83sfe Jaargang WOENSDAG 6 MEI 1942 No. 52185 De Britsche overval op Madagascar Hevig Fransch verzet Nieuwe Japansthe successen Roosevelt en de Amerikaansche leefwijze Verspreide Berichten Einde van Corregidor BINNENLAND Vrijwilligers van den N.A.D. naar hef Oostfront Keuringen voor de Wallen S.S. STADSNIEUWS RECHTZAKEN Hef nieuwe socialisme is het socialisme der Germaansche samenwerking Circulatie van pasmunt Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny, Telef Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Naar op een persconferentie te Vichy bekend gemaakt werd, verschenen de Engelschen voor en bij Suarez Diego met zeven schepen, waar onder een kruiser, een torpedoboot en twee transportschepen in de baai van Andracacaca. Voorts namen aah de actie deel vier Engelsche luchteskaders, die afkomstig waren van een vliegkampschip. De aldaar gebruikte landings troepen worden geschat op 20.000 man. De Fransche verdedigingsstrijdkrachten zijn betrek kelijk zwak en worden geschat op 7 8000 man Volgens de tot dusver ontvangen berichten bie den de Fransche troepen heldhaft.igen tegen stand. Nog steeds bestaat er telegrafische ver binding tusschen Madagascar en Vichy, In antwoord op een vraag van een der jour nalisten verklaarde Laval, dat er hooit door Japan eenige eischen inzake Madagascar ge steld zijn. Laval zeide hierover het volgende: „Ik bén u dankbaar voor het stellen van deze vraag, want zij geeft mij gelegenheid, te ant woorden op de perscampagne, die er den laat- sten tijd over Madagascar gevoerd werd. Ik her haal, dat Japan ten aanzien van Madagascar geen enkele diplomatieke of militaire actie heeft ondernomen. De jongste gebeurtenissen bewijzen meer dan ooit de noodzakelijkheid der door Vichy ingeslagen politiek. Het is absoluut nood zakelijk, dat de Franschen de waarheid verne men over de huidige gebeurtenissen en over de houding, die Frankrijk moet aannemen. Meer dan ooit is de politiek der toenadering tot -Duitschland een noodzakelijkheid. Meer dan ooit is het aandeel, dat Frankrijk kan nemen aan den wêderopbouw van Europa, gerechtvaar digd. Frankrijk zal zich met alle middelen op Madagascar verdedigen. (D.N.B.) Nog wordt aan het D.N.B. uit Vichy gemeld, dat de Engelschen een ultimatum van 7 uur stelden, dat werd afgewezen. De eerste aanval werd reeds Maandagavond ondernomen. Dinsdagmiddag verzekerde men te bevoegder plaatse, dat de strijd nog voortduurt. Aan Fransche zijde waren er reeds verliezen. Zoo wordt het verlies van een Fransche duik boot en van een kanonnerboot gemeld. De Engelschen zouden parachute-troepen heb ben gebruikt, waarbij 2 vliegtuigen zouden zijn neergeschoten. Amerikaansche of Gaullistische troepen zou- nen geen deel hebben aan de actie. BOODSCHAP VAN PÉTAIN EN DARLAN. Maarschalk Pétain heeft tot den gouverneur- generaal van Madagascar de volgende bood schap gericht: Ik heb vernomen van de agressie, waarvan Madagascar van de zijde der Britsche troepen te lijden heeft gehad. Op het ultimatum, waar in de onvoorwaardelijke overgave werd geëischt, heeft de militaire commandant geantwoord: „W'j zullen ons tot het laatste toe verdedigen." Het was het eenige antwoord, dat hij geven moest en hij heeft het gegeven. Zeg hem, dat ik mij bij deze tragische beproeving, waarbij hiJ de Fransche eer verdedigt, aan zijn zijde be vind. Mijn groeten en die van Frankrijk aan de burgerbevolking, de soldaten, matrozen, de be manningen der vliegtuigen en hun chefs". Darlan heeft de volgende boodschap gericht tot de land-, zee- en luchtstrijdkrachten van Madagascar: Wederom hebben de Angelsaksers, in plaats van hun tegenstanders te bestrijden, goedkoope successen gezocht door onverwachts een ver van het moederland verwijderde Fransche kolonie aan te vallen. De maarschalk heeft u opgeroe pen, Madagascar te verdedigen, en ik weet, dat gij als vaderlanders op zijn oproep zult ant woorden. Houdt vastbesloten de eer en de vlag hoog. Verdedigt u tot aan de grens van het mogelijke