FORMAMINT LEID5CH DAGBLAD Maandag 11 Mei 1942 Dr. Ley spreekt voor Duitsche en Nederlandsche werkers Enthousiaste vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam Verspreide Berichten GEMENGD NIEUWS AGENDA BINNENLAND Vijf Brandstoffenbonnen aangewezen Nieuwe textielpunten aangewezen Keuringen voor de Waffen S.S. VRAGENRUBRIEK RECHTZAKEN SPORT Eindhoven aan den kop Het filmjournaal toont ook in Afrika den strijd tegen de Sovjet- Unie. - De manschappen, die vrij van dienst hebben, gaan naai den woestijn-bioscoop „Marabü". (Hoffmann-P.K. Ingmans nv> In Noord-Holland hebben verschillen de grondeigenaren toestemming gekre gen hun gronden te vervenên. Het spreekt vanzelf, dat deze turf op het oogenblik vele koopers vindt. Arbeiders bezig met het uitgraven en steken van de turf. (Polygoon-Kuiper m.) De dooi maakt alle wegen en straten in het Oosten nauwelijks passeerbaar. - In zeer slechten staat verkeerende wegen worden met boomstammen belegd, om een vasten ondergrond te ver krijgen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Schröter m.) verbinding met Voor-Indië en het Midden- Oosten zeer in gevaar zijn gekomen. Churchill deelde vervolgens den oorlog in vier hoofdstukken in. Het eerste eindigde bij de be zetting van West-Europa door de Duitschers en de ineenstorting van Frankrijk. Het tweede begon met de isoleering van En geland en eindigde met Hitler's „aanval" op Rusland. Het derde wilde Churchill „Ruslands roemruchte daad" noemen, Het vierde begor met Pearl Harbour en den overval van Japan op de Vereenigde Staten. De deelneming van Italië aan den oorlog in 1940 bracht dezen oorlog van Europa over naar Afrika. De deelneming van Japan bracht den oorlog over naar Azië, betrok de Ver, Staten er bij en zou volgens Churchill ook geheel Zuid-Amerika er bij betrekken. Zoo is deze oorlog tot een waren wereldoorlog geworden. De Britsche bewindsman stelde zich daarbij op het standpunt, dat de schaal is doorgeslagen ten gunste van de geallieerden H" is waar, zoo zei hij, dat de Japanners gemak kelijker hun „rooftocht" in den Indischen Ar chipel konden volvoeren door gebruik te maken van de omstandigheid dat wij elders werden beziggehouden. Thans evenwel staan zij tegenover steeds krachtiger verweer. Zij kunnen zich niet veroor loven nogmaals „zulke verliezen te liiden als i- den slag in de Koraalzee". Churchill erkende overigens, dat de bijzonderheden daaromtrent hem nog niet bekend waren. De militaire kracht der Ver. Staten, aldus Churchill, is alleen al grooter dan die van Japan en ook Engeland zal bijdragen tot de „verplet tering" van deze heb- en eerzuchtige natie". (A.N.P kunnen Uw lichaam plot seling afkoelen. Hierdoor vermindert Uw weerstand tegen keelpijn, griep, influenza, enz. Dubbel voorzichtig dus! Bescherm Uw keel tijdig met Formamint. de keelonfsmettende tabletten FRICK OVER DE TAAK VAN DE AMBTENAREN. Rijksminister Frick heeft te Aussig nog eens jegens den Duitschen ambtenaren zijn dank uitgesproken voor hun opofferend werk in oor logstijd. In dit verband herinnerde de minister aan de jongste Rijksdagrede van den Führer en zeide hij, dat ook de Duitsche ambtenaar neel zijn doen en laten enkel en alleen moet richten op het groote doel, de overwinning. Dat de Führer overal, waar tegen dit beginsel gezon digd wordt moet ingrijpen, spreekt natuurlijk vanzelf. In den strijd om het zijn of niet-zijn van een heel volk