LEID5CH DAGBLAD Donderdag 18 Juni 1942 f. 5.850.000.000.- SPORT RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN UIT DE OMSTREKEN AGENDA KUN/1 INI KETTEREN ^KtJP ■Dg UIT DE RIJNSTREEK LAATSTE BERICHTEN Binnenland Nieuwe aardappelbon komt Zaterdag Herziening van de sfeunnormen FEUILLETON Duel met diamanten Het Oostelijk front. Een Duitsche divisie trekt door de straten van Charkof. (Transatlantic-Recla-P.K. Hahle m.) ZILVEREN JUBILEUM L. v. MEURS Vandaag herdacht een onzer medewerkers, de heer L. van Meurs, advertentiezetterzijn 25- jarige werkzaamheid aan ons Blad. Hedenmorgen werd de jubilaris allereerst ont vangen in het privé-kantoor en in bijzijn van commissarissen toegesproken door den directeur, den heer J. W. Henny die hulde bracht aan de wijze, waarop de jubilaris steeds zijn werk heeft verricht. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. hem een gouden horloge met inscriptie, zoo mede de zilveren oraagpenning met het by- behoorend ver eerend getuigschrift voor 25- jarige trouwe plichtsbetrachting der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel aan. Vervolgens had in de zetterij, waai- de werk zaamheden even werden onderbroken, de hul diging door het personeel plaats. Als zijn woord voerder trad op de bedrijfschef, de heer W Kramer, die er op wees hoe de jubilaris in de afgeloopen kwart-eeuw aan tallooze adverten ties zijn goede zorgen had besteed en daarnaast steeds een bijzondere voorliefde aan den dag heeft gelegd voor de kindercourant, welke hij gedurende tal van jaren met groote toewijding heeft samengesteld. Onder aanbieding van een geldsbedrag onder couvert besloot spr. met het uitspreken van den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten aan het „L. D." zal mogen blijven geven. Vanzelfsprekend bleef de plaats van den jubi laris in de zetterij vandaag onbezet en werd hem gelegenheid gegeven het feit in den hui- selJjken kring feestelijk te vieren. EXAMENS MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". De examens, afgenomen door de Onderwas- Centrale van den Christelijken Middenstands bond zijn gisteren voortgezet. Opgeroepen 90 candidaten. Niet opgekomen 1. Geslaagd zijn de heeren G. J. H. te Kolsté, Alphen a. d. Rijn, mej. W. J. Kommer, Nieuw koop, A. Koning, Lisse, C. H. Kooloos, Oegst- geest, A. Koops, Voorschoten, H. Kooyman, N Korenhof, Oegstgeest, N. D. Kret, Leiderdorp, G. Kroon, Lisse, H. Kroon en M. A. Kroon. Haarlemmermeer, P. Kroon, Rijnzaterwoude, T. Kruyt, C. Krijgsman en W. Krijgsman, Kat wijk aan Zee, P. J. Kuiters, M. L. Kupershoek, L. J. Kwakkenbos, Nieuwkoop. J. H. D. van dei- Kwast, Oegstgeest, S. van der Kwast, W. van der Laarse, Alphen a/d. Rijn, B. Lammers, Al phen a/d. Rijn, B. Th. Langezaal, Leiden, J. E. v. d. Lans, Voorhout, mej. A. van der Lee, Bos koop, A. J. van Leeuwen, Leimuiden, Th. van der Lei. Haarlem, C, A. Leliveld en P. A. Leli- veld. Nieuwkoop, J. B. A. Lemkes. Hillegom, H. D. Lens, Leiden, B. Ligtenberg, Lissè. C. D. Ligtvoet, Lelden, C. M. Lodder, Zwammerdam. A. van der Loo en J. van der Loo, Noordwyk M. van Maasdam, Nieuw-Vennep, G. J, van der Meer, Sassenheim, H. G. Melchers, Bever wijk, P. J. Melchers, Haarlem, K. S. van der Mey, P. Moene, H, W. Möhlmann, Lisse, J. van der Most, Schiedam, J. M. Mulder, P. F. van Musscher, H. G. van Muyen. Waddinxveen, A. van der Niet en A. van der Niet.;Noordwijk, C Th. van Nimwegen, J. Noordegraaf. Nieuwkoop. Chr. J. L. M. Noordman, Leiden, H. H. Omt- zigt, Zoeterwoude. H, H. Onderwater, Oegst geest, J. van Otterloo, Alphen a/d. Rijn. D Ouwerkerk, Wassenaar, J. Overduin, J. W. Parlevliet, Katwijk aan Zee, G. Th. Pauëlsen. Nieuwkoop, Th. L. Pauëlsen, Bodegraven, mej. J. H. Pen te Voorschoten. J. Philippo. Hillegom D. Planje, Voorschoten, A. van der Plas, Kat wijk aan Zee, M. Th. van der Poel, Noo"' W, Pool, Wassenaar, Tj. Posthumus, Alphen a/d. Rijn, J. van der Raad, Nieuw-Vennep. H. J, C. A. Ramakers en mej. J. W. Ravensbergen. Nieuwkoop. Afgewezen 19 candidaten. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. OPENB. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. RIJSBURGERSINGEL. Ouderavond. Gisteravond werd een ouderavond gehouden in het gymnastieklokaal van de Centrale School, welke door 118 ouders bezocht werd. Ook was aanwezig de heer Vriend, gemeente-inspecteur L.O. Voor den aanvang was er gelegenheid om met het onderwijzend personeel te spreken over de vorderingen der kinderen, waarvan een ruim en dankbaar gebruik werd gemaakt. Precies halfacht werd de vergadering geopend door het hoofd der school, den heer J. Voorwinden, die alle aanwezigen hartelijk v/elkom heette. De no tulen werden onveranderd goedgekeurd. Van het schoolfonds werd financieel verslag uitgebracht en de boeken werden in orde bevonden. Mevr, J. G. Overduyn-Plomp en de heer H Hoppen brouwer werden bij acclamatie als leden der O.C. herkozen. Als nieuwe leden werden bij ac clamatie gekozen de dames Vliegenthart en van Venetië en de heeren van Duuren en Kurpers- hoek De heer Voorwinden dankte de aftredende O.C.-leden voor hun prettige samenwerking in zonderheid den heer Poptie als voorzitter. Na een korte pauze werd door leerlingen van de hoogste klassen o. 1. van den heer J. Voor winden een zangspel opgevoerd: „Zwaan, kleef aan". Gezien de primitieve omgeving werd dit spel zeer verdienstelijk weergegeven. Het prin sesje, dat maar niet lachen kon, bood na afloop met een vriendelijk lachend gezicht namens alle medespelenden haar hoofdonderwijzer een mooi bouquet aan De scheidende voorzitter, de heer W. F. Pop tie, dankte den heer Voorwinden voor dit mooie spel, voor de hartelijke woorden en voor de aangename samenwerking, waarna hij een klein geschenk overhandigde. Met eenige welgekozen woorden dankte de voorzitter voor deze attentie en sloot om tien uur de vergadering. ZILVEREN JUBILEUM A. DE GOEDE. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer A. de Goede, wegwerker, werkzaam aan het sta tion alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoor wegen. Gistermiddag was hij in het bureau van Weg en Werken te Rotterdam, waaronder Leiden ressorteert, ontboden, alwaar de hoofdingenieur de heer H. K. C. W. van der Veen, hem in zeer hartelijke bewoordingen namens de direc tie gelukwenschte, en hem het gebruikelijke ge schenk onder couvert aanbood, benevens een oorkonde voor 25-jarige trouwe dienstvervulling. Hedenmorgen vervoegde zich de heer W. van Duyn, hoofdopzichter le klasse bij Weg en Wer ken te zijnen huize, om hem in hartelijke be woordingen geluk te wenschen onder aanbie ding van een geschenk onder couvert namens het personeel. De heer Freeke, ploegbaas le klasse alhier, bood namens het personeel, aan de echtgenoote van den jubilaris een fraaie bloemenmand aan. Nadat de jubilaris allen hartelijk had bedankt bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Aan de Groningsche Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen rechten onze stad genoot, de heer W. R. Boom. -> - Bij het op 16 en 17 Juni te 's-Gravenhage gehouden examen der H. C. V. zijn geslaagd voor het diploma coupeuse mej. N. ten Kate, voor het diploma costumière de dames N. Don ker. E. Lindenhof. A. E. de Blauw, A. A. C. de Geus, R. Ligtvoet. T. de Ru. T. Slot en T. Groeneweg en voor het diploma lingerie mej. A. de Bruin. De heer J.' Arkeveld, bankwerker le klasse in de afdeeling centrale werkplaats van de Ste delijke Lichtfabrieken alhier herdenkt Maandag a-s. den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Lichtfabrieken. Donderdag a s. herdenkt de heer H. de Vroede, blokwachter aan het station alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwe gen in dienst trad. De heer R. Vogelenzang, rangeerder en dienst doend overwegwachter aan den Haagweg alhier, hoopt dien dag eveneens zijn zilveren jubileum in dienst der Ned. Spoorwegen te vieren. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ™ OCVCSTIGO TE 'S-ORAVENHAGE BESTUURL C. F. I. VAN HEIOEN TUCKER, A. A. 0ÜCKER, MR. I. J. MONTIJN, M-. J. J. GR08BEN, F. C. EVERS. Totaal ls thans by de Maatschappij verzekerd voor (Vijf milliard achthonderdvijftig millioen) als volgt over de afdeellngen verdeeld Afd, A.: f. 3.990.000,000.— Afd B f 1.070.000.000 f 180 000 000.— f. 315.000.000.— f 181 000.000.— Afd. G.: f. 14.000 000.— ilalfjaarlijksclie schaderegeling Afd. I: f. 100.000.000 Drlemaandelfjksche schaderegeling. Afd. C.: Afd. D Afd. E Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt deel in dc steeds groeiende risico-spreiding! Vraagt Inlichtingen bij uw ASSURANTIE BEZORGER! PAARDENSPORT. COURSES TE DUINDIGT De uitslagen van de gistermiddag op Duindlgt gehouden draverijen lulden als volgt: Kabouterprljs (prijzendravery 4e klasse B). af stand 1740 M.: 1. Cecilia W., elg. J. Goedendorp, totaaltijd 2.54.9. 2. Eddy, elg D. Modderman. KrachtprUs (prljzendraverfjafstand 2000 M.: 1. Buzlau K.W., elg. E. Kruithof, totaaltijd 3.08.4; 2. Ellonora, eig. H. Dragt. Crapomprijs (handicap B). afstand circa 2100 M.: 1. Echillals, eig. F. J. Frowijn. totaaltijd 2.28.6; 2. Jokol, eig. stal Wertha; 3. Icare, elg. L. Engle- bert. Kamperfoelieprljc (prljzendraverij)afstand 2200 M.: 1. Dutch Hanover, elg. stal R„ totaaltfjd 3.185, 2. Zampa van N.Z., eig. J. Wltteveen; 3. Baronesse K.. elg. J Smit Orlonprijs (handicap A). afstand c.a. 1350 M 1. Bon Voyage, elg. J. H. W. Pasman, totaaltijd 1.29.2; 2. Solldar, eig.g L. Englebert. Kraalenprljs (handlcapdraverlj op basis 1.32), afstand 2200 M 1. Lord Malre, elg. G. J. v. d. Elshout Pzn, totaalt d 3.25.9; 2. Senator Morris, elg. L. J. van Harllngen. Admlraal-Togoprljs. afstand circa 2000 M.: 1. Duroc, elg. L. J. H. Englebert. totaaltijd 2.17 2; 2 Slrdar. elg. stal Avantl; 3. Petite Artiste, elg. P. van Weelden. Prijs van Dordrecht, afstand circa 1800 M 1. Sorla. elg. stal Prospero, totaaltijd 2.08 2; 2. Adoua, elg. G. C. Dekkers; 3. Rose, elg. stal Wertha. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN De zevende ronde ls gisteravond in „De Harmonie" gespeeld. De uitslagen lulden als volgt: De Bruyn en De Hondt speelden een Oost-Indische party met de Grünfeldtvarlant. De partij is afgebroken en zal voor De Hondt wel verloren zijn. Van der Nat versloeg Bosscha ln een Geweigerd Damegambiet, Barkema en Brunt speelden een d4 opening en de uitslag werd remise. Tummers won van Cok, die zich met het Budapester gambiet verdedigde en gaf een mat ln 4 zetten, terwyi Loef van Post- huma ln een d4 opening verloor. Afgebroken partijen: 5e ronde: Loefv. d.Nat 01, 6e ronde: De HondtBosscha V3\'2. Stand na de 7e ronde: Tummers 6V3. De Hondt 4xx, De Bruyn 3V£xx. Bosscha 5. Posthuma 3V2X, van der Nat 3x. Cok 2x. Barkema IVfcx, Brunt lx en Loef x. A.s. Woensdag wordt de 8ste 'voorlaatste) ronde gespeeld met de partijen: PosthumaDe Bruyn, BruntLoef, BosschaBarkema Cokvan der Nat en De HondtTummers. Tummers heeft de beste kansen op het kampioenschap. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN VOORSCHOTEN In de 7e ronde om het kampioenschap van Voorscho ten waren de uitslagen: v. d. MelJv. Egmond 20, S. H. Kuljpers—W. v. d. Krogt 0—2, J. Zuy- derduynJ. J Braggaar 20. J. v. BemmelenH. Oudshoorn. Er ls nu spanning gekomen in den elndstryd welke gaat tusschen J. van Bemmelen en J. Zuyderduyn. Deze laatste staat twee punten voor met één wedstrijd meer gespeeld. Zij moeten elkaar nog bekampen, zoodat nog niets met zeker heid ls te zeggen. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Op het slachten van een rund staat minstens negen maanden gevangenisstraf en J. A. Jacob! te Bodegraven, die zich aan dat ernstige feit. had schuldig gemaakt, werd daarom tot die straf ver oordeeld. Ook J. van Kempen uit Voorhout had clandestien geslacht. Hij werd eveneens tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de bewering van J. W. Stolk uit Voorschotpn zou hij voor i. 1.een vergunning hebben kunnen krijgen om de géit te slachten, die hy bezat, doch de rech ter wees er op dat dit niet mogelijk ls. De ver dachte had clandestien de geit geslacht, en con form den elsch 'van den Officier kreeg hll hier voor de minimumstraf van zes maanden, wegens overtreding der Ontslagverordening stond F. C. Rlechers uit Bodegraven terécht. By verdachte was een loopjongen werkzaam, die op zekeren dag met een handwagen een takel bij een klant moest gaan halen, doch blj'die gelegenheid den wagen liet dompen. waardoor een flesch brak. Dit werd mede de aanleiding tot het ontslag, waarvoor echter geen vergunning was gevraagd De rechter merkte op dat niet te spoedig terwille van een klant, aan personeel ontslag moet worden gegeven Rekening houdend met de omstandigheden, die verdachte nader aanvoerde, werd het vonnis 'con form den elsch f. 15.boete, subs. 15 dagen hech tenis. De typiste van C. G. Snel te Bodegraven zou zich niet hebben gestoord aan de werktijdre geling welke haar patroon wenschte toe te passen. Het gevolg was geweest haar ontslag, en waar geen vergunning was verleend, moest S, terecht staan. Nadat eenige toelichting was gegeven, besloot de economische rechter de zaak te verwyzen naar den kantonrechter voor nader onderzoek omtrent de rechtmatigheid. Wegens het vervoeren van var- kensvleesch afkomstig van clandestiene slachting, werd A. A. Disseldorp te Leldschendam tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. GEBOREN: WlllemLpa Jannekc, d. v. H. de Roode en W. J. Hamelink Jacobus Cornells, z. v. M. Th. Heemskerk én H. P, Steenvoorden Leendert, z v. G. Ravensbergen en J. v. Delft Jacoba Catharlna Klaslna, d v. A. Ruis en M. Schild Cornelia Geertrulda d. v. H. v. Dissel en C. M. v. Lieshout. Ondertrouwd: H. Postma, Jm., 25 J. en P. Wer ner, Jd., 24 J. T. J. Chang, m., 40 J. en J. C. Krom, jd., 29 Jaar. GETROUWD: H. Korthals, jm. en H. M. Steen, jd. G A. Montanus, jm. en J. M. Schrijvers, Jd. C. J. v. Dongen, Jm. en E. de Ru, Jd. J. Fakkel, jm. en H C. Jansen, jd. S. Overtoom, Jm. en J, F. Vreeburg, Jd. F. P. de la Rie, Jm. en C Vermond, jd. W. v d. Berg, Jm. en S. M. v. d. Krogt. Jd. H J. Daudelj.' Jm en C. Groenhuljzen, jd. J H. Spring in 't. Veld, Jm. en C. M. J Rozler. Jd. A. Straver, Jm. en L. F. W. v. d. Kaay. jd. G. J. van Kempen, Jm. en J. C. v Remundt, Jd. F Reyneveld, jm. en B C. v. Engelen, Jd J RJjnsburger, jm. en W. Lasschuyt, jd. P. Springer, jm. en J. v. d. Tuin, jd. H. M. Swaak, jm. en 'J. v. Ulden. Jd. H. Th. Vink, jm. en M C. v. d. Kaay, jd. OVERLEDEN: W. a. KlelJ, wed van J. J. v. d. Steen. 51 J. C. P. Felix, huisvr. van L. Lolkes de Beer. 37 J. N. v. d. Bosch, wedn., 93 j. A. Boersma, M. 63 J. M. Lipjes, huisvr. van L. de Valenca. 