DONDERDAG 28 MEI 1942 No. 25202 Uit den Japanschen Rijksdag Het Duitsche oorlogsdoel 33ste Jaargang Nog eenige ministers aan het woord Extra Weermachfsberichf Vernietigingsslag bij Charkof nadert zijn einde Italiaansch Weermachtsbericht BINNENLAND Uitleening van Ambtenaren" Verspreide Berichten Dr. Goebbels in „Das Reich Verduisteren: De thee beschikbaar GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhovst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden, In een adres van dankzegging en antwoord op de keizerlijke proclamatie van den Japan schen Rijksdag, heeft dit lichaam de gelofte gedaan zonder voorbehoud te zullen strijden ter vervulling van de oorlogsdoeleinden, zooals deze door de kroon zijn gesteld. Vervolgens uitte het Lagerhuis in een met algemeene stemmen aangenomen motie zijn dank jegens leger en marine voor de tot dus ver behaalde buitengewone successen. Als minister van oorlog heeft Tojo nog een overzicht gegeven van het verloop van den strijd en de bereikte resultaten. Daarop sprak hij over den wederopbouw in de veroverde ge bieden in de Stille Zuidzee en verklaarde, dat deze stelselmatig vorderingen maakte. De be stuursorganen hebben voor het grootste deel hun werk hervat. De vrede en de openbare orde zijn over het algemeen in de gebieden van de Stille Zuidzee reeds hersteld. Tegen de Chi- neesche bevolkingsdeelen, die voor het uitbreken van de Groot-Oostaziatischen oorlog in deze gebieden in Anti-Japanschen zin werkzaam zijn geweest, is men vastberaden opgetreden. Doch ook de Chineezen spannen zich thans reeds in voor den opbouw van de Groot Oost- aziatische levensruimte, Men kan verwachten dat de dit jaar verwachte grondstoffen reeds ter beschikking staan. Voor de leveling van ma teriaal uit de bezette Zuidzeegebieden naar Ja pan stelt het leger koopvaardijschepen ter be schikking. Tot einde April zijn reeds 700.000 ton en wel grootendeels rijst, naar Japan ver voerd. Deze leveringen zullen ook in de toe komst met zeer groote energie worden voort gezet. Een plotselinge stijging van de levering van materiaal, dat vooral bestemd is voor het dageüjksche verbruik van de bevolking, is ech ter niet te verwachten. De emigratie van Japan naar de Zuidzee gebieden is nog beperkt. De voor den opbouw van de Zuidzeegebieden noodige Japanners zul len echter, nadat een selectie is toegepast., daar heen vertrekken. Daar deze opbouw voor de laatste beslissing van den oorlog van zeer groote beteekenis is, spant het leger hiervoor alle krachten in en het verwacht den volledigsten steun van het geheele Japansche volk. Admiraal Sjimada gaf als minister van ma rine een overzicht over den strijd ter zee. De vlootoperaties van half Maart brachten vrijwel alle vijandelijke sleutelposities in het Zuidwesten van den Grooten Oceaan in Japan sche handen. Daar ook de vijandelijke strijd krachten in de luoht en ter zee waren vernie tigd, kwam Japan in een zeer gunstige positie voor de verdere oorlogvoering. In den Indischen Oceaan deed de vloot on middellijk na de bezetting van Java de noodige stappen voor het opvangen van de overblijfselen van den vijand. Onderzeeërs zetten operaties in langs de kust van Voor-Indië en Birma, waarbij zij een groot aantal vijandelijke koop vaarders bij Colombo, Madias en Rangoon tot zinken brachten. Sjimada recapituleerde de gebeurtenissen in den Indischen Oceaan en op de Philippijnen. De vijandelijke bases in en rondom Australië waren herhaaldelijk het voorwerp van luchtaanvallen geweest. Nu en dan probeerde de vijand een guerilla in de lucht te voeren tegen de door Japan bezette gebieden, maar telkenmale werd hij met zware verliezen afgeslagen. In deze omgeving werden 455 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Japanners