83sfe Jaargang VRIJDAG 29 MEI 1942 Ho. 25203 Duitschland strijdt voor Europa Opnieuw 13 schepen tot zinken gebracht Over Kertsj De geruchten over een tweede front Verspreide Berichten Muuert bezoekt zijn geboorteland Mexico in staat van oorlog met spilmogendheden Verduisteren: STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhovst, Lelden Pl.verv.; K. Been. Lelden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra bericht bekend: Het in de wateren van het hooge Noorden door verkenningsvliegtuigen waargenomen vijandelijke convooi is sedert 25 Mèi het doel yan de vernietigende slagen van vliegtuig formaties van Generaloberst Stumpff, die gemeenschappelijk met de strijdkrachten van de marine opereeren. Reeds op den avond van dezen dag bracht de luchtmacht, na een afstand yan honderden kilometers te hebben afgelegd, een koopvaardijschip van 8000 brt. tot zinken en beschadigde zij vijf andere schepen door bomtreffers. Den volgenden dag gelukte het opnieuw een koopvaardijschip van 8000 brt. te vernietigen en 3 andere zwaar geladen vrachtschepen in brand te werpen. Een bijzonder zware slag werd op 27 Mei aan het door eigen duikbooten voortdurend achtervolgde convooi toegebracht. In weerwil van den hevigen afweer van vijandelijke bewakingsstrijdkrachten brachten formaties gevechtsvliegers op dezen dag 11 schepen met een gezamenlijken inhoud van 72.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen, alsmede een torpedojager werden vernietigend getrof fen. Bovendien werden 16 schepen door bommen beschadigd. Zoodoende zijn van dit voor de Sovjet-Unie bestemde transport door de luchtmacht 13 schepen met een totalen inhoud van circa 88.000 brt, tot zinken gebracht. Te zamen met het in het weermacht- bericht van gisteren gemelde succes van een duikboot, die een schip van 8000 brt. in den grond boorde, bedraagt het totale verlies van den vijand thans 96.000 brt. De rest van het convooi tracht in de Noordelijkste, nog ijsvrije wateren te ontkomen. De achtervolging wordt voortgezet. TOONEEL VA?f VERNIELING EN DOOD. De Berlijnsche vertegenwoordiger van het Scandinaafsche Telegraaf -agentschap, dr. Viggo Jensen, heeft op uitnoodiging van het opper bevel der Duitsche weermacht een bezoek ge bracht aan het schiereiland Kertsj en geeft zijn indrukken als volgt weer: „Wat wij in die 24 uur, gedeeltelijk uit de lucht, ten deele op den grond, gezien hebben was een dergelijk tooneel van vernieling en dood, dat zelfs degenen onder ons, journalisten, Cüe over oorlogservaring beschikten, tot nu toe nooit den oorlog en de vernietiging in een zoo totalen en alles overweldigenden vorm hebben meegemaakt. Het was veel erger dan Duinker ken. Aan de kust van het Kanaal lagen of ston den in Juni 1940 ook duizenden auto's, kanon nen, tanks en andere voertuigen. Op het strand van Kertsj stonden alleen in de straten van een visschersdorpje tusschen ander materiaal 3000 Russische vrachtauto's en elk daarvan was een brandend wrak. Zij stonden zoo dicht opeen gehoopt, dat het voor de opruimingsmanschap pen onmogelijk zou zijn door te dringen in deze ruïnes om de dooden er uit te halen. Tusschen de auto's stonden bespannen voertuigen klem en de verbrande lijken van menschen lagen daartusschen. Tusschen dezen wirwar van, wat eens een deel van de moderne uitrusting van drie sovjet-Russische legers geweest was, ston den hier en daar een paar stukken zwaar ge schut, de weinige, die de bolsjewisten op hun vlucht tot aan het strand haaden kunnen mee- sleepen. Hier waren zü in de algemeene paniek vastgeloopen en alles, wat er brandbaar aan was, verbrand. Op het heuvelachtige terrein langs de zee zagen wij de sporen, die de strijd op de vrucht bare zwarte aarde had achtergelaten. Tegen de heuvels lagen met enkele meters tusschenruim- te vrachtauto's, stukken luchtafweergeschut, lichte en zware kanonnen, lichte en