39 'J. KATWIJK AAN DEN RIJN Uitvoering „Lente klokjes" - Het Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" gaf onder bekwame leiding van mej. Riek Meijerlng en met welwillende medewerking van den heer H. v d. Togt (tenor) en Han Zirkzee (piano) een uitvoering. Het kerkgebouw was geheel met be langstellenden gevuld. Dit wees er op, dat de ver wachtingen hoog gespannen waren. En deze zijn overtroffen. Het zingen was zuiver en beschaafd en het was een genot naar de kleintjes te luisteren Ook voor het duo Meljerlng-v d. Togt niets dan lof De heer Zirkzee is hiér reeds een bekende ge worden; wij weten wat wy aan hem hebben. Aan allen werden bloemen overhandigd. Ds. Warmolts sprak een openings- en de heer v. Veen een slot woord waarin de wensch werd uitgesproken dat de „Lenteklokjes" zich nog vele malen zullen ten hooren. VOORSCHOTEN De politie te Leldschendam heeft aldaar aangehouden N. uit Voorschoten, die een heerenrijwiel te koop aanbood. BIJ onderzoek bleek, dat dit rijwiel toebehoorde aan M. A. v. d. H. alhier en ontvreemd was uit de gang van Hotel Deurloo. HEDEN. Stadszaal: 3de Beethoven-concert van het Re sidentie-orkest. 7i/2 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 13 Juni 20 uur tot Zaterdag 20 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek van Drlesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4. Telef. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen by: Tjeenk Willink, Zwolle, ln de Editie Schuurman en Jordens: „Auteurswet", door mr. H. L. de Beaufort. „Belemmerlngenwetten", door dr. G G. Pekelharing. ..Arbeidswet" door Th. C. Geudeker, bygewerkt door mr. G. v. Klaveren. VOOR VRIJDAG Ï9 JUNI. Hilversum I. 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6.50- Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muziek 7.45; Ochtendgymnastiek 7.55: Gra- mofoonmuzlek 8.0Ö: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huls vrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 10.00: Om roeporkest en solisten (opn.) 11.00: Voor de kleuters 11.20: Orkest Willy Eberle 12.00: Klaas van Beeck en .zijn orkest 12.40: Almanak 12.45: B.NO.: Nieuws- en economische berich ten 13.00: Bertus van Dinteren en zyn orkest en gramofoonmuzlek 14.00: Arnhemsche Or- kestvereenlglng en soliste en gramofoonmuzlek 16.00: Bybellezlng 16.20: Cello en piano 16.50: Zang met pianobegeleiding 17.15: B. N, O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Causerie ..Als lk eens kindermeisje werd" 17.45: Ensemble Jonny Ombach 18.20: Gra mofoonmuzlek 18 30: Neerlands stem van het Oostfront 18.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 18.55: B.NO.: Blnnenlandsch economisch praatje 19.05: Duitsche taalcursus 19 30: Orkest Ma- lando en solist 20.15: Vrijdagavondcabaret 21.00: Theo Uden Masman en zijn dansorkest 21.25: Het wekelljksche sportpraatje 21.45: B N. O.: Nieuwsberichten 22.00: Gramofoonmuz, (Van 22.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een ïynverbinding met de studio beschik ken) 22.1524 00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 3015 M. 6.45—8.15: Zie Hil versum I 8 15: Musiquette (opn.) en gramo foonmuzlek 9,15: Gramofoonmuzlek 10 00: Morgenwydlng 10.15: Gramofoonmuzlek 10.40: Emmen, de glimlach van Drente 11.00: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 11.40 Gramofoonmuzlek 12.00: Amabilé- Sextet 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Productieslag 13.15: Tus schen de bedryven 15.Q0» Voor de vrouw 15.45: Gramofoonmuzlek 16.00: Zang met or gelbegeleiding, en gramofoonmuzlek 16.45: Gra mofoonmuzlek 17.00: Het spoorboekje op school 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 18.15 De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden, aan het woord 18 30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest en Musette-orkest en soliste 19.30. B.N.O.: Nieuwsberichten 19.40: B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale Noo- den 19,50: Spiegel van den dag 20.