83.1e Jaargang ZATERDAG 20 JUNI 1942 No. 25222 De bedreiging van Sebastopol en Tobroek Duifsch Weermachfsberichl Verspreide Berichten Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag BINNENLAND De Ruyfer-fenfoonsfelling Amsterdam te Distributie van Aardappelen Heel Staphorst loopt uit „Hulpwerk beeldende kunst" Verduisteren: Onze Wereldatlas compleet! GEMENGD NIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: De aanval op Sebastopol leidde gisteren tot beslissende successen. De in den Noordelijken sector van het vcstingfront in den strijd ge worpen Duitsche divisies infanterie doorbra ken de door het optreden van zware artillerie en de luchtmacht in bedwang gehouden laat ste verdedigingslinies van den vijand en be reikten over een breed front de baai van Sc- wernaja tegenover de stad Sebastopol. Hier mede viel na hevige gevechten, die 12 dagen hebben geduurd, het geheele Noordelijke deel van de vesting, op één kustfort na, in den Zuidwestclijken sector in onze handen. De verovering van dit laatste steunpunt staat voor de deur. Wanhopige tegenaanvallen van de bolsjewis ten stortten ineen. In het Zuidelijke deel van het vestingfront wierpen Roemeensche troepen den vijand na hevige gevechten uit belangrijke stellingen. Het aantal gevangenen en de buit In de pe riode van 7 tot 17 Juni is gestegen tot 7585 ge vangenen, 20 tanks, 68 stukken geschut en een pantserbatterij, In zware afzonderlijke gevech ten werden 1288 aarden en betonnen kazemat ten veroverd en 46.239 mijnen onschadelijk ge maakt. Aan het overige deel van het Oostelijke front gaat de zuivering van het achterwaartsche ge bied voort. Verscheidene plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afgeslagen. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werden de ha veninstallaties van Moermansk en Jokonga met bommen van zwaar kaliber bestookt en een koopvaardijschip van 6000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Een ander groot vrachtschip werd be schadigd. In Noord-Afrika werd de vijand verder naar het Oosten teruggeworpen. Duitsche en Ita- liaansche troepen hebben de vesting Tobroek omsingeld. Bij de vernietiging van talrijke haarden van verzet werden nog 1000 Britten ge vangen genomen, 10 pantserwagens stukgescho ten en een groote hoeveelheid oorlogstuig, als mede een groot ravitailleeringskamp buitge maakt. Aan de Zuidkust van Engeland wierpen lichte lichte gevechtsvliegtuigen overdag opslagplaat sen van de haven Brixham in brand. In het West-Duitsche kustgebied veroorzaakte een aanval overdag van een enkelen Britschen bommenwerper geringe verliezen onder de bur gerbevolking. Voor Sebastopol heeft zich het bataljon van een Nedersaksische infanteriedivisie onder be vel van den ridderkruisdrager kapitein Schra- der, die in deze gevechten gesneuveld is. door bijzondere dapperheid onderscheiden. Kapitein Seiler, groepscommandant van een jachteskader, heeft aan het Oostelijke front in één nacht drie bolsjewistische transportvlieg tuigen en een jachtvliegtuig neergeschoten. DE SLAG OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Van officieele zijde worden de verliezen, die de beide Engelsche convooien door de Italiaan- sche en Duitsche luchtmacht en door de Duit sche en ïtaliaansche marine zijn toegebracht als volgt opgegeven: Van het uit ruim 30 eenheden bestaande con- vooi, dat uit Gibraltar naar het Oosten was ge varen, werden door het ïtaliaansche luchtwa- pen en de ïtaliaansche marine 3 kruisers, 2 tor pedoboot jagers en 9 stoomschepen tot zinken gebracht. Een slagschip, een vliegtuigmoeder schip, 3 kruisers, 4 torpedoboot jagers en eenige schepen zijn stellig beschadigd. Bovendien kreeg bij een aanval op de naar Gibraltar terugva rende eenheden een torpebootjager een bom- treffer. Slechts één ïtaliaansche torpedobootja- ger