Donderdag 30 April 1942 Achtmaal de doodstraf geëischt LESDSCH DAGBLAD FEUILLETON De vrees voor den afgrond AGENDA Visscherij-Berichten De inbraak in een distributiekantoor Het requisitoir Onze Wereldatlas door MIGNON G. EBERHARDT. (73 Ja^zel^iane, alsof met deze uitspraak de zaak geregeld was. Ik ga met Richard trou- Jeanne's wangen werden vuurrood. Je weet niet wat je zegt, Diane Richard houdt van mij en ik van hem En we zullen gaan trouwen, zoo gauw - zoo gauw dat mogelijk is. Zoo gauw de advocaat, dien ik zal vragen en ik zal betalen. Richard uit de narigheid ge haald zal hebben, waarin hij. met jouw mede werking, geraakt is, bedoel je*, zei Diane. Zy zweeg, stond op en vervolgde: Er is daar toch niemand binnen? Zij liep naar binnen en Jeanne hoorde haar besliste voetstappen op den planken vloer klinken. Ze kwam terug en ging v/eer zitten. Ik houd niet van deze plek. Raar, dat Eve hier heen ging Tenzij... Zy viel zichzelf in de rede: Maar om je dat te vertellen, ben ik je niet achterna geloopen. Ik zag je daarnet het pad naar het bosch inslaan. Ik dacht dat je nog eens in het huisje wilde kijken... Maar wat ik daarnet wilde zeggen, is dit: je moet Richard opgeven. Hij is lidderlyk en hij zal niet met je willen breken; daarom moet jij het doen. Diane, wij houden van elkaar. Je schijnt het niet te willen begrijpen. Hij houdt van het. leven. Jeanne. En dat kan ik hem geven. A Maar Richard was al vrij. Hij behoeide niet voo>- altijd bij Diane in de schuld te staan. Diane sing langzaam en bedachtzaam verder: Ik zal Arton vragen, dat is de beste pleiter in strafzaken, die er bestaat. Hij is lang niet goedkoop, maar als hij het tot een vrijspraak brengt, komt het geld ^r niet op aan. Maar ik wil meer doen. Ik wil Richard het geld ver schaffen voor zijn vliegtuig; ik kan hem genoeg geven om zijn schuldeischers te betalen, om het toestel te verbeteren en op de markt te brengen. Ik ben van plan alle aandeelen op te koopen van de menschen, de hem geld geleend heb ben Hij heeft nu Eve's geld. Diane lachte; het was voor het eerst sedert verscheidene dagen. Wat beteekent nu Eve's geld! Misschien kan hij er zijn loonen mee be talen. of een paar van zijn oude schulden. Het is nog niet eens genoeg voor zijn advocaat. Het is een druppel ln een emmer! Begrijp je niet, wat ik allemaal voor hem kan doen, Jeanne? Jeanne stond op. Je hebt nog één ding ver geten. Vergeten? Diane knipperde zenuwachtig met de oogen Wat bedoel je? Richard zelf, zei Jeanne. Je zou mij kunnen koopen. als het er om ging. Richard het leven te redden, maar je kunt Richard niet koopen Haar boosheid zakte plotseling weg en ze voegde er zachtjes aan toe: Richard houdt j van mij. Diane antwoordde niet en Jeanne draaide zich I om en liep ln de richting van het boschpad. DE STRAFMAAT. Tot de strafmaat overgaande zei de Staats- anwalt, dat in den rug van het front orde en rust moeten heerschen en een daad, als de gepleegde, die kan verstoren. Met alle scherpte moet dat worden tegengegaan, wil men Europa kunnen beveiligen tegen het bolsjewisme. De misdadiger moet met scha de en schande vallen, dat is de krijgswet, al is het hard. Want het front moet gehand haafd worden, daar valt alles bij weg. Ver der moet het vonnis tot afschrikking die nen. Te veel hebben gewetenloozen, ambte naren als anderszins bonnen ontvreemd en zyn er vervalscht en