moet de Führer de moge lijkheid bezitten, binnen den kortsten termijn alles uit den weg te ruimen, wat schadelijk kan zijn voor het behalen van de eindoverwinning. Dat zal echter slechts geschieden op grond van een nauwkeurig onderzoek, want de Führer zelf heeft kunnen constateeren, dat zijn ingrijpen slechts in enkele gevallen geboden is. (D.N.B.) UITVAART VAN STAUNING. In tegenwoordigheid van den koning, van de gezanten der vreemde mogendheden, van de le den der regeering en van den Rijksdag, als mede van vooraanstaande persoonlijkheden uit alle beroepen en standen van Denemarken, vonden gistermiddag de rouwplechtigheden plaats voor den op 3 Mei overleden Deenschen minister-president Thorvald Stauning. Onder de talrijke bloemen, waren er van den Führer en von Ribbentrop. POLITIE ONTDEKT GROOTE PARTIJ GESTOLEN TABAK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vo rige week werd een inbraak gepleegd in een schoenenwinkel aan de Hoef ka de te Den Haag. 55 paar schoenen werden ontvreemd, en de re cherche stelde een onderzoek in. Zij kwam ook terecht bij de woning van den 24-jarigen J E.. die toevallig niet thuis was Wel trof de politie daar de schoenen niet aan, maar in een achterkamer tallooze pakjes shag met een totaal inhoud van 396 kilogram. De winkelwaarde hiervan bedraagt 2000 gulden. De bewoner kon den volgenden dag worden aan gehouden. Inmiddels onderzocht de recherche van welke inbraak deze buit afkomstig kon zijn. Tegelij kertijd kwam aangifte binnen van een inbraak den nacht to voren geplee.gd in een tabaks zaak in de Piet-Heinstraat. Naar aanleiding van het voortgezette onder zoek arresteerde de politie hierop den 28-jari gen C.H.. den 21-jarigen A J. en den 27-jarigen T. B.. allen koopman van beroep, en voorts den 25-jarigen los-werkman E. vaD R. BUITENLA NDSCH GEMENGD. HEVIGE AARDBEVING IN JAPAN. Zaterdagavond is de vulkaan Asama in de provincie Nagano, ten Noord-Westen van To kio. gaan werken. De met donderend geweld gepaard gaande uitbarsting veroorzaakte zoo hevige schokken dat de bevolking van het ge- heele omliggende gebied haar huizen verliet en den nacht in de open lucht doorbracht. De omvang van de aangerichte schade is nog niet bekend. De eruptie ging vergezeld van een dichten aschregen en moet een der hevigste van de laatste jaren zijn. In het Concertgebouw te Amsterdam is gis teravond een groote gemeenschappelijke bijeen komst gehouden van het Nederlandsche Arbeids front en het Deutsche Arbeitsfront ter gelegen heid van het bezoek van den leider van het D. A. F., Relchorganisationsleiter dr. Rob. Ley, aan Nederland. Een stampvolle Concertgebouw-zaal. die zelfs op de balcons geen leege plaats toonde het blauwe zaaltje was eveneens gevuld heeft den Duitschen leider een ontvangst bereid, die klonk alh een klok. Er was een enthousiaste stemming, men juichte dr. Ley bij zijn komst hartelijk toe en men heeft niet diepe aandacht naar zijn indrukwekkende redevoering geluis terd en door een herhaald applaus zijn instem ming getoond met de woorden van den rede naar. Vele autoriteiten hadden vóór in de zaal plaats genomen. Tot hen behoorden: General- Kommissar Schmidt, de General-Kommissar für das .Slcherheitswesen und höhere Polizei- führer SS Gruppenführer Rauter, de secreta ris-generaal van het departement van finan ciën en president van de Nederlandsche Bank mr. M. M. Rost. van Tonningen, de burgemees ters van