Tweede verplichte bijeenkomst 83sfe Jaargang MAANDAG 11 MEI 1942 No. 25189 Ier confrole van de voormalige Nederlandsche weermacht Plechtige Duitsche vaandel wij ding Duitsche eenheid en Germaansche lotsverbondenheid Japansche successen voortgezet Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten In Birma Verduisteren: Italiaansche Weermachtsberichten Actie van Gandhi Goud tegen arbeid Extra Duitsch Weermachts be richt Churchill voor de radio LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. 1) Verplicht tot aanmelding zijn alle: a) Beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) Beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche koloniale leger t/m. den leeftiid van 55 jaar. 2) Op 15 Mei 1942 14 uur precies moet de tot aanmelding verplichte persoonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: Verplichte bijeenkomst te: In de provincies Groningen Friesland Overijsel Drenthe Gelderland Utrecht Noord-Holland Assen, Friesland-kazerne, (W ilhelmina-kazerne) Drentsche Hoofdvaartstraat 153. Ede, Maurits-kazerne, (infcmterie-kazerne) Stationsweg. Bussum, v. d. Palm-kazerne, Amersfoortsche Straatweg. Brétia, Chassé-kazeme Vier Windenstraat 4. Roermond, Ernst Kasimir-Kazerne. 3) Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: a) een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zak boekje, militaire documenten enz.); b) twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld. Familienaam: Alle voornamen: Geboorteplaats: Geboortedatum: invullen in Gehuwd, ongehuwd, gescheiden: blokletters Laatste militaire rang: of met Laatste legerafdeeling: schrijfmachine. Tegenwoordig beroep: Arbeidsplaats en/of werkgever: Tegenwoordig adres: Woonplaats: Straat: 4) Niet verschijnen tengevolge. 9 Mei 1942 Handteekening. heeft onmiddellijk ^rafmaatregelen Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: In het Oosten mislukten nieuwe plaatselijke, door pantserwagens ondersteunde aanvallen van den vijand. De tegenstander leed 2ware bloedige verliezen. In Lapland en aan het front van Moermansk werden vrij zwakke vijandelijke aan vallen afgeslagen. In Noord-Afrika wederzijdsche artillerie- en verkenningsactiviteit; bij nachtelijke aanvallen werden de woestijnspoorweg en automobielcon centraties met succes door de luchtmacht be stookt. A Op Malta plaatsten gevechtsvliegtuigen tal rijke bomvoltreffers op vliegveldinstallaties, als mede in torpedo- en brandstofdepots op het eiland. Aan de Zuid- en Z.-O. kust van Engeland bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag voor de oorlogvoering belangrijke doe len en brachten in het zeegebied ten Z -W. van Worthing een patrouillevaartuig tot zinken Als vergelding voor de aanvallen van Brit- sche bommenwerpers op Duitsche steden en landelijke gemeenten hebben formaties ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Mei ten deele van geringe hoogte de stad Norwich met bommen bestookt. Strijdkrachten der Britsche luchtmacht wier pen in den afgeloopen nacht op de stad Rostock en het zeebad Warnemuendc brisant- en brand bomman. Luchtdoelartillerie en jachtafweer brachten den tegenstander bij dezen nieuwen terroriseeringsaanval op de burgerbevolking zware verliezen toe. Achttien der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. In dit afweersucces had de luchtdoelartillerie een be langrijk aandeel. In het Oosten steunae de luchtmacht met sterke strijdkrachten de afweergevechteu van het leger in den Noordelijken sector Vier vijan delijke vliegtuigen werden daarbij neergeschoten. In de wateren van het schiereiland Kertsl ver nietigde eer» verkenningsvliegtuig een vijande- lijken mijnenveger. "De vliegtuigbestuurder m een jachteskader, luitenant Köpoen, overwinnaar 1n 85 luchtge vechten en drager van het eikenloof behoorende In een feestelijk-plechtige samenkomst van nationaal-socialisten, in hoofdzaak Duitsche mannen en vrouwen, Hitlerjugend en een aan tal leden der N.SLB., in aanwezigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, Oberdienstleiter Schmidt, den« bevelheb ber der weermacht hier te lande, gene raal Christiansen, -commissarissen-generaal- Rauter sn Wimmer, gezant Bene en van verscheidene hooge Duitsche officieren en leiders van geestverwante organisaties, waarbij de N.S3. was vertegenwoordigd door haar plv.