werd in den loop van de actie zwaar be schadigd, doch kon een ïtaliaansche haven be reiken. Het uit ruim 50 schepen bestaande convooi, dat uit Alexandrië was vertrokken en in Wes telijke richting voer. werden door het Duitsche en ïtaliaansche luchtwapen en het Duitsche duikbootwapen de volgende verliezen toege bracht: zes kruisers en torpedobootjagers, zes schepen met in totaal 56.000 ton en twee be wakingsvaartuigen werden in den grond ge boord, 12 oorlogsbodems en 18 koopvaarders werden getroffen en beschadigd. Ook wanneer men aanneemt, dat van de als beschadigd opgegeven schepen eenige herhaal delijk getroffen schepen bij de optelling dubbel geteld zijn, blijft toch het aantal beschadigde schepen aanzienlijk. Van ïtaliaansche zijde ging bij deze actie een zware kruiser verloren. Aan vliegtuigen verloren de Engelschen van 14 tot 17 Juni 114 toestellen, terwijl de verliezen van de spihnogendheden slechts 40 bedroegen. Met den aanval op de beide convooien, aldus de of ficieele mededeeling verder, werd de z.g. heer schappij ter zee op de Middellandsche Zee de zwaarste slag van tot dusver toegebracht. Ter wijl van de uit het Westen komende schepen slechts enkele eenheden Malta bereikten, kon het tweede, uit het Oosten komende convooi met geen enkel schip zijn doel bereiken. (D.N.B.) DE DIPLO OVER DE ACTIVITEIT DER DUITSCHE DUIKBOOTEN. De Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz houdt zich bezig met de zorgen, die in Engeland en de V.S. zijn ontstaan door de acti viteit van de Duitsche duikbooten. De Korrespondenz merkt o.a. op, dat het be sluit van de Britsche oorlogsleiding om in weerwil van de Londensche verklaringen over het oorlogsrecht ter zee ook de voor de burger bevolking bestemde levensmiddelen en andere artikelen onvoorwaardelijk als contrabande te" behandelen en aldus tegen elk beginsel van recht en menschelijkheid in, vrouwen en kin deren aanden hongeroorlog bloot te stellen, de Duitsche regeering gebracht heeft tot haar besluit, ook van haar kant er voor te zorgen, dat dezelfde goederen niet meer naar Engeland komen. Sindsdien heeft Engeland zijn blokkade oorlog uitgebreid tot de gebieden van zijn vroe gere, door hem in den steek gelaten bondge- nooten, en ook de V. S. zijn tot dit front toe getreden. Het Duitsche antwoord moest hierop wel zijn, elke ondersteuning van deze oorlogvoe ring van buitenaf, voor zoover zij langs bepaal de zeewegen plaats heeft, met alle middelen te bestrijden. De vrijheid der zeeën is op de grof ste wijze geschonden door hen, die het door in voering van de z.g. navycerts hebben weten klaar te spelen, dat zelfs het verkeer tusschen neutrale landen op ontoelaatbare wijze moest worden ingekrompen. Noord-Amerika, dat voor de Zuid-Amerikaansche landen transporten noch goederen over heeft en dat het op zijn geweten heeft, dat het Westelijke halfrond bij dezen oorlog betrokken werd, is derhalve sa men met Engeland alleen verantwoordelijk voor de moeilijkheden, welke ook de Zuid-Amerl- kaansche republieken op het oogenblik onder vinden. (D.NJB.) HOOGE ONDERSCHEIDING. De Führer heeft den eersten lyitenant Mar seille, staffelkapitaen in een jachteskader de Aan den kost moeten alle Nederlandsche meis jes, die in het Groot-Duitsche rijk door middel van de arbeidsbeurzen werk gevonden hebben, in het begin wat wennen. Maar hoezeer vaak ook afwijkend van hetgeen men hier te lande gewend was. zijn alle Nederlandsche meisjes het er toch eenparig over eens, dat de kost de gelijk en solied is en ruimschoots toereikend. Vele meisjes hebben kunnen vaststellen, dat ze na korter of langer verblijf in Duitschland aan gewicht toegenomen hadden. De medische ver zorging is zeer nauwgezet. Aan fabrieken zijn mannelijke of vrouwelijke artsen verbonden, die zorgvuldig over de gezondheid van het perso