hadden hier de superioriteit in de lucht behouden, ondanks de pogingen der geallieerden óm hun luchtmacht te versterken. De bewindsman herinnerde vervolgens aan de Japansche successen in den slag in de Koraal zee, geleverd in de eerste week van deze maand. Tenslotte schetste de minister van financiën, Kaya, de financieele zijde van den oorlog. Wan neer men bedenkt, dat Japan tot kort voor het uitbreken van den oorlog in financieel en eco nomisch opzicht vergaande' gesteund heeft op Engeland en Amerika, moet het bijzonder op merkelijk geacht worden, dat in economische en financiële kringen volkomen kalmte heerscht en een mentaliteit aan den dag treedt, die waar borgt. dat Japan ook op dit gebied zal zege vieren over zijn vijanden. Alle landen in Groot- Oost-Azië moeten in het belang .van «en stabile sfeer van gemeenschappelijke welvaart hun eco nomische en financieele maatregelen gelijkscha kelen. Natuurlijk zullen ook de financiën in de bezette Zuidelijke gebieden aan dit doel aange past v/orden. De productiekracht in de ver schillende landen van Groot Oost-Azië moet er op ingesteld worden de strijdkracht van Japan te versterken en het levensonderhoud der be woners van deze gebieden te beveiligen. (DU.B.) DE STRIJD IN CHINA. De Japansche strijdkrachten staan thans, naar Domei meldt, voor de poorten van de stad Lantsji in het Westen der provincie Tsjekiang en zijn gereed den laatsten stormaanval op de stad te beginnen, nadat zij reeds Dinsdagavond de vijandelijke verdedigingslinies op de heuvels ten Noordoosten der stad hadden'vernietigd. Andere Japansche formaties namen onmiddel lijk de vervolging der vijandelijke troepen ter hand, trokken de rivier Lankiang over en dron gen op den anderen oever Tsjisi binnen, waar zij vijandelijke strijdkrachten omsingelden. Het 88ste legercorps der Tsjoenkineesche troe-, pen ligt in de omgeving van Lantsji onder het vuur der Japansche artillerie, die zich op den anderen oever bevindt. Het gaat zijn volledige vernietiging tegemoet-, daar het de terugweg is afgesneden door de vernieling van de eenige brug door de Japansche luchtmacht. De autoriteiten van Tsjoenking hebben o.a. bevolen, dat het oorlogsmaterieel, dat zich te Koenming en te Loesjou bevindt zoo snel mo gelijk naar het centrale gedeelte der Sjesjoean- provinele overgebracht moet worden. GROOTE DUITSCH—FINSCHE OVERWINNING. Het Finsche hoofdkwartier heeft een résumé gegeven van de gevechten der Duitsch-Finsche troepen in den sector van Loehi, waarin o.a. ge zegd wordt: T De gevechten in den sector van Loehi, die den 24sten April zijn begonnen, zijn geëindigd met een volledige overwining van de Finsche en Duitsche formaties. De vijand had in dezen sector drie divisies, vier afzonderlijke brigades en een pantserbrigade geconcentreerd. Na uitgebreide voorbereidingen ging hij tot den aanval over en poogde steeds weer de stellingen te doorbreken, waarbij hij zelf gebruik maakte van de allerzwaarste pantserwagens. Alle aanvallen mislukten echter door de gemeenschappelijke onwrikbare verde- diging der Finsche en Duitsche formaties. Het moeilijk begaanbare terrein en de hardnekkige tegenstand van den vijand eischten echter in Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: De omsingelingsslag ten Zuiden van- Charkof heeft tot een groote overwinning van de Duitsche wapens en die van de bondgenooten geleid. Ook de laatst ont- lastingsaanvallen hebben in het lot van de ingesleten legers geen verandering meer kunnen brengen. Slechts enkele groepen van den vijand bieden nog verzet. De vernietiging hiervan is aan den gang. Reeds thans zijn meer dan 165.000 gevan genen geteld en 517 pantserwagens, 1180 kanonnen, duizenden motorvoertuigen