81ste Jaargang DINSDAG 23 JUNI 1942 No. 25224 Het succes in Noord-Afrika Schandelijk optreden van de vijanden Duifsch Weermachfsbericht Rommel bevorderd tot generaal-veldmaarschalk Besprekingen Roosevelt-Churchill Radiorede van Laval Verspreide Berichten Etaliaansch Weermachfsbericht Verduisteren: De Dipfo over een jaar strijd tegen het bolsjewisme De hongerblokkade BINNENLAND Nederlanders naar de Oekraine Nieuwe wegen op het gebied van opvoeding in Nederland STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel van da Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het Noordelijk deel van de vesting Sebasto- pol werd na hevige gevechten het kustfort ver overd en het terrein ten Noorden van de Se- wernaj a-baai van den vijand gezuiverd. De ver nietiging van de op de uiterste landtong nog vechtende overblijfselen van den vijand is aan gang. Aan het overige omsingelingsfront heb ben Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door sterke formaties van de luchtmacht, ver scheidene versterkte en taai verdedigde heu velstellingen stormenderhand veroverd. Her haalde tegenaanvallen der bolsjewisten leverden geen succes op. Boven Sebastopol en ten Oosten van de Donetz schoten Duitsche jagers gisteren overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Zuidelijke deel van het Oostelijk front bestookten eskaders torpedovliegtuigen met goede uitwerking spoorweginstallaties en ravi- tailleeringscolomies van den vijand. In den centralen sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het achterwaartsche gebied werden verschei dene bolsjewistische benden en kampen ver nietigd. Aan het Wolchow-front viel de vijand op nieuw met vrij sterke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens, aan. De verbitterde ge vechten duren nog voort. In Noord-Afrika viel een Duitsche flot tielje motortorpedobooten op 21 Juni des och tends voor de haven van Tobroek een vluch tende formatie van kleine Britsche eenheden aan en vernietigde deze volkomen. Een pa trouillevaartuig, zes kustvaartuigen en een transportschip van 4500 brt., dat reeds door luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht. Drie andere kustvaartuigen werden opgebracht, 175 man werden gevangen genomen. Een Duitsche flottielje mijnenvegers baande zich een weg door de mijn versperrin gen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij de gevechten om Tobroek ge maakte gevangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitge maakt of vernietigd. Het tellen van den buit aan stukken geschut en zware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca door Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnen vegers in een nachtelijk "zeegevecht drie Brit sche motorkanonneerbooten tot zinken ge bracht en verscheidene vijandelijke eenheden zwaar beschadigd. De vijand staakte daarop den strijd. Versperringsbrekers 1 en marineartillerie schoten twee Britsche bommenwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Southampton was in den afgeloopen nacht het aanvalsdoel van de luchtmacht. Door brand- en brisant bommen werd aanzienlijke schade veroorzaakt in de voor den oorlog belangrijke installaties. Het onder bevel van idee-admiraal Weichold in de Middellandsche Zee opereerende Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de ravitail leering van Noord-Afrika, bij het storen van de vijandelijke verbindingswegen en in den strijd tegen vijandelijke zeestfijdkrachten bijzonder onderscheiden. De mijnenveger onder bevel van den eersten stuurman - Oeser heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandsche kust onder scheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de leiders van een uit infanterie en pioniers samengestelde gevechtsgroep, kapitein Walter en de commandant van een pioniersbataljon, kapitein Graumann, door bijzondere dapper heid onderscheiden. De Führer heeft den opperbevelhebber