83sfe Jaargang VRIJDAG 5 JUNI 1942 No. 25209 De Führer bezoekt maarschalk Mannerheim Ter persoonlijke gelukwensch Heydrich overleden Verspreide Berichten De oorlogsverklaring van Mexico Verduisteren: BINNENLAND De nieuwe bonnen Groote voorkeur voor rookerskaarten Dodenherdenking voor slachtoffers van Engelschen luchtaanval Slagschip en lichie kruiser der Britsche vloot zwaar beschadigd RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef^ Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Mcnkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. In een gisteren te Helsinki uitgegeven com muniqué wordt het volgende medegedeeld: De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft gisteren in gezelschap van generaal-veldmaarschalk Keitel een bezoek gebracht aan den maarschalk van Finland, baron Mannerheim, ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag. Het bezoek had plaats in Finland op een plek achter het front. De Führer sprak jegens den Finschen vrijheids held de hartelijkste gelukwenschen uit van het Duitsche volk en van de Duitsche weermacht. In het verder verloop van het bezoek had tusschen den Führer, den Finschen president, maarschalk Mannerheim en generaal-veld maarschalk Keitel een langdurige bespreking plaats, welke gedragen werd door den geest der hartelijke vriendschap tusschen beide volken. De Finsche president stelde aan den Führer de leden van de Finsche regeering voor, het presidium van den Finschen Rijksdag en ver tegenwoordigers van de Finsche arbeiders. Maarschalk Mannerheim stelde aan den Führer de op zijn verjaardag aan wedge hooge Finsche officieren voor. Als teeken van de Duitsch-Fin- sche lotsgemeenschap en nauwe verwantwapen broederschap overhandigde de Füher aan den maarschalk van Finland het grootkruis in goud van de Duitsche Adelaarsorde. In zijn toespraak tot maarschalk Mannerheim herinnerde de Führer aan de historische wapen broederschap van beide volken. Reeds de eerste gemeenschappelijke wapenfeiten in het jaar 1918 hebben banden gelegd, die van duurzamen aard zijn. De tweede strijd zal deze banden voor altijd verstevigen. „Het is gemakkelijk", zoo zeide de Führer, „over vriendschap to praten, wanneer men weet, dat er zulk een dapper leger aan zijn zijde staat. Het geheele volk denkt op dit oogen- blik precies zooals ik hier spreek. Het bewon dert het Finsche volk en den Finschen veld heer", De Führer besloot zijn toespraak met zijn dank te betuigen jegens president Ryti voor de gastvrijheid en met den wensch uit te spreken, dat de maarschalk van Finland nog vele jaren behouden mocht blijven, zoowel voor zijn volk als voor de gemeenschappelijke zaak. Maarschalk Mannerheim dankte in zijn ant woord voor de gelukwenschen en voor het schoone eeregeschenk. „Dit geschenk", aldus de maarschalk, „zal voor mij een blijvende herin nering zijn aan den harden strijd van dit oogen- blik voor de hoogste goederen der geestelijke en materieele beschaving, een strijd .dien wij aan de zijde van de roemrijke en machtige Duitsche weermacht mogen voeren. De beteekenis en de waarde van de mij ten deel gevallen eer wordt door uwe aanwezigheid heden hier in onzen kring op de allerduidelijkste wijze in het licht gesteld." Spreker wilde aan de uitdrukking van zijn dankbaarheid den wensch verbinden, „dat het in den loop van dit Jaar aan de goede wapens van de rechtvaardige zaak vergund moge zijn den pesthaard van het bolsjewistische barbaren dom onschadelijk te maken, daarmede de redding uit een gevaar brengend, dat meer dan twee decennia lang als een nachtmerrie aan de Oostelijke grenzen heeft gedreigd." Omtrent het bezoek van den Führer aan Fin land verneemt het D.NB. nog de volgende bij zonderheden: Het bezoek van den Führer aan Finland kwam voor het Finsche publiek volkomen als een verrassing. Alleen president Ryti en maarschalk Mannerheim waren den avond te voren van het bezoek op de hoogte gebracht. De Führer landde om 11 uur 20 des ochtends