr. J. Smit te Wageningen, werd benoemd tot lid van het dageiyksch bestuur, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overbjden van dr. J. J. Hofman te 's-Gravenhage. Voorts werd dr. Kersbergen als lid van genoemd be stuur, tevens als voorzitter, herkozen. Als gasten waren o.m. aanwezig ir. R. A. Ver- wey, secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, mr. van der Drift als ver tegenwoordiger van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en dr. M. J. C. Dols als vertegenwoordiger van den directeur-generaal voor de voedselvoorziening. Na di'. J. J. Hofman, die in het dageiyksch bestuur de pharmacie vertegenwoordigde, her dacht te hebben, heeft bq de opening van het wetenschappelqke gedeelte van het congres de voorzitter, dr. L. E. Kersbergen een kort over zicht gegeven van de rol, welke de besmettehjke ziekten sedert het vorig congres in ons land hebben gespeeld. Hierna hielden dr. mr. W. B. Kloos en drs. G. H. L. Zeegers, beiden te 's-Gravenhage, voor drachten over de Hygiënische beteekenis van het nationale plan. GENERAAL SEYFFARDT NAAR GRAZ. Zaterdagochtend is de commandant van het vrijwilligerslegioen Nederland, de luit.-generaal H. A. Seyffardt, in gezelschap van mr. Tuinstra, hoofd van de juridische afdeeling van het hoofdkwartier van het vrijwilligerslegioen en den heer H. W. Th. Ruyters, perschef van het vrijwilligerslegioen naar Graz vertrokken, waar hij een bezoek zal brengen aan de vrijwilligers die daar in opleiding zyn. Voorts zal generaal Seyffardt van deze ge legenheid gebruik maken om een 750-tal pak ketten uit te reiken, de eerste van de ruim 3000 z.g. voorjaarspakketten, welke door de zorgen van het hoofdkwartiei van het vrijwilligers legioen aan de Nederlandsche stryders worden afgezonden. EEN ZUIDERZEEMUSEUM TE AMSTERDAM? Stappen van burgemeester Voute. In verschillende kringen wordt reeds sedert geruimen tijd aandacht geschonken aan de vraag, of het mogelijk is. met het oog op de steeds verder schrijdende inpoldering van de Zuiderzee, stappen te doen. waardoor de in vele opzichten belangwekkende gebieden, rond de Zuiderzee gelegen en het karakter van de dor pen. stadjes en steden, daaraan grenzende, zoo veel mogelijk voor het nageslacht bewaard te biyven. Hierbij komt nog. dat ongctwqfeld de drooggelegde Zuiderzeebodem veel voor de wetenschap belangrijke bqzonderheden zal op leveren Het gevaar dreigt, dat een groot gedeelte van - de volkscultuur de taal. de folklore en ook de kleederdrachten, die voor verschillende van deze gebieden zeer kenmerkend zyn, verloren zullen gaan. Ook zullen vele bedrijven, die in verband met, het sedert eeuwen door de kustbewoners uitgeoefende visschersbedrijf stonden, verdwij- nen. Het zou te betreuren zijn. wanneer niet alles werd gedaan, om door het stichten van een museum, te bewaren, wat noodig is, om de herinnering aan dit ook in historisch overzicht zoo belangryke gebied te bewaren. De burgemeester van Amsterdam, het groote belang inziende van het stichten van een Zui derzeemuseum, heeft besloten, de noodige stap pen te doen. waardoor in de hoofdstad des lands, welke haar ontwikkeling voor een deel aan de Zuiderzee te danken heeft, een dergelqk mu seum kan worden gesticht. Hem is, bij de on dernomen voorbereidend stappen van ver schillende belangryke instanties reeds de voll# medewerking toegezegd. Binnenkort zullen nadere mededeelingen hie^ omtrent worden gedaan.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1