Amsterdam en Haarlem, de heeren E. J. Voute en S. L. A. Plekker en verschillen de vertegenwoordigers der N.S.D.A.P., N.S.B., D.A.F. en N.A.F. Buiten had een eerecompagnie den Reichsor- ganisationsleiter begroet terwijl ook de Hitler- jugend stond aangetreden. Na een kort openingswoord door den Stell- vertretenden Gau-Hopman der D.A.F.. Kretsch- mar, sprak de heer Woudenberg. Uitvoerig ging spr. in op het streven van het Nederlandsche Arbeidsfront, dat een zuiver Ne- derlandschen naam draagt en ook zuiver Ne- derlandsch is in .zijn uitingen. Het Nederland sche Arbeidsfront is de ideale gemeenschap van alle werkers, een gemeenschapsorganisatie, die het socialisme tot werkelijkheid zal maken De Nederlandsche mensch staat met den rug tegen den muur. Hij heeft geen keuzerj Hij kan slechts wenschen dat Europa zegevierend uit den strijd te voorschijn komt. Wie iets anders wenscht is bereid tot economischen zelfmoord en den on dergang van zijn volk te aanvaarden. Het woord Arbeidsfront legt verplichtingen op. Het is de doordringing van een id'ee. Hierbij zal geen halt worden gehouden vóór een reactie in welken vorm deze zich ook moge openbaren, noch van de '-oodste noch van de zwarlste. Het zal voor Nederlanud noodzakelijk zijn tot volle ontplooiing van de volkskracht te geraken. Dit is in de oude vormen niet mogelijk daartoe is noodzakelijk een nieuwe gemeenschapsorga nisatie van den arbeid, zooals deze thans in het N.AJFV is belichaamd DR. LET SPREEKT. De leider van het DAT1., dr. Robert Ley, die vervolgens het podium betrad, sprak allereerst eenige woorden van bezinning op den lOen Meidag. Wij begrijpen dat deze dag voor Ne derlandsche mens'chen moeilijk is, zoo zeide spr, toch echter was deze dag noodzakelijk en in de geschiedenis voorbeschikt De oorlog van heden Is geen oorlog tegen Nederland. Frankrijk, Noorwegen of den Bal kan. Het is geen oorlog van volken tegen vol ken, doch een strijd van nationaal-bewusten tegen het parasietendom, zooals dat zich in het jodendom heeft geopenbaard. De strijd in Duitschland om de ziel van het Duitsche volk heeft vele dooden gekost. Het Duitsche volk was verdeeld in vele partijen, secten en vakverbonden. Het individu over- heerschte. Er was geen binding, geen gemeen schap. Ieder droeg zijn eigen vlag voor zich uit en de staat moedigde dit individualisme en sectarisme aan. Er waren profeten, die den ondergang van het avondland voorspelden, achter de coulissen speelde de Jood zijn spel. Hij predikte den haat- en den klassestrijd en deed alles om de voor spelling tot waarheid te maken. In Rusland is men erin geslaagd om in 25 jaar een oude cultuur te vernietigen. En dit bolsje wistisch gevaar bedreigt thans geheel Europa en vanzelfsprekend ook Nederland. Wij hebben dit mooie land gezien met zijn hoogstaande cultuur en w\j bewonderen zijn schoonheid en zijn kracht. De Duitschers zijn niet gekomen om dit land te plagen. Zij willen integendeel het Nederlandsche volk, dat wij hoogachten, helpen. Het lot der geschiedenis is hard, doch moet gedragen worden. Nederland heeft zijn koloniën verloren. Slechts enkele tienduizen den echter hebben vroeger van deze koloniën baat gehad. Tot die tuinduizenden behoor den zeer zeker niet de arbeiders. En het komt voor het herstel van de Nederlandsche volkskracht juist op de arbeiders en de boeren aan. Niet alleen de ruimte, doch ook het bloed dringt ons te zamen. Europa