van het pantserleger Afrika, kol. generaal Rommel, bevorderd tot generaal-veldmaarschalk en het volgende telegram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel, uit dank bare waardeering voor uw leiding en uw eigen, den slag beslissende optreden, benevens uit waardeering voor de heldhaftige prestaties der onder u strijdende troepen op het Afrikaansche oorlogstooneel bevorder ik u met ingang van heden tot generaal-veldmaarschalk. (D.N.B.) Een oorlogsverslaggever heeft aan het D.N.B. het volgende medegedeeld over een onderhoud, dat hij met generaal-veldmaarschalk Rommel heeft gehad, op ons verzoek eenige woorden te zeggen over de successen der Duitsche en Ita- liaansche troepen voor Tobroek en Bardia, ant woordde generaal-veldmaarschalk Rommel o.a.: Bijna vier weken van harden strijd liggen ach ter ons. Zij waren niet alleen hard, doch ook succesvol, buitengewoon succesvol. De troep be kroont zijn tot nu toe verricht werk met de verovering van de vesting Tobroek. Bardia is eveneens bezet. Duitsche en Italiaansc-he solda ten hebben het bovenmenschelijke in deze ge vechten gepresteerd. Zij hebben veld versterkin gen en mijnvelden overwonnen met een elan, dat men zich niet vermeteler kan denken. Zij hebben ondanks zeer zware verliezen en ont beringen dag en nacht volgehouden in den geest die ons thans allen bezielt, den geest van de overwinning." (D.N.B.) GÖRING WAARDEERT AANDEEL VAN LUCHTMACHT IN VAL VAN TOBROEK. Rijksmaarschalk Goring heeft den opperbe velhebber van de in de Middellandsche Zee opereerende luchtstrijdkrachten, generaal-veld maarschalk Kesselring, een schrijven doen toe komen, waarin hij zijn waardeering uitspreekt voor het groote aandeel van de luchtmacht in de overwinning van Tobroek. (D.N-B.) De secretaris van Roosevelt, Early, heeft, naar uit Washington wordt gemeld, gisteren medegedeeld, dat de besprekingen tusschen Roo sevelt en Churchill dag en nacht voortgezet worden en dat de Britsche en Amerikaansche staven tegelijkertijd hun conferenties houden. De Britsche nieuwsdienst maakt uit Washing ton melding van het volgende communiqué over de besprekingen tusschen president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de minister-president heb ben met de medewerking van hooge autoritei ten van het leger, de marine en de luchtmacht, te Washington onderhandelingen en'besprekin gen gevoerd, die Vrijdag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoogste concentratie van de geallieerde oorlogsmacht te gen den vijand op den vroegst mogelijken tor mijn, alsmede de aanpassing en voor zoover noo- dig wijziging van alle maatregelen, die sinds eenigen tijd genomen zijn om de oorlogsinspan ning der geallieerde volkeren verder te ontwik kelen en te handhaven. Het is natuurlijk on mogelijk, eenig verslag te geven over het ver loop der onderhandelingen en alle desbetreffen de niet-officieele verklaringen kunnen slechts op veronderstellingen gebaseerd zijn. Tusschen alle deelnemers heerscht volkomen overeenstemming en de grootste harmonie bij de behandeling van de omvangrijke en moeilijke taak die voor ons ligt. Het aantel bijzonder op den voorgrond tredende bijzonderheden, die slechts moeilijk schriftelijk behandeld kunnen worden is door de betrokken technische ambtenaren na overleg met den president en den minister-president geregeld." Early heeft nog aande journalisten gezegd, dat hier slechts sprake is van een voorloopige verklaring en dat men naar alle waarschijnlijk heid een eindverslag over de besprekingen mag verwachten. (DN.B.) De chef der Fransche ..acenj,0, Laval, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hü verklaarde, dat de regeering voor de enorme taak stond zeer moeilijke binnenlandsche pro blemen tot oplossing te brengen, vooral de kwes tie der voedselvoorziening. De regeering is vast besloten haar plicht te vervullen en voor geen beslissing terug