- leider Van Geelkerken, heeft dr. Robert Ley gistermiddag in de geheel gevulde groote zaal van den Haagschen Dierentuin in zijn kwaliteit van Reichsorganisationsleiter de vaandels ge wijd, welke toebehooren aan de hier te lande gevestigde Duitsche werkersbonden. REDE VAN Dr. LEY. Dr. Ley, die met een geestdriftig applaus werd begroet, hield een bezielende rede, waarin hij schetste wat de Duitsche volksgemeenschap be t-eekent, die aan Hitler is te danken. Hij herin nerde aan de tijden rond den vorigen wereld oorlog, toen het Duitsche volk zich die eenheid nog niet bewust was, ondanks de grootste be proevingen, Welke het moest doorstaan. Dr. Ley ging verder de geschiedenis van het Duitsche Rijk na, dat 300 jaren geleden zijn eenheid ver loor en dat reeds als drager van de cultuur in Europa optrad, toen Engeland nog een onbe kend eiland was. Eerst na den wereldoorlog is een eenvoudig soldaat uit de millioenen soldaten, een eenvou dig arbeider uit de millioenen arbeiders, opge staan om het Duitsche volk bewust te maken van zijn saamhoorigheid: Adolf Hitler, die met zijn ideaal dat volk aaneen smeedde, ondanks heftige en felle bestrijding door allen, die van de verdeeldheid meenden te moeten leven. Dien strijd heeft Hitier gewonnen doordat hij zijn hart gaf aan het Duitsche volk. Dank zij den Führer vormen thans de 85 millioen Duitschers een onverbreekbaar blok, als van beton. Het Duitsche volk, zoo riep dr. Ley met stem verheffing uit, behoort aan Adolf Hitler en aan geen ander. Ook herinnerde dr. Ley aan den datum van gisteren twee jaren geleden, toen de aanval op het Westen in den aan DuttschUnd verklaarden en door Hitier niet gewilaen oorlog begon Sp- ker noemde dezen oorlog een stryd van Duitsch land tegen Juda, van het socialisme tegen het kapitalisme, van den arbeid tegen het geld. Wat het Nederlandsche volk betreft ver klaarde spreker overtuigd te zijn, a<vt dit niet door de wapens, doch slechts door de nalionaal- socialistische gedachte kan worden gewonnen en hij schetste daarbij de verbonaenhela van het Germaansche bloea van het Duitsche en het Nederlandsche volk. De Fuhrer, aMus dr. l^ey is de trouwste kameraad van ons alten. Hoe g--oot AdoLf Hitier moge zijn als staatsman als volks leider. als soldaat, het grootste is hij als mensch en kameraad. Ten slotte wijzend op de symbolieke beteeke- nis van het vaandel der nationaal-socialistische volksgemeenschap ging dr. Ley tot de eigenlijke wijding der op het podium opgestelde vaandels over, waarbij het muziekcorps der Duitsche ordepolitie in plechtig langzaam tempo het Horst-Wessellied deed weerklinken. Hij herdacht hierop de gevallen kameraden, waarbij de muziek het lied „Ik had een kame raad" ten gehoore bracht. TOESPRAAK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Rijksminister Seyss-Inquart dankte den Reichsorganisationsleier in hartelijke bewoor dingen namens de in Nederland wonende of verblijf houdende Duitsche volksgenooten en gaf opnieuw uiting aan de gevoelens van lotsver bondenheid van allen, die van Germaanschen bloede zijn en bovenal van de trouw aller Duit schers aan den Führer. De taak van de in het buitenland wonende Duitschers, aldus spreker, is verre van gemakkelijk, doch zij worden gedragen door de gedachte dér Duitsche eenheid, die zij veel eerder en veel intensiever nog dan de in Duitschland wonenden moeten hebben aange voeld. Namens hen zegde spreker aan dr. Ley volledigen steun toe. Juist heden, aldus de Rijkscommissaris, op den tweeden verjaardag van de komst der Duit sche troepen in Nederland, is er alle aanleiding voor een plechtigheid als deze. die wederom ge tuigt van onze