neel waken. De in Duitschland tewerkgestelde Nederland sche meisjes zijn frissche en montere menschen, niet bleek en stompzinnig afgetrokken, doch op gewekt en vroolijk. Met toewijding verrichten ze na een eenmaal verkregen vaardigheid haar werk, dat haar dierbaar geworden is. En dit niet alleen omdat het zoo goed betaald wordt. Arbeid heeft in het nieuwe Duitschland een machtige positie verworven. „Werken is geen schande", en „Arbeid adelt" zijn gezegden, die in Duitschland ten volle bewaarheid worden. Honderden Nederlandsche meisjes, die gaarne een eigen broodwinning wilden verwerven en die naar zelfstandigheid streefden, hebben door middel van de arbeidsbeurzen een prettige en dankbare taak ontvangen, die ze met liefde vervullen. onderscheiding der zwaarden bij het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. en hem het volgende schrijven gezonden: In erkenning van uw steeds beproefde heldhaf tigheid verleen ik u ter gelegenheid van uw 191ste luchtoverwinning als twaalfden officier der Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden van het ridderkruis' van het IJzeren Kruis. (D.N.B.) LITHAUEN EN DE SOVJET-UNIE. In verband met een verklaring van Molotof, dat de vroegere Lithausche staat na den oorlog bij de sovjet-unie moet worden ingelijfd, heeft de eerste algemeene raad, generaal Kubiliunas, een verklaring afgelegd, waarin hij zegt: in het eene jaar van dé bezetting heeft het bolsjewisme niet slechts het politiek economisch en cultu reel opgebloeide leven van het onafhankelijke Lithauen verpletterd, maar het was er reeds toe overgegaan het Lithausche volk te ontbin den en physiek te vernietigen. Het Lithausche volk streeft er eensgezind nasr deel te nemen aan den door Groot-Duitschland gevoerden strijd en ziet in de vernietiging van het bol sjewisme het herstel van zijn vrijheid en zijn welstand en garantie voor een betere toekomst. Het Lithausche volk protesteert tegen de bolsje wistische aanmatigingen. Het is er van over tuigd. dat de roode vlag nooit meer boven Li thauen zal waaien en is bereid alles daarvoor op het spel te zetten. D.N.B.) ZWITSERS IN AMERIKA OPGEROEPEN VOOR MILITAIREN DIENST. De Zwitsersche bladen melden, dat den laat- sten tijd talrijke in Amerika wonende Zwitsers een mobilisatiebevel hebben ontvangen tot in lijving bij het Amerikaansche leger. Naar aan leiding daarvan heeft Zwitserland diplomatieke stappen in Washington gedaan. Naar Zwitsersche meening is de Amerikaan sche wet van 1941, waarbij alle in Amerika wo nende buitenlanders dienstplichtig zijn, in te genspraak met het Zwitsersch-Amerikaansche immigratieverdrag van 1880. Dit bepaalt op ba sis van wederkeerigheid, dat de burgers van het eene land in het andere niet voor militai ren dienst kunnen wordep opgeroepen. (D.N.B.) DOOR PROF. DR. GOEDEWAAGEN GEOPEND. In de Wagenzaal van het Rijksmuseum te Am sterdam, die op sobere, stijlvolle wijze versierd was, hadden zich gistermiddag vele autoriteiten verzameld ter gelegenheid van de officieele opening van de De Ruyter-tentoonstelling. Naast de Duitsche gasten, tot wie de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, Gauinspektor Unger, provincie Noord-Holland, Gauinspektor Unger, en hooge vertegenwoordigers van de weermacht behoorden, waren er van Nederlandsche zijde aanwezig: de leider van de N.S.B., Mussert, de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goe- dewaagen, luitenant-generaal H. A. Seyffardt van het Vrijwilligerslegioen Nederland, de com mandant van den Arbeidsdienst, generaal ar- beidsleider L. A. C. de Bock, de commissaris van de provincie Noord-Holland, mr, A. J. Backer, de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, de burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker, de secretaris-generaal der N.S.B., ir. C. J. Huygen, de