op een vliegveld achter het Finsche front. In zijn gezelschap bevonden zich generaal-veld maarschalk Keitel, de rijksperschef dr. Dietrich, de Finsche generaal bij het opperbevel van de Duitsche weermacht, luitenant-generaal Talvela. en gezant Hewel van de Wilhelmstrasse. Op het vliegveld werd de Führer ontvangen door presi dent Ryti. Voorts waren op het vliegterrein aan wezig de Duitsche gezant Von Blücher en de Duitsche generaal bij het opperbevel van de Finsche weermacht, de generaal der infanterie Erfurth. President Ryti had reeds, voordat het bezoek van den Führer was aangekondigd, een ver jaardagsbijeenkomst voor maarschalk Manner heim georganiseerd, zoodat tal van vooraan staande Finsche personen uit politiek en weer macht. alsmede vooraanstaande personen van de Duitsche weermacht in Finland bij maarschalk Mannerheim op bezoek waren om hem te feli- citeeren zonder te weten, dat de Führer op Komst was. Des middags was de Führer de gast aan een door president Ryti ter eere van den maar schalk van Finland aangericht noenmaal. Na afloop van de besDrekingen vertrok de Führer om kwart over vijf om de terugreis te aan vaarden. President Ryti en maarschalk Man nerheim vergezelden den Führer naar het vlieg veld. De Finsche bladen publiceerden talrijke ge lukwenschen uit het buitenland, waaronder van rijksmaarschalk Göring. Mussolini en rijksbe stuurder Hor thy. Volgens berichten in de Finsche bladen be staat het voornemen voor het gebouw van den Finschen Rijksdag een ruiterstandbeeld van veldmaarschalk Mannerheim op te richten. De regeering is voornemens een herinneringsme- daille te laten slaan, die aan een zijde den beeldenaar van Mannerheim draagt. De regeering zond den veldmaarschalk een telegram, waarin zij hem tot „maarschalk van Finland" benoemt en den 4den Juni ^ils ..dag van de vlag" voor de weermacht aanwees. De Rijksdag zond den veldmaarschalk een adres, waarin de gelukwenschen van het geheele volk tot uitdrukking worden gebracht, terwijl als teeken van vereering en dankbaarheid den veld maarschalk een eigen huis in Helsinki ten ge schenke wordt gegeven, en tegelijkertijd de hoop wordt uitgesproken, dat hem evenals voorheen kracht en succes gegeven mogen zijn bij den arbeid ten gunste van het vaderland. DE MISLUKTE BR1TSCHE LANDING SrOGING. Over de Britsche landingspoging aan de Ka- naalkust wordt van militaire zijde nog aan het D.NB. gemeld: In den vroegen ochtend naderden eenige mo- tortorpedobooten, begeleid door laagvliegende toestellen, de Fransche kust in de nabijheid van Le Touquet. De Britsche vliegtuigen wer den door de Duitsche artillerie onmiddellijk onder vuur genomen, zoodat zij moesten wij ken. Bij een nieuwe poging, ten Zuiden van het eerste punt. kwamen weliswaar eenige Britsche soldaten aan land. doch door het af- weervuur werden zij gedwongen onmiddellijk terug te keeren. Eenige Engelschen werden ge- OP DEN LEEFTIJD VAN 38 JAAR. Het D.NB. meldt uit Praag: De plaatsvervangende Rijksprotector in Bo- hemen en Moravië en chef der Sicherheits- polizei en van den S.D., S.S. Obergruppen- führer en generaal der politie Reinhard Hey drich is Donderdagochtend aan de gevolgen van den op hem gepleegden aanslag overleden, naar thans officieel verluidt. Reinhard Heydrich werd 7 Maart. 1904 geboren te Halle a.d. Saaie. Na zyn eindexamen deed hij in 1922 zijn intrede als adelborst bij de Duitsche marine. In 1928 werd hij bevorderd tot luitenant-ter-zee 2de klasse en naderhand be kleedde hij de functie van berichtenofficier bij de leiding van den marinestaf van het marine- station Oostzee. Nadat Heydrich ontslag had genomen uit den marinedienst, trad hij terstond toe tot de NB.D.AP. te Hamburg. Kort daarop werd hij lid van de SS., waar hij als Sturmführer bij den staf van den Reichsführer SS Himmler naai* München werd geroepen. Toen het nationaal-socialisme de macht had overgenomen, werd Heydrich in Maart 1933 be noemd tot Oberführer en leider der politieke