beginseltrouw aan volk en Führer. De taak, waarvoor Duitschland onder Hitiers leiding is gesteld, is grootsch als geen andere, want het gaat thans om het bestaan of niet- bestaan van het avondland van de cultuur in Europa. De Duitschers hier te lande hebben hun bijzondere taak. Zii bliiven onwankelbaar staan op de post. waar dc Führer hen gesteld heeft. Spreker bracht ten slotte hulde aan de sol daten. die aan de fronten strijden en die ge toond hebben den sinds anderhalve eeuw meest barren winter in het sovjet-Russische gebied te doorstaan, hetgeen hun mogelijk was. omdat het hart van den Führer hun daartoe den noo- dieep gloed verschafte. De samenkomst eindigde als gebruikeliik mot hpf Deut-schlandlied en het Horst Wessellied. ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! De jonge en lichamelijk gezonde Ne derlander, die zijn betrekking In Neder land aan een ouderen of lichamelijk zwakkeren kameraad afstaat dient Ne- deiland en handelt in het belang van het vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt meld je dan aan bij het arbeids bureau in je woonplaats. Britsche troepen, die zich na de nederlagen bij Manaaiay van de Chineeacne tioepen af scheidden en in Noordwestelijke lichting te rugtrokken, zijn volgens ae laatste berichten van het front, doo1* de Japanners omsingela bij Monywa (een 90 KM. ten W. van Mandalay). De Engelschen hadden zien blijkoaar op den Westelijken oever van de Sjlndwin teruggetrok ken, om een laatste verzet te bieden. Japan sche stormtroepen tiokken echter ten Noorden van Monywa over de Sjindwin en voedden een omtrekkende beweging uit. Er ontsponnen zich gevechten, waarbij de Engelachen reeos zware verliezen hebben geleden. Men neemt aan, dat hun volledige nederlaag en vernietiging voor de deur staan. Volgens de berichten van dit front hebben zich reeds hooge Biitsche officieren en bestuursambtenaren per vliegtuig naar Britsch- Indië begeven. Japansche troepen, die ten Noorden van Bhano zijn opgetrokken, zijn Myitkyina, het eindpunt van de spoorlij n in Birma, 110 km. ten Noorden van Bhamo, binnengetrokken en hebben de stad terstond zonder b.oeovergieten bezet. Naar de Jomioeri Sjimboen meldt, hebben bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet terugge keerd. Met hem verliest de luchtmacht een harer stoutmoedigste en succesrijkste jachtvlie- gers. En Zondag: In het Donetz-gebied en in den Noordelijken sector van het Oostelijke front hadden nieuwe plaatselijke aanvallen van den vijand geen resul taat. Bij verscheiden eigen aanvalsoperaties zijn den vijand zware verliezen toegebracht. In Lapland mislukten wederom vijandelijke aanvallen. De luchtmacht zet de vernietiging der bolsjewistische ravitailleering met succes voort. Alleen al in het Noorden van het Ooste lijke front zijn gisteren 22 vijandelijke vliegtui gen, waaronder 3 Hurricanes, neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. Bij luchtgevechten bo ven Malta hebben Duitsche en Italiaansche ja gers bijzonder veel succes gehad. Bij een eigen verlies van slechts 1 toestel, hebben zij 14 Brit sche jagers neergeschoten. Af deelingen ge vechtsvliegtuigen hebben de vliegvelden op het eiland langdurig gebombardeerd en in den afge loopen nacht militaire doelen in de haven Alexandrië aangevallen. Overdag hebben lichte gevechtsvliegtuigen havenwerken en fabriekslnstallaties in Zuid- Engeland met bommen bestookt. Bij aanvallen van gemengde afdeelingen der Britsche luchtmacht op het Belgisch-Fransche kustgebied, welke militair geen resultaat ople verden. verloor de vijand door de actie van jagers en afweergeschut 11 vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. van hedenavond 21.19 uur tot morgenochtend 5.52 uur De maan kwam heden op te 5.09 uur en gaat onder te 18.18 uur. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: In Cyrenaica normale activiteit van veiken- ningstroepen en artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties hebben vastberaden aanvalsacties ondernomen tegen militaire doe len op Malta en met bijzondere felheid de op slagplaatsen van Floriana getroffen. Pogingen van het Britsche luchtwapen om de operaties dei- Duitsche bommenwerpers te verhinderen, mislukten. Onze jagers, die terstond aanvielen, botsten na elkander op twee in aantal belangrijk ster kere formaties Spitfires en brachten 4 vliegtui gen na harden strijd ten val, terwijl talrijke an dere vliegtuigen doeltreffend met machinege weer vuiu werden bestookt. Aan onze zijde geen verliezen. Op de Middellandsche Zee werd een van onze convooien zonder succes herhaaldelijk het doel van arglistige vijandelijke lucht- en duikboot- aanvallen. De schepen, clie geenerlei schade le den. bereikten alle hun plaats van bestemming. En Zondag: Levendige luchtbedrijvlgheid in Cyrenaica, waar talrijke centra achter de vijandelijke linies en de haven van Tobroek werden aangevallen Bij Sidi Barrani bonden twee Duitsche jagers den strijd aan met 5 vijandelijke toestellen, waarvan zij er 2 neerschoten. Bij een aanval op Benghazi werd een Engelsch vliegtuig door het afweergeschut getroffen; het viel brandend neer. Op Malta hebben afdeelingen bommenwer pers en duikbommenwerpers hevige aanvallen gedaan op militaire doelen en in het bijzonder op de haven van La Valetta en het vliegveld La Venezia. In weerwil van het levendige af- weervuur werden de doelen herhaaldelijk ge troffen. Bij luchtgevechten boven het eiland werden opnieuw successen behaald. De Engelsche lucht macht verloor 14 toestellen, waarvan er 4 wer den neergehaald door onze jagers en 10 door Duitsche jagers, die talrijke andere toestellen met machinegeweervuur bestookten en op den grond vernielden. In de Middellandsche Zee werd een onzer vliegtuigen door twee Spitfires aangevallen. Het wist de eene Spitfire ernstig te treffen en de andere in brand te schieten, zoodat beide in 7«- vielen. Na zijn taak te hebben volbracht, keerde het vliegtuig op zijn basis terug. Japansche voorposten op 5 Mei de strategisch belangrijke stad Loenling in de provincie Joen- nan bezet. Op den avond van denzelfden dag be reikten zij de fivier Loekiang. 200 km. over de Birmaansch-Chineesche grens. (D.N.B.) DE ZEESLAG IN DE KORAALZEE. Naar de Tokio Asahi Sjimboen meldt, heb ben de geallieerden tijdens den slag in de Ko raalzee meer dan 200 vliegtuigen verloren; 89 daarvan werden tijdens luchtgevechten neer geschoten, de rest ging met de beide vliegkamp schepen verloren. De Japansche marine-attaché te Hsingking, vice-admiraal Otsoenaga, verklaarde, dat deze slag dezelfde beteekenis heeft als die bij Java. Hij berooft Australië van zijn buitenste verdedi ging en Australië ligt daardoor open voor nieuwe Japansche aanvallen. Na een Japansche over winning ter zee zou Australië bovendien, naar de admiraal geloofde, van de mogelijkheid beroofd zijn, nog verder hulp en versterkingen uit En geland en de V.S. te ontvangen. De moreele uit werking van den slag op de Koraalzee zou iedere voorstelling te boven gaan. (D.NJB.). LANDING OP HET EILAND MANTIS. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japanners op 8 April Loroengau, de Noordoostelijke punt van het eiland Manus, een der Admiraliteits eilanden, bezet hebben. De publicatie is zoolang opgehouden om strategische redenen. Toen de Japanners op het eiland kwamen, vernielden hun tegenstanders de radiostations, militaire barak ken, munitie-opslagplaatsen, het vliegveld, de regeeringsgebouwen en hospitalen en vluchtten naar de wildernis, waardoor de Japanners de stad zonder strijd konden bezetten. De gealli eerden hechtten aan Loroengau groote militaire beteekenis als buitenste verdedigingslinie van Nieuw-Guinea. Zij hadden er Australische en Nieuwzeelandsche strijdkrachten heengezonden voor den aanleg van vliegvelden en den bouw van radiostations. Het eiland Manus, het grootste der Admirali teitseilanden. ligt ten Noordoosten van Nieuw- Guinea en Westelijk van den Bismarck-Archipel. (Domei) Volgens