fi DINSDAG 9 JUNI 1942 No. 25212 De strijd in Noord-Afrika Het Nederlandsche bedrijfsleven voor nieuwe opgaven 83sfe Jaargang Oordeel in militaire kringen Ie Berlijn Opruiming in het Oosten Laval te Parijs Verspreide Berichten BINNENLAND Vervoerverbod voor groenten Instelling hulpakte voor lager onderwijs in Duifsch Oprichting van de Nederlandsche Oost-Compagnie Invaliditeit en het Arbeidsfront Toezicht op de bosschen STADSNIEUWS Ai' Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. De slag in de Marmarische woestijn is vol gens de meening van Duitsche militaire des kundigen zijn tweede phase ingegaan, aldus het D.N.B. Het voornaamste kenmerk dezer phase is, dat het Engelsche achtste leger onder gene raal Ritchie met niet onbelangrijk verzwakte strijdkrachten de beslissing tegemoet moet gaan. Onder beslissing verstaat men in militaire krin gen der Rijkshoofdstad de oplossing van een vooreerst slechts plaatselijk begrensde kwestie: nl. de kwestie der beveiliging van gunstige pun ten van uitgang voor verdediging, resp. nieuwe aanvallen met gereedstaande reserves. Ten aanzien van dit laatste punt spreken Duitsche militairen er over, dat de Engelsche reserves uit bezorgdheid voor Duitsch-Italiaan- sche verrassingen reeds aan het einde van de eerste phase in den slag zijn geworpen. Hier ligt ook het geheim van het tot dusver behaalde Duitsch-Italiaansche succes, dat in het Duitsche, resp. Italiaansche weermachtsbericht van gisteren welsprekend tot uitdrukking is ge komen. De geleden verli^en beteekenen voor de Britsche strijdkrachten een aderlating, die, ge zien den langen gevaarlijken Britschen ravitail- leeringsweg om den Kaap de Goede Hoop, ern stig meetelt. Met deze toegebrachte verliezen heeft Rommel zonder twijfel een nog niet te overzien succes behaald. Hij heeft de voor den 26sten Mei in deze be slissende Noord-Afrikaansche ruimte opgezette pogingen tot een offensief voor den tijd van ten minste de eerstvolgende zes maanden grondig, d.w.z. volkomen te niet gedaan. Het totstand- brengen van een zoodanige situatie schijnt ook, voor zoover men in Berlijn zijn reserve laat varen, het eerste doel van Rommel te zijn ge weest, toen hij op 26 Mei met de Duitsch-Ita liaansche formaties met de hem eigen stout moedigheid de operaties hervatte. Omtrent de verdere doelstellingen van den grooten verrassingsstrateeg bewaart men in mi litaire kringen in Berlijn het stilzwijgen. Men wijst er slechts op, dat Rommel als „een mans-strateeg" de figuur onder de Duitsche be velhebbers is, die zijn veldheersintuïties onaf hankelijk van alle vastgelegde plannen het sterkst daar tot ontwikkeling brengt, waar de situatie van den slag het meest wisselvallig lijkt. Hier ligt ongetwijfeld ook het geheim van zijn z.g. verrassings-strategle, waaromtrent Ritchie niet zonder reden de grootste bezorgdheid ge voelt. Want voor Rommel hebben getallen, strijd krachten, terreinomstandigheden en weerstoe standen slechts in zoo verre geldigheid als zij hem de grondslagen geven voor de voorbereiding van zijn acties. Het zijn voor hem echter geen doorslaggevende berekeningen in den slag zelf. Militaire deskundigen wijzen er in het bijzon der op, dat niets de verwarring; die Rommel weer eens aan den kant van den vijand heeft aangericht, duidelijker kan bewijzen, dan de berichtgeving van den vijand sedert 26 MeL_ Van uur tot uur verschillend, toonde de en gelsche berichtendienst zich nu eens pessimis tisch, dan weer optimistisch. Alleen dit feit reeds wordt in Berlijn gezien als bewijs, dat Rommel de leiding van den slag weer eens op superieure en zekere wijze in de hand heeft. PRESTATIES DER ITALIAANSCHE LUCHTMACHT. In een overzicht van de prestaties der Ita liaansche luchtmacht in de eerste twee jaren