83sfe Jaargang DONDERDAG 4 JUNI 1942 No. 25208 Japansche vorderingen in China In Tsjekiang en Kwantoeng Italiaansche Weermachfsberichten DUITSCHLAHD STRIJDT voor EUROPA Duitsch Weermachtsbericht Verspreide Berichten BINNENLAND STADSNIEUWS Verduisteren: GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN f(UN/T IN ([TIEREN Kerk- en Schoolnieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. Eenheden van de Japansche weermacht, die hij Tsjoetsjau, komende van drie kanten, vijf vijandelijke divisies hebben omsingeld, hebben nog meer terrein veroverd, zoo meldt Domei van het front bij Tsjekiang. Een Japansche af deeling heeft een punt op 10 kilometer ten noorden van Tsjoetsjau be reikt. Van een Japansch steunpunt in Kiangsi wordt gemeld, dat Japansche eenheden in het Noor den van de provincie Kiangsi Woensdag Tsjiangsien, een belangrijke plaats veertig kilo meter zuidoostelijk van Nanking, hebben be reikt. Na de moerassige vlakte ten Zuiden van het Pojang-meer te zyn overgestoken, zijn Ja pansche troepen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni de rivier de Poe overgestoken, waarna zij de 75ste divisie van Tsjoengking vernietigden. Andere Japansche eenheden, 3ie op 2 Juni de rivier de Poe waren overgestoken, hebben het verzet van de 11de divisie en van een vijandelijk corps in de provincie Kwangsi gebroken. Deze Japansche eenheden achtervolgden den terug- trekkenden vijand. Tsjiangsien, de zetel van de provinciale regeering van Kiangsi,. telt 10.000 inwoners en is wegens zijn rijstmarkt van be- teekenis. Verder hebben Japansche troepen op 2 Juni Toetsjang, ten zuidoosten van Kienking, bezet, Toetsjang is een voor den vijand zeer belangrijk strategisch punt aan den noordelijken oever van het Pojangmeer. Na verbitterden strijd met vijandelijke strijd krachten hebben Japansche troepen, naar Do mei meldt, op 1 Juni Tansotingi bezet. Dit waren dezelfde Japansche troepen, die, zooals reeds gemeld, op 1 Juni Tsoenghwa heb ben veroverd. Tevens hebben Japansche troepen bij den opmarsch langs den spoorweg Kanton- Hankau in de provincie Kwantoeng Dinsdag de rivier de Tokoei achter zich gelaten en de noordelijk van deze rivier gelegen plaats Loeng- tonglisoe ingenomen. De Japanners hebben bü de achtervolging van den vluchtenden vijand een aantal punten bij Joeantanhau in de pro vincie Kwangtoeng bezet. De Japansche operaties in de Tsjoengkinee- sche gebieden, die zich aan geweldige een hal ven cirkel vormende fronten in de provincies Tsjekiang, Kiangsi, Kwangtoeng en Yoennan ontwikkelen, maken aanzienlijke vorderingen, naar uit de berichten, die van de oorlogstoo- neelen zijn ontvangen, blijkt. De beteekenis van deze Japansche acties ken merkte de woordvoerder van het Japansche ex- peditleleger in midden-China als een laatste waarschuwing aan Tsjoengking, het zinnelooze verzet te staken of anders ten onder te gaan. De belangrijkste oorlogstooneelen in het China van Tsjang-Kai-Sjek schijnen volgens ontvan gen berichten op het oogenblik de fronten bij Tsjoetsjau en in den sector ten westen van het Pojangmeer tusschen Kioekiang enNantsjang te zijn. Bij Tsjoetsjau, dat na een zware beschie ting door de artillerie op het oogenblik in brand staat, zijn de Japanners gisteren na door de tweede vijandelijke verdedigingslinie in het heu vellandschap ten Zuiden van den spoorweg Tsjekiang-Kiangsi te zijn gebroken, langs de rivier de Woeki opgerukt, waarna zij den tegen stander in verwoede gevechten van man tegen man een vernietigende nederlaag toebrachten. In Kwangtoeng hebben de Japanners na een opmarsch van vier dagen langs den spoorweg Kanton-Hankau de belangrijke plaats Yoentam bezet. (D.N.B.). DUTCH HARBOR AANGEVALLEN. In een communiqué van het Amerikaansche departement van marine wordt medegedeeld, dat Dutch Harbor, de Amerikaansche havenstad op de Aleoeten, door vier Japansche bommen werpers en 15 jachtvliegtuigen