en laat de Britten hun struikroovers- streek zoo duur mogelijk betalen. Geheel Frank rijk en het geheele Fransche imperium zijn in hun hart bij u. Vergeet niet, dat de Engelschen ons in Vlaanderen hebben verraden, dat zU ons op verraderlijke wijze te Mers-el-Kebir, Dakar en in Syrië hebben aangevallen, dat zij de bur gerbevolking van de hoofdstad vermoord heb ben en poogden de vrouwen en kinderen' in Dzjiboeti te laten verhongeren. Verdedigt u, ver dedigt de Fransche eer. De dag komt, waarop Engeland de schuld zal. betalen. Leve Frankrijk" VICHY PROTESTEERT. In een nota, die Laval den Amerikaanschen zaakgelastigde. Tuck, heeft overhandigd, en die een antwoord vormde op een door Tuck aan de Fransche regeering ter hand gestelde nota, wordt naar het D.NJ3. meldt, verklaard: „De Fransche regeering laat een energiek pro test hooren tegen de agressie, waaraan Mada gascar van de zijde van Britsche strijdkrachten heeft bloot gestaan. Zij neemt kennis van de gegeven verzekering, dat Madagascar eens aan Frankrijk zal worderi teruggegeven. De Fransche regeering wijst den eisch van de Amerikaansche regeering als ontoelaatbaar van de hand. dat het Frankrijk ontzegd wordt zich te verdedigen, wanneer zijn gebied wordt aangevallen. De Fransche regeering is er enkel en alleen rechter over, welke verplichtingen haar eer haar op legt. Deze opvatting hebben zich de verdedigers van Madagascar overigens reeds eigen gemaakt." Verder wordt in de nota gezegd: „Engeland heeft sedert den wapenstilstand zoo vaak zijn vijandige gezindheid tegenover Frankrijk be wezen, dat de thans tegen Madagascar onder nomen agressie de Fransche regeering niet heeft verrast. Ten slotte verklaart de nota, dat de Fransche regeering Roosevelt „dat deel der verantwoor delijkheid laten moet. dat op hem valt uit de gevolgen, die uit deze agressie voortvloeien." Terwijl de Britsche berichtendienst tot dus ver heeft gemeld, dat de geallieerden Madagas car alleen om redenen van veiligheid hebben bezet, deelt genoemde dienst thans mede, dat door de bezetting van Madagascar de „strate gisch belangrijke grondstoffen van het eiland, grafiet en mica. thans ten goede zullen komen aan de geallieerden. De voorraden grafiet en mica op het eiland zouden, volgens den Brit- schen berichtendienst, naar de Vereenigde Sta ten worden gezonden. STRIJD OM MINDANAO IS GEËINDIGD. De strijd om het eiland Mindanao heeft naar „Tokio Asahi" meldt met de bezetting van Dan- salam zijn einde gevonden. Deze zetel der ge vluchte Philippynsche regeering en belangrijke strategische basis werd na een strijd van vijf dagen veroverd. De voormalige Philippijnsche regeering en het legerbestuur hebben zich aan de Japansche troepen overgegeven. D.N.B. In Birma hebben de Japanners de Chineesch- Birmeesche grens bereikt. Na vijf dagen ingespannen werken hebben de Japansche troepen volgens berichten uit Man- dalay kans gezien de reusachtige branden al- De Amerikanen hebb.en. zooals reeds zoo dik wijls is gemeld, in dezen door Roosevelt uitge- lokten oorlog reeds van gewoonten moeten af zien. Zelfs auto's en koelkasten, symbool van superioriteit van Amerika boven het „achter lijke Europa" worden niet meer voor particulier gebruik vervaardigd. Donald Nelson, de chef van het Amerikaansche bureau voor de oorlogspro ductie. heeft het nuttig geacht zijn medeburgers nog eens te wijzen op den ernst der tijden. Hij kondigde natuurlijk niet alleen materieele be perkingen aan. doch hij trachtte zijn toehoor ders ook vertrouwd te maken met de taak van de oude, geheiligde democratische idealen. In het Har ward Allumny Bulletin schrijft hij, dat de oude. overgenomen begrippen van indi- vidueele verantwoordelijkheid en individueele leefwijze in de tegenwoordige wereld herzien dienen te worden. Daar Nelson vreest, dat deze verklaring op eenig verzet zal stuiten, houdt hij zijn Amerikaanschen lezers niet alleen de „oor- logsnooozaken" voor oogen, waarmede Roosevelt zijn dictatoriale maatregelen