ZATERDAG 16 MEI 1942 No. 25193 Kertsj ernstig bedreigd Rede van Funk 83sfe Jaargang Toenemende Duitsche buit Amerikaansche plannen inzake Zuid-Afrika Ifaliaansch Weermachfsberichf De economie in hel Oosten GEMENGD NIEUWS BINNENLAND De Vacanliespreiding 1942 Het begrip levensruimte voor Nederland Verduisteren: RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lolden. PI. ver v.: K. Been. Lelden. In aansluiting op het Weermachtsberlcht deelt het Duitsche opperbevel naar D.N3. meldt, nog mede: Op het schiereiland Kertsj hebben Duitsche en Roemeensche troepen zonder onderbreking de achtervolging van de verslagen bolsjewisti sche troepen, die zich naar de stad Kertsj te rugtrekken, voortgezet. De formaties, die aan deze achtervolgingsge vechten deelnemen, maken voortdurend toene mende aantallen gevangenen en stijgenden buit. Tevergeefs poogden de bolsjewisten een nieuwe linite van verzet te vormen op de heuvels voor de stad Kertsj. Waar het den bolsjewisten ge lukte zich tijdelijk te nestelen werd hun verzet door snel doortasten gebroken. De Duitsche luchtmacht achtervolgde in sa menwerking met de legerformaties den terug- trekkenden vijand, die nog slechts weinig te genstand bood tegen do ononderbroken aanval len in scheervlucht. De ten Oosten van Kertsj in dichte massa's bijeengedreven bolsjewistische troepen leden door herhaalde luchtaanvallen buitengewoon groote verliezen. De in overijlde vlucht de laatste dagen tot nabij Kertsj gekomen bolsjewistische voertuig colonnes werden aan de Oostzijde der stad te genover de Bocht van Tamanskja uiteengesla gen. Bij de poging zich aan den anderen oever van de landengte van Kertsj in veiligheid te brengen, leden de bolsjewisten door de onver moeide aanvallen in scheervlucht van formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen zware verliezen. DE DUITSCHE AANVAL OP HET VLOOTESKADER DER V.S. Naar het opperbevel der weermacht met be trekking tot den geslaagden aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen op een vijandelijk vlooteskader in de Noordelijke IJszee nog me dedeelt, werd het eskader in de vroege ochtend uren door Duitsche langeafstandsverkenners waargenomen. Toen de Duitsche gevechtsvliegtuigen de vij andelijke oorlogsschepen tegen 19 uur aanvie len, koersten deze met groote snelheid in Wes telijke richting, terwijl zij de Duitsche machi nes door een hevig vuur van de lichte en zware boordartillerie trachtten de verdrijven. De Duitsche gevechtsvliegtuigen braken door den gordel van spervuur en troffen de zigzag gende vluchtende schepen met bommen van 'zwaar kaliber. De zware Amerikaansche krui ser kreeg verscheidene voltreffers en stond na de ontploffing der bommen reeds voor den laatsten aanval in vlammen. Te middernacht lag de geheele formatie gestopt. De torpedoja gers boden hulp. De kruiser had zulke zware beschadigingen opgeloopen, dat hij, naar een Duitsch verken ningsvliegtuig kon waarnemen, 300 K.M. ten Noorden van de Noordkaap zonk. Een der be geleidende vier torpedojagers had de overleven den van den vernietigden Amerikaanschen kruiser aan boord genomen. Zooals verder werd waargenomen, was ook een der torpedojagers door bommen vernieti gend getroffen, terwijl de andere met groote snelheid in Westelijke richting vluchtten. (DN.B.) Het AN.P. meldt uit Berlijn: De Amerikaansche radiostations houden zich den laatsten tijd bezig met het Amerikaansche voornemen om van Zuid-Afrika een groote ba sis voor de geallieerden te maken. Er verluidt, dat een half millioen Amerikaansche soldaten daar kan worden opgeleid, die dan duizenden mijlen dichter bij het midden- en Verre Oosten zouden zijn. De chef van de Amerikaansche missie in Noord-Afrika. generaal-majoor Rissel Maxwell, heeft onlangs ten aanzien van de taak van Amerikaansche troepen in vreemde landen woordelijk verklaard: „Hun taak is den strij denden troepen van de andere geallieerde lan den, die wezenlijk