is aangevallen. Opslagplaatsen zijn in brand gevlogen, doch er zou geen ernstige schade zijn aangericht. (D.N.B.). LEEN- EN PACHTOVEREENKOMST VEREEN. STATEN—TSOENGKING. Dinsdag is een leen- en pachtovereenkomst ge teekend door de Ver. Staten en Tsjoengking. Naar verluidt, komt het accoord in groote trekken overeen met het EngeLsch-Amerikaan sche en met de voorstellen, die de vorige week aan de Sovjet-Unie zijn gedaan, waarop overi gens nog geen antwoord van Moskou is ont vangen. De Brifeche minister van buitenlandsche za ken heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Tsjoengking door Engeland en de Ver. Staten van alle oorlogsmaterieel en alle militaire uit rustingsstukken zal worden voorzien, voor zoo ver de levering, in aanmerking genomen de dringende behoefte elders en de transportmoei lijkheden, mogelijk is. Overigens wees Eden op het feit, dat de Britsche regeering Tsjiang-Kai- sjek reeds 58 millioen pond sterling heeft ge leend. (D.N.B.). DE STRIJD IN LIBYE. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Militaire krin gen geven als hun overtuiging te kennen, dat het oogenblik nog geenszins gekomen is om met betrekking tot de aan den gang zijnde ge vechten in Noofd-Afrika van een „resultaat" te kunnen spreken. Het verlies van 3000 Engel- sche gevangenen waarvan reeds in een be richt van het opperbevel van de Duitsche weermacht melding is gemaakt beteekent naar de meening van militaire kringen voor den tegenstander in zooverre een aanzienlijke slag, daar de in Libye strijdende troepen niet zoozeer uit regulaire infanterie zijn samenge steld, doch meer uit speciale formaties. DE DUITSCHE AANVAL OP CANTERBURY. Ten aanzien van den Duitschen vergeldings- aanval op Canterbury deelt het Duitsche op perbevel mede: Bij een onbewolkten hemel vielen de Duitsche gevechtsvliegtuigen in ver scheidene golven de oude bisschopsstad aan. In weerwil van het opstijgen van talrijke vijande lijke nachtjagers, kwamen de Duitsche toestel len boven het centrum, waar zij hun bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber lieten vallen. De bemanningen zagen, dat in de bin nenstad en in de onmiddellijke omgeving van de kathedraal -talrijke bommen insloegen en nieuwe groote branden deden ontstaan. Ver geefs trachtten de afweerbatterijen rondom de stad de Duitsche vliegtuigen te verdrijven. Ver scheidene men bestookten de toestellen de stad met brisant- en brandbommen en veroorzaak ten zij nieuwe branden in het zwaargetroffen Canterbury. (D.N.B.) GEALLIEERDE BESPREKINGEN. De Britsche minister voor de productie, Lyt- telton, is Dinsdagavond met .12 deskundigen in productieaangelegenheden in Washington aan gekomen. om belangrijke besprekingen te voe ren met vertegenwoordigers van de Ameri kaansche regeering. O.a. is Hopkins bij deze besprekingen aanwezig. Voorts meldt Washing ton de aankomst van lord Louis Mountbatten, den Britschen chef voor gecombineérde opera ties, die besprekingen zal houden met de ver tegenwoordigers der verschillende Amerikaan sche legeronderdeelen. Luit. generaal Arnold en twee generaal-ma- joors zijn uit Londen in Amerika teruggekeerd na hun besprekingen aldaar. Gisteren is te Londen voor de eerste maal toegegeven, zoo meldt de Londensche corres pondent van „Afton Tidningen", dat op het oogenblik besprekingen worden gehouden tus- Gisteren deelde het Italiaansche opperbevel mede: Het succes, dat troepen der Asmogendheden hebben behaald in het gebied van God el Wales, heeft groot-ere afmetingen aangenomen. Onder de gevangenen, wier aantal tot meer dan 3000 is gestegen, bevindt zich de commandeerende generaal van de eerste Engelsche pantserbri gade. Ook het aantal buitgemaakte kanonnen is tot 128 gestegen, dat der vecht- en pantserwagens tot meer dan 100, dat der vrachtauto's tot on geveer 200. Een groot aantal wapens en uit rustingsstukken viel in onze handen. In de gevechten der afgeloopen dagen hebben zich vooral de Duitsche pantserdivisies en de gemotoriseerde divisie „Trieste" onderscheiden. Vijandelijke tegenaanvallen werden terstond af geslagen. De luchtmacht zette haai* voortdurende aan vallen op vijandelijke verbindingswegen voort en veroorzaakte hevige branden en ontploffingen. In luchtgevechten met Italiaansche en Duitsche jachtvliegtuigen verloor de Engelsche lucht macht 10 toestellen. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd; andere werden beschadigd. Bommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben het vliegveld van Micabba (Malta) aangevallen en in luchtgevechten 4 „Spitfires" vernield. Ten Noorden van de Nijldelta is een vijan delijk schip van middelbare tonnage door bom men van onze vliegtuigen getroffen en zwaar beschadigd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval on dernomen op het gebied van Sant' Antioco en Cagliari (Sardinië). In laatstgenoemde plaats werden twee sersonen gedood en 15 gewond. En heden: „In de Marmarische woestijn zijn de gevech ten, die gisteren geleverd werden, in ons voor deel geëindigd: 22 tanks en 7 kanonnen zijn buitgemaakt of vernield. Er zijn talrijke gevan genen gemaakt. De luchtstrijdkrachten der spil- mogendheden hébben spoorweginstallaties cn depots in de zone van Capuzzo gebombardeerd, colonnes motorvoertuigen met bommen en ma chinegeweervuur bestookt en hevige aanvallen gedaan op centra van tegenstand. Bij lucht gevechten werden 5 Curtisstoestellen neerge schoten. Twee onzer vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Boven Pantellaria verloor een Britsche af dee ling. die door Duitsche jagers tot den strijd werd gedwongen, 5 Spitfires. Een nachtelijke luchtaanval op Augusta veroorzaakte geen ver liezen. Een toestel werd door het afweergeschut getroffen en viel brandend neer bij de plaats genaamd Santa Croce". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front geen gevechtshande lingen van eenigen omvang. In Noord-Afrika verloor de tegenstander bij plaatselijke gevechten 22 pantserwagens, 7 ka nonnen, alsmede een aantal gevangenen. For maties der Duitsche en Italiaansche luchtmacht bombardeerden spoorweginstallaties en troe- penkampen in het gebied van Capuzzo. Een met zwakke strijdkrachten aan de Ka- naalkust ondernomen Britsche landingspoging werd door de Duitsche kustverdediging ver ijdeld. Eenlge gevangenen en wapens vielen ons in handen. Bij luchtgevechten in het Kanaalgebied ver loor de tegenstander gisteren 24 vliegtuigen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht van 3 op 4 Juni het Britsche zeesteunpunt Poole aan de* Engelsche zuidkust gebombardeerd. Britsche vliegtuigen bestookten in den afge loopen nacht het gebied rond Bremen en de stad zelf hoofdzakelijk met brandbommen. Nachtjagers en afweergeschut schoten 10 der aanvallende bommenwerpers neer.* In het tijdvak van 21 Mei tot 2 Juni verlooi de Britsche luchtmacht 318 vliegtuigen, waar van er 41 door eenheden van de marine wer den neergehaald. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Britannië 51 eigen vliegtuigen verloren. Het jachteskader 552 heeft den len Juni zijn 2000e overwinning in de lucht gemeld. Kapitein Muencheberg heeft den 2en Juni zijn 80e, de le luitenant Marséille den 3en Juni in Noord-Afrika zijn 70e tot 75e overwinning in de lucht behaald. schen de Britsche dominions, de Vereenigde Staten, de Sovjetunie en andere Geallieerde staten. De correspondent van „Afton Tidnin gen" veronderstelt, dat het vaststellen der grenzen tusschen de Europeesche landen en andere politieke en economische kwesties een onderwerp van bespreking zullen vormen. (D.N.B.) HET PROCES TE ANKARA. Tijdens de zitting van het Turksche gerechts hof, dat den aanslag op den Duitschen ambas sadeur Von Papen behandelt, heeft de procu reur-generaal van het gerechtshof verzocht de verdedigings-redevoeringen van Pawlow en Kornilow uit het Russisch in het Turksch te doen vertalen en slechts de vertaling in de rechtzaal te laten voorlezen. Na een korte be raadslaging besloot het gerechtshof op het voorstel van den procureur-generaal in te gaan, waarmede het verzoek van den beklaagde Pawlow om zijn verdedigingsrede in het Rus sisch te houden, werd afgewezen. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. Gedurende het tijdvak van 5 Juni tot en met 14 Juni a.s. geeft elk der met 29 gemerkte bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft voorts elk der met 29 gemerkte bonnen van de vet- kaart recht op het koopen van 125 gram boter dan wel, voor zoover voorradig, 125 gram mar garine of 100 gram vet. DISTRIBUTIE VAN SPIJSOLIE. De termijn,' binnen welken aflevering van spijsolie op de bonnen 24 der boter- en vetkaart mag plaats vinden, is verlengd tot en met Za terdag 13 Juni a.s. Zooals bekend mag op genoemde bonnen geen boter, margarine of vet meer worden afgeleverd. KAAS MOET GEMERKT ZIJN. Ten einde de clandestiene kaasbereiding tegen te gaan heeft de onderbedrijfsorganisatie voor zuivel aan alle kaasfabrikanten en boerenkaas producenten de verplichting opgelegd op de door hen bereide kaas rijkskaasmerken aan te brengen. Dit houdt in, dat zij zich bij een onder rijks- toezicht staand kaascontrolestation moeten aan sluiten. Voor de kaasfabrikanten, die zich niet bij een kaascontrolestation kunnen aansluiten (b.v. omdat zij tevens in margarine handelen) is een apart merk vastgesteld. Verder ls be paald, dat kaas, die niet in aanmerking komt voor bedoelde merken (b.v. wegens te laag vet gehalte), niet mag worden verhandeld zonder toestemming der onder bedrijfsorganisatie, dan wel moet worden ingeleverd. In het op 4 Juni verschenen voedselvoorzie ningsblad is de betreffende verordening der onderbedrijfsorganisatie voor zuivel opgenomen. VELE KLEINTJES.... Vele kleintjesU kent het spreekwoord toch? Vele kleintjes hebben de Nederlandsche ambulance geschapen. Vele kleine bijdragen hebben deze, tot in de puntjes uitgeruste Ne derlandsche hulpexpeditie aan het Oostfront, tot stand gebracht. Maar daar waren ook vele grooten. Groote en kleine bijdragen van heel het Ne derlandsche volk maakten iets moois, iets groote en iets om trotsch op te zijn. Hoe zit het toch met uw bijdrage? Nog steeds hebben wij niets van u gehoord. Vergeten? Neem dan direct uw giroboek en maak een storting over op girorekening 87600, Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Gra- venhage. MAX BLOKZIJL. In zijn serie brandende kv/esties spreekt Max Blokzijl hedenavond, via den zender Hilversum II. van 19.15 tot 19.30 uur, over het onderwerp: „Een tehuis voor jonge idealisten". VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen het arron- dissement Assen, ter standplaats de gemeente Roden. T. J. Kip, candidaatnotaris te Appingr dam. i VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN TJÏ.C.-PATIËNTEN. Gisteravond kwam de Vereeniging tot bevor dering der belangen van TJB.C.-patiënten in Nederland in ,,'t Schuttershofbijeen. De voor zitter, de heer J. Ober, betreurde in zijn ope ningswoord de geringe belangstelling voor dezen avond, tot het houden waarvan men na ernstig beraad besloten had. De huidige omstandigheden dwongen de vereeniging nog eens in't openbaar aandacht te vragen. Een groot deel van de in komsten, n.l. de opbrengst van ongeveer 120 col lectes, welke vroeger jaarlijks werden gehouden, is vervallen, zoodat naar andere middelen moet worden uitgezien. Ondanks den minder gunstigen tijd van het jaar werd derhalve besloten een propaganda-avond te beleggen. Na enkele muzikale nummertjes van „De Trekkers" en het optreden van het Duo-v. d. Woerd in een paar korte tooneelstukjes. sprak de heer C. Bergh uit Amsterdam, lid van het hoofdbestuur der vereeniging een propagandis tisch woord, waarin hij juist dezen tijd als be langrijk voor de zorgen der TE.C.