verkocht. Dit is de laatste waarschuwing. Wat de daad betrof, alleen in Amsterdam en Den Haag zijn 75.000 kg. boter, dat zijn 300.000 rantsoenen, meer dan anders geleverd ten ge volge van dezen diefstal, en meer dan 100.000 kg. meel De moeilijkheden met de boter in den afgeloopen winter zijn ook voor een deel door dezen diefstal veroorzaakt. Ook die met de ko len zyn mede veroorzaakt door misdaden als de onderhavige, welke in de eerste plaats tegen het Nederlandsche volkswelzijn zijn gericht ge weest. Thuring heeft zijn plicht als ambtenaar schandelijk verzaakt; zijn gewetenloosheid en trouweloosheid zijn niet te overtreffen. Zijn be kentenis op den tweeden dag is niet geweest uit berouw, doch alleen uit opportuniteit, omdat hij voelde op een verloren post te staan. De gansche zwaarte der wet dient hem te treffen. Dingenouts is als werklooze een slachtoffer- geworden en heeft niet heelemaal geweten wat hij aanstichtte door Thuring in verbinding te brengen met de inbrekers. L. Kesselers schuld daarentegen is even groot als die van Thuring. Van Batum en De Vries zijn beiden beroeps inbrekers. Meyer is mededader aan de inbraak, alleen zyn jeugd spreekt nog voor hem en dat hij in zeker opzicht door de anderen is meege nomen. Bakkers bekentenis nam hij aan als uit diep berouw voort te spruiten. S. Brilleslijper kan alles ten laste worden gelegd wat hij in werkelijkheid had willen koopen, wat veel min der is dan wat in het pakje zat. Van Dieren is de voornaamste kooper en voor hem kon de Staatsanwalt geen verzachtende omstandigheid aanvoeren, wel voor Petersen en Schouten, die in- den sluikhandel een onbekende is en voor wien hij genade voor recht vroeg te doen gel den. Voor De Voogt en Doornheim daarentegen zag hij geen mogelijkheid om mildheid te vra gen, wel voor Kiela, Bronk, Dudey, Turfreyer, De Bie en Van Es. Wat mr. Huygens gedaan heeft, moet hem als intellectueel, maar vooral als advocaat dub bel zwaar worden aangerekend. Hij heeft heel den advocatenstand gecompromitteerd. Intus- schen voerde de Staatsanwalt als verzachten de omstandigheid aan, dat deze verdachte geen concrete adviezen heeft verstrekt. DE STRAFFEN. De Staatsanwalt zeide ten slotte, na gewe tensvol wikken de volgende straffen te willen eischten tegen: A. Thuring, boekhouder te Amsterdam, oud 46 jaar, de doodstraf. P. Dingenouts, lasser te Amsterdam, oud 34 jaar, 12 jaar tuchthuis. L. Kesseler, bankwerker te Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. A. van Batum, monteur te Amsterdam, oud 42 jaar, de doodstraf. C. de Vries, metaalarbeider te Amsterdam, oud 45 jaar, de doodstraf. H. G. Meyer, electrotechnicus te Amsterdam, 28 jaar. 15 jaar tuchthuis. Ch. F. J. Bakker, schilder te Amsterdam, 29 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. D. Kesseler, stoker te Amsterdam, 38 jaar, 12 jaar tuchthuis. A. Pots, koopman te Amsterdam, oud 44 jaar, de doodstraf. S. Brilleslijper, kellner te Amsterdam, 43 jaar, 4 jaar tuchthuis. P. A. van Dieren, pensionhouder te Den Haag, 55 jaar, de doodstraf. J. Petersen, koopman te Den Haag, 36 jaar, 15 jaar tuchthuis. J. Schouten, veehandelaar te Oostzaan, 38 jaar. 9 jaar tuchthuis. K. de Voogt, kok te Den Haag, oud 30 jaar, de doodstraf. J. L. Doornheim, koopman te Den Haag, oud 43 jaar. de doodstraf. W. Kila. koopman te Den Haag. 53 jaar, 5 jaar tuchthuis. A. J. Bronk, machinist