zware tanks honderden machinegeweren, duizenden geweren, als vliegen op deii vliegenvanger on elkander, en daartusschen lijken en nog eens lijken en ca davers van paarden. Daaromheen graasden kudden koeien en hoedden vrouwen het vee. zonder zich er om te bekommeren, dat zij zich te midden van een orgie des doods bevonden. Af en toe passeerde een colonne bolsjewistische krijgsgevangenen. Een overste vertelde, dat zijn regiment op deze plek 550 gevangenen had gemaakt en voorloopig meer dan 4000 dooden van den vijand had geteld. Het was den bolsjewisten niet gelukt ook maar een enkel stuk geschut of een tank over de straat - van Kerstj nasfr den Kaukasus te zenden. Overdag was de lucht vol Duitsche stuka's geweest, die onophoudelijk hun bommen op de opeengedrongen vijandelijke af- deelingen lieten regenen. Krijgsgevangenen, die gedurende de laatste uren van den strijd werden gevangen genomen, vertelden, dat slechts enkele staven, gewonden en specialisten tijdig waren ontkomen. Op weg naar de havenstad Kertsj vlogen wij met ons toestel over de breede Parpatsj-linie, een der sterkste verdedigingsstellingen, die de sovjet-Russen ooit hebben aangelegd. Met slechts weinig meters tusschenruimte, zag men op deze vlakten de kraters, die Duitsche grana ten en bommen der stuka's In den grond had den geslagen. Daartusschen stonden honderden bolsjewistische tanks en stukken geschut. Meer dan 2000 vrachtauto's, die zich daar hadden be vonden, waren echter reeds in het wagenpark der Duitsche divisies opgenomen. Den laatsten indruk, dien wij van het kustge bied in het Noorden van Kertsj mieenamen, was het gedreun van het zware kustgeschut, dat scheepswrakken in de straat van Kertsj be schoot. (A.NP.) Het valt niet te betwisten, dat het gebrek aan scheepsruimte het voornaamste beletsel vormt voor een grootere, militaire actie der ge allieerden, zoo schrijft de Evening Standard.Dit geldt evenzeer voor eventueele offensieve als defensieve operaties. Het blad verklaart ver volgens, dat het scheepsbouwprogram der Ver. eenigde Staten voor 1942 slechts een program is, dat op papier bestaat en van welks verwe zenlijking men nog ver verwijderd is. Overigens hebben de Amerikanen op het oogenblik wegens hun eigen voortdurend toenemende- scheepsver- liezen genoeg met zich zelf te doen. Daarom moet Groot-Britannië door eigen kracht pro- beeren zooveel schepen als maar mogelijk is te bouwen. De omvang van het gebrek aan scheeps ruimte der geallieerden blijkt niet alleep uit de verliescijfers, doch ook uit de toegenomen eischen die aan de koopvaardijschepen worden gesteld. Ten gevolge van het sluiten van de Middel- landsche Zee wordt de geallieerde koopvaardij - tonnage practisch met 30 procent 'zwaarder be last. Daarbij komt nog. dat het gestadige op rukken van Jhpan een nieuwe belasting vormt. Bovendien neemt de duikbootoorlog op den At- lantischen Oceaan in intensiteit toe. Wanneer men al deze moeilijkheden samenvat, zoo ver klaart het blad. dan moet geconstateerd wor den, dat aan den eenen kant de eischen. die aan de geallieerde koopvaardijschepen worden gesteld, voortdurend toenemen, terwijl aan den anderen kant de vijand een steeds grooter wor dend aantal duikbooten tegen deze schepen in den strijd werpt. (D.N.B.) Naar Globereuter uit Washington meldt, spoort men aldaar tot terughoudendheid aan tegenover berichten, volgens welke de Ameri- kaansche militaire missie te Londen ten doel heeft door middel van massale luchtaanvallen of Invasie een tweede front in Europa te vor men Militaire deskundigen stean verbaasd over de vele 'speculaties die van Londen uitgaan Luitenant-generaal Arnold, de chef der Ameri- kaansche luchtstrijdkrachten en vice-admiraal Towers, de leider van het luchtvaart-bureau der marine zeiden bij hun aankomst, dat zij slechts voor een heel gewone beraadslaging dei- geallieerden naar Londen