VRIJDAG 19 JUNI 1942 No. 25221 Sterkste fort van Sebastopol genomen Moordenaars van Heydrich gevonden 83ste Jaargang Voortzetting succes in Noord-Afrika Duifsch Weermachtsbericht Churchill in de Vereenigde Staten Bekanntmachung Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag Bij arrestatie in Praag doodgeschoten BINNENLAND De nieuwe bonnen Bon „321 algemeen" voor gort Nederlandsche Arbeidsfront GEMENGD NIEUWS Verduisteren: Kolonisatie in het Oosten ^UN/TINUTTCRE^ Het Duitsche Theater in Nederland stelt zich voor STADSNIEUWS Ned. Herv. Gemeente LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 2o04l (2 Utnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het opperbével van de Weermacht maakte gisteren bekend: In den strijd om Sebastopol hebben afdee- lingen infanterie in hevige gevechten van man tegen man de voornaamste bolwerken in het Noordelijke deel van het zwaar versterkte vestingstelsel, waaronder de stelling Maxim Gorki, het modernste en sterkste fort van de geheelc vesting, stormenderhand veroverd. Daarmede werd de aanval in dezen frontsec tor vooruitgeschove tot op 3 K.M. van den haveningang der vesting. Aan het Zuidelijke front van de vesting wer den de bolsjewieken ondanks hardnekkigen te genstand door Duitsche en Roemeensche troe pen uit belangrijke hooggelegen stellingen ver dreven. In het havengebied werden opslag plaatsen van materiaal en voertuigen voor den aanvoer van den vijand door luchtaanvallen vernietigd. In den centralen sector van het Oostelijk front werd de strijd tegen verspreide vijande lijke troepen in het achterwaartsche frontgebied voortgezet. Aan het front van de Wolchof mislukten ook gisteren hevige vijandelijke aanvallen. In de ha ven van Moermansk bestrede duikbommen werpers vijandelijke schepen voor den aanvoer. Jagers, die de duikbommenwerpers escorteerden, schoten hierbij 11 vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In Noord-Afrika is het Britsche leger in twee deèlen uiteengedreven. Een deel heeft zich teruggetrokken naar Tobroek. Sterke Duitsche pantserformatics zetten de in de richting Bardia vluchtende vijandelijke strijd krachten achterna. In het Zuidelijke voorter rein van de vesting Tobroek werden Britsche steunpunten en eenige woestijnforten ingeno men. Formaties der Duitsche en Italiaansche luchtmacht berokkenen den tenigtrekkenden Britschen colonnes zware verliezen aan mcn- schen en materiaal. Aan de vernietiging van het Britsche con- vooi in het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee heeft een Duitsche flottielje mo- tortorpedobooten onder bevel van haar flottiel jechef, den luitenant ter zee 1ste klasse Kem- nade, deelgenomen. De flottielje torpedeerde 2 Britsche kruisers, waarvan één kruiser door 2 torpedo's getroffen werd en waarschijnlijk ge zonken is. Reeds bij vroegere ondernemingen voor de kust van Libye brachten Duitsche motortorpe- dobooten een torpedojager, een escortevaartuig, een duikboot jager en 15.000 ton scheepsruimte voor de ravitailleering tot zinken. Op den Atlantischen Oceaan vielen Duitsche duikbooten, zooals in een extrabericht is be ken 1 gemaakt, krachtig beschermde convooien aan en brachten 7 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 34.000 ton tot zinken. Een an der schip werd door torpedotreffers zwaar be schadigd. Voorts werden in de Caraibische Zee ondanks sterken Amerikaanschen afweer 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 ton vernietigd. Daarmede verloor de vij andelijke koopvaardijscheepsruimte weer 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 b.r.t. t In de wateren om Engeland bracht de lucht macht in den afgeloopen nacht 2 schepen met een gezamenlijken inhoud van 5000 ton tot zin ken. Drie andere vrachtbooten werden door bomtreffers beschadigd. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 3 tot 16 Juni 307 vliegtuigen, waarvan 137 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 71 eigen vliegtui gen verloren. Bij den strijd voor Sebastopol hebben zich de compagniechefs in een regiment infanterie, eerste luitenant Schirner en luitenant Paersch- mann, door bijzondere dapperheid onderschei den De eerste luitenant Marseille schoot in N. Afrika binnen 24 uur tijds 10 vijandelijke vlieg tuigen omlaag, en verhoogde daarmede het aantal zijner overwinningen in de lucht tot 101. De duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee 1ste klasse Mohr, Topp, Witte en von Rosenstiel en van den luitenant tér zee 2de klasse Ites hebben zich bij de bestrijding van de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart bij zonder onderscheiden. Luitenant Strelow, Flugzeugführer in een Jachteskader, die onderscheiden is met het Eikenloof van het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Als overwinnaar in 68 luchtge vechten behoorde deze pas 20 jaar oude dap pere officier tot de meest op den voorgrond tre dende jachtvliegers. MAXIMUM PRESTATIES BIJ ZWARE WORSTELING. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weer macht inzake het reeds gemelde succes van de Duitsch-Itallaansche troepen in Noord-Afrika nog meedeelt, stiet na de verovering van Bir Hacheim de vanuit het Zuiden op de diepe flank van de Gazala-stelling gevoerde aanval der Spiltroepen in het gebied ten Westen van Tobroek op de troepen van een Britsch leger corps. In hevige gevechten werden tot en met 14 Juni de pantserformaties van dit corps ten Zuiden en ten Westen van Acroma verslagen, zoodat de 'Duitsch-Italiaansche troepen voorbij de Via Balbla de kust konden bereiken. Bij de volgende gevechten in het gebied van Acroma en bij den afweer van de doorbraakpogingen van afgesneden vijandelijke strijdkrachten wer den, behalve Britsche pantserformaties, het gros van een Zuid-Afrikaansche brigade vernietigd en een Britsche divisie, alsmede een andere Zuid-Afrikaansche divisie krachtig afgeslagen. Uit de nederlaag van deze Britsche en Zuid- Afrikaansche formaties in het gebied van El AdemGazala zijn de in het Weermachtbericht van Woensdag opgesomde cijfers aan gevan genen en buit afkomstig. In de zware worsteling om de Gazala-stelling moesten door de Spiltroepen maximumpresta ties worden verricht, daar zij al strijdende een gebied van 1400 vierkante K.M. moesten door kruisen, dat door sterk uitgebreide mijnenvelden en door zware versterkingen tot een sterk ves tingachtig verdedigingsstelsel was gemaakt. Het in den strijd tegen de verbitterd strij dende Britten en Zuid-Afrikaners behaalde succes schiep de voorwaarden voor nieuwe aan vallen in Oostelijke richting. Zoo konden Duit sche pantsertroepen reeds op 16 Juni bij de gevechten in het voorterrein van een andere woestijnvesting, in weerwil van hevige vijan delijke aanvallen door bommenwerpers en laagvliegende vliegtuigen enkele hevig omstre den steunpunten veroveren. De luchtmacht steunde de naar het Noorden en Oosten opruk kende troepen van de Spilmogendheden door onophoudelijke aanvallen *van gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke voertuigcolonnes, kuststellingen, tentenkampen en ravitailleeringsplaatsen. Torpedovliegtuigen volgden de gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers op. In scheervluchten voltooiden zij het vernietigingswerk. Talrijke vijandelijke pantserwagens en gepantserde verkenningswa gens bleven te zamen met de door bommen in brand gevlogen auto's als wrakken in de woestijn staan. De ravitailleering voor de Britten, die zich taai verdedigden, werd bij deze aanvallen voor het grootste deel vernietigd, niettegenstaande deze aanvallen uitgevoerd