wethouders van Amsterdam, dr. J. Smit en mr .F. P. Guépin, de hoofdcommissaris van politie, kolonel S. Tulp en enkele rechtstreeksche afstammelingen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, behoorende tot de families De Ruyter de Wildt en De Ruyter van Steveninck. Nadat een gemengd koor onder leiding van den heer Stephan Jansen „Wilt heden nu tre den" had gezongen, sprak de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, de heer prof. dr. T. Goedewaagen. Rede van prof. Goedewaagen. Juist in deze periode van wereldhistorisch ge beuren is het noodig het Nederlandsche volk, dat zich al te lang in een veilig hoekje als toeschou wer buiten de historische ontwikkeling heeft gehouden, aan zijn groot verleden te herinneren, aldus spreker. Het te laten zien, dat zijn kultu reele en politieke bloei in de 17e eeuw het niet als een rijpe vrucht in den schoot is geworpen, dat het altijd opnieuw strijd, bloed en offers heeft gekost, dat zijn „Gouden eeuw" niet alleen een tijd van materieelen welstand en kultureelen bloei was, maar een eeuw vervuld van het ge kletter der wapenen en het gebulder van ka nonnen, In dien tijd deed Nederland zich bewust gelden in de conflicten van de toenmalige Ger- maansche wereld en streed als kampioen van het Germaansche vasteland voor de vrijheid der zee, die reeds destijds door Engeland bedreigd werd. Toen Nederland na 1700 van een zelfstandige politieke rol op het wereldtooneel afstand ge daan had, kon het wel zijn materieelen welstand bewaren, maar zijn kultureele suprematie ging verloren. Willen wij ons volk weer opheffen tot de vroegere hoogte, dan moeten wij het weer ver vullen van dien soldatesken geest, dien het in het verleden heeft bezeten en waarvan thans zoo gaarne beweerd wordt, dat hij in strijd zou zijn met ons volkskarakter. Geen figuur in onze geschiedenis is beter ge schikt ons van het tegendeel te overtuigen dan de heroïsche figuur van De Ruyter. Juist in hem zien wij de eigenschappen, die ons volk eigen zijn, op harmonische wijze vereenigd met een strijdbaren geest, die hem gemaakt heeft tot dien excelleerenden vlootvoogd en strateeg, waarvan Colbert, de minister van den Zonnekoning ge tuigde, dat het de beste soldaat was, die ooit ter zee had gevochten. Voor een speciale herdenking van De Ruyter bestond echter nog een bijzondere aanleiding. Het is juist vandaag 275 jaar geleden, dat de Nederlandsohe vloot onder commando van De Ruyter voor de Engelsche kust verscheen, de Theems-monding blok keerde en in de volgende dagen de unieke Drestatie volbracht om Engeland in eigen land aan te vallen, troepen aan land te zet ten en de hoofdmacht van de Engelsche vloot, die zich voor alle vijandige actie veilig waande, aan te vallen en voor een groot deel te vernietigen. Het departement van volksvoorlichting en kunsten, dat het als zijn taak beschouwt het Nederlandsche volk voor te lichten, niet alleen over den tegenwoordigen tijd. maar ook over ziin eigen verleden, heeft den ge denkdag van dit roemrijke wapenfeit niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Op dze tentoonstelling, die aan den per soon van den grooten admiraal gewijd is, is de bijzondere aandacht op den tocht naar Chatham gevallen, terwijl daarnaast de per soon van De Ruyter en de rol die hij in dezen tijd heeft gespeeld, naar voren komen. Spr. weidde tenslotte uit over de voorbe reiding van deze tentoonstelling. Vervolgens sprak de plaatsvervanger van den leider der N.S.B. de heer C. van Geel kerken de herdenkingsrede uit. waarin hij uitvoerig de levensgeschiedenis van De Ruy ter naging. Nadat het gemengd koor onder leiding van den heer Stephan Jansen een cantate had uitgevoerd bezichtigden de genoodigden de interessante tentoonstelling. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst is voor personen, die ten hoogste 29 jaar oud zijn, ge legenheid om als adspirant-kaderlid in oplei ding te worden genomen. ACHTHONDERD KINDEREN OP VACANTIE NAAR THtlRINGEN. Achthonderd Nederlandsche kinderen hebben gistermiddag de grens achter zich gelaten om een vacantie van zes weken in Thüringen, een der schoonste streken van Duitschland. te gaan doorbrengen. Zij werden daartoe in staat ge steld door den N.V.D. en de Duitsche zusterin stelling: de N.S.V. Gedurende het tijdvak van 21 tot en met 27 Juni as. geeft elk der met „aardappelen 32a" gemerkte bonnen recht op het koopen van V* K.G. aardappelen. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat vandaag geen aardappelen op deze bonnen mogen worden afgeleverd. De met „aardappelen 32b" gemerkte bonnen zullen niet worden aangewezen ter verkrijging van aardappelen en kunnen derhalve vernietigd worden. Voorts geeft met ingang van 21 Juni a.s. de met „een rantsoen aardappelen" gemerkte bon recht op het koopen van 1 K.G. aardappelen. Het is wel meer gebeurd, dat de Staphorster kleederdracht het beeld van de Zwolsche markt beheerschte, maar op de wijze als gisteren is geschied toch neg niet. In den loop van de af- geloopen week was het in Staphorst bekend ge worden. dat in een zaak te Zwolle stoffen zou den worden verkocht, waarvan de typische Staphorster kleeding wordt vervaardigd. Deze stoffen waren in beslag genomen wegens prijs opdrijving. Op dat bericht is heel Staphorst gisteren uitgeloopen. De eersten hadden dat eergisteravond al gedaan. Zij hebben in Zwolle overnacht. Maar de groote uittocht begon toch gistermorgen om vier uur. Met heele groepen tegelijk kwamen de Staphorsters bij. het krie ken van den dag in Zwolle aan en zoo kon het gebeuren, dat er zich om vijf uur al een rij voor de bewuste zaak had gevormd van eenige honderden meters lengte, die aangroeide naar mate de ochtend vorderde. De politie was er al vroeg bij en schaarde de kooplustigen in het gelid en vervolgens tot een queu. die wat haar lengte aangaat, zeker een derde gedeelte besloeg van het trottoir van de toch respectabel lange Hoofdstraat der Overijsselsche hoofdstad. Des middags zat de achterhoede, blijkbaar niet lan ger bij machte om zich op de beenen te hou den, op de stoep. Het had er echter den schijn van, dat allen een beurt zouden kunnen krijgen. EERSTE VROEGE AARDAPPELEN GEVEILD. Gistermorgen werden te Broek op Langendijk de eerste vroege aardappelen geveild. De totale hoeveelheid was 3475 K.G, tegen prijzen van f. 10.50 voor het groote soort en f. 5 voor de kleintjes, de z.g. „krieltjes". GIREEREN. Een zeer gemakkelijke methode om aan uwe verplichtingen te voldoen. Even dat blauwe boekje gepakt, een biljet ingevuld, verzonden in de bekende rose enveloppe en van achter uw schrijftafel deed gij uw plicht. Zoo gemakkelijk kunt gij ook uw plicht doen ten opzichte van onze legioensoldaten. Door het gireeren van een bijdrage op onze girorekening, stelt gij ons in staat meer pakketten aan onze mannen in het Oosten te zenden. Van achter uw schrijftafel kunt gij een of meer van deze dappere kerels een groote vreugde bereiden. Pakt even dat blauwe boekje en gireert- uw bijdrage op giro- DE VOLKSDIENST MOEDIGT BEGAAFDE KUNSTENAARS AAN. De Nederlandsche Volksdienst dient de volks welvaart op alle levensgebieden. Hij wendt zich niet slechts tot enkele groepen en lagen der bevolking, maar omvat in zijn bescherming en verzorging alle krachten, die voor de volksge meenschap van waarde zijn. Uit deze taak wordt de oprichting verklaard van een nieuw hulp werk, dat de aanmoediging van begaafde kunst scheppenden ten doel heeft. Terwijlhet schep pen van kunst in den allerjongsten tijd verre gaand afhankelijk was van liberalistisch-kapi- talistische overwegingen en daardoor aan vele productieve kunstenaars de weg naar