-patiënten schetste. De aanwezige financiën strekken momenteel niet tot voldoende steunverleening. Uitzending van patiënten naar sanatoria moet dikwijls ach terwege blijven en tengevolge hiervan stijgt het besmettingsgevaar. Niet alleen voor de patiën ten dus, evenzeer voor de gezonde bevolking is het noodig, dat deze tekorten worden aange vuld. Ook de nazorg van de patiënten kan op het oogenblik niet volledig ter hand worden ge nomen en toch is dit noodzakelijk. Zonder die nazorg, bij ontijdigen terugkeer in het gewone leven, zonder medisch en technisch toezicht, be staat het gevaar, dat de patiënt terugkeert tot het oude ziekteproces met alle ellende van dien. Als eenige organisatie op dit gebied heeft de Vereeniging tot bevordering der belangen van TB-C-patiënten éen belangrijk aandeel in dezen strijd voor een gezond Nederland, doch zij kan haar actie slechts doeltreffend voeren, wanneer massale steun gegeven wordt. Spreker deed dan ook een beroep op de aanwezigen, hiertoe bij te dragen. Na een korte pauze traden „De Trekkers en het Duo-v. d. Woerd tot slot van den avond nog eenige malen met succes op. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren hier ter stede gehouden veree nigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland, heeft de Dijkgraaf woorden van herdenking gewijd aan den op 1 Juni j.l. over leden hoogheemraad O. de Kok te Nieuw-Ven- nep en daarbij getuigd van de groote gaven van hoofd en hart, welke den overledene zoo bijzonder geschikt maakten voor zijn ambt als bestuurslid. Mededeeling werd gedaan van de beeediging van gekozen hoofdingelanden en hoofdinge land-plaatsvervangers, van de verlenging van afgeloopen huurovereenkomsten en van de ver laging van rente van twee geldleeningen tot 31£ Éen bezwaarschrift tegen een aanslag in- Rünlands bundergeld 1942 werd behandeld Besloten werd tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting voor 1941 tot een totaal van f. 59048.68. tot het vaststellen van een suppletoire begrooting 1941 met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f. 558.30 voor den gewonen dienst en van f. 36791.36 voor den buitengewonen/ dienst. Daarna werd in openbare zitting de rekening van Rijnland over 1941 vastgesteld, voor den gewonen dienst met een totaal aan ontvang sten van f. 540752.48 en aan uitgaven van f. 498281.62 en een batig saldo van f. 42470.86 en voor den buitengewonen dienst met een to taal aan ontvangsten van f. 465842.44 en aan uitgaven van f. 540535.89 en een nadeelig saldo van f. 74693.45. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Woensdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer P. J. Lugtigheid hier ter stede de eerste Leidsche timmer- en meubelfabriek „Zel- denrust" oprichtte, welke thans is gevestigd aan de Oude Vest nr. 89. Aanvankelijk was alt be drijf ondergebracht in het perceel Groenesteeg 8. doch dit werd al heel gauw te klein, waarna de zaak werd overgeplaatst naar de Volmolen- •gracht 10 c. In 1915 bleek de ruimte ook hier niet langer toereikend en werd de fabriek ver plaatst naar de Oude-Vest. De heer Lugtigheid. die ondanks zijn 70 jaar de leiding van het be drijf nog stevig in handen houdt en den ge- heelen dag druk in de weer is, wordt daarin bijgestaan door een van zijn zoons, terwijl hii in drukke tijden aan het hoofd staat van 10 k 12 man personeel. Momenteel is dit aantal begrij pelijkerwijze aanzienlijk minder, doch er is niet temin alle reden tot dankbaar gedenken. In den middag van den jublleumdag van 3-5 uur zal er gelegenheid zijn tot gelukwenschen. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: W. F. Schinck, Hoogewoerd 16, Leiden, handel in muziekinstrumenten. Over leden eigenaar: W. F. Schinck, Leiden, dd. 9 Mei 1942. Nieuwe eigenaresse: Wed. M. M. Schinck-Koppers Leiden. Volmacht verleend aan C. P. W. Schinck, Leiden en A. W. Schinck, Sassenheim. Rectificatie Joh. de Geest, Steenstraat 18, Leiden. Abusievelijk werd vermeld dat boven genoemde zaak is overgegaan aan A. M. Maas dijk, dit moet zijn A. M. Maasdam. Op aanwijzing van eenige burgers heeft een politie-agent gistermiddag op de Haarlem merstraat den 26-jarigen S. S. uit Den Haag aangehouden, die even tevoren aan de Oost- dwarsgracht een rijwiel had ontvreemd. Gistermiddag omstreeks 5 uur wilde H. H. S. alhier nabij de Haagsche Schouw op een in beweging zijnde tram springen. Dit mislukte, waardoor hij viel en van de tweede tramwagen een klap tegen het hoofd kreeg, waardoor hij zeer ernstig werd verwond. Nadat een onbekend gebleven geneesheer de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer per ziekenwagen naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Wie zijn volk met hart en ziel wü dienen sIuH zich aan als lid van den Nederlandschen Volks dienst. van hedenavond 21.52 uur tol morgenochtend 5.24 uur De maan kwam heden op te 1.29 uur en ging onder te 11.31 uur. De pleidooien zijn begonnen met dat van den verdediger van den Turk Abdourrahman Sayman, dat den geheelen middag duurde. Het wus een aanklacht tegen het internationale Jodendom, de Sovjets en de Komintern. De verdediger noemde den bolsjewistischen be klaagde Pawlow den organisator van den aan slag op den Duitschen ambassadeur. (D.N.B.) ITALIAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR MANNERHEUVL De Duce heeft maarschalk Mannerheim ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag een telegram gezonden, waarin hij de gelukwen schen van de Italiaansche regeering en het Italiaansche leger uitspreekt en hem meedeelt, dat de Koning-Keizer hem het Grootofficiers kruis van de militaire orde van Savoye heeft verleend. NIEUW MINISTERIE IN ENGELAND. Volgens den Britschen nieuwsdienst is beslo ten in Engeland een nieuw ministerie voor brandstoffen, licht en stroom op te richten. De nieuwe minister zal. naar officieel is bekend gemaakt, majoor Gwilym Lloyd George zijn. Het ministerie zal de functies van het depar tement voor het mijnwezen, van de afdeellng voor de petroleum en de verantwoordelijkheid voor de levering van electriciteit en gas op zich nemen, welke thans ressorteert onder het departement van handel. William Mabane zal Lloyd George opvolgen als parlementair secretaris in het ministerie voor de voorziening. (D.N.B.) OORLOGSVERKLARING DER VER. STATEN GOEDGEKEURD. Naar Reuter uit Washington verneemt, heeft het Amerikaansche parlement zich eenstemmig accoord verklaard met de oorlogsverklaring aan Roemenië, Hongarije en Bulgarije. (A.NP.) DE OORLOGSVERKLARING VAN MEXICO. De oorlogsverklaring, die Mexico met ingang van 22 Mei heeft afgekondigd tegen de landen van het driemogendhedenpact heeft de Deut sche Diplomatisch-politische Korrespondenz aanleiding gegeven om te wijzen op de holle en onware voorwendsels, waarmede de oorlogs verklaring gemotiveerd is. Er op wijzende, dat als eigenlijke reden voor de oorlogsverklaring het verlies van den koopvaarder- Potrero de Llano is aangegeven, constateert de Korres pondenz. dat dit schip een Italiaansch bezit is geweest, op wederrechtelijke wijze door de Amerikaansche regeering met geweld geroofd is en vervolgens gebruikt werd ter ondersteu ning van een oorlogvoering, die, zooals de laat ste dagen en weken toonen, in de eerste plaats bestemd is voor een „tweede front" in de lucht tot het dooden van vrouwen en kinderen in het Duitsche achterland. De Korrespondenz wijst op de talrijke pro vocaties van Mexico ten aanzien v^n de spil- mogendheden, zooals het verbreken der diplo matieke betrekkingen en zegt dan: „Mexico had zich voor deelneming aan den oorlog van Roosevelt gereed gemaakt, alleen het voor wendsel ontbrak om het besluit te verwezen lijken." De deelneming van Mexico is voor den uitslag van den oorlog zonder beteekenis. Het land zal steeds meer afhankelijk worden van de Ver. Staten. Het