af- deeling van de politiedirectie. Het jaar daarop kwam zijn benoeming tot leider van het bureau der geheime staatspolitie te Berlijn. Twee jaar later werd hij lid van den Rijksdag en tevens Pruisisch staatsraad. Als jachtvlieger heeft Reinhard Heydrich op allerlei oorlogstooneelen het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse en de bronzen en zil veren ..Frontflugspange" verkregen. Sinds 27 September van het vorig jaar bekleedde Hey drich het ambt van plaatsvervangend Rijkspro- tector van Bohemen en Moravië De Duitsche pers huldigt den gevallene in warme bewoordingen. Zijn stoffelijk overschot Is od plechtige wijze van het ziekenhuis naar den Burcht van Praag overgebracht. m Naar het D.N.B. uit Praag meldt, heeft staats president dr. Hacha den Führer het volgende condoleantietelegram gezonden ..Miin vurige wensch en tevens die van het geheele Tsjechische volk. dat het leven van den Dlaatsvervangenden Rijksprotector, generaal Reinhard Heydrich. die getroffen werd door de hand van gehuurde sluipmoordenaars, voor het Duitsche Rijk en in het bijzonder ook voor de landen Bohemen en Moravië behouden zou mogen blijven, is niet vervuld. In dit uur van bittere smart is het rechtvaardigheidsgevoel ook van het laatste eerlijke lid van ht Tsjechische volk wakker geschud en uit onze oprechte har ten welt nu nog maar "één verlangen op en wel om thans door dc grootste inspanning van al onze krachten ertoe bii te dragen, dat de definitieve ineenstorting van Engeland en van de door dit land betaalde, gevluchte volksver raders ook een vergelding zal worden voor den smaad, ons vaderland aansredaan. Mede namens de reeeering van het protectoraat verzoek ik Uwe Excellentie met de uiting van onze diepe smart ook de onderhavige verzekering van on7e onverbrekelijke trouw jegens U en het Duitsche Rijk te willen aanvaarden". vangen genomen. Eenige wapenen en gereed schappen werden buitgemaakt. Op rubberbooten vluchtten de landingstroe pen naar de wachtende motorbooten, zonder dat zij ook maar het. geringste hadden bereikt. BRUCE HOOGE COMMISSARIS TE LONDEN. De Australische .minister-president, Curtin, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, meegedeeld, dat S. M. Bruce is benoemd tot hoogen commissaris te Londbn en gevolmach tigde vertegenwoordiger der regeering van het Commonwealth bij het Britsche oorlogskabinet en den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE OORLOGS VERKLARINGEN. Naar uit Washington wordt gemeld heeft de Senaat met algemeene stemmen de oorlogsver klaring aan Hongarije, Bulgarije en Roemenië goedgekeurd. Thans ontbreekt nog slechts de handteeke- ning van Roosevelt. (D.N.B.) VERVAL TOT AFHANKELIJKHEID VAN DE VER. STATEN. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De staten van het driemogendhedenpact heb ben met gelatenheid kennis genomen van de oorlogsverklaring van Mexico. De militaire on belangrijkheid van dezen stap is de Mexicaan- sche regeering zelf waarschijnlijk wel duidelijk. In de geheele Mexicaansche geschiedenis is er geen hoofdstuk, waarin sprake is geweest van spanning of vijandelijkheden tusschen Mexico eenerzijds en Duitschland, Italië en Japan anderzijds. Daarentegen heeft Mexico zoolang het zelfstandig is den bum-man in het Noorden moeten beschouwen als zijn erfvijand. Het Amerikaansche imperialisme heeft sinds 1835 Mexico de eene provincie na de andere ontnomen, tot het bijna de helft van zijn ge bied was beroofd. Hand in hand daarmee ging ook de economische penetratie en uitbuiting van het Noorden uit. Een reeks zelfbewuste presidenten met na tionaal besef van Carranza tot Cardenas heeft tegen den Amerikaanschen invloed gestreden en ook de huidige president Camacho heeft vorig jaar nog een poging van Washington om Mexico te betrekken in de agressieve politiek der Vereenigde Staten tegen de mogendheden van de spü energiek afgewezen. Maar Amerika liet niet los en vernieuwde telkens zijn pogingen om Mexico te