van den oorlog schrijft het tijdschrift der luchtmacht „Levie dell Aria", dat de luchtmacht 70.050 vluchten naar den vijand heeft gemaakt. Daarbij waren 137.565 vliegtuigen betrokken, terwijl 17.368 ton ontploffingsmiddelen werden neergeworpen. De vluchten naar den vijand namen 298557 vlieguren in beslag. Verder voerde de luchtmacht 37.452 trans- portvluchten uit, daarbij 29 millioen kilometer, of 720 maal den omvang van de aarde afleggend en 345.975 passagiers en 23.726 ton vracht ver voerend. In luchtgevechten werden 1245 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en op den grond 449 toestellen vernield. Te zamen met de 776 door jie luchtdoelartillerie neergeschoten vijandelijke vliegtuigen, bedraagt het aantal der met stel ligheid door Italiaansche luchtmacht en lucht doelartillerie vernietigde toestellen 2470. Daarbij komen nog 809 vliegtuigen, die als waarschijn lijk vernield moeten worden beschouwd. In den strijd tegen de vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen werden door de lucht macht 34 oorlogsschepen en 71 koopvaardij schepen tot zinken gebracht, 141 oorlogsschepen en 81 koopvaardijschepen werden beschadigd. De luchtmacht verleende verder zeer waarde volle medewerking door in de gevechten op den grond in te grijpen, waarbij vooral in de Marma rische woestijn honderden pantserwagens, tank wagens en automobielen door luchtaanvallen werden vernield. Daarbij komen nog de ver liezen. die den vijand werden, toegebracht door aanvallen op de ravitailleeringscentra in het achterland. (D.N.B.) In het militaire weekoverzicht van het D.N.B. wordt o.m. gezegd: Er is veel over de slagen van Kertsj en Char- kof gesproken en geschreven en het is niet twijfelachtig, dat deze beide overwinningen be langrijke beslissingen brachten en opmerkelijke hoogtepunten in het totale verloop van den oorlog beteekenen. Doch op de gevechten in de centrale en noordelijke sectoren van het Ooste lijke front is minder acht geslagen, ofschoon juist deze groote eischen stelden aan het uit houdingsvermogen van de troepen, die er aan deelnamen. Het karakter van den winterveldtocht heeft in deze deelen van het front toestanden doen ontstaan, die door hun onoverzichtelijkheid dwingen tot een moeilijke oorlogvoering. Over groote deelen van dit uitgestrekte land is er geen duidelijke zichtbare en doorloopende frontlijn. Nu eens hier, dan weer daar hebben zich doorgebroken of doorgedruppelde vijande lijke formaties genesteld. Er zijn bochten en zakken ontstaan, die het totale beeld verward maken. Ook eigen formaties waren nu en dan voor korteren of langeren tijd door vijandelijke formaties omsingeld, tot zij. taai volhardend door vermetele aanvallen van haar kameraden bevrijd werden. Benden, die zich tijdens den winter in de achterwaartsche gebieden hadden gevormd, bemoeilijken achter het front verkeer en ravitailleering. Onder deze moeilijke om standigheden leidden Duitsche aanvallen in de afgeloopen week tot groote successen. Een aan tal der ingesloten vijandelijke gevechtsgroepen werd vernietigd en den vijand werden daar bij zware verliezen toegebracht. In den Noordelijken sector waren ondanks het slechte weer en de daardoor ontstane moei lijke terreinomstandigheden, de successen niet minder groot. In het moerassige en overstroom de gebied van den Wolchow gelukte het. der vijand van zijn ravitailleeringslijnen af te snij den en groote terreinwinsten te behalen. Alle tegenaanvallen om het verloren gegane terrein terug te winnen, mislukten door den dapperen tegenstand der Duitsche troepen. Deze gebeurtenissen vormen de definitieve li quidatie van het bolsjewistische winteroffensief en de voorbereiding van toekomstige beslissin gen. Tegenover de hevigheid van dezen strijd, die