83ste Jaargang MAANDAG 15 JUNI 1942 No. 25217 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Waarschuwing van de Duitsche regeering aan de scheepvaart Fransche stemmen Verspreide Berichten Italiaansche Weermachtsberichfen GEMENGD NIEUWS V erduisteren: BINNENLAND Hef Journalistenkamp 1942 geopend RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Voor Sebastopoi zijn bij hevige aanvallen ver- sterkingswerken. en talrijke gevechtsstellingen genomen. Van 7 tot 11 Juni heeft de vijand in dezen sector 3600 man aan gevangenen. 41 stuk ken geschut, 12 tanks en meer dan 400 gra naatwerpers verloren. Er werden meer dan 20.000 mijnen opgeruimd, 645 kazematten en on derkomens vielen na talrijke hevige gevechten ons in handen. De luchtmacht slaagde er in, door op de krachtigste wijze haar gevechtsvlieg tuigen, jagers en Stuka's in den strijd te bren gen, de zware gevechten der infanterie te ver gemakkelijken en de vijandelijke luchtmacht uit te schakelen. In de Zwarte Zee heeft een Italiaansche mo tortorpedoboot voor de Krim een groot vijan delijk motorschip getorpedeerd, hoewel het door 3 Sovjet-torpedobooten geëscorteerd werd. In het gebied ten Oosten van Charkof leid den eigen aanvallen tot succes. Het vijandelijke bruggenhoofd aan den Westelijken oever van de Donetz werd genomen. Op den Oostelijken oever werd een Sovjet-afdeeling tot den strijd gedwongen en ingesloten. Afdeelingen der lucht macht grepen bij deze gevechten met veel suc ces in. Duitsche en Italiaansche jagers hebben gigteren in luchtgevechten 13 vijandelijke*vlieg tuigen neergeschoten. In de Noordelijke zone van het Oostelijke front werd bij aanvallen vrij groote terrein winst behaald. Aan het Wolkoffront mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware ver liezen voor den vijand. Gevechtsvliegtuigen hebben belangrijke wapenfabrieken der bolsje wisten aan den Boven-Wolga en installaties langs den Moermansk-spoorweg gebombardeerd. In Noord-Afrika is het pantserleger na de in neming van Birhacheim in Noordelijke richting opgerukt. Het voert thans succesvolle gevechten met de overblijfselen der vijandelijke pantser strijdkrachten ten Westen van El Adem. Zooals reeds in een extra-bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten in hardnek kige, soms dagenlange gevechten tegen onder sterk geleide varende konvooien en bij aanvallen op de door de Amerikaansche vloot beschermde scheepvaartroutes opnieuw 27 schepen met een gezamenlijken inhoud van 149.200 ton en een torpedoboot jager tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand met inbegrip van de in de weermachtberichten van 10 tot 12 Juni gemelde successen op den Atlantischen Oceaan, voor de Amerikaansche Oostkust, in de Cari bische Zee, voor het Panamakanaal en in de Middellandsche Zee, door operaties van Duit sche duikbooten de laatste zes dagen 40 sche pen met een gezamenlijken inhoud .van 212.200 ton en een torpebootjager verloren. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de ridderkruisdrager 1ste luitenant Spielmann, batterijcommandant in een afdeeling stormge- schut, en de 1ste luitenant Frank, compagnies commandant in een regiment infanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden. In totaal hebben de spiltroepen bij den aan val op Bir Haoheim tot dusver 12.000 gevan genen gemaakt. Zij maakten 600 pantserwagens en gevechtswagens, bijna. 