ZATERDAG 13 JUNI 1942 No. 25216 Duitsche successen bij Sebastopol De opbouw in het Oosten 83sfe laargang Trots hevig verzet Engelsch bedrog jegens Europeesche zeelieden Verklaring van Bose Massabetooging fe Brünn Verspreide Berichten BINNENLAND Verduisteren: Verklaring van Rosenberg Amerika steunt geen wederoprichting van een Nederlandsch koloniaal rijk GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Leiden, In aanvulling op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B. van militaire zijde: In het aanvalsgebied van Sebastopol ligt het initiatief stevig in handen van de Duitsche lei ding. De gevechten voor Sebastopol hebben een dat het Engelsch-Amerikaansche imperialisme stadium bereikt, dat men het knagen aan den uit Azië wordt verdreven en dat zal een krach- daardoor de laatste kans op verzoening met het Indische volk heeft verloren. Met het vertrek van Cripps uit Indië is naar de overtuiging van Bose het laatste stadium van den nationaleft strijd van Indië begonnen. Sedert dien is de onrust in omvang en intensiteit toegenomen. Ik heb de overtuiging, aldus eindigde Bose, dat Indië nog in den loop van dezen oorlog vrij zal zijn. De vrijheid van Indië zal beteekenen, vestinggordel zou kunnen noemen. Van bijzon dere beteekenis voor de gevechtshandelingen is het voortdurend krachtige ingrijpen van de Duitsche luchtmacht, welker voortdurende aan vallen op de diepe vestingwerken niet slechts militaire successen voorbereid en bereikt heb ben, doch die reeds aan den kant van den vijand tot psychologische overwegingen aanleiding hebben gegeven. Indien men dan nog zegt, dat de sovjetrussen reeds gedwongen zijn om zelfmoordcolonnes in het veld te brengen, dan kenmerkt alleen deze formuleering reeds de positie van den ver dediger. De Duitsche successen zijn des te opmerke lijker, daar de vijand het rotsachtige gevechts terrein met zijn talrijke kloven en holen, vol komen heeft uitgebuit voor het aanleggen van veld- en artilleriestellingen, zoodat slechts directe treffers in staat zijn deze te vernietigen. Twee Noorsche zeelieden, die er onlahgs in zijn geslaagd bij een Dultschen luchtaanval op een naar Moermansk varend Amerikaansch schip naar hun woonplaats in het Noorden van Noorwegen te ontkomen, hebben een opmer kelijke bedrogpleging onthuld, welke de Engel- schen in hun nood jegens Europeesche zeelie den bedrijven. De twee Noren waren zeer verbaasd, dat zij na hun aanmelding bij de Noorsche overheid niet tot den militairen dienst werden genoopt. Toen men hun verklaarde, dat geen enkele Noorsche zeeman tegen zijn vrijen wil op Duit sche oorlogsschepen of op Noorsche koopvaar ders onder Duitsche controle dienst doet, waren zij zeer verrast. Het bleek, dat de Engelschen met dezen infamen leugen de Noorsche, Deensche en Nederlandsche zeelieden in hun dienst pro- beeren te weerhouden van den terugkeer. Te genover deze kwaadaardige bewering, die van Engelsche zijde tegenover eiken Europeeschen zeeman bij elke gelegenheid die zich voordoet wordt gedaan, staan grootsche geloften. Na den oorlog, zoo zeiden de Noren thans in Oslo, belooft men den Europeeschen zeelieden land en huizen in Canada, wanneer zij afzien van hun terugkeer naar Europa. Naar opvatting der twee Noren vat men dezo beloften echter alge meen op voor wat zij zijn n.l. een aas, om goed- geloovigen te verlokken tot de steeds gevaarlijker wordende vaart in dienst van Engeland. (A.N.P.). De Indische nationalistenleider Soebhas Chan dra Bose, heeft ten overstaan van vertegen woordigers der Duitsche en buitenlandsche pers op een receptie te Berlijn, uitgaande van staats secretaris Keppler en den leider der persafdee- ling van het ministerie van buitenlandsche za ken, gezant dr. Schmidt, eenige