DINSDAG 26 MEI 1942 No. 25200 83sie Jaargang Duitschland strijdt voor Europa Duitsch offensief bij Charkof Duifsdie Weermachfsberichten De strijd in Oost-Azië Minister Darré met ziekteverlof Verspreide Berichten Ifaliaansche Weermachtsberichfen BINNENLAND Behandeling van Joodsche vermogenswaarden Instelling vrijwillige hulppolitie Verduisteren: GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J„ w. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden. Zaterdag deelde het Buitsche opperbevel mede In het gebied om Charkof Is de op 12 Mei ingezette groote Sovjetaanval, die werd onder nomen door twintig divisies infanterie, drie di visies cavalerie en vijftien gepantserde brigades, met de zwaarste verliezen aan menschen en ma teriaal voor den vijand volkomen inééngestort. De Duitsche tegenaanval, op 17 Mei begonnen leidde tot in den rug van de sterkste vijande lijke aanvalsgroep en hééft haai- ravitaillee ringsverbindingen afgesneden. Sedert twee dagen zijn de Duitsche, Roe- meensche en Hongaarsche troepen, gesteund door -sterke afdeelingen der luchtmacht, over het geheele front van de tot dusver gevoerde afweergevechten, tot een concentrischen te genaanval overgegaan. In het gebied ten Zuidoosten van het Ilmen- meer heeft de vijand zijn hardnekkige aanval len zonder eenig succes en met zware verliezen voortgezet. Sterke af deelingen Duitsche ge- vecht-s- en jachtvliegers hebben daarbij op het gevechtsterrein en daarachter den vijand groote schade toegebracht. Een afdeeling Sovjetstrijdkrachten, welker verbindingen waren afgesneden, is vernietigd in gevechten, die verscheidene dageh duurden. In Lapland bracht een plaatselijke aanval van Duitsche en Finsche troepen succes. Van 14 tot 21 Mei heeft de Sovjet-luchtmacht 452 vliegtuigen verloren, waarvan 342 in lucht gevechten en 65 door afweergeschut. Verder werden 26 toestellen door afdeelingen van het leger vernietigd. De rest werd op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan het Oos telijke front 45 Duitsche vliegtuigen verloren Het luchtafweerregiment 6 schoot op 22 Mei zijn 200ste vliegtuig in den veldtocht in het Oosten neer. In Noord-Afrika werd een aanval van Brit- sche verkenningsafdeelingen afgeslagen. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers tien vij andelijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen in den af geloopen' nacht boven de Duitsche Bocht en het kustgebied van Noord-Duitschland zonder bom men te laten vallen. Zondag: Door de gisteren gemelde tegenaanvallen zyn in het gebied ten Zuiden van Charkof thans sterke bolsjéwistische strijdkrachten in gesloten. Haar pogingen om uit te breken zijn even vruchteloos gebleven als van buiten af uitgevoerde ontlastingsaanvallen van den te genstander. In het gebied ten Zuidoosten van het Ilmen- meer zijn ook gisteren alle vijandelijke aanval len mislukt. In het acliterwaartsche gebied van het Oos telijke front hebben Hongaarsche troepen bij een actie van verscheidene dagen een sterk ge wapende bolsjewistische bende vernietigd en een talrijk oorlogstuig buitgemaakt. In Noord-Afrika zijn4 ten Zuidoosten van Me- chili Britsche concentraties vrachtwagens met artillerievuur bestookt. Duitsche jagers schoten tijdens luchtgevechten boven de Marmarische woestijn vijftien Britsche vliegtuigen neer. Een eigen vliegtuig ging verloren. In West-Engeland zijn havengebieden aan het Kanaal van Bristol overdag met bommen van zwaar kaliber bestookt. Kapitein Grave, bataljonscommandant bij een regiment jagers, heeft zich bij de gevechten op het schiereiland Kertsj door bijzondere dap perheid onderscheiden. En Maandag: De operaties ten Zuiden van Charkof heb ben zich ontwikkeld tot een omsingelingsslag. Het gros van drie Sovjet-legers, waaronder sterke, gepantserde strijdkrachten, is ingeslo ten. Alle pogingen om uit te breken, zijn mislukt, met zeer zware verliezen voor den tegenstander. In den middensector zijn bij eigen aanvallen meer dan dertig plaat-sen ingenomen. Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer mislukten plaatse lijke aanvallen van den vijand. In Lapland hebben Duitsche en Finsche troepen in zware gevechten van verscheidene weken vijandelijke strijdkrachten ter sterkte van verscheidene divisies verslagen. Hierbij heeft de afdeeling wielrijders 99, ondanks zeer moeilijke terreinsomstandigheden, een doorbraak tot stand gebracht door een hardnekkig verde digde, diepe vijandelijke kazematstelling. Aan de baai van Kandalaksja vernielden duikbommenwerpers een belangrijke brug van de spoorlijn van Möermansk. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Britsche zeestrijdkrachten aan de Zuidkust van Engeland doeltreffend met brand- en brisant bommen bestookt. Naar Domei meldt, zijn in de provincie Tsje kiang vijf divisies van het tiende leger van Tsjoengking ter sterkte van 100.000 man afge sneden van haar verbindingen, omsingeld en staan zij op het punt vernietigd te worden. Tij dens deze operaties hebben Japansche strijd krachten de steden Iwoe, Toeng Jang, Haïn Tsjang en Nanki bezet. Tal van Japansche luchtaanvallen zijn met groot succes gedaan in de provincie Tsjekiang, Kiangsi en Kwangsi. Naar Domei meldt, is een poging om de bron nen in Centraal-Tsjekiang te vergiftigen tijdig door den Japanschen medischen dienst ontdekt. De vijand had arsenicum in bronnen geworpen. Het vergif werd evenwel tijdig ontdekt, zoodat er geen nadeel werd berokkend. Het Japansche hoofdkwartier heeft medege deeld, dat in den slag in de Koraalzee op 7 en 8 Mei nog een Amerikaansche kruiser van de ,,Portland"-klasse (9800 ton) tot zinken is ge bracht en een der nieuwste Amerikaansche slag schepen van de „North Carolina"-klasse (35.000 ton) ernstig beschadigd is. De niet geïdentifi ceerde kruiser, die in den slag zwaar bescha digd werd, is gebleken een Amerikaansche krui ser van de Louisville"-klasse to zijn geweest. (Domei). LOMBOK, SOEMBAWA EN FLORES BEZET. Naar de leider der persafdeeling van het Ja pansche leger in Nederlandsch-Indië meldt, hebben Japansche troepen in nauwe samenwer king met de vloot de eilanden Lombok, Soem- bawa en Flores bezet. (D.N.B.) Minister Darré is. wegens gezondheidsredenen voor geruimen tijd met verlof gegaan. De Führer heeft gedurende dién tijd den staatssecretaris van het ministerie van Voedselvoorziening en Landbouw, Herbert Backe, belast met de leiding van de zaken van den minister voor Voedsel voorziening en Landbouw, den boerenleider en den Pruisischen minister voor Voedselvoorzie ning en Landbouw (D.N.B.) ARBEIDSDIENST VOOR JODEN IN ITALIË. Vastgesteld is, dat de Joden in Italië, dis wor den opgeroepen voor arbeid, te werk zullen worden gesteld aan werken van openbaar be lang. Een eerste groep van 5000 Joden zal wer ken aan de spoorlijn in de provincies Brescia en Perugia, aan de wegen in midden Italië en de rivieren in de provincies Rome, Rovigo en Ve rona. (Stefani) SPILMOGENDHEDEN STOREN OPNIEUW GRAAN NAAR GRIEKENLAND. In den Piraeus is opnieuw een uit Triëst af komstig schip met graan van de spilmogsnd- heden voor de broodvoorziening van de Griek- sche bevolking aangekomen. Tevens is kunst mest voor den Griekschen landbouw en be langrijke grondstoffen voor de Grieksche in dustrie aangekomen. Het schip heeft ook een aanzienlijke hoeveelheid geneesmiddelen gelost. (DUF.). ROOSEVELT NOODIGT PANDIT NEHROE UIT De „Daily Herald" meldt uit Bombay, dat Roosevelt opnieuw Pandit Neliroe tot een be zoek aan Amerika heeft uitgenoodigd. De Amerikaansche president, aldus het En- gelsche blad, stelt zeer veel prijs op een be spreking met Neliroe