ZATERDAG 23 MEI 1942 No. 25199 De verovering van Kertsj 83sfe Jaargang Beteekenis erkend De strijd ter zee Derde verjaardag van Duifsch-ltaliaansche pact Verspreide Berichten V erduisteren: BINNENLAND De werkzaamheden van Winterhulp en Volksdienst Nieuwe Burgemeester STADSNIEUWS EERSTE BLAD RECHTZAKEN „Volkje van de bierkaai" PINKSTEREN De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been Lelden. Ongetwijfëld hebben de Duitschers met de bezetting van Kertsj een belangrijk succes be haald, dat waarschijnlijk de schoone droomen van talrijke Engelschen verstoort. Zoo schrijft Liddell Hart in de Daily Mail. De bekende En- gelsche militaire criticus levert voorts kritiek op de overdrijvingen, in de berichten over het sovjet-offensief bi) Charkof, dat de gebeurtenis sen op de Krim op den achtergrond moest drin gen. Een goedgeloovig lezer van de Engelsche bladen moest zoodoende tot de conclusie komen, dat door het begin van den sovjet-aanval bij Charkof het Duitsche offensief bij Kertsj in het niet zonk en dat de sovjet-offensieven den toestand beheerschten. Voor een dergelijke op vatting bestaat echter in het geheel geen aan leiding. De door de sovjets gemelde terreinwinst is voor een grootscheepsch offensief zeer be scheiden. Daarentegen zijn de Duitsche succes sen bij Kertsj duidelijke feiten. Voorts legt Liddell Hart den nadruk op deze Duitsche prestatie door. er op te wijzen, dat het smalle front van twintig mijl tusschen de Zwarte Zee en de zee van Azof den Duitschers geenerlel mogelijkheden heeft geboden voor misleidende schijnaanvallen en voor een uit breiding van het gevechtsfront, zoodat de sov jet-Russen goede kans hadden den Duitschen aanval af te slaan. Het in den strijd werpen van 2000 Stuka's, zooals door een Duitschen oorlogscorrespondent is gemeld, noemde Liddell Hart voorts het verrassende moment van den Duitschen aanval. Liddell Hart is van meening, dat dit aantal veel grooter is dan het totale aantal duikbommenwerpers, dat volgens Engel sche meening aan het geheele front ter be schikking was. Zoo is dit bericht toch een be wijs voor het feit, dat de Duitschers in den af- geloopen winter de productie van Stuka's ver veelvoudigd hebben met het plan om van de li ierdoor verkregen mogelijkheden in nog groo- tere omvang dan totdusverre in een massaal optreden profijt te trekken. Vervolgens constateert Liddell Hart, dat zoo wel de eerste aanvals-operatles op het schier eiland Kertsj als ook die der sovjets bij Char kof in een geheimzinnig waas gehuld waren. Intusschen is het echter door de doorbraak dooi de sovjet-linie bij Kertsj mogelijk geworden te constateeren, wat eigenlijk is voorgevallen. Daarentegen is het doel en den omvang van het offensief van Timosjenko in den sector van Charkof nog niet bekend. (D.N.B.) HET GEZONKEN AMERIKAANSCHE SLAGSCHIP. Over het tot zinken gebrachte Amerikaansche slagschip van de Maryland-klasse, waarvan in een extra-bericht melding is gemaakt, deelt Stefani nog de volgende bijzonderheden mede: Het slagschip was op weg naar Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan worden dat het slagschip op weg was naar den Indischen Oceaan om daar bij den zeeslag in de Koraal zee verloren gegane Amerikaansche eenheden te vervangen. Misschien was het slagschip ech ter bestemd om in de Middellandsche Zee de Oostelijke Britsche Middellandsche Zeevloot te versterken. Bij den aanval van de duikboot op het slag schip kwam de afweer niet in actie. De duik boot „Barbarigo" kon derhalve den ondergang van het schip, die buitengewoon snel geschiedde waarnemen. De Koning-Keizer heeft op voorstel van den Duce den commandant van de „Barbarigo" tot. fregat-kapitein bevorderd. DUITSCH SUCCES. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in zake de jongste successen van het Duitsche duikbootwapen de volgende bijzonderheden mede: Ten Oosten van de Antillen viel een Duit sche duikboot het in Glasgow thuisbehoorende Britsche motorschip „Cape of Good Hope", ter grootte van 4963 b.r.t., met succes aan. Het schip, dat zich, volgens de verklaringen van den kapitein, op ureg bevond van New-York naar Kaapstad, was boordevol geladen met pantserwagens en vliegtuigonderdeelen, alsmede met mijnen en munitie. Hiermede toont de vjjad opnieuw, dat hem den veel korteren weg door de Middellandsche Zee niet meer ter be schikking staat, zoodat hij is gedwongen de ra vitailleering aan oorlogsmateriaal, dat aan alle fronten dringend noodig is, rond Kaap de Goede Hoop te verzorgen. Het zwaar geladen schip is weinige oogen- blikken na de torpèdotreffers als- een baksteen gezonken. Ter gelegenheid van den derden verjaardag der onderteekening van het Duitsch-Italiaan- sche pact van vriendschap en bondgenootschap zijn telegrammen gewisseld tusschen den Führer, koning Victor Emmanuel III en den Duce. Tevens zijn telegrammen gewisseld tus schen den rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen mi- ister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De Führer aan den koning-keizer: „Op den verjaardag der onderteekenlng van het pact van vriendschap en bondgenootschap, dat onze beide volkeren hecht verbindt, verzoek ik uwe majesteit, mijn oprechte wenschen te willen aanvaarden voor den roem en de grootheid van Italië en voor het succes van zijn wapenen." Victor Emmanuel aan den Führer: „Op den derden verjaardag van de onder teekening van het pact, dat onze beide volkeren in een hecht bondgenootschap heeft vereenigd, wil ik u, Führer, hartelijk feliciteeren en mijn beste wenschen aanbieden voor den zegevierenden af loop van onzen gemeenschappelijken strijd". De Führer aan den Duce: „Den dag, waarop drie jaar geleden Duitschland en Italië plech tig tegenover de wereld verkondigden, dat zij in onverbrekelijke gemeenschap vereenigd zijn, zend ik u mijn hartelijke groeten. De vaste wil van onze in nationaal-socialisme en fascisme vereenigde volkeren om te overwinnen, en dc wapenfeiten van onze dappere soldaten bieden den veiligsten waarborg voor de gemeenschap pelijke eindoverwinning." De Duce aan den Führer„Op den derden verjaardag van het stalen pact, dat de hechte lotsgemeenschap van Duitschland en Italië be zegeld. en hen in den oorlog vereenigd heeft, wil ik u, vFührer, mijn groeten doen toekomen en u nog eens tot uiting brengen het geloof van het fascistisch Italië in de overwinning, die de definitieve triomf zal zijn van onze zaak". In zijn telegram aan graaf Ciano zegt minis ter von Ribbentrop o.m., de onwrikbare overtui ging te koesteren, dat de gemeenschappelijke strijd tegen wereldbolsjewisme en plutocratie bekroond zal worden door een roemrijke over winning en den weg zal bereiden naar een rechtvaardigen opbouw van Europa. Graaf Ciano zegt in zijn telegram aan van Ribbentrop o.m., da tde derde verjaardag der onderteekening van het stalen pact Italië en Duitschland aantreft in de volledigste kame raadschap van wapen en geest, nauw verbonden in den strijd om een betere toekomst van de wereld en om de overwinning van het ideaal der gerechtigheid. (D.N.B.) STAATSBEGRAFENIS GOUWLEIDER ROEVER. In de nieuwe Rijkskanselarij vond gistermid dag in tegenwoordigheid van den Führer de plechtigheid plaats ter eere van den overleden gouwleider en Rijksstadhouder van Oldenburg en Bremen, Carl Roever, Na een rede van minister Rosenberg, legde de Führer een krans voor de catafalk neer. Aan deze plechtigheden namen alle vooraan staande mannen van den staat, bijna alle mi nisters, de Rijksleiders, gouwleiders en hooge en zeer hooge officieren van de weermacht deel. Na de plechtigheid werd het stoffelijk overschot door de straten van Berlijn, waar duizenden den overledene de laatste eer brachten, naar het Lehrterstation gebracht. (D.N.B.) DENEN EN NOREN ONTSLAGEN. Het Deensche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft blijkens een bericht van Börsen