83ste jaargang DONDERDAG 18 JUNI 1942 No. 25220 Nieuwe vorderingen der spil-troepen Duifsch Weermachtsbericht Ifaliaansch Weermachtsbericht Het proces te Ankara Radiorede van Soebhas Chandra Bose Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Extra Duifsch Weermachtsbericht BINNENLAND Verduisteren: „De vermolmde bolsjewiek" STADSNIEUWS Gemeentebesluiten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef, Directie en Administratie 25041 (2 litnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Gisteren deelde het Duitsche opperbevel mede: „De aanval van de Duitsche en Roemeensche troepen op de vesting Sebastopol heeft on danks verbitterden tegenstand en groote ter reinmoeilijkheden verder terrein gewonnen. De doorbraakplaatsen in het vijandelijke verdedi gingsstelsel werden aanzienlijk uitgebreid en van hier uit werden diepe wiggen in de verdedi gingslinies gedreven. Krachtig verdedigde heu velstellingen en forten werden op beide aan- valsvleugels na zware gevechten veroverd. In de ochtenduren van vandaag werd het belang rijke fort Siberië stormenderhand veroverd. De luchtmacht steunde den strijd der infanterie op prachtige wijze. In den centralen sector van het Oostelijke front werden uiteengeslagen vijandelijke groe pen in het achterwaartsche gebied van het front vernietigd. Vijandelijke aanvallen ten Zui den van het Ilmen-meer mislukten. Aan het Wolchow-front trachtte de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten de door Duit sche troepen sedert weken in het moerassige boschachtige terrein taai verdedigde grendel stellingen te ddorbreken. Alle aanvallen bleven zonder succes. De ring om de vijandelijke strijd krachten, die ten Noorden van de grendelstel ling ingesloten zijn, werd nauwer aangehaald. Gevechts- en slagvliegers brachten ten Zuid- Oosten van het Ilmenmeer en aan de Wolchow den vijand aanzienlijke verliezen toe. Aan de kust van de Noordelijke IJszee werd in de haven van Jokonga een vijandelijk koop vaardijschip van 3000 b.r.t. door bommen tot zinken gebracht. In Noord-Afrika mislukten uitvalspogingen van de ten Westen van Acroma ingesloten Brit sche troepen. Tot dusver werden bij de gevech ten der laatste dagen om de Ain el Gazalastel- ling meer dan 6000 man gevangen genomen. Bovendien werden buitgemaakt of vernietigd: 224 pantserwagens, 35 stukken geschut en meer dan 500 vrachtauto's. In het gebied van El Aden werden vijande lijke stellingen ondanks hardnekkige verdedi ging veroverd. In luchtgevechten verloren de Britten 21 vliegtuigen. Zooals in een extra bericht is medegedeeld, hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine in samen werking met Italiaansche lucht- en zeestrijd krachten de Britsche vloot en de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart in de Middellandsche Zee zware slagen toegebracht. In de periode van 13 tot 15 Juni werden van krachtig beschermde Britsche convooien door de Duitsche lucht- en zeestrijdkrachten vier kruisers en torpedojagers, twee bewakingsvaartuigen en zes koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 56,000 bJ.t. tot zinken gebracht. Bovendien wer den een torpedojager en acht koopvaardijsche pen door torpedo's getroffen, in brand gewor pen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn. Nog zes oor logsschepen en zes koopvaardijschepen kregen bom- of torpedotreffers. In luchtgevechten met de ter beveiliging van het convooi opgestegen jachtvliegtuigen werden door de Duitsche lucht macht 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tien Duitsche vliegtuigen gingen verloren. Aan deze successen hebben de onder het op perbevel van generaal-veldmaarschalk Kessel- ring en onder bevel van den generaal der vlie gers Loerzer, van. den generaal der vliegers Geissler en van luitenant-generaal Hoffmann von Waldau staande vliegerformaties een bij zonder aandeel. Het succes is mede behaald door de duikboot van luitenant ter zee le klasse Deschke, die een vijandelijken kruiser tot zin ken heeft gebracht. Voor de Engelsche Zuidkust beschadigde de luchtmacht bij dag- en nachtaanvallen drie koopvaardijschepen van middelbare grootte door bommen. Bij Brighton en bij Portland werden voor den oorlog belangijke installaties zwaar getroffen. De Britsche luchtmacht ondernam in den af- geloopen nacht storingsaanvallen op Westduit- sche gebieden. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten 9 der aanvallende bommenwerpers neer. In zijn weermachtsbericht van gisteren maakte het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: De operaties der troepen van de spil in de Marmarische woestijn worden met succes voort gezet. In de zone van Acroma en El Aden wer den na hevige gevechten de versterkte stellin gen, die hardnekkig waren verdedigd, door den vijand verlaten. De buit, gemaakt tijdens dezen strijd, welke geleid heeft tot de verovering van Ain el Gazala, bedraagt tot dusver 224 pantser wagens, 85 kanonnen en eenige honderden mo torvoertuigen, die werden buitgemaakt of ver nietigd. Het aantal gevangenen, die reeds de internee- ringskampen zijn binnengestroomd, bedraagt meer dan 6000. De luchtmacht bombardeerde de haven van Tobroek en haalde drie Curtiss-ma- chines omlaag. Formaties vliegtuigen vielen overdag en des nachts de militaire installaties van Half ar en Micabba aan, waarbij de gestelde doelen getroffen werden. Eén van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Duitsche vliegers haalden in de wateren van het eiland Linosa een Brltsch vliegtuig omlaag, waarvan de bemanning werd gevangen geno men. In de Straat van Sicilië, waar zich de roem volle zeeslag afspeelde, die geëindigd is met den slag van Pantelleria, werden eenige honderden Engelsche officieren en manschappen opge- vischt, toebehoorende tot de oorlogsbodems en koopvaardijschepen welke in brand geschoten of tot zinken gebracht zijn. Een honderdtal van deze opvarenden is min of meer ernstig gewond. Een vijandelijk konvooi, komende van Alexan- drië en bestaande uit ongeveer vijftig eenheden, dat reeds was aangevallen door de Italiaansche en Duitsche luchtmacht, toen het op weg was naar Malta, en dat de tegenwoordigheid van een sterk Italiaansch eskader had opgemerkt, hetwelk dit konvooi tegemoet ging in de wa teren van Kreta, wendde den steven en zag er van af, zijn haven van bestemming te bereiken. Terwijl het konvooi haastig naar zijn punt van uitgang terugkeerde, werd het opnieuw aange vallen door de luchtmacht, die het wederom zware slagen toebracht. De totale verliezen door dit konvooi geleden kunnen aldus worden samengevat: Door de Duitsche luchtmacht: vier kruisers en torpedojagers en talrijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht, verscheidene andere vaar tuigen getroffen en beschadigd en bovendien een kruiser tot zinken gebracht door een Duit sche duikboot. Door de Italiaansche luchtmacht een torpedojager tot zinken gebracht, vijf krui sers en vier schepen ernstig beschadigd. In het proces wegens den op 24 Februari te Ankara tegen den Duitschen ambassadeur von Papen gerichten aanslag zijn gisteren de voor naamste beklaagden van de sovjet-unie George Pawlof en Leonid Kornilof op grond van artikel 450, a 1.4 van het Turksche wetboek van straf recht wegens rechtstreeksclie deelneming aan een aanslag op het leven van een derden per soon veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf elk. De beide Turksche beklaagden Abdoerrahman en Soeleyman werden elk tot 10 jaar tuchthuis straf veroordeeld wegens steun aan den pleger van den aanslag. Alle beklaagden hebben het recht in hooger beroep te gaan. Het vonnis zal den beklaagden schriftelijk worden toegezonden. (D.N.B.) DE DUITSCH-TURKSCHE BETREKKINGEN. Op den verjaardag van het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag wijdt de Berlijnsche pers veel aandacht aan de betrekkingen tusschen beide landen. De