verklaringen afgelegd. Mijn besprekingen met Hitler en Mussolini, aldus Bose, moeten natuurlijk vertrouwelijk worden behandeld, maar ik kan volkomen eer lijk zeggen, dat zij evenals het hoofd der Ja- pansche regeering de beste vrienden zijn, die het Indische volk bezit in zijn strijd tegen het Britsche imperium. Bose zei voorts, dat zijn reis van Indië naar Berlijn in het geheel niet groote moeilijkheden had teweeg gebracht, die men had kunnen ver wachten. Groot-Brittannië en zijn secret service kunnen de lange grenzen van Indië niet meer bewaken. Als het oogenblik gekomen is, kan niemand mij beletten naar Indië terug te keeren. Dat ik thans hier ben, is een uitvloeisel van den wensch van een zeer groot deel van het Indi sche volk en al wat ik na mijn vertrek uit het vaderland heb ondernomen, heeft volledigen steun bij hen gevonden. Ik verkeer in voortdurend contact niet alleen met de publieke opinie in Indië, maar ook met de personen en kringen, wier hulp en steun ik noodig heb voor onze nationale bevrijding. Ik voel mij dienaar der Indische natie en mijn taak is op het oogenblik vooKpp te trek ken in den strijd voor Indië's onafhankelijkheid. Zoodra het Indië's tijd is, zal het In'dische volk moeten beslissen, welken regeeringsvorm het wenscht en wie den toekomstigen Indischen staat zal besturen. Op een vraag naar zijn indrukken in Azië, Amerika en Europa verklaarde Bose, dat deze hebben geleid tot de onvermijdelijke conclusie, dat Groot Brittannië dezen oorlog zal verliezen en dat het verval van het Britsche wereldrijk niet alleen onontkoombaar is, doch zelfs voor de deur staat. Voorts heeft zijn eigen ervaring hem tot de overtuiging gebracht, dat volgens de logica der geschiedenis de mogendheden van het pact van drie Indië's natuurlijke vrienden en bondgenoo- ten zijn geworden. Iedere slag, die aan het Britsche wereldrijk wordt toegebracht, helpt Indië bij zijn vrijheidsstrijd en elk streven naar redding van het Britsche wereldrijk is een po ging om Indië's knechting te bestendigen. Bose waarschuwde de persvertegenwoordigers zich niet door de Britsche propaganda te laten influenceeren. Hij verzekerde, dat de overgroote meerderheid van het Indische volk de Britsche regeering vijandig gezind is en hunkert naar verbreking van haar slavenketenen. Het fiasco van sir Stafford Cripps in Indië legde Bose aldus uit, dat Groot Brittannië tige aansporing zijn voor alle vrijheidsbewegin gen op de geheele wereld. (D.N.B.) De Tsjechische minister van volksvoorlich ting, Moravec, heeft te Brünn tijdens een mas sabetooging gesproken over de jongste gebeur tenissen en datgene, wat daaruit noodzakelijk volgt voor de Tsjechen. Meer dan 5000 men- schen woonden deze demonstratie bij. Zoolang de moordenaars van den plaatsver- vangenden „Reichsprotektor" Heydrich niet zijn gearresteerd, aldus de minister, zullen het Tsjechische volk geloften van trouw jegens Duitschland en betuigingen van toewijding niet baten. Er moeten geen woorden komen, maar daden. Moravec had stellig het gevoel, dat het Tsje chische volk speciaal in het Duitsche rijk geen vijanden heeft. Alle harde maatregelen, die Duitschland tegen de Tsjechen heeft gelast, zijn eerst tot uitvoering gekomen, als er geen andere uitweg meer openstond en het gevaar dreigde, dat aan Duitschland zwakheid verweten kon worden. Er bestaat geen twijfel omtrent de maatrege len, die genomen zouden moeten worden, als het Tsjechische volk onbetrouwbaar mocht blijken. Om het Tsjechische volk te doen ver dwijnen uit de constructieve combinaties in Europa, zouden enkele moordenaars voldoende zijn, die zich met medewerking van lichtzinnige Tsjechische individuen wilden onttrekken aan de gerechtigheid. Dit geldt overigens