en paarden, alsmede onoverzienbare hoeveel heden ander oorlogsmateriaal als buit ge meld. Deze aantallen nemen nog voort durend toe. Gisteren deelde het Italiaansche opperbevel mede: Intensieve activiteit van de luchtmacht in Cyrenaica, waar enkele centra der achterwaart- sche verbindingen van den vijand hevig werden gebombardeerd. Een escadrille duikbommenwer pers bestookte de installaties van Tobroek niet bommen van elk kaliber. In luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche vliegers vernietigd. Eqn onzer sterke formaties jachtvliegtuigen viel in een geslaagde over rompeling het vliegveld Gamboet aan, waar 25 Curtiss-toestellen gereed stonden om op te stij gen, Enkele hiervan werden in brand geschoten en alle andere zwaar beschadigd. Dag en nacht ondernamen Italiaansche en Duitsche bommenwerpers aanvallen op Malta. Begeleidende jagers schoten 2 Spitfires neer. Twee onzer vliegtuigen zijn niet van de opera ties teruggekeerd. In den afgeloopen nacht viel de vijand Mes sina aan met twee opeenvolgende golven van bommenwerpers, die brisant- en brandbommen wierpen. Aanzienlijke schade leden de Dom, de koninklijke universiteit en enkele particuliere woonhuizen. Tot dusver werden 7 dooden en 19 gewonden onder de burgerbevolking geteld, men is nog met het opruimen der puinhoopen bezig. Bovendien werden 7 matrozen gewond. Een door het afweergeschut getroffen vliegtuig stortte in zee. De houding der bevolking was kalm en gedisciplineerd. In den ochtend van 23 Mei heeft een onzer duikboten onder bevel van een luitenant ter zee le klasse, Gian Franco Gazzano, op denAtlan- tischen Oceaan met twee torpedo's een kruiser der Ver. Staten van de Pensacola-klasse (9100 ton), die een convooi begeleidde, getroffen. Bij deze gevechten werden het 238ste bolsjewis tische regiment infanterie en de 8ste skibrigade geheel, het 298ste regiment infanterie en dë 80ste brigade voor het grootste deel vernietigd. Ook de overige vijandelijke formaties, die aan den strijd deelnamen leden zware verliezen en verloren de helft tot driekwart van haar "strijd krachten. In deze gevechten werden in de voorste linie alleen meer dan 15000 man gesneuvelden geteld. Daarbij komen nog de zware verliezen, die door het artillerievuur en de Duitsche duik bommenwerpers in den rug van den vijand ont stonden. Van den buitengewoon grooten oorlogsbuit werden tot nu toe duizenden geweren, honder den machinegeweren en automatische geweren, dozijnen stukken geschut en granaatwerpers ge- rr TEN GUNSTE VAN WINTERHULP OF VOLKSDIENST. In de Staatscourant van 29 April is opgeno men een beschikking van de secretarissen-gene raal der departementen van algemeen bestuur en van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht, d.d. 27 April betreffende tijdelijke tewerkstelling van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst bij inrichtingen van algemeen nut. Het gaat hier om een beschikking, die voor velen van belang is of kan worden en aangezien er over de draagwijdte vragen zouden kunnen rijzen bij rechtstreeks betrokkenen, meenen wij hier nader uiteen te moeten zetten, wat bij deze „uitleening" van ambtenaren de bedoeling is en hoe de positie wordt van den tijdelijk bij een inrichting van algemeen nut tewerkge stelde. De strekking der beschikking is bij te dragen tot het welslagen en de verhooging van arbeidsprestatie van nieuw ingestelde stichtin gen als bijvoorbeeld de Winterhulp Nederland en den Nederlandschen Volksdienst. Dergelijke nieuw ingestelde diensten van openbaar nut hebben uiteraard behoefte aan behoorlijk ge schoold personeel, willen ze kunnen beantwoor den aan het doel waarvoor zij in het leven werden geroepen. Dit geschoolde personeel nu kan ter