De strijd in Oost-Azië MAANDAG 18 MEI 1942 No. 25194 r Bekendmaking 83ste Jaargang Een Fransche nota Turkije en de sovjet-unie Knieval van Roosevelt voor Stalin Verspreide Berichten Extra Weermachtsbericht Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichter Waarschuwing BINNENLAND Bonaanwijzing voor rookartikelen Distributie van versnaperingen Défilé voor Reichsführer SS Himmler Commando overdracht bij de W.A. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been Leiden. Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt bekend: Den 15den Mei zijn ruim 2000 vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren weer in Duitsche krijgsgevangenschap gebracht, Aan de be trokkenen is daarbij de volgende motiveering bekend gemaakt: „De Führer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitulatie, van de Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zjj die tot deze weermacht behooren, niet meer als krijgsgevangenen behandeld zouden worden, doch vrijgelaten. Dit geschiedde in de veronderstelling, dat zij het daarin liggende vertrouwen waardig zouden toonen. Misbruik makende van het loyale karakter van dezen maatregel, hebben leden van de voormalige Nederlandsche weermacht den laatsten tijd in belangrijke mate deelgenomen aan allerlei vijandige handelingen tegen Duitschland. Onder hen bevond zich een aan merkelijk aantal vroegere officieren en aspirant-officieren. Dezen hebben daarmede tegelijk, voor zoover zij destijds op eerewoord werden vrijgelaten, hun eerewoord gebroken. Het Oppercommando van de Duitsche Weermacht ziet zich daardoor ge dwongen de vrijlating der vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Daardoor worden zij weer in vollen omvang onder de voor krijgsgevangenen geldende bepalingen en voorschriften gesteld en in het bijzonder onder de voor krijgsgevangenen gebruikelijke beperkingen der persoonlijke vrijheid". Deze redenen voor de getroffen maatregélen worden bij dezen ter algemeene kennis van het Nederlandsche volk gebracht. Bovendien gebruikt de Bevelhebber der Weermacht in Nederland dezen nood zakelijk geworden maatregel als aanleiding om er opnieuw en met nadruk op te cvijzen. dat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht meedoogenloos onder drukt wordt. Indien in de toekomst mocht blijken, dat leden van de voormalige Nederlandsche weermacht deel hebben aan vijandelijke handelingen tegen Duitschland, <dan zou de thans getroffen maatregel uitgebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officieren en beroepsonderofficieren van de voormalige Nederlandsche weermacht. IN BIRMA. De Britsche hoofdstrijdmacht in Birma is, naar het Japansche hoofdkwartier Zondagmid dag heeft bekend gemaakt, op 13 Mei in het grensgebied van Britsch-Indië en Birma door de Japansche troepen volkomen uiteengedreven. De Japansche strijdkrachten stonden tegenover meer dan 32.000 man. De Britten verloren 5935 dooden; 1895 man werden gevangengenomen. Tot dusver zijn 110 pantserwagens en tanks, 149 stukken geschut, 1265 auto's, 184 machinegewe ren en 3000 geweren buitgemaakt. De slag speelde zich af nabij Kalewa, op on geveer 250 KLM. ten N.W. van Mandalay. De resten der vijandelijke strijdkrachten worden op het oogenblik hardnekkig achtervolgd. In de mededeeling van het Japansche hoofdkwartier, wordt er op gewezen, dat Kalewa een belang rijke plaats is op den weg naar Voor-Indië. Naar berichten van het front in Birma voorts melden, hebben de Japansche troepen bij de achtervolging van de resten van de Britsche en Tsjoengking-troepen op 15 Mei de strategisch belangrijke stad Katha, 200 KM. ten Noorden van Mandalay, bezet. De „Jomioeri