vooral voor den ..aarts vijand van het Tsjechische volk, den schurk Benesj". Minister Moravec behandelde vervolgens de misdadige methoden van de Londensche radio. Want het gaat Engeland slecht, zoo zeide hij. en dan "laat men alle neven-overwegingen va ren. Daarom komen Engelands agenten met be weringen, die den Tsjech slechts bedoelen te verleiden tot dwaasheden en misdaden. Tot slot deed de bewindsman een beroep op het Tsjechische volk om den verrader Benesj voorgoed te laten schieten en zich aan te sluiten bij de politiek van president Hacha, Dan zou niemand ook slechts een haar gekrenkt worden en allen kunnen de toekomst tevreden tegemoet zien. (D.N3.). PAPANNERS OVERSCHRIJDEN GRENS VAN TSJEKIANG. Japansche troepen, die in de derde Chinee- sche oorlogszone ii. de provincie Tsjekiang opereerden, hebben Donderdag de grens der provincies Tsjekiang en Kiangsi bereikt en des avonds de grensplaats Iowoe bezet. (D.N.B.). DE GROOT-MOEFTI VAN JERUZALEM. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: „Wij strijden tegen dezelfde vijanden, nl. de Engelschen, Joden en bolsjewisten. Daarom wenscht de geheele Arabische wereld de over winning van de mogendheden van de spil", aldus verklaarde Amin el Hoessein, de groot moefti van Palestina aan de National-Zeitung te Essen en deze overwinning is zeker. „Engelands humaniteit", zoo zeide de groot moefti met een ironisch lachje, „is slechts een mantel om zijn brutale imperialisme te bedek ken". Op de vraag, hoeveel offers aan dooden, gewonden en gevangenen en hoeveel vernielin gen en baroovingen het Britsche regime in Palestina tot dusvger heeft opgeleverd, ver klaarde de groot-moefti, dat bij den jongsten Arabischen opstand tegen de Engelsche heer schappij van willekeur het aantal dooden onge veer 6000, het aantal gearrestee: !e_i en gevan genen meer dan 40.000 bedroeg. „Het is moei lijk ook maar bij benadering het aantal ver nielde huizen te schatten, daar geheele dorpen door middel van dynamiet werden opgeblazen. Ook üi de groote steden zijn heele wijken ver woest en in puinhoopen veranderd, zooals b.v, de oude stad Jaffa en Jinnin. Op deze wijze zijn niet minder dan 30.000 Arabische gezinnen zonder schuld dakloos geworden. Thans bevindt zich bijna de geheele mannelijke jeugd van de Arabische plattelandsbevolking in concentratie kampen" AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN IN TURKIJE GEÏNTERNEERD. Uit Ankara wordt gemeld, dat gistermiddag drie groote viermotorige Amerikaansche mili taire vliegtuigen, die de Chlneesche herken ningsteekenen droegen, een noodlanding hebben gemaakt op het vliegveld van Ankara en een vierde te Arifiye bij Adapazar. De inzittenden zijn geïnterneerd. Volgens niet-bevestigde berichten zouden deze vliegtuigen uit Sebastopol gevlucht zijn. Bij het vliegen boven de Turksche oorlo^shavens en het verboden gebied van Izmir zijn de vlieg tuigen door het Turksche luchtdoelgeschut on der vuur genomen. (D.NB.) CHOLERA IN BOMBAY. De zender Delhi meldt, dat in de provincie Bombay een ernstige cholera-epidemie is uit gebroken. (D.N.B.). NEHROE BIJ GANDHI. De correspondent van de „Daily Herald" in Britsch-Indië maakt melding van een onder houd dat hij heeft gehad met Nehroe, die voor een belangrijke conferentie met Gandhi te Wardha was. Nehroe zeide vastbesloten te zijn, Gandhi volledig te steunen bij zijn eisch, dat zich de Engelschen uit Indië terugtrekken. Het was zijn taak, de volledige onafhankelijkheid van Indië te bewerken. Nehroe deed scherpe aanvallen op de Britsche-Indische regeeringen en haar pogingen het verdedigingsvraagstuk op te lossen. Inplaats van die kwestie werkelijk te regelen, heeft hij haar slechts zeer verward gemaakt. Zij heeft namelijk geen rekening ge