Mexicaansche volk, dat trouw aan zijn oude traditie hangt, aan de in standhouding van zijn onafhankelijkheid, zal den datum der oorlogsverklaring zien als den dag in zijn geschiedenis, waarop devrijheid en zelfstandigheid van Mexico door een zwakke regeering is opgeofferd aan het Amerikaan sche imperialisme." '(D.N.B.) WAT DE OORLOG ENGELAND KOST. Naar de Londensche correspondent van Goe- teborgs Posten meldt, heeft de oorlog Engeland tot dusver 10 milliard pond gekost, en wel aan rechtstreeksche oorlogsmaatregelen. De tot dus ver beschikbaar gestelde 9 milliard pond zijn. naar de Zweedsche journalist meldt, zoo goed als opgebruikt. Men verwacht, dat de Engelsche minister van financiën spoedig een nieuw cre- diet zal verlangen, dat de behoeften tot Sep tember as. moet dekken. Dit nieuwe crediet zou eeri milliard pond bedragen. De geheele eerste wereldoorlog heeft Enge land nog niet ten volle 8!£ milliard gekost. De dagelijksche oorlogskosten bedragen thans voor Engeland 12,5 millioen pond tegen 5 millioen in het begin van den oorlog. (D.NB.). VERLIEZEN DFR ENGELSCHE LUCHTMACHT. De Brische luchtmacht heeft van 28 tot 31 Mei met inbegrip van d. gevechten aan het Kanaal 70 vliegtuigen verloven en in de Mid- dellandsche Zee in dezelfde periode 53 toestel len. Tegenover dit Britsche verlies van 123 vliegtuigen in vier dagen staan 19 verloren Duitsche toestellen. (D.N.B.). OPNIEUW ZEVEN NEDERLANDERS DOOR ENGELSCHE BOMMEN GEDOOD. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zjjn wederom verscheidene Engelsche vliegtuigen bo ven Nederlandsch gebied verschenen. Op en kele plaatsen werd een aantal brisant- en brandbommen geworpen, waardoor eenige woon huizen vernield of beschadigd werden. Daarbij zijn zeven Nederlanders om het leven gekomen en verscheidene gewond. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Te Bellingwolde ls de 73-jarige B. Mulder, die met paard en wagen aardappelen vervoerde, door een onverwachten schok van zijn wagen gevallen, waarbij hij onder de wielen geraakte. In ernstigen toestand werd de man naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOBUS VERONGELUKT IN SPANJE. Tusschen Ponferra en Orense is een volle autobus in een ravijn gestort. Zeven personen wei-den daarbij gedood. Van de 32 gewonden bevinden zich enkelen in ernstigen toestand. ONTPLOFFING IN MEXICAANSCHE MUNITIEFABRIEK. Naar uit Mexico gemeld wordt, is in een munitiefabriek van den staat in de nabijheid van Mexicostad een zware ontploffing ontstaan. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De schade, die is veroorzaakt, is buitengewoon groot. ANDERHALF JAAR TEGEN NOTARIS GEKISCHT. De Bossche rechtbank hervatte gisteren de be handeling van de strafzaak tegen den 58-Jarlgen notaris J, R. H. uit 's-Hertogenbosch. wlen ver schillende gevallen van oplichting bij het plaatsen van hypotheken ten laste werden gelegd. De Off. van justitie, mr. Receveur, heeft na een zeer uit voerig requisitoir tegen den notaris wegens op lichting, meerdere malen gepleegd, een gevange nisstraf geëlscht van anderhalf Jaar, met ontzet ting uit het notarisambt. Daarna kreeg de verde diger het woord. De uitspraak volgt op 17 Juni. ZONDER TEELTVERGUNNING KOOL VERBOUWD. Voor den Alkmaarschen económischcn rechter stond terecht N. Groot uit Beemstcr, die zonder teeltvergunning 4'/2 bunder met witte kool had gezet en ook later ter veiling gebracht. Wegens diverse overtredingen op dit gebied zal verdachte gedurende 3 Jaar uitgesloten, zijn van de Groen ten- en Fruit-Centrale. De eisch tegen hem luid de f. 500.1of 30 dagen. DE ECONOMISCHE RECHTER STRAFT. Twee koelen had J. L. Strampzand te Leldschen- dam gekocht voor bijna f.700.per koe en belde dieren had hij laten slachten. Verdachte wilde eerst beweren dat hij het had gedaan om een zieke zuster te helpen, doch de rechter Het al spoedig merken dat hij van die uitvlucht niets geloofde. Hij