DONDERDAG 21 MEI 1942 No. 25197 De strijd in het Oosten Als de school gesloten is 83ste Jaargang Uitreiking kruis van verdienste Uif het Brifsche Lagerhuis Het proces te Ankara Verspreide Berichten Vacantie dan „den boer op"! BINNENLAND CENFNCT) nieuws De Pers zegt: STADSNIEUWS V erduïsteren: kKUN/T IN UTTERED RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Lelden t BELANGRIJKE RESULTATEN IN HET HOOGE NOORDEN. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De voor de bolsjewisten zoo belangrijke ravl- tailleeringslinie naar Moermansk en Archangel wordt onophoudelijk door aanvallen van de Duitsche luchtmacht en van Duitsche zeestrijd- krachten bedreigd en versmald. Herhaaldelijk werden Engelsche en Amerikaansche convooien uiteengedreven en werden naar Moermansk ge vluchte schepen nog in de haven zelf vernie tigd. De Britten en onlangs ook de Amerikanen hebben hun pogingen om dezen toevoerweg te beschermen, door het in den strijd werpen van sterke zeestrijdkrachten, met zware verliezen moeten betalen. Van 1 Januari tot 19 Mei hebben Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten bij haar strijd in het Hooge Noorden de volgende resultaten be haald: Tot zinken gebracht werden twee kruisers, vijf duikbooten, een gezamenlijke inhoud van 125.200 b.r.t., alsmede vijf andere vaartuigen, waaronder een ijsbreker. Zwaar beschadigd en vermoedelijk ook gezonken zijn: 1 kruiser, ver scheidene torpedojagers en 41 koopvaardijsche pen. De aanvallen werden ondernomen in de Noor delijke IJszee, in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan, tusschen Spitsbergen en de Noordkaap, alsmede Noordelijk hiervan ter hoogte van Noord-Noordwegen, in de Witte Zee. in de Baai van Kola en bij Moermansk. Deze resultaten werden voor een deel bereikt bij zeer ruwe zee. slecht zicht, zware sneeuw stormen en in weerwil van zeer sterken vijan delijken afweer door bewakingsstrijdkrachten en vergezellende vliegtuigen. In de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn heeft gisteren de officieele plechtigheid plaats ge vonden waarin voor het eerst het ridderkruis van het oorlogskruis van verdienste is uitgereikt Uit naam van den Führer werd het aan den Obermeister Hans Haline verleend. Tegelijkertijd werd voor den eersten keer het oorlogskruis van verdienste eerste klasse uit gereikt aan honderd arbeiders uit de bewape ningsindustrie, vijf arbeidsters dezer industrie, vijf mijnwerkers, 22 boeren en landarbeiders en vijf boerinnen. De overhandiging van het ridderkruis van het oorlogskruis van verdienste geschiedde op bevel van den Führer door een met het ridder kruis van het IJzeren Kruis onderscheiden kor poraal. De oorlogskruizen van verdienste eerste klasse werden uitgereikt door rijksmaarschalk Görlng, generaal-veldmaarschalk Keitel, gene- raal-veldmaarschalk Milch en minister Speer. Rijksmaarschalk Göring heeft bij deze plech tigheid in een rede den arbeiders en boeren nogmaals een uitvoerig overzicht gegeven van de vredespolitiek van den Führer voor den oor log, om vervolgens voof het geesteoog van zijn hoorders de unieke overwinningen te laten pas- seeren, die de Duitschers en hun bondgenooten hebben verworven in den aan Duitschland op gedrongen oorlog. Hij wees op het feit, dat in de Sovjet-Unie alles was berekend op bewapening voor een overval op Europa en bracht nogmaals in her innering. dat de afgeloopen winter ontzaglijk streng was geweest. Hij wees op de ontberingen, die elke menschelijke voorstelling te boven gin gen, waaraan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de elementen tegenstand had te bieden. Met nadruk betoogde Göring evenwel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den -ijzig- sten storm mijlen ver verheven voelde boven zijn tegenstander. Hij noemde de Duitsche over timing in dezen winterslag de grootste, die ooit kon worden behaald. Hij beschreef hoe de Führer met zijn soldaten leed. Hun