Sjimboen" meldt, dat de Japan sche luchtmacht, zonder verliezen te lijden, een aanval heeft gedaan op de Voor-Indische stad Imphal, waar uit Birma gevluchte Britsche strijdkrachten hevig gebombardeerd werden. Verscheiden groepen vrachtauto's, welke solda ten en munitie vervoerden, werden door bom men vernietigd. (D.NJB.). UIT BRITSCH-INDIË. Naar de Britsche berichtendienst uit Bombay meldt, hebben vertegenwoordigers van de In dische Congrespartij, de Moslemliga en de Hin du Mahasagha in een gemeenschappelijke zit ting maatregelen besproken ter verzekering van de binnenlandsche veiligheid in verband met de gevaren, welke het land bedreigen. Er zal een raad van coördinatie worden ingesteld, die eenheid moet brengen in de werkzaamheid van de onderscheidene organisaties, die bij de hand having van de inwendige veiligheid betrokken zfjn. In zijn weekblad noodigt Gandhi, naar de Britsche berichtendienst meldt, de Britten uit. hem te steunen bij een oproep aan de Britsche natie om de Britten terstond uit elk hunner Afrikaansche en Aziatische bezittingen en min stens uit Indië te laten vertrekken. Gandhi noemt dit een stap, die „voor de veiligheid van de wereld" noodig is. Wanneer aan mijn oproep gehoor wordt ge geven. zoo verklaart Gandhi verder, dan ben ik er zeker van, dat de prijs, die daarvoor in den vorm van Britsche belangen in Indië en Afrika betaald wordt, niets is in verhouding tot de op het oogenblik voortdurend stijgende oorlogskos ten van Engeland. Wanneer men daarbij nog de moreele zijde in het oog houdt, kan het zoo doende voor Groot-Brittannie, Indië en de we reld slechts winst beteekeneh. (D.N.B.). Frankrijk heeft te Washington een nota over handigd in verband met de eischen, door de V. St. gesteld inzake Martinique. Deze eischen, zoo wordt in de Fransche nota gezegd, vormen de ernstigste schending van de Fransche sou- vereiniteit over de Antillen en admiraal Hoover heeft verklaard, dat, wanneer zij niet zouden worden aangenomen, de Amerikaansche regee ring deze souvereiniteit niet meer zou garan deeren. In de nota wordt verder vastgesteld, dat de Fransche regeering haar verplichtingen steeds is nagekomen en haar houding niet heeft ver anderd. De Amerikaansche regeering, zoo wordt verder in de nota gezegd, heeft door aan admi raal Robert niet toe te staan over zijn bestuur aari de Fransche autoriteiten, waarvan hij uit sluitend afhankelijk is en uit wier handen hil zijn machtsbevoegdheden ontvangt, rapport uit te brengen, een eisch ingediend, die de Fran sche regeering verplicht is van de hand te wijzen. Verder wordt er in de nota opnieuw den na druk op gelegd, dat de Fransche regeering nooit de verantwoordelijkheid voor een handeling op zich zal nemen, welke afbreuk zou kunnen doer, aan de betrekkingen met het Amerikaansche volk. De Fransche regeering is genegen door be middeling van admiraal Robert alle voorstellen in overweging te nemen en te behandelen, die bij een in acht nemen van de souvereiniteit en de neutraliteit van Frankrijk zouden kunnen worden gedaan om den status van de Fransche bezittingen op het Westelijke halfrond te ver anderen; de Fransche regeering zal aan oe Amerikaansche regeering iedere garantie met betrekking tot de demobilisatie van de oorlogs- en koopvaardijschepen geven, waarbij duidelijk wordt vastgesteld, dat deze in geen geval door de Vereenigde Staten gebruikt kunnen worden. Naderhand heeft Laval de volgende aanvul lende verklaring afgelegd: 1 Frankrijk zal in geen geval. wat. er ook moge gebeuren, afstand doen van een of ander deel van riin souvereine rechten op de Antillen 2 De Fransche oorlogs- en koopvaardijsche pen die zich od het oogenblik in de