83s;e jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1942 No. 25215 De aanval op Sebastopol Verdediging in critieke situatie Italiaansch Weermachtsbericht Verspreide Berichten Engelsch-bolsjewistisch bondgenootschap Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen Onderhoud met den nieuwen burgemeester van Den Haag 150 man Nederlandsche S.S. naar het Oosten vertrokken Contributie van het arbeidsfront STADSNIEUWS Bekende Leidsche industrie jubileert Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. In ^en bericht van het front uit Moskou wordt volgens „Exchange Telegraph" toegegeven dat voor Sebastopol de toestand voor de ver dediging kritiek Is. De druk is verder versterkt. Het verdedigingsnet van de bolsjewisten heeft zwaar geleden. Tusschen de afzonderlijke ver dedigingswerken is de verbinding grootendeels verbroken. De Duitschers zijn behalve met vliegtuigen ook met pantserwagens en gemo toriseerde infanterie in de meerderheid. De militaire medewerker van het D.NB. schrijft: Toonaangevende Duitsche militairen verkla ren. dat de al dagen lang tegen Sebastopol on dernomen aanvallen der Duitsche en Roemeen- sche troepen een actie is, die na de verjaging van de bolsjewisten van het schiereiland Kertsj automatisch was te verwachten. Zij liggen even als de tot stand gekomen rechtbuiging van het vijandelijk front in het gebied ten Zuidoosten van Charkof op het terrein der strategische voorbereidende maatregelen tot beveiliging van die posities, welke de Groot-Duitsche generale staf als noodzakelijk beschouwt voor het a.s. groote offensief, ofschoon een Sebastopol in handen van de bolsjewisten op geenerlei wijze de Duitsche operaties noemenswaard zou storen. Het plan voor deze voorbereidende acties vloeit ook hier voort uit de door den Führer gevolgde practijk, vóór het begin van iedere ingrijpende handeling al datgene uit te schakelen, wat ook maar in de geringste mate het stelselmatige verloop van de actie zou kunnen benadeelen. De bevelvoerende generaals zien in Sebastopol de door natuurlijke omstandigheden begun stigde sterkste vesting ter wereld. Het verba zingwekkende van het tot nu toe gepresteerde is. dat het aan relatief geringe Duitsch-Roe- meensche strijdkrachten is gelukt, den eersten sterken gordel van versterkingswerken reeds m zoo korten tijd in handen te krijgen. De ge vechten zullen volgens de meening van des kundigen nog zeer zwaar en langdurig zijn. Met den val van Sebastopol zou echter het werk van de zoogenaamde terreinzuivering op het schiereiland de Krim definitief zijn afgeloopen. O In aanvulling op het weermachtsbericht ver neemt het DH.B. nog het volgende: Het vestinggebied van Sebastopol is het too- neel van een succesrijken Duitschen aanval, die reeds de eerste dagen belangrijke vorderingen heeft gemaakt. De strijd wordt gekenmerkt door de moeilijkheden van het terrein en dooi de talrijke goed gebouwde vestinggordels, die de bolsjewieken om de stad hebben aangelegd. Het zijn geen versterkte stellingen, maar het is een stelsel van kazematten en ten deele onderaard- sche vestingwerken, te vergelijken met de Griek- sche Metaxas-linie, die twaalf maanden ge leden door ae Duitsche troepen werd bestormd. De weerstandskracht der vestinggordels van Sebastopol wordt echter verhoogd door ver schillende omstandigheden, welke het den bolsjewieken mogelijk maken zware en de zwaarste artillerie te gebruiken. In dit terrein woedt een uiterst harde en verbitterde strijd. Het zwaartepunt van den aanval ligt bij de Duitsche infanterie, die, gesteund door de lucht macht en het vuur der batterijen, den voor- naamsten last van den strijd draagt. Met ge bruikmaking van de modernste lichte en zware infanteriewapens werd terrein gewonnen en werden de tegenaanvallen der bolsjewieken afgeslagen. Deze tegenaanvallen zijn niet alleen opmerkelijk wegens het gebruik van talrijke granaatwerpers en mechanische wapens, welke de bolsjewieken gebruiken