3(M) stukken geschut en honderden vrachtwagens buit. Bij deze aan- vals- en afweergevechten is het Duitsche -pant serwapen superieur gebleken. Onder de gevangenen bevinden zich niet min der dan vijf generaals. Uit radioberichten uit het hoofdkwartier van Rommel blijkt, dat de Duitsche woestijn-gene raal in verbazend korten tijd meester is ge worden van den nieuwen toestand door een nieuwen opmarsch. Door te profiteeren van het feit, dat met den val van Bir Hacheim de wegen naar de kust ln het Oosten en het Noorden voor de Duitsch- Italiaansche strijdkrachten open liggen, heeft Rommel een sterk pantserleger laten aantreden. De zware verliezen aan pantserwagens van den vijand hebben het potentieel van Rommel zoo versterkt, dat de Duitsch-Italiaansche pantser wagens voor de Engelschen noodlottig kunnen worden, wanneer Ritchie niet snel voor aan vulling zorgt. Rekening houdende met de zwijg- tactiek van den Duitschen woestijn-generaal, kan men verwachten, dat men echter in de eerstvolgende dagen slechts weinig nieuws ver neemt uit Noora-Afrika (D.N3.). DE BEHANDELING DER GAULLISTISCHE KRIJGSGEVANGENEN. Op een vraag van journalisten volgens welke bepalingen van het volkenrecht 'de bij de ge vechten in Noord-Afrika gevangen genomen Gaullisten behandeld zullen worden, is in de Wilhelmstrasse te Berlijn artikel 10 van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag voor gelezen. Uit den inhoud van dit artikel blijkt o.a„ dat de Fransche regeering zich verplicht haar staatsburgers te verbieden aan de zijde van landen te strijden, waarmede het Duitsche rijk zich in oorlog bevindt. In dit artikel wordt ver der gezegd, dat Frahschen, die dit toch doen, behandeld zullen worden als vrijbuiters. De volkenrechtelijke bepalingen over de behande ling van "vrijbuiters, zoo heeft men naai' aan leiding hiervan in de Wilhelmstrasse verklaard, zijn algemeen bekend. (D.N.B.). Het D.N3. meldt uit Berlijn: Door de deelneming van de tVereenigde Sta ten aan den oorlog en door de ontwikkeling, die de oorlog ter zee sedert dien voor de Ameri kaansche Oostkust genomen heeft, heeft het operatiegebied, waarin voortdurend krijgsopera ties te verwachten zijn, zich tot aan de Ameri kaansche kust uitgebreid. Ieder schip, dat na 26 Juni 1942 in dit gebied vaart, stelt zich aan vernietiging bloot. De Duitsche regeering waar schuwt derhalve voor het varen in dit gevaar lijke gebied, waarvan de grenzen als volgt zijn vastgesteld, van de Belgische kust van 3 gr. Oosterlengte over den 62sten graad Noorder breedte 3 gr. Oosterlengte en 68 gr. Noorder breedte 10 gr. Wester lengte tot aan de Groen- landsche kust. Op 68 gr. Noorder breedte, ver volgens langs de Groenlandsche kust tot Kaap Farvel, vandaar naar Kaap Harrison, daarna lanfs de kust van Canada en de Vereenigde Staten tot Key West, vandaar over den 20sten graad Noorder breedte. 60 gr. Wester lengte 45 gr. Noorder breedte, 20 gr. Wester lengte er. 4o gr. Noorder breedte' 5 gr. Westerlengte tot de Fransche kust op 47 gr. 30 minuten Noorder breedte. Maarschalk Pètain maakt een reis door Zuid- Frankrijk. Te Castelnaudary richtte hij zich tot een geestdriftige menigte. Hij herinnerde er aan. dat het thans bijna twee jaar geleden is, sedert hii een nutteloos bloedvergieten staakte en her haalde, dat Frankrijk thans moet opbouwen, En Zondag: Voor Sebastopol dringt de Duitsche aanval in verbitterde gevechten van man tegen man steeds dieper binnen in het met alle middelen van natuur en techniek beschermde vestings terrein. Het op een overheerschendc hoogte gelegen moderne en sterke fort Stalin werd inge nomen. Tegenaanvallen van de bolsjewieken misluk ten. Gevechtsvliegtuigen brachten een de Zui delijke baai van de vesting binnenloopend transportschip van 10.000 brt. tot zinken. In 'de Zwarte Zee torpedeerde een Italiaansche mo tortorpedoboot in den nacht van 12 op 13 Juni een groot en krachtig beschermd vijandelijk schip. De Duitsche luchtmacht vernietigde inde wateren van de Krim een vijandelijk schip met luchtafweergeschut en beschadigde een vijan- delijken torpedojager. In het gebied ten Oosten van Charkof werd een deel van de ingesloten vijandelijke strijd krachten in de pan gehakt of gevangen geno men. De strijd tegen de resten van den ver slagen vijand duurt nog voort Tot dusver wer den meer dan 20.000 gevangenen gemaakt en 169 pantserwagens, 113 kanonnen alsmede tal rijke andere wapens en oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. In den centralen en Noordelijken frontsector slechts plaatselijke gevechtshandelingen. Aan het Wolchow-front werden vijandelijke aanval len afgeslagen. In het hooge Noorden bombar deerden gevechtsvliegtuigen de haven en het stadsgebied van Moermansk, alsmede het sta- ion van Louhi. Hierbij werden elf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Er werden geen eigen verliezen geleden. Bij een vergeefschen aanval van zeven Sovjet-bommenwerpers op een vliegveld verloor de vijand door afweer van jagers zes vliegtuigen. In Noord-Afrika nemen de operaties der Duitsch-Italiaansche troepen een gunstig ver loop. Bij een aanval in den diepen flank van den vijand werden 54 Britsche pantserwagens kapot geschoten en ruim 400 gevangenen ge maakt. Duitsche jagers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, negen Britsche vliegtuigen omlaag. In de Middellandsche Zee brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Mersama- troe een tot een Britsch convooi behoorend koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken. Twee andere groote schepen en een bewakingsvaar- tuig werden door bomtreffers beschadigd. Duit sche duikbooten brachten voor Solloem een vijandelijk bewakingsvaartuig en aan de kust van Syrië een munitieschip van 500 brt. tot zinken. In Zuid-Engeland plaatste een gevechtsvlieg tuig in eeh dappere duikvlucht overdag bom treffers van zwaar kaliber op een fabriek der vliegtuigindustrie. Bij een nachtelijken aanval op een vijandelijk convooi aan den uitgang van het Kanaal van Bristol werden vijf koopvaar ders alsmede een Britsche torpedobootjager door bommen getroffen en beschadigd. Hii heeft ook de taak het land een nieuwe grondwet te geven, maar die kan eerst dan worden vastgesteld en van kracht worden, wanneer de vrede gesloten is De vrede hangt echter van het Fransche volk zelf af. De vrede is er van afhankelijk in welke mate het Fran sche volk het respect van den tegenstander verwerft, Laval hield elders een rede, waarin hij wees op de bijdrage, die Frankrijk moet leveren voor den gemeenschappelijken strijd van Europa tegen het bolsjewisme en communisme. Naar het A.N.P. meldt, zeide hij de overwinning van Duitschland te wenschen, want wanneer Duitschland zou worden verslagen, zop het com munisme geheel Europa en Frankrijk over- stroomen. Het is juist, dat Frankrijk zich in een droevigen toestand bevindt. Spreker zelde al zijn landgenoot-en te willen toonen, dat deze politiek van overeenstemming en samenwer king met- Duitschland de eenig juiste voor Frankrijk is. Hij wenscht, dat het Fransche volk de beteekenis van de huidige gebeurte nissen zal begrijpen en wil derhalve in alle loyaliteit met Duitschland samenwerken. Het was onjuist van Franrijk den Vrede van Ver sailles te sluiten en den oorlog van 1939 te beginnen. Onder deze omstandigheden moet een basis tot overeenstemming gevonden wor den, want het. is niet mogelijk, dat om de 25 jaar de jeugd van beide landen wordt afge slacht. De politiek van Frankrijk is er een van overeenstemming en verzoening. DE ONDERGANG VAN DE LEXINGTON. Schout-bij-nacht Sherman de commandant van het Amerikaansche vliegtuigmoederschip Lexington, heeft volgens den Britschen berich tendienst bekend gemaakt, dat. bij den onder gang van de Lexington op de Koraalzee 139 officieren en manschappen om het leven zijn gekomen. (A.N.P.) Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede In de Marmarische woestijn hebben ook gis teren verbitterde gevechten plaats gehad. Krachtige luchtaanvallen, waarbij onze vlieg tuigen de vijandelijke achterhoede met bommen en machinegeweervuur bestookten, eindigden met een treffen tusschèn jagers. De vijand ver loor tien toestellen, een elfde, dat door het afweergeschut te Benghazi werd getroffen en in brand vloog, viel in zee. Een van onze vlieg tuigen is niet teruggekeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben lucht- en vlootbases op Malta aangevallen, een Spitfire werd neergeschoten. Inde wateren bij Tobroek hebben Duitsche bommenwerpers treffers geplaatst op twee sche pen met een gezamenlijken inhoud van onge veer 12.000 ton, die verloren kunnen worden ge acht. Zij beschadigden een derden koopvaarder en een bewakingsvaartuig. Bij een Britschen luchtaanval op den Piraeus werd ernstige schade toegebracht aan een groot aantal huizen. Er zijn 36 dooden en 28 gewon den onder de Grieksche bevolking. In den nacht van 11 op 12 Juni hebben onze motortorpedo- booten in de wateren van Sebastopol een krachtig beschermd konvooi aangevallen en een motorschip alsmede eén der escortevaartuigen door torpedos getroffen; het motorschip zonk." En Zondag: De slag in de Marmarische woestijn gaat voort. In de streek van Ain-el- Gazala is een aanval van gemotoriseerde afdee lingen en gepantserde strijdmiddelen op onze infanterie-eenheden mislukt. De vijand werd krachtig teruggeslagen na opmerkelijke verlie zen te hebben geleden. Ten Westen van El Adem hebben gemotoriseerde pantserformaties van de spil een belangrijk deel der vijandelijke strijdkrachten verslagen: 54 tanks werden ver nield en verscheidene honderden krijgsgevange nen gemaakt. Duitsche jagers hebben tijdens luchtgevechten zes Curtiss- en drie Hurricane* vliegtuigen neergeschoten. De bombardementen van luchtbases op Malta werden door het luchtwapen voortgezet, dat ook een tntersieve verkenningsbedrijvigheid boven de Middelland sche Zee ontplooide. Een onzer verkennings vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben vannacht boven Tarente gevlogen en eenige bommen laten val len zonder slachtoffers te maken, noch schade aan te richten. Italiaansche torpedobooten hebben in den nacht van 12 op 13 Juni in de wateren van Se bastopol nog een bolsjewistisch motorschip van 10.000 ton, geladen met munitie, getorpedeerd. Toen de vijand trachtte het schip op te slee pen, werd het getroffen door bommen van Duitsche vliegtuigen, die samenwerkten met de torpedobooten, zoodat het schip in de lucht vloog. PAUSELIJKE VERMANING AAN DE BOEREN Paus Pius XII heeft in een audiëntie gewezen op den plicht van de landbouwers om voor het voor de voedselvoorziening van de natie belang rijke graan te zorgen, nok wanneer zij daardoor persoonlijke offers moeten brengen. Hij voegde hieraan toe, dat een landbouwer, cjie zich door een of ander voorwendsel aan dezen plicht ont trekt, een zware verantwoordelijkheid op zich neemt. Het Is nu niet de tijd, zoo voegde de Paus hieraan nog toe, om aan persoonlijke be langen te denken. Het is veeleer noodzakelijk uit Christelijke naastenliefde en burgerplicht af te zien van elk egoïsme. (D.N.B.) BRITSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Britsche admiraliteit heeft het verlies me degedeeld van de duikboot Olympus onder bevel van kapitein H. D. Dymott. (D.N.B.) VERKLARING VAN PERUAANSCHEN ZAAKGELASTIGDE TE BERLIJN. Dr. Miguel Cerro Cebrian, die tot dusver Pe- ruaansch zaakgelastigde was te Berlijn en die zooals bekend na de verbreking der diploma tieke betrekkingen tusschen Peru en Duitsch land niet naar Peru is teruggekeerd, heeft aan buitenlandsche journalisten te Berlijn verklaard dat zijn houding tegenover het communisme en het Yankee-imperialisme in Peru sedert jaren bekend is. „Ik was. zoo verklaarde hij, een van de naaste medewerkers van den vermoorden president van Peru, generaal Sanchez Zerro, die het communisme fel bestreed en duidelijk had ingezien welk gevaar het Yankee-imperialisme voor Peru en Ibero-Amerika beteekende." Dr. Miguel Cerro Cebrian wees er vervolgens op, dat de in Peru door generaal Sanchez Zerro opgerichte partij, de „Union Revolucionaria", altijd openlijk gekant is geweest tegen de po gingen om Peru op de één of andere wijze af hankelijk te maken van de imperialistische po litiek van Washington. „Toen