te schrikken om leven en voedsel van de bevolking te verzekeren. Ten aanzien der buitenlandsche kwesties ver klaarde Laval: „In 1939 hebben wij ongelijk ge had den oorlog te verklaren en in 1918 hadden wij ongelijk na een bevochten overwinning geen vrede met Duitschland te sluiten. Thans moe ten wij pogen, dat in te halen. Wij moeten trachten alle middelen te vinden om de grond slagen voor een definitieve verzoening te leggen. Ik zie niet in, dat de jeugd van onze belde landen elke 25 of 30 jaar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben wij van onze overwinning van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italië normale op vertrouwen gebaseerde betrekkingen herstellen. Want uit dezen oorlog zal onvermijdelijk een nieuw Europa ontstaan. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk in het Europa van morgen een dit land waardige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Europa op te bouwen een gigantischen strijd en moet daarvoor o.a, enorme offers brengen. Het offert daarbij het bloed van zijn jeugd. Ik wensch de overwinning van Duitschland, want zonder deze zou zich morgen overal het bolsjewisme nestelen. Wij staan thans voor het alternatief, dat ik reeds in April noemde, een dergelijke houding aan nemen, dat onze eer en onze vitale belangen in een nieuw, vredig Europa geacht worden, of ge laten toezien hoe' onze beschaving verdwijnt. Ten slotte deed Laval een beroep op de Fran sche arbeiders zich aan te melden om in Duitschland te werken, waar hij wist. dat zij' goed zouden worden opgenomen. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegenover de groote offers, die Duitschland brengt, om een Europa op te bouwen, waarin Frankrijk zijn plaats moet innemen. (D.N.B.). HET HONDERDSTE EIKENLOOF. De Führer heeft den generaal-majoor Ludwig Wolff, commandeur van een divisie infanterie, als honderdsten soldaat van de Duitsche weer macht het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. (D.NJ3.). DE MIDWAY-EILANDEN. Lt.-generaal Emmons heeft, volgens den Brit- schen berichtendienst, alle personen, die geen permanente woning in het gebied der Midways hebben, uitgenoodigd hun zaken af te wikkelen en naar het vasteland terug te keeren. (D.NJ3.) JAPANNERS LATEN ZIEKE EN GEWONDE PHILIPPINO'S VRIJ. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Japansche militaire overheid op de Philippijnen besloten heeft alle zieke en gewonde krijgsgevangen Philippino's vrij te laten. (D.N.B,.). Het Itallaansche weermacht-bericht luidt als volgt: Vooruittrekkende afdeelingen der troepen van de as hebben de Libysch-Egyptische grens be reikt. Na voltooiing der zuiveringswerkzaamheden is het aantal der in Tobroek gemaakte gevange nen tot 28,000 gestegen. Onze luchtmacht on dernam hevige bomaanvallen op de lucht- en vlootbases van Malta, waardoor talrijke groote branden ontstonden. Al onze vliegtuigen zijn j teruggekeerd. van hedenavond tot morgenochtend 22.04 uur 5.20 uur De maan kwam hedenmiddag op te 15.35 uur uur en gaat vannacht onder te 2.50 uur. Toen de Führer ^en jaar geleden het besluit nam, het bolsjewistische gevaar aan te pakken en daarmee Europa voor den ondergang te red den. is dit besluit gerechtvaardigd op een wijze, die den dank verdient van de geheele beschaaf de menschheid, zoo opent de Deutsche diploma- tisch-polifcische Korrespondenz haar uiteenzet tingen op den eersten verjaardag van het uit breken van den oorlog tusschen Duitschland en de sovjet-unie. De Korrespondenz herinnert dan aan de over weldiging van de Baltische staten en aan de wijze, waarop de overval op Finland in elkaar werd gezet. Ook voor Duitschland waren in de maanden, die vooraf gingen aan den 22en Juni 1941 hoogst verdachte symptomen van de bedoelin gen der bolsjewieken aan het licht getreden. De ware bedoeling van het Kremlin was: Duitschland arglistig in den rug aan te vallen. Het