situatie kende hij nauwkeurig tot ïh bijzonderheden, maar hij mocht niet toegeven, want slechts ijzeren hardheid kon de omstandigheid over winnen. Toen de lente aanbrak, stond het Duit sche leger waar het in den herfst had gestaan. Vervolgens behandelde Göring de prestaties van het vaderland, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt. doch die uit eigen innerlijke hartstocht het hun toe gewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich nemen om voor hun Führer en zijn weermacht de wapens te vervaardigen die zij noodig hebben. De rijksmaarschalk uitte de overtuiging, dat het vaderland zijn plicht precies zoo zal doen als de soldaten aan het front en niet zal ver sagen tegenover noodzakelijke eischen. hoe zwaar deze ook mogen zijn. (D.NJB.) In het Britsche Lagerhuis heeft Cripps als reden voor de afwezigheid van Churchill bij de debatten aangegeven, dat deze reeds kort ge leden een verklaring over den oorlogstoestand had afgelegd, waaraan hij niets had toe te voegen. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de afgevaardigde Hadenguest» den eisch gesteld, dat het Huis grondiger wordt Ingelicht over de situatie in Oost-Azië. Het volk is ongerust als gevolg van het ontbreken van een duidelijke verklaring over de richting, waarin Engeland zich beweegt. Het wil Britsche soldaten en vlie gers naar Australië zien uitgezonden. Churchill moet het ministerie van defensie laten schieten, aldus spr., en zich wijden aan de politieke zaken. De oorlog is uitgegroeid tot een wereldomvattende militaire operatie, die behoort te worden overgelaten aan de vakmi nisters en niet onmiddellijk onder leiding van den premier moet staan. Hore Belisha verklaarde, dat de militaife des kundigen tegenwoordig in Engeland hpn in structies krijgen van politieke ministers. De vrijwel onafgebroken, voortdurende reeks stra- tegischen cantastrophes kan dooa dit mengsel van politieke, strategische en militaire elemen ten bij de besturing van de oorlogsmachine niet uit elkaar worden gehouden. Om redenen van verantwoordelijkheid mag deze toestand niet voortduren. Met verwijzing naar de moeilijkheden der Britsche troepen in Griekenland, op Kreta, Malakka en In Birma eischte Belisha inlich tingen omtrent dengeen. die bevel heeft gegeven tot het optreden der troepen zonder behoor lijke bescherming van de luchtmacht. Voorts stolde hij den eisch. dat de militaire adviseurs een zetel in het oorlogskabinet en volmachten krijgen of worden gedegradeero tot onderstaatssecretarissen. De arbeidersafgevaardigde Shinwell vroeg de verzekering, dat de regeering voornemens was tot den aanval over te gaan. Het is mogelijk, aldus Shinwell. dat de sovlet-unie wordt ver slagen en dan valt het te betwijfelen, of het Britsche rilk dat zal overleven. Sir Stefford Cripps verklaarde, dat de leden van het oorlogskabinet zich bewust zijn van den ernst der situatie. Een buitengewoon groote moeilijkheid is een snel vervoer van troepen en luchtstrijdkrachten over zeer groote afstanden en onder snel veranderde omstandigheden. Hij zeide „in dit opzicht hebben onze vijanden groote yoordeelen. De Duitschers en Italianen bezetten in Europa de bihnenlinie en kunnen hun troepen van het eene front naar het an dere overbrengen, terwijl wij ons steeds bui tenom moeten bewegen. De Japanners contro leeren voorloopig de Stille Zuidzee en hebben dus het voordeel van een binnenlinie tor zee. Dat heeft hen in staat gesteld hun strijdkrach ten te concentreeren op de plaats, waar zij slag willen leveren, terwijl de Engelsche en Ame rikaansche bevelhebbers moeilijk konden zien, waar een aanval te verwachten was." Onder deze omstandigheden, aldus vervolgde Cripsp, is het verrassend, dat de gevolgen niet nog ernstiger zijn geweest.. Ten aanzien van de Stille Zuidzee betoogde Cripps, dat nederlagen op het slagveld niet altijd het gevolg van na latigheid of domheid zijn. Mogelijk iS de oor zaak, dat