meegedeeld, dat de consulate vertegenwoordi gers van Denemarken in de Britsche overzee- sche landen, telegrafisch hebben medegedeeld, dat zij zich aansluiten bij het standpunt van graaf Reventlow, den gewezen Deenschen ge zant te Londen en zich in de toekomst niet kunnen onderwerpen aan de Deensche regeering Zij zijn daarop uit den Deenschen staatsdienst ontslagen. Verder heeft de Deensche regeering, naar Börsen meldt, meegedeeld, dat een brief is ont vangen van oud-minister en afgevaardigde Christmas MÖller, welke de mededeeling inhield, dat Möller eenige dagen geleden met zijn vrouw en zijn zoon het land hadden verlaten. Dónder- dag 14 Mei heeft Möller voor de Engelsche ra dio een rede gehouden, waaruit bleek, dat hij zich naar Engeland had begeven om zich aan de zijde te scharen van de „vrije Denen", die zich, in strijd met de Deensche regeeringspoli- tiek, ter beschikking hebben gesteld, ten einde werkzaam te zijn in het voordeel van een dei- oorlogvoerende partijen. De Deensche regeering moet het betreuren, aldus eindigt het bericht van Borssen, dat een gewezen lid van de regeering en van den Deen schen Rijksdag het land zonder toestemming heeft verlaten en zich ter beschiking heeft ge steld van krachten, welke niet de richtlijnen volgen, vastgesteld door de verantwoordelijke Deensche autoriteiten op grondslag van haar kennis van alle in aanmerking komende facto ren als juiste politiek voor het heil van het land Het Noorsche Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, aldus het DN.B, te Oslo. dat zestig Noren, die in het buitenland verblijf houden, op grond van de verordening van den 15en November 1941, hun burgerrech ten ontnomen zijn, aangezien zij een houding toonden, die blijk geeft van een vijandelijke ge zindheid tegenover den Noorschen staat en diens belangen kan schaden. Onder hen bevinden zich eenige ex-ministers, de vroegere staatssecretaris en adviseur van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, de vroegere gezant Ditleff, eenige reeders en ver scheidene officieren, staatsambtenaren en jour nalisten. Ingevolge artikel 2 van dezelfde verordening moeten de vermogens van al deze personen in binnen- en buitenland ten bate van den staat in beslag worden genomen. Zij, die staatsamb tenaren waren of andere openbare functies be kleedden, worden van hun ambten ontheven met verlies van waardigheid en titel. AMERIKAANSCHE VERKLARINGEN. „De oorlog zal nog lang duren, er is daarom geen reden de eene week buitengewoon optimis tisch en de andere al té pessimistisch te wor den" zoo verklaarde Roosevelt op de persconfe rentie van gisteren, naar de Britsche berich tendienst uit Washington meldt. Op dezelfde persconferentie wees Roosevelt er op, dat de toestand, die ontstaan is voor de geallieerden door het tot zinken brengen van schepen, ernstig is. Uit Washington wordt gemeld, aldus het D. NB., dat Cordell Huil, de minister van buiten landsche zaken, op de persconferentie heeft ver klaard, dat de geheele houding der Vereenigde Staten tegenover Frankrijk bepaald wordt door het voornaamste doel. den militairen vooruit gang der Vereenigde Staten te bevorderen. De algemeene politiek van de Amerikaansche re geering tegenover de Gaullisten, zoo merkt Huil verder op, is, dezen tijdens den oorlog op elke mogelijke wijze steun te verleenen. van hedenavond 21.38 uur tol morgenochtend 5.35 uur en van morgenavond 21.39 uur tot Maandagmorgen 5.34 uur De maan kwam hedenmiddag op te 13,05 uur en gaat vannacht te 3.02 uur onder; morgen is het maansopkomst te 14.14 uur en -ondergang Maandagochtend te 3.28 uur. Bij verordening van den Rijkscommissaris van 22 October 1940 werd het Win terhulpwerk in het leven geroepen. Reeds het eerste Winterhulpseizoen had een opbrengst van over de 7.000.000 gulden. Hon derdduizenden hulpbehoevende volksgenooten konden zoodanig geholpen worden, dat de ergste nood opgeheven werd. Deze ontwikkeling van het eerste