teekenaar te Den Haag 20 jaar, 3 jaar tuchthuis. J. D. Daudey, koopman te Den Haag, 42 jaar, 5 jaar tuchthuis. S. Turfreyer, koopman te Den Haag. 46 jaar, 4 jaar tuchthuis. F. J. de Bie, monteur te Den Haag, 33 jaar, 3 jaar tuchthuis. A. van Es, teekenaar te Den Haag, 27 jaar, 3 jaar tuchthuis. Zaterdag. Stadszaal: Feestavond Sportschool Kooreman, 7Vz uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der opothe- Uen te Leiden wordt van Zaterdag 20 April 20 uur tot Zaterdag 2 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, telefoon 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wilhelminapark 8 telefoon 20274 En mr. M. H. Huygens, advocaat te Den Haag 44 jaar, 1 jaar gevangenisstraf, allen met af- j trek van voorarrest en verbeurdverklaring der j inbeslaggenomen goederen. Voor wat betreft A. Brilleslijper trok de Staats- anwalt zijn aanklacht in en vroeg vrijspraak, i Hij kon onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, j Hedenmiddag om 4.30 uur zullen de verdedi gers hun pleidooien aanvangen. DE RECHTBANK HAD EEN „WARMOND-DAG". Dievencomplot stond terecht. In een speciale „Warmond-zitting" heeft de Haagsclie rechtbank nog verschillende diefstallen i berecht, die in de afgeloopen Jaren te Warmond zijn gepleegd en als gevolg hebben gehad, dat tientallen personen werden gearresteerd, toen de politie den draad eenmaal in handen had. Eerst stonden terecht W. J S„ W. P. K. en F. W. v, d. M. (waarvan de laatstgenoemde zich ook reeds ln een andere zaak te verantwoorden had), die gezamenlijk olie, een autoband en an dere goederen hadden gestolen. Vier maanden ge vangenisstraf werd tegen elk van hen geëischt. Th. M. van S. en A. van M. hadden touw, koor den enz. gestolen en voor hen gold een elsch van twee maanden, i G. J. O. en P. de K. hadden benzine, smeer- en stookolie gestolen en tegen hen werd acht maanden gevangenisstraf geëischt. Th. M. van S. cn diens familielid v®" gelijken naam hadden tarwe en koorden ge n. resp. acht en zes maanden gevangenisstra. rd hun elsch. Ten slotte J. van S. en C. O. pleegden diefstal van benzine en tegen hen werd resp. zes en acht maanden gevangenisstraf geëischt. HAAGSCHE RECHTBANK. De straf ln serie; liet kleed dat „aan" was; inbraak; arresten. F. Th. M., thans gedetineerd in het Huls van Bewaring, nam fietsen weg. Dat deed hij ln serie en zyn straffen kwamen ook ln serie; een Jaar mèt en een Jaar zonder aftrek van preventief, zes maanden en nog eens zes maanden. De laatste zes maanden voor de fiets met tasch en jas die hij uit het Acad. Ziekenhuis te Leiden had ge stolen. bracht M. in liooger beroep, omdat hij meende straf genoeg te hebben gekregen. De proc.- j generaal vorderde in verband hiermee nu vier maanden gevangenlstraf. Een afbetallngskwestle bracht J. S. te Lelden drie weken gevangenisstraf, 1 omdat niet afbetaalde goederen werden verkocht. Nu zei verdachte dat het kleed dat hij verkocht 1 ..aan" was, zoodat hij meende het wel te mogen verkoopen. In verband met de omstandigheden wilde de proc.