de vijand op een bepaalde plaats ster ker was. Een onderzoek naar de gebeurtenissen te Singapore wees Cripps namens de regeering van de hand als „schadelijk voor de doeltref fende voortzetting van den oorlog". Australië is in „operatief opzicht" in de Amerikaansche ondersteuningssfeer geraakt, doch ten aanzien van de ravitailleering zal En geland alles doen om Australië te helpen, zooals Australië bereid was Engeland in de dagen van den nood te steunen. Ten aanzien van de bomaanvallen op Duitsch land beweerde Cripps, dat Duitschland daardoor gedwongen wordt, sterke afdeelingen der lucht macht aan het sovjetfront te onttrekken. 'Naar onze meening, aldus vervolgde hij. is dit de beste weg om materieelen steun aan Rusland te verleenen, totdat de tijd komt. dat wij in staat zijn een zorgvuldig voorbereiden aanval op het Europeesche vasteland te ondernemen, hetgeen inderdaad in ons voornemen ligtL Met betrekking tot Britsch-Indië zeide Cripps, dat de regeering geenszins de deur achter zich heeft dichtgeslagen. Zij wenscht de kwestie bij te leggen, zoodra „een regeling mogelijk of waarschijnlijk lijkt". Wat de productie betreft, heeft het kabinet besloten, dat de sovjet-unie voorrang moet heb ben voor de hoeveelheden goederen, welke Mos kou beloofd zijn. Crifcps stelde zich op het standpunt, dat de sovjetlegers Engeland hebben „bevrijd" van het gevaar van een aanval en een invasie. „Geen prijs", zoo besloot hij, „lijkt ons te hoog voor de voortzetting van deze dap pere Russische krachtsinspanning, zelfs wan neer dat zou beteekenen. dat een deel van ons gebied in gevaar wordt gebracht, want door deze krachtsinspanning wordt het belangrijkste deel van onzen weerstand in Engeland be schermd".- (D.NJ3.). In het proces betreffende den bomaanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen heeft het O. M. tegen de twee Turksche beklaagden Suleyman en Abdoerrahman de doodstraf ge- eischt. Tegen de twee Sovjetbeklaagden-Pavlov en Kornilov eischte hij toepassing van de arti kelen uit het Turksche wetboek van straf recht. welke voorzien in gevangenisstraffen van 15 tot 20 jaar „wegens deelneming aan de uit voering met voorbedachten rade van een aan slag op het leven van een derden persoon" Het requisitoir van den procureur-generaal duurde vier uur. De rechtbank verdaagde het proces tot 3 Juni (D.N.B.). TURKSCH MOTORSCHIP GETORPEDEERD. Het Turksche motorschip „Duatepe" ter grootte van 300 ton is in den nacht in de Zwarte Zee niet ver van den Bosporus door een duikboot getorpedeerd. Naar te Sofia bekend wordt, is de duikboot een Sovjetonderzeeër ge weest. (D.NJB.) CANADA EN VICHY. Naar de Britsche berichtendienst uit Ottawa meldt, heeft de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, verklaard, dat Vichy in Cana da vier consulaten heeft en nog consulaire agentschappen in drie plaatsen. Onder de te genwoordige omstandigheden, aldus Mackenzie King, is het werk dezer consulaten en agent schappen zeer verminderd en zijn zij van wei nig nut. De premier beweerde voorts, dat zij, „het voorwerp van verdenking" zijn geworden. Daarom had hij het gewenscht geaöht, den Franschen gezant om sluiting te verzoeken. (D-N.B.) DE NIEUWE JAPANSCHE PARTIJ. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Het pas opgerichte politieke verbond tot on dersteuning van de keizerlijke politiek, waartoe alle ministers met uitzondering van die van oorlog en marine zijn toegetreden, heeft een uit vier punten bestaand program van den vol genden inhoud aangenomen. Door consolideering der politieke macht in overeenstemming met de voornaamste beginse len van de nationale politiek zijn wij vastbe sloten alle maatregelen te nemen, welke voor het slagen van den Groot-Aziatischen oorlog noodig zijn. In overeenstemming met de bepa lingen van de keizerlijke grondwet een Rijksdag tot ondersteuning van de keizerlijke politiek te vormen. Voor de nauwst mogelijke samenwer king met