afgeloppen jaar heeft pas goed den gehee- len omvang van het bolsjewistische gevaar aan de kaak gesteld. Het feit, hoe het bolsjewisme in Iran te keer gaat, alsmede de afloop van het proces te Ankara hebben aangetoond, dat de bolsjewieken er oniot van wilden afzien, hun actie op vreemd gebied voort te zetten. Bedrog is het kenmerk van de bolsjewistisch- Engelsch-Amerikaansche coalitie tegen Europa. In dit teeken staan niet alleen de beloften van de bolsjewieken, de overige volkeren met rust te laten. Met de eerlijkheid van de heerschers in Londen en Washington is het niet anders gesteld. Men belooft den sovjet-bondgenooten een tweede front en zou alles willen doen om zulk een front in Siberië te laten ontstaan ten laste van de bolsjewieken en ter eigen verlich ting op den Stillen Oceaan. De dag van heden is voor de vijanden van de Europeesche vrijheid vergezeld van zware zorgen, welke aan den eenen kant tot uiting komen in d.e ineenstorting van het tweede Libysche front en aan den an deren kant door de vernietigende slagen op de bolsjewistische vesting Sebastopol. D.N.B.-» ARGENTIJNSCH SCHIP VERGAAN. Het Argentijnsche ministerie, van marine maakt bekend, dat het Argentijnsche s.s. Rio Tercero op de reis vgn Ne^y-York naar Buenos Aires aan de Noord-Amerikaansche kust is ver gaan. De bemanning werd gered. Nadere bij zonderheden worden niet meegedeeld. Het ministerie verklaart dat het door de Ar gentijnsche ambassade te Washington op de hoogte is gebracht van den ondergang van de Rio Tercero. De minister van buitenlandsche zaken, - Guinazu, heeft op aandrang van jour nalisten een verklaring afgelegd waarin hij zich beperkte tot de mededeeling, dat over de oor zaken van den ondergang nog niets bekend is. CHURCHILL NAAR STALIN? Churchill is van plan om zich binnenkort per vliegtuig naar de Sovjet-Unie te begeven om daar persoonlijk met Stalin te onderhandelen, zoo meent de „Hotsji Sjimboen" op grond van goede inlichtingen uit Sjanghai te weten. Vol gens deze zelfde inlichtingen zou Molotof tijdens zjjn verblijf in Washington reeds prelimianire besprekingen met Roosevelt gevoerd hebben over het sluiten van een pact tusschen de Veree- nigde Staten en de Sovjet-Unie met het doel om de Sovjet-Unie in den Groot-Oostaziatischen oorlog te betrekken. Dit plan van Roosevelt is pchtei: door de houding, welke Molotof aannam, mislukt. Thans moet Churchill opnieuw door persoonlijk met Stalin te onderhandelen de plannen van Roosevelt helpen verwezenlijken. (D.NB.). Inzake het voorstel de overschotten aan levensmiddelen van de geallieerden in een ge meenschappelijke pool te vereenigen, schrijft de „New-York Times": Iedereen weet, dat er in Europa een hon gersnood zal ontstaan, die erger zal zijn dan na den vorigen oorlog. De Ver. Staten zouden reeds thans overschotten ter bestrijding van den hongersnood opstapelen. De propagandisti sche waarde van dit plan zou enorm zijn. Dag in dag uit zouden er berichten over de geheele wereld verspreid worden, dat er zooveel ton vleesGh en zooveel duizend graan aangekocht en ten behoeve van de in hongersnood verkeerende landen gereserveerd zijn. Deze boodschap zou de opstandige beweging togen de bezettende overheid verscherpen, en den wensch naar de overwinning van de geallieerden versterken, daar zulk een overwinning immers verbonden zou zijn met leveranties voedingsmiddelen aan de hongerende volkeren. Dit voorstel van het Amerikaansche blad toont weer heel duidelijk aan, dat onze vijanden den honger als wapen willen gebruiken. Dooi de Britsche blokkade, die door Amerika ge steund wordt, moet er honger ontstaan in Euro peesche landen en moet de bevolking met alle oloedige gevolgen voor haai- zelf tot opstand tegen de bezettende macht gebracht worden. Terwijl Duitschland en zijn bondgenooten met het blanke 'wapen in de hand strijden en overal overwinnen, probeeren de geallieerden met