waren gekomen. (A.N.P.) IN ZUID-AMERIKA. Volgens een bericht uit Washington hebben de Ver. Staten met Brazilië een nieuwe overeen komst gesloten, volgens welke in het vervolg een Amerikaansche marinemissie in. Brazilië zal werken. Het verdrag is om te beginnen voor vier jaar gesloten. Voorts is in de Argentijnsche hoofdstad Bue nos Aires een inter-Amerikaansche politie-con- ferentie bijeengekomen. In zijn openingsrede verklaarde de Argentijnsche minister van bui- tenlandsche zaken. Guinazu, o.m., dat de in standhouding van de nationale persoonlijkheid der afzonderlijke staten in het algemeen belang van het Amerikaansche continent is. In het Argentijnsche parlement heeft vice- president Castillo nog eens betoogd, dat Argen tinië, al beschouwt het de Ver. Staten niet als in oorlog in het wereldconflict toch neutraal wenscht te blijven. Hij eindigde aldus: Teqiidden der catastrophe die allen aangaat, heeft de regeering zich ten minste het recht verzekerd met alle naties in vrede te leven. Dit is de hoogste wensch van een jong land, dat geen haat kent en niet naar veroveringen streeft en niets anders wenscht. dan eerlijken arbeid, (D.N.B.) DE FRANSCHE BEZITTINGEN. Uit Vichy verneemt het D.NJ3.: Van gezaghebbende zijde verneemt men dat sedert eenige dagen een stilstand in de gevech ten op Madagascar is ingetreden. Naar men in bevoegde kringen voorts ver neemt. is Martinique nog steeds het voorwerp van diplomatieke onderhandelingen. Plaatselijk^ bésprekingen- hebben geleid tot het iminobili- seeren van de Fransche oorlógsschepen op de reede van Martinique door verwijdering van be langrijke machine-onderdeelen. De Fransche regeering heeft daarentegen ge weigerd de schepen te ontwapenen. Wat de koop vaarders en in 't bijzonder de zeven tanksche pen betreft- de Fransche regeering houdt vast aan het standpunt, dat zij heeft uiteengezet in haar nota van 12 Mei, waarin zij verklaarde, dat zij onder geen omstandigheden schepen aan een andere mogendheid zou afstaan. DE LABOURCONFERENTIE TE LONDEN. Na levendige debatten, die vier dagen hebben geduurd, is de labourconferentie gisteravond te Londen gesloten. Naar de Britsche berichten dienst meldt. Is aan Churchill een „loyaliteits- boodschap" gezonden, waarin Green verklaart, dat de partij vastbesloten achter Churchill staat om dezen oorlog „tot het door ons gewenschte einde" te brengen. Op de agenda van gisteren stond een voorstel om de uitstooting van de leden, die samenwer ken met de communistische partij, ongedaan te DRIEDAAGSCH BEZOEK AAN BRABANT. De persdienst van de N.S.B. meldt ons: Het eerste officieele bezoek, dat de leider der N.S.B., Mussert, dit jaar bracht, is gewijd aan Brabant, het land waar hij geboren en getogen is. Drie dagen lang trekt hij daar van stad naar dorp en van dorp naar stad, door de mooi ste gedeelten van deze schoone provincie, eigen lijk „het hart van Nederland", maar evenzeer langs de armste krotten. Achtereenvolgens be zoekt hij de gemeenten, waar sinds eenigen tijd nationaal-socialistische burgemeesters optreden, overal nagaande hoe zij hun taak opvatten, hoe de bevolking daar reilt en zeilt en hoe zij er door hun arbeid door meewerken het volk voor het nationaal-socialisme winnen. Voorts brengt hij een bezoek aan een aantal fabrieken in de specifieke Brabantsche indu- trieplaatsen. Hij gaat na, hoe het staat met den arbeid onder de boeren, brengt een bezoek aan arbeiderswoningen, kortom, hij stelt zich op de hoogte van de levensomstandigheden en het le vensgeluk, van het leven en werken van zijn Brabantsche volksgenooten om telkens te beslui ten met een kort bezoek aan ledenvergaderin gen van de N.SJB., ten einde daar een inzicht te krijgen in het leven van de beweging in deze provincie. De eerste dag van deze driedaagsche rondreis. Donderdag 28 Mei, is reeds een groot succes ge worden. Overal waar de