de beweging, tot ondersteuning van den Keizerlijken troon te zorgen en door het vormen van de Groot-Aziatische welstandssfeer bij te dragen tot de totstandkoming van een nieuwe wereldorde. Tegelijkertijd nam de vergadering met alge- meene stemmen een resolutie aan, waarin ge zegd wordt, dat het ondanks de schitterende Japansche overwinningen nog een lange weg is naar de vervulling van alle taken, zoodat het noodig is, het politieke bewustzijn van het Ja pansche volk te wekken en door de concentratie van alle krachten de macht van Japan tot volle ontplooiing te doen komen, teneinde de oorlogsdoelen te verwezenlijken. De voornaamste taak van de Joekoesan Seijikai als het representatieve lichaam van de Japansche openbare meening is de samen werking met de regeering met afwijzing van alle partijdigheid en met prijsgeving van de behartiging van de belangen van enkelingen. „De boeren hebben een hard bestaan. Zij zijn nooit eens vrij. Altijd roept het land, het vee of de boerderij. Ik zou wel willen, dat alle jongens en meisjes eens naar een boerderij gingen om den boer een handje te helpen en hem zoo te leeren waardeeren als iemand, die voor ons voedsel zorgt. Ik heb er geen spijt van, van, dat ik daar geweest ben. De indrukken, die je daar hebt opgedaan, vergeet je nooit en vooral niet hettrot-sche gevoel, iet-s te zijn". Deze regels knipten wij uit een van de vele brieven, zoo schrijft de „Landstand", die bij een der gewestelijke arbeidsbureaux binnenkwamen, naar aanleiding van het feit, dat vorig jaar een groot aantal jongens en meisjes uit de stad „den boer op" is geweest om te helpen bij het binnenhalen van den oogst. Wat was namelijk het geval? Door den oor logstoestand en de blokkademaatregelen moet Nederland zichzelf voeden. Groote terreinen grasland zijn daarom gescheurd, de oppervlakte aan bouwland is uitgebreid, de teelt der ge wassen is zoo mogelijk nog intensiever gewor den. En dat er dan ook nog geen honger is ge leden. dat danken wij uitsluitend aan hem, die al deze voorzieningen trof: den boer. De ver antwoordelijkheid drukt hem steeds zwaarder en het werk eischt steeds meer den geheelen mensch. De boer mag daarom thans niet langer alleen staan, het is niet meer voldoende indien men hem steunt met woorden alleen, neen, het z{jn vooral daden, die thans gevraagd worden. Daarom Is ook dit jaar. evenals in 1940 en '41, door het rijksarbeidsbureau een actie op touw gezet, die beoogt jeugdige, ongeschoolde perso nen gedurende de zomermaanden als hulp bij de landbouwers te plaatsen. Hiervoor komen vooral 'die jongens en meisjes in aanmerking, die een lange zomervacantie hebben dus voor namelijk de studeerende jeugd) en de jeugdige werkloozen. Juist voor hen, die des zomers een paar maanden niets omhanden hebben en door de omstandigheden niet zoo gemakkelijk tot reizen komen, is de gelegenheid opengesteld om hieraan mee te doen. DE VOORWAARDEN. De bedoeling is, dat deze jongens en meisjes voor een tijdvak van ten minste vier weken in de gezinnen van landbouwers worden opge nomen en in het bedrijf meewerken, d.w.z. dat zij lichten arbeid op landbouwgebied moeten Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen slnit zich aan als lid van den Nederlandschen Volks- dienst. REICHSFÜHRER S.S., HIMMLER, BIJ DEN BEVELHEBBER DER WEERMACHT. De bevelhebber der weermacht ln Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft op 19 Mei des avonds in kasteel Oud Wassenaar den Reichsführer SS, Himmler, alsmede den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied. Rijksminister dr. Seyss Inquart en den leider der N.S.B., Mussert met hun naaste medewerkers ontvangen en begroet. AFLEVEREN OP WEHRMACHTMARKEN. Bij vele winkeliers en instellingen schijnt de indruk te zijn gewekt, dat de Wehrmachtmar- ken hun geldigheid hebbpn verloren, nu de „Lebensmittelkarten der Deutschen Wehrmacht in den Niederlanden" ingevoerd zijn. Met na druk wordt er