camoufleert, doch verkondigt hij tevens, dat de vooraanstaande persoonlijkheden in de Vereenigde Staten dus het groepje oorlogsophïtsers de onbruik baarheid van deze verouderde beginselen het beste kunnen beoóordeelen. George Washington heeft zich bij deze woorden beslist in zijn graf omgedraaid. Nelson spoort de Amerikaansche onderwijzers aan om hun leerlingen een nieuwe opvatting bij te brengen over verantwoordelijkheid De door jazzmuziek en pornografie verdorven Ameri kaansche jeugd schijnt dit bijzonder noodig te hebben en daarom probeert men nieuwe opvoe dingsmethoden toe te passen, die nog kort ge leden als ..Nazimethoden" werden gebrandmerkt. Daar hier nu toch sprake is van gedwongen op voeding. mag niet onvermeld blijven, dat vol gens de „Times" een Amerikaansche arbeider in Delaware voor het stelen van een rubberband niet alleen veroordeeld werd tot twee jaar ge vangenisstraf. doch bovendien in het meest vrije land ter wereld nog tien zweepslagen op den koop toe kreeg. Hierover windt zich hoogstens een divisiegeneraal van het Leger des Heils op. Toen echter onlangs door een indiscretie be kend werd, dat de voor het grootste deel uit Joden bestaande politie te New-York jaarlijks verscheidene millioenen dollars aan steekpen ningen van de speelholen ontvangt, en een eerli jke rechter hiertegen durfde op te treden, toen ver hief de heele Joodsche pers een geschreeuw over deze ..Pruisische methoden". Zoo wordt het steeds duidelijker, dat onder Roosevelt de „American way of living" een ..Jewish way of living" wordt D^ gemeenschap pelijke strijd van Europa tegen het door het in ternationale Jodendom geïnspireerde bolsjewisme en de uit dezelfdp bron afkomstige braintrust zal echter voor altijd het. behoud en de voor uitgang van de Europeesche cultuur en van de Europeesche ordeningsgedachte waarborgen. (AN.P.) ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de be drijven heeft ten doel. dat werklooze ar beiders met veel kinderen en oudere Nederlanders in het arbeidsproces worden opgenomen. Wanneer daartoe van jonge en krachtige mensehen eens gevered wordt arbeid in Duitschland te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wes eerlijk, hoe denk je daarover? daar te blusschen, die vooral in het centrum der stad woedden. Langzaam herstelt zich thans weer het nor male leven in de stad, zoo schrijft een corres pondent van Domei. De opruimingswerkzaamheden zijn bijna overal begonnen en worden uitgevoerd in de nauwste samenwerking tusschen militairen en bevolking Op Nieuw-Guinea is de Japansche luchtmacht hevig In actie. Dertig vijandelijke vliegtuigen werden neergelegd tegen het verlies van één Japansch vliegtuig. VERKLARING VAN TOJO. Op een vergadering van den bond van wapen fabrikanten heeft de Japansche premier Tojo in een korte rede verklaard, dat Japan welis waar sedert het begin van den oorlog buiten gewone militaire successen heeft geboekt, maar dat de kwestie van overwinning of nederlaag definitief pas in de toekomst wordt beslist. Amerika en Engeland treffen thans koorts achtig voorbereidingen voor den komenden be- slissenden strijd om met gebruikmaking van hun vele hulpmiddelen op het gebied van grondstof fen de schande uit te wisschen van de bittere nederlagen uit het eerste stadium van den oorlog. In dit tijdsgewricht is het Japans klemmende plicht de noodzakelijke bewapening beschikbaar te stellen, de totale ooorlogvoering te versterken en daardoor ook op het gebied der wapen industrie bij te dragen tot de verplettering van Engeland en de V. S. Volgens Italiaansche berichten zouden de Amerikaansche slagschepen .Washington" en „North-Carolina" ieder 35.000 ton, door de Mid- dellandsche Zee naar het Oosten zijn gegaan. De woordvoerder van het Amerikaansche departement van oorlog had in verband met een bericht van een Japanschen landingsaanval op Corregidor volgens den Britschen nieuwsdienst verklaard, te vreezen. dat dit het einde van den dapperen strijd zou beteekenen. Dit