houden met de wensChen van het Indische volk. maar er naar gestreefd, de oorlogsproductie van Indië te vergrooten ten bate van Engeland (D.N.B,). van heden- èn morgenavond 10 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.19 uur De maan kwam heden op te 5.33 uur en gaal onder te 21.16 uur; het is vandaag Nieuwe Maan. Morgen is het maansopkomst te 6.14 uur en -ondergang te 22.08 uur. De minister van de bezette gebieden in het Oosten, Reichsleiter Alfred Rosenberg, heeft aan een vertegenwoordiger van het D.N.B. een onderhoud toegestaan, waarin hij voor het eerst op groote schaal de taak der Duitsche leiding en de reeds verrichte opbouwwerkzaamheden in de van het bolsjewisme bevrijde gebieden heeft geschetst. De minister betoogde ter inleiding, dat onder zijn leiding voor de eerste maal een „territoriaal ministerie" moest worden gevormd, dat Jegens het Oosten de functies van bijna alle hoogste Duitsche instanties in zich vereenigde, en voorts twee rijkscommissariaten van groote oppervlak te, die historische en ethnografisch van geheel verschillende structuur zijn. Rosenberg zei voorts, dat als gevolg van het jarenlang destructieve optreden der bolsjewis ten in de vroegere sovjetgebieden in deze ver schillende streken zeer uiteenloopende metho den van opbouw moeten worden toegepast. Zoo heeft de nieuwe agrarische ordening uitsluitend betrekking op de sovjetgebieden in engeren zin Zij maakt dus opzettelijk een uitzondering voor de Oostzeelanden en voor de Westelijke gebie den van de Oekraine, die vroeger onder Pool- sche heerschappij hebben gestaan. Rosenberg noemde als de bedoeling van de nieuwe ordening in het Oosten de afschaffing van het bolsjewistische collectivisme. Door op heffing van de kolchoze is de werkwilligheid der bevolking overal toegenomen. Met voldoe ning had Rosenberg vernomen, dat in Wit-Roe- thenië reeds enkele maanden na de uitvaardi ging van de nieuwe agrarische ordening geen kolchoze meer bestaat. Binnen acht weken wer den hier 1400 kolchozen opgeheven. In dit verband maakte de bewindsman met lof gewag van het werk der agrarische leiders en van al degenen, die de afgeloopen maanden bü het burgerlijk bestuur werkzaam waren. No pens de Oostzeelanden merkte hij op, dat de agrarische ordening in bovengenoemden vorm niet in aanmerking kwam voor de districten- generaal Estland en Lithauen, aangezien deze gebieden economisch nog eenigszins in tact zijn. Rosenberg verklaarde voorts, dat de staats- landbouwbedrijven. de z.g. sofchosen onder Duitsche leiding zullen blijven werken om door een doeltreffend werkplan de schade te her stellen, die het bolsjewistische stelsel overal heeft aangericht.. De verordeningen over de vorming van een zelfstandigen handwerkstand in het Oosten en in de Oekraine benevens de reorganisatie van handel en kleine industrie in de voorma lige Oostzeestaten zijn evenals de agrarische ordening een blijk van de ontwaking van het leven in het Oosten. Op elk terrein erkent het Duitsche bestuur het prestatiebeginsel ten volle. Omtrent het cultureele leven in de oostelijke gebieden zei Rosenberg, dat thans reeds 189 kranten in d£ verschillende talen der inheem- sche bevolking verschijnen. Zes representatieve Duitsche organen vormen de spreekbuis der Duitsche leiding. Waar zulks mogelijk was. zijn ook de scholen reeds geopend. In de Oostzee landen verrichten de technische instituten reeds weer intensief onderzoekingen. In de Oekraine zijn b.v. de opera's en con certzalen weer geopend en deze uitvoeringen verheugen zich in groote belangstelling. Zoowel in de Oekraine als ook in het rijkscommissa riaat Ostland kan de bevolking na de bolsjewis tische onderdrukking weer vrij haar godsdienst beoefenen. De minister uitte