heeft een gemeen schappelijke cultuur en zal eens een eenheid vormen. De strijd hiervoor zal hard zijn. Er zal met kracht gearbeid snoeten worden. Wanneer dat gebeurt zal het binnen enkele jaren zoo zijn, dat niets ons meer scheiden kan. Het oude stort ineen. De kapitalistische wereld kraakt in haar voegen. Het goud wordt ont troond en hiervoor in de plaats treedt de arbeid. Amerika, dat pronkt met een cultuur, welke het van Europa heeft gestolen, poogt ons thans in dit opzicht de les te lezen en zijn heerschappij op te dringen. Wanneer Europa echter een een heid gaat vormen zal Amerika spoedig in zijn schulp kruipen. Het herrezen avondland wacht een groote toekomst vol ongekende mogelijkheden. In het Oosten ligt een enorm rijk onbenut, bewoond door menschen die de schatten van dit land niet weten te gebruiken en overheerscht door het verjoodsche communisme. De daar aan wezige waarden zullen ten goede kunnen komen aan het nieuwe Europa. In het nieuwe Europa, waarin ook de Neder landers met hun grootsche geschiedenis een waardige plaats zullen innemen, zal hard ge werkt moeten worden. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, dat onder nemer en arbeider tot elkander worden gebracht. Immers zóó alleen kan de belangrijke taak, die wacht, worden vervuld. Het Arbeidsfront maakt de samenbinding der krachten mogelijk en zal dus moeten uitgroeien tot het alle werkers omvat. Onder de geniale leiding van Adolf Hitler, zoo besloot dr Ley, zal Europa zegevierend uit den strijd treden. Napoleon werd door den Russi- schen winter bedwongen. Adolf Hitler heeft den Russischen winter overwonnen en daardoor de beslissing naderbij gebracht. Na een slotwoord door den leider der bijeen komst werd een driewerf heil op den Führer uitgebracht, waarna de volksliederen werden gespeeld Op verschillende pleinen in de stad waren luidsprekers opgesteld, zoodat het publiek deze belangrijke gebeurtenis in het Concertgebouw kon volgen. Dinsdag. Jeruël: Bijbellezing te 7 1/2 uur nam. Korevaarstr. 30: Verg. N.V. Verzekerings mij. „Vooruit". 7& uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Lelden wordt, van Zaterdag 9 Mei, 20 uur tot Woensdag 13 Mei, 20 uur, waargenomen door de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. Telef 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Telef. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Wllhelminapark 8. Telef 26274. De Nederlandsche Volksdlenst zorgt ook voor uw belangen: sluit u dus aan als lid. NIEUW CORRESPONDENTIEADRES ECONOMISCHEN VOORLICHTINGS- DIENST VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Met ingang van 11 Med is het correspon- tleadres voor den g-dheelen Economischem Voortidhtingsdienst van het Dapairtement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Emmapark 1, 's-Gravenhage. Heit telefoon nummer blijft 7'2.00.60 (interlooaal letter G) De dienst is dan als volgt gehuisvest: bureau Bultenlandsohe handel en bureau Overheidsmaatregelen, Emmaipark 1; bureau Propaganda en bureau Bedrijfsreclame, Be- zuidenfhouitsöheweg 78b; bureau Documen tatie Rijnstraat 20; Leeszaal en Bibliotheek Rijnstraat 28. 