arg listige middelen en met den hongersdood ten aanzien v-an vrouwen en kinderen opstanden te kweeken. die gelijk staan met zelfmoorden. Het voorstel van de „New-York Times" inzake het bekend maken van de opgestapelde hoeveel heden levensmiddelen wordt door de Europee sche bevolking als een goedkoope propaganda en opschepperij ingezien. De ..Times" publiceerde 1 Juni onder het op schrift „Argentijnsche maïs als brandstof" een bericht uit Buenos Aires, waarin gezegd wordt, dat zich ten aanzien van het gebruik van maïs als brandstof nieuwe mogelijkheden voordoen voor het herstel van de termijnmarkt in graan. De Argentijnsche regeering heeft eind 1941 ge last. dat maïs als brandstof gebruikt moet wor den om de geweldige overschotten te verminde n-en. Alle verbruikers van steenkool en stookolie zouden minstens 30% maïs moeten gebruiken. Omtrent het artikel van de „Times" valt op te mei-ken, dat de in Argentinië sedert begi Mei ongebruikt liggende voorraden maïs ge raamd worden op 10,7 millioen ton, waarbij bin nenkort de nieuwe oogst zal komen van onge veer 9 millioen ton. Als gevolg van gebrek aan jute zijn er in Argentinië niet voldoende zakken beschikbaar om deze hoeveelheden maïs te be waren en de Argentijnsche regeering ziet zich derhalve genoodzaakt, deze volkomen nutteloos liggende voorraden op de een of andere wijze bruikbaar te maken. De maatregel, om maïs als brandstof te gebruiken mag niet aan de Argen tijnsche regeering verweten worden. De schuld van deze economische waanzin draagt enkel en alleen de met het volkerenrecht in strijd zijnde Britsche en Noord-Amerikaansche blokkade. Zij verhindert, dat het neutrale Argentinië zijn overproductie aan voedingsmiddelen in Europa kan afzetten en 'zij drijft vele landen van Europa, ook de neutrale en niet-oorlogvoerende landen, den honger in. terwijl in Zuid-Amerika kostbare voedingsmiddelen in de ovens gaan van de fabrieken, om de plaats in te nemen van steenkool en hout. Gelijk aan de situatie van maïs is die van tarwe, waarvan ook millioenen tonnen onverkocht en onbruikbaar in Argentinië liggen opgesta]>eld, terwijl Europa honger lijdt. Onder het opschrift „Brood en Propaganda" schrijft de „Pester Lloyd" o.a.: Oorlog en blokkade hebben de exportmogelijk heden van de overzeesche landen belemmerd en sinds drie jaren stapelen zich groote hoeveel heden graan, vleesch enz. in de Ver. Staten en in de Zuid-Amerikaansche republieken op. Uit den noodtoestand wordt propaganda geslagen. Immers volgens een bericht van de „New-York Times" zou men in Amerika van plan zijn de bevolking van de bezette Europeesche gebieden dag in dag uit in te hameren, dat deze enorme hoeveelheden bestemd zijn haar honger te stil len, wanneer zij naar Europa kunnen worden vervoerd. Blijkbaar rekent men er in New-York en Washington op. dat de Europeesche bevolking zich door deze goedkoope opschepperij zal laten beetnemen en met koortsachtig ongeduld de weldoeners van overzee zal verwachten. Een immoreeler soort propaganda als deze kan men zich nauwelijks voorstellen. Amerika probeert door het voorspiegelen van valsche feiten onte vredenheid onder verschillende volkeren te zaaien. Deze speculatie loopt op niets uit. want er is op het oogenbiik in Europa wel nauweliiks iemand te vinden, dien men door dergelijke on zinnige propagandabei'ichten van de wijs kan brengen. (A.N.P.), TWEEDE TRANSPORT VAKLIEDEN VERTROKKEN. De krijgshandelingen in de Oekraine hebben vernielingen veroorzaakt, die vooral door de te rugtrekkende bolsjewistische troepen zijn te weeggebracht, doch nauwelijks waren deze ge bieden onder Germaansch bestuur gekomen, of de tot wederopbouw noodige maatregelen wer den getroffen. Naast Duitschers zijn ook onze landgenooten in de gelegenheid gesteld aan dit opbouwwerk deel te nemen en daarvoor hebben velen zich aangemeld. Eenigen tijd geleden is reeds een technisch commando