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: „Hollands political aspects" (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuzlek) 20.15; Het Goolsch Strykorkest en soliste 21.00: Landmans Lust 21.30: Het Goolsch Strijkorkest 21.45: B.N.O Nieuwsberichten 22.00: B.N.O. Leidende staatslieden schryven 22.10: Avond- wyding 22.15—24.00: Zie Hilversum I. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Vrijdag 19 Juni. le programma: 6.4524.00: Hilversum I. 2e programma: 6.4522.15: Hilversum II 22.1524.00: Duitsch programma. 3e programma: 70024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 21.0022.00. Gramofoonmuzlek G. R. D. 22.0024.00: Duitsch programma. BOSKOOr Verkiezing Heemraden Door de j.emgerechtigde Ingelanden van den Verecnlgden polder is tot heemraad herkozen de heer A. P. van Nes; In de plaats van den heer Th. Nleuwe- steeg werd tot heemraad benoemd dc heer Th. Brans. LEIDERDORP Maatregelen voor het tegen gaan van baldadigheid Door den burgemeester Ts een wijziging der Algemeene Politle-verordenlng vastgesteld, waarbij het verboden ls aan personen beneden 18 Jaar van 1 October tot 1 Maart na zonsondergang ln het openbaar plantsoen der ge meente te zijn en van 1 Maart tot 1 October na 7 uur 's avonds zonder gelelde van ouders of ver zorgers. Ook voor het betreden van het plantsoen bulten de paden zyn wegens de ergerlijke balda digheid der Jeugd strengere bepalingen gemaakt. Aan den nieuw benoemden Gemeente-archi tect voor dc drie gemeenten Leiderdorp, Wou- brugge en Koudekerk, den heer Chr, G F, de Jong ls de gemeente Leiderdorp als standplaats aangewezen, zulks met ingang van 1 Aug. a.s. WADDINXVEEN Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk ls gekozen de heer W. Buitelaar, zulks ln de vacature-Voshol. ZWAMMERDAM De heer L. van Bommel al hier slaagde te Groningen voor het candidaats examen rechten. Wie den Nederlandschcn Volksdienst steunt, steunt ons volk. Sluit u aan als lid. VOOR MINDER AARDAPPELEN MEER GORT Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat, in afwijking van den gebruikelijken gang van zaken, Vrijdag aa. geen aardappelbonnen voor de nieuwe we kelljksche distributieperiode, zullen worden aan gewezen. Deze bonaanwijzing zal Zaterdag volgen. In verband met den overgangstijd van de aardappelen van den ouden oogst naar die van den nieuwen oogst de rooitijd voor vroege aardappelen is juist aangebroken zullen op deze bonnen belangrijk minder aardappelen verkrijgbaar kunnen worden gesteld, dan de laatste weken het geval was. De mogelijkheid bestaat, dat de beschikbaar te stellen hoeveel heid 1 Kilogram zal kunnen bedragen. Zeer waarschijnlijk zal echter nog een tweede bon aanwijzing voor aardappelen in de tweede helft van.de komende week volgen. De aardappelbon die a.s. Zaterdag wordt aangewezen, zal de ge- heele volgende week geldig zijn. Ter compensatie van de, kortstondige, verla ging van het aardappelrantsoen, wordt Vrijdag reeds een bon aangewezen, die recht geeft op het koopen van 250 gram gort of gortmout. De centrale persdienst van het NA.F. meldt: De beëindiging van de extra-win terultkeering aan werkloozen op 23 Mei jongstleden heeft een herziening van de steunnormen noodzakelijk gemaakt. Inmiddels heeft deze herziening in overleg met het Nederlandsche Arbeidsfront en in sa menwerking met het departement van sociale zaken en het departement van financiën, plaats gevonden. De inwerkingtreding geschiedt met terugwerkende kracht, van 23 Mei jongstleden af, dus in aansluiting op de extra-winteruitkee- ring. De thans geldende normen ondervangen grootendeels de door het vervallen van den ex- tra-wintersteun ontstane