8458 Gedurende het tijdvak van 11 Mei tot en met 31 December a.s. geeft ieder der bon nen 01 b.v., 02 b.v., 03 b.v„ 04 b.v. en 05 b.v. van de nieuw uitgereikte kaart voor vaste brandstoffen DV recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Ten aanzien van de verbruikers behoorende tot de groepen b, c en d, alsmede van de ver bruikers, die voor een toeslag in aanmerking komen, zullen spoedig nadere mededeelingen volgen. Met ingang van Zaterdag zijn de punten 41 tot en met 60 van de textielkaart. Se serie, geldig verklaard. De textielkaart 2e serie en de tocslagkaar- ten blijven eveneens geldig voor den aan koop van tcxtielgocderen, met uitzondering van den K.-bon, die beschikbaar was ge steld voor den aankoop van bedrukte kunstzijde. Tevens wordt nog medegedeeld, dat bij den aankoop van skisokjes volstaan kan worden met afgifte van het verelschte aantal punten, zonder dat hiervoor een kousenbon behoeft te worden ingeleverd. Dc keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 16.00 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant Markt 45. 12 Mei 10.00 uur Eindhoven, Huls Maria. Kruisstraat. 16.00 uur Roermond, N.S.DAP., Swalmer- straat 61. 13 Mei 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16b. 16.00 uur Zwolle Kaserneunterkunft. school a. d. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 uur Groningen, Concerthuls, Poe lestraat. 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei 10.00 uur A'dam, School Iepenweg 13. 16.00 uur Utrecht. Deutsches Haus. 16 Mei 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. TWEE JAAR GELEDEN. Op 10 Mei 1942 stonden Nederlandsche troe pen tegenover de legers van een broedervolk, omdat wij toen niet begrepen dat deze inder daad hier gekomen waren, niet alleen om ons land. maar om geheel Europa voor den onder gang te behoeden. ZÜ, waarvan wij dachten, dat zy onze bond- genooten waren, bleken onze ergste vijanden te zijn, samenzweerders met de bolsjewisten, die zich toen reeds gereed maakten, Europa onder den voet te loopen. Veel is er intusschen veranderd, zooveel, dat *.j, twee jaar later, tienduizenden Nederlan ders zich gereed maken, schouder aan schouder met de Duitsche kameraden, het bolsjewisme voor goed te vernietigen. Misschien behoorde ook gij twee jaar geleden tot de misleiden, maar dan zijn ook u toch intusschen de oogen open gegaan en zult gij' begrijpen dat ook uw plaats is bij die tienduizenden dappere vader landers, dus in de gelederen van ons legioen. Landgenoot meld u aan bij het vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. NAAR BETERE FILMPROJECTIE. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: Naar aanleiding van vele klachten over min der goede projectie in bioscooptheaters en over het toebrengen van, soms belangrijke, schade aan het filmmateriaal, heeft het fiüngllde der Nederlandsche Kultuurkamer een technischen controledienst ingesteld. Deze klachten zijn ten deele reeds van ouden datum, maar de voormalige Nederlandsche bioscoopbond is er nooit aan tegemoet geko men. Het filmgilde, dat voor alles het cultu- reele belang van het bioscoop- en filmwezen ziet, heeft thans twee inspecteurs aangesteld, bekwame vaklieden, die nog een aparte studie hebben gemaakt en die met alle noodzakelijke controle- en meetinstrumenten zijn uitgerust om de projectie-apparaten in de cabines zoowel de beeld- als geluidsinstallaties gere geld te onderzoeken en waar noodig, aanwij zingen te geven om gebreken te verhelpen. Een en ander zal in een betere projectie zeker aan het publiek ten goede komen en zal schade aan de films tot een minimum beperken. AAN DE JARIGEN. Duizenden jarige Nederlanders hebben reeds medegedaan aan de zoogenaamde verjaardags storting. lederen dag zijn er weer anderen ja rig, ook vandaag zijn weer duizenden Neder landers jarig. Vandaag is het dan~-uw beurt U kent toch de verjaardagsstorting, een over schrijving van even zoovele dubbeltjes, kwart- J'es pf guldens als men Jaren telt op de giro rekening van de Nederlandsche ambulance? Gelukgewenscht jarige Nederlanders en denkt aan de verjaardagsstorting op giroreke ning 87600. Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22 's-Gravenhage. MAX BLOKZIJL TE BERLIJN. Het hoofd der afdeeling perswezen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de heex Max Blokzijl, heeft in de afgeloopen week een dienstreis naar Berlijn ondernomen, om met verschillende Duitsche officieele pers instanties onderwerpen van actueel belang te bespreken. Hierbij sprak de heer Blokzijl in de tot de laatste plaats gevulde Schubertzaal in Berlijn II voor de leden van den kring der N. S. B. in de Duitsche hoofdstad. DE EXTRAUITKEERING AAN ONDER STEUNDE WERKLOOZEN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de extra-uitkeerlng aan ondersteunde werkloozen opnieuw verlengd. Ditmaal tot en met de week welke op 23 Mei a.s. eindigt. De uitkeerlng bedraagt 10 pCt. voor deelne mers aan de centrale keukens en 15 pCt. voor niet-deelnemers. Deze verlenging geldt eveneens voor onder steunde kleine grondgebruikers. G S. te L. De huurschulden verjaren na ver loop van vijf Jaren. v. d. P. Waarschijnlijk zal de uitkeerlng nog plaats hebben. Wend u tot den Raad van Arbeid Waarschuwing aan volksmisleiders en ophitsers tegen de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. DE SCHULD AAN DE VOEDSEL- SCHAARSCHTE. Het Vredegerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen F. van Wegen, leeraar aan de R.-K. Landbouwwinterschool te Raalte. Aan verdachte was ten laste gelegd dat hij op 14 December 1940 te Almelo een colporteur van „Volk en Vaderland" de woorden had toe gevoegd: „Dank zij de N.S.B geen boter en vleesch meer'". Het Vredegerechtshof overwoog te dezen aan zien het volgende: „Verdachte heeft zich van een der laaghartigste middelen bediend om bij een zeker, onnadenkend deel van de bevolking een stemming van vijandschap tegenover de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland te wekken. De door verdachte in het openbaar gebezigde woorden: „Dank zij de N.S.B. geen boter en geen vleesch", hebben Immers de onmisken bare bedoeling de opvatting te doen postvat ten als zou de voedselschaarschte welke voor het overgroote deel van het Nederlandsche volk een gevoelig leed beteekent aan de schuld van de Nationaal-Socialistische Beweging te wijten zijn. Het misbruik, dat hierbij gemaakt werd van den nood van het volk en van zijn begrijpelijke gevoeligheid in dit opzicht, stempelt het aan grijpen van een dergelijk middel om volksge- nooten tegen elkander op te zetten tot een laagheid, die zeker niet minder is dan de be> ruchte landverraad-leugen. Daarbij komt dat verdachte, die leeraar is aan een R.