strijden, hulpdiensten te ver- leenen." In Berlijnsche politieke kringen verklaart men naar aanleiding hiervan, dat deze uitla ting zeer duidelijk aantoont, welke plannen Roosevelt met Zuid-Afrika heeft. Nadat reeds het eerste Amerikaansche grondpersoneel daar is aangekomen, heeft de Amerikaansche presi dent het grandiose plan om Zuid-Afrika door een zwerm sprinkhanen van een half millioen Amerikaansche soldaten kaal te laten eten. Men kan zich voorstellen, hoe het er dan in dit betreurenswaardige land zal uitzien, nadat er nu reeds een noodlottige schaarschte aan alle gebruiksartikelen, ja zelfs aan zoo kenmerkend Afrikaansche levensmiddelen als suiker, tarwe en boter bestaat. Wat verder de tegenwoordigheid van een half millioen Amerikaansche soldaten voor een half millioen Zuid-Afrikaansche vrouwen en meis jes beteekent, dat is wel op IJsland en in Australië overduidelijk gebleken. Dit is de zege ning van de plannen van Roosevelt om de we reld gelukkig te maken n.l. dat zijn ruzie ma kende, dronken soldaten den vrouwen en meis jes van kleine volken het leven moeilijk ma ken. terwijl de zonen en mannen van deze kleine volken op buitenlandsche oorlogstoonee- len voor de egoïstische machtslusten van Roo sevelt moeten sterven. Het 713de communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: ,.In Cyrenaica gevechten tusschen patrouilles. Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben overdag en des nachts vliegvelden op Malta gebombardeerd. Bij een gevecht wer den 8 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. Op een werkbijeenkomst van de Economische Kamer Dantzig-West-Pruisen te Zoppot heeft de Duitsche minister van economische zaken, Walther Punk gesproken over de ideeele, orga nisatorische en materieele grondslagen der na- tionaal-socialistische economie, zooals zij vooral ook in het Duitsehe Oosten moeten gelden. De Duitsche oorlogseconomie is in een nieuw stadium gekomen, waarin thans plannen en lei ding, uniform en vereenvoudigd, een zoo groot mogelijke concentratie van alle krachten en de uiterste rationalisatie van den arbeid moeten teweeg brengen om met de beschikbare grond stoffen en arbeidskrachten een nog grooter prestatie op het gebied der Duitsche bewape- ningsfabricage te bereiken. Het nieuwe stadium der oorlogseconomie is ten deele verbonden met ingrijpende maatrege len voor de afzonderlijke bedrijven. Deze ingrij pende wijziging in de bewapeningsindustrie moet noodzakelijkerwijs aanmerkelijke gevolgen hebben voor het geheele Duitsche bedrijfsleven, vooral met het oog op de beschikbare grond stoffen, maar ook ton aanzien van de productie van niet zuivere bewapeningsartikelen en met betrekking tot den export. Het prevaleeren van de bewapening eischt overal oriënteering op de nieuwe situatie. Het nieuwe stadium der bewapeningseconomie slaat overigens ook op de geheele economische orga nisatie en op het ordeningsapparaat van den staat. De vereenvoudiging van de methoden bij den buitenlandschen handel heeft een aanvang genomen en nieuwe organisaties voor het ge heele Rijk zijn voorbereid om bepaalde pro- duc-tietakken onder te brengen in een gesloten organisatie voor zelfbestuur. Door de invoering van economische kamers per gouw moet een aanmerkelijke vereenvoudi ging en standaardisatie in den tusschenbouw der organisaties worden bereikt en daardoor opvoe ring van de prestaties. Funk besprak daarop de wijze, waarop de staat het bedrijfsleven in het Duitsche Oosten financieel steunt en wees er vooral op, dat het steeds het streven der nationaal-socialistische staatsleiding zal zijn rekening te houden met de bijzondere behoeften van het Duitsche gebied in het Oosten. De materieele steun, dien het Rijk aan het Duitsche Oosten geeft, beperkt zich niet slechts tot financieelen steun. Het heeft ook voorkeur voor nieuwe machines en krijgt bijzonder groote contingenten grondstoffen, tariefs-concessies