bladen wijzen er op, dat door dit verdrag onjuist, door Londen en Washing ton verbreide, opvattingen over de Duitsch- Turksche betrekkingen gecorrigeerd zijn en dat het pact berust op de ervaring, dat er geen na tuurlijke tegenstellingen maar wel natuurlijke aanrakingspunten tuschen beide landen bestaan Voorts herinnert de pers aan het gemeenschap pelijke lot van Duitschland en Turkije na den eèrsten wereldoorlog. De Berliner Boersenzeitung schrijft: „Beide landen hadden toen het geluk, dat uit hun mid den mannen opstonden, die in den strijd met dezelfde tegenstanders een nationale wederge boorte verzekerden." De bladen komen verder eenstemmig tot de slotsom, dat de pogingen van Engeland en de Vereenigde Staten om de Duitsch-Turksche be trekkingen te schaden, mislukt zijn. De Deut sche Allgemeine Zeitung schrijft: „Het Duitsch- Turksche verdrag bevestigt niet alleen een oude verbondenheid, maar is voor de toekomst het teeken van een onveranderlijken toestand tus schen deze landen.die na den wereldoorlog beide de woordbreuk huner vijanden hebben onder vonden." (D.N.B Soebhas Chandra Bose heeft in een radiorede tot zijn landgenooten verklaard, dat „dank zij den druk der openbare meening en dank zij Gandhi's verzet de pogingen van enkele Indiërs om de deelneming van Indië aan den Britschen oorlog te bewerken" mislukt zijn. Thans is het duidelijk, dat het Indische volk niet aan den oorlog van Groot Britta.nnië wenscht deel te nemen. De eenige kwestie, die nog moet worden opgelost is welke positieve stappen de Indiërs wenschen te ondernemen om vrij te worden. Bose wees erop, dat zoowel de Indische openbare meening, als Gandhi reeds stappen in die rich ting hebben ondernomen. Van die zijde heeft men geëischt, dat de Engelsch-Amerikaansche strijdkrachten Indië verlaten zouden, opdat er geen mogelijkheid zou bestaan, Indië in de toe komst tot een slagveld te maken. Bose drong er op aan, dat concrete plannen door de Indiërs zouden worden opgesteld, teneinde tegen den toestand te zijn opgewassen voor het geval de Britsche regeering niet aan dezen Tndlschen eisch zou voldoen. Hij sprak zijn waardeering uit over de consequent afwijzende houding van Gandhi tegenover de toepassing van de politiek der „verzengde aarde" in Indië. In de Duitsche fabrieken, waar Nederlandsche meisjes na haar aanmelding bij de arbeidsbeur zen werk gevonden hebben, wordt in ruime mate gelegenheid tot ontspanning en sport geboden. Onze meisjes hebben in alle opzichten gelijke rechten als de Duitsche. Onderdak en verple ging voldoen aan de hoogste eischen, die men daaraan stellen kan. Indien men niet op eigen gelegenheid ergens in de kost wil gaan, vindt men steeds nog goed onderdak in de „Frauen- lager" of „Madchenheime", die men zoowel in de steden als op het platteland aantreft. Alle kosthuizen, zoowel die bij particulieren als die, welke door de fabrieken voor Wt personeel ter beschikking gesteld worden, bieden modern comfort. In verhouding tot de hooge verdiensten zijn de uitgaven voor kost en huisvesting zeer gering. Ze bedragen met inbegrip van logies, eten en wa-sch slechts een derde, veelal een vierde gedeelte van de verdiensten, die vrijwel zonder uitzondering minstens dertig mark per week bedragen. Er zijn Nederlandsche meisjes, die na een jaar werk het tot een verdienste van zestig mark per week hebben kunnen brengen. Bij vele fabrieken in Duitsche industrie centra, waar de toevloed van arbeidskrachten vooral het laatste jaar belangrijk gestegen is, heeft men zeer modem geoutilleerde „Lager" gebouwd. Deze kampen zijn zeer geriefelijk en moeten voldoen aan moderne begrippen van comfort en hygiëne. Bad- en waschinrichtingen mogen nimmer ontbreken. Zeer vele kampen beschikken over radiodistributiecentrales. Er zijn veel kampen tevens, die over een eigen bioscoop beschikken. „Kraft durch Freude" van het Duitsche Arbeidsfront zorgt daarnaast steeds voor een rijke