auto's van den leider en zijn gevolg zich vertoonden, was er een groot enthousiasme. In enkele plaatsen, met name in Heusden en Oss, nat" dit zelfs een ongekenden en onverwachten om.ang aan. NAAR DEN BOSCH. Om half tien des morgens arriveerde de lei der aan de grens van de provincie bij de schipbrug te Hedel. waar hij welkom werd ge- heeten door zijn. gemachtigde voor Brabant, Leeuwenberg, den plaatsvervangend districts leider, Keiler, den heerbancommandant der W.A., Ouderlin, en den standaardleider der S.S., Kooimans. Het eerste bezoek gold den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris, Bereichtslei- ter dr. Thiel in Huize Rouceler te Vught. Op het bordes van dit prachtige gebouw werd de leider door den Beauftragte opgewacht en met enkele hartelijke woorden welkom geheeten, waarna in de zittingzaal een onderhoud tus schen den leider en den Beauftragte plaats vond, dat zich kenmerkte door een geest van hartelijke vriendschap en samenwerking en waarbij van beide zijden de overtuiging tot uiting kwam, dat het Brabantsche volk. als in hoofdzaak uit boerën en tuinders bestaande, open moet staan voor het nationaal-socialisme en op den duur zeker gewonnen zal worden, Van Düitsche zijde was bij dit onderhoud aanwezig de referent voor sociale aange.le iV heden Stoeltzer en de Polizeioffizier Balizer. Na bezichtiging van het gebouw ging de tocht naar Den Bosch voor een bezoek aan den pro cureur-generaal, mr. Van Leeuwen, met wien de leider een langdurig onderhoud had, terwijl enkele functionarissen aan hem werden voor gesteld. Alvorens Den Bosch te veriaten werd ten maken. Dit voorstel werd afgewezen. Een voorstel tot opheffing van het verbod van het communis tische orgaan, de Daily Worker, waar het be stuur tegen stemde, kreeg op de conferentie een kleine meerderheid. In een ander besluit worden de Britsche arbeiders opgeroepen zoo veel moge lijk oorlogstuig voor de sovjetlegers te vervaar digen en naar de sovjetunie te transporteeren. De conferentie nam .verder een resolutie aan, waarin de Britsche regeering en de bevolking van Indië uitgenoodigd worden er naar te stre ven tot een „snelle en bevredigende oplossing" te komen. Een eveneens aangenomen besluit ver langt van de regeering practische uitvoering van den geest der. atlantische verklaring in Groot- Brittannië en het Britsche rijk. fD-NJB.). LANTSJI GEHEEL DOOR JAPANNERS BEZET. De Japansche troepen hebben de stad Lantsji geheel bezet. Andere Japansche afdeelingen achtervolgen thans den vijand, die het bergland invlucht. De Japanners hebben in den sector van Lantsji groote buit behaald en veel gevan genen gemaakt. De vijand liet 477 gesneuvelden op het slagveld achter. (Domei). De president van Mexico, Camacho, heeft in een buitengewone zitting van het congres medegedeeld, naar uit Mexico City verluidt, dat Mexico zich van den 28sten Mei af be schouwt als in staat van oorlog met Duitsch land, Italië en Japan te zijn. Mexico was, naar Camacho verklaarde, op grond van de internationale verplichtingen, die het had aangegaan, geen andere beslissing meer overgebleven dan „moedig dezen weg met alle consequenties aan de zijde der democratiën te gaan." De Mexicaansche president beschuldigt in zijn verklaring de spilmogendheden van agres sieve bedoelingen en beweerde in het bijzon der, dat een Mexicaansch stoomschip bloot had gestaan aan een aanval. (D.N.B.) De diplomatieke medewerker van het D.N.B. wijst er op. dat Mexico zich hals over kop in den oorlog gestort heeft óm gevolg te geven aan de eischen van Washington. Een uiterst intensieve agitatie, waarin een hoog opgezweepte angst voor spionnen en aanslagen de hoofdrol speelt, heeft kunstmatig de voor waarden. geschapen, net zoo lang tot men meende, de publieke opinie en het congres vol doende in de stemming te hebben gebracht. De president van Mexico, Camacho, heeft niet