vermindering van in komsten, en beteekenen voor het overige een niet geringe vereenvoudiging, welke de over zichtelijkheid voor de belanghebbenden ten goe de komt. De negen gemeenteklassen van voor heen zijn verminderd tot zeven. Het grond- steunbedrag voor de eerste klasse gemeenten bedraagt voor een gezin van man en vrouw f, 13.60, voor elk tot het gezin behoorend kind f. 1.40. De hoogste uitkeering welke wordt ver strekt, bedraagt voor alle klassen 70 pCt, van het loon, vermeerderd met een vijfde gedeelte van de gezinsledenbijslag, ingeval deze wordt genoten. Als toeslag op bovenbedoeld bedrag wordt aan hen. die aangesloten zijn bij een van rijkswege gesubsidieerde en functioneerende werkloozenkas een wekelijksche verhooging van f.1 verleend. Hiermede is het verschil in uit keering, dat voorheen reeds tusschen georgani- seerden en niet georganiseerden ln een werk loozenkas bestond, ten gunste van de georgani seerden vergroot, waardoor organisatie in het NA..F. ook in dit verband voor alle werkers we derom hoogere beteekenis heeft verkregen. ALLES WAS VAN ZIJN GADING. Met de aanhouding van den 43-jarigen ma chine-bankwerker J. van W., die op de Val- kenboschkade te Den Haag werd betrapt op een opensluiting en na achtervolging door een be steller van de posterijen kon worden gearres teerd, blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan. De man heeft zich schuldig be kend aan een 18-tal opensluitingen, die hij de laatste maanden onder meer in het Boomen- en Bloemenkwartier heeft gepleegd. In de middag uren sloeg hij zijn slag, nadat hij zich er van had vergewist, dat de bewoners afwezig waren. Hij verschafte zich toegang met een valschen sleutel. Sieraden, geld, huishoudelijke artikelen, levensmiddelen, distributiebescheiden, kleeding- stukken, rookwaar, zeep, schoenen, eau de co logne. parapluies, alles was van zijn gading. De gestolen goederen vervoerde hij in koffers, die hij ln de perceelen aantrof. De totale buit bleek een enormen voorraad uit te maken. Bij huis zoeking werden 6 gevulde koffers in een kast aangetroffen. Van verscheiden voorwerpen wist de man de herkomst zelfs niet meer aan te kunnen geven. Een groot deel van den buit is door de eige naars herkend. Het echtpaar Oskam-Rinkel te Hilversum werd verblijd met de geboorte van een drieling. De drie babies met drie zusters van het R.-K. Ziekenhuis te Hilversum. (Polygoon-Zeylemaker m.) door H. L. RUMPFF (19 H(j ging naar den dansvloer en hield het voor- bijzwevende paar staande. „Pardon Agathe, par don, mijnheer, schrik niet kind......" hij sprak juist zoo gedemt, dat degenen, die het dichtst bij zatsn hem konden verstaan. Zijn oogen gaven heftige Morseseinen en Agathe begreep het di rect..O, het is ontzettend. Ik kreeg juist bericht jou arme, arme moederteen zweeg hij ontsteld en de koloniaal, cite tst nu toe niet had geweten hoe hij zich meest houden, betuigde zijn interessants danseres zijn oicp medegevoel. Gervaise wankelde. Zij bedekts haar oogen met beide handen en stïot esn even eens zacht gehouden kreet uit. „Mama!" in haar vertwijfeling klonk het als het Fransche „maman" is ze dood? O, spreek!" Bruck had Siaar wel een draai om de ooren kunnen geven Maar inplaats daarvan nam hij liefdevol haar arm en groette den koloniaal met een buiging. De kellner legde de zwarte cape uit den mode-salon aan de Briennerstraat om de schokkende schouders van de zwaarbeproefde dochter en zoo gingen ze heen als deftige men- schen van de groóte wereld. Naar den uitgang. Het droevig bericht, dat zoo juist prominente gasten had getroffen, verspreidde zich onmiddel- ïyk. Alle hoofden werden gsdraaid. Bruck vond de nieuwsgierigheid voor een zoo elegant lokaal