afwisseling aan ontspanning. Vervolgens verklaarde Bose, dat het Britsche wereldrijk volkomen uiteen geslagen zal worden. Hij noodigde Indië uit bij te dragen tot het verval van het Britsche wereldrijk, opdat uit de asch van dit wereldrijk een vrij en triumfeerend Indië zou opstaan. Een eventueele werklooze of neutrale houding in deze crisis noemde Bose een „daad van politieke zelfmoord". Een zekere hulp uit het buitenland zal voor dezen strijd noodzakelijk zijn. Hij zelde verder, dat de mo gendheden. die de vijanden van het Britsche wereldrijk zijn de ware vrienden van Indië zijn, Het is de hoogste tijd, aldus Bose, dat mijn vrienden en medewerkers in Indië onderscheid leeren maken tusschen de binnen- en buiten- landsche politiek van het vrije Indië. Eerstge noemde is uitsluitend een zaak van het Indische volk. De buitenlandsche politiek daarentegen moet in samenwerking met de landen van het driemogendhedenpact bestaan. Als Indië bevrijd zal zijn, moeten de Indiëi's beslissen welken regeeringsvorm zij zullen kiezen. „Spoedig", zoo verklaarde Bose woordelijk, „zullen wij op het punt zijn aangekomen, waarop wij de wapens ter hand zullen moeten nemen". Hij riep zijn landgenooten op zich op dien dag voor te bereiden en tegelijkertijd in het geheele land een bond t§gen de politiek van de ver zengde aarde te vormen. De bevrijding van Indië zal niet lang op zich laten wachten. Indië zal in den loop van dezen oorlog zijn vrijheid krijgen. (D.N.B.) OPNIEUW 19 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Duitsche duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan krachtig beschermde convooien aangevallen en 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 34.000' brt. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Verder werden in de Caraibische Zee, on danks hevigen Amerikaanschen afweer 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor leed de vijandelijke koopvaardijvloot opnieuw een verlies van 19 schepen met een totalen inhoud van 109.000 brt. van hedenavond 22.03 uur tot morgenochtend 5.19 uur De maan kwam heden op te 9.49 uur en gaat vannacht onder om 0.40 uur. (S.S.-P.K.- VAN HET OOSTFRONT) Doodsch en verlaten is het overal, op de vel den en in de wouden, op de heuvels en in de dalen. Wie hier komt, voelt zich gegrepen door een gevoel van alleen-zijn. De sombere melan cholie van dit landschap werkt zich uit in ieder, die -zich niet wapent door een groote belang stelling levendig te houden voor de dingen, die in de Wereld gebeuren. Maar hoe houdt men een belangstelling levendig; als de tijdingen zoo schaars doorkomen? Het is immers oorlog, de Nederlandsche vrijwilligers liggen zoo ver van het vaderland en de aanvoer ook van post en kranten werd door de modder en het water vaak weken lang vertraagd. Wanneer de lang verwachte veldpostbrief van thuis kwam, dan was men dolgelukkig met de berichten, die meldden dat alles goed was en dat deze zaak zus, de andere zoo geregeld was maar de tijdsruimte tusschen twee brieven kon zich soms zoo oneindig lang uitstrekken. Daarbij kwam een ander bezwaar: al die brieven van thuis leverden op den duur geen stof voor gesprekken onder elkaar, juist omdat zij zoo persoonlijk waren. Wat in den brief voor den eene ge schreven was, kon den ander niet interesseeren en slechts zeer spaarzaam kwamen in deze brieven ook mededeelingen voor, die de belang stelling van allen zouden hebben verworven als zij er van geweten hadden. Maar niet ieder een was bereid om uit den brief, dien hij en hy alleen ontvangen had, iets te vertellen aan de anderen, jammer want iedere feitelijke mede- deeling. verteld in den kring van gelijkgezinde, doch in wezen vaak zoo verschillende kame raden, levert stof voor een bespreking, voor een uitwisseling van meeningen, die juist door allen zoo zeer verlangd were, Al hebben wellicht niet allen dit verlangen duidelijk onderkend. „Maar er bestaat tegenwoordig