van de Duitsche soldaten volkomen toewij ding en het hoogste offer vraagt, is het on rechtvaardig deze gevechten niet evenzeer te waardeeren als de offensieven. Laval heeft te Parijs voor vertegenwoordigers der arbeidsbonden in groote lijnen een uiteen zetting gegeven van de Fransche politiek. Hij heeft het verlangen van de règeering kenbaar gemaakt, het arbeidscharter te zien toegepast in overeenstemming met de arbeidersorganisaties, om zoodoende de syndicale eenheid te zien ver wezenlijkt. Door daden, in het bijzonder door den arbeid, zoowel binnen als buiten onze grenzen kunnen de Fransche arbeiders de taak van de regee ring verlichten. Eens te meer heeft hij den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een verzoeningspolitiëk met Duitschland om het heil van het land te verzekeren en den toekomstigen vrede te waar borgen. De taal van Pierre Laval heeft een diepen indruk gewekt. Ieder op hun beurt hebben de vertegenwoordigers van de groepeeringen hun instemming betuigd met de uiteenzetting der politiek, door het regeeringshoofd gegeven. Er werd tot de oprichting besloten van een .Comité voor informatie en propaganda van den Arbeid." Dit comité, dat uit 30 leden zal bestaan, zal zyn functie uitoefenen bij het regeeringshoofd en bij den minister van arbeid. Met goedkeuring van de aanwezige organisa ties heeft Laval Gabriel Lafayel gewezen onder staatssecretaris voor arbeid, met het voorzitter schap er van belast, de bevoegdheden van dit comité zullen nader bepaald worden in een la tere mededeeling. Aan het einde van deze vergadering heeft het regeeringshoofd de vertegenwoordigers der arbeiders gelukgewenscht met hun begrip van den huidigen toestand van het land. Hij heeft ze in naam van den Maarschalk als ook in zijn naam bedankt voor de hulp, die zij zoodoende aan Frankrijk zouden bieden. (D.N.B.) DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt de verliezen van Mei en de vroegere nog niet ge publiceerde bekend. Leger en militie Noord-Afrika: 107 gesneuvel den, 117 gewonden, 186 vermisten. Oostelijk front (achtste lijst): 79 gesneuvel den, 215 gewonden. Balkan: 475 gesneuvelden, 783 gewonden, 78 vermisten. Marine: 26 gesneuvelden, 32 gewonden, 99 vermisten: luchtmacht: 50 gesneuvelden, 88 gewonden, 37 vermisten. Volgens mcded%eling in de Staatscourant heeft de secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij bepaald, dat het vervoeren of doen vervoeren van warmoezerijgewassen in de door de Neder landsche groenten- en fruitcentrale aange wezen streken des lands is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door de centrale ontheffing is verleend. Dit besluit is in werking getreden op 6 Juni j.L en kan worden aangehaald als „verbod ver voer van groenten 1942". In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming betreffende instelling van een hulpakte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der Hoogduit- sche taal en vaststelling van een reglement voor het examen ter verkrijging van die akte. Hierin wordt o.m. bepaald, dat ter voorziening in het tekort aan leerkrachten in de Duitsche taal, als gevolg van de toevoeging van het vak Duitsche taal aan het leerplan van het zevende leerjaar van scholen voor gewoon lager onder wijs, in het jaar 1942 en eventueel in volgende jaren de gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een examen ter verkrijging van een hulpa^te van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der Hoog- duitsche taal. Voor deze examens is het programma gelijk aan dat. vastgesteld bij K.B. van den 26sten October 1884 (Staatsblad 216) voor' het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de begin selen der Hoogduitsehe taal. Door middel van een mededeeling in de Staatscourant