overheer- schen. Het is ook bekend, dat de Vereenigde Staten de hand in het spel hadden bij ieder binnenlandsch conflict, vooral bij de presidents verkiezingen en dat het ditmaal heeft gedreigd met de aanstichting van een revolutie tegen het wettig gezag. Tevens weet men, dat de Vereenigde Staten nooit het denkbeeld hebben losgelaten op een of andere wijze de landbrug naar het Pana makanaal in handen te krijgen. Tegenover dit imperialisme heeft president Camacho de laat ste hinderpaal vrijwillig opgeruimd. Van nu af staat Mexico algeheel ter beschikking van een Amerikaansche uitbuiting. Amerikaansche sol daten zullen zich op Mexicaanschen bodem nestelen en deze steunpunten nooit teruggeven. Mexico, dat aanspraak kan maken op de lei ding van Middel-Amerika, is thans gedaald tot het niveau van de kleine Middel-Amerikaan sche republieken, die nooit een eigen wil heb ben gehad tegenover de Vereenigde Staten. Koewei Mexico's deelnemen aan den oorlog van geenerlei invloed zal zijn. wordt in boven staande nog eens duidelijk het gevolg van deze oorlogsverklaring naar voren gebracht voor den oorlogsverklarende zelf die in volledige sla vernij der Ver. Staten geraakt! van hedenavond 21.53 uur tot morgenochtend 5.23 uur De maan kwam heden op om 2 uur en ging onder te 12.44 uur; het was vandaag Laatste Kwartier. VERBOD VAN DAILY WORKER GEHANDHAAFD. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt heeft de Britsche minister van binnenlandsche za ken, Morrison, in antwoord op een vraag;- in het Lagerhuis verklaard, dat de regeeringhet verbod van de Daily Worker (het communis tisch orgaan in Engeland) handhaaft. (D.N.B.) HONGAARSCHE MINISTERPRESIDENT NAAR DUITSCHLAND. De Hongaarsche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken, von Kallay, zal een officieel bezoek brengen aan Duitsch land. Hij zal daar een onderhoud nebben met den Führer en diens voornaamste medewerkers. In bevoegde Hongaarsche kringen verklaart men, dat dit bezoek opnieuw een welsprekend getuigenis aflegt van de nauwe samenwerking tusschen Hongarije en de verbonden mogend heden, (D.NB.) DE AANSLAG OP VON PAPEN. Naar verluidt zijn als resultaat van het on derzoek der politie in Istanboel naar de aan slagpoging. gericht tegen den Duitschen am basasdeur von Papen, vijf communisten wegens actie tegen de veiligheid van den staat uitge leverd aan de leiding van den staat van beleg. (D.N.B.) Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen aangewezen de bonnen 29, en voor het koopen van een rantsoen tabak de bonnen 33 en 34. VROUWEN OFFEREN HAAR VERSNAPE RINGEN VOOR DE MANNEN. De mannen van 18 jaar en ouder hebben zooals te verwachten was in overgroote meerderheid de voqfkeur gegeven aan een roo- kerskaart boven een versnaperingenkaart. Van de rond 3 millioen mannen, die in deze aange legenheid kiesgerechtigd zijn, hebben circa 2.900.000 een tabakskaart genomen. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat er maar 100.000 niet-rookende mannen in Nederland zijn. Een aantal van hen heeft namelijk een rookers- kaart genomen om met de hierop te verkrijgen rookartikelen vrienden of verwanten gelukkig te maken. De grootste verrassing is wel, dat van de 21/4 millioen vrouwen van 25 jaar of ouder niet minder dan 1.300000, dus meer dan de helft, een sigarettenkaart heeft genomen. Het is moeilijk na te gaan in welke mate verschil lende motieven hiervoor den doorslag hebben gegeven. Slechts een klein gedeelte van deze vrouwen behoort tot de rooksters en wij mo gen veilig aannemen, dat aan deze keuze door verreweg de meesten van haar een altruïsti sche reden ten grondslag ligt. Een deel der vrouwen zal zich wellicht hebben laten ver murwen om zoons onder de 18 en dochters on der de 25 jaar met een sigaretje te verblijden. De meesten zullen ongetwijfeld een sigaretten- kaart hebben genomen om hiermede het rant soen van Jöe rookende mannen te vergrooten, hetgeen een bewijs is van de liefde en offerzin, die de Nederlandsche