steeds dezelfde gezindheid .als thans aan den dag gelegd. Nog in Januari 1941 weigerde hij, zich aan de zijde van de Ver. Staten te stellen, ingeval deze aan den oorlog zouden gaan deel nemen. Integendeel, de Ver. Staten hadden, naar hij toentertijd zeide, Mexico voortdurend geprikkeld en konden op zijn hulp niet rekenen. Camacho handelde zoodoende in werkelijkheid volkomen in de lijn van de Mexicaansche ge schiedenis. die een aaneenschakeling is van een reeks conflicten met de Ver. Staten, want bij bestudeering van de betrekkingen tusschen Mexico en de Ver. Staten gedurende vele tien tallen jaren blijkt, dat de Vbr. Staten voortdu rend de vijanden van Mexico waren en den eenen aanslag na den andere op zijn integriteit hebben gepleegd. In den loop der tijden heeft Mexico aan de Ver Staten Texas. Californië. Nieuw-Mexico. Arizona, Nevada en Utah, te za men bijna de helft van zijn staatsgebied,- moe ten afstaan. In den eersten wereldoorlog weerstond de Mexicaansche president Carranza den druk van de Ver. Staten en waarborgde de neutraliteit. Voortdurende interventies in de binnenland- sche politiek en in de presidentsverkiezingen, die met name aan de petroleumbelangen der van hedenavond tot morgenochtend 21.46 uur 5.28 uur De maan komt hedenavond op te 20.38 urn en gaat morgenochtend om 6.07 uur onder; het is dan Volle Maan. Amerikanen ten goede moesten komen, volgden elkaar in de na-oorlogsche jaren op. De pre sidenten Calles en Cardenas hebben in deze petroleumconflieten de nationale belangen van Mexico energiek én met succes verdedigd, tot de Ver. Staten ten slotte de koerswisseling toch weer wisten af te dwingen. De tegenwoordige president Camacho moest haar onder pressie van de regeering der Ver. Staten voltrekken. In de zilverkwestie, in de kwestie der tanksche pen en in het leeningsvraagstuk, is de Mexi caansche regeering afhankelijk en zoo werd Camacho een willoos werktuig in handen van Roosevelt. De heele reeks vijandige daden, die Mexico sedert maanden tegen Duitschland en zijn bondgenooten heeft begaan, zijn een gevolg hiervande met het volkenrecht in strijd zijn de inbeslagneming van schepen van de spil evenals de sluiting van de consulaten, het blok- keeren van de saldi der spilmogendheden, de lange reeks willekeurige arrestaties en tenslotte het verbreken der diplomatieke betrekkingen. Dit alles is op bevel van de Ver. Staten ge schied en ging gepaard met een toenemende ophitsing in de pers, in de radio en in de rede voeringen der ministers. De Mexicaansche regeering dient er zich van bewust te zijn, dat de oorlog, waaraan het in militair opzicht op geen enkele wijze kan deel nemen. voor Mexico niet slechts verarming, doch de algeheele uitlevering aan de Ver. Sta ten beteekent, dat hij de gelegenheid voor de Yankee-magnaten is., naar Mexico terug te kee- ren en hun economische en politieke posities voor de uitbuiting van het land weer In te nemen. Ten slotte wijst de diplomatieke medewerker van het D.N.B. er op, dat de voegzaamheid, waarmede de Mexicaansche regeering zich naar de wenschen van Roosevelt heeft geschikt, de verwezenlijking van het oude plan van Wash ington. alle gebieden tot aan de Panama-ka naalzone in te lijven, vergemakkelijkt. De dap pere vrijheidsstrijd, die de Mexicanen tegen dit plan van hun aartsvijand en tegen de uitbuiting door de New-Yorksche beurs- en industriemag naten hebben gevoerd, is vergeefsch geweest. Het Mexicaansche parlement heeft een zware en historische verantwoordelijkheid op zich ge laden. slotte nog een bezoek gebracht aan het pro vinciaal kant-oor van den Nederlandschen Landstand, waar in de feestelijk versierde ver gaderzaal met den provincialen boerenleider P. J. Jansen waren samengekomen de boerenlei der Roskam, de hoofdstafleider van den Ne derlandschen Landstand Damave, een aantal streekboerenleiders, tevens leden van den