wordt bekend gemaakt vóór wel ken datum zij, die bedoeld examen wenschen af te leggen zich bij het departement van op voeding, wetenschap en kultuurbescherming moeten aanmelden. Voor het afleggen van het examen wordt niet het bezit van eenige akte van bekwaamheid of eenig getuigschrift vereischt en kan ieder, die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, worden toegelaten MAARSCHALK MANNERHEIM EEREDOCTOR Maarschalk Mannerheim is gisteren gepromo veerd tot eeredoctor aan de „Nicolaus Hor thy universiteit" te Szegedin (Hongarije). Hij werd bij die gelegenheid vertegenwoordigd door den Fmschen gezant Wuorima. Van de zijde der Hongaarsche regeering werd de promotie bijge woond door den minister voor Eerediensten, Homan, en den minister voor Handel en In dustrie, Varga. (D.N.B.). TOET ANK AMENS - SARCOFAAG IN EEN BANKKELDER. De gouden sarcofaag van koning Toetanka- men die tot op heden in de kelders van het Egyptisch Museum was ondergebracht, is vei ligheidshalve naar de kelders van de Nationale Bank te Cairo overgebracht. (D.N.B.) Tusschen den Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Rosenberg, en den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied aan den eenen kant en leidende Nederlandsche persoonlijkheden van bestuur en bedrijfsleven aan den anderen kant worden se dert eenigen tijd besprekingen gevoerd over ge meenschappelijk op te lossen economische op gaven. Deze besprekingen hebben thans tot het volgende resultaat geleid: met het oog op sa menvatting in een eenheid van alle bij werk zaamheid in de bezette Oostelijke gebieden ge- interesseerde Nederlandsche kringen uit land bouw, industrie, bankwereld, handwerk en han del is een „Nederlandsche Oost Compagnie" met zetel in Den Haag opgericht. Naar uit de statuten van de maatschappij blijkt, bestaat het zakelijke doel in economische activiteit van allerlei aard in de bezette Ooste lijke gebieden. De compagnie heeft het recht alle daarmede in verband staande zaken en handelingen te verrichten. De speciale eigen aard van de compagnie moet er in gezien worden, dat zij in de eerste plaats met raad en daad, met volledigen steun van den staat en de Nederlandsche Bank ter beschikking staat van alle Nederlandsche on dernemingen en individueele personen, die eco nomisch in de bezette oostelijke gebieden werk zaam willen zijn. Voor de hierbij door haar bemiddeling ver leende credieten bestaat, zoo noodig, de garan tie van den staat. De compagnie is voorloopig voorzien van een aanvangskapitaal van 2.500.000 Nederlandsche guldens. Als voorzitter heeft dr. M. M. Rost van Ton ningen. president der Nederlandsche Bank, zich ter beschikking gesteld van de nieuwe maat schappij. Als voorzitter van het bestuur is F, B. J Gips aangesteld, plaatsvervangend voorzitter van den Raad voor het bedrijfsleven. In den raad van toezicht zullen toonaange vende personen uit verschillende takken van economie in Nederland, benevens de burge meesters van Amsterdam en Rotterdam aange steld worden. Met het practisch werk zal terstond worden begonnen, wanneer het voorbereidende onder zoek naar de bestaande mogelijkheden ter plaatse is geëindigd. Op uitnoodiging van den Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden. Alfred Rosen berg. hebben de leidende Nederlandsche per soonlijkheden der compagnie in gezelschap van eenige lasthebbers van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een stu diereis naar de Oostelijke gebieden ondernomen EEN DRIETAL BESLUITEN. De staatscourant bevat een drietal' besluiten verband houdende met de oprichting van de Nederlandsche Oost Compagnie N.V. Het eerste betreft de verleening van een mo nopolie aan de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., ter zake van