Winterhulp- werk van het jaar 1940—'41 maakte het mogelijk in den zomer van 1941 ertoe over te gaan, een organisatie in het leven te roepen voor de sociale verzorging van het Nederlandsche volk, onder den naam van Nederlandschen Vólks- dienst. De afsluiting van het Winterhulp werk voor het jaar 1941/42 kan eerst over eenige weken geschieden, daar thans nog steeds giften bin nenkomen. Toch kan reeds thans worden ge zegd, dat het uiteindelijke resultaat verre boven dat van het vorig jaar zal liggen. Onder leiding van den heer Piek werd tevens de opbouw van den Nederlandschen Volksdienst ter hand genomen. De volgende cijfers, welke slechts een greep zijn uit het werk van den N.V.D., geven een indruk van de. prestatie van deze sociale in stelling. Reeds in de laatste maanden van het jaar 1941, na het begin van het werk van den N.V.D., konden ongeveer 8000 schoolgaande kinderen worden uitgezonden voor een verblijf van 46 weken naar plaatsen, welke door hun ligging en klimaat bij uitstek geschikt waren voor hun gezondheid. In het -begin van 1942 is wederom met de uitzending van kinderen een begin gemaakt. Thans zijn 1000 kinderen bij pleegouders en in inrichtingen ondergebracht. Met de moederuitzending werd in Nederland een geheel nieuwe tak van sociale verzorging begonnen. 450 hulpbehoevende moeders uit kin derrijke gezinnen werden in mooie tehiuzen ge durende 4 weken opgenomen. Een andere geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen, door het aan vatten van de schooltandverzorging. door mid del van vervoerbare tandheelkundige klinieken. In enkele maanden werden reeds 7 klinieken ingericht. Al naar gelang van behoefte kon de N.V.D. in de daarvoor in aanmerking komende huis houdingen zijn hiervoor opgeleide krachten in zetten. De huishoudelijke hulp heeft niet 70 helpsters reeds 24.500 da-gen arbeid in de ge zinnen verricht. Vele duizenden families werden met een on dersteuning geholpen. Zoo werd b.v. in. Juli 1941 een bedrag uitgekeerd van f3287.55, terwijl dit in December 1941 was gestegen tot f. 31.779.69. Deze enkele gegevens toonen aan, op welke wijze de N.VD. ten behoeve van de volksge zondheid speciaal in kinderrijke gezinnen werk zaam is. Daarnaast werden door den N.V.D. nog ver schillende bijzondere opdrachten uitgevoerd. DE OPROEPINGEN VOOR DEN NA.D. In de gisteren gehouden persconferentie zijn door den Nederlandschen Arbeidsdienst nadere inlichtingen verstrekt omtrent de groepen, die in de komende weken voor het vervullen van den dienstplicht bij den N.A.D. zullen worden opgeroepen. Aan vrijwilligers voor den Arbeids dienst bestond 'geen gebrek, doch deze kwamen niet voldoende uit alle lagen van het volk, het geen niet in overeenstemming was met het doel daarvan. Met het oog hierop werd kort geleden een besluit uitgevaardigd, waarbij de oproeping van verschillende categorieën werd geregeld, nl. ten eerste vrijwilligers, ten tweede as. studen ten en as. overheidspersoneel, en ten derde personen, die niet of niet volledig meer hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft opge geven en waaronder zich ook een flink, aantal studenten en leden van het overheidspersoneel bevinden, bedraagt rond 4200 man. Van het overheidspersoneel zal nu de oudere jaarklasse worden opgeroepen, dat zijn dus de 21-jarigen, in het algemeen zij. die geboren zijn tusschen 1 April 1920 en 31 Maart 1921, hetgeen in totaal ongeveer 2500 man zal zijn. In totaal zijn er in de ongeveer 50 kampen ongeveer 8500 plaatsen, zoodat van de derde categorie nog ongeveer 2000 man kunnen worden ingedeeld. Voor deze laatste groep zal de datum van 15 Mei worden gesteld als tijdstip waarop de bepaling geldt, dat zij niet meer volledig hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en sreer> geregeld beroep of schoolplan volgen. Hiervan zijn vrij gesteld zij, die op 15 Mei stonden ingeschreven als geschoold mijnwerker, landarbeider of me taalbewerker. De vrijwilligers, de studenten en het aanstaand overheidspersoneel komen op 1 Juni in ongeveer 28 kampen bijeen, terwijl de overigen 7 Juli wor den opgeroepen voor de andere kampen. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. Gedurende het tijdvak van 26 Mei tot en met 4 Juni as, geeft de met „27" genummerde bon der boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „27" genummerde bon der vetkaart recht op liet koopen van 125 gram boter of, voor zoo ver de voorraad strekt, van 125 gram margarine of 160 gram bak- en braadvet. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER F. E. MEERBURG. Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling had gisteren te Katwijk aan Zee de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. E. Meerbiu'g. In den rouwstoet gingen behalve de familie mede ds. R. P. A. Rutgers; ds. P. Pras; van het bestuur der Reederijvereen. „Vuurbaak" de heeren D, Taat en T. H. Meijering; de voor zitter van de Nederl. Visscherij-Centrale de heer N, Haasnoot; de voorzitter en de secreta ris van de N.V. Leidsche Bouwmaatschappij resp. de heeren A. de Koster en notaris J. C. van Eek uit Leiden. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop; de gemeentesecretaris de heer D. C. O. Boekho ven; vele vroegere raadsleden en reeders; ds. C. A. van Harten, de heer P. Siderius, leden van den kerkeraad en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente; de heer G. B. Werther oud-penning meester der Chr. Wijkverpleging en dr. D. Ouwehand. Ds. R. P. A. Rutgers wees er op, dat de over ledene een zeer bekend reeder en handelaar was, die ook in het maatschappelijk leven, zeer veel heeft mogen doen. In den gemeenteraad behartigde hij de burgerlijke belangen. Met zijn vrouw heeft hij vooral voor de Chr. Bewaar school veel gedaan. Hij was een der oprichters der Chr. Wijkverpleging en een steun voor de Herv. Kerk. Sterk zal zijn gemis worden ge voeld. De heer Meerburg was steeds bereid om in den nood te voorzien van hen, die bij hem om steun vroegen. God trooste de achtergeble ven weduwe! Een zwager de heer A. Helders uit Rotterdam dankte namens de familie voor de laatste eer, den overledene bewezen. DE TWEEDUIZENDSTE RIJWIELPAD- WEGWIJZER OFFICIEEL ONTHULD» De 2000ste rijwielpadwegwijzer 'van den A.N.W.B., welke is geplaatst aan den Antwerp- sche-Straatweg, nabij Korteven, bij Bergen op Zoom, is gistermiddag officieel onthuld. Daarbij waren aanwezig met den vice-voorzitter van den A.N.WJ3. den heer mr. H. A. H. Canter Cremers, de directeur van den bond de heer H. J. van Balen en de ambtenaren de heeren Lorie en Van Egmond, en de burgemeesters der ge meenten Bergen op Zoom, Woensdrecht en Os- sendrecht. NOG SLECHTS BONLOOZE MAALTIJDEN IN DE WERKVERRUIMING. De directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming heeft besloten om met inganfï van 1 Juni a.s. slechts bonlooze maaltijden te verstrekken. Deze maaltijden, waarvan de prijs 5 cents bedraagt, zijn te beschouwen als bij voeding. Zij bestaan uit 3/4 liter stamppot zon- Het Rkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de verordening nr. 108/40 (4e verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) in ver binding met paragraaf 4 artikel 1 van de ver ordening 3/40 over het uitoefenen van de regee- ringsbevoegdheid in Nederland, benoemd tot burgemeester: den burgemeester J. A. de Mooi, te 'sHeer Abtskerke met gelijktijdig eervol ont slag uit zijn ambt van burgemeester te Bres- kens, den landbouwer A. P. Hoving te Oost- wolde-Oldambt tot burgemeester in Scheemda, den gemeenteambtenaar C. J. van der Pijl te Terneuzen tot burgemeester in Hoek en den gemeenteambtenaar J. Tollenaar te Zaamslag tot burgemeester in Benthuizen en Moerkapelle. CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert, dat de stadsbeiaardier, de heer R. Heering morgen middag van kwart over twaalf tot kwart over één hoopt te geven, luidt als volgt: 1. Allegro, K. Lefèvre, 2a. Daal af, O Geest van Heiliging, A. P. Hamers, b. Pinksterlied, J. W. Franck 1641-'88. b. Komt zielen deze dag, J. S. Bach 168541750. 