toch radio" hoor ik iemand zeggen. Jawel, er bestaat radio, er bestaan kleine en handige toestellen, onge twijfeld. Misschien bezit ge wel zoo'n klein apparaatje, dat u niet de minste moeite veroor zaakt, wanneer ge het op een rustigen Zondag morgen, wanneer ge eens wat langer in bed wilt blijven liggen, van uw zitkamer naar uw slaapkamer overbrengt. Eenvoudig de stekker in het stopcontact en de muziek is er weer jawel, maar in zoo'n bunker of in zoo'n uit bal ken opgebouwd huis in een vergeten dorp, zoek daar maar eens naar een stopcontact. Boven dien wie sleept een radiotoestel mee te velde? Toen de Nederlandsche P.K., bij het legioen aankwam, ging er allerwege waar zij zich ver toonde, een hoeraatje op. De legionairs verheug den zich, dat door het verschijnen van de P.K. aan het front, de belangstelling geuit werd, die het Nederlandsche publiek heeft voor hun strijd tegen de legioenen der onderwereld. Het eerste wat de P.K. oogenblikkeliik in hooge mate populair maakte bii het legioen was het feit, dat de vrijwilligers bij groepen in de ge legenheid gesteld werden voor de microfoon te komen en op gtamofoonplaten groeten te spre ken, die in Holland door de radio zouden wor den uitgezonden. Nog op dezen Zondagmiddag, waarop ik dit schrijf, is die gelegenheid er ge weest en enkele minuten geleden kwamen zij langs mijn venster, al degenen, die tot hun verwanten en vrienden in Holland een paar woorden gezegd hadden. Ik zag hun gezichten en het was alsof zij van een feest kwamen. G durende enkele minuten hebben zij het contact met het vaderland gevoeld. Stellig zijn er ook vandaag weer geweest evenals bij vorige op namen die hun ontroering niet goed meester konden worden, nu zij over de duizenden kilo meters, welke hen scheiden van hun geliefden, spreken konden. Een tweede omstandigheid, die de PK. in het middelpunt der belangstelling van onze vrij willigers bracht, was, dat wij kranten mee brachten. Niet veel, maar toch nieuwere kranten dan men hier in weken verwacht had en wi, werden belegerd om nieuws. Nieuws uitNeder land, nieuws uit de geheele wereld. En toen men ontdekte, dat een regelmatige koeriers dienst ons met de bewoonde wereld verbond en dat oie koeriers met kranten plachten terug te komen, toen was het hek van den dam. Dag in. dag uit werden wi) bezocht en steeds weel was de vraag: „Hebt u nog wat lectuur voor ons? Wij zitten in bunker zus en zoo en zouden zoo graag weten wat er gebeurt." Helaas, veel kranten hebben wij niet. Lang niet voldoende om allen te voorzien, maar wij vonden er iets op. Je bent krantenman of je bent het niet. Wij wilden het wel zijn en ook in dit ongezellige land toonen. dat wij het waren. De P.K. stichtte een frontkrant. Een simpel folioformaat papier, aan beide zijden door middel van de cyclostyle voorzien van het voornaamste dagelijksche nieuws en waarin wij die belangrijkste nieuwtjes uit de Nederlandsche kranten overnamen. Een enkele maal een stukje van een van ons. maar meestal: nieuws, het nieuws, waarnaar de soldaat te velde nu een maal snakt. Of denkt ge, dat het hem niet In teresseert, dat de oude geldstukken door nieuwe vervangen zijn of dat Blauw-Wit kampioen werd? Denkt ge, dat hij geen belangstelling heeft voor de piocessen, die in Nederland gevoerd worden als nasleep van de gruwelijke en on begrijpelijke gebeurtenissen in de oorlogsdagen van Mei 1940. Ja zeker, de vrijwilliger aan het Oostfront heeft voor deze dingen nog veel meer belangstelling dan gy, omdat het het weinige is, waarop hij teren moet. Onze frontkrant brengt hem dat, dagelijks, in de Nederlandsche taal en wanneer omstandigheden, die zich aan het front nu eenmaal kunnen voordoen, ver oorzaken dat een bepaalde bunker zijn krant niet gekregen heeft, dan moet ge zien hoe snel er een boodschapper haar het huisje komt, waar de hoofdredactie, tevens administratie en tech nische dienst, zich gevestigd heeft, om alsnog een exemplaar