beschikking worden gegeven, omdat onder de huidige omstandigheden in bepaalde takken van dienst (men denke hier bijvoorbeeld aan de departementen van koloniën, defensie en buitenlandsche zaken of aan de af deeling en mi litaire zaken der gemeenten) voor een grooter of kleiner deel van het personeel de normale werkzaamheden zoodanig zijn teruggeloopen, dat voor hen geen volledige dagtaak meer aan wezig is. Artikel 1 van de beschikking luidt als volgt: „Ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst, zoomede personen op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst van het rijk, de pro vinciën, de gemeenten of van andere publiek rechtelijke lichamen, die tijdelijk gemist kunnen worden, zonder dat onmiddellijk tot hun vervan ging behoeft te worden overgegaan, kunnen met instemming van den scretaris-generaal van het betreffende departement, van den 'commissaris voor de belangen van de voormalige Nederland sche weermacht, van het provinciaal- of ge meentebestuur, dan wel van het betreffende pu bliekrechtelijke lichaam bij een inrichting van algemeen nut tijdelijk worden tewerkgesteld." Een zeer belangrijk punt. dat bij dit uitleenen van personeel ter sprake komt, is vanzelfspre kend dat van de rechtspositie in den nieuwen werkkring. Artikel 3 van de beschikking zegt te dien opzichte, dat de bepalingen betreffende den rechtstoestand van kracht blijven. De diensttijd, bij een inrichting van algemeen teld. De eigen verliezen waren daarentegen uiterst gering. De Duitsch-Finsche troepen ver loren in dezen reusachtigen strijd, die een maand duurde samen aan gesneuvelden 418 officieren, onderofficieren en manschappen. (D.N.B.). HET LABOUR-CONGRES. De huidige oorlog schokt de grondvesten van de oude maatschappelijke orde, heeft Harold Lasky verklaard op het gisteren te Londen voort gezet congres der Labourparty, naar de Engel- sche nieuwsdienst meldt. Vervolgens spoorde Lasky Churchill aan het Engelsche volk te beloven, dat de oorlog zal voeren tot een volksvrede. Deze belofte heeft Churchill evenwel tot dusver ontweken. Lasky eischte daarop van Churchill, dat deze het Engelsche volk niet slechts moet bijstaan in zijn oorlog voor qjjn „ontzaglijke belangen" in het buitenland, maar vooral in den oorlog tegen de ingeroeste belangen in Engeland. Naar de Londensche zender meldt, beeft de conferentie zich met 1.275.000 tegen 1.209.000 stemmen uitgesproken voor behoud van den partij vrede in Engeland. Deze geringe meerder heid voor een partijvrede is, naar de spreker van den Londenschen zender zeide, een bewijs, hoe een groot deel der Labourgedelegeerden over den Godsvrede denkt. Vele afgevaardigden beweerden, dat de godsvrede alleen ten nadeele strekt van de labourparty, (D.NJ3.) duitsche'"'formaties 'bUzoïdM "zware prestaties, hetgeen, °wat Duitschland van z^jn overwinning Minister dr. Goebbels schryft in het weekblad „das Reich" onder het opschrift: „Waarvoor?" over den zin van dezen oorlog. Na er op te heb ben gewezen, dat hoe langer de oorlog duurt by den vyand des te meer het streven merkbaar wordt om zyn oorlogsdoelstellingen propagan distisch nader by die van de spilmogendheden te brengen, schryft dr. Goebbels, dat er thans nauwelyks nog Engelsche of Amerikaansche bladen zyn, die niet met een heiligen yver op komen voor een verstandige wereldorde, voor een rechtvaardige verdeeling der grondstoffen, voor de vrijheid der zeeën en transportwegen, voor een nieuwe sociale orde voor de volken, alsmede tegen kapitallfctisch-plutocratische uit buiting en tegen imperialistischen machtshon ger. Doch, zoo zegt dr. Goebbels, deze oorlogs doelstellingen van den vijand bestaan alleen maar op papier. Men heeft in de vyandeiyke landen klaarblijkelyk