over het Indische vraag stuk. De uitnoodiging is door den bijzonderen afgezant der Ver. Staten, kolonel Johnson kort voor diens terugkeer naar zijn land, per soonlijk aan Nehroe overhandigd. (D.NJ3.). WIJZIGING DER KENTEEKENEN OP AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN. Het Amerikaansche staatsdepartement deelt mede, dat, om alle verwarring te vermijden met de kenteekenen van de Japansche vliegtui gen, de roode cirkels op de Amerikaansche mi litaire vliegtuigen worden vervangen door een witte ster in een blauwen cirkel. De roode en witte kenteekenen zullen bovendien worden, af geschaft. Zooals men weet, is op de Japansche! toestellen een vermillioen roode cirkel aange bracht (Af ip)1 Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede Vijandelijke verkennigspatrouilles, die naar onze vooruitgeschoven stellingen ten zuidoosten van Tmimi optrokken, werden verstrooid en le den verliezen. Boven Martoeba heeft een afdee ling der Duitsche luchtmacht in een gevecht met talrijke Curtistoestellen een groote over winning behaald. Zij schoot tien toestellen neer. Te Benghazi, waar door een vijandelijken lucht aanval eenige schade werd aangericht, werd een toestel door een onzer jagers vernield. In weerwil van een levendig afweervuur zijn vliegvelden op Malta verscheidene malen door afdeelingen vliegtuigen van de spilmogendhe- den aangevallen. Toen Engelsche jagers ingre pen, werden zij prompt door onze vliegers tot den strijd gedwongen. Zij verloren vier vlieg tuigen, waarvan er één door onze bommenwer pers werd neergeschoten en drie door de bege leidende jagers. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Zondag: In de zone ten Zuidoosten van El Mechili zijn vijandelijke concentraties van ge motoriseerde strijdmiddelen door onze artillerie gebombardeerd. De luchtmacht van den te genstander heeft in Cyrenaica nieuwe, zware verliezen geleden: 11 jagers en 4 „Bostons" wer den door Duitsche vliegers neergeschoten, 1 Curtiss en 3 bommenwerpers werden door onze jagers neergehaald tijdens een poging tot een aanva op het vliegveld van Derna, 3 andere toestellen werden getroffen door afweervuur en stortten neer. De vliegtuigen, die door de Brit sche luchtmacht in Libye gedurende de laatste twee dagen zijn verloren, bereiken hiermede het aantal van 33, En Maandag: Aan het front in Cyrenaica verkenningsacties van patrouilles. Onze vlieg tuigen bombardeerden een vijandelijk vliegveld ten Westen van Bardia, waarbij barakken en kampementen werden beschadigd. Tijdens an dere aanvallen van Duitsche vliegtuigen op vij andelijke vliegvelden werden twee vliegtuigen op den grond vernield. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be handeling van Joodsche vermogenswaarden. Hierin wordt o.m. bepaald: Vorderingen van elke soort moeten schrifte lijk by de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. te Amsterdam worden aangemeld, wan neer zij op het tijdstip van het in werking tre den dezer verordening of nadien geheel of ge deeltelijk rechtens of economisch toekomen aan een persoon, die ingevolge het bepaalde >ij arti kel 4 der verordening No. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van vorderin gen eener onderneming, welke op grond dei- verordening No. 189/1940 tot het doen van aan gifte gehouden is. De aangifte van de op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaande vorderingen dient uiterlijk op 30 Juni 1942 te geschieden. Vorderingen, welke eerst na het in werking treden ontstaan, of van welker ontstaan de tot het. doen van aangifte gehouden per sonen eerst na dit tijdstip kennis neemt, moe ten binnen een week worden aangemeld. Vroegere vrije maxima van tot dusverre niet behandelde vermogenswaarden moeten onver wijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, overeenkomstig