betrouwbare berichten overweegt Gandhi een actie te ondernemen, om aan de wereld de kwestie van de nationale onafhan kelijkheid van Indië voor te leggen. Het ar- beidscomité van het congres zal over c.a. 14 dagen te Wardar bijeenkomen. Nu het congres de voorstellen van Gandhi ten gunste van het beginsel „non violence and non cooperation" in de jongste bijeenkomst te Allahabad heeft aangenomen, houdt een stij gend aantal leden van het arbeidscomité het voor zeker, dat Gandhi in plaats van Nehroe de leiding over het congres op zich zal nemen. Nehroe zal waarschijnlijk op grond van de ne derlagen zijner politiek voor de Engelsch-Indi- sche samenwerking en den actieven Indischen tegestand tegen een invasie, de leiding over het congres neerleggen. (D.N.B.) DE FRANSCHE KOLONIËN. Terwijl de Franschen in het binnenland van Madagascar nog krachtig tegenstand bieden, dreigt een nieuw gevaar. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Laval heeft een bespreking gehad met zijn intiemste medewerkers, waarbij, naar in welin gelichte kringen verluidt, gesproken is over den toestand op het eiland Martinique. Volgens berichten in de Amerikaansche pers zou het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken den gouverneur van het eiland, admiraal Robert, hebben verzocht met een ge volmachtigde van Washington onderhandelin gen te voeren over de ontscheping van Ame rikaansche troepen op Martinique. Er was echter, naar men uit goede bron ver- DE SCHULDIGE AAN DEZEN OORLOG! A T\F) oorlog, welke thans over de wereld ge- T comen is. is geen strijd tegen volkeren, x-S naar een strijd tusschen systemen, tus- scliv. net goud en den «arbeid. De vorige oorlog heelt de klem tot dezen grooten oorlog gelegd. De Vereenigde Staten hadden in die periode uitgebreide oorlogs-leveranties aan Europa ge daan, waardoor de goudopstapeling in dat lana groote vormen ging aannemen. Hierdoor breidde de Amerikaansche industrie zich aanzienlijk uit en voerde de productie zóó hoog op, dat zij binnen enkele jaren de behoefte van het eigen land volkomen dekte. Amerika ging er toe over het buitenland leeningen te verstrekken, omdat het met het goud geen raad wist en dit onmo gelijk onbelegd kon laten. In korten tijd had Amerika fantastische bedragen in vele landen geïnvesteerd. De goudpositie van vele landen was door den oorlog bijzonder slecht geworden met het gevolg, dat den geldschieter, Amerika, niet meer in contanten kon worden voldaan. Ten einde toch de rente van het geïnvesteerde kapitaal te verkrijgen, gingen de Amerikaansche grootkapitalisten er mede accoord, dat de des betreffende landen de rente in den vorm van grondstoffen en producten voldeden. Daar de Amerikaansche industrie de productie zoo hoog had opgevoerd, dat zij de behoefte van het eigen land verre overtrof, was zü tot export overge gaan. Men ziet hieruit, dat kapitaal en industrie in deze ook al tegenover elkaar stonden, in ieder geval geen gelijke interessen hadden. De gevolgen bleven ten slotte niet uit en het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten be reikte de tien millioen. Roosqvelt kwam nog met zijn bekende New Deal, maar ook dit luhte niet om de stukken aaneen te lijmen. De arbeid in Europa kon het zonder goud stellen, want vele landen gingen over tot een goederenruil. Geheel Midden- en Zuidoost-Europa waren al in dezen handel betrokken en zelfs Zuid-Amerika zag er de eerste resultaten van. Verschillende volkeren leerden, dat het menschdom niet door het goud geëxploiteerd behoefde te worden, maar dat er wel degelijk een ander systeem was, dat winstgevend bleek tc zijn. Dit was het oogenblik, waarop de Amerikaansche kapitalistische mach ten hun ondergang zagen aankomen. Alleen een oorlog kon redding brengen en een revolutie ln het eigen land voorkomen. Europa moest In een nieuwen strijd verzwakken, zijn concurrentie moest te niet gedaan worden, dan zou Amerika voor zijn eigen ondergang behoed worden. De Strijd in Europa is gekomen en