begrepen, dat men met de oude parolen uit den wereldoorlog geen hond meer achter de kachel vandaan lokt. Wanneer dit zoo verder gaat, dan zal ver moedelijk over eenigen tijd de gemiddelde burger in Engeland en de Vereenigde Staten met verbazing vragen, waarom moet er dan nog gevochten worden, daar datgene, wat Churchill en Roosevelt door middel van den oorlog willen bereiken, Hitler in vrede reeds altijd gewild en nagestreefd heeft. In werke lijkheid, zoo schrijft dr. Goebbels willen de vijanden in het geheel geen nieuwe wereld, ook al dwepen zy hier nog zoo mede. Want hadden zy een nieuwe wereld gewild, waarom heeft men dan Duitschland den oorlog ver klaard, terwyl Duitschland bereid was met de tegenwoordige vijanden deze nieuwe we reld langs vredelievenden weg te verkrijgen/ De plutocratie is dus voornemens een groot- scheepsch plagiaat te plegen. Men heeft den oorlog verklaard, omdat men, na$r men be weerde, zich niet- kon vereenigen met de Duit sche levenswijze en reeds in het verloop van dezen oorlog kan Duitschland de overwinning boeken, dat de vyanden den oorlog op geestelijk terrein slechts kunnen doorstaan, door de Duit sche levenswyze tot het eigenlijke doel van hun oorlog te verklaren. Wy zyn in tegenstelling hiermede, zoo schryft dr. Goebbels, tydensden geheelen oorlog noggeen centimeter van het standpunt afgeweken, dat wij innamen toen de oorlog ons werd opgedrongen. Vervölgens schryft dr. Goebbels uitvoerig over ii. m0VI 1 1 vn rr verwacht. Ons allen, zoo schryft hy, moet het na de overwinning beter gaan dan het ons voor den oorlog gegaan is. In een nieuwe orde moet Europa zoo ingedeeld en georganiseerd worden, dat het zichzelf voeden kanr Dit moet de laat ste oorlog voor de Europeesche nieuwe orde zyn ?n zyn resultaat zal hierin bestaan, dat ons werelddeel onder de leiding der Spilmogendhe den zyn economische, geesteiyke en cultureele krachten vry kan ontwikkelen, zonder door plutocratische anti-continentale belangen hierin gehinderd te worden. Wy hebben sedert 1914 niet meer aan een rijkelijk gedekte tafel gezeten, doch eeuwig kan een volk van byna 100 millioen niet zan dr hand in den tand leven. Wy waren nog nau> welijks in staat ons te vermeerderen zonder het gevaar te loopen by twee of -drié opeenvolgende mislukte oogsten voor den hongersnood te staan. Intusschen echter lagen elders de uitge strekte landerijen en grondstof gebieden braak. Dit is geen oorlog voor kronen en altaren, het is een oorlog voor graan en brood, een oorlog voor het veroveren van de materieele voorwaar den voor het oplossen van het sociale probleem. Behalve al het andere, wat ons als natie in deze gigantische worsteling interesseert, is het verlangen naar geluk en vrede, naar welstand en een gewaarborgd bestaan, één van de voor naamste drijfveren van onzen wil tot overwin nen en van onze taaie volhardendheid in het nastreven van dit doel. Wy kunnen slechts medelydend lachen, wan neer de imperialistische plutocratieën den Führer verwijten, dat hy de wereld wil verove ren om een' duivelsche eerzucht bot te vieren. Neen, hy heeft de naties tot den strijd en den arbeid opgeroepen om zoodoende de elementaire voorwaarden van haar leven te waarborgen, die door de vyanden worden bedreigd en om daar enboven de voorwaarden voor een nationalen welstand te verzekeren, die ons volk zoo veel aardsch geluk zal geven als het verdient. Dit is ons oorlogsdoel. Vraagt men ons dus .waarvoor wy stryden, dan zeggen wij helder en duideiyk: „Voor een leven, dat waard is om door honderd millioen menschen geleefd te worden." van hedenavond 21.44 uur tot morgenochtend 5.29 uur De maan komt hedenavond op te 19.19 uur en gaat morgenochtend om 5.25 uur onder. nut doorgebracht, telt