de uit haar doelstelling voortvloeiende werkzaamheden. Hierbij wordt bepaald: Artikel 1. Aan de Nederlandsche Oost- Comp^enie N.V., gevestigd te 's-Gravenhage, wordt het recht verleend om, met uitsluiting van ieder ander persoon of lichaam, werkzaam heden te verrichten van eiken aard op econo misch terrein in de bezette gebieden van Oost- Europa. Artikel 2. De Nederlandsche Oost-Compag nie N.V. is verplicht aan van staatswege ver strekte opdrachten, liggende op het terrein van haar werkzaamheid, gevolg te geven. De kosten, welke voor de vennootschap uit de uitvoering van zoodanige opdrachten voortvloeien, worden haar door den staat vergoed. Artikel 3. 1. Het is aan anderen dan de in artikel 1 genoemde vennootschap verboden om zonder haar schriftelijke toestemming werk zaam te zijn op de wijze, als in dat artikel aan gegeven. 2. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met het in het vorige lid gestelde verbod, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of met geldboete van ten hoogste hon derd duizend gulden, of met beide. 3. Het feit, in het tweede lid strafbaar ge steld, wordt beschouwd als een misdrijf. 4. Indien een feit, strafbaar gesteld in het tweede lid. wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de strafvervolging inge steld en de straf uitgesproken tegen hem. die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen. Artikel 4. Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Het tweede besluit betreft deelneming door den Staat der Nederlanden in het kapitaal van de op te richten Nederlandsche Oost-Compag nie N.V.. en het verleenen van garanties en subsidies ten behoeve van die vennootschap. Dit besluit bepaalt het volgende: Artikel 1. De secretaris-generaal voor bij zondere economische zaken wordt gemachtigd: 1. Om namens den Staat der Nederlanden tot een bedrag van f. 125.000 deel deel te nemen in het kapitaal der op te richten Nederlandsche Oost-Compagnie N.V.. te 's-Gravenhage. 2. Om namens den Staat der Nederlanden garanties te verleenen ten behoeve van, zoo mede subsidies aan de onder 1 genoemde op te richten vennootschap, een en ander voor zoo ver zij verband houden met de werkzaamheid dier vennootschap overeenkomstig haar doel stelling. Artikel 2. De Nederlandsche Oost-Com pagnie N.V. staat onder toezicht van den Staat der Nederlanden. Dit toezicht wordt uitgeoe fend door één of meer regeeringscommissaris- sen, volgens nader vast te stellen richtlijnen. Artikel 3. Dit besluit wordt geacht in wer king te zijn gesteld op 6 Juni 1942. Ten slotte is nog opgenomen een besluit, houdende goedkeuring van uitbreiding van den werkkring der Nederlandsche Bank met de be voegdheid tot deelneming in het kapitaal van de op te richten Nederlandsche Oostcompagnie N.V., waarbij wordt bepaald: -Artikel 1. Goedgekeurd wordt, dat de werk kring van de Nederlandsche Bank jvordt uitge breid met de bevoegdheid om deel te nemen in het kapitaal der op te richten Nederlandsche Oost-Comnagnie N.V.. te 's-Gravenhage. Artikel 2. Dit besluit wordt geacht in wer king te zijn getreden op 6 Juni 1942. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Leden van het Nederlandsche Arbeidsfront, die ingevolge leeftijd of invaliditeit blijvend arbeidsongeschikt zijn, en niet meer in dienst betrekking werkzaam zijn, kunnen op hun ver zoek een invaliditeitsondersteuning krijgen, voor zoover het noodige aantal betalingen is ge schied. Deze betalingen varieeren tusschen een uitkeering van ten minste f. 7,20 per maand tot ten hoogste f. 40 per maand. Voor zoover deze aanspraak wordt gemaakt door leden, die voor heen waren aangesloten bij vakvereenigingen en bonden, die in den tijd, voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen reglementaire