vervolgens zijn voldoening over het feit, dat de bevolking van het Oosten zich overwegend met bereidwilligheid ter be schikking van de Duicsche opbouwmaatregelen heeft gesteld. Met waardeering gewaagde hij van de medewerking der inheemsche bevolking bij de winterwerkzaamheden en bij de inzame ling van metalen en wol en betoogde, dat de Moskousche radio geruimen tijd heeft gezwegen over de Duitsche agrarische ordening, daar deze practisch een der zwaarste slagen van Duitsche zijde voor het bolsjewistische stelsel vormt. Op de vraag, of ook buitenlanders actief deel nemen aan het opbouwwerk in het Oosten, maakte Rosenberg melding van de bespreking over de uitzending van Deensche werkkrachten en voorts van de Nederlandsche groep, die thans op weg is naar het Oosten. Ook met andere state worden onderhandelingen gevoerd over uitzending van economen, technici, genees- heeren enz. De minister besprak vervolgens de op insti gatie van Stalin opgeblazen fabrieken en ver woeste steden en zei, dat alle krachten noodig zijn om den herbouw te bevorderen. Hij wees op de omstandigheid, dat zich in Estland onder de 60.000 gedeporteerden 40.000 mannen in de kracht des levens bevonden. Hieruit blijkt, welke problemen nog moeten worden opgelost. Ook bet-oogde Rosenberg, dat het van het eigen optreden der bevolking in de Oostelijke gebieden zal afhangen, of van de door de Duit- schers aangewezen mogelijkheden op alle gebie den des levens een dusdanig gebruik zou worden gemaakt, dat niet alleen haar eigen bestaan nieuwe beteekenis krijgt, maar dat ook in vele gebieden nog volkomen ongeëxploreerde schat ten aan den dag gebracht en ten bate van allen geëxploiteerd zullen worden. In dit ver band betoogde de minister met klem. dat de volken van het Oosten dezen winter uitsluitend en alleen door de Duitsche weermacht zijn be waard voor him algeheele biologische vernie tiging. Ik ben vast overtuigd, aldus eindigde de mi nister, dat ook bij een zeer spaarzaam gebruik van werkkrachten, mits deze met verdubbelde energie optreden, reeds binnen enkele jaren in het Oosten een ander beeld zal ontstaan dan het huidige. In dienst van dezen staat zullen alle medewerkers van den minister voor de be zette gebieden in het Oosten, alle leidende Duit sche instanties in het Oosten, alle Duitsche boeren, economen, politiefunctionarissen tech nici, artsen enz. hun kracht inspannen. De nationaal-socialistische beweging heeft opnieuw als geheel al haar krachten in den strijd geworpen. Zij vormt met de instanties van den staat in het Oosten een enkel corps dat gedragen wordt door de Duitsche roeping om deze uitgestrekte gebieden te beschermen en dat iedere herhaling van een bolsjewistische, anti-Europeesche revolte zal verijdelen. (D.N.B.) ER WORDT WEINIG OP GARNALEN GEVISCHT. Nieuwe distributie-regeling voor winkels in voorbereiding. Nadat langen tijd het slechte weer zich niet leende voor de garnalenvisscherij, verscheen er korten tijd geleden weer een beperkte hoeveel heid van deze visch op de markt. „Zij was wel plots verschenen, maar ook ras weer henen" zou men kunnen zeggen, want sinds een paar weken zal men vergeefs de vischwinkels afloopen om deze vischsoort machtig te worden.' Dit geldt althans voor de meeste plaatsen des lands. Wat is nu de oorzaak van dit absenteïsme der gar nalen? Onze schepen, die vroeger grootendeels de zeil vaart uitoefenden, zijn de laatste jaren bijna alle omgebouwd tot motorvaartuigen eh deze behoeven natuurlijk olie, die nu juist erg schaarsch is Dit brengt weer mede, dat met eenige dagen visschen een week- en zelfs een maandloon moet worden verdiend. Bij de gar nalenvisscherij gaat dat zeker niet, zoodat de visschers zich meer gevoelen aangetrokken tot de visscherij