ten volle mede als be zoldigingsdiensttijd. Deze is eveneens als dienst- c-yd geldend voor aanspraken op pensioen. Voorts zal de belanghebbende, wanneer zijn detacheering by de instelling waaraan hij werd uitgeleend, wordt beëindigd en hij van zyn tijdelijke tewerkstelling wordt ontheven, weer terstond in functie kunnen treden by het lichaam, waaraan hy oorspronkelijk als amb tenaar was verbonden, zoodat zyn onmiddellijke herplaatsing" in den overheidsdienst derhalve verzekerd is. Zoolang de tijdelyke tewerkstelling een tyd- vak van zes maanden niet overschrijdt, zoo zegt artikel 4 der beschikking, biyft het bedrag van de wedde, het loon en de overige inkomsten van den betrokken ambtenaar ten laste van het publiekrechtelyk lichaam, dat hem tydelyk af stond. Duurt de detacheering langer, - dan komt het ten laste van de inrichting, die tydelyk van zyn diensten profyt trekt. De aandacht wordt nog gevestigd op het be paalde in artikel 3, dat iiihoudt dat bijaldien aan het tewerk te stellen personeel door of vanwege de inrichting van algemeen nut, waaraan het werd uitgeleend, eenige vergoeding voor by'zon- dere kosten of andere geldelyke tegemoetko ming wordt verstrekt, deze vergoeding of tege moetkoming niet in mindering komt van de wedde, het loon of de overige inkomsten van be langhebbende. Uit dit alles moge blyken, dat hy die elders wordt tewerkgesteld van deze tydelijke verdwij ning uit eigen departementalen, provincialen of gemeentelyken werkkring noch op het gebied van rechtspositie, noch zuiver financieel bezien, daarvan eenig nadeel zal ondervinden. Het is goed. daarop den nadruk te leggen, opdat niemand door onjuiste voorstellingen in den waan zou geraken, dat hy door een derge- lyke detacheering, zooals het in den volksmond heet „er slechter op zou worden". Het tegendeel kan eerder het geval zijn, ter wijl daarnaast als moreele aanwinst kan wor den genoteerd, dat men in de gelegenheid wordt gesteld zjjn volle arbeidskracht ten bate van een waardevol doel in te zetten. ORGANISATIE VAN SCHOOLARTSEN DIENSTEN. By besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van bin- nenlandsche zaken, is bepaald, dat eerstgenoem de secretaris-generaal het ryk ten behoeve van schoölartsendiensten in districten verdeelt, waar van elk district bestaat uit een of meer gemeen ten. Het ryk vergoedt 1/3 van de kosten der op te richten schoolartsendiensten of van belangryke verbeteringen van reeds bestaande diensten. In dien in een district een schoolartsendienst niet of niet volledig bestaat, kan worden bepaald, dat binnen een door genoemde secretarissen-ge neraal te stellen termyn in dat district een schoolartsendienst moet worden opgericht. Het toezicht op de schoolartsendiensten wordt uitgeoefend door de geneeskundige inspecteurs van de volksgezondheid. EEN GOED FRUITJAAR VERWACHT. Naar de Tuinderij meldt, verloopt de bloei van onze fruitboomen over het algemeen zeer gunstig. Van beschadiging door nachtvorsten is slechts weinig te bespeuren. Wel ziet men plaatselijk-by bepaalde variëteiten beschadigin gen, die kennelijk zyn ontstaan door dé strenge vorst gedurende den winter. Indien de verdere omstandigheden gufistïg blijven, kan men een goede oogst van fruitsoorten verwachten. GRATIS BIJVOEDING IN OORLOGSTIJD. Het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming schryft: Er wordt hard gewerkt om de voeding van ons volk in dezen zomer en den komenden winter te verzekeren. Er worden meer aardappelen, meer granen, meer peulvruchten verbouwd dan ooit te voren. Maar daardoor komt bij menigeen de eigenlyke groente plaats te kort. De groente voor binnenlandsch gebruik zal dit jaar niet goedkoop zijn. Aanvulling is zeer gewenscht. Het Departement