-K. land bouwwinterschool. uit hoofde van zijn ontwik keling, uiteraard bekend is met de ware oor zaken der voedselschaarschte hier te lande in verband met de algemeene oorlogsomstandig heden Dat verdachte desondanks de Nationaal-So cialistische Beweging in Nederland voor de hier heerschende voedselschaarschte aansprakelijk wil stellen en hiervan in het openbaar uit drukking geeft, heeft -de kennelijke strekking deze beweging in de oogen van een zeker deel van het Nederlandsche volk als volksvijand voor te stellen en is mitsdien Juist tegenover deze volksbeweging bij uitnemendheid in de hoogste mate beleedigencL De door de rechtbank aan den verdachte op gelegde straf van f.25 boete staat in geenerlel redelijke verhouding tot de zwaarte van het door hem gepleegde misdrijf, waardoor de poli tieke vrede binnen de Nederlandsche volksge meenschap ten zeerste wordt bedreigd. Wanneer het Hof thans niet reeds over gaat tot het uitspreken van de hoogste straf welke de wet toelaat, geschiedt zulks uit overweging dat het Hof vertrouwt nog met een ernstige waarschuwing te kunnen volstaan aan hen die van eenzelfde gezindheid zijn als de verdachte, opdat zij weten dat zij het Nederlandsche volk niet straffeloos kunnen misleiden door de Na tionaal Socialistische Beweging te beschimpen en verdacht te maken." Het Hof veroordeelde verdachte deswege tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. 1 UITSLAGEN VAN DEN N.V.B. Kampioenschap van Nederland: Eindhoven Heerenveen 20. AGOVV—ADO 1—1. DISTRICT I Promotie 2e klasse: De Vole- wUckersRCH 21. Tweede klasse A.: SantpoortAlcmaria Vlctrlx 33. De KennemersZFC 40, West FrislaHBC 4Oj Alkmaarsche BoysHRC 30. Tweede klasse B: VolendamVriendenschaar 50, HVCWatergraafsmeer 24, AFCZeebur- gla 1—7, DWV—Hilversum 2—2. DISTRICT II Tweede klasse A: BMTHer cules 2—4. HW—VIOS 3—0, VDLUVS 3—0, GoudaQuick 13. Beslissingswedstrijd: UW Velox 1—1. Tweede klasse B: MartlnltCW 31, Neptu- U\isFluks 10, ODSSliedrecht 13. Overmaas Unltas 2—3, SVW—SVV 1—3. Promotie derde klasse: LaakkwartierASC 12. FortunaCoal 01. Derde klasse B: Beslissingswedstrijd Schevenln- genOlympla 11 (Sch. kampioen). Derde klasse C: DHSBEC 02. Derde klasse D: RDMDe Hollandlaan 43. Promotie vierde klas: Te WerveHillegom 41, RVCArchipel 46, BodegravenUrsus 33, GSVHet Noorden 40. Vierde klasse A: TONA—WSB 21. Vierde klasse C: MaasstraatRijswijk 54, VDS LDWS 2—1. BeslissingswedstrijdWesterkwartierCelerltas 21 (Westerkw. kampioen). Vierde klasse E: HaastrechtAmmerstolsche SV 13, OudewaterMSV 01 Promotie reserve tweede klasse: DFC 2Gouda 2 32. Reserve tweede klasse A: DHC 3ADO 4 2—7, ONA 2—HBS 3 0—6. Prom. res. derde klasse: VCS 2Laakkwartier 8 01. Reserve derde klasse A: Lugdunum 2Alphla 2 DISTRICT III Promotie tweede klasse: Hen geloGo Ahead 11; RhedenBornc 00. DISTRICT IV Beslissingswedstrijd: Roermond NO AD 23. -Promotie tweede klasse: Maurits WV 1—2 De Baronie DNLVlisslngen 2—<1. DISTRICT V Beslissingswedstrijd: Sneek LSC 21. Promotie tweede klasse; FrislaEmmen 1—2, Van Overal. Eindhoven heeft de leiding genomen ln de com petitie om het kampioenschap van Nederland en dat klopt precies met de verwachtingen. Tegen Heerenveen waren de Zuidelijken gisteren goed op dreef. De aanvallen werden uitstekend opge bouwd en het spel werd ln een hoog tempo uit gevoerd, zoodat het al spoedig duidelijk werd dat de thuisclub zou winnen. Te peuterig aanvalsspel was echter oo-zaak dat de taaie Friesche verde diging bij herin ling gevaar kon voorkomen en de sccre kwam can ook niet hooger dan 20 Abe Lenstra werd uitstekend bewaakt en kon heel weinig uitrichten. In dezen vorm zal Heerecveen het, ondanks haar goede begin, in deze kam pioenscompetitie niet ver brengen. Ado begon zeer overrompelend tegen A.GO.VV. en had al