ik het vorige jaar in Lima was, heb ik zelf nog demonstraties van de Peruaansche bevolking tegen Noord-Amerika gezien." Tenslotte wees de Peruaansche diplomaat er op. dat zijn meening door het overgroote deel van zijn landgenooten wordt gedeeld. (D.N.B.) LIJK IN EEN ZAK GEVONDEN. De politie te Krimpen a/d. IJsel heeft ter hoogte van het boveneind in den Hollandschen IJsel het lijk van een manspersoon, vermoede lijk tusschen de 40 en 45 jaar, gevonden. Het zat in een jute zak, waarom ijzerdraad was gewikkeld. Om den hals van het lijk bevond zich een damescentuur. De persoon was gekleed in een blauw colbertjasje en schippersbroek. INBRAAK TE HAARLEM OPGEHELDERD. Ongeveer twee maanden geleden is te Haarlem ingebroken bij de Haarlemsche Coöperatieve In- en Verkoopcentrale van Tabaksproducten, waar bij een brandkast met f. 1300.— en voor enkele duizenden guldens aan tabaksartikelen werd gestolen. Dank- zij een mededeeling van de Amsterdamscha recherche heeft de Haarlem sche politie thans de hand gelegd'op iemand uit Amsterdam, die bij zijn verhoor een volledige bekentenis aflegde. Daaruit bleek, dat de in braak is gepleegd door vier Amsterdammers, van wie er reeds twee wegens andere misdrijven in bewaring waren gesteld. Van het gestolene is tot heden nog niets op gespoord. Wel is de opengesneden brandkast uit de Pieter Lastmankade opgehaald. DOODELIJK ONGELUK MET ZAAGMACHINE Zekere H. van het Springendal te Ootmarsum kreeg bij het houtzagen met een electrische zaagmachine een ongeluk, dat den dood tenge volge had. Terwijl H. met een greep het opge stapelde hout voor de machine wilde verwijde ren, kwam de greep in aanraking met de cirkel zaag, sloeg terug en trof H. met kracht tegen de van hedenavond 22.01 uur tot morgenochtend 5.19 uur De maan kwam heden op tc 6.59 uur cn gaat onder te 22.53 uur. borst. Met zware inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, waar hij aan de verwondingen is overleden. H. was gehuwd en vader van een groot gezin. ONDER DE DEKENS GESTIKT. Ten huize van de familie B., wonende in de Nachtegaalstraat te Almelo, bleek op een ge geven oogenblik, dat het negen maanden oude kindje, dat in den kinderwagen was gelegd, geen teekenen van leven meer gaf. Het kindje is bij het woelen onder de dekentjes terecht ge komen. t Twee doktoren konden slechts den dood con- stateeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. LAWINES. De dorpjes Brogfrahco en Quassalo bij Pian d'Orgieniri in Piemonte (Italië) zijn door een lawine gedeeltelijk bedekt. Het aantal slacht offers is vermoedelijk zeer groot. Slechts een enkele familie, die het gevaar tijdig bemerkte, kwam er zonder ongelukken af. Met den Nederlandsche Volksdienst voor sociale gerechtigheid. REDE VAN PROF. DR. GOEDEWAAGEN. In het kasteel „De Cannenburgh" te Vaassen is Zaterdagavond het zomerkamp-1942 van het Verbond van Nederlandsche Journalisten dooi den voorzitter, den heer P, J. van Megchelen, geopend. Evenals vorig jaar zullen daar weer vier groepen van 2024 journalisten elk een week lang verblijf houden om in kameraad- schappelijken geest zich te verpoozen, maar te vens om zich te laven aan kultureele bronnen, die hier te hunner beschikking worden gesteld. Dc voorzitter heeft in een korte toespraak bij de opening gewezen op doel en beteekenis van dit kamp, dat in de eerste plaats een werkkamp zal zijn. Prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, -heeft het zomerkamp ingewijd met een voordracht over „opkomst, bloei en verval van het humanisme". Spreker vergeleek de politieke en cultureele omwenteling onzer dagen met de ingrijpende veranderingen in het begin onzer jaartelling en den tijd der renaissance. De revolutie van thans gaat evenals toen verre boven de economie en de politiek uit: zij is van geestelijken aard. Vervolgens ging spr. de ontwikkeling van het humanisme sinds de 15e eeuw in zijn vormen van individualisme, liberalisme