op ^ersche visch. Voor de versche visch bestaan geen maximumprijzen en zij brengt veel geld op, voor de garnalen bestaan die prijzen wel. Voor wat de garnalenvangst betreft worden thans op kosten van het rijk bij wijze van proef vijf schepen van een gasgenerator voorzien, zoodat deze vaartuigen met anthraciet kunnen worden gestookt. Hier en daar in het land worden thans nog wel garnalen gevangen. Goedereede bijvoorbeeld beschikt nog over eenige zeilschepen, die er op uitgaan. Bij de Waddeneilanden wordt de kuil- visscherij uitgeoefend, welke weinig olie vergt. Verder wordt nog op garnalen gevischt van eenige plaatsen in Zeeland en van Stellendam uit. Ten slotte kan rrog worden medegedeeld, dat een nieuwe distributieregeling ten op zichte van de winkels in voorbereiding is. JAPANNERS NEMEN BEDRIJVEN IN NED.-INDIË OVER. Domei meldt uit Batavia: Vernomen wordt, dat Japansche firma's zoo spoedig mogelijk vergunning zullen krijgen tot het overnemen van de leiding van verscheiden fabrieken op Java, die vroeger werden gedreven door onderdanen van vijandelijke mogendheden en onder militair toezicht hebben gestaan. De kininefabriek te Bandoeng wordt thans gedreven door de Takgnaga maatschappij, de montagefabriek van General Motors- te Tand jong Priok door de Tojoda Automaatschappij en de bandenfabriek van Good Year door de Ja pansche Bandenmaatschappij. ZORGT VOOR EEN BIJGEWERKT PERSOONSBEWIJS. Het departement van binnenlandsche zaken deelt het volgende mede: In* verschillende gemeenten wordt in deze weken door de plaatselijke politie controle ge oefend op het persoonsbewijs. De gevallen, waarin procesverbaal moet worden opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van het per soonsbewijs, zijn gelukkig niet talrijk. Het over groote deel onzer landgenooten b'ijkt te hebben begrepen, dat het PB. een document is, dat zijn diensten vooral buitenshuis zal moeten bewijzen en heeft er dientengevolge voor gezorgd het P.B. bij zich te dragen, zoodat het bij controle op eerste aanvrage kan worden getoond. Het is echter niet voldoende indien het P.B. aanstonds getoond kan worden, het moet „bij" en niet slechts bij de hand zijn. Bij zijn wil in dit geval zeggen: volledig bijgewerkt. Wijzigin gen van adres en beroep, huwelijk en huwelijks ontbinding moeten er binnen vijf dagen door den secretaris-ambtenaar op worden vermeld. Men zorge dus voor een volledig bijgewerkt persoonsbewijs. EEN BRIEF VAN HET FRONT. Duizenden Nederlandsche vrouwen, moeders en verloofden wachten vol spanning op dien brief van het front. En ginds in het Oosten schrijven onze mannen naar huis, vertellen zij in lange brieven over hun strijd tegen het bolsje wisme. Neen, papier, couvert en potlood zijn niet te koop in de oneindige ruimten van het Russische land en tochde brieven komen, want in de pakketten, die door ons naar het Oostfront worden gezonden, bevinden zich ook schrijfbehoeften. Landgenoot, wij weten wat onze mannen noodig hebben. De inhoud van de pakketten wordt met veel zorg en zeer oor deelkundig samengesteld. Ja natuurlijk is hiervoor veel geld noodig. Maar daarvoor stort ook gij gaarne uw bijdrage op girorekening 432100 t. n, ververzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland, Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. DE STRIJD OM CHARKOF. De vernietigingsslag om Charkof is ten einde Onnoemelijk veel krijgsmateriaal en duizenden gevangenen zijn in handen van de verbonden legers gevallen. Onder die duizenden krijgsge vangenen zijn er velen, die gewond geraakt zijn. Ook voor hen biedt het roode kruis hulp en bijstand. Want daar wordt er niet gelet of het vriend of vijand is. Een gewond mensch heeft hulp noodig. En die wordt verleend. Ook door de