moesten worden bij de slechte weersomstandigheden en hevige zandstormen. Tijdens de beslissende gevechten te land heroverden de jagers de superioriteit in de lucht. Tevergeefs trachtten de Britten de Duitsche aanvallen door hevige luchtaanvallen van sterke formaties vliegtuigen te belemmeren. Steeds weer leed de vijand zware verliezen. Al leen in de laatste 4 dagen werden tijdens den slag in Noord-Afrika 54 Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers in luchtgevechten neer geschoten. (D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst in een extrabericht meldt, is te Londen officieel me degedeeld, dat minister-president Churchill in de Vereenigde Staten is aangekomen, in gezel schap van sir Alan Brooke, chef van den ge- neralen staf van het Britsche rijk en generaal- majoor Ismay, secretaris van den chef -van het staf comité. Uit Washington meldt de Britsche berichten dienst. dat het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Churchill zich wederom in de Vereenigde Staten bevindt om onverwijld met Roosevelt be- MUSTERUNG DER GEBURTSJAHRGAENGE 1906 UND 1907. Alle maennlichen Reichsdeutschen der Geburts- jahrgaenge 1906 und 1907 haben sich zur Mus- terung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Suedholland und See- land bei der Wehrmachtkommandantur den Haag, Lange Voorhout 38: am 29.6.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 30.6.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-Z. b) Aus der Provinz Nordholland: in Amster dam-O., Schule, Iepenweg 13: am 1.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 2.7.42 vorm. 8 uhr 30 die "Buchstaben N-Z. c) aus den Provinzen Friesland. Groningen, Drenthe und Overijssel b/d Wehrmachtkotn- mandantur Zwolle, Rojensingel 13: am 3.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 4.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-Z. d) aus dem Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant bei der Ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2: am 6,7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-M. am 7.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N—Z. e) aas der Provinz Limburg bei der Wehr- machtskommandantur Maastricht, Vrijthof 46: am 8.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben A-F. am 9.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben G-M. am 10.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben N-R. am 11.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buchstaben S-Z. Die Meldepflichtigen haben militaerische und sonstige Ausweispapiere und 2 Passbilder groesse 37 x 52 mm. in buergerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentraeger das Brillenrezept mltzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurueckerstattèt. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Alleen al een verblijf in een van de vele Duit sche bergstreken, welke rijk aan natuurschoon zijn, waar tevens zeer vaak belangrijke fabrieks complexen verrezen zijn, verschaft een prach tige levenservaring aan de Nederlandsche meis jes, die in Duitschland werk gevonden hebben. Men kent de vele prachtige Duitsche natuur-, streken van foto's van kennissen, uit boeken en van de film. Vroeger konden alleen rijkelui van dit natuurgenot profiteeren. De thans in Duitschland werkende. Nederlandsche meisjes profiteeren niet alleen rijkelijk van dit. genot, doch worden bovendien voor haai' arbeid in de fabrieken nog dik betaald ook. Welke nieuwe indrukken hebben niet tal van Nederlandsche meisjes, die werk in Duitschland aanvaard hebben, opgedaan! Vele meisjes von den werk in groote steden als Berlijn, Leipzig, Dresden, "Breslau. Andeven kwamen in Weenen, Stuttgart of München. „Kraft durch Freudé", de werkgemeenschap van het Duitsche Arbeidsfront, organiseert in den vrijen tijd ontspanningsreizen, zobdat men onder deskundige leiding tal van nieuwe in drukken verzamelen kan. Door zijn groote uitgestrektheid biedt het Groot-Duitsche Rijk als aangename omgeving voor degenen, die bij de arbeidsbeurzen werk zoeken, een ruime keus. sprekingen te voeren over de vraag, hoe de oorlog gevoerd en „gewonnen" kan worden. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft Churchill onmiddellijk na zijn aankomst te Washington besprekingen met Roosevelt ge voerd. Naar te Washington gezegd wordt, moet de onverwachte reis van Churchill in verband worden gebracht met den toestand, ontstaan door het groote gebrek aan scheepsruimte en de laatste militaire gebeurtenissen. Naar de Britsche berichtendienst nog meldt, was het bericht van Churchills reis naar de Vereenigde Staten een volkomen verrassing. Slechts de hoogste officieren en de leden van het kabinet waren op de hoogte. Dinsdag nog was Churchill door den koning in audiëntie ontvangen. De secretaris van Roosevelt. Early verklaarde, dat. van Roosevelt en Churchill deze week geen verklaringen djn te verwachten. (DJ73.). Officieel wordt uit Praag aan het D.N.B. medegedeeld: De moordenaars van den plaatsvervangendcn Rijksprotector S.S.-Obergruppenführer en generaal der politie, Heydrich, zijn in de ochtenduren van den 18en Juni na een uitgebreid onderzoek door de staatspolitie te Praag, in een kerk aldaar, waar zij geruimen tijd een schuilplaats hadden gevonden, opgespoord en bij de arrestatie doodgeschoten. Tevens is het daarbij gelukt hun naaste medeplichtigen onschadelijk te maken. Alle betrokkenen zijn Tsjechen, die door Britsche vliegtuigen tot de uitvoering van den aanslag in het Pro tectoraat zijn afgezet. Voor het koopen van de gebruikelijke hoe veelheden brood en vleesch zijn voor de volgende week de .bonnummers 32 geldig verklaard. Voorts zijn van de tabakskaart geldig ver klaard de nummers 38 en 39 voor de ge bruikelijke rantsoenen. Daarnaast zijn voor de periode van 21 tot en met 27 Juni aan gewezen voor bijzondere rantsoenen de bonnen R2 van de tabakskaart voor sigaren en R2 van de sigarettenkaart voor siga retten. Gedurende het tijdvak van 20 Juni tot en met 11 Juli a.s. geven de met „algemeen 321" gemerkte bonnen recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout. DE VROEGE AARDAPPELEN. Ten hoogste 7 en 11 cent per K.G. In een officieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd de prijzen be kend, welke ten hoogste aan den consument voorvroege aardappelen in rekening gebracht mogen worden in het tijdvak van 20 Juni tot en met 11 Juli. De prijs bedraagt voor de kleine sorteermg 7 cent per K.G. en voor de groote sorteering de officieele publicatie geeft de maten aan 11 cent per K,G. Deze prijzen mogen verhoogd worden met 1 cent per K.G. voor thuisbezorgen en 1 cent per K.G. voor schrappen, waarbij de weging dient'te geschieden vóór het schrappeji. VOOR DEN BOTERHANDEL GELDEN THANS NIEUWE VOORSCHRIFTEN. De onderbedrijfsorganisatie voor zuivel heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke allen, die zich met den handel in boter bezig houden, verplicht zijn bij het betrekken en den afzet van boter bepaalde voorschriften in acht te nemen. O.a. is de bepaling opgenomen, dat de kleinhandelaren bij het betrekken der boter het aantal leveranciers zooveel mogelijk moeten beperken, terwijl ten aanzien van het vervoer rekening moet worden gehouden met het alge meen economisch belang. De onderbedrijfs-or- ganisatie is voorts gerechtigd om aan kleinhan delaren voor te schrijven van welke leveran ciers zij boter mogen betrekken. Kleinhandela ren dienen ernaar te streven de boter regelma tig van één zelfden leverancier (b.v. één groot handelaar, één grossier of