haven der Antillen bevinden, zullen in geen geval in de handen van een of andere buitenlanasche mo gendheid. met inbegrip van de Vereenigde Sta ten. vallen 3. Admiraal Robert handelt namens de Fran sche regeering en in overeenstemming met deze. Geen beslissing wordt genomen, zonder dat de Fransche regeering admiraal Robert haar toe stemming heeft gegeven, die haar erkende ver tegenwoordiger is op de Antillen. (D.N.B.). De Turksche minister van buitenlandsche za ken heeft op de laatste zitting van de volks partij, naar het D.N.B. uit welingelichte bron verneemt, uitvoerig mededeeling gedaan van zijn standpunt ten aanzien van de betrekkin gen tusschen Turkije en de Sovjetunie. Saradjogloe deelde o.a. mede, dat de Sovjet ambassadeur in een onderhoud, dat hij onlangs met hem heeft gehad, gewezen heeft op de hulp die de Sovjetunie tijdens de Kemalistische omwenteling aan Turkije heeft verleend, zoo- dat, naar de ambassadeur meende, de Sovjet unie thans aanspraak kan maken op de erken telijkheid van Turkije. In plaats hiervan con stateerde men, dat de meerderheid van het Turksche volk zelfs de ineenstorting van de Sovjetunie vurig verlangt. Het is de politiek van Moskou zelf, aldus de minister, die schuld draagt aan het slechter worden van de betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjetunie. Dit heeft hij den ambassa deur duidelijk te verstaan gegeven, tevens heeft hfi er geen twijfel over laten bestaan, dat Tur- rije zich door vermomde dreigementen geens zins laat influenceeren. In dit verband deelde Saradjogloe mede, dat tengevolge van het over- oyerloopen van Sovjet-soldaten op Turksch ge bied in den laatsten tijd aan de Turksch-Sov- jet-Russische grens enkele incidenten zijn voor gevallen. Ook tegen het vliegen over Turksch gebied door Sovjet-vliegtuigen is van Turksche zijde zeer nadrukkelijk geprotesteerd. Het D.NJ3. meldt uit Ankara: Hier wordt bekend, dat de beide leden van de Sovjet-ambassade te Ankara, die een maand geleden werden teruggeroepen, bij hun aan komst in de Sovjetunie zijn gearresteerd en direct na hun aankomst te Moskou zijn dood geschoten. Het betreft hier de twee diplomaten, die den in het proces inzake den aanslag op Von Papen verdachte Kornilow na den aan slag een veilig geleide op zijn vlucht naar de Sovjetunie moesten gegeven en er bij tegen woordig waren toen Kornilow in Kayseri door de Turksche politie uit den trein gehaald en gearresteerd werd. De sovjet-ambassadeur te Washington, Litwl- nof, heeft in gehoorzaamheid aan instructies uit Moskou, een. demarche gedaan bij de Ame rikaansche regeering om de invrijheidstelling te verkrijgen van Earl Browder, secretaris-ge neraal der Amerikaansche communistische par tij, die al ruim een jaar in de gevangenis ver toeft, waar hij een vonnis van vier jaar uitzit voor gebruik van valsche passen en verrader lijke propaganda. De Amerikaansche regeering antwoordde eerst dat het vonnis door een Amerikaansche recht bank was uitgesproken en de regeering derhalve niet gerechtigd was t)pt vernietiging. De regee ring zou de mogelijkheid van revisie bestudee- ren. Litwinof kreeg nieuwe instructies uit Moskou en deed ditmaal een stap bij Roosevelt. Hij deelde dien den wensch van Stalin mee, dat Browder onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld, aangezien het aanhangen van dezelfde politieke denkbeelden als een staat, die met de Ver. Staten een bondgenootschap had gesloten, geen misdrijf kon vormer- Deze tweede stap van Litwinof moet zeer na drukkelijk zijn geweest, zoo schrijft een mede werker van Stefani, want Roosevelt besloot, dat Browder onmiddellijk in vrijheid moest worden gesteld. Dit is de eerste