enz. Omtrent de vraag, of een ingrijpende industri alisatie van het Duitsche Oosten geen beletsel zou zijn voor de richtige vervulling van zijn taak agrarisch overschotgebied Voor het geheele Duitsche Rijk te zijn, verklaarde Punk, dat alle maatregelen voor dit Oosten zonder organisatie stukwerk moeten blijven Slechts met behulp van industrialisatie kan men den trek der menschen uit het Oosten naar het Westen de baas worden. Principieel wordt daarom ook zoo wel waarde gehecht aan instandhouding van de bestaande bedrijven, alsook aan gepaste verdere industrialisatie. Voor alle bedrijven, die land bouwproducten verwerken, zooals maalderijen, conservenfabrieken enz. ligt de natuurlijke plaats hier in het Oosten. De-leiding van den staat zal haar bijzondere aandacht wijden aan het verkeersvraagstuk in dit gebied, daar het een der belangrijkste pro blemen is voor de ontwikkeling van het be drijfsleven. Dantzig za lals gevolg van zijn bij zonder gunstige geografische ligging en voor beeldige installaties voor den overslag van goe deren, geroepen zijn een bijzondere bemidde lingsrol te spelen. Tot slot behandelde de bewindsman nog eenige algemeene economische vraagstukken. Terwijl het bedrijfsleven vergaande decentralisatie moet worden ingevoerd, is op het gebied der geldpolitiek sterke centralisatie noodzakelijk Naarmate de oorlog nog langer duurt, komt meer geld vrij, dat geen equivalente koopkracht vindt. Het overtollige geld moet niet in stoffe lijke waarden, maar in staatsleeningen of in spaardeposito's worden belegd. De spaardeposito's van het Duitsche volk zijn veilig, daar bij een zegevierende beëindiging van den oorlog voldoende grondstoffen, -arbeids krachten enz beschikbaar zijn voor een sterk vergroote goederenproductie. (D.N.B.). GROOTE DIEFSTAL VAN ZILVERBONS OPGEHELDERD. f. 18.000 in beslag genomen. Dank zy de oplettendheid van de cassière van een bioscoop-theater aan de Ceintuurbaan te Amsterdam is de recherche er in geslaagd, een In het begin van Februari werden uit een drukkerij aan de Rustenburgerstraat eenige diefstal van f. 28.000 aan zilverbons bijna vol ledig tot klaarheid te brengen, tientallen vellen zilverbons van f. 1 te zamen voor f. 28.000 gestolen. Nu was het onlangs een der bankinstellingen te Amsterdam bij het controleeren van geld. dat zij van het bovenbedoelde bioscoop-theater ontving, gebleken, dat zich daarbij eenige zil verbons bevonden, welke van den diefstal uit de drukkerij afkomstig waren. De politie werd gewaarschuwd en het gevolg was, dat de re cherche een uitvoerig onderzoek instelde. Dank zij de medewerking der cassière van de bioscoop, werd in deze zaak opheldering ge bracht. Een aangehouden man bekende den diefstal, te zamen met twee anderen, te hebben ge pleegd. Een dezer medeplichtigen, een visch- venter. werd vervolgens eveneens gearresteerd. In een woning in de Spaarndammerbuurt, waar, na eenige omzwervingen, de buit beland was, konden nog 18.000 bons in beslag worden genomen. Ook een tweede/, heler werd aange houden. Slechts een der dieven is nog op vrije voeten, doch ook diens arrestatie mag binnen korten tijd worden verwacht. DOODELIJK ONGELUK. Gisteravond is op den Parallelweg te Bussum een naar schatting 55-jarige dame, die op de fiets reed, door het achterwiel van een haar achterop rijdenden verhuisauto geraakt en tegen den grond geslingerd. Zij kwam met haar hoofd op de straat terecht en bleef met een schedel- basisfractuur liggen. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. LIJK OPGEHAALD. Uit de leemputten te Gilze Reyen is het lijk opgehaald van een 62-jarigen man uit Breda. Ztfn naam is nog niet bekend, daar zijn per soonsbewijs gedeeltelijk vernield was. DOODELIJKE *VAL. Bij het verrichten van werkzaamheden is te Horst fL.) de 57-jarige dakdekker P. Thielen van een hoogte van 10 meter gevallen, ten ge volge waarvan hij naar het ziekenhuis te Venlo moest worden overgebracht ,waar hij is over leden. De overledene was gehuwd en vader van 9 kinderen. Medewerking van burgemeesters en onderwijsliv§tanties. EEN BEROEP OP DE BEDRIJVEN. In een persconferentie heeft de heer H. J. Leupen. secretaris van de Interdepartementale Commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding medegedeeld, dat reeds vele antwoorden van burgemeesters en onder wijsinrichtingen inzake het vraagstuk der va cantiespreiding zijn binnengekomen. Het blijkt, dat door de betreffende autoriteiten het nut en de noodzakelijklieid der vacantiespreiding wordt ingezien; overal werd men tot medewerking be reid gevonden. Spr. wilde thans eveneens een beroep doen op de bedrijven. Wil de „Vacantiespreiding 1942" slagen, dan is de medewerking van de twee genoemde in stanties alleen niet voldoende en zullen ook de bedrijven zich bij het plan moeten aansluiten. Groote moeilijkheden zullen zich voor het be drijf wel niet voordoen, wanneer men het advies van de commissie opvolgt: (a) dat gehuwde werknemers met school gaande kinderen hun vacantie kunnen ne men in den tijd, waarin voor die bepaalde plaats de schoolvacanties vallen; (b) dat ongchuwdcn en gehuwden zonder schoolgaande kinderen zooveel mogelijk voor Juli en na Augustus met vacantie gaan. Wanneer het bedrijfsleven in zijn geheel meewerkt aan de vacantiespreiding, zal dit uiteindelijk ieder ten goede komen >n zeker aan de bedrijven, die beter goed uitgeruste krachten zullen kunnen gebruiken, dan menschen, die door uren. staan in overvolle treinen, bivakkeeren op perrons en slechte bediening in overbelaste hotels en pensions, meer uitgeput terugkomen, dan dat ze weg gingen. DE ZOMERKAMPEN VAN DEN NED. ARBEIDSDIENST. Aanmelding nog mogelijk. Buiten het groote aantal kampen van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst, waarin op Maan dag 1 Juni a.s., de diensttijd van vijf en een halve maand voor vele jonge Nederlanders aanvangt, zal de N.A.D. nog een tiental andere nieuwe kampen in bedrijf stellen en wel op 1 Juli. Van Woensdag 1 Juli t/m Zaterdag 12 De cember 1942 zullen ook in deze „zomerkampen" arbeidsdienst-afdeelingen worden gelegerd, waarvan de leden gezamenlijk den eeredienst van him land en volk zullen verrichten en on derling een kameraadschap vormen. Ten aanzien van deze 10 kampen is de aan melding nog t/m 2 Juni mogelijk voor die on gehuwde Nederlanders, die den leeftijd van 17, doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt. Bovendien wordt een beperkt aantal plaatsen beschikbaar gehouden voor hen, die in aan merking wenschen te komen voor een aanstel ling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 December 1919 zijn gebo ren, terwijl zij de minimum leeftijdsgrens voor arbeidsmannen (17 jaar) hebben bereikt. Dit geschiedt daarom, aangezien, krachtens het op 1 April 1942 in de Staatscourant gepubliceerde arbeldsdienstplichtbesluit aan de bovenbedoelde sollicitanten, voor zoover zij den leeftijd van achttien jaar hebben bereikt, van overheids wege de eisch wordt gesteld, dat zij hun ar- teidsdienstplicht hebben vervuld. De aanmelding tot vrijwillige dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst kan ge schieden bij de aanmeldingsbureaux in Amster dam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht, bij de gemeente huizen of bij de arbeidsbureaux. ÖE ZIEKTE-UITKEERING BIJ BEVALLING. In de Ziektewet is sinds een halfjaar de be paling opgenomen, dat aan de echtgenoote, als mede aan de dochters, stief- en pleegdochters van den verzekerde, die in diens- gezin leven, bij bevalling een bijdrage in de kosten der bevalling, groot f.55 wordt toegekend. Uit de praktijk blijkt, dat vele personen, die op deze uitkeering recht hebben, niet weten, tot wien zij zich moeten wenden. Daarom zij nogmaals medegedeeld, dat bovenvermelde per sonen zich, tot het verkrijgen van de f.55, die nen te richten tot de ziekenkas, waarbij de werkgever van