en die na de neder lagen van den vijand het slagveld bedekken, doch ook door de massa menschen, die de com missarissen hier zonder acht te slaan op de verliezen, voor het vuur van onze infanterie wapens jagen. De vraag kan worden gesteld, hoelang de bolsjewieken dit massale gebruik van menschen, dat met groote verliezen ge paard gaat, kunnen volhouden, daar Sebastopol een belegerde vesting is, en de eenige toevoer- weg. de zee, door de Duitsche luchtmacht wordt gecontroleerd, welker optreden den bolsjewieken merkbare moeilijkheden bereidt. DE STRIJD IN TSJEKIANG. Naar Domei meldt, hebben de Japansche strijdkrachten in het centrum van Tsjekiang de troepen van Tsjoengking vernietigd in de slagen SUCCESSEN IN MARMARICA. Gisteren deelde het Italiaansche opperbevel mede: Levendige ontmoetingen van pantsereenheden verliepen in de Marmarische woestijn in ons voordeel. Er werden 20 pantserwagens vernield en ongeveer honderd gevangenen gemaakt. De luchtmacht viel met succes vijandelijke troepen, op marsch of in rustpositie, alsmede colonnes materieel aan. Hierbij werden 17 gevechtswa gens en verscheidene tientallen automobielen van allerlei soort getroffen en in brand gescho ten. De Britsche luchtmacht verloor in gevech ten 21 toestellen, waarvan 12 door Duitsche ja gers en 9 door onze jachtvliegtuigen werden neergehaald die boyen El Adem, zonder zelf verliezen te lijden, eën succesrijken strijd waren aangegaan met een numeriek superieure vijan delijke formatie. Een door Duitsche vliegtuigen getroffen Bris tol-Blenheim stortte bij het eiland Linosa neer, acht andere machines werden door Italiaansche en Duitsche jagers bij aanvallen op Malta neer schoten. De doelen der steunpunten van Mi- cabba en La Venezia werden herhaaldelijk ge bombardeerd. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Uit Tarente, dat in den afgeloopen nacht op nieuw door Engelsche vliegtuigen werd aange vallen. komen berichten over geringe schade en vijf lichtgewonden onder de burgerbevolking. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beschermd in de richting van Tobroek varend convooi aan. Twee schepen van totaal 12.000 ton werden tot zinken gebracht, vier andere kregen torpedotreffers. BETEEKENIS DER VEROVERING VAN BIR HACHEEVI. Het D.N.B. meldt: Met de b°storming van Bir Hacheim is feitelijk een der hoekpijlers van het Britsche front in de Marmarische woestijn ten val gebracht. Deze sterkte op een dominee- rende woestijnhoogte kan worden beschouwd als het zuidelijkste fort van Tobroek. Met zijn val ligt het Zuiden voor Rommel open en in het Noorden is voor de Engelschen een toestand ontstaan gelijk aan dien van eind Mei 1940 na den slag in Vlaanderen. Is dat echter de ver rassing, die Rommel den Engelschen heeft toe gedacht9 Men kan veeleer aannemen, dat Rom mel zelf in het geheel niet in dit gebied ope reert, maar dat hier de Duitsch-Italiaansche troepen, reeds naar het Westen gezwenkt, in zekeren zin op eigen initiatief de vijanden op hun eigen mijn versperringen drijven en zoo brengen tot de vernietiging, die zij den strijd krachten der spil hadden toegedacht. De in Berlijn ontvangen berichten uit de Marmari sche woestijn geven verdere conclusies aan, al schijnt het algemeene plan slechts plaatselijk begrensde doelen te kennen. bij Kinlan. Tsjoetsjau en Toengjang. In den slag by Tsjoetsjau werden de 16de en de 86ste divisie van Tsjoengking vernietigd. Tot 9 Juni hadden de Japanners in Tsjekiang de volgende resultaten behaald: 11.6000 Chi- neezen gedood, 6797 gevangen genomen: buit gemaakt 32 stukken veldgeschut, 34 loopgraaf mortieren, 52 zware en 222 lichte machinege weren en aanzienlijke hoeveelheden munitie en ander oorlogstuig. De Japanners verloren bij deze operaties 383 man aan dooden. OORLOGSBODEMS DER VER. STATEN IN BRITSCHE HOME FLEET. De publicatie van het feit, dat sinds eenigen tijd Amerikaansche oorlogsbodems in de Brit sche Home Fleet diensten verrichten, wordt thans naar de Britsche nieuwsdienst meldt door de Britsche censuur toegelaten. Tot dusver was dit een streng bewaard militair geheim. De Home Fleet staat onder bevel van admiraal Sir John Torvey, de in Engeland gestationneerde Amerikaansche zeestrijdkrachten staan recht streeks onder bevel van c«en Amerikaanschen admiraal Robert Giffen. (D.NB.). MOLOTOF VOERDE BESPREKINGEN IN LONDEN EN WASHINGTON. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Eden het sluiten van een Engelsch-Russisch bondgenootschap voor wederzijdsche hulpverlee ning na dep oorlog tegen „eiken aanval van de as" bekend gemaakt. Voor het voeren van de onderhandelingen is Molotof, de minister van buitenlandsche zaken der sovjet-unie, in Enge land geweest. Vervolgens is Molotof per vlieg tuig naai- de Vereenigde Staten gereisd, om de kwestie der samenwerking met president Roo sevelt te bespreken. Naar de Britsche nieuwsdienst in een extra- bericht uit Washington meldt, heeft de woord voerder van het Witte Huis verklaard, dat Mo lotof en president Roosevelt bij hun besprekin gen ook tot een accoord gekomen zijn „over fundamentcele vraagstukken eener samenwer king tusschen de sovjet-unie en de Vereenigde Staten tot behoud van den vrede en de veilig heid na den oorlog". Ter aanvulling op het bericht over het sluiten van het verdrag van bondgenootschap met de sovjet-unie. meldt de Britsche nieuwsdienst.dat de Engelsche minister van buitenlandsche za ken. Eden, de clausules van het verdrag heeft bekend gemaakt, waarin Groot-Brittannië en de sovjet-unie zich bereid verklaren, geen vrede te sluiten zonder wederzijdsche instemming- Voorts wordt hierin verklaard, dat men „geen territoriale winst zoekt". In de clausules wordt verder nog het volgende gezegd: Het pact is gesloten voor den duur van twintig jaar, be ginnende met het einde van een oorlog. Het voorziet in een wederkeerige hulpverleening tegen eiken aanval en zal worden opgenomen in een blijvend Europeesch pact. Voorts maakt de Eritsche nieuwsdienst be kend, dat Groot-Brittannië en de sovjet-unie een volledig militair bondgenootschap voor den duur van den oorlog en twintig jaren na afloop van den oorlog hebben aangegaan. In het La gerhuis heeft minister Ecjpn meegedeeld, dat de besprekingen van Molotof met president Roose velt „uiterst nuttig en bevredigend" geweest zijn. Aan den door Reuter gepubliceerden- tekst van het verdrag over het bondgenootschap met de sovjet-unie kan nog ontnomen worden, dat het verdrag „zoo spoedig mogelijk" geratificeerd moet worden. De uitwisseling der ratificatie oorkonden dient „zoo spoedig mogelijk" in Mos kou te geschieden. Na uitwisseling der ratifica tie-oorkonden treedt het verdrag in werking. Het verdrag is gedateerd: Londen, den 26en Mei 1942. Naar radio New York meldt, heeft Molotof van 29 Mei tot 4 Juni in Washington vertoefd. Zijn aanwezigheid was streng geheim gehouden. Bij zijn besprekingen met president Roosevelt waren ook generaal Marshall en admiraal King aanwezig. Radio Moskou meldt, dat ter gelegenheid van de onderteekening van het verdrag tusschen de sovjet-unie en Groot-Brittannië. telegrammen zijn gewisseld tusschen den koning van Encre- land en Kalinin, den president der sovjet-unie. (A.N.P.) van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.19 uur De maan kwam heden op te 5 uur en gaat onder te 20.21 uur. ADMIRAAL MUSELIER BREEKT MET DE GAULLE. In een extra-bericht deelt Reuter mede. dat admiraal Muselier, de opperbevelhebber dei- Gaullistische zeestrijdkrachten, zijn betrekkin gen met het „vrije Fransche nationale comité" heeft verbroken. Tegenover Reuter verklaarde hij..Ik heb mijn degen ter beschikking van de geallieerden gesteld". Admiraal l'Auboyneau is als zijn op volger aangewezen. (A.NP.). Voor het koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood, vleesch en aardappelen zijn voor de volgende week de bonnummers 31 geldig verklaard. Sigaretten enz. voor