één boterfabrikant) te betrekken. DAAR IS DE POST. De brievenbus klept, een plof in het kastje of op de deurmat, daar is de post. U vraagt naar de post. U verlangt naar de post, die u nieuws brengt. U kunt zich uw leven niet meer voorstellen zonder post. Maar dan begrijpt u ook wat het voor onze mannen in het Oosten moet zijn, wanneer de veldpost de pakketten uit Holland brengt. Pak ketten met boeken en tijdschriften, met ver snaperingen en nuttige geschenken, met be richten uit het vaderland. Landgenooten. onze mannen verdienen het dubbel en dwars, dat wfj er voor zorgen, dat zij geregeld him pak ketten ontvangen. Stort u dus ook geregeld uw bijdrage op girorekening 432100 t. n. verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. De centrale persdienst van het NAT1, meldt: De rijksdienst voor de werkverruiming heeft de volgende regeling getroffen: In tegenstelling tot vorige jaren zal dit jaar niet tot beperking van de werkverruiming wor den overgegaan, met dien verstande, dat de verplichting tot het aanvaarden van passend werk in het vrije bedrijf, onverminderd blijft bestaan. Met betrekking tot de steunverleening is ech ter bepaald, dat de steunregeling met ingang van 22 Juni a.s. is gesloten voor allen die zijn goedgekeurd voor werk in de werkverruiming. Voor afgekeurden, gedeeltelijk werkloozen en bijzondere gevallen, waarover met den rijks dienst voor de werkverruiming overleg is ge pleegd, blijft de steunregeling geopend. Voor gemeenten, die door het sluiten van de steunregeling ten gevolge van vervoersmoeilijk- heden of gebrek aan werkverruimingsobjecten in moeilijkheden zouden geraken, zijn plaatsen in een werkkamp, zoowel voor normaal als licht werk, beschikbaar, STUDEERENDEN IN DE DUITSCHE TAAL. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft een bedrag van f. 20.000 beschikbaar gesteld voor beurzen ten behoeve van studeerenden in de Duitsche taal. Zij die, hetzij voor een academischen graad, hetzij voor een akte MG. of L.O. in die taal studeeren of willen gaan studeeren en meenen, voor zooda nige beurs in aanmerking te komen, gelieven zich schriftelijk aan te melden bij genoemd de partement. af deeling VJH.M.O. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer J. de Zeeuw is op zijn verzoek, met ingang van 20 Juni, als burgemeester van Heinenoord eervol ontslagen. PAP VAN CALCIUMARSENAAT GEMAAKT. Bij een familie te Sfchinveld (Limburg) heeft zich een ernstig vergiftigingsverschijnsel voor gedaan. Bij de familie D. was een zak calciumar senaat voor de aardappelbespuiting aangeko men dien de vader op zolder had gezet, zonder den overigen familieleden iets te zeggen. Bij het bereiden van pap zag de dochter 's avonds het pakje calciumarsenaat voor meel aan en maak te er een papje van. Aanvankelijk merkte men bij het gebruiken niets van het vergif, totdat een oudere dochter, na ongeveer een half bord pap te hebben gegeten, onwel werd. Vader D. had intusschen al een heel bord gegeten en ook de zoon en de tweede dochter hadden een aanzien lijke hoeveelheid op. Alleen de moeder had slechts een paar lepels verorberd, terwijl de be- reldster van de pap, die nog in de keuken bezig was, er nog heelemaal niets van gegeten had. Bij allen, die van de gevaarlijke pap gegeten hadden, deden zich weldra vergiftigingsver schijnselen voor en na medische hulp te hebben ingeroepen, werden zij onmiddellijk naar het St. Joseph ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De vader is er het ergst aan toe, de andere fa milieleden maken het naar omstandigheden re delijk wel. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Gistermiddag had op den Zutphensche straat weg te Velp (G.) een ernstig ongeluk plaats. De zestienjarige wielrijder F. van Zwam uit Velp reed op het rijwielpad en stak plotseling den straatweg over om zich naar een boerderij te begeven. Hij lette niet op het verkeer en werd overreden door een bus van de Geldersche tram, die met haar gewone vaart in de richting Velp reed. Van Zwam werd weggeslingerd en kreeg een zware hersenschudding. Hij is naar het zie kenhuis te Velp overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. De bus werd licht beschadigd, het rijwiel vernield. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Komende uit de autobus, die van het Kater- veer naar het station Zwolle rijdt, wilde mej. N. geb. S., uit Kampen, den weg schuin over steken, naar de Nieuwg Havenbrug. Van die zijde kwam een vrachtauto bestuurd door J. K. uit Dalfsen. Er was voldoende ruimte om te passeeren, doch waarschijnlijk is. mej. N. ze nuwachtig geworden toen de chauffeur een waarschuwingssignaal liet hooren. Zij liep terug en kwam voor het achterwiel te vallen, waarbij zij zoodanig werd gewond, dat ze kort na het ongeval is overleden. van hedenavond 22.03 uur tot morgenochtend 5.19 uur De maan kwam heden op te 10.53 uur en gaat vannacht te 1.07 uur weer onder. 1~*\ E Eurofceesche landen hebben na den Y I oorlog een groote taak te vervullen, een J—taak, welke ook voor een belangrijk deel in Europa zelf ligt. Voor den oorlog golden de koloniale aspiraties uitsluitend andere wereld- deelen, doch thans zal ook de kolonisatie van de gebieden in het Oosten ter hand worden ge nomen. Reeds in vroeger eeuwen hebben de Europeesche landen hun cultureele taak in de Oostelijke gebieden vervuld. De komende kolo nisatie van Nederland in Oost-Europa moet niet gezien worden als een compensatie voor de uitschakeling van de Nederlandsche gebieden buiten Europa. Het Nederlandsche geboorteover schot, dat 100.000 zielen per jaar bedraagt, ls van dien aard dat in de laatste jaren een over bevolking is ontstaan, die in het eigen, land on mogelijk tot durende productiviteit kan worden gebracht. De oprichting van de Nederlandsche Oost compagnie moet beschouwd worden als het be gin van de daadwerkelijke kolonisatie van het Oosten. Ook in andere bezette gebieden is het kolonisatievraagstuk in studie genomen, doch heeft nog niet, zooals in Nederland, definitief tot de oprichting van een compagnie geleid. In de oprichting van de Nederlandsche Oostcom pagnie kan allereerst een handhaving der Ne derlandsche traditie op kolonisatorisch gebied worden gezien. Onze havensteden begrijpen ten volle welke groote belangen er in het Oos ten liggen. Vooral de Nederlandsche handel zal voor een belangrijk deel bij deze kolonisatie worden betrokken. Ook de Nederlandsche scheepvaartmaatschap pijen vinden hier een uitnemend arbeidsveld. Enkele Duitsche maatschappijen, die evenals de Nederlandsche te Amsterdam en Rotterdam een deel van de normale werkzaamheid hebben moe ten stopzetten, hebben in de Baltische landen reeds op eigen initiatief zich een rol toebedeeld. De steden Bremen en Hamburg hebben zich direct in deze steden geïnteresseerd. Het aantal Nederlanders, dat in het Oosten kan worden ingeschakeld, zal groot zijn. Het betreft hier niet alleen boeren, doch ook op het gebied van industrie, handel, geldwereld, e.a. zal emplooi te vinden zijn. De Nederlandsche Oostcompagnie begint haar aanvangsarbeid met een kapitaal van 2 bis mll- lioen gulden, doch daarnaast moet er direct aan herinnerd worden, dat het hier natuurlijk niet gaat om kapitaalsinvestatie, maar om den ar beid in de te ontginnen gebieden. Het hoofddoel is den bodem met zijn groote rijkdommen, welke door de bevolking niet kunnen worden geëxploi teerd, voor het continent open te stellen. Het is te begrijpen, dat hiermede een arbeid voor vele millioenen In Europa is gemoeid en voor hen een blijvend bestaan in de Oostelijke gebieden