maal in de geschiedenis dei- Ver. Staten, dat een president zich mengt in aangelegenheden der rechtspraak, nadat een wettig vonins is uitgesproken. Het Witte Huis motiveert dezen stap met redenen van binnen landsche eensgezindheid en als uiting van eer bied voor den sovjet-bondgenoot, waarvan Browder een partijganger is. Dit feit heeft een pijnlijken indruk verwekt in tal van Amerikaansche kringen en de ma gistratuur gealarmeerd, die er een gevaarlijk precedent in ziet. Als Roosevelt Stalin tevreden had willen stellen, had hij Browder gratie kun nen doen vragen, maar niet het vonnis moe ten vernietigen. Litwinof had zich echter met klem verzet te gen een verzoek om gratie. MUSSOLINI OP SARDINIË. Van 10 tot 16 Mei heeft Mussolini een in spectiereis op Sardinië gemaakt. Per vliegtuig begaf hij zich naar Sassari en vandaar door de belangrijkste steden en dorpen naar Cagliarl. Hij bezichtigde verschillende militaire afdeelin- gen en begaf zich ook naar het eilend Caprera, om een bezoek te brengen aan het graf van Garribaldi. Overal werd hij door de bevolking geestdriftig gehuldigd en te Cagliari, het eind doel van de reis, werd hem een triomfantelijke ontvangst bereid. (D.N.B.) ONDERSCHEIDING. De Führer heeft aan den eersten luitenant Ostermann, escadrillekapitein in een jachtes- kader, ter gAegenheid van zijn 100ste overwin ning in de lucht als tienden officier der Duit sche weermacht het eikenloof met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend en hem een persoonlijk schrijven doen toekomen. (D.N.B.) SPIONNAGE IN JAPAN. Naar het Japansche ministerie van justitie medeelt, heeft de justitie te Tokio een aan klacht ingediend tegen een groep Japanners en buitenlanders wegens spionnage ten gunste van de Komitern. In den loop van hft onderzoek is o.a. ook de rijksdagafgevaardigde Ken Inoekai gearresteerd. (D.NB.) 17 VIJANDELIJKE KOOPVAARDERS AAN AMERIKAANSCHE KUST GETORPEDEERD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan de Oostkust van Noord-Amerika, in de Caraibische Zee en voor de monding van üe Mississippi hebben Duitsche duik- booten weer zeventien vijandelijke koop vaardijschepen van te zamen 105.000 brt. tot zinken gebracht en twee andere sche pen door torpedotreffers zwaar bescha digd. Zaterdag deelde het Duitsche Hoofdkwartier mede: In het gebied van Charkof zette de vijand zijn aanvallen voort. Deze werden tijdens har den strijd afgeslagen. Eigen tegenaanvallen le verden succes op De vijand verloor tot nu toe 180 pantserwagens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troe pen tijdens moeilijke gevechten in de bosschen den vyand achteruit en vernietigden een ge vechtsgroep, die van haar verbindingen was af gesneden. Aan het Moermanskfront hebben Duitsche troepen in den tijd van 26 April tot 13 Mei tal rijke aanvallen van numeriek sterkere vijan delijke strijdkrachten afgeslagen en omsinge lingspogingen verijdeld. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen meer dan 8000 doo den en talrijk oorlogsmateriaal. Onder den druk van deze zwaye verliezen heeft hij zijn aan vallen gestaakt en zich op zijn aanvankelijke stellingen teruggetrokken. In de Baai van Kola heeft de luchtmacht een vijandelijk transportschip van 8000 brt. vernie tigd Een ander groot koopvaardijschip werd door bomtreffers beschadigd. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche duikbooten van een formatie duikboot jagers een Britsch bewakingsvaartuig en een begeleidend vaartuig tot zinken gebracht. Het bombarde ment van de vliegvelden op Malta werd voort gezet. Voor ,de Nederlandsche kust hebben pa trouillevaartuigen tijdens een Britschen luchtaanval op een Duitsch convooi vqf van de acht aanvallende bommenwerpers neer geschoten. Bovendien werden in het Ka naal en aan de Nederl. kust een Britsche bommenwerper en een jachtvliegtuig door mijnvegers, twee bommenwerpers door ar tillerie der marine neergeschoten. Een eigen mijnveger en een patrouillevaartuig werden tijdens deze gevechten zwaar beschadigd. Zwakke strijdkrachten vah de Britsche lucht macht werden in den afgeloopen nacht boven de Duitsche Bocht en aan de Deensche West kust waargenomen. Nachtjagers en luchtdoel artillerie brachten drie, mijnvegers twee Brit sche bommenwerpers ten val. Kapitein Lent behaalde in den nacht van 15 op 16 Mei zijn 30ste nachtelijke overwinning met een nacht jager. En Zondag: Ten N.O. van de stad Kertsj werden de res ten van de versla-gen vijandelijke troepen op de Oostpunt van het schiereiland in een zeer nauw gebied samengedrongen. Over de Straat van Kertsj vluchtende bolsjewistische strijdkrachten leden door luchtaanvallen zware verliezen. Op Tamanskaja ontstonden groote branden en hevige ontploffingen. Duitsche jagers scho ten hierbij in luchtgevechten zonder eigen ver liezen 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het gebied van Charkof mislukten nieuwe aanvallen der bolsjewisten onder zware bloe dige verliezen voor den vijand. Het aantal der tot dusver in deze gevechten vernietigde pant serwagens is tot 240 gestegen. In de overige sectoren van het Oostelijke front artillerie en verkenningsactie. In het gebied rond Moskou, alsmede ten Oos ten van het Ilmenmeer werden belangrijke spoorwegverbindingen van den tegenstander door de luchtmacht grondig vernield. Bij de gevechten in het Oosten ruimde een sectie van de tweede compagnie van het pio nierbataljon 132. bfj een enkelen aanval 1800 tankmijnen op. In Lapland en aan het Moermanskfront hadden eigen aanvalsacties een geslaagd ver loop. Op het eiland Malta werden de vliegvelder overdag en des nachts gebombardeerd. Lichte gevechtsvliegtuigen brachten bij een vlucht overdag naar de Zuidkust van Engeland, in de haven van Plymouth door bom vol treffers een vrij groot oorlogsvaartuig tot zinken en be schadigdén bovendien een kanonneerboot en een vrachtschip. Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duitsche Kriegsgerichte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veilig heid van de bezettendé macht hebben moeten uitspreken en die intusschen vol trokken zijn, hebben een taal gesproken die niet misverstaan kan worden. Het verloop van het proces leverde de ondub belzinnige bewijzen op, dat de onverant woordelijke ophitsende leuzen van de overzijde van het Kanaal in een bepaal de minderheid van de bevolking steeds nog gewillige werktuigen vinden, die ln hun grenzenlooze verblinding niet terug schrikken voor kuiperijen, waardoor zij logischerwijze in conflict moeten komen met de bezettingsautoriteiten. Daar alle vermaningeh en waarschu wingen blijkbaar niet geholpen hebben, heeft de bezettende macht zich thans ge dwongen gezien de noodzakelijke voor zorgsmaatregelen tegen een herhaling van soortgelijke complotten te nemen. 460 personen, die vroeger in het open bare leven stonden en van wie aan te nemen is. dat zij met de aanstichters van de tegen de bezettende macht gerichte kuiperijen sympathlseereru zijn als gijze laars in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, waarop niet in scheldkanonnades van den Londenschen zender bedreigingen met den dood aan het adres van Neder landers en Duitschers in de bezette Ne derlandsche gebieden worden gericht. Elementen, die het zouden wagen zich in verblinde onbezonnenheid tot handlan gers te maken van deze zelf op veiligen afstand levende