en communisme na en hij gaf een historische waardeering van deze wereldbeschouwing, die het moderne we reldbeeld en den modernen mensch-heeft, ge schapen. Heel de moderne cultuur met haar wereldveroverende missie is een maaksel van het humanisme. Het verval daarvan, dat zich in onmacht en verstarring der humanistische denk- en handelingsvormen uitspreekt, tast dan ook onze heele cultuur aan. Zoo omvat de opbouw van een nieuw maatschappelijk en cul tureel bestel alle terrein van ons menschelijk bestaan. Voor den journalist is het noodzakelijk zich van deze draagwijdte van het huidig ge beuren bewust te zijn. Aan dezfen openingsavond was eengemeen schappelijke maaltijd voorafgegaan, waarbij als gasten aanzaten prof. Goedewaagen, de leider van het Persgilde, de heer Max Blokzijl, de plv. leider van dit gilde, mr. J. Huyts en de zakelijk leider, de heer J. Learbuch. Zondag werd een welsprekendheidstournooi gehouden, dat des avonds door een filmvertoo- ning werd gevolgd. In den. loop van de week zullen in het jour nalistenkamp als sprekers pptreden: dr. W. Brauksiepe over het onderwerp „Psychologie van de pers"; H. Ch. Nije 'over „Nationaal-so- cialistische levensbeschouwing"; P. J. van Meg chelen, over „Journalistiek in den nieuwen tijd"; dr. J. Loohuis over „Geopolitiek"; J. Na- chenius over „Het rassenvraagstuk"; drs. W. Goedliuys over „Nieuwe vormen in het sociale leven"; K. Boekholtover „Het bevolkingsvraag stuk" en M. Meuldijk over. „Arbeid", Eiken Donderdag wordt een kameraadschaps avond gehouden, waarna de deelncihcrs 'sVrij dagmorgens vertrekken. De kampleiding is in handen van Joh, Raat gever. HET LIQUIDATIEBESLUIT 1941. Een tweetal nieuwe besluiten. In verband met het liquidatiebesluit 1941 is in het Verordeningenblad van Zaterdag een tweetal nieuwe besluiten van civielrechtelijken aard afgekondigd, het overdrachtsbesluit 1942 en het overgangsbesluit commanditaire ven nootschappen. Beide besluiten zijn uitsluitend van belang voor het geval, dat een naamlooze vennootschap onder inroeping van het liqui- datiebesluit 1941 in liquidatie is gegaan of gaat. Hierbij wordt opgemerkt, dat, wat betreft het alshog in liquidatie gaan, zulks thans nog slechts mogelijk is, indien destijds de termijn voor het nemen van het hiertoe strekkend be sluit door de daartoe bevoegde autoriteit werd verlengd. Het overdrachtsbesluit 1942 opent, de moge lijkheid de gezamenlijke bezittingen, belangen en verplichtingen van een naamlooze vennoot schap op eenvoudige wijze in eens te doen over gaan. In dit besluit zijn tevens bepalingen op genomen ten einde de rechten van de schuld- eischers van de ontboden naamlooze vennoot schap te beschermen. Ook met de belangen van uittredende aandeelhouders van de naam looze vennootschap en andere winstgerechtig den is rekening gehouden. Het overgangsbesluit commanditaire vennoot schappen houdt een bijzondere bepaling in ten aanzien van commanditau'e vennootschappen, die in verband met het liquidatiebesluit 1941 ter vervanging van naamlooze vennootschappen zijn opgericht. Krachtens deze bepaling blijft het vermogen van zoodanige vennootschappen, ook indien er slechts één aansprakelijk vennoot is, afgescheiden van het overige vermogen der vennooten. Het vennootschapsvermogen zal derhalve in de eerste plaats strekken tot bevre diging van de schuldeischers, die met de ven nootschap gehandeld hebben. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Nieuwe bon aangewezen. Gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 30 April 1943 geven de met „02kf" gemerkte bonnen der kookaarten voor vaste brandstoffen DZ recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men met de op deze bon betrokken brandstof fen tot 1 Augustus aa. dient uit te komen, aan gezien eerst op genoemden datum wederom een bon zal worden aangewezen. LEVERANTIES EN DIENSTEN VAN DÜITSCHLAND NAAR NEDERLAND. Zooals bekend, Is sinds 1 Mei in Duitschland een verordening van kracht, waarin is bepaald, dat voor leveranties en diensten, die uit het Duitsche rijksgebied naar het bezette Nederland sche gebied worden verricht, ten hoogste slechts die prijzen en tarieven mogen worden berekend, welke in het Duitsche rijksgebied zijn toege staan. Voor loopende contracten geldt dit met ingang van 1 Juni J.l. Wanneer er bij Nederlandsche handelaars en importeurs twijfel rijst over de door den Duit schen exporteur berekende prijzen, c.q. of deze prijzen boven het binnenlandsche Duitsche peil uitgaan, kunnen deze handelaars en importeurs zich om uitsluitsel wenden tot den dienst van den gemachtigde voor de prijzen, Bezuiden- houtscheweg 64, Den Haag. BEWERKING VAN MELK OP ZONDAG. In het voedselvoorzieningsblad is opgenomen de „Zuivelverordening 1942, verplichte be- of verwerking van melk op Zondag" van de onder bedrijfsorganisatie voor zuiveTT waarin is be paald, dat het bestuur der OB.Z. aan fabri kanten van zuivelproducten en aan ondernemers van standaardisatiebedrijven de verplichting kan opleggen om gedurende een bepaald tijdvak ook des Zondags melk van hun melkleveranciers te ontvangen en deze te be- of verwerken. Deze maatregel is noodzakelijk geworden nu deze Zondagsmelk, welke uit den aard der zaak in het warme jaargetijde reeds ernstig in kwa liteit en houdbaarheid heeft geleden, niet meer overal des Maandags direct kan worden ver werkt, maar in vele gevallen moet worden door geleverd, óf voor consumptie elders,-óf voor be reiding van spraypoeder ter voorziening in de behoefte aan consumptiemelk in den winter. Deze gewijzigde omstandigheden dwingen tot het treffen van maatregelen. De arbeid, welke uit dien hoofde op Zondag geschiedt, mag naar de meening van het bestuur der OB.Z. als noodzakelijke en dus geoorloofde Zondagsarbeid worden beschouwd. Ditzelfde geldt voor den in verband daarmede noodzakelijken aanvoer der op Zondagmorgen gewonnen melk door de melkveehouders. Derhalve wordt aan de melk veehouders de verplichting opgelegd om ook des Zondags de door hen in hun bedrijf ge wonnen melk op' de gewone wijze af te leveren aan de bedrijven, waaraan zij plegen te leveren, indien deze bedrijven ingevolge bovengenoemde verordening ook des Zondags werken. OMWISSELING TABAKS- EN VERSNAPERINGENKAARTEN THANS NIET MOGELIJK. Bij de eerstvolgende uitreiking der nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen zullen tevens aan de houders (sters) van tabaks- en sigaret- tenkaarten tegen inlevering van onderschei denlijk de met „tabak r 4" en „sigaretten r 4" gemerkte bonnen der thans in gebruik zijnde kaarten nieuwe tabaks- en sigarettenkaarten worden uitgereikt. Aangezien de versnaperingenkaarten echter tot en met 5 September as. in gebruik zal blijven, zal het dus ditmaal zulks in afwijking van een vorig bericht niet mogelijk zijn de tabaks- respectievelijk sigarettenkaart om te wisselen tegen een versnaperingenkaart of omgekeerd. Eerst bij de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de periode van 5 Sep tember tot en met 3 October a.s. zullen manne lijke personen van 18 jaar en ouder m vrouwe lijke personen van 25 jaar en ouder opnieuw een keuze kunnen doen tusschen een tabaks- of sgarettenkaart eenerzijds en een versnaperin genkaart anderzijds. HET AAN HUIS BEZORGEN VAN GROENTEN EN FRUIT. Zooals bekend, mag voor speciale bezorging van bestelde groenten en besteld fruit door kleinhandelaren 1 cent per kg. in rekening wor den gebracht boven den werkelijken verkoop prijs in den winkel. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de venter en de groentenhandelaar, die met zijn wagen bii zijn.klanten voorrijdt, dezen cent niet in rekening mogen brengen, aangezien bij den straathandel, dien zij uitoefenen, van bestelling of speciale bezorging geen sprake is. VERVOERVERBOD VOOR GROENTEN OOK VOOR HAARLEM. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. behalve de ge meenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en de gebieden bestaande uit de ge meenten Blaricum, Laren, Hilversum, Bussum en Naar den, ook de gemeente Haarlem heeft aangewezen als gebied, waarop het vervoerver- bod voor groenten van toepassing is. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 21.00 tot 21,15 urn- spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Mag ik u eeri intellectueel voorstellen?" NIEMAND WORDT VERGETEN. Dag-in, dag-uit wordt "gewerkt om de 2200 kistjes, bestemd voor onze strijders aan het Oostfront, gereed te maken voor de verzending. Groote stapels rookartikelen, waaronder siga ren, sigaretten, tabak, sigarettenpapier en ta bakspijpen, verder postpapier, couverts en pot- looden. tuben tandpasta, complete zaklantaarns, gezichtscrème, staan gereed oordeelkundig ver pakt te worden. Niemand wordt vergeten, want allen zijn gelijk en allen hebben even veel recht op onze dankbaarheid en zorg. Het thuisfront werkt en zorgt voor de mannen die het bolsje wistische monster bedwongen en zullen vernieti gen. Tot dit thuisfront behoort ook gij, land genoot. Vandaar t>ns verzoek: stort een flink bedrag op girorekening 432100 t.n.v. Verzor gingsfonds van het Vrijwilligerslegioen „Neder land" Koninginnegracht 22, te 's Gravenhage. DE EED VAN TROUW AAN DEN LEIDER. De persdienst der N.S.B. deelt mede: Op 20 Juni a.s. zal een groot aantal der hoog ste functionarissen der N.S.B. op den leider worden beëedigd. Deze plechtigheid, die onder de vele groote gebeurtenissen en hoogtijdagen, welke de be weging in haar ruim 10-jarig bestaan kende, moet worden gerangschikt, zal evenals bijvoor beeld de groote bijeenkomst op 9 October 1937 te Lunteren en de herdenking op 14 December 1941, van historische beteekenis blijken te zijn, zoowel voor alle leden der beweging als vcor het geheele Nederlandsche volk. Behalve de ruim 2000 leden, welke op dien dag den eed van trouw op den leider afleggen, zullen vele duizenden leden en genoodigden aanwezig zijn om mede getuigenis af te leggen van hunne oprechte instemming met alles wat Mussert deed in de periode van strijd voor de wederopstanding van ons volk. LAAT ANDEREN PRATEN. Laat anderen praten. Laat anderen den oorlog winnen of .verliezen rond de bittertafel. Maar denk er aan, dat met praten geen gewonde sol daten geholpen kunnen worden. Daar is meer voor noodig dan praten. Daarvoor moet iets gedaan worden. En er wordt reeds iets voor ge daan. Nederland heeft een ambulance naar het Oostfront gezonden. Die is ook niet met praten tot stand gekomen. Daar is hard voor gewerkt en veel voor geofferd. Heeft de ambulance van u reeds een bijdrage ontvangen? Zoo niet, maak haar dan vandaag nog over op girorekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstallen ln variatie. C. C. S. te Lelden had in een dronken bui dief stal gepleegd van scheerzeep, voor v/elk feit hij thans nuchter moest boeten. De Officier wilde dit doen door f. 10.boete, subs. 10 dagen hechte nis, en de Politierechter v/as het hiermee eens. Volgens verklaring van M. D. te Oegstgeest hacl hij flink verdiend op de broodbonnen die hij voor f. 1.kocht want de opplakvelïten wist hij belang rijk duurder te verkoopen. Voor heling vorderde de Officier f.8.boete subs. 8 dagen hechtenis, het geen ook het vonnis werd. De patroon van G. W. A. v. d. P. te Aalsmeer zei dat hij per week wel 640 bonnen was kwijt geraakt, doch de knecht ver klaarde er maar twee te hebben weggenomen De Officier vorderde f. 10.boete, subs. 15 dagen hechtenis, vonnis conform den eisch. Wegens dief stal van een portemonnale met f.23.stond C. H uit Lelden terecht. Het vonnis werd f. 25,boote subs. 25 dagen hechtenis. BIJ C. en A. in Den Haag had mej. N. P. uit Noordwljk een mantel gestolen. Het vonnis werd f.30.boete subs. 3i dagen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1