vrouw tegenover man en zoons ten toon spreidt. De vrouwen, die de keus hebben laten vallen op een snoepkaart. kan men daarom nog niet van egoïsme beschuldigen. Zij toch zullen in de meeste gevallen het lekkers, dat zij op haar eigen kaarten en op die van haar kinderen krij gen, met de echtgenooten en groote zoons dee- len. Het gezegde „mannen die rooken snoepen niet", heeft zijn waarde in dezen oorlogstijd zoo goed als geheel verloren. "Van de rond 5 1/4 millioen Nederlanders, die mochten kiezen tusschen rooken of snoepen, hebben dus bijna 41/4 millioen de voorkeur aan een rookerskaart gegeven. Het totaal-aan tal uitgegeven versnaperingkaarten bedraagt ongeveer 4.200.000. EED VAN TROUW AAN MUSSERT. Naar wij vernemen zullen op Zaterdag 20 Juni te Utrecht in de hoofdstad van de N.S.B. 2000 functionarissen den eed van trouw afleggen aan ir, Mussert, den leider. De beëediging geschiedt in 9 groepen, t.w.. de voornaamste functionarissen van het hoofd kwartier. van de districten, de kringen, de groepen, de WA., de jeugdstorm, de Neder- landsche S.S., de N.S.V.O. en van de lijfwacht van den leider. De plechtigheid zal o.m. worden bijgewoond door familieleden van gevallen kameraden, fa milieleden van in het buitenland geïnterneerde kameraden, familieleden van de te beëedlgen functionarissen, dragers (sters) van het eeretee- ken „Strijd en offer" en draagsters van het eereteeken „Dienen en volharden." WERKNEMERS IN DEN LANDBOUW. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars arbeidsvoorwaarden vast gesteld voor werknemers in het landbouwbedrijf, die buiten hun woonplaats arbeid verrichten en dientengevolge tijdelijk elders verblijven. De werkgever moet aan deze werknemers het loon uitbtalen, dat voor de plaats of het dis trict. waar het bedrijf wordt uitgeoefend, is vastgesteld. Daarenboven zal de werkgever er voor zorg dragen, dat behoorlijk kost en logies wordt verstrekt, waarvoor hij 50 cent per dag op het loon in mindering mag brengen. Na drie maanden mag de werknemer een reis heen en terug naar huis maken op kosten van den werkgever. Na beëindiging van de dienst betrekking zal de werkgever de kosten van de terugreis betalen, tenzij de beëindiging geschied de op grond van ontslag op staanden voet. Bij onwerkbaar weer zal de werkgever de helft van het loon doorbetalen. Deze regeling treedt in werking met ingang van Maandag 8 Juni a.s. Zooals reeds bericht, hebben Engelsche vlie gers Maandag en den nacht van Maandag op Dinsdag verscheidene plaatsen in ons land aangevallen, waarbij 36 menschen om het leven kwamen. Onder deze slachtoffers bevonden zich ook zes leden der W.A., die in een plaats in het Westen des lands wachtdiensten verrichtten bij de Organisation Todt. Alvorens de stoffelijke resten van deze mannen gisteren overgebracht werden naar hun haardsteden, vond een plech tige herdenkingsbijeenkomst plaats aan den voet van een monument, dat zich wel bij uit stek leende om herinneringen wakker te roepen aan een der vorige tijdperken van de Neder- landsche geschiedenis. Des morgens om 11 uur stelde zich daar een eerewacht der W.A. op uit de verschillende ge meenten ,ult de omgeving, terwijl tientallen bloemstukken en kransen, afkomstig van ver tegenwoordiging van de N.SB., het Rijkscom missariaat, de W.A., de Nederlandsche S.S., de Organisation Todt, de Duitsche weermacht en marine getuigden van het medeleven met de slachtoffers van de Engelsche aanvallen. Een treffend moment was het, toen groepen der W.A. het stoffelijk overschot der gesneu velden van het groepshuis der N.SB. naar de plaats der doodenherdenking droegen,, terwijl N.S.B.vlaggen de baar dekten en op de nade ring van den stoet de plechtige trommelslag weerklonk van een Duitsche militaire kapel. Na de nederlegging der tientallen bloemkran sen, riep de bancommandant zijn gevallen ka meraden op tot een laatste appèl. Een krachtig „hier" uit den mond der talrijke aanwezigen weermannen weerklonk toen hij de namen af las van de door den Britschen luchtaanval uit hun midden gerukte kameraden: Frederik Tol lenaar. wachtmeester der W.A., Josef Koeman, wachtmeester der WA., Pieter Sybrand van Boven, konstabel der W.A., Pieter Jannis de Back, weerman der W.A., Leendert Pieter Adriaan van de Vate, weerman der W.A. en Francs Fleurbaay, weerman der W.A. Waar de vuist van den oorlog valt. vallen tranen, zeide daarop de Frontführer der Orga nisation Todt. Hij herinnerde er aan. hoezeer deze WA.