volksvijandige-elemen ten, moeten weten, dat zij niet .alleen met hun eigen leven, doch ook met het leven van deze gijzelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de afloop voor ieder een met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn. Wanneer het door de kuipe rijen van de emigrantenclique te Londen tot gewelddadige handelingen tegen Ne derlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden zou komen en de rust en orde verstoord zouden worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg. Sigaren hebben groene, Cigarillos paarse banderolle. WISSELBONNEN VOOR AANKOOP IN CAFÉS ENZ. De secretaris-generaal van het Dep. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 18 Mei (dus heden) tot en met Zaterdag 23 Mei 1942 elk der bonnen No. 26 en 27 van de tabaks- kaart recht geeft op het, koopen van hetzij 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon No. 06 van de sigarettenkaart recht geeft op het koo pen van 20 sigaretten. Cigarillos kunnen van sigaren worden onder scheiden. doordat zij een paarse banderolle heb ben, terwijl sigaren van een groene banderolle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak zijn niet in den handel verkrijgbaar, zoodat degenen, die tabak wenschen te koopen de bonnen 26 en 27 te zamen ter verkrijging van een pakje tabak 50 gram dienen in te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.s. opnieuw bon nen geldig zullen worden, kan men door de bonnen 26 en 27 tot 23 Mei te bewaren en deze met de volgende bonnen te combineeren, ook een pakje tabak a 100 gram koopen. De eerst vol gende bon van de sigarettenkaart zal voor het tijdvak van Zaterdag 30 Mei tot en met Zater dag 6 Juni a.s. worden aangewezen. Ten behoeve van degenen, die in hotels, café's of restaurants tabaksartikelen wenschen te koo pen, zijn wisselbonnen a 1/5 rantsoen ontwor pen. De wisselbonnen hebben practisch alleen beteekenis voor den aankoop van sigaren of éigarillos. Op iederen bon van 1/5 rantsoen zijn een sigaar of 2 cigarillos verkrijgbaar. Deze bonnen zijn. evenals de wisselbonnen voor bo ter. vleesch enz. uitsluitend geldig in hotels, café's, restaurants e.d., zoodat men hierop geen tabaksartikelen bij een winkelier mag koopen. Voorts wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men geheel vrfj is in de keuze van welken winkelier men zijn tabaks artikelen wenscht te betrekken. Het ls in het geheel niet noodig. dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men indertijd zijn T-bon heeft ingeleverd. De bonnen 26, 27 en 28 aangewezen. VOOR DE PERIODE 18 MEI—13 JUNI. De secretaris-generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voorshands per periode van vier weken drie bonnen van de versnaperingenkaart tegelijk zullen worden aangewezen waarvan een ter verkrijging van chocoladewerk, een ter verkrij ging van suikerwerk en een ter verkrijging van een dezer artikelen naar keuze. Onder chocoladewerk vallen alle artikelen, waarin of waaraan chocolade verwerkt is. Ge durende het tijdvak van 18 Mei tot en met 13 Juni as. zal de met 26 gemerkte bon der ver snaperingenkaart recht geven op het koopen van 100 gram chocoladewerk, de met 27 ge merkte bon op het koopen van 100 gram sui kerwerk en de met 28 gemerkte bon op het koopen van. hetzij 100 gram chocoladewerk, hetzij 100 gram suikerwerk. Voorts zal.men naar keuze 100 gram cho coladewerk of 100 gram suikerwerk kunnen be trekken tegen inlevering van met „een rantsoen versnaperingen" gemerkte bonnen. GEBRUIK VAN ZEEPPOEDER NIEUWE SAMENSTELLING. Door een misverstand zijn in een vorig bericht enkele woorden uitgevallen, waardoor een on juiste aanwijzing is gegeven