mannen zijn ver krijgbaar op de bonnen 36 en 37 en sigaret ten voor vrouwelijke personen op bonnum mer 08. Voor het tijdvak van 10 dagen van Maan dag 15 tot Woensdag 24 Juni kan boter wor den gekocht op bon 31 van de boterkaart en boter, margarine of vet op bon 31 van de vetkaart. Voorts zijn voor de periode van vier weken van Zondag 14 Juni tot Zaterdag 11 Juli de volgende bonnen aangewezen: Voor suiker 327; voor koffiesurrogaat 328: voor jam 329; voor bloem, brood of gebak 317, 318, 319 en 320; voor peulvruchten 330; voor gort 331; voor vermicelli of maizena 332; voor kaas 322, 323, 324, 325 en 326; voor peulvruch ten 333 en 334; voor melk 31, 32, 33 en 34; voor chocolade 31 van de versnaperingenkaaft; voor suikerwerk 32 en 34 en voor chocolade of sui kerwerk 33 en voor rijst de bonnen 4-25 en 4-26 reserve. In zijn woning aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht heeft de nieuw-benoemde burge meester van Den Haag prof. mr. dr. H. Westra aan een redacteur van het A.NP. een onder houd toegestaan. De nieuwe burgemeester bleek juist gistermorgen op het Rijkscommissariaat door Rijkscommissaris Rijksminister Seyss In- quart te zijn beëedigd. Het heeft wel lang ge duurd, aldus prof. Westra, voordat Den Haag een nationaal socialistischen burgemeester had, maar nu is het dan zoo ver. Daar het ambt van burgemeester met dat van hoogleeraar onver - eenigbaar is, moet ik dus mijn professoraat neerleggen. Dat vind ik wel jammer, maar daartegenover staat, dat Den Haag toch ook veel aantrekkelijks biedt. Ik acht het juist daar om zoo gelukkig, dat ik in Den Haag ben be noemd, omdat ik in ieder geval goed zal kun nen omgaan met het groote Indische deel van de Haagsche bevolking, want ik heb niet min der dan 24 jaar in Indië gewerkt en ik mat dus geacht worden een kenner te zijn van de Indische toestanden, ook wat betreft die van den verlofganger. Ik denk Den Haag uiteraard in nationaal- socialistirohen zin te besturen, maar hoe dat precies zal geschieden, valt nu moeilijk te zeg gen. Dat hangt geheel van de omstandigheden af. Over het algemeen genomen hoop ik, dat de noodzakelijke hervormingen zich langs ba nen van geleidelijkheid zullen kunnen votlrek- ken. Ik ben 'n rustig man en overijlde besluiten behoeft men van mij niet te verwachten. Op 1 Jan. 1941 ben ik lid geworden van de N.S.B. Aan het einde van het onderhoud drukte prof. Westra zijn spijt uit over zijn vertrek uit Utrecht. Behalve voorzitter van de af deeling Utrecht van de Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap was ik nog regent van het college, dat toezicht houdt op de gevangenissen, curator van het gymnasium en lid van de schouwburgcommissie, zoo besloot prof. Westra zijn uiteenzetting. REGELING VOOR HET AANVRAGEN OM ONTHEFFING VAN BOUWVERBOD. Zooals bekend is heeft ce Rijkscommissaris op 1 Juni j.l. den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli e.k. alle door den algemeen gemach tigde voor de bouwnijverheid verleende vergun ningen voor de uitvoering van bouwwerken haar geldigheid hebben verloren. Reeds op 1 Juni aangevangen werken mogen worden voort gezet om het werk in een zoodanig stadium te brengen, dat daaraan door de stillegging per 1 Juli een minimum aan schade voor de volks gemeenschap ontstaat. Voor werken, welke in verband met de Nederlandsche volkshuishou ding of in verband met de oorlogvoering van zeer bijzonder belang worden geacht, is de mo gelijkheid geopend deze ook na 1 Juli voort te zetten. In overleg met den Bevollmachtigten für die Bauwirtschaft heeft de algemeen gemach tigde^ voor de bouwnijverheid thans de werk wijze bepaald, welke zal worden gevolgd bij het aanvragen om ontheffing van het bouw- verbod van den Rijkscommissaris. Volgens deze regeling, welke een dezer dagen in een officieele bekendmaking van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijver heid in de pers is gepubliceerd, moet het aan vragen van deze ontheffing geschieden