3. Menuet, G. F. Handel 1685-1759, 4. Sonatina, Paul Gilson. a. Allegro deciso, b. Andante, c. Allegretto. 5. Fuga, M. v. den Gheyn. 6a. Rust u ten strijd, C. Honigh b. Het Leven, J. Röntgen, c. Ik voel de winden Gods vandaag, Noorsche melodie. 7. Ave Maria, Jef Denijn. 8. Improvisatie. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij, Noordeinde 8—12. Lelden. Uittre dend commissaris: jhr, mr. C, J. A, den Tex, Bloemencaal. Procuratie verleend aan: I. van Ees, Leiden (Beperkende bepalingen). A. J. van Berge Henegouwen. Hoogewoerd 169, Leiden, smidsbedrijf. Door uittreding van den vennoot A. J. van Berge Henegouwen Jr. dd. 1 Mei 1942, is de vennootschap onder firma ont bonden en wordt de zaak voortgezet door den vennoot A. J. van Berge' Henegouwen Sr., als eenig eigenaar, onder den naam: A. J. van Berge Henegouwen. M. van Frank voorheen Scheffer's Kleeding- magazijn, Haarlemmerstraat 79, Lelden, hee renconfectiewinkel. Overeenkomstig art. 12 van de Verordening Nr. 48 van 12 Maart 1941 is bovengenoemde zaak in liquidatie getreden. N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „De Hoop". L. van Paridon. Kerkstraat 16, Katwijk. Overleden directeur: H. van Paridon, Katwijk, dd. 24 April 1942. Firma N. Parlevliet, v. d. Vegtstraat 2, Kat wijk aan Zee, reederij en haringhandel. Procu ratie verleend aan: Th. Kruyt, Haarlem. Gebr. Musegaas, Kerkstraat 11, Noordwijker hout, bloembollenkweekerij en export. Door uit treding van den vennoot H. J. Musegaas is de vennootschap onder firma met ingang van 1 Mei 1942 ontbonden. Het bedrijf wordt voortge zet door L. H. Musegaas, als eenig eigenaar, on der diens eigen naam. EINDEXAMENS GEM. H. B. S. Van de 5e groep zijn geslaagd voor het eind examen afdeeling B. de heeren J. D. Dollekamp. J. Sierat, J. Zuyderduyn, M. Krijger, C. H. Ch. de Laive, R. H. van der Vlerk, J. W .Weynman, P. M. Wijkmans en C, C. van de Ruit. Afgewe zen één candidaat. Hiermede zijn de examens afgeloopen. Van de 62 candidaten voor de A- en B-afdeeling slaagden er 60. EINDEXAMENS CHR. II.B.S. Geslaagd voor het eindexamen afdeeling B: de heeren C. Bezemer, G. Goossens, mej. C. v. Heuven, L. J. G. Heydanus, F. Idenburg, C. de Jong, J. W. Langeler, H. v. d. Marei, L. C. v. d. Marei, P. Mulder, D. Munnik, W. J. Valkenburg, mej. E. M. H. Vonk, N. de Water, J. P. Wester man, M. v. Wij he, J. Zuilhof, A, Bogaards, J. v. d. Eykel, M. Gort, J. H. J. Herfkens, D. Ingelse, F. R. J, Knetsch, W. Kwestroo, A. A. Luyendijk, B. Mulder, N. P. Muusse, H. L. v. Oordt, C. J. F. Rothfusz, W. F. E. Smelik, C. A. Somerwil, C. de Vroedt en C. J. v. Wieringen. Afgewezen géén. A.s. Dinsdag, 26 Mei, zal er geen gelegen heid zijn den Burgemeester te spreken. Het ge bruikelijke spreekuur zal in stede daarvan op Woensdag 27 Mei plaats hebben. - De heer J, P. van Ham alhier is te Gro ningen geslaagd voor het candidaatsexamen rechten. Geslaagd in het Diaconessenhuis voor de aanteekening v. Kraamverpleging Zr. C. L. v. d. Hoek, Zr. B. Zeyl, Zr. A. C. v. d. Flier en Zr D. E. Becker; voor het diploma voor Ziekenverple ging: Zr. M. A. Munting, Zr. W. van der Bijl, Zr. K. Warnaar, Zr, M A. v. Elswijk, Zr. M. Samsom, Zr. K. C. v. der Dool. Zr. H. Wiersma. Dit Nummei bevat TWEE Bladen BU DEN ECONOMISCHEN RECHTER. De eene verkeerde daad had voor verschillende andere personen die erby werden betrokken on prettige gevolgen. Het was P. A. W. v. d. Meer uit Sassenheim die op de gedachte kwam bij Rem merswaal een partij an 600 kilo boonen weg te halen. Dat gebeurde In den vroegen ochtend, waarvoor enkele personen waren ultgenoodigd hulp te verleenen. De boonen werden eerst per schuit vervoerd naar een brug, waar zij werden overgeladen op een auto. In een pakhuis werden de boonen opgeslagen, en daarna weer verder ver