ouderdoms- en invali diteitsondersteuning kenden, ontstaat het recht eerst na 1 October 1947. Als algemeene voorwaarde geldt hierbij bo vendien, dat ten minste 1040 wekelijksche bij dragen betaald moeten zijn op den dag van de indiening van het verzoek om ondersteuning, en het lidmaatschap sedert 1 Mei 1942 ononder broken heeft bestaan. Niet alleen als aanvulling op de uitkeeringen ingevolge de sociale verzekering, doch ook ge heel onafhankelijk hiervan beteekenen de gel delijke uitkeeringen, die het N.AJF. in dezen vorm aan zijn leden verleent, een belangrijke steun ingeval van ouderdom en invaliditeit. Reeds na een lidmaatschap van vijf en dertig jaar, een periode, die gerekend naarxlen totalen duur, waarover de arbeider werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkeering bereikt. Zelfs in de laagste klasse betekent dit een maandelijksch inkomen of, wat in de meeste gevallen wel zoo zal zijn, een inkomenvermeer dering van f12 per maand. Met het verstrekken van de bovengenoemde uitkeeringen wordt de gemeenschapsgedachte, die leeft in het Nederlandsche Arbeidsfront, ge diend. Bovendien wordt het verantwoordelijk heidsgevoel van de individueele werkers jegens hun gezin en de gemeenschap versterkt door het besef met hun aansluiting een basis te kunnen leggen voor een redelijke verzorging in geval van ouderdom of invaliditeit. De mate, waarin een gemeenschap zich haar eenheid bewust is, komt niet het minst tot uiting in de wijze, waarop de zorg voor ouden van dagen en invalide werkers is verzekerd. Waar aan de zorg een rechtsgrond is verleend, is de hoogste vorm bereikt. De leden van het N.A.F. ontleenen het recht op deze uitkeeringen niet alleen aan de betaalde contributies, doch daar bovenuit aan het feit, dat zij deel uitmaken van een werkgemeenschap, waarbinnen allen voor de leeniging van elkanders nooden hebben te zorgen. Iedere werker onderschrijft deze ge dachte en behoort dientengevolge lid te zijn van het Nederlandsche Arbeidsfront. EEN VERORDENING TE WACHTEN. Het Nederlandsche bosch is tot. dusverre bij lange na niet overeenkomstig zijn eigenlijke ca paciteit geëxploiteerd en 88 pCt. van de totale houtbehoefte hier te lande werd voor den oor log dan ook geïmporteerd. De oorlog bracht een grooten ommekeer. Allereerst werden de houtprijzen vastgesteld: de onderbroken houtinvoer werd systematisch op het noodzakelijke peil gebracht en de eigen boschoppervlakte benut voor houtvoorziening. Thans komt 60 pCt. van het hier gebruikte hout uit Nederlandsche bosschen. Ten einde ech ter import en productie te leiden binnen het kader van een pan-Europeesch plan voor het houtbedrijf is een jaar geleden een gevolmach tigde aangesteld voor het boschbedrijfde hout voorziening en de jacht. Verder zal binnenkort een verordening op het toezicht op de bosschen verschijnen met het doel de economische capa citeit van het Nederlandsche bosch op te voeren en voor het geheele volk te exploiteeren. De komende verordening brengt de beteekenis van het bosch samenvattend als volgt tot uit drukking: „De taak van het bosch ligt: 1. op economisch gebied door de opbrengst van hout en andere producten. 2e. Op het ge bied van de landscultuur door de beveiliging der kusten en duinen tegen natuurgeweld, door het breken van de voor den landbouw en de kolonisatie schadelijke winden en door de ver betering van de watervoorraden in den grond. 