is juist gebleken, want thans bereikt ons het bericht, dat het Australische hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat Corregidor heeft gecapi tuleerd. (D.N.B.). VLIEGVELD VAN AKYAB DOOR JAPANNERS BEZET. Het Japansche hoofdkwartier heeft medege deeld. dat in Birma opereerende Japansche troepen op 4 Mei het vliegveld van Akyab aan de Golf van Bengalen bezet hebben. Daardoor ligt Calcutta, dat 500 KM. van Akyab verwij derd is, binnen het bereik der Japansche lucht macht. (D.N.B.). BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN VICHY. Het D.N.B. meldt uit Vichy: In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben Britsche vliegtuigen over Vichy gevlogen. Zij lieten licht fakkels vallen. Het afweergeschut kwam in actie. BEËEDIGING VAN 400 MAN. In het kamp van den Ned. Arbeidsdienst te Eeze, gelegen temidden der fraaie bosschen van het landgoed te Steenwijk, zijn drie afdeelingen van den Ned. Arbeidsdienst, bestaande uit onge veer 400 manschappen, beëedigd in verband met hun aanstaand vertrek naar het Oostfront. Deze plechtigheid droeg het karakter eener bijzondere gebeurtenis. Na den Nederlandschen soldaat, die reeds aan het Oostfront strijdt, en den Nederlandschen boer, daarheen vertrokken om mede te arbeiden aan den opbouw van het nieuwe Europa, maakt thans de Nederlandsche arbeidsman zich gereed om er zich met zijn Duitschen arbeidskameraad te vereenigen en met hem zijn jonge kracht in te zetten voor aller gemeenschappelijke lot. Het zijn jonge mannen, uit alle afdeelingen afkomstig, die zich daarvoor vrijwillig en met de volledige toestem ming hunner ouders hebben aangemeld. Sedert half Maart hebben zij zich voor die moeilijke taak op de Eeze voorbereid, Ter gelegenheid der beëediging stonden zij in carré aangetreden, reeds in de uniform van Duitschen arbeidsman gekleed. Tegen elf uur kwamen de autoriteiten aan het kamp aan. Wij noemen van hen den Reichsar- beitsführer Konstantin Hierl, die verge zeld was van den General Arbeits- führer Bethmann, Korvettenkapitan Bom- mers, aanwezig namens de Duitsche weermacht, dr. Schroder, Beauftragte van den Rijkscommis saris in Overijsel en diens vetregenwoordiger, Mnisterialrat dr. Ross. Beauftragte van Gro ningen. den waarnemend commandant van den N.A.D., generaal-arbeidsleider L. F. C. de Bock. Oberkreisleiter der N.S.D.A.P., Sellmer en Krris- Inspektor Jaher. Terstond na aankomst en terwijl het stafmu ziekcorps van den N.A.D. den Prasentiermarsch speelde, heeft Reichsarbeitsführer Hierl de af deelingen geïnspecteerd. Daarna, terwijl de autoriteiten zich bij het podium, dat geflan keerd werd door een Duitsche en een Neder landsche vlag. opstelden, werden de vlaggen opgedragen, langs weerskanten vier, door man schappen van den Duitschen arbeidsdienst, die de dundoeken in paradepas, tot voor het podium droegen. Daarojp nam de generaal arbeidslei- der De Bock plaats. ..Gij staat thans aangetreden", zoo zeide hij, voor de zeer belangrijke gebeurtenis der eedsaf legging. het afleggen van den eed van trouw, n.l. aan den Führcr van het groot-Duitsche rijk. Vrijwillig gaat gij naar het Oostfront om daar te worden ingezet voor den rijksarbeidsdienst. Gij zult u daar geven met uw gansche per soonlijkheid en volle energie, voor het goede doel, dat u voor oogen staat. De leiding van den N.A.D. waardeert dit in hooge mate. Uw ka meraden zullen u in gedachten volgen. Zorgt er voor. dat de goede geest, discipline en kame raadschap van den N.A.D gehandhaafd blijven. Hierna vond de beëediging plaats. Na dit indrukwekkend oogenblik nam Reichs arbeitsführer Hierl het woord. Kameraden van het Nederlandsche arbeidsdienstcorps, zoo zeide hij, gij hebt u vrijwillig voor den oorlogsinzet aan het Oostfront in het verband van den rijksarbeidsdienst gemeld. Gif wilt in dezen grooten tijd, waarin het lot van Europa voor eeuwen wordt beslist, met uw jonge kracht niet werkloos thuis zitten, gij "wilt daarbij zijn. Gij volgt den roep van uw bloed en van uw gezonde inzicht, door u aan onze zijde als volgelingen van den grooten Germaan- schen Führer, Adolf Hitler, te stellen. Dit vrij willige besluit strekt u tot eer. Gij dient daar mede ook in het bijzonder uw Nederlandsche volk. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 16.00 uur, Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 12 Mei 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 16.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., Swalmer- straat 61. 13 Mei 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16b. 16.00 uur Zwolle. Kaserneunterkunft, school a. d. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 uur Groningen, Concerthuis. Poe lestraat. 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei 10.00 uur A'dam, School Iepenweg 13. 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. PLUKVERBOD VOOR BLADEREN. Grondstoffen voor theesurrogaten. In de Staatscourant van 5 Mei is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het plukken en verzamelen van blade ren van berken, boschbessenstruiken, bramen struiken, Meidoornstruiken, zoomede van in het wild groeiende frambozen- en rozenstruiken, ge schikt voor het bereiden van theesurrogaten, wordt verboden. Het verbod is gisteren in wer king getreden. Het ligt in de bedoeling, zoo vernemen wij van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, den pluk van de bladeren, die als grondstoffen voor theesurrogaten dienen, in ge ordende banen te leiden. Het plukken zal moeten worden overgelaten aan plukkers, die in het bezit zijn van een door de Nederlandsche meelcentrale af te geven ver gunning. De Nederlandsche meelcentrale heeft voor het afgeven der vergunningen een centraal bureau voor theesurrogaten ingeschakeld. De beschikking treft voor den geordenden pluk de noodige maatregelen. ALLEEN BESCHUIT VOOR ZIEKEN EN KLEINE KINDEREN. Regeling is op komst. De geringe hoeveelheid beschuit, die beschik baar is, heeft er toe geleid, dat niet allen, die in de eerste plaats voor dit bijzondere voedsel in aanmerking komen, zich dit kunnen ver schaffen. Naar wy thans vernemen van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, wordt er een afzonderlijke regeling "oorbereid voor de verstrekking van beschuit, dat als licht verteer baar en zacht voedsel in het bijzonder van be lang is voor zieken en kleine kinderen. Deze regeling, die eerlang in werking zal treden, be oogt, de voorziening van beide genoemde groe pen met beschuit te verzekeren. Het ligt in de bedoeling dat voor kinderen, voorloopig voor die onder den leeftijd van vier jaar, op speciaal daartoe aangewezen bonnen beschuit zal kunnen worden verkregen, waarte genover de beschikbaarstelling van brood tot de overeenkomstige voedingswaarde zal worden verminderd. Voorts wordt nagegaan of, en I DE OPERETTEZANGERS. Opvoering van de „Mascotta". Het moet voor de bespelers van het Theater Carré te Amsterdam een zeer moeilijke opgave zijn geweest om voor zoo'n slecht bezette zaal als gisteravond de Stadsgehoorzaal op te treden met de uit vroegere dagen bekende operette „Mascotta". maar zy hebben zich van hun taak gekweten met een élan, een betere zaak waardig. Op zichzelf heeft deze Opera comique toch niet veel om het Hjf, doch de muziek van Audran en het koddige gegeven om de geluk brengende Bettlna, vermogen een avond vroolijk te vullen, zoodat er braaf gelachen kan worden. Rob Milten en Joh. Boskamp hebben uit hun komische rollen van pachter en vorst letterlijk gehaald, wat er in zit en hun komt het leeuwen deel toe van het succes. Trouwens aan spel kreeg het geheel de volle maat. De zang was minder verzorgd, al dienen Truce Speyck en Piet de Keyzer in dit opzicht als Bettina en prins Fritellini te worden geprezen. Het orkest was wel bijzonder zwak bezet. De opvoering verliep vlot in goede decors en met aardige costumes en de waardeering was en dit was volkomen verdiend! omgekeerd evenredig aan de slechte opkomst. B. W. Menkhorst. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Commanditaire Vennoot schap: Gouverneur en C., Hoofdstraat 64. Sas- senheim, kweeken van- en handel in bloem bollen, zaden, planten en groenten enz. Behee- rend vennoot: C. C. A. M. Gouverneur, Sassen- heim (Huwelijksche voorwaarden). Aantal ven- nooten bijwijze van geldschieter: één. Wijzigingen: N.V. Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen, Rapenburg 122, Leiden. De N V. is met ingang van 25 April 1942 ln liquidatie getreden. Liquidateuren: N. A. van Zijp, Lelden, B. C, van den Berg, Voor burg, P. M. van Zwieteren, 's-Gravenhage en H. C. M. Vos, 's-Gravenhage N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" voor heen Hartevelt en Zoon, Langegracht 55/67, Nieuwe commissaris: H. P. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage. LeeuwiI's Bedden- en Meubelmagazijnen, fa. A. I. en S. Leeuwin. Haarlemmerstr. 54b, Leiden. De Treuhander L. Schweijer heeft aan A. de Roode. te Leiden volmacht gegeven om in zijn plaats alle werkzaamheden, hem als Treuhander in bovengenoemde zaak opgedragen, te ver richten. NV Voorschotensche Melkinrichting „Vomi", Leidscheweg 422, Voorschoten. Nieuwe beheer der: C. M. Hoocendoorn, Voorschoten. Firma W. K. Heijl en Zenen, Dofpsstr. B 48, Warmond, kweeken van- en handel in bloem bollen enz. Uittredend vennoot: J. K. Heijl, Warmond. De Rijksmusea van Oudheden en Volken kunde zyn ln het eerste kwartaal van 1942 be zocht door respectievelijk 348 en 810 personen Gistermiddag omstreeks halftwee ls de 5- jarige C. van V. in de Korte Raamsteeg aange reden door een wielrijder, waardoor het meisje viel en het linkeronderbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde het kind naar het Acade misch Ziekenhuis. Voor het alhier afgenomen apothekers-as sistentsexamen zijn geslaagd de dames W. van Eijk (Gouda), M. A. Hasper en J. P. W. M. Lambert (beiden te Den Haag). Vrijdag 15 dezer herdenkt de heer C. Bril man, onder-directeur en leeraar aan de Am bachtsschool alhier, den dag. waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot leeraar in het tim meren aan deze instelling. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Rijwieldiefstal. G. van L. uit Lelden zou bij de arbeidsbeurs een flets hebben gestolen, doch verdachte zei dat hij die voor f, 10.had gekocht. De flets was den dag na den diefstal bij van L. In beslag genomen, en de proc.-generaal geloofde niets van het ver haal, zoodat hij opnieuw zes maanden gevange nisstraf elschte. Het Hof veroordeelde: J. M. te Noordwljk we gens verduistering van een portemonnaie, die hij- had gevonden, tot vier maanden gevangenisstraf (Vonnis rechtbank was zes maanden); mej. S terzake beleediglng tijdens ruzie f. 15.boete subs. 15 dagen hechtenis (vonnis politierechter f.25.— 25.) HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal In soorten. J. van L. te Boskoop had kaas en konijnen ge stolen; J. K. uit dezelfde plaats pleegde een der gelijk feit. In het eene geval werd een schuur open gebroken, ln het andere hielp een valsche sleutel hem. In belde gevallen vorderde de Of ficier vier maanden gevangenisstraf, en voor elk van deze verdachten legde de politierechter drie maanden op met mogelijkheid voor gratie. A. P. te Lelden had zyn aandacht besteed aan rijwieldiefstallen, die hij te Alphen pleegde. Be halve dit ergerlijke feit, had volgens mededce- llng van den Officier verdachte ook nog diverse andere diefstallen gepleegd die nader berecht wor den doch thans werd zes maanden gevangenis straf geëischt, dat ook het vonnis werd, Eenige eiken palen werden gestolen door C. J. van W uit Alphen, die zei dat hij het erg koud had Waar de man nog nooit met den rechter ln aan raking was geweest, werd zijn vonnis f. 10.subs 10 dagen. BIJ DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Een complot van clandestiene slachters uit Leldschendam heeft moeten ondervinden, dat voor hun misdadig bedrijf zware straffen worden opgelegd. J. Zonneveld