voor het gebruik van het zeeppoeder nieuwe samenstelling. De -Ln waaruit de woorden zijn uitgevallen luidde als volgt: „tevens dient niet met eeh warm sop te worden gewasschen, doch integendeel bij een zoo laag mogelijke temperatuur van het water." Hierdoor is de indruk gewekt, dat men bij toepassing van het nieuwe zeeppoeder steeds koud zou moeten wasschen, wat volstrekt niet het geval is. Bedoeld werd alleen, dat het aan te bevelen is wol en natuurzijde geheel koud te wasschen. Alle andere goederen, ook kunstzijde, kan men warm wasschen, zooals men dat ook met zeeppoeder oude samenstelling deed. Verder is het ook niet noodzakelijk, om met het oog op schadelijkheid voor het waschgoed minder zeeppoeder nieuwe samenstelling te ge bruiken dan zeeppoeder oude samenstelling. Men kan gerust evenveel gebruiken, maar het is vermoedelijk wel mogelijk minder te gebruiken. PLECHTIGHEID TE DEN HAAG. Gistermiddag hebben eenige honderden man schappen der Nederlandsche SS voor den Reichsführer-SS en chef der Duitsche politie, Himmler gedefileerd. Deze parade, welke om kwart voor twee op de Plaats werd gehouden, werd begunstigd door prachtig voorjaarsweer. Nationaal-soclalisten van allerlei formaties en leden der jeugdbewe gingen hadden zich met vele duizenden belang stellenden opgesteld langs de marschroute, wel ke liep over den Kneuterdijk, de Plaats, het Buitenhof en den Hofweg. Voor het standbeeld van Johan de Witt wa ren twee tribunes aangebracht. Daarop verza melden zich de autoriteiten en genoodigden, waaronder de vertegenwoordiger van den be velhebber der weermacht, de gezant Bene. tal rijke vertegenwoordigers van afdeelingen van het Rijkscommissariaat, de bevelhebber der Ordnungspolizei Generalmajor Schumann, dr. Goedewaagen met hoofden van dienst van het Departement van Volksvoorlichting, de heer Rost van Tonningen, president der Nederland sche Bank. de heer Woudenberg, leider van het N.AF., de wnd. generaal-arbeidsdienstleider De Bock, vertegenwoordigers van Duitsche en Ne derlandsche politie, van den staf van het hoofdkwartier der N.S.B., en vele officieren van SS en Sicherheitsdienst. Voor de tribunes had den eenige oorlogsinvaliden, behoorende tot de SS, een plaats ingenomen. Omstreeks kwart voor twee arriveerden in eeni ge auto's Reichsführer-SS Himmler, Rijkscom missaris. Rijksminister Seyss-Inquart en ir. Mussert, de General-Kommissar für das Sicher- heitswesen en höherer SS- und Polizeiführer Rauter, commissaris-generaal Schmidtz, luite nant-generaal Seyffardt en de heeren van Geelkerken en van 't Hoff, resp. plaatsvervan gend leider der N.S.B. en wnd. commandant der W.A. Nadat deze de genoodigden hadden begroet en de drie eerstgenoemden zich voor het afne men van het défilé hadden opgesteld, naderden van de zijde Kneuterdijk de defileerende man schappen. Terwijl een muziekkapel een parade- marsch speelde, trokken deze ln strammen tred aan de autoriteiten voorbij. Het waren een vijf tal detachementen van de Nederlandsche SS met voorop den voorman der Nederlandsche SS, Feldmeyer, die zich bij de autoriteiten meldde, gevolgd door een bataljon van de waffen SS. Reichsführer-SS Himmler, de Rijkscommissaris en ir. Mussert hebben zicsh hierna geruimen tijd onderhouden met de invaliden en zich op de hoogte laten stellen van hun toestand. VAN DE HEERBANNEN 3 EN 4. Op plechtige wijze is Zaterdagmiddag op het Binnenhof te Den Haag het commando der heerbannen 3 en 4 van de W.A. (Den Haag, Leiden, Gouda en Delft) door den heerbanlei der J. E. Feenstra, die op last van den leider der N.S.B. een andere balangriJke functie gaat aanvaarden, overgedragen aan den banleider A. F. Henken, die het