den persoon, in wiens gezin de bevalling plaats vindt, is aangesloten. De naam en het adres van deze ziekenkas staan vermeld op een kaart, welke in elke on derneming is opgehangen. Herhaaldelijk gebeurt hët. dat men zich wendt tot een andere ziekenkas dan op deze kaait is aangegeven, hetgeen niet alleen onnoodig werk veroorzaakt, doch groote vertraging geeft in de uitkeering, die juist zoo goed van pas komt. Bij de aanvraag verzuime men vooral niet den naam en het adres van den werkgever, waarbij de verzekerde in dienst is, Pp te geven. ALS U EENS WIST. Als u eens wist, hoe het gewaardeerd wordt dat de Nederlandsche mannen aan het Oost front. die in den strijd gewond raken, de bes te verzorging krijgen die mogelijk is, dan zoudt ge geen oogenblik meer aarzelen om mede te helpen aan den arbeid der Nederlandsche Am bulance. Dan zouden alle vooroordeelen wegvallen en niets zou u meer in den weg staan om uw giro- boek te pakken en een bijdrage, iets meer dan u kunt missen, over te schrijven op giroreke ning 87600 Nederlandsche Ambulance Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. EEN VERMENGING VAN BEVOLKINGEN MOET ZOOVEEL MOGELIJK VERMEDEN WORDEN. nieuwe taak, welke Nederland straks y na het beëindigen van dezen oorlog te -L—vervullen heeft in de groote Europee- sche volkerengemeenschap is door Mussert op den tienden verjaardag der N.SB. vastgelegd in een aantal punten, die het regeeringsprogram- ma genoemd werden. Eén der belangrijkste punten was o.m.: het verkrijgen van de volko men gelijkberechtigdheid in de Europeesche le vensruimte en het zoeken en vinden van em plooi voor den ondernemingsgeest en de arbeids kracht van ons volk in Europa, opdat welvaart zal komen en de armoede zal worden verdreven. Eens stond een krachtig Nederlandsch volk met de wapens in de hand aangetreden in alle deelen der wereld om zich levensruimte te ver schaffen ter ontwikkeling van zijn groote ener gie, het w\js verstand en de bloeiende cultuur. Het was de tijd waarover thans, nu ons vader land door tientallen jaren burgerlijkheid is lam geslagen, nog zoo gaarne wordt gesproken. Het was de tijd, dat Nederlandsche schepen op alle zeeën ter wereld voeren, de tijd van verove ring, beheersching, exploitatie en het tot bloei brengen van groote gebieden aan den anderen kant der wereld. Door een volkomen verkeerde politiek hebben de vroegere regeerders van Ne derland onze overzeesche bezittingen opgeofferd aan Engeland's strijd met het gevolg, dat ons land thans niet meer over die zwaar bevochten levensruimte de beschikking heeft. Vele Neder landsche soldaten aan het Oostfront bewijzen thans metterdaad, dat het bloed der wegberei ders voor de kolonisators nog klopt in de besten van ons volk. Deze mannen hebben begrepen, dat wij zelf weer moeten veroveren, waar ande ren onze levensruimte lieten verloren gaan. Aan de volledige openlegging van Oostland, het gebied van Europeesch Rusland, zullen alle Europeesche volkeren, ieder naar zijn geaard heid, aanleg, capaciteiten en bereidwilligheid, kunnen deelnemen. Dat de Nederlandsche boe ren reeds thans mede als pioniers voor de agra rische exploitatie ervan daarheen getrokken zijn, verschaft ons de zekerheid, dat Neder landsche arbeid en Nederlandsch kapitaal hun rechtmatig aandeel in de kolonisatie en exploi tatie van Oostland zullen verkrijgen. Doch niet alleen binnen de nieuwe Oost-Europeesche ge bieden behoort aan het Nederlandsche volk ge lijkberechtigdheid bij zijn deelname aan de ont plooiing van het Europeesche productievermo gen binnen het kader der Europeesche volke rengemeenschap te worden toegestaan. Die ge lijkberechtigdheid immers is het uitvloeisel van de actieve en doelbewuste deelneming van het Nederlandsche volk aan de samenwerking in het Europeesche verband. Aan Nederlandschen ondernemingsgeest en aan Nederlandsche arbeidskracht behoort de geheele Europeesche levensruimte open te staan