uit Leldschendam behoor de tot de hoofddaders ln dit complot, en hij werd door den Haagschen Economlschen rechter con form den elsch tot een Jaar en zes maanden ge vangenisstraf, en f. 5000.boete subs. 5 maanden hechtenis veroordeeld. Ook J. B. de Korte uit de zelfde gemeente, die aan het slachten van koelen had deelgenomen, werd deze ctrai opgélegd met verbeurd verklaring van vleesch en gereedschap. De zoon van dezen verdachte W. H. de Korte kreeg alleen de andernall jaar gevangenisstraf, omdat zijn vader reeds de boete moet opbrengen. Naar de Economische rechter mededeelde, had hy her haalde malen anonieme brieven gekregen over het bedrllf. dat werd uitgeoefend zoodat. dit blllkbaar bedrijf, dat werd uitgeoefend. Leldschendam ls, zoo zeide spr., reeds lang een berucht broei nest van frauduleus slachten. Voor hun eventueel op welke wijze voor zieken, waarvoor een beschuitvoeding wenschelijk ls, eveneens een distributieregeling kan worden getroffen. Volledigheidshalve dient er nog op gewezen te worden, dat de beschikbaarstelling beperkt moet blijven, omdat de beschuitfabricage spe ciale grondstoffen vraagt, die zeer schaarsch zijn, reden ook. waarom niet kan worden over gegaan tot een verstrekking aan ouden van da gen, behoudens dan via een eventueele regeling voor zieken. VERSPREIDE BERICHTEN. Verder is eervol ontslag verleend aan J. A J. Jansen Manenschyn als burgemeester van Zwijn- drecht en (op verzoek) aan mr. M. Ritzema als burgemeester van Oldekerk. Mr. O. F. P. H. de Waard ls op zijn verzoek als burgemeester van Hoogland eervol ontslagen Men schrijft ons: De opstanding van Nederland en de schepping van een sociaiistischen levensvorm voor onze volksgemeenschap is het nationale probleem, waarvoor wij heden staan, waarvoor wij de aan dacht vragen van ons geheele volk en aan welks oplossing het een groote uitverkiezing is te mogen meewerken. In de veranderde en nog steeds veranderende wereld zal ook ons volk zijn nieuwe plaats moe ten innemen. Het zal de oogen moeten openen voor de realiteit, dat wij met negen millioen menschen wonend op een klein grondgebied, af gesneden voor langen tijd of voor goed van onze overzeesche gebiedsdeelen, voor het handhaven van onze cultuur en onze levensgewoonten een heroïsche opgave hebben te vervullen. Het so cialisme van den nieuwen tyd zal ons volk slechts deelachtig worden door een krachtsin spanning als maar zelden in onze gesohiedenis is bereikt. Wanneer een volk een socialistische volksge meenschap wil vormen, dan moet het een vrij volk zyn, een volk met een gewaarborgde levens ruimte, dan moet het zeker zyn van grondstof fen en afzetgebieden en moet zfjn bevolkings probleem zijn opgelost. Zonder de vervulling dezer voorwaarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om deze voor waarde te vervullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk ingeschakeld kunnen worden ln de Germaansche samenwerking, welke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zijn laatste be zoek aan Adolf Hitler heeft Mussert deze groot- sche boodschap aan ons volk bekend gemaakt. De historische verklaring van Mussert beteekent, dat ons volk in staat zal worden gesteld als vry volk met volken van gelijk bloed en ras te bouwen aan zijn eigen socialistische toekomst. Germaansche samenwerking beteekent. dat Nederland niet langer, gelijk Frederik de Groote het uitdrukte, een sloep zal zijn achter het En gelsche fregat, een slaafsch onderdeel van het vastgeloopen mechanisme der liberale wereld economie. maar dat Nederland met gelijke volk- sche rechten het totaal van zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge geestelijke en materieele ontwikkeling zal kunnen aanwenden, om te zamen met de andere Germaansche vol ken onder Duitschlands leiding, voor eigen volk, gelijk de andere Germaansche volken, het socia lisme tot werkelijkheid te maken. Germaansche samenwerking beteekent, dat met behoud van eigen volksche en cultureele zelfstandigheid