de normen van artikel 1 der verordening No. 148/1941 worden gestort, in depot gegeven of overgeschreven. De verordening is niet van toe passing voor zoover de gezamenlijke waarde der contante gelden, cheques, effecten, tegoeden en deposito's, waarop de tot een gezin behoorende personen op het tiïdstip van het in werking treden dezer verordening recht hebben, niet meer bedraagt dan tweehonderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waarop de tot een gezin behoorende personen recht heb ben, kan per kalendermaand tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd vijftig gulden worden beschikt. Collecties van alle soorten kunstvoorwerpen, voorwerpen van goud, platina of zilver, alsmede bewerkte en onbewerkte edelsteenen, halfedel- steenen en parels, moeten, wanneer zy geheel of gedeeltelijk rechtens of economisch aan een der in artikel 1 genoemde personen toebehooren, aan de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. worden ingeleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien van: 1) eigen trouwringen en die van een overleden echtgenoot; 2) zilveren pols- en zakhorloges in persoonlijk gebruik; 3) gebruikt tafelzilver, met dien verstande, dat elke tot het gezin van den eigenaar behoo rende persoon een vierdeelig eetbestek be staande uit mes, vork, soeplepel en dessertlepel - behoudt; 4) gebitvullingen uit edele metalen in per soonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, te geschieden. Worden de goederen eerst na dit tijdstip verworven, dan moeten zij onverwijld, uiterlijk binnen een week na hun verkrijging, worden ingeleverd. Hij, wien door de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co bij de uitvoering van de aan de genoemde bankiersfirma in deze verordening of in de verordening no. 149/1941 opgedragen taak, verzocht wordt inlichtingen te verstrekken, is verplicht de hem gestelde vragen volledig en naar waarheid te beantwoorden. Boeken, bewijsstukken en andere bescheiden moeten de bankiersfirma op verlangen worden overgelegd. Indien paarden- voer- of vaartuigen, rech tens of economisch aan een dm- in deze veror dening genoemde personen toebehooren, moeten deze uiterlijk op 30 Juni 1942 schriftelijk bij de „Zentralsteile für Jüdische Auswanderung" te Amsterdam worden aangegeven. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of deze ont duikt, dan wel die opzettelijk vermogensbe- standdeelen. welke aan de voorschriften van deze verordening of van de verordening no, 148/1942 onderworpen zijn aan de registratie onttrekt, word-t gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van onbeperkte hoogte of met een. dezer straf fen. Indien het feit door schuld wordt ge pleegd kan een gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar of geldboete van ten hoogste hon derdduizend gulden worden opgelegd. Deze verordening treedt 23 Mei is werking, DE EERSTE BETUWSCHE MEIKERSEN. Aan de Nijmeegsclie veiling zijn Zaterdag de eerste Betuwsche Meikersen aangevoerd. Zij kwamen uit Oosterhout gemeente Valburg, en brachten f. 5.70 per kg. op. ARGENTINIË EN DE OORLOG. Tegenover het blad „La Nacion" heeft Argen- tinië's vicepresident Castillo opnieuw verklaard, dat hij onvoorwaardelijk zal vasthouden aan de neutraliteit van het land. De wil tot vrede en MEXICO EN DE OORLOG. Naar uit Mexico gemeld wordt, heeft de tij dens het reces van het congres bijeen zijnde permanente parlementscommissie met algemee- de neutraliteit van Argentinië zijn niet slechts ne stemmen goedkeuring gehecht aan een wets- In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instelling van een vrijwillige hulppolitie. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Een vrijwillige hulppolitie wordt ingesteld, welke tot taak heeft de gewone politieorganen te ondersteunen bij de bestrijding van rampen en andere openbare noodtoestanden, bij de be strijding van ernstige gevaren en schaden, welke ten gevolge van luchtaanvallen ontstaan en in andere bijzondere gevallen van handhaving van de openbare orde en de veiligheid van het open bare leven. De vrijwillige hulppolitie wordt aangesloten bij de eenheden en bureelen der gewone politie. Zij is uitsluitend onderworpen aan de aanwijzingen en bevelen van de commandeerende instanties der gewone politie. Agent van de vrijwillige hulppolitie kan slechts zijn hij die Nederlander is, ten minste achttien en ten hoogste vijf en veertig jaar oud is, lichamelijk, geestelijk en moraal gesohikt is en de nieuwe Europeesche orde voorstaat en bereid is deze naar zijn beste vermogen te dienen. De aanstelling by de vrijwi lige hulppolitie geschiedt op grond van een schriftelijke solli citatie, welke wordt gericht aan den gevolmach tigde voor de reorganisatie van de Nederland sche politie bij de departementen van justitie en van binnenlandsche zaken. Uit de sollicitatie moet blijken, dat de twee eerst vermelde voorwaarden zijn vervuld en dat de gegadigde bereid is een schriftelijke verzeke ring, als in de laatste voorwaarde, te geven. De gevolmachtigde voor de politie roept naar eigen goeddunken den gegadigde op voor de keuring. De gevolmachtigde vobr de politie of de com mandeerende instantie der gewone politie, on der welke de agent van de vrijwillige hulppolitie ressorteert, roept dezen door middel van een oproepingsbevel tot de opleiding of tct den politiedienst op. De wederzij dsche rechten en verplichtingen, voortspruitende uit een arbeidsovereenkomst, welke een agent van de vrijwillige hulppolitie als werknemer heeft aangegaan, worden opge schort gedurende den tijd, dat de oproeping van kracht is. De werkgever kan de arbeidsovereenkomst niet opzeggen. De kosten van de vrijwillige hulppolitie ko men ten laste van het rijk. Voor zoover agenten van de vrijwillige, hulppolitie binnen het kader der gemeentepolitie worden in dienst gesteld, betaalt de gemeente de kosten overeenkomstig de uitvoeringsvoorschriften aan het rijk terug. VERLENGING VOORLOOPIGE ERKENNING ZIEKENFONDSEN. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, waarin wordt bepaald, dat het tijdstip, waarop de voorloopige erkenning of toelating van een ziekenfonds een einde neemt wanneer op het verzoek om erkenning of toe lating niet een definitieve beslissing is geno men, wordt verlengd van 30 Juni 1942 tot 31 December 1942. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN BANK- EN EFFECTENBEDRIJF. Blijkens de Staatscourant van 22 dezer heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor het administratief personeel, werkzaam in het bank- en effectenbedrijf. Deze regeling is een uitbreiding van de in November 1941 vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaar den voor het personeel van de groote banken te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, welke laatste regeling nu is komen te vervallen. In de regeling zijn de werknemers ingedeeld in de klassen. Voor de werknemers zijn mini mum-salarissen bepaald, afhankelijk van klasse en leeftijdsjaar. De werknemers zullen ten minste twee weken vacantie per jaar genieten. Voor het overige bevat de regeling bepalingen betreffenre schor sing en uitkeering bij ziekte en ongeval. VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag heeft te Alkmaar de plechtige installatie plaats gehad van den nieu wen burgemeester van Alkmaar den heer B. A. van der Sluijs. door den commissaris der pro vincie Noord-Holland, mr. A. J. Bakker. van hedenavond 21.40 uur tot morgenochtend 5.33 uur De maan kwam hedenmiddag op te 15.26 uur en gaat vannacht te 3.54 uur onder. voor het eigen land", dat