Nederlandsche ambulance, die haar taak aan het Oostfront reeds heeft aangevangen. Zorgt u er voor, dat deze Nederlandsche hulpexpedi tie haar taak kan verrichten zooals dat behoort Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Neder landsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. VAN DER MEY Gz. Gistermiddag vond op de begraafplaats „Duin hof" te Lisse de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. v. d. Mey, firmant van het bakende bollenbedrijf ..G. van der Mey en Zo nen", die op 62-jarieen leeftijd is overleden. De heer v. d. Mey stond in hoog aanzien en werd om zyn adviezen ten zeerste gewaardeerd. Ook genoot hij groote bekendheid als secretaris der harddraverijvereeniging „Lisse en Omstreken". Het woord is gevoerd door ds. Schouwink. door den heer Tiissen namens den Bond van Bloem bollenhandelaren, waarin de overledene een vooraanstaande plaats had bekleed als voor zitter van de Duitsche groep in dezen bond waarna de heer J Bos namens het personeel sprak. De heer Joh. v .d. Mey. mede-firmant, dankte voor de groote belangstelling. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. J. F. van Royen te Den Haag, alge meen secretaris van het hoofdbestuur der P.T.T., is in den ouderdom van bijna 64 jaar overleden. T~) EEDS verschillende malen Is gewezen T p< op het steeds duidelijker aan den dag J. L tredende imperialistische streven der Vereenigde Staten. De Amerikaansche politiek in den Pacific sprak jaren geleden al van Ame- rika's bedoelingen en Japan begreep toen maar al te goed. welke motieven achter deze demar ches schuilden. Veel aandacht werd er in die dagen niet aan deze problemen geschonken, an dere gebeurtenissen hielden de volkeren bezig. Eerst thans blijkt uit dit alles, dat Amerika reeds toen zijn basis legde voor een imperialistisch streven, dat nu in dezen oorlog wordt gepro beerd ten uitvoer te worden gebracht. In de huidige tijdsperiode zijn vele geallieerde landen in een moeilijk parket gekomen en hebben den oorlog practisch reeds verloren. Alleen door zich aan het groote Amerika vast te klampen, zijn die staten theoretisch nog niet verloren. Ame rika is zich hiervan terdege bewust en veroor looft zich dientengevolge ook vrijheden, welke de in Amerika's armen gevangen geraakte lan den, zich maar moeten laten welgevallen. Ook ten opzichte van Engeland toont Ame rika, dat het geenszins van plan is zich geheel voor Engeland op te offeren: wel het koloniale Engelsche bezit geniet Amerika's groote belang stelling. Hieruit blijkt het imperialistische Ame rikaansche streven. Amerika, dat zich opwerpt als de staat, die de democratie, de vrijheid der volkeren, wil verdedigen, toont meer en meer, dat de V. S. in plaats van de beschermer der kleine staten de bedreiger dier landen is. En vooral ten opzichte van de kleinere sta ten, die een koloniaal gebied hadden, speelt Amerika deze rol. Hoe heeft het Nederland be handeld? De Nederlandsche koloniale bezittin gen in de West? Amerika heeft het noodig ge oordeeld deze gebiedep te bezetten, omdat ja.... omdat er wel eens invasiemogelijkheden konden plaats vinden. Deze redeneering is zoo doorzichtig, dat niemand er geloof aan hechtte, zelfs in Amerika niet. Niet alleen Nederland sche, doch ook andere gebieden ondergingen een dergelijk lot. De verschillende uitgeweken regee ringen, die zich met huid en haar aan de ge allieerden dus aan Amerika hebben ver kocht, konden niet tegensputteren, zij konden alleen maar haar instemming betuigen met de bezetting dezer gebieden, omdat zij „regeering" zijn bij de gratie der geallieerden, d.w.z, ih naam,.want daden kunnen zij niet uitrichten. Nu is het hoogst opmerkelijk, dat de Ameri kaansche minister Sumner Welles in een on langs gehouden redevoering heeft gezegd, dat het tijdperk van het imperialisme voorbij is. Dus. niemand heeft dat recht meer, alleen de V. S. kunnen zich een imperium stichten en alle anderen daaraan ondergeschikt maken. Deze uitspraak is ten aanzien van de Neder landsche bezittingen van zeer groot belang, om dat men uit deze bewering van Sumner Welles duidelijk opmaakt, dat de door de V.