overdreven. Koelbloedig bstrad hij de trap naar de gar derobe. Nu kwam hst er cp aan of de uitgang nog vry was. „Houd die idiote rokken onder je cape!" beval hy fluisterend. Gervaise vertrok verachtelijk haar rn.cn. d, want tegen zulke situ aties vcslde zij zich opgewassen. Langzaam was ds uitdrukking van de treurende dochter van haar gelaat verdwenen. De draaideur schoof het paar op de straat. Bruck zag naar rechts noch'links toen hij Ger vaise naar een taxi loodste. „Naar de Odson- bar!" riep hy luid. Ze reden weg. Wat was er gebeurd? Natuurlijk was het Grischa, die opbelde. Hy had met zyn blondje in de hal van het hotel mokka gedronken en heel toevallig den naam opgevangen, welken Bruck dien avond aan het vreemdelingenregister van het hotel had toe vertrouwd. „Haberlein uit Rastatt, apotheker", verklaarde de portier aan een grooten bleeken heer. wiens crlmineele weetgierigheid duidelijk op zijn gelaat stond te lezen. „De Jongere heer is zijn broeder dr Haberlein uit Freiburg in Breisgau. Er is toch niets bijzonders, inspecteur?" Het antwoord van den inspecteur kon Grischa niet verstaan. Zeer zeker was dat antwoord niet vrij van twijfel, want een minuut later werd Grischa zeer onaangenaam getroffen door een telefoongesprek van den portier, die aan de tele foniste om een gesprek met Rastatt in Baden vroeg. „Blonde godin", zei Grischa tegen zijn dame, „wil me even verontschuldigen. Plotseling valt het me in, dat ik vergeten heb een belangrijke aangelegenheid af te dóen." De blonde godin keek hem argwanend aan want de plotselinge verandering in den toon van haar aanbidder was haar niet ontgaan. Toen verdween Grischa, want hij had haast en hij had niet eens tijd om het antwoord, dat de inspecteur uit Rastatt zou krijgen af te wachten. Door een achteruitgang kwam hij op straat, sprong in de Chevrolet en belde ergens Bruck op. Bruck stapte bij de Odeonbar in een andere taxi en deze reed naar het station. Men ging den hoofdingang binnen, den Noordelijken uit gang weer uit, waar Grischa met de Chevrolet stond te wachten. De begroeting was verre van hartelijk. Grischa stuurde de Chevrolet snel de stad uit. HOOFDSTUK XI. Opgejaagd. Grischa joeg de arme Chevrolet Augsburg en Regensburg voorbij, toen nam Bruck het stuur over en onmiddellijk gleed Grischa achter over in een diepen slaap. Bruck reed den heelen nacht. Ilij reed kris en kras dcor het land en don volgenden dag kwamen ze bij de Main. Het was een prachtige dag. Zonovergoten lag er het vruchtbare land, de bosschen waren nog vol van het diepste groen: Hier en daar liepen er rood-gouden strepen door, overal wenkten hel gekleurde hoofddoeken op de velden en op de zonnebergen van het Maindal v/emelde het van druivenplukkers. Des middags hield Bruck stil voor een hotel van het schilderachtige stadje Schweinfurt, waar ze allen verfomfaaid en doodmoe naar binnen strompelden. In veertien uur hadden ze bijna geen wcord gewisseld. Voer het hotel „Deutsche Krone" was het een sensatie: twee ongeschoren heeren in smo king en een dame in een gekreukelde avond- japen, des middags cm twee uur in Schweinfurt aan de Main. Be hotelhouder kwam zelf naar buiten cm de illustere gasten te begroeten. De reizigers, die zich in het hotel bevonden, ver diepten zich direct in alle mogelijke vermoedens. Het drietal at het groote menu 2.25 mark. Bruck en Grischa zelfs twee maal en ze dron ken vele bokalen wijn van het land. De hotel houder bracht ten slotte zelf een zorgvuldig be waarde flesch van het gouden wijnjaar 1911, welke wijn grijsaards jong kon maken. Maar nog spraken de vreemde gasten geen woord met elkaar. (Nadruk verboden) (Wordt vervoli# 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2