3e. Op sociaal gebied door de bevordering van de ontspanning en verbetering der volksgezond heid en door het opwekken van geestelijke, psy chologische en ethische krachten van het volk. 4e. Op het gebied van jacht en natuurweten schappen door het behoud van de inheemsche dieren- en plantenwereld." Voor alle bosschen boven de 10 H.A. wordt een economisch tienjarenplan ingevoerd en wordt het voorleggen van jaarlijksche plannen betreffende het hakken en aankweeken ge- eischt. Deze plannen moeten door den boschbe- zitter opgesteld worden, zoodat het initiatief bij den eigenaar blijft. Bij de hoogere instantie voor het toezicht op de bosschen wordt een afdee- ling particulier bosch gesteund door adviseurs uit de gelederen der particuliere boschbezitters. Economisch advies en behartiging der belangen der boscheigenaars behoort tot de voornaamste taken van het boschtoezicht. Ook de vorming van organisaties met het doel versplinterd boschbezit samen te vatten tot een eenheid in de exploitatie moet begunstigd worden. Voorts heeft het toezicht ten doel de totale boschop- pervlakte op het huidige niveau te houden. DE HEER J. A. BAKHUIZEN HERBENOEMD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken is de heer J. A. Bakhuizen, gerekend van 15 April 1942 af, opnieuw tot burgemeester van d® ge meente Nieuwveen benoemd. WERKZAAMHEDEN IN DE HAVEN VAN SOERABAJA. Domei meldt uit Soerabaja: Nu door de werk zaamheden van de Japansche genietroepen de haven van Soerabaja voor de scheepvaart weer bruikbaar is gemaakt, doen de Japansche vrachtschepen de haven aan om petroleum, sui ker, koffie, zout, tapioca en andere speciale voortbrengselen van Java te laden. Onder het motto „een schip per dag" zijn de Japanners er in geslaagd, 30 in de haven gezonken schepen te lichten. Voorbereidingen w.orden getroffen om nog 70 andere schepen, waaronder 10 vaartuigen van 3000 tot 5000 ton, weer omhoog te halen. Het puin en de wrakstukken op de werven en kaden is thans verwijderd en de enorme kranen, die zwaar geleden hebben onder het Japansche bombardement, zijn thans hersteld. Alle winkels in de straten der stad, die uithangborden had den met Nederlandsche of Engelsche opschrif ten, hebben deze vervangen door reclameborden met de Japansche schriftteekens. De namen der stations, der verkeersborden e.d, zijn thans ge schreven in het Japansch en het Maleisch. De Jokohama Specie Bank en de Bank van Taiwan vestigen hier haar filialen. De meeste industrieën hebben het werk hervat. De haven ligt vol jonken, boordevol geladen met bouwmateriaal en landbouwproducten en de groote koopvaar ders ziet men af- en aanvaren. Op voordracht van den president-curator der universiteit is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de stratigraphische geologie en pa- laeontologie aan de gemeente universiteit te Amsterdam prof. dr. A. H. P. Gerth, thans bui tengewoon hoogleeraar aan die universiteit. REM. GEREF. GEMEENTE. Dr. L. J! van Holk alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Rem. Geref. Gemeente te dezer stede en heeft dit beroep aangenomen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Leidsche Kalkzandsteenfa briek, Rijnkade 20, Leiden. Uittredend Gevol machtigde: S. G. Jansen, Oegstgeest. Deze is benoemd, tot directeur. Meubelfabriek C. M. F., Stille RUn 4, Lelden. Uittredend vennoot: J. Huisman, Rotterdam. N.V. Land-Exploitatie-MaatschappU „Noord wij kerhout", Hoofdstraat 48, Sassenheim. Nieu we Directeur: W. van Zonneveld Hzn., Noord- wijk aan Zee. N.V. Secpreserve, v. d. Endelaan 15, Hillegom. Groentendrogerij. Uittredend president-commis saris: A. de Stoppelaar. 