van Opvoeding wil de Ne derlandsche schooljeugd inschakelen om de wil de planten in te zamelen, die de gekweekte groenten dit jaar voor een deel kunnen vervan gen, groenten, ook wilde vruchten, paddestoe len, kruiden voor thee. Er wordt voor de school kinderen een reeks radiolezingen georganiseerd onder den titel: A.G.B.I.O. (aangename gratis by voeding in oorlogstyd). De leerlingen van al onze lagere scholen worden door hun onderwij zers aangespoord om daarnaar te luisteren - en te handelen. Er is haast bij, want bruikbare planten worden nu al als onkruid afgemaaid. De eerste lezing wordt daarom al gehouden vol gende week, Dinsdag 2 Juni, 's middags om 5 uur, over den zender Hilversum I, golflengte 414.5. Laten velen luisteren en vooral, laten alle luis teraars aan het werk gaan. Dit is een actie, die niemand geld kost en ieder voordeel kan bren gen. Er wordt ingezameld, wat anders verloren zou gaan, en ieder die meewerkt heeft er onmid- dellyk zelf voordeel van: besparing van uitgaven en smakelyk voedsel, ryk aan vitaminen en voe dingszouten. DE MAN OP DEN ACHTERGROND. De man op den achtergrond houdt de hand op zyn zak. Hij doet niet mee. weet'altijd een uitvlucht te bedenken en maakt er zich gewoon lijk met een „Jantje van Leiden" af. De man op den achtergrond zal daarom ook altijd op den achtergrond blyven. Zyn geheele leven lang. Hy zal een vergeten manneke bly ven. Is u ook een van die mannen van den achtergrond? Houdt u zich ook altyd achteraf? Neen? Maar waar blijft dan uw storting voor de Nederland sche ambulance op girorekening 87600, Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage EEN NIEUWE ZENDING. Zy wordt gereed gemaakt, een nieuwe zen ding pakketten voor het Oostfront, voo» onze dappere strijders tegen het bolsjewisme. Hon derden pakketten stapelen zich op Pakketten met boeken, tydschriften, versnapringen, tabak, sigaren en sigaretten Ieder pakket zal den ontvanger bewyzen, dat wy van het thuisfront hem niet vergeten zijn Integendeel, ons wel degeiyk er van bewust zi.in, dat hij dag in dag uit voor ons zyn leven waagt. Landgenoot, een nieuwe zending pakketten wordt gereed gemaakt. Zorg. dat gy ook straks de voldoening hebt uw steentje te hebben bij gedragen. Stort een flink bedrag, vandaag nog, pp girorekening 432100 t. n. verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. Nadat in het begin van Mei was medege deeld, dat het afleveringsverbod van thee door theepakkers aan grossiers en detail listen was opgeheven, kon overgegaan worden tot bevoorrading van de winkeliers. Naar het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstyd mededeelt, is het thans zoover, dat de verkoop van de thee aan de consumenten voor de destijds in geleverde bonnen (40 gram per rantsoen) kan beginnen. Morgen mogen de winkeliers met den verkoop van de laatste thee een aanvang maken. MET DOLLE SNELHEID DOOR GORCUMS STRATEN. Smokkelauto tot stilstand gebracht. Functionarissen van den centralen crisis con troledienst verdachten dezer dagen een expe diteur van heimeiyk vervoer van clandestiene waren en zy besloten tot een actie, die het be- wys van 'smans verboden handelingen moest leveren. Toen op zekeren nacht de expediteur van Wyk en Aalburg vertrok, onwetend uiter aard, dat de netten waren uitgezet, stonden con troleurs van den dienst onder meer geposteerd by de brug van Zaltbommel, die den auto cp- de route naar Rotterdam, welken weg de éxpe- diteur gewoonlijk nam, moest passeeren. In den nanacht verscheen op de brug een auto, rijdende met zeer groote snelheid en met nagenoeg gedoofde lichten. De eerste post op de brug gaf het stopsein, maar de bestuurder stoorde zich er niet aan, evenmin als hy gevolg gaf aan het teeken van stoppen