-generaal de straf wel terug brengen tot een week gevangenisstraf. Met behulp van een valschen sleutel kwam P. V. te Voorhout in de woning van A. aan de Boer- havcstraat, waar hij een hoeveelheid erwten had gestolen. Tot vier maanden gevangenisstraf werd V. veroordeeld, van welk vonnis de proc -generaal bevestiging vorderde. Na pleidooi besloot het Hof nader nog een onderzoek in te stellen. Het Hof heeft de volgende arresten gewezen: J. P. die bonnen had verkocht afkomstig van diefstal in het Distributiekantoor te Noordwljker- hout, negen maanden gevangenisstraf (elsch een jaar); F. van 't H. te Voorschoten, diefstal van kaas door middel van inklimming, een maand (conform elsch); C. W, Zoetemelk te Rijpwetering, clandestien slachten schaap acht maanden ge vangenisstraf (conform eisch na eerste vonnis zes maanden); G. de Jong të Reeuwyk, clandestien slachten, zes maanden gevangenisstraf (conform eisch en eerste vonnis). 'VOOR VRIJDAG 1 MEI (DAG VAN DEN ARBEID) Hilversum I. 415,5 M. - 6.45 Gram. muz. - 6.50 Ochtendgymn.; 7.00 Gram. muz* 7.45 Ochtend gymn.; 7.55 Gram. muz.; 8.00 B.N.O. Nleuwsber.: 8.15 Gram. muz.; 9.15 Voor de hulsvrouw; 9 20 Gram. muz.; 11.00 Voor de kleuters; 11.20 Amabilo sextet; 12.00 Frans Wouters en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12.45 B.N O. Nieuws- en econ. ber.; 13.00 Toespraak door Ir A. A. Mussert. leider v. d. N S.B. 13.30 Musetteorkest en soliste; 14.00 Planovoor dracht; 14.30 Gram. muz.; 15.15 Zang en plano; sohste en gram. muz 17.00 Ambachtsliederen 16.00 Godsd. lezing; 16.20 Het Ned. Strijkkwartet, (opn.); 17.15 B.N.O. Nieuws-, econ. en beursber.; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Gram.muz.; 18.00 Sport- wetenswaardigheden; 18.20 Herh. v. d. toesprank d. Ir. A. A. Mussert; 18.50 B.N.O. Nicuwsber.; 19.00 B.N.O. Blnnenl. econ. praatje; 19.10 Gram. muz.; 19.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Am sterdam: Omroepsymph. orkest en toespraken: 21.30 Gram. muz.; 21.45 B.N.O Nleuwsber.; 22.00 B.N.O. Leidende staatslieden schrijven; 22.10 1 Mei programma; 22.50 1 Mei-reportage of gram. muz.; 23.0024.00 Gram. muz. Hilversum II. 301,5 M. 6 45 Marschmuzlek (gram. pl,); 6.50 Ochtendgymn.; 7.00 „Dat is ons week", luisterspel; 7.30 Marschmuz. (gram. pl.); 7.45 Ochtendgymn.; 7.55 Marschmuz. (gram. pl.) 8.00 B.NO Nleuwsber.; 8.15 „Dat is ons werk", luisterspel (herh.); 8.45 „Hel, 't was in de Mei", opgewekt Lenteprogramma; 10.00 Wijdingswoord; 10.15 Orgelconcert: 10.30 Mannenpraat over vrou wenwerk; 10.45 Frlesche liederen (opn.); 11.00 Be- drljfsorkest van Esveha (11.2011.40 Reportage); 12.00 „Arbeid op het land" (opn 12.10 De wer kers van het land; 12.30 Het fanfarecorps „Zaan dijk" (opn.); 12.45 B.N.O Nieuws- en econ. ber; 13.00 Toespraak door Ir. A. A. Mussert. leider v. d. N.9 B 13.30 Gevar. progr.; 14.15 Sport en llch. op voeding; 14.30 Strijkorkest: 15 00 Voor de vrouw: Werkende handen; 15.30 Voor de vrouw: Toe spraak door de landelijk leidster van de N.S.V.O.; 15.45 Salonorkest en accordeonoh; 16.45 Herh, v. d. toespraak door Ir. A. A. Mussert; 17.15 B.NO. Nieuws-, econ. en beursber.; 17.30 Holl. marschen (gram. pl.); 17.45 Voor de jeugd: Vlaggenparade van den N.J.S. en toespraak door O. van Geel kerken; 18.00 1 Mei-programma; 18.30 Drieklank van den Arbeid, lyrisch declamatorlum; 19.15 Rot- terd Philh. Orkest en Symph. (opn. en gram. pl.); 19.30 B.N.O. Nleuwsber.; 19.40 Spiegel v. d. dag; 19.50 B.N.O. De Jordaner vertelt over sociale noo- den: 20.00 B.N.O. Engelsche ult-z, „Holand's poli tical aspects" Voor de Radio-Centrales Gram.muz.; 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 20.45 „De glorie van het ambacht"; 21.00 Eugen Wolff en zijn orkest (opn.); 2145 B.N.O. Nleuwsber.; 22.00 Gram. muz.; 22.0522.10 Avondwijding. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Vrijdag 1 Mei. Ie programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2c programma: 7.1522.15: Hilversum II 22.1524.00: Duitsch programma 3e programma: 7.00—24.00: Duitsch programma •le programma: 7.0021.00: Duitsch programma 21.0022 00: Gramofoonmuziek G. R. D. 22.0024.00: Duitsch programma. VISCHPRIJZEN EN BESOM!HINGEN IJMUIDEN. IJMUIDEN. 30 April. Pufschar le srt. f.69 Open booten: IJm. 326 f. 44. IJm. 359 I. 149.50. De zalmvisscherij bij het plaatsje Heerewaarden aan de Waal is in vollen gang. Het net wordt in dë goede positie gebracht. (Stapf-Van Mourik m) De Duitsche stellingen moeten tijdens den snel ingevallen dooi tegen het wa ter beschermd worden. Met pompen wordt het steeds weer stijgende water uit de loopgraven verwijderd. (Hoffmann-P.K. Schürer m) Overal aan het Oostfront - voorwaarts! - Duitsche tanks rukken op aan het Noordelijke deel van het front. (Atlantic-Holland-P.K. Hubmann m) In het geruchtmakende proces tegen de 23 verdachten, die betrokken zijn bij de inbraak in het gemeentelijk distributiekantoor in de Oos- terparkstra-at te Amsterdam en den daarop gevolgden bonnenhandel, heeft de Staatsan walt van het Obergericht, dat zoowel in eerste als in hoogste instantie uitspraak zal doen, gis tel-middag zijn requisitoir gehouden. De belangstelling was groot. HET REQUISITOIR. De Staatsanwalt zelde dat het Obergericht een strafzaak te behandelen heeft, die naar omvang en beteekenis wel de grootste is, waar mede het zich tot dusverre heeft bezig gehou den. Ongetwijfeld mag deze zaak een crimi- neele sensatie genoemd worden. Wij hebben gezien, hoe de plegers van de in braak zich van tevoren voorzagen van den sleutel van de buitendeur van het kantoor. We hebben ze zien bewegen door het publiek om de localiteiten waar zij hun slag zouden slaan, goed in zich op te nemen, nauwkeurig de sloten observeerend van de kluis en de laden, waarmede zy straks "te maken "zouden krijgen. Wy hebben gehoord hoe verdachte Van Batum uit een menigte van sleutels met de noodige vakkunde direct dien sleutel wist te halen, welke paste op het slot van de kluis. We hebben gehoord hoe het slechts het werk van een oogenblik was om sprookjesachtige hoeveelheden distributiebescheiden te ont sluiten. Tydens het verhoor zyn ons opgevallen de koelbloedigheid van handelen van ae daders en de onbegrypelyke zielerust, waarmede zy ty- dens den spertijd in het bureau overnachten om daarna tegen het aanbreken der scheme ring hun buit te gaan vervoeren. In den kortst mogelijken tijd hebben zy de grootste verdien sten voor zich verworven en den grootst mo gelijken omzet bereikt, die op dit gebied be reikt kan worden. Van de opbrengst zyn op de meest kwistige wyze allerlei luxe uitgaven gedaan, werden een motorboot aangeschaft, een gramofoon gekocht, juweelen aangeschaft. Daarnaast strooide men op de meest onacht zame wyze „zwijggeld" onder de Amsterdam- sche onderwereld, een zwyggeld, dat men eigenlijk niet eens had behoeven te betalen, want ieder, die zich in deze zaak liet betrekken, moest deze „betrekking" op den duur toch eens noodlottig worden. Royaal waren de verdach ten by de besteding van hun gewin, geld speelde by hen geen rol Herinneren wy ons voorts de laaghartige