op het oogenblik eco nomisch evenals industrieel een hervormings proces doormaakt, noodzakelijk, maar strekken het geheele Amerikaansche vasteland ten vocr4- deel. D.N.B.). AMERIKAANSCHE OFFICIEREN IN ENGELAND. De Britsche berichtendienst meldt, dat in Londen officieel bekend is gemaakt, dat hooge Amerikaansche officieren, met aan het hoofd lt.generaal Arnold, den chef van de luchtstrijd krachten van het leger en schout bij nacht John Towers, den chef van 't Amerikaansche marine bureau voor de luchtvaart, in Engeland zijn aangekomen Zij zullen besprekingen voeren met de Engelsche officieele instanties over bijzonder heden van de Engelseh-Amerikaansche militaire samenwerking. (A.N.P.) JAARLIJKSCH CONGRES VAN BRITSCHE ARBEIDERSPARTIJ. Op het congres der Britsche 'arbeiderspartij heeft de plaatsvervangende ministerpresident Attlee een resolutie ingediend, waarin de door de Labourparty in de regeering gespeelde rol goed gekeurd wordt. Deze resolutie werd aangenomen. Voorts is met algemeene stemmen een plan inzake de controle over den mijnbouw door het instellen van een nationale steenkoolcommissie met regionale commissies en bedrijfscomité's aan genomen. (A.N.P.) BRAZILIAANSCH SCHIP GETORPEDEERD. In een officieele mededeeling wordt beweerd, clathet Braziliaansche schip Commandante Lyra op 18 Mei door eer duikboot .is getorpe deerd. Het schip heeft men kunnen bergen met een Braziliaansche sleepboot. (D.N.B.) ontwerp, waarin de oorlogsverklaring aan de spil vervat is. Het wetsontwerp behelst boven dien buitengewone volmachten voor de regee ring en opheffing van de grondrechten. Don derdag zal' het voorstel in de plenaire zitting komen. Het is wel zeker, dat het goedgekeurd zal worden. De opheffing der grondrechten moet de basis bieden voor een volkomen ont eigening van de in Mexico gevestigde onder danen der spil. De door de regeering gevraagde buitengewone volmachten hebben waarschijn lijk ten doel de huishouding des lands op oor logsvoet te stellen. De chef van den Mexicaanschen generalen staf, generaal Sanchez, heeft verklaard, dat het Mexicaansche leger op alles is voorbereid. Het zenden van een expéditieleger naar Europa of Oost-Azië komt echter naar ziin meening niet in aanmerking. Het Mexicaansche leger bestaat uit slechts 70.000 man, waarbij nog 400.000 half 'opgeleide recruten komen. Zijn wapens zijn echter verou derd of slecht onderhouden. De luchtmacht be schikt over slechts 100 oude vliegtuigen en de marine bezit slechts 3 kanonneerbooten van 2000 ton, alsmede 11 kleine kustwachtschepen. (D.NJB.) JODENCONGRES TE MOSKOU. Naar Tass meldt, is 24 Mei te Moskou een Jodencongres gehouden, de „tweede meeting van vertegenwoordigers van het Joodsche volk". De betooging werd geopend door den voorzitter van het Joodsche anti-fascistische comité in de sovjet-unie. Zich richtend tot de Joden in En geland. de Ver. Staten, Palestina, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië, riep Salomon Mihoels uit: verzamelt al uw haat en uw wraakzucht in uw harten en herhaalt met mij de oud- testamentarische gelofte: oog om oog, tand om- tand. Dood en nogmaals dood aan de fascisten. (D.N.B.). FABRIEKSPERSONEEL BESTAL WERKGEVER. Talrijke arrestaties. Door de aanhouding van een tweetal 17-jarige knapen te Oss, die in een vechtpartij verwik keld waren geweest, heeft, zooals destijds be richt, de Ossche politie een groot aantal dief stallen en inbraken, waarin het tweetal de hand had gehad, tot klaarheid kunnen brengen. Echter is hierdoor heel wat meer aan het licht gekomen. De twee knapen hadden zich onder meer schuldig gemaakt aan diefstal van een partij wollen garens uit de N.V. v. d. Bergh textielfabrieken, doch het is gebleken, dat zij niet de eenigen waren, die hier groote hoeveel heden garens wegsleepten. De