op gewezen, dat dit niet het ge val is en dat het afleveren op Wehrmachtmar- ken aan personen, die bevoegd zijn tot het koo- pen op deze distributiebescheiden, niet mag worden geweigerd. HET LEGIOEN VALT AAN. Na een stellingoorlog tijdens de wintermaan den komt er beweging in de Europeesche legers. Reeds werd in het Zuiden van het Oostelijk front het eerste offensief met succes bekroond. Binnen enkele weken zullen overal de dappere strijders tegen het bolsjewisme oprukken en dan zal ook het Nederlandsche legioen ten aan val trekken. Het legioen valt aan. Landgenoot, daar dient gij bij te zijn, dat is uw plicht als goed vader lander. Duizenden Nederlandsche mannen staan ln het Oosten gereed. Duizenden zullen alsnog hun voorbeeld volgen en tot deze laatsten zult ook u behooren, mits u zich tijdig aanmeldt bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. BENOEMINGEN BIJ DEN NEDER LANDSCHEN KULTUURRAAD De president van den Nederlandschen Kul- tuurraad, prof, dr. G. A. S. Snijder, heeft met ingang van Dinsdag 19 Mei tot leden van den Nederlandschen Kultuurraad benoemd de hee- ren E. Bouws te Amsterdam en dr. G. Wijde- veld. letterkundige te Overveen. MAN VERHUURDE GESTOLEN FIETSEN. In een rijwielstalling aan den Stationsweg ln Den Bosch, waarin tevens een fietsenverhuurln- richting was gevestigd, heeft de politie een inval gedaan. Onder de fietsen, dievoor verhuur bestemd waren, werden zes gestolen rijwielen aangetrof fen De eigenaar van de stalling werd gearres teerd. cerwijl alle fietsen van de verhuurinrich- ting, ten getale van 43 stuks, in beslag werden genomen. Daar -men vermoedt, dat van dit aan tal wel een gedeelte van diefstal afkomstig is, heeft de commissaris van politie te 's Herto genbosch allen, wien het laatste halfjaar een fiets werd ontstolen, opgeroepen, zich aan het hoofdbureau van politie te vervoegen. RANGEERDER DOODELIJK VERONGELUKT Te Amersfoort werd de rangeerder A. tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden door een goederentrein aangereden. Hij werd hierbij zoodanig verwond, dat hij is overleden. Steenkoolproductie moet op peil blijven De „Limburger Koerier" schrijft, dat Zondag j.L als op een gewonen weekdag is gewerkt in de mijnen van Limburg. Het blad teekent hier bij het volgende aan: „Zoowel ten behoeve van de huisbrandvoor ziening. welke den afgeloopen winter onvoldoen de was geweest, als ten behoeve van het in- dustrieele leven, dat op gang moet blijven, ten slotte ook ten behoeve van den landbouw, welke de kunstmeststoffen een bijproduct van de cokesfabricage niet ontberen kan. was het noodig, dat de steenkoolproductie op peil bleef. Ingezien werd, dat het werken op Zondag een offer voor de mijnwerkers beteekende. dat eeni- germate vergoed moest worden. Daarvoor wer den extra-rantsoenen levensmiddelen en enkele andere artikelen beschikbaar gesteld boven de nol-male vergoeding voor Zondagswerk, ten be drage van 100 pCt. boven het loon." Sedert 1 November was de uitvoer van steen kool niet grooter geweest dan de invoer. De Duitsche autoriteiten hebben de verzekering ge geven te zullen trachten deze verhouding te handhaven. „Hierdoor werd," zoo schrijft het blad. „het op peil houden van de productie een bij uitstek Nederlandsche zaak. De geheele hoeveelheid, welke door de Nederlandsche mijnen wordt ge produceerd, is immers noodig ter voorziening in de binnenlandsche behoefte. Zooals gezegd: deze argumenten schijnen nu te hebben doorgewerkt. De mijnwerkers hebben begrepen, wat op het spel staat, en hebben het offer van het Zondagswerk gebracht." Het Nederlandsche publiek zal daar dankbaar voor zijn. Het heeft te meer reden tot dank baarheid nu enkele kolenbons zijn aangewezen en ieder dus reeds voor de eerste wintermaanden een hoeveelheid huisbrand kan opslaan. Deze hoeveelheid behoeft in de komende winter maanden niet te worden vervoerd en moeilijk heden ten aanzien van dit gedeelte zijn dus