handeld. Tegen den hoofddader, in dit geval v. d. Meer, vorderde de officier 4 maanden gevange nisstraf, doch de rechter hield er rekening mee dat de boonen waren gestolen en legde een jaar gevangenisstraf op. Vervolgens werd P. Duiven voorde uit Noordwijkerhout die bij het vervoer per schuit hielp, tot vier maanden veroordeeld; zijn neef, P. Duivenvoorde, uit dezelfde gemeente, voor zijn hulp tot een maand gevangenisstraf: J. Mens te Llsse die de boonen per auto vervoerde tot f. 200a* boete subs. 40 daeen hechtenis. Deze helpers wisten niet dat de boonen waren gestolen. Dat wist ook S. P. Warmerdam uit Noordwijker hout niet, die de boonen verkocht, en daarvoor f. 200.boete kreeg; evenmin J. S. Geerllngs uit dezelfde gemeente, die, toen hij van den diefstal hoorde, de boonen terug bracht; zijn vonnis werd f.200.boete: eenzelfde straf kreeg J. C. Balk te Noordwijkerhout. die ook boonen had.gekocht. Voor het vervoeren van aardappelen zonder ver gunning werd H. Wolthaus te Oe^stgeest tot f10 boete subs, 10 dagen hechtenis veroordeeld. 2yz JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR ZWARE MISHANDELING. De Bredasche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 30-Jarlgen sjouwer J. P. van Gestel uit Tilburg, die M. Verschuren.In den nacht van 21 op 22 Dec. 1940 een messteek toe bracht, tengevolge waarvan de laatste overleed. Van Gestel werd veroordeeld tot een gevangenis straf van twee Jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest, wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend. De officier van Justitie had vier jaar geëlscht. R.K. OORDEEL OVER HET ANTI GODSDIENSTIGE KARAKTER. ENSGEZIND heeft Nederland steeds het f f- communisme bestreden en de practijken JIder bolsjewieken aan den kaak gesteld. Vooral christelijk-Nederland was zeer actief in de bestrijding van het communisme, doch thans is dit kamp der Christenen in tweeën verdeeld. De eene groep Christenen bidt voor de over winning van het communisme en de vernieti ging van Duitschland. De andere groep is van oordeel, dat Europa zonder een sterk, hernieuwd Duitschland door het communisme totaal onder den voet zou worden geloopen. Dit zou de on dergang beteekenen van de geheele, eeuwen oude Europeesche beschaving en het Christen dom. Daarom ziet die eene groep in Duitschland en zijn Führer den redder van Europa en be schouwt Adolf Hitler dan ook als door de Voor zienigheid voorbestemd om dat Avondland te redden van zijn ondergang. Thans ziet men allerwegen, dat deze laatste groep in verschillende kringen wordt uitge- stooten, zelfs uit de kerken. En als men dan het verleden nog eens laat spreken, dan ziet men, dat men vroeger den grootsten afschuw aan den dag legde voor het bolsjewistische op treden tegen geestelijken en intellectueelen. De vroegere Nederlandsche regeering wilde toen niets met die sovjets uitstaande hebben, omdat zij met een stelsel, dat zich tegen den gods dienst richtte en alle begrippen van mensche- lijkheid met beide voeten trad. geen contact wilde hebben. Het RK. dagblad „De Tijd" schreef in October 1931 nog uitvoerig over het communisme en beijverde zich, ln die dagen met het aan den kaak stellen der bolsjewistische practijken. Heele archieven der communisten publiceerde het blad en wees o.a, op het feit, dat de com munisten iedere idee of geestverwantschap, waardoor een massa bijeengehouden wordt en niet voor communistische gedachten va'.baar zou zijn. bestrijden. Het blad wijst in dit verband op de godsdienst- bestrijding. Aan het einde van genoemd artikel schrijft „De Tijd": „Tot zoover de voorwaarden door de kapitalistische sovjet-ondernemers ge steld aan den heer Joh. Visscher, ex-redacteur van het pornografische weekblad „De Zwarte Kat", thans redacteur van „De Tribune" en zijn kameraden, die in loondienst door Moskou wor den belast om vuile artikelen te schrijven over „Het Kerstkind op den mesthoop", de „Neder landsche Mien