succes en erkenning versperd bleef, was anderzijds een massaproductie van minderwaardige platen aan de orde van den dag, nog geheel afgezien van de culluurbolsjewistische ontsporingen. Niet steeds heeft het volk de gezonde afweer tegen onvolkomenheden, zelfs niet eens tegen prulwerk, en tegenwoordig ontmoeten wij in verbijsterende mate die maakwerken, die door een hoogconjunctuur in handelsgeest aan het volk als ware kunst wordt aangeprezen. In den huidigen tijd. waarin aan het leven nieuwen vorm wordt gegeven, welks grootheid pas aan latere geslachten duidelijk zal worden, worden er aan de scheppingskracht van den kunstenaar bijzondere eischen gesteld. Na een langen tijd van onduidelijke en ver warde verhoudingen op het gebied van het kunstscheppen, moet, in de plaats van uitwassen in den vorm van veelverspreide verameri- kaanschte prulproducten, die kunst op den voorgrond gebracht worden, die beantwoordt aan het gezonde gevoel en de werkelijke be hoefte van het volk. Hier in Nederland, waar aan de traditie van de zeer grooten aangeknoopt kan worden, moe ten de sluimerende, overgeërfde krachten tot nieuwe ontplooiing gebracht worden en het in den volksbodem gewortelde, een nieuwen tijd van beschaving inleiden, dat zich ook eenmaal losmaakt van de idylle. Het doel van het „hulpwerk beeldende kunst", dat door den Nederlandschen Volksdienst in samenwerking met de Nederlandsche Cultuur kamer in het leven geroepen werd. is. om de taak van den ijverlgen begaafden kunstenaar te verlichten en hem door het tentoonstellen en verkoopen van zijn werken te helpen, hern in zakelijk en materieel opzicht de leiding te geven, die hij noodig heeft om zich met zijn geheele kracht te zetten aan zb'n scheppenden arbeid. Zijn doel kan er nooit in bestaan aan oribegaafden levensaalmoezen uit te deelen, maar wel ter voleinding van de groote cultu- reele opgaven van den kunstenaar de voor waarden om te slagen te verschaffen en de middelen om zich aan zijn werk te kuhnen wijden. Daar deze maatregel in laatste conse quentie weer aan het'geheele volk ten goede komt. behoort het hulpwerk tot de taak van den Nederlandschen Volksdienst als de organi satie voor volksche welvaart. Door middel van de Nederlandsche Cultuur kamer wordt aan alle kunstscheppers de op roep gericht om met hun werken aan een groot-opgezette openingstentoonstelling van het „hulpwerk beeldende kunst" in het Rijksmuseum te Amsterdam in de maand Juli deel te nemen. De keuze der werken wordt enkel en alleen beoordeeld naar de vraag of de kunstwerken beantwoorden aan de ware behoeften van het volk. Evenals de inrichtingen en maatregelen1 van den Volksdienst dienstig zfjn aan de ver sterking, het gezond houden en de welvaart van het volk, moeten ook de kunstwerken in deze instellingen met den volksaard nauw ver want zijn. Daarom heeft de N.S.V. reeds be sloten voor de in te richten tehuizen een be drag van f. 50.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van kunstwerken en de Neder landsche Volksdienst zal in het kader van den uitbouw zijner inrichtingen ter verzorging van de bevolking eveneens aanzienlijk deelnemen aan het verstrekken van opdrachten. Daaren boven echter, zal de Volksdienst bij openbare inrichtingen, bij bedrijven en afzonderlijke per sonen propagandistisch optreden om eenerzijds de kunstenaars hulp te bieden en anderzijds aan het volk werkelijke waarden te doen toekomen. Een nauwgezette controle der prijzen zal ver hinderen, dat overvraging plaats heeft en een ongerechtvaardigde conjunctuur ontstaat. De Volksdienst geeft aan den kunstenaar echter de waarborg, dat hij niet met de kosten der tentoonstelling belast wordt en de opbrengst der verkochte kunstwerken onverkort uitbetaald krijgt. Hij behoeft derhalve geen procenten voor de verkoopsbemiddeling te