-mannen hun plicht vervuld hebben en het hoogste offer brachten voor hun vader land. Groot Duitschland dankt aldus spre ker. Ook heerbancommandant Ouwerling herin nerde er aan, welk een onherstelbaar verlies hier geleden werd, doch ook hoezeer dit bloed offer opnieuw zal bijdragen tot een gelukkige toekomst van Europa. Plechtig beloofde hij dat de WA. in de toekomst een trouw helper zal zijn van de nagelaten gezinnen. Namens den leider der NSB. bracht diens gemachtigde Jan Dekker daarop een laatsten groet. Aan het slot van deze doodenherdenking speelde de militaire kapel „Ich hatte einen Kameraden", terwijl de ban een laatsten vaan- delgroet bracht. NEDERLANDSCH-DUITSCHE VACANTIE- UITWISSELING VAN KINDEREN. Gistermiddag is te Arnhem een transport van 400 Duitsche kinderen aangekomen, die zes weken vacantie bij Nederlandsche families in Gelderland, Overijssel en Oostelijk Utrecht zullen doorbrengen. Half Mei was hieraan reeds een dergelijke uitzending (toen waren het 500) in Gelderland voorafgegaan. Binnen kort zullen er nog enkele volgen en wel naar Friesland. Groningen, Noordbrabant en Lim burg. Daartegenover staan uitzendingen van Ne derlandsche kinderen naar Duitschland, gelijk naar men weet, verscheidene in 1940 en '41 en ten deele reeds in 1942 zijn geschied. De Duitsche N-S.V. en de Nederlandsche Volksdienst werken prettig samen om deze uit wisseling in alle opzichten te doen slagen. Reeds hebben drieduizend Nederlandsche fa milies hier te lande zich bereid verklaard jeug dige Duitsche gasten belangeloos op te nemen. Het gaat hierbij minder om sociale of charita tieve oogmerken, dan wel om wederzijdsche va- cantiegenoegens voor de jeugd, om bevordering van het saamhoorigheidsgevoel tusschen beide loten van den Germaanschen stam. Deze kinderen keeren na hun verblijf van zes weken terug in de ouderlijke omgeving, doch zij zijn dan verrijkt met een schat van in drukken, die slechts tot wederkeerige waardee ring van land en .volk kunnen leiden. De NB.V. heeft in den loop der jaren 5Vz millioen kinderen in en buiten Duitschland uitgezohden. Naar verhouding zou dit voor den N.V.D. op ruim een half millioen kinderen neerkomen. Welk een schoone taak wacht dus onzen Volksdienst hier te lande nog. In ieder geval zullen dezen zomer 12.000 Ne derlandsche kinderen door tusschenkomst van N.S.V. en N.V.D. hun vacantie in Duitschland doorbrengen en dat vereischt al heel wat zor gen, zoo wat betreft de voorbereiding alsook de verdere afwikkeling. Maar het is wel zeker, dat dit werk zijn goede vruchten zal dragen in het belang van ons volk. Morgen vertrekt een groep van 850 kinderen, grootendeels van Duitsche ouders, die in Ne derland wonen, en over veertien dagen weder een van 800 Nederlandsche kinderen, naar Duitschland, waar zij eenzelfde periode van anderhalve maand zullen genieten van de na tuur en van alles wat hun aan goeds kan wor den aangeboden. ORGANISATIE VAN IIET BEDRIJFSLEVEN. Krachtens besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart houdende voordracht van eenige bevoegdheden inzake de organisatie van het be drijfsleven aan de hoofdgroep „industrie", is bepaald, dat de hoofdgroep „Industrie" be voegd is: a. op het gebied van de industrie bedrijfsorga nisaties in te stellen, als uitsluitende vertegen woordiging van de betrokken takken van be drijf te erkennen en te bepalen, voor welk ge bied van het bedrijfsleven zij bevoegd zijn: b. op het gebied van de industrie, als onder- deelen