niet te vreezen. Daar ook aan de voorraadvorming bij de groote steden aandacht zou worden geschon ken. zullen moeilijkheden, zooals die er in den afgeloopen winter waren, wel voorkomen kun nen worden. Natuurlijk hoopt een ieder, dat een spoedige pacificatie van ons werelddeel het mogelijk zal maken, tot normale arbeidsverhoudingen, óók in het mijnbedrijf, terug te keeren. Nu het noodig is. blijkt, dat de mijnwerkers het offer, dat van hen voor het Nederlandsche volk wordt gevraagd, willen brengen. Zij zullen dat zeker blijven doen, zoolang de omstandig heden het noodig maken. verrichten. Als tegenprestatie voor deze „land- hulp" moet de boer deze „hulpen" kost en in woning verschaffen, voor hun wasch zorgen, hun kleeding en kousen repareeren en him f1 zakgeld per week verschaffen. De jongens en meisjes moeten zich vooraf medisch laten kernen. In groote trekken is dit dus dezelfde regeling, zooals die de beide vorige jaren gold. Wij zeiden het reeds: vele brieven van jon gelui, die er op uit waren getrokken, hebben de gewestelijke arbeidsbureaux bereikt. Natuur lijk waren niet allen even tevreden: sommigen hadden gedacht een paar maanden eens prettig uit te rusten in plaats van te moeten aanpak ken en ook was er wel eens een boer, die van zijn „hulp" meer verwachtte dan deze kon pres- teeren, maar toch waren zulke brieven uitzon deringen. En zelfs in die uitzonderingsgevallen schreef men toch dat „men het volgende jaar weer zou gaan." Over het algemeen viel het werk erg mee. Sommigen hadden het wel bijzonder getroffen en mochten reeds na enkele weken zelfstandig hooi rijden of ploegen, eggen of maaien. De meisjes verrichtten hoofdzakelijk huishoudelij- ken arbeid, of mochten helpen bij het melken, of werken in den moestuin. Men deed nieuwe indrukken op, knoopte nieuwe vriendschapsban den aan, en het is dus niet te verwonderen, dat bijna allen schreven: „Volgend jaar ga ik weer." Wat ook opvalt is, dat de stadsjongens en -meisjes unaniem tevreden zijn over de voe ding, die uit den aard der zaak overal uitste kend was. Uit alles blijkt, dat ook dit jaar velen zich weer zullen opgeven als landbouwhulp. De „nieuwelingen" onder hen zullen er zeker geen spijt van hebben! Het kan voor hen niet anders dan een vooordeel zijn, het boerenleven eenigen tijd te hebben meegemaakt en waardeering te hebben gekregen voor hen, die voor ons dage- lijksch brood zorgen. En het mooiste is mis schien nog wel het gevoel, mede geholpen te hebben om ons volk voedsel te verschaffen voor den komenden winter. Zij, die nu nog twijfelen, wacht niet langer, maar meld je aan! Maak je verdienstelijk, ook, ja Juist ln Je vacantie Aarzel dus niet langer, maar geef Je zoo spoedig mogelijk op bij een gewestelijk arbeids bureau, waar je alle inlichtingen kunt verkrij gen. Je helpt je volk, dus je helpt jezelf! „Vernauw den band tusschen stad en land!" van hedenavond 21.35 uur tot morgenochtend 5.37 uur De maan kwam hedenmorgen op te 10.56 uur en gaat vannacht onder te 2.06 uur. SLACHTOFFER VAN TRAMONGELUK. De 61-jarige verzekeringsagent R. J. Belarge, wonende in de Jacob Catsstraat te Rotterdam, die op 8 Mei door een tram op de Schiekade aldaar werd aangereden, is gisteren aan de be komen verwondingen overleden. ZILVEREN JUBILEUM M. v. d. KEUR. Heden herdenkt de heer M. v. d. Keur zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Stedelijke Lichtfabrieken. Op 21 Mei 1917 in dienst getreden als hulp machinist bij de Centrale, ging hij in Mei 1931 over naar de afd. Electrische Installaties, al waar hij thans als monteur le kl. werkzaam-is. Nadat hij vanmorgen eerst door de directie v/as ontvangen en met zijn zilveren Jubileum gecomplimenteerd, volgde een intieme huldiging in den kring zijner collega's, waartoe de jubi laris met zijn familie in de monteurswerkplaats was genoodigd. Bij monde van een der mon teurs werd de heer v. d. Keur in hartelijke woorden gelukgewenscht, waarbij