pro vincialen boerenraad en de adviseerende leden van den boerenraad, dr. Pulles en dr. Meier. De provinciale boerenleider heette den leider der N.S.B. welkom en gaf een uiteenzetting van de organisatie van den Landstand in Brabant en van hetgeen daar aan samenwerking in den geest van den nieuwen tijd reeds is tot stand gekomen. In zijn antwoordrede liet de leider nog eens duidelijk uitkomen de beteekenis van den huldigen nationaal-soclalist.ischen strijd en gaf hij aan hoe hij zich de ontwikkeling in de toekomst in een vrijen Nederlandschen natio- naal-socialistischen staat denkt. Hij wees erop. dat de Brabantsche mensch zijn zelfrespect moet terugkrijgen en moet weten een kerel te zijn, die een taak heeft, die niet gebonden is en zich gevóelt als vrijgeboren mensch en niet als slaaf-. Tenslotte sprak boe renleider Roskam nog enkele woorden over de verhouding tusschen den Landstand en de NJ3J3. en over de'zware taak van de boeren in dezen tijd, die de kastanjes uit het vuur moe ten halen en moeten zorgen, dat het Néder- lancsche volk te eten heeftr TE HEUSDEN. Na een eenvoudigen maaltijd in „De IJzeren Man" te Vught ging de tocht verder, thans naar de aloude vestingstad Heusden, wier ge schiedenis van zoovele oorlogen kan getuigen en waar de leider en zijn tochtgenooten een ware verrassing wachtte. Het bezoek aan Heus den vormde op dezen eersten dag een hoogte punt. Bijna de geheele stad was uitgeloopen om Mussert te verwelkomen. De groei van en de sympathie voor de N.S.B. bleek in de enkele maanden, sinds het optreden van den nieuwen burgemeester, Thomaes. ontzaglijk te zijn toe genomen. Een prachtig voorbeeld van wat een goed nationaal-socialistisch burgemeestef ver mag. Op het plein voor het stadhuis begroette de burgemeester den leider der NSB, waarna deze de keurig opgestelde W. A, en jeugdotormformaties inspecteerde. Nadat Mussert in de hal van het stadhuis als eerste zijn handteekening had ge plaatst in het gulden boek dei stad Heusden, had vervolgens in de raadzaal een officieele ontvangst plaats. In zyn toespraak wees de burgemeester op de vele historische monumen ten en kunstgewrochten in deze stad aanwezig en getuigde van een tijd, toen Heusden groot en machtig was en zelfs ;s-Hertogenbosch naai de kroon streefde. Hij deed enkele mededeelin- gen over den groei der beweging en zijn forma ties om te eindigen met het betuigen van zijn onwankelbaren trouw. Als geschenk overhandig de ^hij den leider ..en beschrijving van de stad Heusden uit het jaar 1650, waarvan slechts een exemplaar meer voorhanden is. In zijn'antwoord wees de leider er op, dat hij niet voor het eerst in Heusden is. Reeds op 12- jarlgen leeftijd kwam hij hier in verband met de bootverbinding Werkendam-Heusden-Rotter- dam. De geschiedenis van Heusden, ?ei de lei der is de geschiedenis van ons vaderland en het is diep te betreuren, dat in de laatste 100 jaar zooveel daarvan is kapot gemaakt. Wan neer het nationaal-socialisme niet was geko men, zouden er over 50 jaar geen monumenten meer zijn, maar het nationaal-socialisme heeft eerbied voor de tradities en het groote verleden van ons volk. In dit vérband sprak Mussert over de diepe vernedering, waarin ons land is weg gezonken, nu het geheele land bezet is en de koloniën verloren zijn en over de taak van de Nederlandsche nationaal-spcialisten die als goe de vaderlanders hun plicht doen en ons volk uit dit moeras omhoog halen. Verschillende aanwezigen waren in de gele genheid gesteld den leider te begroeten, waarna het stadhuis werd bezichtigd en een bezoek ge bracht aan de N. H. kerk met zijn velé histori sche herinneringen en in aansluiting daaraan een rondgang door de stad, waarbij telkens weer opviel met hoeveel enthousiasme het be zoek van Mussert aan Heusden werd begroet. Het hou-zee-geroep was niet van de lucht. In alle straten waar de leider