is verzekerd. Voor Europa is dit gebied een land met onbe grensde mogelijkheden, waar in de allereerste plaats de Nederlanders hun taak als kolonisa tors ten voorbeeld van geheel het continent kunnen vervullen. RADIOUITZENDING MET LEDEN DER OPERA VOOR DEN HILVERSUMSCHEN ZENDER. Met een buitengewoon gevarieerd artistiek programma treedt het Duitsche Theater in Ne derland. dat op het oogenblik wordt gevormd, in een radiouitzending van Hilversum Woensdag 24 Juni a.s. des avonds van kwart over zeven tot tien minuten over half negen voor de eerste maal voor het publiek. Meerendeels uit het voor het komende seizoen vastgestelde programma zal een aantal leden van de opera aria's, duetten, terzetten en een kwartet uitvoeren. In deze uit zending waarvan de muzikale leiding in handen is van Wilhelm Franzen, tot dusver verbonden aan de Stüdtlsche Buehne te Freiburg, zullen de volgende artlsten zich voorstellen. Gabriel Lanko met den proloog uit „Bajazzo". Lanko komt na zijn optreden in verschillende theaters te Berlijn thans als heldenbariton van het Grenzlandtheater te Konstanz. Trude Sorge, die de party der jonge dramatlca en als mezzo sopraan optreedt hetzelfde genre, dat zij in haar vroegeren werkkring in de Stedelijke Schouwburg te Bonn beoefende zal zingen de aria „Nur der Schönheit welhte ich meln leben" uit de Tosca van Puccini. Uit de opera van Smetana „Die verkaufte Braut" zingen Tyche Turlitakl en An ton Lehmbach het duet „Mit der Mutter sank zu Grabe" Tyche Turli takl is in Smyrna geboren. Na de muziekstudie te Weenen voerden engagementen en groote con certreizen haar over Berlijn, Frankfort. Leipzig en Breslau weer terug naar de Volksopera te Weenen, vanwaar zij thans als mezzo-sopraan en lyrische zangeres naar het Duitsche Theater in Nederland komt. Anton Lehmbach, een geboren Rijnlander, is aan vele radioluisteraars bekend uit de rijkszen- ders Keulen en Frankfort. Van hein hooren wij ook de aria „Dies Bildnls is bezaubernd schön" uit de Zauberflöte van Mozart. Anton Lehm bach is als operette-tenor aan het Duitsche Theater ln Nederland verbonden. Stefan Iwelja, die door de Stedelijke Schouw burg te Brünn geëngageerd ls voor de party van den Italïaanschen tenor, zingt uit La Bohème „Wie elskalt 1st dies H&ndchen". Uit de Rlgoletto van Verdl wordt door Jeanette Wenzel, Hlldegard Jachnow, Stefan Iwelja en Gabriel Lanko gezongen het kwartet uit het vierde bedrijf. Als solisten hooren wij Hildegard JachnoNv, die door den Stedelijken Schouwburg v. Chemnitz geëngageerd werd voor het Duitsche Theater als altzangeres, in de aria „Ach. ich habe sie verlo ren", uit de opera van von Gluck „Orpheus en Eurydice". Jeanette Wenzel en Kammersanger Fritz Harlan zingen uit Mozarts Don Giovanni: „Reich mlr die Hand. meln Leben". Bovendien zingt Kammersftnger Harlan, die als lyrische bariton van het staatstheater te Karlsruhe komt, het „Lied an den Abendstern" uit de opera Tannhauser van Richard Wagner. Van Hermann Uhde van de staatsopera Mün chen, die eerst als gast, later als vaste medewer ker aan het Duitsche Theater zal zijn verbonden en wel als bas-bariton, hooren wij de aria „O meln Palermo" uit „die Sizllianische Vesper" van Verdl en de groote aria van Philippo „Sie hat mich nle gellebt" uit de Don Carlos van den zelfden componist. Het program, dat met zlln veelzijdigheid voor elkeen iets wil brengen, wordt besloten met het terzet uit de Rosenkavaller van Richard Strauss, gezongen door Tyche Turlitakl. Hlldegard Jach now en Jeannette Wenzel. Bovendien zal nog Heinz Rolwes, de eerste concertmeester van het Duitsche Theater, die tot dusver als leeraar aan het conservatorium te Keulen werkzaam was. de Capriccio voor viool en orkest van Paganinl spe len. TIJDSCHRIFTEN Volk en Bodem Het Junl-nummer van het maandblad „Volk en Bodem", verzorgd door de afdeeling voorlich ting van den Nederlandschen Landstand, bevat ook deze maand weer een' reeks artikelen over vraagstukken van het boerenleven. De 17 artike len zijn meerendeels met foto's geïllustreerd. DB. K. H. BOERSEMA BENOEMD TOT HULPPREDIKEK. De korkeraad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede heeft dr. K. H. Boersema, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk en thans voor ganger bij de Ver. van VrtJz. Hervormden al hier, benoemd tot hulpprediker. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De examens afgenomen door de Onderwijs- Centrale van den Christelijken Middenstands hond zijn gisteren voortgezet. Opgeroepen 90 candidaten. Geslaagd zijn de heeren N, J. Reedijk, Voor schoten, N. Chr. Reizevoort, J. J. Remmerswaal, Katwijk, mej. M. T. Rldderikhoff, J. B. van J Riet, Alphen a/d. Rijn, J. Rietdijk, Leimui- den, K. Rietkerk, H. Rigtering, Nieuwkoop M. Ripping, Leiderdorp, Fl. W. Roodenburg, Noord- wijk/Zee, F. J. Roosen, C. van Rooyen, Noord- wijk-aan-Zee, J. van Rooyen, Noordwijk B. P M. Rosdorff en C, A. M, Rosdorff N Ruygrok, Sassenheim, J. j. Schakenbos, Warmond, C. van Scherpenzeel, Al phen a/d. Rijn, D. Schone veld, Rijnsburg, mej. N. Schoonhoven, Alphen a/d. Rijn, K. Schouten, Haarlem, mej. L. Schouten, Alphen a/d. Rijn, J. M. Silvester H. Slegtenhorst, D. W. Slot boom, Wassenaar, J. Smittenaar, A. Snel, Lei derdorp, mej. M. C. Soeteman, Katwijk Zee, D. C. Spek, Alphen a/d. Rijn, mej. J. Ch. Stam, Haarlem, L. J. van der Stap, Den Haag P Stronkhorst, Oegstgeest, Joh. Teeuwen, Hoofd dorp, mej. A. Terpstra, Den Haag; W. Theil, Wassenaar, mej. A. M, van Tol, Katwijk a/d. Rijn, J. van Tol, Wassenaar, A. N. de Tombe, K. van Tongeren, Katwijk-aan-Zee, L. Trimp, Boskoop, P. A. Turkenburg, Hillegom, D. Uit- beyerse, Waddinxveen, A. Uithol, Bodegraven, J. P. Uyttewaal. Ter-Aar, C. J. van der Vaart, Mijdrecht. N. C. van der Valk, Voorschoten, L. van Varlek, J. N. Veenman, Hillegom: T. Veenstra, Vijfhuizen, J. A. van Veggel G. Th. Vegt, Noordwijk, G. H. Verdegaal, mej. J. G. M. Verhoef, Ter-Aar, mej. C. P. Verhoog Voor schoten, D. Fr. Verplancke, Leiden, mej. A. Ph. Verstraaten, J. Verwoerdt, Boskoop, J. P. Vink, Aarlanderveen, K. Visser, Haarlem, A. v. Vliet, Ter-Aar en J. P. van Vliet, Alphen a. d. Rijn. Afgewezen: 29 candidaten. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per minuut, afgenomen door den Alg. Stenografen-Bond, slaagden: de dames P. A. van Aggelen, H. Heller, Voorschoten, L. J. van Loo, Wassenaar, A. M. Meijer, P. Oomens, A. P. Schotema en J. A. de Wit, Zoeterwoude. Voor kantoorstenograaf in de Ned. taal. 130 lettergr. p. min.: mej. H. C. v. d. Meer. Idem voor machineschrijven B, ten minste 120 regels per uur: de dames N. Boorsma, M. C. Dek, A. van Dijke. M. A. van Groningen, E. M. C. Jansen, N. Troost, H. A. E. Wennekers en W. v. d. Wijngaard en de heeren O. E. B. Hamel, Oegstgeest, G. Key. C. Lepelaar, C. van Rijn, P. J. J. Vlasveld en W. F. Werk. Waar geen woonplaats is vermeld, is dezo alhier. OP HEETERDAAD BETRAPT. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur heeft de politie met behulp van een waker van den Nachtveiligheidsdienst den 21-jarigen K. C wonende in de Langestraat, aangehouden, die op een transportrijwiel een baal suiker vervoer de, welke hij bleek te hebben ontvreemd uit do bakkerij van een heer C. in de Koddesteeg. De 26-jarige broer van den inbreker, P. J. C., werd onder verdenking van medeplichtigheid eveneens gearresteerd en iiï verzekerde bewa ringgesteld. Onze stadgenoot, de heer J. C. J. Brons geest, slaagde aan de Gemeentelijke UniversW telt te Amsterdam voor het propaedeutis^ examen theologie.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1