meer dan 100 millioen Germaan sche menschen hun ontzaglijk arbeidsvermogen in den grootsche levensruimte voor gezamenlijke welvaart zullen inzetten. Deze levensruimte zal voor eeuwen en eeuwen gewaarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoorlog voor iedere generatie. Germaansche samenwerking beteekent voor Nederland met zijn ligging aan de drukst be varen zee der wereld, met zyn prachtige havens en haveninrichtingen, met zyn groote technische ontwikkeling, met zijn specialisaties op agrarisch gebied, een rijke, een onvervangbare en een trotsche taak. Germaansche samenwerking beteekent voor millioenen Nederlandsche boeren en arbeiders een bevrijding uit de jarenlange democratische onoplosbaarheid van ons nationaal probleem, beteekent in waarheid onze nationale opstan ding en de verwerving van een sociaiistischen levensvorm in eigen vrijheid en eer te zamen met de volken van gelijk bloed en van gelijken levenswil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieuwen tijd het socialisme van ons volk. zijn sociale, zijn zedelijke traditie waardig. De wnd. secretaris-generaal van het departe ment van financiën deelt ons mede, dat ln verband met het feit, dat in den laatsten tijd voldoende pasmunt van de nieuwe modellen is gereed gekomen ter voorziening ln de behoefte aan dit ruilmiddel, een tekort aan klein geld zich niet behoeft voor te doen. Indien op sommige plaatsen een tekort aan pasmunt mocht worden geconstateerd, kunnen klachten daaromtrent worden gericht tot den waarnemend thesaurier-generaal bij het depar tement van ffnanciën, Kneuterdijk 22, 's-Gra venhage. Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid bij den Nederlandschen Volksdienst. hulp bij het slachten ln dit complot, werd J. C. Kloosterman uit Leldschendam tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld; J. Vonk en C. P. v. d. Berg, belden uit Leldschendam, elk tot vier maanden en J. J. Reedijk uit Den Haag tot zes maanden gevangenisstraf. Verder had zich te verantwoorden P. Klomp uit Alkemade die kalveren had geslacht; hij werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor A. van Santen te Voorschoten golden wel bijzon dere omstandigheden voor het feit dat hy melk zonder bon had afgeleverd. HIJ had n.l. zyn knecht aangenomen op loon en de conditie dat hy per dag twee liter melk zou mogen drinken. Rekening houdend met deze gewoonte in het vee- houdersbedrljf, werd voor dit maal f. 10.boete boete opgelegd. Wegens verkoop van boter zonder bonnen wetd J. G Kroezemeyer te Lelden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwyi Ph. Burgerjon uit Lelden, die van verdachte boter had gekocht, f. 10.^- boete werd opgelegd, omdat van verdachte Juist alle boter uit zyn wagen was gestolen, en hier de rechter verzachtende om- standigheden deed gelden. TASCH MET DISTRIBUTIEBESCHEIDEN IN BAGAGENET LATEN LIGGEN. Tot één week gevangenisstraf veroordeeld. Voor den economlschen rechter te Rotterdam was de 35-Jarlge koopman N. J. de Groot gedag vaard. omdat hij zijn distributiebescheiden niet met de noodige zorgvuldigheid had bewaard. De G. heeft eenlgen tijd geleden aangifte gedaan, dat hy zijn distributiebescheiden was kwijtgeraakt. Ze waren ln een actetasch geborgen die hy had mee genomen op reis en die hy by het verlaten van den trein ln het bagagenet had laten liggen. De tasch bleek later spoorloos verdwenen. De officier merkte op, dat hij de G. had ge dagvaard, omdat er gereede aanleiding was dit ge val niet zoo te laten passeeren. Er worden veel distributiebescheiden zoogenaamd verloren, maar meest Ls het er om te doen een extra-stel binnen te krygen. Het verhaal van den verdachte klonk niet geloofwaardig; aan het station wist men nieta van het vergeten of verliezen van een actetasch. Elsch en vonnis één week gevangenis straf. van hedenavond 21.12 uur tot morgenochtend 6.01 uur De maan kwam heden op te 2.09 uur en gin* onder te 11.23 uur.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1