van de zelfstandige organisatie ter ont wikkeling van het bedrijfsleven, ingestelde of erkende bedrijfsorganisaties op te heffen of te vereenigen. c. Voorschriften te geven omtrent het beheer en het gebrek van het vermogen van. overeen komstig het onder b. bepaalde, opgeheven of vereenigde bedrijfsorganisaties. w. Voor ondernemers en ondernemingen, de bedrijven van publiekrechtelijke lichamen daar onder begrepen, het lidmaatschap van door haar ingestelde of erkende bedrijfsorganisaties verplicht te stellen. e. De zittingsperiode te regelen van de voor de eerste maal benoemde voorzitters en plaats- Het Japansche hoofdkwartier heeft heden medegedeeld, dat speciale eenheden der Ja pansche duikbootvloot in de ochtendscheme ring van den 31$ten Mei bij verrassing een aanval op Diego Suarez op Madagascar heb ben gedaan. Een Britsch slagschip van de Queen Elizabeth-klassc (30.600 ten) en een lichte kruiser van de Arethusa-klasse (5220 ton) werden getorpedeerd en zwaar bescha digd. (D.N.B.) HAAGSCIIE RECHTBANK. De goedgeloovlge mensch. „Ik had niet gedacht dat de menschen Iets der gelijks zouden gelooven", aldus zou de klacht ge noemd kunnen worden die de schilder A. van P. uit Lolden bij de rechtbank slaakte. Want. als de mtnsch ln dit geval betrokken niet zoo goedge- loovig was geweest, had het smoesje, dat van P. opzette, niet zulke ernstige gevolgen voor belde partijen gehad. Volgens van P. had hU eigenlijk meer als grap gezegd dat hij zes gouden tientjes kon koopen voor f. 45.per stuk. De Inwoner van Lelden, tegen wlen hll dat zei, vertelde het over aan een landbouwer in de Rijnstreek, die dade lijk bereid bleek f. 330.te fourneeren. Maar van P. kon geen gouden tientjes koopen, en hield het geld. Later kon echter bijna het geheele bedrag weer ln beslag worden genomen. Terzake oplich ting^ had van P. zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. De Officier vorderde tegen ver dachte een Jaar gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Dieven konden alles gebruiken; de ongevraagde kapper. Dieven blaken van alles te kunnen gebruiken, zooals op de zitting van den Politierechter weer werd aangetoond. Daar was b.v. P. van B. uit Voorschoten die een pand ging sloopen; en daar in nog een puntmuts, slobbroek, gordijnen en di verse andere goederen vond. HIJ natl dat cadeau gedaan aan een familielid. Wegens diefstal vor derde de Officier nu f. 20.boete subs. 20 dagen hechtenis, doch de rechter deed daar nog f. 5. af. Vervolgens bleek P. C. K. te Oegstgeest zich een motorboot te hebben toegeëigend. Volgens verdachte had de boot een waarde van f. 30.èn had de eigenaar gezegd dat hij het vaartuig an ders toch maar moest laten zinken. De Officier volstond met f.40.boete te elschen, het vonnis werd f. 35.Ten nadeele van L. had J. P. de W. uit Warmond 300 kilo tarwe weggenomen. De Officier vorderde vier maanden gevangenisstraf, de rechter legde drie maanden op. Een boom was door A v. d. B. te Noordwljkerhout gestolen uit het bosch van graaf van Limburg Stlrum. De Of ficier vond het daarom zoo leelljk, omdat laatst genoemde den afgeloopen winter wel voor f. 5000 aan hout had weggegeven. De elsch werd f. 15. boete het vonnis werd ln verband met de om standigheden f. 8.A. K. te Lelden haalde uit een wagon aan den Morschslngel een half mud steenkolen weg; f.5.boete werd zijn straf. Het zelfde felt had J. v. R. to Katwijk aan Zee ge pleegd hij zijn patroon en voor hem werd de straf f, 6.boete. Om een lippenstift te kunnen koo pen had mej. A. J. v. B uit Voorschoten worst, thee. en geld ln haar betrekking te Lelden ge stolen. Elsch en vonnis f. 15.boete. Twee hor loges had H. K. te Lelden gestolen van de gebrs. van D.; elsch werd 14 dagen gevangenisstraf, von nis 8 dagen. Tijdens een stoeipartijtje had N ge dreigd een stuk van het haa- van K. In Hazers- woude af te knippen. Van stoelen kwam vechten en N. stond wegens mishandeling terecht. HU kreeg f. 10.boete. Op 8 Februa-1 