passeerde, stonden langs beide zijden eerewachten van afwisselend WA en Jeugdstorm opgesteld en bij het ver trek omstuwde een groote menschenmassa den auto van den leider. BOXTEL. Thans was Boxtel aan de beurt. Aan de grens van deze gemeente werd de leider opge wacht en welkom geheeten door den inspecteur van politie. Voor het stadhuis stond een eere- wacht van de W. A, opgesteld, terwijl een haag van Brabantsche mannen, die zich voor het Oostelijk fronlf hebben ingezet in den strijd, tegen het bolsjewisme, den toegang tot het stad huis markeerden. Op het stadhuis zelf had een bespfeking plaats tusschen den leider en het voltallige college van B. en W., waarna een rondgang door de ge meente volgde, aanvangende bij het distributie kantoor en eindigend met een - bezoek en een bezichtiging van enkele arbeiderswoningen. In een daarvan heerschte een onbeschrijfelijke toe stand. Het geheele meubilair van hét gezin van man, vrouw en 6 kinderen, bestond uit een tafel met 3 stoelen, benevens een soort pot kachel, terwijl enkele bedsteden met lompen dekens als' slaapgelegenheid dienden. In een andere woning werd.een toestand getoond, wel ke een schril licht werpt op het optreden van somimge huiseigenaren, die wel telkens de huur innen, maar weigerachtig blijvep ook maar de geringste hygiënische verbetering aan te bren gen. Vervolgens had in de raadzaal een koffie maaltijd plaats, waarna nog een bezoek werd gebracht aan de jeugdherberg Rabbit Hoel, waar een 50-tal vrouwen en kinderen uit Haar lem en omgeving in de gelegenheid zijn gesteld een welverdiende zomervacantie te genieten. TE OSS. Een nieuw hoogtepunt voor den tocht vormde het bezoek aan Oss. Hier zou Mussert een le denvergadering bezoeken, maar reeds buiten het gebouw, waar de vergadering werd gehouden, was de drukte overweldigend. Honderden men schen, vele kafneraden maar ook talloozen die nog niet tot de beweging behoorden,, drongen op om iets van het bezoek te aanschouwen en konden door de aanwezige WA. slechts met moeite op 'n voldoenden afsW'd worden gehou den. De leden waren voor het grootste gedeelte- vergaderd in de zaal van het cinema Royal, die tot berstens toe gevuld was en waarde leider werd verwelkomd door den groepsleider van Oss. Diens toespraak werd door den leider be antwoord met een rede. waarin hij met nadruk wees op de taak van de N.S.B. voor de vesti ging van een op sociale rechtvaardiging geba seerde volksgemeenschap waar men geen prole tariërs meer zal kennen, maar slechts werkers van hoog tot laag. die te- zamen een groote ar beidsgemeenschap vormen. TE TILBURG. Ten slotte werd de eerste dag besloten in Til burg, waar een ledenvergadering werd bezocht in den stadsschouwburg. Ook hier wachtte een stampvolle zaal met ongeduld en ook hier stond buiten een groote groep belangstellenden om CHR. MANDOLINE-GEZELSCHAP „SEMPKE AVANTI". Het Chr. mandoline-gezelschap „Sempre Avanti". onderafdeeling van de C.J.M,V. Leven daal gaf gisteravond in het wijkgebouw „Le vendaal" een uitvoering, welke zeer goed be zocht was. De heer W. v. d. Pluym, voorzitter, sprak een kort inleidend woord. „Sempre Avanti", dat zich hierop in enkele nummers liet hooren, deed zich hierbij van zijn beste zijde kennen. De directeur, de heer W. W. J. Brons, heeft met zijn clubje al heel wat weten te bereiken. Vooral de marschen bleken goed Ingestudeerd, De avond had verder een vlot en geanimeerd verloop. Zoo was er goede declamatie van den heer H. v. d. Broek en ook het herhaalde op treden van de Moana's droeg veel bij tot het slagen van den avond. Ten slotte oogstte de vlotte opvoering van het -blijspel „Johnny" door enkele leden van „Sempre Avanti" veel en verdiend applaus. Al met al een avond waarop „Sempre Avanti" met groote voldoening kan terugzien en welke beloften voor de toekomst in zich draagt. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN. VEREENIGING. Gisteravond hield mej. Kroes uit Den Haag voor de L.A.F.V. een voordracht met kleuren foto's over: „Bergklimmen en fotografeeren". Spreekster toonde eerst een serie fraaie plaat jes van het oefengebied voor bergbeklimmers aan de Maasoevers bij Dinant. Vervolgens werd het gehoor medegevoerd naar de Beiersche Alpen, waar het gebergte grootscher is, het geen op de foto's duidelijk tot uiting kwam. Ten slotte verscheen een aantal zeer mooie foto's op het doek va'n het Montblanc-gèbied, alle zeer zuiver van kleur en uitnemend van compositie. Onderwijs gaf mej. Kroes nog menige belangrijke aanwijzing om bij het foto grafeeren in de bergen tot goede resultaten te komen. Een waardig besluit van het vergaderseizoeil der LAJF.V. RIJKSMUSEUM VAN NAT. HISTORIE. Belangrijke schenking. Dr. A. C. Oudemans. te Arnhem, heeft aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier, zijn uit 7000 exemplaren bestaande verzameling Acari en andere praeparaten. Elk object is voorzien van aanteekeningen van den schenker en heeft daardoor als docu mentatiemateriaal groote waarde. De verzame ling mijten van genoemd museum is door deze waardevolle schenking een van de best gedo cumenteerde van de wereld geworden. De secretaris-generaal van het dep.van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft haar dqn ook gaarne aanvaard en den schen ker deswege zijn bijzonderen dank betuigd. ZILVEREN JUBILEUM W. HOLLEBEEK. Vandaag herdacht onze stadgenoot, de heer W. Hollebeek zijn 25-jarig jubileum in dienst van de conservenfabriek der firma Tieleman en Dros. Hedenmorgen werd de jubilaris in bijzijn van het keukenpersoneel allereerst toegesproken door zijn onmiddellijken chef, den heer J. M. van der Velden, die wees op zijn grooten ijver en voortreffelijke plichtsvervulling en hem uit aller naam een tweetal fraaie lampen en zijn echtgenoote een bloemstuk aanbood. Daarna begaf de jubilaris zich naar het privé-kantoor der directie, waai* hij op harte lijke wijze en in zeer waardeerende bewoor dingen werd toegesproken door den heer H. H. Tieleman, die zijn gelukwenschen vergezeld liet gaan van de overhandiging van een jubileum geschenk onder cquvert. Den verderen dag bracht de jubilaris in den kring der zijnen door. Aan de Groningsche Universiteit is ge slaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer J. W. Janssen alhier Stscrt. Nr. 101 bevat de gewijzigde statuten betreffende de N.V. Nederlandsche Grofsme derij" alhier. den leider te kunnen begroeten. De kringleider Boom wees op den zwaren arbeid in het ver leden in dit bolwerk van het kapitalisme, waar men slechts met weinigen den arbeid kon voort zetten en volhouden, maar stelde vast, dat het Brabantsche volk rijper ls voor het nationaal- socialisme dan de geestelijkheid zou doen ver moeden. In een uitvoerige rede wees Mussert hier op het verschil van hetgeen vroeger va derlandsliefde heette, n.l. op 31 Augustus hos sen op straat of de vlag uitsteken en tusschen wat een nationaal-sociallst er onder verstaat, n.l. het opkomen voor zijn volk en zijn vader land en het zich daarvoor volledig willen in- zeten. Hij wees op de groote kloof, die de natio naal-socialistische strijd, welke is aangevangen om het belang van het Nederlandsche volk, tus schen de volksgenooten heeft gebracht, herin nerde aan de oorzaken van het ontstaan en het verloop van den oorlog in ons land, aan de smadelijke vlucht van de vroegere regeering en aan de taak van de N.S.B. om het volk er weer boven op te werken, wanneer men slechts het geloof heeft dat te kunnen, het geloof dat ber gen verzet. Onder geweldige toejuichingen verliet de lei der de zaal, waarmede tevens het einde was gekomen van den eersten dag van het driedaag sche bezoek. Zoo als gezegd, deze eerste daf was een bijzonder succes geworden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1