politie heeft met betrekking tot deze aangelegenheid een diep gaand onderzoek ingesteld ^n thans een zeer groot aantal arrestaties verricht. Een overwel digends reeks personen, die vrijwel allen op de fabriek werkzaam waren, heeft zich aan soort gelijke diefstallen schuldig gemaakt. De gesto len partijen garens werden tegen hooge prijzen van de hand gedaan. Het betreft hier een groot aantal arbeiders en arbeidsters van de fabriek, -voornamelijk afkomstig uit Oss, Berghem. Ha ren, Herpen, Megen en Heesch. Groote partijen gestolen goed konden in be slag genomen worden. MOTORSCHIP OP STEENEN DAM GESLAGEN. Het motorschip De Hoop, schipper F. Smit van Ter Apel, geladen met cokes, van Amsterdam naar Delfzijl, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag nabij Lemmer achter den Meerdijk voor anker wa§ gaan liggen, is van zijn anker losgerukt en bij den vuurtoren op den steenen dam geslagen. De noodvlag werd geheschen, waarop de red dingboot Hilda ter assistentie uitvoer. Het mo torschip. dat ernstige averij had opgeloopen, werd met veel moeite door twee sleepbooten vlot gesleept en in de haven te Lemmer gemeerd. De vrouw van den schipper en twee kinderen zijn van boord gehaald. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. CONCERT ACCORDEONVER. „D. V. V." Er heerschte buitengewoon groote belangstel ling voor het propagandaconcert, dat Zaterdag avond door de Leidsche Accordeon-Harmonie- vereeniging „D.V.V." in de Stadszaal gegeven >verd. De voorzitter, de heer Swaneburg sprak een kort openingswoord, waarin hij wees op het 12^-jarig jubileum der vereeniging, dat men in het najaar denkt te vieren en op de succes sen, die zij in het afgeloopen seizoen in Kat wijk, Alphen en Wassenaar behaald had. Voorts gaf zij uitvoeringen in de Leidsche Hout en het Plantsoen en trad op voor den Omroep. Hierop namen wij met belangstelling kennis van de prestaties van dit gezelschap, dat on der de muzikale leiding van den heer D. van Wouw een respectabel niveau bereikt heeft. De fraaie klank en de verzorgde afwerking trok ken ook ditmaal de aandacht, zoodat het succes wederom telkenmale groot was. Het optreden van mej, J, Gressie en den heer D. Filippo, die hun instrumenten uitstekend beheerschen, ont lokte eveneens veel enthousiast applaus en ook de D.V.V.-jongens mochten zich laten hooren! Ten slotte was er nog het Hawaiïan-ensemble ,De Mauna Kea Hawaiïans", met medewerking van de Indische danseres Nonna La Lua, dat voor een aangename afwisseling zorg droeg. Een avond, welke de talrijke toehoorders prettig bezig hield en de beste perspectieven, opende voor de viering van het a.s. koperen feest. „ASSCHEPOESTER". Het Schouwburgseizoen is besloten met een kindervoorstelling, uitgaande van den Kunst kring Het Schouwspel door Het Nederlandsch Jeugdtooneel onder leiding van Rie Beyer. Ge geven werd een aardige, kinderlijke bewerking van „Asschepoester en het glazen muiltje", dat het bij de helaas niét al te talrijke aanwezige jeugd uitmuntend deed met vlotte muziek en keurige costumes. Men zag alle personen uit het bekende sprookje in levende lijve voor zich en het pakkende verhaal leefde, dank zij de ver tolking. Het initiatief van Het Schouwspel, dat met .Sneeuwwitje" zoo'n eclatant succes had, is niet naar v/aarde beloond. Een volgend seizoen beter! ZUID-HOLLANDSCHE ZENDINGSMIDDAG. Vanwege Geref. Zcndingsbond in N.-Hv Kerk. Het comité uit den Geref. Zendigsbond in de N.