na enkele minuten succes. Hierdoor ge ïnspireerd Is Ado bijkans de geheele eerste helft ln de meerderheid geweest, zonder dat haar schot- looze voorhoede de score vermocht op te voeren. Na de rust nam A.G.O.V V, het initiatief over en een kwartier later was het 11. Er ontwikkelde zich vervolgens een aantrekkelijke kamp met ge lijke kansen. Het slot bracht een puntenverdeel ng waarmede belde partijen tevreden mogen zijn Eindhoven ^2 2 0 0 39 4 Heerenveen 3 1 1 1 45 3 AG.O.V.V 1 0 1 0 11 1 A.D.O 2 0 1 1 2—3 1 Blauw Wit 2 0 1 1 2—3 1 In district I won Volewljckers op zeer fortuin lijke w()ze met 21 haar eersten promotiewedstrijd tegen een beter spelend R.C.H. Het Utrechtsche D.O S. Is hier de derde deelnemer aan de com petitie. In district 11 speelde U.V.V. gelijk (11) tegen Velox en door beter doelgemlddelde ls U.V.V. dus kamjDioen van de 2e klasse A. U.VS. liet het leelljk liggen tegen V.D.L. Een 30 nederlaag werd haar deel. waardoor zij naar de achtste plaats is afge- zakt. Velox U.V.V. Quick Hercules VDL H.V.V. In de 2e klasse B leidt Excelsior met 33 punten uit 20 wedstrijden. Neptunus volgt echter met 30 p. uit 18 wedstrijden en kan dus In totaal op 34 p. komen! Voor de promotie 3e klasse deed A.S.C. ten aan- schouwe van een talrijk publiek in Den Haag goed werk door met 21 van Laakkwartier te winnen. Het was een aardige vlotte wedstrijd, waarin het spelpeil als gevolg van zenuwen, na tuurlijk Iets beneden het normale bleef, maar welke ln leder geval rUk was aan spannende en opwindende momenten. AJ5.C. had met de pauze een 20 voorsprong door beter voorhoede-spel. Dat Laakkwartier daarna sterker zou zijn (alles op den aanval zettend) stond bij voorbaat al vast. Die aanval was echter allerminst bevredigend, want er werd bepaald slecht geschoten, terwijl de Leldsche uitvallen aan de overzijde nogal eens verwarring stichtten. De 21 zege lijkt ons per saldo niet onverdiend al zou een gelijk spel mis schien Iets zuiverder de krachtsverhouding heb ben weergegeven! Schevenlngen werd kampioen van 3B door een gelijk spel tegen Olympla. Don derdag wordt de wedstrijd A.S.C.Schevenlngen gespeeld. Hillegom verloor met 41 van Te Werve en zal nu wel degraüeeren. Ziehier de stand: Roodenburg 2 2 0 0 62 4 Tc Werve 2 1 0 1 6—4 2 Hillegom 2 0 0 2 1—7 0 Bodegraven speelde gelijk (3-3) tegen Ursus en heeft dus nog slechts een minieme kans op pro motie na haar nederlaag van vorige week. TE WERVEHILLEGOM (4—1) BIJ Hillegom viel een matheid op, waardoor zij steeds een se conde te laat was. Als na 10 minuten v Dijk een hoogen bal niet klemvast heeft, geeft de mtdvoor aan Te Werve de leiding. Aan weerszijden worden hierna door slecht schieten kansen gemist. In de tweede helft lijkt het of de bezoekers zijn uitge speeld, want zij komen er nauwelijks meer aan te pas. Door goed samenspel weet de mldvoor van Te Werve zijn tweede doelpunt te maken. Dan volgt een kleine opleving bij Hillegom. Verschoor breekt door en wordt gevloerd in het beruchte sebled. Van de Loo benut den strafschop. Hillegom doet dan een paar mooie aanvallen, maar als het niet lukt zakt de ploeg Ineen. Voges valt uit en den resteerenden tijd speelt Hillegom met tie* man. Te Werve scoort nog tweemaal, zoodat h«l einde komt met 41. 20 33 Gouda 19 18 20 33 U.V.S. 20 18 18 20 B.M.T. 20 15 20 20 Laakkwartier 20 14 20 20 V.I.OS. 19 6 20 19 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2