van tachtig Nederlanders naar Kiew vertrokken, waar zij inmiddels het sportstadion hebben hersteld, woonwijken inge richt, hoogspanningsleidingen aangelegd enz. Gisteravond half elf is van het Hollandsche Spoorstation in Den Haag een tweede groep, ditmaal van 85 man, voor 90% uit Nederlanders bestaande, o.w. ingenieurs en architecten en verder electriciens, bankwerkers, timmerlieden, metselaars, schilders, loodgieters enz. naar Charkof gegaan om zoowel in- deze stad als in wijden omtrek daarvan den wederopbouw ter hand te nemen.. De Rijkscommissaris voor de Oekraine heeft de leiding van het technisch commando voor Kief en Charkof opgedragen aan ir. Nimtz, die thans met deze groep derwaarts is vertrokken. Een zeer groot aantal goederenwagons maakte deel uit van dit transport, want men is in den ruimst mogelijken zin voor zijn taak toegerust: eigen ambulance, onder leiding van een arts, verscheidene auto's en paarden, eenige woon wagens, de noodige keukenwagens en allerlei technisch materiaal behooren tot deze uitrus ting. Alle deelnemers waren in donkerbruine uni form gekleed. Velen hunner zijn gehuwd en hebben gezinnen met kinderen, die zfj desge- wenscht later naar de Oekraïne kunnen laten overkomen om er zich blijvend te vestigen. Op den aanstaanden winter althans is hun uit rusting reeds geheel berekend. Biï het afscheid op het perron was namens den Rijkscommissaris hier te lande 'aanwezig Oberbereichsleiter Müller Reinert, terwijl de heer van Geelkerken als plaatsvervangend lei der van de N.S.B. ir. Mussert vertegenwoordigde. Oberbereichsleiter Müller Reinert sprak op het perron eenige hartelijke woorden. Spreker bereidde de deelnemers erop voor, dat zij in de j gebieden, waar zij werkzaam zullen zijn, geen I kuituur mogen verwachten, doch dat zij die j daar zelf zullen hebben te vormen. Hij wensch- te hun allen het beste toe in hun nieuwe werk gebied. tot heil der Germaansche gemeenschap. De heer van Geelkerken bracht de hartelijke groeten en beste wenschen van den leider over aan de vele Nederlandsche kameraden, die van dit transport deel uitmaken en hij voegde er aan toe, dat zij in de Oekraine mooi.werk tot stand kunnen brengen. Spreker hoopte binnen kort in de gelegenheid te zijn, hen in Charkof eens op te zoeken. Verscheidene familieleden en verwanten van de deelnemers waren getuigen van dit afscheid. Er worden dit jaar in Nederland twee scholen gesticht, een voor jongens en een voor meisjes van een geheel nieuwe soort. Zij zijn niet voor iedereen bestemd, integendeel, niet voor de groote massa kinderen, die alleen maar knap of alleen maar muzikaal of alleen maar sportief zijn, of nog erger; niets van dat alles, die nieuwe school kan alleen maar leerlingen ge bruiken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met een goed hoofd, een goed lichaam, bovenal een flink karakter. De nieuwe scholen worden door den rijks commissaris gesticht als „relchsschulen". Zij geven dezelfde vakken en dezelfde rechten als de HJB-S., de meisjesschool ook de huishoude lijke vakken, maar ze geven meer en ze eischen meer. Zij willen hun leerlingen maken tot sterke, ondernemende, zelfstandige jongens en meisjes, zooals het nieuwe Europa ze noodig heeft. Zü eischen daarvoor de allerbesten van onze jeugd geheel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden, worden door een keuring eerst de besten uitgezocht, en van deze wordt door een tweede uitlezing (geen examen) ge durende een week de kleine groep uitgezeëfd, die belooft de moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kimnen vervullen. Wie tot het eind de school met succes doorloopt, heeft vrije beroepskeuze, heeft toegang tot iedere hoogere studie en er wordt voor gezorgd, dat geen gel delijke hinderpalen daarbij in den weg staan. De ouders betalen een geldelijke bijdrage, afhan kelijk van hun inkomen. Niemand, die overi gens geschikt