te ontvangen. Want de nieuwtjes uit het vaderland, die „De vennolmde Bolsje wiek" eiken dag in eiken bunker brengt, zijn in de luttele weken van het bestaan dezer simpele frontkrant, tot onmisbare bronnen ge worden voor telkens nieuwe gesprekken. De Nederlandsche PK. aan het front: eener- zijds zorgt zij dat gij, Nederlandsche kranten lezer. met het wel en wee van onze vrijwilligers op de hoogte blijft. Maar ook omgekeerd heeft zij een band geschapen, die de vrijwilligers in contact houdt met wat thuis gebeurt. CH. HARMSE, Vrijwilligerslegioen Nederland. GEBRUIK VAN GAS OF ELECTRICITEIT VOOR 1NDUSTRIEELE DOELEINDEN EN RUIMTEVERWARMING. De directeur van het rijkskolenburvu brengt onder de aandacht, dat voor nieuwe toepassin gen van gas en/of electricteit voor industrieele en daarmede gelijk te stellen doeleinden slechts dan een rantsoen ter beschikking zal kunnen worden gesteld, als gebruik van vaste brand stoffen technisch onmogelijk is. Men wordt in zijn eigen belang aangeraden zich, alvorens tot aanschaffing of inrichting van een installatie over te gaan, bij het betrokken gas- of elec- triciteitsbedrijf op de hoogte te stellen, of van die zijde bezwaren bestaan tegen het verstrek ken van een rantsoen gas of electriciteit. Deze maatregel heeft ook betrekking op bakkerijen, wasscherijen en groote keukeninstallaties. Voor nieuwe installaties voor ruimteverwarming wordt geen gas of electriciteit meer ter beschik king gesteld.' VOORHOEVE, LEEUWENBERG EN SCHUURMAN NAAR HET OOSTFRONT. De persdienst van de N.SJ3. meldt: De heeren H. J. Leeuwenberg, gemachtigde van den leider der N.S.B.. en districtsleider van Noord-Branbant, Ernst Voorhoeve, propaganda leider der N.S.B., hoofd van de af deeling pro paganda en raadsadviseur van het departement van volksvoorlichting en kunsten, en Melchert Schuurman, zangleider der N.S.B., zullen bin nenkort naar het Oostfront vertrekken. Op ver zoek van den leider der N.S.B. maken zij te voren een'rondreis door het land om op talrijke vergaderingen te spreken. Zij zullen trachten met een groot aantal Nederlanders naar het front te vertrekken, opdat het Nederlandsche volk een steeds aanzienlijker aandeel hebbe aan de bevrijding van Europa uit de wurgende klau wen van het bolsjewisme, het kapitalisme, het jodendom en van alle handlangers dezer stel sels en dezer machten. BEGRAFENIS ADRIAAN VAN DER HORST. Vanmiddag is op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den tooneelkunstenaar Adriaan van der Horst. Op weg naar de begraafplaats hield de stoet enkele oogenblikken stil voor den Stadsschouw burg op ♦het Leidscheplein. waar de directeur van het Gemeentelijk Theaterbedrijf, H. D. van Dellen, namens de gemeente, de intendant van de afd. Tooneel, Cor van der Lugt Melsert namens het gezelschap, en de acteur Louis van Gasteren, namens de tooneelspelers kransen aan de baar hechtten. Op de begraafplaats was de belangstelling zeel' groot. Men zag hier vele kunstenaars. Het woord werd gevoerd door prof. dr. J, Walch, directeur van de Tooneelschool te Am sterdam. Aan de groeve heeft Cor van der Lugt Mel sert gesproken. Namens de familie dankte de broer van den overledene, de heer J. C. van der Horst, voor de belangstelling. AFSCHEID VAN SENATOR Dr. H. BÖHMCKER In de raadszaal van het Stadhuis te Amster dam heeft gistermiddag de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator di\ H. Böhmcker, die naar Lubeck terugkeert, afscheid genomen van hen. met wie hij bijna twee jaren in de hoofdstad heeft samengewerkt. Een aantal militaire en civiele autoriteiten was bijeengekomen om den scheidenden ma gistraat de hand te drukken. TE VEEL STROOM EN GAS GEBRUIKT. Naar de directeur van het Rijkskolenbureau mededeelt, was het noodzakelijk in de maand Mei in 70.967 gevallen wegens het overschrijden van het gasrantsoen tot het geven van boeten en tot het afsnijden van den aanvoer over te gaan. Wegens het overschrijden van het elec- triciteitsrantsoen was zulks noodig in 18.322 ge vallen. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond spreekt Max Blokzijl van 21 21.15 uur via den zender Hilversum II over een brandende kwestie getiteld: „De parasieten". VERLOFGANGERS VAN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Van tijd tot tijd verschijnen verlofgangers in het hoofdkwartier. Zy vertellen ons van hun be levenissen aan het Oostfront. Het zijn eenvou dige onopgesmukte verhalen van den strijd tegen het bolsjewisme, gedaan door ernstige en vastberaden strijders. Maar wanneer het ge sprek komt op het werk van ons verzorgings fonds, dan worden onze bezoekers enthousiast, dan wordt voor een oogenblik de ernst; verban nen en vernemen wij hoe onze pakketten ont vangen worden en hoeveel vreugde deze zen dingen onzen mannen bereiden. Pakketten uit Holland. Dat is een toover- woord aan het front. Dat is een gebeurtenis. Dan wordt voor een oogenblik alle zorg ver geten. Landgenoot, help ons dit werk voort zetten en uitbreiden. Stort een flinke bijdrage op girorekening 432100 t. n. verzorgingsfonds Trijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, te 's-Gravenhage. MET GEWEREN DOODEN OF JAGEN VAN VOGELS. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December kunnen de hoofden van plaatse lijke politie, ieder voor zijn gemeente, vergun ningen verleenen tot het met behulp van ge weren dooden of verjagen van in die gemeente niet beschermde vogels in den zin der Vogel- wet 1936, zulks met inachtneming van bepaalde aanwijzingen. BESLISSINGEN VAN DEN BURGEMEESTER. Ontslag. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan G. J. Spanjaard als onderwijzer aan de opleidings school voor U.L.O. aan den Rijnsburgersingel Als opvolger is aangewezen J. C. Bartelsman, onderwijzer aan de o. 1. school Dui venbode- straat. Geldlecning. Aanvaard, zijn de aanbiedingen voor een tweetal 30-jarlge onderhandsche geldleenlngen, elk groot f. 500.000 tegen parikoers en een rente van 3% pCt. Verbetering Lakenhal, De Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" verkrijgt een crediet van f.9500 ten behoeve van de volgende voorzieningen aan het museum: lo. het aanbrengen van eenige veranderingen aan het gebouw, teneinde een definitieve op stelling mogelijk te maken van de uit het pand Oude Singel no. 90 afkomstige 17e eeuwsche vestibulebetimmering. Aansluitende aan die ver anderingen zal tegelijk een verbetering van de de gang naar de Harteveltzaal tot stand kun nen worden gebracht. De kosten van een en ander worden geraamd op f.5250; 2o. het maken van een gang tusschen de Harteveltzaal en het nieuwe gebouw met in den vloer een luik, dat toegang geeft tot een trap naar den kelder, een en ander ten einde een ge legenheid te scheppen om kunstschatten op be hoorlijke wijze naar den kelder onder het ge bouw te brengen, indien dit met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden urgent moet worden geacht. De kosten van deze voorziening worden begroot op f.3000; 3o. het maken van een uitgang ln den Zuid- Oostelijken hoek van het Paviljoen naar het nieuwe gebouw en het aanbrengen van een trap daar ter plaatse, ten einde de circulatie van het publiek bij druk bezoek te kunnen vergemakke lijken. De kosten van dezen maatregel zullen een bedrag van plm. f1250 vorderen. Verhuur. De strook grond aan de Boommarkt, groot 23 M2., totdusver verhuurd aan H. Hoppen brouwer, voor een kiosk ad f. 150 p. j. is thans verhuurd aan A. de Vink op dezelfde voorwaar den. Verkoop. Aan den heer ir. F. H. E. Gul jé ls verkocht het bouwterrein aan de Ver. Slingelandtlaan, groot 1060 M2. voor f.14 per M2. Subsidie aan organisaties. Ingevolge raadsbesluiten van 4 October 1937 en 14 Maart 1938 werd aan de vakcentrales een vergoeding van 2 cent per gesteunde per week uit de gemeentekas toegekend in de kosten van controle op de, middels de bij die bonden aan gesloten