onder gelijke voorwaarden als aan andere landen worden toegestaan, merkte mr. dr. H. J. van Brucken Fock eens op. Doch dit wil echter geenszins zeggen, dat het doel of oogmerk zou moeten -zijn Nederlandsche bevolkingsdeelen over te plaatsen naar reeds agrarisch en in dustrieel ontsloten gebieden elders in het tegen woordige Europa. Een vermenging van bevol kingen moet zooveel mogelijk vermeden worden. Bevolkingsoverschotten, voor wie de Nederland sche levensruimte niet voldoende arbeidsmoge lijkheden schept, zullen bij voorkeur in Oost land moeten worden ingezet. Wel echter be hoort den Nederlandschen ondernemer en den Nederiandschen vakman de Europeesche levens ruimte als veld van werkzaamheid open te staan onder gelijke voorwaarden als anderen geboden worden. Wordt aan dit postulaat vol daan. dan zal de welvaart in de Nederlandsche volksgemeenschap terugkeeren, die thans door het verlies van overzeesche handel en be zittingen voor het oogenblik verloren is. Reeds thans, nu het Nederlandsche volk ls opgesloten binnen zijn betrekkelijk enge levens ruimte en zijn verbindingen met overzee zijn afgesloten, moet de hand aan den ploeg worden geslagen. Allereerst letterlijk, door verhooging van onze agrarische productie. Maar ook met den blik op de toekomst door voorbereiding van de toekomstige taak van Nederland en ce Euro peesche volkerenhuishoudingDie voorbereiding zal allereerst moeten geschieden door een on derzoek van die mogelijkheden door een volle dige inventarisatie van het Nederlandsche ar- brids- en productiepotentiaal, gezien binnen het kader der Europeesche samenwerking. Een uitgebreid onderzoek moet ingesteld worden naar de meest productieve wijze van aanwen ding van de Nederlandsche volkskracht aller eerst met gebruikmaking van Nederlands na tuurlijke bodemschatten, naai- zijn transport mogelijkheden. naar zijn agrarische productie kracht, naar den omvang van zhn tegenwoor dige en toekomstige arbeidskrachten. Dit is de groote taak van het „Nederlandsch Instituut voor Volkshuislioudkundig Onderzoek", dat daarbij in nauw contact staat met het centrale .Deut-sches Institut für Wirtschaftsforschung Wordt dit werk met kracht ter hand genomen, en worden de aldus ontworpen plannen zoodra de gelegenheid zich biedt, ten uitvoer gelegd, dan zal er geen sprake meer behoeven te zijn van een wegkwijnen en voortvegeteeren van ons volk in een te nauwe levensruimte. van hedenavond 21.27 uur tot morgenochtend 5.44 uur en van morgenavond 21.29 uur tot Maandagmorgen 5.43 uur De maan kwam lieden op te 6.58 uur en gaat onder te 22.27 uur; morgen is het maanopkomst te 7.33 uur en -ondergang te 23.22 uur. l BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN SENEGALEESCWE VIJFLING. Te Podor in Senegal heeft een inheemsche vrouw, een vijfling, bestaande uit twee jongens en drie meisjes ter wereld gebracht BISSCHOP VAN TREMITONTE VERMOORD. Van Vaticaansche zijde wordt medegedeeld, aldus het D.N.B., dat de 57-jarige apostolische vicarus in Tsjoengking, titulalr-bisschop van Tr^mitonte, mgr. Jantzen, in een gebouw, waarin hij na de verwoesting van de bisschop pelijke residentie door een bomaanval zijn in trek had genomen, is vermoord. Nadere bijzonderheden over deze misdaad konden tot dusverre nog niet worden verkre gen. De moord op dezen bisschop heeft in Tsjoengking groot opzien gebaard, daar de misdaad midden in de hoofdstad is gebeurd. Onder tot dusverre nog niet opgehelderde om standigheden is ook, naar verder wordt mede gedeeld, enkele maanden geleden de apostoli- ;che vicaris Joen-Man-Foe vermoord. DE AARDBEVING IN ECUADOR. Naar gemeld wordt Is het aantal slachtoffers van de aardbeving in Ecuador tot over de 100 gestegen. Voor vier dagen is nationale rouw afgekondigd. HET JEUGDHERBERGWERK IN NEDERLAND. Onderhoud met propagandaleider. De dagen, waarin het Jeugdherberg werk een belangrijke plaats inneemt in het leven van vele jongeren, staan