van den twee den post. Onmiddellijk zette de leider van de actie de achtervolging in en bij deze vervol ging, die op topsnelheid over dijken en wegen in de Betuwe werd gevoerd, gelukte het den wagen te blyven volgen. In Gorcum deed de bestuurder van den smokkelauto een laatste, hardnekkige poging de achtervolgers van zich af te schudden door met dolle snelheid de stra ten van het stadje door te vliegen. In een zeer gevaarlijken rit bleven de mannen van den crisisdienst niettemin op zyn spoor en even buiten Gorcum gaf de achtervolgde den strijd op. Hij stopte en zeide, toen de controleurs bij den auto kwamen: „Ik geef het op, jullie heb ben het spel gewonnen". In den auto werden aangetroffen ongeveer 350 kg, aardappelen, ruim 500 kg. witte boonen, 160 kg. groene erwten, 115 kg. tarwe, 40 kg. snyboonen. alsmede een aantal losse artikelen. De auto is met den clandest-ienen inhoud in be slag genomen en de expediteur gearresteerd. 'ah* WELVAART IN UW W GEZIN DOOR ARBEID YgJ IN DUITSCHLAND! MELDT O AAN BIJ DE GEWESTELIJKE ARBEIDSBURIAUX „KAMMEN WIJ AF?" Herdenavond van 19.15—19.30 uur spreekt Max Blokzyl via den zender Hilversum II in de serie „Brandende kwesties" over het onderwerp: Kammen wy af?" VERSPREIDE BERICHTEN. By beschikking van den secretaris-generaal van het departement van koloniën Is aan den heer Th. van Voorthuysen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli a.s., eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van gecommitteerde voor Indi sche zaken by voornoemd departement. DIEFSTAL VAN MUZIEKINSTRUMENTEN OPGEHELDERD. In den nacht van Donderdag op Vry dag j.l. is ingebroken in een grossierderij van muziek instrumenten aan de Oude gracht te Utrecht. De buit was vry aanzienlijk, want vrywel de ge heele voorraad mondharmonica's en een kostbaar accordeon vielen den dieven in handen. Men schatte het verlies op circa 500 gulden. Al spoe dig bleek dat een in deze zaak werkzaam zijnde schilder, de 17-jarige H. V. S., er meer van wist. Na een scherp verhoor kwam vast te staan, dat hy een sleutel van de voordeur van het huis had weten machtig te worden en daarvar. gebruik had gemaakt om des avonds laat het pand weer binnen te gaan. Hij was daarby vergezeld van eenigen zijner vrienden. Het is de politie gelukt vyf dieven en een heler te arresteeren, die allen hebben beleend betrokken te zyn geweest by de zen diefstal. Het waren de 17-jarige schilder S., de 18-jarige slager G. .F. I. L. M., de 19-jarige loodgieter M. J. van H., de 18-jarige boekhouder C. S. en de 18-jarige magazynbediende R. W. M. Een 25-jarige typograaf zekere G., die den geheelen voorraad mondharmonica s van hen op kocht, wist dat de instrumenten van diefstal af komstig waren. Ongeveer den geheelen buit wist de politie te achterhalen. BURGEMEESTERS WONING AFGEBRAND TE MARUM. Een jeugdige brandstichter. Op 2den Pinksterdag is te Marum (Gronin gen) brand uitgebroken in de woning van den burgemeester, den heer D. van Geel. De brand Is ontstoken door het 12-jarige zoontje, dat van zyn ouders een berisping had gekregen, waarover .hy zoo ontstemd was, dat hy, toen .hy voor straf naar boven was gestuurd, aldaar in zyn drift de boel m brand stak. De brandweer uit Marum en De Leek be streed het vuur, doch kon niet verhinderen, dat de geheele woning tot den grond toe af brandde. Van den inboedel is zoo goed als niets gered kunnen worden. De schade wordt door verzekering gedekt. DOODELIJKE VAL. Het 5-jarige zoontje van het echtpaar Veld huizen te Apeldoorn is by zyn spel met andere kinderen van een hek op het harde wegdek gevallen, waardoor hy zoo ernstig aan het hoofd is gewond, dat hy kort daarop is over leden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1