hem als stof felijk blijk van sympathie een cadeau werd aangeboden. Zijn chef sloot zich hierbij aan en feliciteerde den Jubilaris op zijn beurt in een korte toespraak, daarbij waardeering uitspre kend voor de wijze, waarop de jubilaris steeds zijn werk verricht. De jubilaris dankte hierop voor de ontvangen bewijzen van sympathie, waarna de aanwezigen gelegenheid kregen hem nog persoonlijk geluk te wenschen. Na een kort samenzijn vertrok de jubilaris huiswaarts om het verdere van dezen dag in huiselijken kring door te brengen. EINDEXAMEN GEM. H. B. S. Geslaagd voor het eindexamen af deeling B. 4de groep: de heeren N. F. Meier, P. J. M. Mil- laard, J. van der Nat, C. H. Otto, P. J. van Schalk, J. Schrama, J. D. M. van Straten, P. L. Streeder en S. J. W. Zandvoort. Afgewezen geen HET AMBTSJUBILEUM VAN Ds. JOH. JANSEN. Ds. Joh. Jansen, Chr. Geref. predikant te dezer stede, die gisteren het feit mocht herden ken, dat hij zich vóór 25 jaar als predikant aan de Chr. Geref. Gemeente alhier verbond, heeft op dezen dag van vele zijden bewijzen van har telijk medeleven mogen ontvangen. Zoowel 's middags als 's avonds hebben vele gemeenteleden hun opwachting gemaakt. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt ds. H. A. Wiersinga. Geref. predikant te dezer stede. ds. A. Dubois van Gouda en ds. L. Kleisen van Boskoop namens de Classis Leiden der Chr Geref. Kerk; verder een deputatie uit den ker- keraad der Chr. Geref. Gem. van Rijnsburg en afgevaardigden van de Jeugdvereenigingen der Chr. Geref. Gem. te dezer stade. Ook mocht de jubilaris tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontvangen, ter wijl een groote bloemenschat de ontvangkamers der pastorie sierde. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. Hoogl. Kerkgracht 4, Leiden. Nieuwe adjunct-directeur: B. J. Staal, Lelden. J. van Noort, Morschweg 55D., Leiden. Melk handel. Overleden eigenaar: J. van Noort, dd. 19 April 1942. Naamlooze Vennootschap Bloembollenkwee- kery en Handel, Gebroeders Nieuwenhuis. Rijks straatweg 31, Lisse, Uittredend Commissaris: J. Nieuwenhuis Dzn„ Lisse. AANWINSTEN VAN „DE LAKENHAL". Door een zeer te waardeeren gedachte van het bestuur van het Leidsche Volkshuis konden twee destijds door den heer J. L. Drucker ge kochte schilderijen van Paulus Constantijn la Farque als bruikleen in de Lakenhal komen. Deze zeer bekoorlijke werken geven beide de Korte Mare tusschen den Oude-Singel en de Haarlemmetrekvaart weer, den eenen keer in de richting van de Marekerk met haar fraaien koepel, den anderen keer naar de voorm. Mare- poort. Naast het uitbeelden van deze beide Leid sche monumenten, waarvan de laatste in de vorige eeuw gesloopt werd. is het interessante van deze gezichten gelegen in de z.g. veerhuis- jes, hst punt van vertrek en aankomst der trekschuit op Haarlem. Een tweede aanwinst is een 18de eeuwsch wortelnoten kabinetje met zilveren kinderspeel goed en eenlg porcelein uit de nalatenschap van wijlen mej H. J. de Fremery. Daar dit soort van zilver, dat steeds een groote aantrekkelijk heid biedt, tot nu toe in het museum ontbrak, moet ook deze aanwinst als zeer welkom wor den beschouwd. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames L. van Eijk, A. M. Hagoort en E. Frenkel, allen te Rotterdam. TOON VERHEY VERLAAT DE H.O.V. Naar de „Tel." verneemt zal de dirigent Toon Verhey bllnenkort de Haarlemsche Orkestvereeni- glng gaan verlaten en uitsluitend nog als dirigent optreden voor het Residentie-Orkest, waaraan hij sinds Januari J. verbonden Is. NIEUWE UITGAVEN. „Caecllia en <le Muziek". Het Meinummer van „Caecllia en de Muziek" opent met een be schouwing van Hendrik Rijnbergen over „Het Muziekgilde der Nederl. Kultuurkamer". Theo v. d. Bijl schrijft over „Als twee hetzelfde doen", naar aanleiding van de uitvoeringen van Mozart's „ReQUlem" Lulgl Cherublnl's Doodenmls In c mineur. A. D. Fokker behandelt .Grondtoon, gidstoon