heeft bijna zijn einde gevonden, doch niet met een vernietiging, maar met een versterking. De strijd is nu continentaal geworden, hetgeen Roosevelt al jaren geleden zag, toen hij begon met het oorlogsvlammetje aan te blazen om Europa eenmaal te degradeeren tot een soort koloniaal gebied. In wezen is Roosevelt geen bondgenoot van Engeland, omdat dit land be hoort tot het Europeesche continent. En dit blijkt wel uit de bezetting van Engelsche steun punten. de expedities naar Groenland, IJsland en Noord-Ierland en verschillende andere fac toren. Engeland is trouwens reeds volkomen uitgeschakeld, Amerika is degene, die Engeland vast ln zijn macht heeft en laat strijden voor de Amerikaansche zaak. Het goud wilde dezen oorlog in Europa, in dc wereld. De mensch wilde den eerlijken arbeid en geen exploitatie door het grootkapitaal. Beide machten arbeid en goud stonden tegenover elkaar. Het goud zag zijn heerschappij over de menschen verloren gaan en probeerde daarom dezen noodsprong zonder zich te be kommeren over het ontzettende leed, dat hier mede gepaard gaat. 21 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend In het verdere verloop van den strijd tegen dc ravitailleeringsscheepvaart hebben Duitsche duikbooten in Ameri kaansche wateren, in dc Caribische Zee en in de Golf van Mexico 21 sche pen met een gezamenlyken inhoud van 118.000 b.nt. tot zinken gebracht. neemt, nog geen officieele mededeeling van den gouverneur van Martinique ontvangen. In officieuze kringen wordt verklaard, dat een eventueele bezetting van het eiland op geen enkele wijze te rechtvaardigen ls. Ook schijn bare argumenten, zooals het argument van een Japansch gevaar, dat bij Madagascar een rol heeft gespeeld, komen voor Martinique niet in aanmerking. In een radiorede heeft Churchill de problemen van verleden en heden behandeld. Hij erkende, dat de voorafgaande periode vol zorgen en moeilijkheden is geweest en dat de Engelschen menige teleurstelling hebben moeten slikken. Slechts met moeite en zonder wapens, aldus vervolgde Churchill, hebben de Engelschen hun troepen uit Duinkerken in veiligheid gebracht. De Britsche premier behandelde vervolgens de gevechten in Ethiopië, Palestina, Iran, Syrië en Irak, benevens Griekenland en betoogde, dat de Engelschen in deze geheele periode zedelijk werden gesteund door Roosevelt. Omtrent het heden verklaarde Churchill, dat de Engelschen evenals in den wereldoorlog weer vele nederlagen en ontberingen moeten door maken. Overigens staan zij thans niet meer alleen zooals twee jaar geleden. Rusland heeft onder Stalin verliezen geleden, zooals nimmer te voren een land in zulk een korten tijd. Van den eersten dag van den veld tocht in Rusland hebben de Engelschen even wel met de Russen broederschap gesloten. Churchill sprak vervolgens over het bombar dement van Duitsche steden. Hij spoorde de bevolking der Duitsche steden aan zich naar het vrije veld te begeven en daar hun bran dende woonsteden gade te slaan. Thans wachten de Engelschen tot de hel weer losbreekt in de Sovjet-Unie. Wanneer dat zal zijn, weet men evenwel niet. Churchill ver klaarde, dat hij er van overtuigd was. dat het Britsche volk zich een trouwe kameraad van de bolsjewisten zou betoonen en ook bereid was de noodige offers te brengen. Het is Engelands plicht convooien naar de Sovjet-Unie te bren gen. ondanks het gevaar, dat ze van de zijde van Duitsche duikbooten en jagers bedreigt. Churchill wierp vervolgens de vraag op, wat Engeland nog kan doen om de Sovjet-Unie te helpen. Hij noemde de mogelijkheid van vor ming van een tweede front in Europa, maar hij weigerde de Engelsche plannen bekend te maken. Omtrent Madagascar merkte hij op. dat de geallieerden ten koste van alles wilden voorko men, dat dit eiland den vijand in handen zou vallen. Dit besluit was drie maanden geleden genomen. Als de haven Diego Suarez in het bezit der Japanners was geraakt, zou Engelandp

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1