is, wordt dus uitgesloten wegens zijn geldelijke omstandigheden of ondervindt daarvan eenige onaangenaamheid.. Wie zijn kinderen (jongens vari 10—11 jaar, meisjes van 1013 jaar. waarvan de meisjes van 1213 jaar op de H.B.S. of M.U.L.O. moe ten zijn) voor deze scholen in aanmerking wil laten komen, wende zich zoo spoedig mogelijk tot 10 Juli tot Dr. Kemper,Oostduinlaan 2, Den Haag (kamer 27. tel. 11.63.90, toestel 129). AFLEVERINGSVERBOD VOOR SLUITKOOLZAAD. In de Staatscourant Is afgekondigd een af leveringsverbod voor sluitkoolzaad. Behalve het zich bij de telers bevindende zaad voor eigen teelt van sluitkool, bestemd voor de consumptie, moet alle sluitkoolzaad, zoowel GEEN TENTOONSTELLINGEN EN VERGA DERINGEN OP HET GEBIED VAN KLEIN- DIERTEELT ZONDER TOESTEMMING. De raad van beheer en toezicht op het gebied van pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia-, pels- dieren- en kattenteelt, aan wien de reorganisa tie is opgedragen van den kleindierteelt in ons land, deelt mede, dat het van belang Is, dat geen tentoonstellingen, vergaderingen, enz. meer worde gehouden zonder dat hiervoor toestem ming is verleend door dezen raad. Maatregelen zijn getroffen dat geen vergade ringen, tentoonstellingen, enz. meer worden toegestaan, zonder dat daarover vooraf advies is ingewonnen bij genoemden raad van beheer. De besturen van in aanmerking komende ver- eenigingen zullen bij plannen tot het organi- seeren van tentoonstellingen of tot het uit schrijven van vergaderingen met het boven staande rekening dienen te houden. Het secretariaat van den raad van beheer is gevestigd: Chrysanthemumlaan 4. Heemstede, bij de telers als bij de handelaren ter beschik king van de groenten- en fruitcentrale worden gehouden. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 Juli zijn in verband met het bereiken van de leeftijdsgrens eervol ont slagen: jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip. vice-president van de arrondissements-recht- bank te Rotterdam en mr. W. A. van Traa. kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Rotterdam. 1 CARILLONCONCERT. Het programma van het Carillonconcert, op morgenavond van 21—22 uur door den beiaardier R. Heering luidt als volgt:" 1. La Gaillarde, T. Thomé; 2a. Laet sang en spel Valerius, b. O. Heemskerck, Nout U kloeke daet, Valerius, c. Wie dat sich selfs verheft, Valerius; 3. Gavotte, G. Boedjjn; 4. Sonate, Ferd. Timmermans, a. Allegro, b. Andante Soste- nuto, c. Menuetto, d. Rondo; 5. Turksche marsch, W. A. Mozart; 6a. Verborgene liefde, M. A. Brandts Buys, b. 'tis stille, Jef van Hoof; 7. Postludium in g, Jef Denijs; 8. Improvisatie. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Gebroeders Padding (K. en H. J.) Havenstraat 56, Noordwijkerhout, bloembol lenteelt. Uittredend vennooot: K. Padding, Noordwijkerhout, dd. 30 April 1942. G. J. Mijnders, Leidschestraat 154a, Hillegom. Kruidenierswaren, groente- en aardappelenhan- del, tabak, sigaren, enz., glas- en aardewerk. Wijziging handelsnaam in: J. C. Mijnders. N V. Levensmiddelenbedrijf v/h. J. Mijnders, Kanaalstraat 94, Lisse. Volmacht verleend aan: J. Mijnders, Lisse en J. C. Mijnders, Llsse (be perkende bepalingen). Mcsscher's Modehuis, Breestraat 175, Leiden. Tot bewindvoerder van bovengenoemde zaak is op grond van par. 7 van de Verordening tot verwijdering van Joden uit het bedrijfsleven, aangesteld: M. J. Fisscher. te Amsterdam (met ingang van 16 April 1942). S Messcher, Breestraat 175, Lelden. Papier handel, luxe; en gros. Op grond van par. 7 dei- Verordening tot verwijdering van Joden uit het drijfsleven is met ingang van 16 April 1942 tot bewindvoerder van bovengenoemde zaak aange steld: M. J. Fischer, Amsterdam. Nieuwe inschrijving: Bloemenhuis „ïtegina Hoogewoerd 93, Leiden. Vennooten: J. J. van den Berg, Leiden en J. van der Hart, Haarlem. De heer P. J. van Steijn, die vroeger een naaimachinezaak