pleegden J. G. C. en D. P. uit Sassenhelm Inbraak ln den winkel van Fa. Stel- ma ln die gemeente. ZIJ namen er enkele bussen spinazie, wat bonnen, bestelooeKies en geld weg. Belde verdachten legden een bekentenis af. De Officier wees er op uat.in de dorpen rond Lelden den laatsten tijd onrustna'cr.d v*->l Is Ingebroken, zoodat een strenge straf noidlg is; spr. vorderde tegen elk van de verdachten een Jaar gevangenis straf Terzake diefstal van vee uit de welde ston den terecht L. S. en J. «le W.. eerstgenoemde uit Lelden de tweede uit Koudekerk. Verdachten hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van schapen subs, sehapenvieesih. Het bet=of het ge val, waarbU het vet-der dieren uit het lichaam was gesneden. De behand 41ng der zaak kon echter geen voortgang vlnJen. omdat de verdediger van. verdachte de W. niet was verschenen, waarover de president der rechtbank zijn ernstige ontstemming uitsprak. Spr. deelde mede het telkens niet ver schijnen van advocaten aanhangig te zullen ma ken bij den Deken van Advocaten. De zaak werd tot 7 Juli aangehouden. DAAR ZIJN ZE WEER „Daar zijn ze weer", riep de kassier van de Nederlandsche ambulance uit. toen een groot aantal girostortingen binnenkwam op giroreke ning 87600. Het waren niet de gewone dagelij ksche stor tingen. die hij op het oog had, maar het waren de stortingen van groote firma's, die hij eens per maand met groote dankbaarheid inboekt. Want tal van groote firma's hebben er een goede gewoonte van gemaakt eens per maand een vast bedrag over te schrijven op de giro rekening van de Nederlandsche ambulance. Deze firma's komen op de eerelijst te staan. Staat uw firma reeds op die eerelijst? Zorg er voor dat dit gebeurt. Maak maandelijks een vast bedrag over op girorekening 87600. Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. EEN WEEK ZONDER GAS EN ELECTRICITEIT. Straf voor onvoldoende verduisteren. De burgemeester van Utrecht brengt, volgens de N.R.C., in een publicatie in de pers onder de aandacht van de ingezetenen, dat hij, ln verband met het feit, dat door onvoldoende verduistering de vijandelijke vliegtuigen aan getrokken worden, en dus het gevaar voor de volksgenooten vergroot wordt, tot een strengen maatregel moet overgaan. De woningen van hen, tegen wie reeds ter zake van verduisteringsvoorschriften proces verbaal is opgemaakt, zullen voor den tijd van een week zijn afgesloten van de levering van gas en electriciteit. In den vervolge zal deze maatregel automatisch worden toegepast op allen, die de verduisteringsvoorschriften niet opvolgen. GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER P. BUITELAAR. Gisteren herdacht de heer P. Buitelaar het feit, dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de N. V Turkenburg's Zaadhandel te Bodegra ven. De jubilaris werd op het kantoor der direc tie ontvangen, waar de heer D. Wijngaarden hem onder dank voor zijn trouwen arbeid een enveloppe met inhoud overhandigde. Vervolgens werd dc heer Buitelaar in de versierde druk kerij gehuldigd door het personeel. Als oudste collega roemde de heer H. Blazer de groote werkzaamheid van den jubilaris en memoreerde verschillende aardige voorvallen uit het vroe gere leven dei- N.V., om ten slotte een fraai schilderstuk namens het personeel aan te bie den. Hierna dankte de heer Buitelaar voor de hem gebrachte huldeblijken, terwijl de overige uren van den dag in den familiekring werden doorgebracht. PROF. R. N. SCHOORL OVERLEDEN. In den ouderdom Van bijna 70 Jaar is te vervangende voorzitters en van de voor de eerste I Vreeland overleden prof. dr. Nicolaas Schoorl, maal aangewezen leden van de raden van bij- jJl} leven hoogleeraar in de artsenij bereldkun- stand der door haar Ingestelde of erkende bc- dige toxicologie, analytische en microchemit drijfsorganisaties. en levensmiddelen-leer aan de Utrechtscht Dit besluit is gisteren in werking getreden. I universiteit.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1