weer voor de deur. Het seizoen van „reizen en trekken", van fietstochten en wandelingen, voetreizen en uitstapjes, door ons schoonc Nederlahdsche landschap, zijn alweer aangebroken. Het. loopt het Jeugdherbergwerk niet in alle opzichten mee. Geopend zijn slechts de jeugdherbergen te Vinkeveen, Kortenhoef, Schoorl, Rhenen, Scheveningen, Appelscha, Ernst en Amsterdam, terwijl gedurende de week einden open zijn die te Haarlem. Vught en Zwolle. Wellicht zal tegen Juni het aantal opengestelde jeugdherbergen kunnen worden uitgebreid. Onlangs is een collecte gehouden voor dit zoo bij uitstek belangrijke jeugdwerk. De opbrengst is nog niet bekend, doch de heer J. van Caspel, propaganda-leider van de Neder landsche Jeugdherbergcentrale, gaf ons eenige cijfers ter illustratie van de noodzaak van een dergelijke collecte. Er zijn. zoo zeiöe hij, in Nederland omstreeks een millioen kinderen tus schen 14 en 20 jaar. Als zij gemiddeld ieder drie nachten gedurende het viermaandsché zomerseizoen in jeugdherbergen doorbrengen, dan beteekent dit reeds 3 millioen overnach tingen. Voeg daarbij dan nog ae kinderen van 12, 13 en 14 jaar, die dikwijls in klasseverband trekken, benevens de jongeren, boven de 20 jaar, eveneens een niet onaanzienlijk aantal, dan mag men toch alles samen gerust rekenen op vier millioen overnachtingen per jaar. Om in al deze overnachtingen te kunnen voorzien, zouden 150 jeugdherbergen met een capaciteit van 200 bedden per herberg noodig zijn. Zoover zijn we helaas nog lang niet. De thans be staande jeugdherbergen zijn over het algemeen veel kleiner (ongeveer 60 bedden), en het goede moderne type is in ons land nog zeer zeldzaam. We moeten niet alleen veel jeugdherbergen bij bouwen. maar de oude typen moeten ook worden vervangen. Daarvoor, is de steun van héél ons volk noodig, ons volk dat in breede lagen dient te begrijpen, dat ons werk geheel buiten de politiek staat en jeugdherbergen een dringend noodzakelijk instituut vormen, ter bevordering van de levensvreugde en de gezondheid van duizenden kinderen en jongeren, die gedurende hun vrije dagen in staat moeten worden gesteld de stad te verlaten en ons land te leeren ken nen. Mijn ideaal is. dat uit de burgerij een or ganisatie wordt opgebouwd, van vrijwillige me dewerkers, een soort verbond van jeugdher bergvrienden, die een bepaald econtributie be talen. en welk verbond zich ten doel stelt, een intensieve propaganda voor het Jeugdherberg- werk te voeren en de collecten overal in den lande te organiseeren. terwijl het tevens propa ganda maakt voor het trekken ln het alge meen. DE KINDERUITZENDING DOOR DEN N.V.D. Gisteren 100 kinderen vertrokken. In een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. verklaarde de heer G. van Hengel, chef van den landelijken dienst voor de jeugd uitzending N.V.D.. dat de N.V.D. voornemens was. meer dan 20.000 kinderen naai- Dultsch- land te laten gaan om daar voor een week of zes ondergebracht te worden bij de Duitsche plattelandsbevolking. Of het ons mogelijk zal zijn zooveel kinderen daarheen te zenden, geloof ik niet, zoo vervolg de hij, omdat we in deze dagen met zooveel on voorziene moeilijkheden hebben te kampen, maar dat er toch meer dan tienduizend kinde ren door ons zullen worden uitgezonden, staat vast. Gistermiddag vertrokken een kleine honderd jongens en meisjes in een paar wagons, die in geschakeld waren in een D-trein voor de Duit sche weermacht, van Utrecht naar de grens. Aan acht geleidsters en een transportleider was de zorg voor deze kinderen toevertrouwd. Het eindpunt van deze reis was Gau Fran ken, waar de kinderen in de omgeving van Neurenberg, o.a. in Rothenburg. bij boeren zul len worden ondergebracht. In Keulen wordt de zorg voor hen door den N.V.D. overgedragen aan de N.S.V., die ze verder gedurende zes we ken onder haar hoede zal houden. HAAGSCHE RECHTBANK. Twee gevallen van oplichting. Naar L. T. zoo hier en