leidde op Haven 7, heeft deze verkoop- en reparatieinriohting het Machine huis genaamd, thans verplaatst naar Haven 46, De ruime winkelruimte in dit nieuwe pand stelt den eigenaar in staat, ook in betore tijden aan alle wenschen en verlangens van zijn klan ten te voldoen. KIND SPEELDE MET EEN HANDWAGEN. Gistermiddag was de zes-jarige A. K. wonen de in de Tasmanstraat te 's-Gravenhage, in die straat aan het spelen met een handwagen. Op een gegeven moment werd de kar aangereden door een paard en wagen, tengevolge waarvan de jongen door een van de boomen van den handwagen ernstig aan het hoofd werd gewond. Met een zware hersenschudding en een kaak- fractuur werd hij naar het R.-K. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Twee personen gedood teJHoek van Holland. Gistermiddag omstreeks twee uur is op een onbewaakten overweg aan den Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door een electrischen trein uit de richting Hoek van Hol land gegrepen. In de auto bevonden zich de 41- jarige J. B. uit Schiedam en de 28-jarige J. W. L uit Rotterdam. Beiden werden op slag ge dood. De vrachtauto werd volkomen vernield. Een volk leeft niet alleen in liet heden, maar ook In het ver leden en de toekomst. Ieder men&ch is een schakel ln de lange keten van zijn voor ouders en zijn nakomelingen. De SB. ls een gemeenschap van i sibben, die te zamen een weer baar volk vormen. Treedt ln de rijen der Neder landsche S.S. BIJ DEN POLITIERECHTER. De diefstallen In de kou; het „tikje"; de op- ilchter. De koude winterdagen heeft menig een tot diefstal gebracht om den kachel bran dende te houden. Er zijn reeds verschillende per sonen veroordeeld, en ook nu waren derge lijke diefstallen te berechten. Zoo had J. H. van L. uit Lelden uit een spoorwagen op het em placement te Lelden steenkolen gestolen. Ook A. N. bevond zich ln zijn gezelschap; de één zat in den wagen en de ander er onder, toen een agent kwam. De mannen gingen op de vlucht, maar de waarschuwing „Sta of lk schiet" hielp. Tegen L. vorderde de Officier f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, en tegen N. die vaker is ver oordeeld een maand gevangenisstraf. Vonnissen conform den elsch. Op 22 Maart haalde P. v. d. O. te Katwijk hout weg dat aan de Jong toebe hoorde, Dé boete werd f.40 subs. 40 dagen. J. B. uit Leiden had bil de firma W. anthraclet ge stolen; het vonnis werd f. 10 subs. 10 dagen. Volgens B. G. uit Katwijk aan Zee had hij zijn schoonvader „een tikje" gegeven, doch de schoonvader ln wiens woning de mishandeling plaats vond. waardeerde het als een „slag". De politierechter gaf G. er f. 10 boete subs. 10 da gen hechtenis voor. W„ uit Noordwljk kwam bil verschillende per sonen een droevig verhaal vertellen. In verband met het feit dat hij Jood zou zijn, was hll ge vlucht enwas hem vele "en velerlei narigheid over komen. Dat bewoog de menschcn hem bedragen van f. 1 tot f. 10 te geven, al naar gelang het verhaal Insloeg. De Officier noemde het een schandalige oplichting, want van het verhaal was geen woord waar. Conform den elsch werd het vonnis thans zes maanden gevangenisstraf. J. G. de H. uit Lelden had ln Llsse een flets gestolen, voor welk feit hij terecht stond. De Officier vond het maximum van zes maanden gevangenisstraf die de politierechter kan geven blijkbaar te weinig, en vroeg verdachte onmid dellijk gevangen te nemen en de zaak te verwij zen naar de rechtbank. De politierechter willigde dit beide ln. Heden is de bekende IJmuidensche duiker Jan van Drimmelen 75 jaar geworden. Van deze 3/4 eeuw is hij meer dan een halve eeuw „onder water" geweest. Zijn bekendheid verwierf hij door zijn werk zaamheden aan het goudschip De Lutine, waar hij inderdaad eenig goud naar boven heeft ge bracht. Volgens Van Drimmelen heeft men echter steeds op de verkeerde plaats gezocht.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1