's-Gravenhage. N.V. Radio-Centrale Noordwijk-Binnen, Van Limburg Stirumstraat 18a, Noordwijk. Uittre dend directeur: T. B. Hooghoudt, Heemstede. Uittredend commissaris: H. C. Hooghoudt, Hee renveen. HANDEL IN DISTRIBUTIEBONNEN. De politie heeft aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld den 27-jarigen J. v. d. R., wonende in het hof „De Blauwe Klok" aan den Oude-Singel. die een aantal distributiebe scheiden, welke toebehoorden aan zijn gezin, had verkocht. Ook de kooper, de 29-jarige woonwagenbewoner H. B. is in verzekerde be waring gesteld. POLDERVERGADERING. In de gehouden vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den Slaagh- of Groote en Kleine Stadspolder is de rekening over 1941 vastgesteld in ontvang op f. 1730.05% en in uit gaaf op f.1022.78; batig slot dus f. 707.24%. De begrooting voor het dienstjaar 1942 werd opgemaakt in ontvang en uitgaaf op f 1719.93% De aanslag per H.A. is gesteld op f. 7 zijnde f. 2 p. H.A. lager dan in 1941. De stemming voor een bestuurslid in de plaats van wijlen den heer Roeloffs had tot re sultaat, dat de heer W. Bink alhier, als zooda nig werd gekozen. MeJ. C. M. Paulusse alhier is te Den Haag geslaagd voor een examen nijverheidsonderwijs. Steeds weer zien wil hoe op bouwende arbeid voor ons volk, wordt verstoord door onder- aardsch gewroet van geheime machten. De S.S. speurt elke on dermijnende arbeid en roeit de wroeters uit. Strijdt mede tegen de geheime organisaties der vrijmetselaren. Treedt ln do rijen der Neder landsche SB. van hedenavond 21.57 uur tot morgenochtend 5.20 uur De maan kwam heden op te 3.39 uur en ging onder te 17.16 uur. HOE DIKWIJLS REEDS.... Hoe dikwijls reeds hebt u in dit blad den op roep van de Nederlandsche ambulance gelezen? Hoe dikwijls reeds heeft de redactie van dit blad een klein hoekje van haar toch al zoo beperkte plaatsruimte voor dezen oproep afgestaan? Ontelbare malen is dit geschied. Maar er zijn dan ook wel resultaten van dit alles geweest. Duizenden guldens heeft de Nederlandsche am bulance aan giften ontvangen uit heel het land, van oud en jong, van arm en rijk. van „pro's" en „anti's". Maarwaar is uw bijdrage toch lezer? U vergeet haar toch niet? Een radicaal middel tegen vergeten is: doe het direct. Pak uw giro- boek en maak een storting over op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. EEN NIEUW BANKBILJET VAN F. 50. Volgens een mededeeling van de Nederland sche Bank in de Staatscourant van gisteren, zal zij een nieuw model bankbiljet van f50 in om loop brengen. De linkerhelft van het biljet toont aan de voorzijde in donkere kleur de gravure van een vrouwenportret naar het schilderij „De Oester eetster" van Jan Steen, terwijl hetzelfde portret in lichtere, roodbruine tinten, op de rechterhelft van het biljet in spiegelbeeld is weergegeven. In het midden van de achterzijde van het biljet is in donkerbruine kleur een gravure af gedrukt. voorstellende een winterlandschap naar een schilderij van Van Ostade. KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. De aanmelding van vrijwilligers voor de Waf- fen SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland, alsmede de keuring zal geschieden: 12.6.42 10.00 uur: Den Haag café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg; 10.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, 13.6.42 10.00 uur: Utrecht Wehrmachtsheim Mariapl. 15.6.42 10.00 uur: Tilburg Werklledenver. Tuin straat 68; 16.00 uur: Eindhoven. Huis Maria. Kruisstraat. 16.6.42 10.00 uur: Roermond N.S.D.A.P.-Swal- merstr. 61; 10.00 uur: Arnhem, Weberstraat 16b. 17.6,42 10.00 uur: Amersfoort, Polizelliches Durchgangslager, Appelweg: 16.00 uur: De venter N.S.D.A.P.. Parkweg 2. 18.6.42 10.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus; 16.00' uur: Meppel, Hotel Westerbeek, Wold- straat. 19.6.42 11.00 uur: Groningen, Concerthuls, Poe lestraat: 16.00 uur: Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 20.6.42 10.00 uur: Amsterdam, Schule, Iepen- weg 13; 16.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 68 Jaar is gisteren te Arnhem overleden mr. B. H. Everts, wethou der dier gemeente en deken van de orde advocaten aldaar.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1