veroordeelde verdachte dan ook con form den elsch tot negen maanden gevangenis straf. J. v. Santen uit Stompwijk, die verdachte had geholpen bij het slachten, en er f. 25.aan had verdiend, kreeg wegens medeplichtigheid de minimumstraf van zes maanden. Een schuur voor het slachten was beschikbaar gesteld door wed. T. J. Loose te Stompwijk, die na den eisch van zes maanden, er voor ditmaal met f. 400.boete subs. 3 maanden hechtenis af kwam. Voor eigen gezin had P. Kempen te Alphen zijn varken clandestien geslacht; h(J ontving de minimum straf van zes maanden in welk lot ook zijn zoon J. N. Kempen deelde, die bij het slachten had geholpen. De of ficier gaf verdachten nog een ernstige waarschu wing mee op te houden met andere overtredingen die zi) op het gebied van de distributie begaan, daar anders hun bedrijf ernstiger zal worden ge troffen. Wegens verkoop van geltenvleesch kreeg J. J.- Strijd te Voorschoten zes maanden gevan genisstraf. Twee koelen en een stier waren ge slacht samen door H. v. d. Does en W. Th; Hoo- gendoorn. beiden tc Wassenaar. Zij hadden een completen clandestlenen vleeschhandel, want er werd 's Zaterdags geslacht en 's Maandags vleesch bij vaste klanten bezorgd. Elk van de verdachten kreeg een Jaar gevangenisstraf en H. de Haan die zijn schuur beschikbaar had gesteld voor f. 10. en wat vleesch, zes maanden gevangenisstraf. Voor het vervoeren van 20 k.g tarwe zonder vergun ning werd H. C. Passeur te Leiden f. 100.boete subs. 50 dagen hechtenis opgelegd. KUNSTTENTOONSTELLING TE GRONINGEN GEOPEND in de feestelijk versierde voorzaal van Huize Maas te Groningen werd gistermiddag d? Kunstausstellung des Gaucs Weser-Ems ge opend door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart. Dr. H. Conrlng, gemachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Gronin gen, sprak enkele woorden van welkom, waarna de voorzitter van den Künstlerbund, Richard Fle- gel leider van de tentoonstelling naar voren bracht, hoe deze tentoonstelling gezien moet wor den als een tegenbezoek van Duitsche kunstenaars aan Hollandscne kunstenaars, die het vorig Jaar gast waren ln Duitschland. Na een rede van prof. dr.- T. Goedewaagen sprak dc Rijkscommissaris zijn genoegdoening er over uit, dat deze cultuurultwlssellng met het nabije Duitschland heeft kunnen plaats vinden. Spreker bracht dank aan prof Goedewaagen voor hco vele werk, ten bate van de tentoonstelling verricht en aan de Duitsche kunstenaars, die hebben mede gewerkt. speciaal Richard Flegel. Na de nfflcieele opening volgde een bezichtiging van het geëxpo seerde v^.rk. NIEUWE UITGAVEN. Bij L. J. Veen's Uitgevers Mij. te Amsterdam verscheen een „Handleiding bij de invulling der aangiftebiljetten voor Inkomsten- en Vermogens belasting", samengesteld door A. L. Leverlngton. belastingadviseur te Amsterdam. NED. HERA. KERK Beroepen te Llnschoten cTs. P. Bouw te Haatten. Te Voorst, ds. O. Hulstra te Zelhem Benoemd tot predikant-voorganger bh de Evang. Unie te 's-Gravenzandf. ds. J. van Dijk te Zaltbommel. Benoemd tot hulpprediker te Almelo G. F. Dun, cand. te Utrecht. Te Blokzijl, A, van Es eveneens cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Slledrecht, ds. J. G. van Minnen te Huizon (N.-H.) en ds. J. Visser te Mlddelharnis Eeroepen tc Urk, ds. W. F. Laman te Haarlem Bedankt voor Ede, ds. M. van der Kils te Ma arseen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Goes, cand, J. Bel te Rotterdam en ds. H. Llgtenberg te Kam pen Beroepen te RIJssen, cand. J. B. Bel t4 Rotterdam. Tweetal te Terneuzen, cand. J. B. Bel te Rot terdam en ds. H. Llgtenberg te Kampen. Te Tho« len, cand. J. B. Bel te Rotterdam en ds. B. van Neerbos te Rllland-Bath. GEREF. KERKEN Beroepen te Krommen!# ds. K. Schouten te Wateringen. BAPTISTS GEMEENTEN Bedankt voor Ett mer erf schelden veen, ds. Jac. de Jong tc den Ha^

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1