op süe- ciale formulieren, welke aan den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid dienen te worden ingezonden. Slechts indien ^e,,To van oordeel is. dat een uit zonderingsgeval ^ls in het besluit, van den Rijkscommissaris bedoeld. aanwez<g is, wordt het verzoek door hem aan den Rijkscommis saris voorgelegd. DE NED. VOLKSDIENST ZORGT VOOR UITZENDING VAN MOEDERS. Gisteren is de eerste groep van 27 moeders vertrokken naar het pension „Berenbosch" te Nunspeet Van Amsterdam uit maken deze moeders een prachtige bootreis naar Harderwijk. Vandaar gaan zij met een extra-autobus naar het pen sion .Berenbosch". Daar kunnen de moeders, die zeker wel eens vacantie noodig hebben, ge nieten van de prachtige omgeving. Ook worden zoo nu en dan uitstapjes gemaakt. Tot 15 Oct. bestaat de gelegenheid voor moeders, om in deze schoone en rustige streek, weer nieuwe krachten te verzamelen. Meldt u daarom aan bij het plaatselijk bureau van W.HN. en N.V.D. of bij uw buurtschaps- hoofd. Daar kunt u de noodige inlichtingen ver krijgen. NOG NOOIT KWAM DOOR TOEZIEN IETS TOT STAND. Nog nooit kwam door toezien iets tot stand. Daarvoor is altijd noodig geweest dat er man nen van de daad waren die de handen uit de mouwen staken en aanpakten. Zulke mannen zijn het geweest, die onmiddellijk gevolg gaven aan den oproep van de Nederlandsche ambu lance om dienst te nemen. Thans staan deze helden aan het Oostfront, waar zij onder moei lijke omstandigheden hun taak verrichten. Maar zij doen het opgewekt omdat zij weten, dat heel het Nederlandsche volk achter hen staat. Behoort u ook reeds tot hen, die deze hulpexpeditie steunen? Nog niet? Maak er dan vandaag een begin mee. Het is heel eenvoudig. Pak u giroboek en stort een bijdrage op giro rekening 87600, Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. ALRARM. De vijand valt aande aanval wordt afge-* slagentegenaanvalstormloopge vechten van man tegen manbloedige ver liezen voor de sovjetseindelijk een welver diende rust voor onze strijders. Welverdiende rust, na een behaalde overwinning, daar be hoort een pijp goede tabak bij. Dat kan, want zoowel tabak als een pijp behooren tot den in houd van de 2200 kistjes, die nu gereed ge maakt worden voor de dappere strijders van ons legioen. Die welverdiende rust, na een dag van harden strijd tegen het sovjet-monster, landgenoot, ook gij gunt haar onzen mannen van harte en wat die pijp tabak betreft, ook daaraan zult gij het uwe willen bijdragen. Daarom vragen wij u een flink bedrag te storten op girorekening 432100 t. n. verzorgings fonds van het vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22, te "s-Gravenhage. AFSCHEIDSPLECHTIGHEID IN DEN HAAG. Gistermiddag is voorman Feldmeyer met een contingent van 150 man Nederlandsche SS naar het Oosten vertrokken. Alvorens aan het front te worden ingezet zullen de manschappen, waarvan het meerendeel behoort tot de Waffen SS en een vijftigtal van de algemeene Ned. SS. overgaat naar de Waffen SS., een vooropleiding in een kamp in Duitschland ontvangen. Voor het vertrek had om half vier te Den Haag een bijeenkomst plaats in het Wehr- machtsheim, waarin SS. Obergruppenführer Rauter en de leider der N.S.B., ir. Mussert, de mannen hebben toegesproken en afscheid van hen hebben genomen. De vertrekkenden ston den in carré opgesteld, met op den eenen vleu gel een muziekcorps der Duitsche politie, in het midden de Waffen SS. in de grauwe uniform en op den anderen vleugel de algemeene SS. in het zwart met' daarvoor de Untersturmführer Claassen, Van Efferen en Kooyman, die even eens vertrokken en daarnaast genoodigde SS - leiders. De zaal was met vlaggen versierd, op het podium waren zwarte vanen met het zil veren runeteeken aangebracht, terwijl daarop voorts een buste van Adolf Hitler stond opge steld. Nadat Obergruppenführer Rauter de mannen had geïnspecteerd, sprak hij hen toe en wees erop, dat zij zich uit innerlijke overtuiging gaan