-S. bezette gebieden dus ook de Nederlandsche voortaan tot de V. S. behooren. Het is daarom ook volkomen logisch, dat deze mecedeeling van Welles in Nederlandsche kringen in West-Indië ontsteltenis heeft gewekt. Hoogst opmerkelijk is het, dat het Nederland sche blad „De Surinamer", dat te Paramaribo verschijnt, openlijk hieraan uitdrukking geeft en o.a. zegt, dat deze interpretatie van Sumner Welles voor zekere bondgenooten van de Ver eenigde Staten buitengewoon pijnlijk is. Andere bladen in Amerika wijzen er op, dat deze rede een teeken is. dat de V. S. na den oorlog een wederoprichting van het Britsche, Nederland sche of een ander wereldriik niet zullen steunen. Dit alles werpt een schril licht op de Ameri kaansche manipulaties. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandsehen Volksdienst. De Nederlandsche Volksdienst maakt sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit u aan als lid. VOORAAD TERUGGEVONDEN. Onverwachte meevaller voor Rotterdamschen gedupeerde. Een groothandelaar in behangselpapier te Rot terdam was in de Meidagen getroffen. Hij had bij de Schade Enquête Commissie een aanvrage tot schadevergoeding ingediend en hierbij naar waarheid vermeld, dat de kelders van het pand, waarin het bedrijf werd uitgeoefend, tot de zoldering toe vol lagen met een ongewoon grooten voorraad. De commissie gaat niet over één nacht ijs en stelt zich niet met een ver klaring zonder meer tevreden. De groothande laar nu was niet in staat, volledig aan te too- nen, dat hij werkelijk zulk een grooten voor raad had. Ten slotte waren al zijn bescheiden verdwenen en het personeel bleek geen volledig overzicht te hebben. Het zag er dus ten aanzien van het bedrag der schadevergoeding niet be paald opwekkend voor hem uit. Maar daar stuitten de puinruimers enkele dagen geleden bij het opruimen van fundamenten op een diepen kelder, die lang onder het puin verbor gen had gelegen. Ze verschaften zich toegang en troffen er groote voorraden behangselpapier aan, volgens hen genoeg, om er heel Rotter dam mee te behangen. Zoo erg was het echter niet en bovendien, de voorraad was, helaas, vrijwel onbruikbaar tengevolge van brand- en waterschade. Maar toch kon het aantal rollen vrij nauwkeurig worden nagegaan, terwijl tal van andere behangersfournituren nog in zulk een staat bewaard waren gebleven, dat de aard er van kon worden vastgesteld. De groothan delaar, die direct gewaarschuwd was. liet een expert komen en een inventarisatie maken. En toen bleek, dat hij in werkelijkheid nog te weinig had opgegeven. Het bedrag van de scha devergoeding zal nu, naar De Tijd meldt, wel rat grooter wezen dan oorspronkelijk het geval zou zijn geweest. DOODELIJKE VAL UIT EEN PAAL. De 35-jarige electricien H. van T. uit Weert is in Nederweert uit een paal gevallen van het electriciteitsnet en in het ziekenhuis te Weert overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. ERNSTIG ONGEVAL TE ALPHEN. Gistermiddag is te Alphen a. d. Rijn de 15- jarige kruideniersbediende C. v. W.. werkzaam bij den kruidenier R. B„ die uit de Stations straat kwam, aangereden door een motorrijder. De jongen werd zeer ernstig gewond en is in hoogst zorgwekkenden toestand overgebracht naar een ziekenhuis te Lelden. Ook de motorrijder bleek ernstig gewond te zijn.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1