betalen. Nog hooger dan de materieele hulp is de ideëele rijde van het „hulpwerk beeldende kunst" aan te slaan, omdat het immers aan den ijverlgen kunste naar, die waard is om voortgeholpen te worden, de gelegenheid geeft, de erkenning van het volk direct te verwerven, want het hulpwerk zal als blijvende instelling van den Nederlandschen Volksdienst blijven bestaan en zichzelf voort durend aanvullen door den toestroom van nieuwe werken en nieuwe talenten. Na de ten toonstelling in Amsterdam staan verdere ten toonstellingen in de grootere Nederlandsche steden op het programma en zal misschien later de samenvatting van het Nederlandsche kunst scheppen ook zijn weg vinden naar andere steden der Germaansche ruimte. Onwrikbaar echter staat de Volksdienst op het standpunt, van het zichzelf helpen in de erkenning, dat niemand meer van de gemeen schap kan vorderen, dan hijzelf bereid is voor de gemeenschap te geven. Het „hulpwerk beel- dende kunst" geeft de kunstenaars door de door hen geëngageerde tentoonstellingen de moge lijkheid, zichzelf door hun eigen prestaties en arbeid voort te helpen. Het succes en de erken ning wordt echter slechts verworven door kunde en vlijt. In plaats van speculanten en con junctuurridders zal voortaan het volk weer zelf tot opdrachtgever voor het kunstscheppen, voor die kunstenaars worden, die levens- en daar mee volksverwante werken scheppen. Met het streven, om deze ontwikkeling te be vorderen. den kunstenaars te helpen, het volk te dienen, begint het „hulpwerk beeldende kunst" zijn taak. van heden- en morgenavond 22.04 uur tot resp. morgen en Maandagochtend 5.19 uur De maan kwam vanmiddag op om 12 uur en gaat vannacht te 1.33 uur onder; morgen komt de maan op te 13.09 uur, waarna zü Zondag nacht om 1.57 uur weer ondergaat; het is dan Eerste Kwartier. Van Woensdag as. 24 Juni. 9 uur voorm. af zijn aan ons Bureau de laatste 3 deelen van onzen Wereldatlas (deelen 22, 23, 24) alsmede de index verkrijgbaar. De prijs bedraagt, afgehaald aan ons Bureau, f. 0.47. Franco thuis (uitsluitend na vooruitbetaling) kosten deze laatste drie deelen plus de index te zamen f. 0.59 (Giro rekening No. 57055). DE DIRECTIE. g K.USI/CU UC4U ld de index te z 4 rekening No. 5 '•www VEESMOKKELAARS BETRAPT TE ZWOLLE. Controleurs in algemeenen dienst hebben eer- gisternacht smokkelaars van vee op heeterdaad betrapt, toen zij bezig waren vijf koeien met de pont aan het Katerveer naar de Geldersche zijde te brengen. Het was bekend, dat er reeds eerder transporten vee naar de omgeving van Wezep waren gebracht, waar de koeien waren geslacht en het vleesch in den clandestienen handel was gebracht. Eergisternacht zou er weer een dergelijk transport geschieden. Ambte naren van den C.C.D. stelden zich verdekt op en van hun hinderlaag uit constateerden zij, dat vijf jonge koeien, die van de Steenwijker markt waren aangevoerd, In een stal bij het Katerveer werden ondergebracht. Toen de laatste pont, om goed. halftwaalf. haar lading had afgezet, kwam een der veerknechts de smokkelaars waarschu wen, dat ze over konden varen. Nauwelijks wa ren de koeien echter op de pont geleid, of de controleurs kwamen voor den dag en namen het vee in beslag, terwijl ze proces-verbaal op maakten tegen de geleiders en tegen de veer knechts, die hun medewerking v.erleenden bij de overvaart. Het geheele complot, waarbij naar schatting vijftien personen zijn betrokken, zit thans in den val. rekening 432100 t. n. verzorgingsfonds Vrijwil ligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. EEN NIEUW MUSEUM IN UTRECHT? Er bestaan plannen en deze schijnen naar men ons mededeelt binnenkort verwezenlijkt te worden, om In Utrecht te geraken tot een nieuw museum, waarin waardevolle verzame lingen uit de optiek en uit de goud- en zilver- incustrie zullen worden saamgebracht. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat er een zeer groote kans bestaat, dat de vakschool voor goud- en zilversmeden en horlogemakers, welke thans nog te Schoonhoven gevestigd is, naar Utrecht zal worden overgeplaatst. Het bestuur van den bond van horlogemakers is evenzeer van meening, dat een verplaatsing van deze school naar Utrecht gewenscht is. Mocht deze vakschool inderdaad naar de Domstad komen, dan is er alle aanleiding om het mu seum van tijdmeetkunde, dat thans te Amster dam gevestigd is, te combineeren met het museum van den waarborg van goud en zilver, dat al jaren is ondergebracht in een pand aan het Janskerkhof te Utrecht. VERSPREIDE BERICHTEN. Met toepassing van artikel 52 der wet op het notarisambt is aan T. P. J. Hoppe eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van nota ris te Delft. Luxor-Theater. Een zeer uitvoerig program ma deze week! Allereerst is het Lily Bouwmees ter, die de aandacht vraagt in de film „Pygma lion", de bekende en amusante geschiedenis van een Amsterdamsch bloemenmeisje dat om haar buitengewoon onwelluidende uitspraak door een spraakleeraar in huis wordt genomen. Met een vriend wedt hij dat hij in drie maanden een dame van haar maken zalLily Bouwmees ter en Johan de Meester dragen het succes van deze aardige Hollandsche film, terwijl ook Ver kade met eere mag worden genoemd. Na de pauze volgt in Luxor het zeer toegejuichte op treden van het orkest van Klaas van Beeck, zoomede van Wilco, den „elastieken man". Er was veel applaus! Trianon-Theater. De groote veldtocht In het Oosten, die een jaar geleden werd ingezet over een front van ruim 2400 K.M., heeft de geregelde bioscoopbezoeker kunnen volgen in de wekelijksche journals. Thans brengt Trianon de samenvatting van de meest indrukwekkende op namen. w.o. vele, die men tot nu toe niet zag, welke van dezen gigantischen strijd werden ver vaardigd, onder den titel „De Veldtocht ln het Oosten". Deze interessante documentaire film geeft dus thans een systematisch beeld van het verloop der operaties in het eerste halve jaar. Ongetwijfeld is dit spannend filmisch verslag van den omvangrijksten veldtocht uit de we reldgeschiedenis waard in breeden kring gezien te worden! Rex-Theater. De film „Vluchtelingen" waarover wij indertijd uitvoerig schreven geeft een beeld van de groote ontberingen, die de vluchtende Wolga Duitschers in 1928 in Rus land moesten doormaken. Velen waren genood zaakt, nadat zij duizenden kilometers geloopen hadden, den strijd in verband met gebrek aan water, op te geven. Enkelen echter wisten, na véél ellende, gelukkig hun doei te bereiken. Een uiterst boeiende film, waarin Hans Albers en Kiithe von Nagy de hoofdrollen vervullen. Casino-Theater. „Een stem uit den aether" behandelt de uitzending van een „Wunschkon- zert". Daaromheen is een liefdesgeschiedenis gesponnen, die ontijdig geëindigd ware, als dit „Wunschkonzert" er niet geweest zou zijn. De medewerkenden aan deze spannende en amu sante film zijn o.a. Ilse Werner, Carl Raddatz. Marika Rökk, Heinz Rühmann en Paul Hör- biger. Lido-Theater. „Alles voor Gloria" is de eenigszins verwarde geschiedenis over het en- gageeren van een beroemd zangersduo door een gramofoonmaatschappij, waarin de liefde tus schen de bedrijfsleidster en haar assistent, een nieuwe schlager en een merkwaardige uitvin ding een groote rol spelen. Er zijn verschillende geestige momenten en vooral Leo Slezak ziet men daarin gaarne. Het natuurschoon van het fraaie ïtaliaansche Capri verhoogt de aantrek kelijkheid! Natuurliefhebbers kunnen voorts hun hart ophalen aan het prachtige filmpje „Stemmen in 't riet". Th. J. Hannema. De Nederlandsche Volksdienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit u aan als lid.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1