organisaties, gesteunde werkloozen. De controle bestond in het dagelijks toezien op het stempelen door de betrokkenen. Aangezien op last van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Sociale Zaken de dagelijksche stempelplicht werd afgeschaft, is de vergoeding door B. en W. bij hun besluit van 8 Augustus 1940 opgeschort. De organisaties verleenden ook op andere wijze medewerking aan de uitvoering van de steunregeling voor valide werkloozen, n.l. door het behulpzaam zijn bij het Invullen van steun aanvraagformulieren, steunwijzigingsformulieren loonverklaringen e.d., en uitbetalen van steun gelden aan de bij haar georganiseerde werkloo zen. Met deze werkzaamheden zijn de organi saties voortgegaan, terwijl dfze onlangs nog werden uitgebreid met het Invorderen van aan werkloozen verleende voorschotten tegen afgifte van een zegel. Met het oog op het uitbreiden van haar werk zaamheden drongen de organisaties er op aan haar weder len vergoeding toe te kennen. Aangezien'het niet te ontkennen valt, dat de organisaties door het verleenen van haar mede werking kosten moeten maken, welke de ge meente uitspaart, bestaat er aanleiding weder een vergoeding aan de organisaties toe te ken nen. Met de organisaties werd overeenstemming bereikt op deze basis, dat aan haar een vergoe ding van één cent voor elk wekelijksch steun- geval wordt uitgekeerd. Berekend naar de ge gevens over 1941 zal dit aan de gemeente een bedrag van ongeveer f.400 per jaar kosten. Met het oog op de wijzigingen, welke zich op het gebied van de organisatie van de werknemers voltrekken, is het gewenscht de vergoeding voorloopig voor niet langer dan zes maanden, ingaande 1 Januari 1942, toe te kennen. Noodziekenhuizen. In verband met een circulaire van den Se cretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 27 Maart-7 April 1942, betreffende geneeskundige hulp bij cata- strophale gebeurtenissen, is een viertal school gebouwen aangewezen, om zoo noodig tot nood ziekenhuis te worden gebezigd. Voor de inrichting van die ziekenhuizen moe ten eenige aanschaffingen worden gedaan. Het is de bedoeling die aanschaffingen te beperken tot de inrichting van twee noodziekenhuizen, omdat niet behoeft te worden aangenomen, dat een ramp steeds van zoodanigen omvang zal zijn, dat het noodig ls tot de inrichting van alle vier aangewezen gebouwen tot noodzieken huis over te gaan, terwijl er bovendien reke ning mede mag worden gehouden, dat opname van een groot aantal getroffenen in het Acade misch Ziekenhuis kan plaats hebben. Van het gedeelte der gemeente, dat getroffen wo^dt, zal het afhangen, welk der aangewezen schoolgebouwen tot noodziekenhuis zal worden ingericht. Met de aanschaffing voor de inrich ting van twee schoolgebouwen tot noodzieken huis Is een bedrag vqn plm. f. 4000 gemoeid. WIJDINGSAVOND LUTHERSCHE KRING. Wydingsavond: een stille ure, die den men- schelijken geest doet stijgen boven zorgen van den dag en onrust van den tijd. Een ure, die ons tijdens het aanhooren van de oude legende „De kelk en de doornstruik", Bilderdljk's „Gebed" of Luyken's „Van de rust des gemoeds" opnieuw bewust doet worden van de zekerheid, steun en onvergankelijke kracht, die het Evan gelie schenkt. Met de overtuiging des geloofs, met diep gevoel en litterair begrip heeft ds. Makkink deze en andere voordrachten aan zijn gehoor overgebracht en zijn woorden zijn om lijst door fraaien zang van de alt'Bella Keyzer, wier donker orgaan bij den ernst van dezen avond harmonieerde en door verzorgd orgelspel van Hennie Schouten. Een ure van inkeer en van verwijl in verhef fende sfeer. Het deed hart en ziel goed. deze te mogen mee beleven! HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging: N.V. Leidsche Machinefabriek vJi. firma J. P Janssen, Os- en Paardenlaan 43, Leiden. Pr»» curatie verleend aan: K. Torn, Leiden (Bep«p» kende Bepalingen).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1