inzetten aan het front. Spreker noemde de Nederlanders, zooals aan het front is gebleken, mannen met een harden kem, die echter een stevige wilsvorming noodig hadden. Hij verzocht den vertrekkenden steeds zijn medewerking in te roepen voor de verzorging hunner verwanten en riep vervolgens SS-Obersturmführer Heubel naar voren. Dezen overreikte hij het ijzeren kruis tweede klasse, omdat hij zich in het regi ment Germania een der dapperste niet-Rijks- duitschers had betoond. Hierna betrad ir. Mussert, vergezeld van den plaatsvervangend leider Van Geelkerken, de zaal. Nadat voorman Feldmeyer hem de aange- tredenen had gemeld en hij deze had geinspec- teerd, sprak ook hij de vertrekkenden toe. Ir. Mussert schetste den strijd die gevoerd wordt, als één om het bestaan van Europa en daarmee van Nederland en sprak de hoop uit dat nog tienduizenden het voorbeeld dezer mannen zou den volgen. Hij bracht hun dank namens de beweging en namens het Nederlandsche volk. waarvan een groot deel dezen inzet nog steeds beschouwt als in strijd met zijn eer, karakter en waardigheid. Wij echter die achterblijven, aldus ir. Mussert, zullen het in plaats van den geest van Mannheimer dien van Mannerheim geven, want wat het Finsche volk kan, dat kunnen wij ook. Spreker besloot met den vertrekkenden te vra gen de Nederlandsche vlag hoog te houden in den vreemde als bewijs van het zelfrespect der natie. Voorman Feldmeyer dankte hierop beide spre kers voor hun afscheidswoorden. Nadat spreker de taak van den soldaat had gekenschetst en zijn trots had uitgesproken over het feit, dat zich reeds tweemaal zooveel SS.- mannen aan het front bevinden dan in het vaderland, bracht hij dank aan de moeders, vrouwen en verloofden, die haar mannen af stonden om ze hun roeping te laten volgen en vroeg hij den nationaal-socialisten die achter blijven® zich er rekenschap van te geven wat zij aan deze frontstrijders verplicht zijn. Nadat het SS.-liqd „Die Treue" was gespeeld, besloot voorman Feldmeyer de plechtigheid met de woorden: „Op het oogenblik zijn onze gedach ten bij hem op wien de verantwoordelijkheid rust voor de Germaansche wereld, dien wij trouw zwoeren en zullen volgen, den Führer Adolf Hitlersieg heil. Dit Sieg Heil werd door allen overgenomen, waarna het Deutschland- en het Horst Wessel- lied werden gespeeld. Vervolgens marcheerden de mannen, vooraf gegaan door de muziekkapel, naar het station. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: De geldelijke bijdragen, die worden betaald door de leden van het Nederlandsche Arbeids front zijn in tegenstelling tot de bijdragen, wel ke in het verleden werden geheven door de vakbonden, niet te beschouwen als verzeke ringspremies, geheven volgens het beginsel van wederzijdsche hulp, deze bijdragen zijn vooralle werkers onafhankelijk van beroep of ambacht, slechts gebaseerd op de persoonlijke draag kracht van ieder lid. Voor sommige groepen van werkers betee- lcent dit een verhooging van bijdrage. Hier staat tegenover dat de zorg van' het N.AP. voor zijn leden zich in vergelijking tot het verleden ook over een grooter terrein uitstrekt. Het belangrijkste is echter, dat zoowel door de hier vorenbedoelde zorg. die werkloosheids- ondersteuning, bijzondere steun in geval van nood. onderhouds- en invaliditeitsondersteuning T.B.C.-ondersteuningen, rechtsbescherming en ondersteuning bij huwelijk omvat, als ook door de naar draagkracht geheven bijdragen tot uiting komt. dat ieder die lid is van het N.A.F., eenerzijds meedraagt aan de gezamenlijke las ten van de gemeenschap, waartoe hij behoort, cn zich anderszijds binnen die gemeenschap ten volle geborgen kan weten. DE HEER W. C. VAN KLEEF, f Gisteravond is in den ouderdom van 65 jaar, na een ongesteldheid van eenige dagen, te Bos koop plotseling overleden de oud-wethouder, de heer W. C. van Kleef. De overledene was tal van jaren lid van den gemeenteraad en volgde ongeveer twee jaar geleden den heer