en hun volledig akkoord". Hugo "an Dalen wijdt aandacht aan den Itallaanschen componist G. Francesco Mallplero. BIJ de Uitgeverij Carpe Dlem te Barendrecht verscheen „Groententeelt", een uiterst practlsche handleiding voor den nlet-vakman. samengesteld door Joh. Berghuis, directeur der Lagere Tuin bouwschool te Barendrecht. Haagsch Maandblad. Het Meinummer van het Haagsch Maandblad bevat als eerste artikel een beschouwing van lr. W. Meyer Cluwen over de Inconsequenties van de Zweedsche Sociaal-Democraten, waarna dr. H. van Loon uiteenzet wat Nederland van Spengler kan leeren. Mr. dr. K. W. P. Klaassen bepleit de be oefening van de dagbladwetenschap. Een beschou wing over den kunstenaar van Meegeren van Jan Ublrk wordt gevolgd door „Het raadsel van de Trescakloof" van dr. J. B. de la Faille, waarna nummer 5 van de serie „Momentopnamen uit den Balkan", over feesten ln Bosnië, van S. A. Reitsma den Inhoud besluit. Vredegerechtshof W.A. STELDE ZICH TE WEER TEGENOVER EEN OPDRINGERIGE VOLKSMENIGTE. In den avond van den derden September 1940 ontstond ln de Slotlaan te Zeist eenlge deining doordat het publiek zich opdrong tegen een groep van ongeveer 140 man W.A., die een marsch maak te. Den achtersten rijen werd het loopen bemoei lijkt door de weermannen met rijwielen tegen de hielen te rJjden. Ten slotte kwam het ln de Wees- hulslaan tot handtastelijkheden en toen gaf de commandant het bevel de straat schoon te vegen, waarbij de weermannen gebruik maakten van hun koppelriemen, om eenlge rake klappen uit te deelen. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde In dertijd deze weermannen tot boeten van f. 20. en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. In hooger beroep heeft thans het Vredege rechtshof deze weermannen ontslagen van rechts vervolging en een hunner vrijgesproken, daarbij o.a. overwegende, dat de volksmenigte door haar optreden opzettelijk een marcheerenden troep der W.A. in haar bewegingen belemmerde en hin derde en dat een dergelijk optreden tegenover de W.A., als orgaan der Nationaal Socialistische Be weging die draagster ls van beginselen, welke slechts het welzijn van het vaderland beoogen, een ernstige aantasting ls te achten van haar eer, op welker erkenning zij zonder voorbehoud aan spraak heeft. In verband hiermee stelde het Hof vast, dat verdachten zich terecht gekrenkt heb ben gevoeld ln hun eer, die mede gelegen ls ln de eer van de Natlonaal-Soclallstlsche Beweging in Nderland deel uit te maken, en dat verdachten, zich te weer stellend tegenover deze volksmenigte, onder deze omstandigheden geacht moeten wor den te zijn opgetreden ter noodzakelijke verde diging tegen oogenbllkkelljke wederrechtelijke aan randing van dit hoogste goed. Bovendien werd overwogen, dat gelijk de verdediger, mr. fi. J. van Vessem, had opgemerkt de W.A. een op bevel-beginsel berustende organisatie ls. waarvan de leden onvoorwaardelijk leder bevel van hun commandant moeten opvolgen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Arresten Het Hof heeft de volgende arres ten gewezen. P. J. L te Lelden, wegens diefstal van enkele bankbiljetten ten, nadeele van een mede-pensionbewoner: 14 dagen gevangenisstraf (oorspr. vonnis 2 maanden): G. K. te Lelden die f. 2.50 had aangepakt van Iemand die gestolen couponstof had verkocht; 14 dagen gevangenis straf (bevestigd); mej. J. de V. te Lelden, we gens diefstal van een Japon b!1 V. en D.: 2 maan den gevangenisstraf (bevestigd): J. Ponse te Zoetermeer slachten van twee biggen: 2 maan den hechtenis (oorspr. vonnis zes maanden hechten.): C. J. V. te Boskoop wegens vl6ch- strooperljeen maand gevangenisstraf (oorspr. vonnis 4 weken); K J Strookman, Woubrugge. slachten van schapen: verwezen naar rechter commissaris (vonnis 1 Jaar)M. v d. Llppe koo- pen van dlstr.bescheiden van mej. V. te Noord- wijk: verwezen naar rechter-commlssarls.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1