van Oranje", „de smeerlapperij van den Apeldoornschen pastoor, die een ouwe weduwe heeft uitgebuit". Het dagblad „De Tijd" besluit dit artikel, dat o.a. tot titel heeft „Aan Moskou verkocht", met de volgende conclusie, welke vooral thans van zeer groote beteekenis is en velen tot diep na denken moet brengen: „Als bij de begrootingsdebatten straks de hee- rqn Wijnkoop en. De Visser weer met lef uit pakken tegen de „boursjwazie" en haar kapita listische huichelarij, dan is het 'te hopen, dat een goede satyrist in de Tweede Kamer eens van deze propagandisten der sovjet het anti-natio nale karakter onthult en de smerigheid van hun partij orgaan, geredigeerd door een ex-redacteur van „De Zwarte Kat". Reeds het enkele stuk, dat wij aldus „De Tijd" hierboven hebben gepubliceerd is voldoende, om de Nederlandsche Justitie te bewegen, eindelijk dit anti-Neder- landsche en anti-godsdienstige volkje van de bierkaai bij den kraag te pakken!" Deze uitspraak van een R.K. blad laat aan duidelijkheid niets te wenschen en is toch zeker een terechtwijzing aan al diegenen, die nog van meening zijn, dat het „volkje van de bierkaai" toch zulke aardige bolsjewiekjes zijn waarmede wel te praten is en waarover vooral thans zoo veel wordt gelasterd. Maandag, Tweeden Pinksterdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. der vleesch of vet. De arbeiders zullen, naast deze maaltijden dus ook hun brood voeding moe ten nuttigen. Evenals tot dusver, wordt warme voeding alleen verstrekt op die werken, waar de meeste arbeiders op een grooteren afstand dan 15 KM, van hun woonplaats werken. Lido-Thcater Men weet, wat een Veit Harlanfilm beteekent: zij staat steeds op hoog niveau. Reeds eerder werd hier vertoond zijn film „Jeugd", waarin Harlan's echtgenoote Kristina Söderbaum, in samenwerking met Hermann Braun op overtuigende wijze de hoofdrol speelt. Doch vooral Eugen Klöpfer. als de warm-begrijpende, menscheiykè pastoor in scherpe tegenstelling tot den fanatleken kape laan, weet te boeien in dit spel eener „zondige" liefde tusschen twee jonge menschen. dat rich afspeelt op een dorpspastorie. Luxor-Theater De film Peer Gynt reeds geruimen tijd geleden vervaardigd haar het be kende drama van Ibsen geeft Hans Albers alle gelegenheid het voor hem karakteristieke spel ten beste te geven en hij buit deze kans ten volle uit! Dientengevolge ontstond een film, die een blijvenden indruk op den toe- schouwel* zal maken. De aantrekkelijkheid wordt nog verhoogd door bijzonder geslaagde natuur opnamen, waartoe het Noorsche berglandschap alle mogelijkheid biedt! m Trianon-Thealer „Pedro moet hangen", zóó luidt de uitspraak van het gerecht van Pelargonië". Daarmede zal een eind gemaakt worden aan het leven van een vroolijken snaak, die, terwijl het vonnis over hem wordt uitge sproken. in het geïmproviseerde gerechtsgebouw zit te slapen. Maar" na vele ingewikkelde situa ties komt Pedro niet alleen vrij, doch wordt door de bevolking tot rechter benoemd. Een merkwaardig slot, dat den toeschouwer echter niet verbaast, wantin deze film schijnt alles mogelijk Rex-Theatcr „De man op den achtergrond" behelst een zeer spannende en geheimrinnige geschiedenis. Het gansche pension „Anders" Ls in rep en roer, want Hélène Hoesch, één dei- pensiongasten, wordt dood in haar kamer ge vonden. Vermoordmaar door wie? Dit is de vraag ,die de detective Petersen moet op lossen. Géén gemakkelijke taak! Maarhij weet dit probleem tóch na het overwinnen van vel moeilijkheden tot klaarheid te brengen! Casino-Theater Reeds vele malen kon men hier genieten van Lily Bouwmeester's créatie in de Hollandsche film „Vadertje Langbeen" en het succes, dat zij daarin oogst, maakt het zeker niet onbegrijpelijk, dat men wederom in de gelegenheid gesteld wordt, haar spel te be wonderen. Goede wijn behoeft geen krans: wfj kunnen het dus hierbij laten! - Th. J. Hannema

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1