J. van Gelderen als wethouder op. HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM GEÏNSTALLEERD. De nieuwbenoemde hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, kolonel der politie ir. J. J. Boelstra, is gistermiddag in de raadzaal ten stadhuize aldaar 'onder veel belangstelling door burgemeester F. E. Müller geïnstalleerd. Tal rijke Nederlandsche en Duitsche genoodigden hadden in de raadszaal plaats genomen. Burgemeester Müller zeide. dat deze installa tie een gebeurtenis van buitengewoon groot be lang is. Zij is er het bewijs voor, dat de nieuwe orde met gestadige regelmaat baan breekt. Spr. betuigde den wnd. hoofdcommissaris zijn welgemeenden en oprechten dank voor de wijze waarop hij zich in den afgeloopen en moeilij ken tijd van zijn taak had gekweten. Den nieu wen hoofdcommissaris noemde spr. een man, bevoorrecht met een groote verscheidenheid aan persoonlijke gaven en een groote dosis doortas tendheid en energie. Gij zijt op deze plaats ge steld als nationaal-socialist, aldus spr. en gij zult het Rotterdamsche politiecorps, dat een goed corps is en getoond heeft een juiste op vatting te hebben van de vervulling zijner plichten, daar waar dit noodig is. begrip moe ten bijbrengen voor de nieuwe orde. Nadat spr. had gewezen op het leidersprincipe, dat steeds 125 JAAR SCHELTEMA'S WOLLEN DEKENS. Leiden dankt haai' industrieele vermaardheid voor een «eer aanzienlijk deel aan haar textiel nijverheid, waarbij de fabricage van wollen dekens steeds een belangrijke plaats heeft in genomen. Toen op 12 Juni 1817 Jacobus Scheltema Janszoon in het pand Oude-Singel 56 een deken- fabriek oprichtte, telde de Sleutelstad op dat oogenblik nog twintig andere bedrijven, welke dekens produceerden,waarvan er thans, 125 jaar later, nog drie zijn overgebleven; de gebr. Van Wijk, de firma Zaalberg en de jubilaresse. De oprichter werd in het jaar 1851 opgevolgd door zijn zoon Jan Scheltema, die in 1890 over leed. Laatstgenoemde werd sedert 1872 als mede-firmant terzijde gestaan door C. Wasse naar, die reeds in 1850 als 16-jarige kantoor bediende zijn intrede in het bedrijf had gedaan en daaraan tot aan zijn dood in 1920 verbonden bleef. Evenals in zoovele andere Leidsche tex tielbedrijven, drukten ook hier de zoons de voet sporen van hun vader: J. P. en P. G. Wassenaar werden in 1906 als firmanten in het bedrijf op genomen. Eerstgenoemde trad uit*n 1920, waar na een zoon van zijn compagnon. H. J. P. Wassenaar, die sedert 1912 in het bedrijf werk zaam was, naast zijn vader de opengevallen plaats kwam innemen. Toen drie jaar later de firma werd omgezet in een naamlooze vennoot schap, werd P. G.,Wassenaar benoemd tot gede legeerd commissaris en zijn zoon H. J. P. Wasse naar tot directeur, welke functies beiden tot op den huldigen dag bekleeden. In den loop der jaren hadden gedurig ver bouwingen en uitbreidingen plaats en werden, met volledig behoud van de voortreffelijke hoe danigheden van het eindproduct, de oude handspinmolens en houten weefgetouwen gelei delijk vervangen door meer moderne machines, zoodat de technische outillage van het bedrijf thans beantwoordt aan alle eischen, welke de gestadige ontwikkeling van het fabricage-proces daaraan stelt. Alle bewerkingen, welke de ruwe wol onder gaat alvorens zij als gefestonneerde deken de fabriek verlaat, vinden in het bedrijf zelf olaats en geschieden langs machinalen weg. inclusief het verven van de wol, voordat zij wordt ge sponnen. Een uitzondering op dien regel vormt het zoogenaamde „vollenj' der dekens, dat even eens in de fabriek zelve geschiedt, doch waarbij nog steeds de oude' methode wordt toegepast. Bij dit vollen wordt volgens een eeuwenoud recept gebruik gemaakt van volaarde, een Bel gische kleisoort, welke de wol niet aantast: het voordeel van deze bewerking is, dat de deken daarna buitengewoon zacht aanvoelt. Ofschoon de dekenfabricage verreweg het belangrijkste is, vervaardigt dit bedrijf ook enkele