-H. Kerk in de provincie Zuid-Holland, had gisteren in de Hooglandsche Kerk een zen dingsmiddag belegd, welke goed bezocht was. t De voorzitter van het comité, ds. M. Otte- sprak het openingswoord aan de hand van Ps. 68 19, Met een enkel woord wees spr. op de beteekenis van Christus' Hemelvaart om dan stil te staan bij het groote Pinkstergebeuren: de uitstorting van den Heiligen Geest. Achtereenvolgens voerden hierna het woord ds. P. Zandt, Ned. Herv. pred. tè Delft en ds. K. v. d. Pol, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage. Sprak de eerste naar aanleiding van Hand. 1 8, de laatste deed dit aan. de hand van Hand. 9 11115. Beiden hebben in een uitvoerige rede gewezen op het zendingsbevel, dat Christus Zijn Kerk gegeven heeft. Ook werd door hen de beteekenis en den inhoud van het Pinksterfeestnader uiteengezet. De heer C. Hegeman. godsdienstonderwijzer te Noordwijk, sprak het slotwoord. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Hotel-restaurant „Sol© Mio", Rembrandtweg 9, Noordwijk a/Zee. Eige naar: F. A. Feikema, Noordwijk (Voortzetting van het familiepension „Sole Mio" N.V. in liqui- latie). Wijzigingen: Firma C. A. Franchimon, Haar lemmerstraat 204a, Leiden, tabakskerverij tabak- en sigarenhandel. De tabakskerverij wordt overgedaan aan B. G. S. Erftemeyer Jr. Hollandsche Kettingfabriek N.V., Leidscheweg 219, Voorschoten. Nieuwe commissaris: Th. Ligt- hart, Den Haag. Jan Hulsebosch C.V., Leidschestraat 110, Hil- legom, bloembollenkweekerij en -handel. Boven genoemde zaak is met ingang van den lsten Mei 1942 omgezet In een zaak behoorende aan één eigenaar. Als zoodanig zal optreden de heer J. C. Huiebosch, die de zaAk zal voortzetten onder den naam: Firma Jan Hulsebosch. N.V. Schelpkalkfabrieken Valkenburg, Val- kenburgscheweg, Valkenburg (Z.-H.). Overleden commissaris: J. Woltman, Oranjewoud. Geslaagd voor het examen stenografie „Groote", Nederlandsch 100 l.gr. p. min.: de heeren: J. van Eek, K. Verhaasteren, N. van Beek en P. Lustenhouwer; idem stenografie „Groote", Duitsch 100 l.gr. p. min. de heeren: K. van Beek en L. Beekman en de dames: L. Devilee, P. Berbee, T. Uphoff; idem stenografie „Groote", Duitsch 130 l.gr. p. min. de heeren:: P. Tijssen (met lof), G. Nagtegaal, L. van Leeu wen, P. Stikkelman, A, vap der Ven en J. Luykx (met lof);Duitsche handelscorresponden tie: de heer K. van Kapelle; en Engelsche han- dalscorrespondentiemej. P. Berbee. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat onze stadgenoot de heer F. J. Schild, brug wachter 1ste klasse, in gemeentedienst trad. Maandag a.s. zal onze stadgenoot A. de Graaf, voorwerker van Weg en Werken bij de Ned. Spoorwegen aan het station alhier, den dienst met pensioen verlaten. Een dertiental personen heeft den afge loopen nacht in het politiebureau doorgebracht, daar zij als gevolg van de treinvertraging in verband met de drukte bij de spoor- en tram wegen de plaats van hun bestemming niet meer konden bereiken. Hedenmorgen hebben allen hun reis vervolgd. EEN „VAKMAN" MAAKTE SUIKERBONNEN. Winkeliers gedupeerd te Laren en Huizen. By de controle op het Centraal Distributie kantoor te Den Haag, is gebleken, dat uit de gemeenten Laren en Huizen een groot aantal valsche suikerbonnen was ontvangen, zoo meldt De Crt. Uit Laren meer dan 100 en uit Huizen ruim 60. Het waren niet geldig verklaarde bon nen, waarop een cijfer zoodanig veranderd was, dat het suikerbonnen werden. De vervalsching was zéó vakkundig uitgevoerd dat zij pas bij de controle onder de kwartslamp aan den dag trad. Men vermoedt dan ook, dat hier een „vakman" aan het werk is geweest. Verschillende winkeliers in Laren en Huizen zijn de dupe geworden. BUITENLANDSCH GEMENGD. JAPANSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Japansche ministerie van Verkeerswezen heeft bekend gemaakt, dat de „Nagasaki Maru" (5268 ton) op 13 dezer bij de haven van Naga saki gezonken is als gevolg van de ontploffing van een Japansche mijn. Het grootste deel van passagiers en bemanning kon gered worden. Dertien personen kwamen om en 26 worden er vermist.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1