heerbanleiderschap voor- loopig zal waarnemen. Te half vijf waren de tot deze heerbannen behoorende zwarte solda ten voor de Ridderzaal opgesteld met het mu ziekkorps en de stormvlaggen, waarna heer banleider Feenstra met de vlag van het ven del Peter Ton aan de hand, terwijl de muziek het Wilhelmus deed weerklinken, zijn comman do aan banleider Henken overdroeg. Vervol gens sprak de heer Feenstra zijn mannen toe en zeide, dat de nieuwe functie, welke de lei der hem heeft opgedragen, hem bulten Den Haag zal doen zetelen, zoodat hij deze stad zal verlaten. In verband hiermee gaf spreker uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid voor de in de bijna twee jaren van zijn heerbanleiderschap ondervonden medewerking van de Duitsche en Nederlandsche kameraden. Ruim 1200 zijner weermannen hebben zich ingeschakeld in den strijd aan het front, hetzij bij de Waffen-SS dan wel bij het Nederland sche Legioen of bij het N.S.K.K. Met eerbied herdacht spreker de gevallenen, hetgeen ge volgd werd door het in acht nemen van een minuut stilte door alle op het Binnenhof aan wezigen. In de W.A. werden de gelederen weder aan gevuld door andere kameraden, van wie gelijke trouw aan den leider, aan den Führer, en aan land on volk wordt verwacht, want, aldus spre ker. zij allen staan op een eerepost, in het belang van het nieuwe Europa, waaraan het een voorrecht is mee te mogen bouwen. Spreker eindigde zijn toespraak met de woor den: „Met onzen leider voor volk en vaderland hou zee". De houzeeroep werd door allen drie werf herhaald. Banleider Henken aanvaardde het nieuwe commando met woorden van dank aan den af tredenden heerbanleider, met wien hij nu bijna twee jaar prettig heeft samengewerkt en dien hij met leedwezen ziet vertrekken. Te half zes volgde een voorbij marsch van de heerbannen op het hiervoor gereserveerde ge deelte tusschen Kneuterdijk en Buitenhofvoor den scheidenden heerbanleider, die hiertoe op een podium bij het standbeeld van Johan de Witt had plaats genomen. Tegen den avond werd een afscheidsreceptie gehouden in een der zalen van het Kurhaus te Scheveningen. MAXIMUMPRIJZEN VOOR JAM VASTGESTELD. Blijkens een mededeeling van den gemachtig de voor de prijzen zijn met in^ng van heden maximumprijzen voor jam vastgesteld. Jam is thans uitsluitend verkrijgbaar in 3 kwaliteiten n.l.: vruchtenjam, huishoudjam le en hulshoud- jam 2e soort. JAARVERGADERING NED. REIS- VEREENIGING. Zaterdagmiddag kwam ondèrvoorzitterschap van den heer J. Panman de Nederlandsche Reisvereeniging in een der zalen van den Stadsschouwburg te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Blijkens het jaarverslag werden in 1941 194 reizen in eigen land uitgeschreven, waarvan er 162 konden doorgaan. Het totale aan tal deelnemers aan deze reizen be droeg 3337. In 1940 #vas het aan tal reizen 89 met 1952 deelnemers. Op 31 Dec. 1941 telde de vereeniging 31.374 leden, hetgeen minder is dan in 1940. Inmiddels is sedert Januari van dit Jaar het ledental weer met meer dan 1000 gestegen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het tekort 5867 gulden bedroeg, hetgeen belangrijk lager is dan werd begroot. DISTRIBUTIE VAN PAKJES VERMICELLISOEP. Voortaan dient men bij het koopen van pak jes vermicellisoep den ter verkrijging van vere- micelli aangewezen bon af te geven. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram ver micelli is verwerkt, beschikbaar gesteld. In ver band hiermede zal de vermicellisoep verpakt worden in zakjes, elk inhoudende ten hoogste vier pakjes, met dien verstande, dat de inhout van ieder zakje overeenkomt met 100 gra® vermicelli.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1