nevenpro ducten, zooals bekleedingsvllt voor stoommangels, tocht- en zeeduffels, poortlakens, natvllten e.d. In verband met de omstandigheden, welke vanzelfsprekend ook hier haar invloed doen gel den, heeft de herdenking van het 125-jarig be staan slechts een bescheiden karakter gedragen, en zijn alle feestelijkheden achterwege gebleven. Het gezamenlijke personeel bood der directie hedenmorgen een fraaie bronzen naamplaat aan, terwijl de directie aan elk lid van het personeel een jubileumgeschenk onder couvert offreerde. Moge Scheltema's fabrieksmerk, de twee ge kruiste sleutels van het stadswapen, nog tal van jaren in binnen- en buitenland den alouden faam van het voortreffelijke Leidsche textiel product hoog houden! ZILVEREN JUBILEUM MEJ. A. VAN ROSSE. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mej. A. van Rosse, haar intrede deed in de huishouding van de familie v. d. Kloot, Diefsteeg alhier. Reeds in den vroegen morgen werden vele bloemen en geschenken aangedragen. Voorts verscheen, bijna voltallig, de familie der jubilaresse ten huize van den heer v. d. Kloot. Tijdens dit bezoek sprak de heer v. d. Kloot in hartelijke bewoordingen zijn waardee ring voor de jubilaresse uit. onder aanbieding van een cadeau, 's Middags kwamen de buren hun opwachting maken en daarna werd het ge- heele personeel ontvangen, dat eveneens geza menlijk een cadeau aanbood. Eerst tegen den avond hield de stroom der bezoekers op en toen was/het hoog tijd voor de jubilaresse om naar huis te gaan en daar in familiekring den avond feestelijk door te brengen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijziging: Markx Boekhandel, Van Manders- loostraat 85, Alphen a. d. Rijn, De zaak is met ingang van 1 Juni 1942 overgegaan aan A. van der Hulst, Alphen a. d. Rijn. (Huwelijksche Voorwaarden), die deze voortzet onder den naam: Markx Boekhandel. Gevolmachtigde: M. J .M. Markx, Alphen a. d. Rijn. (Beperkende Bepalingen). Onze -stadgenoot, de heer M. Betlem slaagde te "s-Gravenhage voor het voorlooplg diploma scheepswerktuigkunde. De heer H. Koolbergen alhier slaagde te Groningen voor het artsexamen eerste deel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Anna- land-Scherpenlsse cand. J. B. Bel te Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Eek en Wiel, cand, C. Batenburg, hulpprediker te IJselmondc. Te Vrlezenveen, ds. J. W. van Barneveld te Streef kerk Aangenomen tot hulpprediker te Utrecht, cand. Veenlng te Oldebroek. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Assen, cand. H. U. Bultlnk te Amsterdam. ZILVEREN JUBILEUM VAN Ds. JOII. DAM TE BODEGRAVEN Op 17 Juni a.s. zal net 25 jaar geleden zijn. dat ds Joh. Dam zich als predikant aan de Geref. Kerk te Bodegraven verbond als op volger van ds. G. Wisse. Ds. Dam werd ln 1915 candldaat en deed op 15 Aug. van dat Jaar zijn Intrede, vanwaar hy ln 1916 naar Bodegraven ver trok. Naar wy vernemen bestaat het voornemen aan den avond v n dezen gedenkdag een samen komst met de gemeente ln het Kerkgebouw te houden, na afloop waarvan gelegenheid bestaat den Jubileerenden predikant geluk te wenschen. weer met volle verantwoordelijkheid naar bo ven en met autoriteit naar beneden doorge voerd moet worden, richtte hij tot slot het woord tot de leden van het politiecorps. Velen onder u, aldus spr,, zijn geen voorstanders der nieuwe orde, anderen weer wel. Zij, die er een persoonlijke meening op na houden, welke zal verschillen van degenen, die zich ook met den geest in dienst stellen van den nieuwen tijd. dienen goed te beseffen, dat het zoowel voor het volksbelang als voor hun eigen belang hoogst schadelijk zal zijn, indien zij dit verschil van beschouwing der politieke gebeurtenissen in hun werk laten gelden. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer J. L. P. M. Teijssen is met ingang van 15 Juni tot burgemeester van de gemeente Oudenbosch benoemd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1