daar vertelde kon hij Jenever leveren. Maar thans is T. gedetineerd ln het huls van bewaring, want hU bleek beter te kunnen oplichten. Dat had ook de G. te Alphen ondervonden aan wien de levering van Jenever en cognac was aangeboden, maar hi) was zoo wijs geweest geen geld te geven. Anderen hadden dit wel gedaan, en zoo had T. belangrijke bedragen geïncasseerd, maar van Jenever leveren kwam niets. De officier wees erop dat T. reeds in het bezit Is van veertien vonnissen, waaronder straf fen van twee en twee en half Jaar. Daarom werd de eisch tegen verdachte nu drie Jaar. Uitspraak over 14 dagen. W. C. J. van H. vertelde te Leidschendam een Joodschie dame dat hij van de Duitsche politie was, en huiszoeking kwam doen ln verband met hamsteren. De man had een soort uniform aan, en men Het hem zijn gang gaan. Toen hij enkele artikelen vond, die volkomen rechtmatig op de bonnen waren gekocht, zei van H. dat hij er werk van moest maken, doch voor f. 200.zou hil dat laten. De dame betaalde. Wegens oplichting heeft van H. terecht gestaan; de eisch luidde een Jaar en drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief opgelegd. BIJ DEN POLITIERECHTER. Reeks diefstallen van brandstoffen. Er zat weinig variatie'in de verklaring welke de reeks verd. die alle voor dezelfde feiten voor den Politierechter verschenen, konden geven. „We had den niets meer te stoken, en de kinderen hadden het zoo koud", luidde de motiveering. De Politie rechter was clement, maar leder van de verdach ten kreeg eenzelfde vermaning te hooren „Al is het den volgenden winter nog kouder cn heb je niets te stoken; als Je weer zooiets doet wordt bet gevangenisstraf". De Officier vroeg die nu reeds, doch de rechter gaf dan voor ditmaal nog een geldboete. De serie was als volgt: J. R. te Leiden haalde steenkolen weg uit een opslagplaats aan den Heerensingel. Drie dagen gevangenisstraf was de eisch, f. 10.boete subs. 10 dagen werd het vonnis. H. J. te Lelden zaagde palen van de af rastering aan de Uiterstegracht af; voor hem werd de eisch een week gevangenisstraf, het von nis f. 10.subs. 10 dagen; C. v. d. Z. sleepte aan de Oosthaven een oude giek met mast weg voor z(jn kachel; zes dagen werd de clsch, f. 10.subs. 10 dagen het vonnis; B. K. te Katwijk aan Zee stal steenkolen van het gemeenteterreln; na den eisch van 3 dagen, werd het vonnis f.10, subs. 10 dagen; C. S te Katwijk aan Zee haalde 15 boom stammen weg van D. v. D., 10 dagen werd de eisch, f. 30, subs. 30 dagen het vonnis; J. P. te Lelden nam een kwart mud kolen van het ter rein der gasfabriek. 3 dagen eisch, f. 10, subs. 10 dagen het vonnis; W. G. te Katwyk aan Zee, be nadeelde de gemeente voor een hoeveelheid kolen, 3 dagen eisch f. 10. subs. 10 dagen vonnis; D. van R. te Katwijk aan Zee nam ln de duinen van de MIJ. Zandexploltatle hout weg; zes dagen eisch, f. 10, subs. 10 dagen vonnis; L. K. uit dezelfde ge meente kreeg voor eenzelfde feit een gelijke* straf. Als de nood het hoogst is, is de Nederlandsche Volksdienst naby: blüft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. KLEINZIELIG GEDOE. Mopperende landgenooten, boos omdat zij geen sigaren en borrels kunnen krijgen, stiekeme hamsteraars en geniepige bonnenzwendelaars: wat houden zij zich bezig met kleinzielig en misdadig gedoe! En dat juist in dezen tijd, waarin ginds in het Oosten andere Nederlanders voor ons land en volk op de bres staan, gereed om in een strijd op leven en dood voor goed met het bolsjewisme af te rekenen. Kleinzielig en mis dadig gedoe tegenover waarachtigen helden moed en groot plichtsbesef. Komaan landgenoot, deze laatsten behooren toch tot de beste eigenschappen van een goed vaderlander, dus ook van u! Maar dan is ook uw plaats bij onze mannen in het Oosten. Mel4 u aan landgenoot, bij het Vrywilligersleglo^l Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Grave^ hage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1