wyze, waarop de verdachten soms elkaar be nadeelden: Hoe verd. Pots byv. in een café een porteleuille met f.3500 liet liggen, waarvan zyn gezellen zich onmiddeliyk meester maakten, zy verdeelden het geld onder elkaar en toen liij later in arrest kwam, ondersteunden zij daarvan grootmoedig zyn vrouw als ware dit geld hun eigendom. Denken wy voorts aan de rol, die de advo caat en procureur Huygens speelde in deze zaak, een rol, waarmede hij een smet heeft ge worpen op de Nederlandsche advocatenwereld. Waarlyk, met eenige fantasie kan men zich verplaatst achten naar het land der onbe grensde mogelijkheden, naar Amerika en meer speciaal naar zyn mlsdadigerscentrum, Chicago. Ik had iets dergelijks hier niet voor mogelyk gehouden. De Nederlandsche politie is niet m staat ge weest tydens haar onderzoek den samenhang tusschen alle handelingen te ontdekken cn het spreekt derhalve van zelf, dat de Neder landsche rechter, die enkelen dezer verdachten kreeg te beoordeelen, slechts beschikte over een deel der noodzakeiyke gegevens en geen inzicht had in het complex van samenhangende han delingen. Wanneer wy dan thans met volledige kennis van zaken een oordeel over deze affaire vermo- gen uit te spreken, wil ik er op wyzen, dat dit mede de verdienste is dei- Duitsche politie, die, samengebracht in een Sondercommando. on vermoeid er aan heeft gewerkt de zaak van beneden naai- boven uit te zoeken en tot klaarheid te brengen. Hiervoor breng ik haai d£Komen wil thans tot de zaak zelf. Ik wil[be ginnen met haar samen te vatten. Wy hebben gehoord, hoe de boekhouder Thuring zich door Dingenouts heeft laten uithooren. Niet alleen verstrekte hy inlichtingen over het tydstip. waarop de ambtenaren komen en gaan. ja zelfs over de al of niet aanwezigheid van een nachtwaker, hy was gewetenloos en trouweloos genoeg om bovendien een schets uit te leve ren, waarin de kamer was geteekend, waarin de kluis en de laden met waardevolle beschei den zich bevonden. En niet alleen dat, hij gaf ook nog advies voor het openen daarvan. Het Judasloon voor zyn verraad heeft f.500 be dragen. By mij is de vraag gerezen of deze Thuring kon vermoeden, wat er wel beoogd werd met het vragen van deze informaties. Den eersten dag van het verhoor heeft hy dit geloochend, maar het den dag daarop toe gegeven. Ik voor mij ben de meening toe gedaan. dat de vragen van Dingenouts zoo duldelyk waren, dat zelfs een blinde met de kruk de bedoeling daarvan kon aanvoelen. Deze Thuring beschouw ik vooral ook als mededader. Hij immers was boekhouder en het was zyn plicht geweest de inbraak te verhin deren en eventueele pogingen daartoe aan te geven. Pliohtvergeten heeft hij informaties ver strekt en gezwegen, omdat hy hoopte op een belooning voor zyn laag middelaarschap. Daar om acht ik hem niets beter dan de uitvoerders van de inbraak, zyn daad beoordeel ik bijzon zonder zwaar en de mate van trouweloosheid, die deze ambtenaar aan den dag heeft gelegd, kan nauwelyks grooter zyn. Hy kende de mo gelijkheden, hy kende den omvang van de waarde, vertegenwoordigd door de distributie bescheiden. Hij ook kon weten, welke schade uit het ontvreemden daarvan kon voortvloeien voor de voedselvoorziening. Verdachte Dingenouts vervolgens heeft deze gegevens wederom verstrekt aan de eigenlyke inbrekers. F. 10.000 kreeg hy daarvoor als be looning. Evenwel met hem staat naar myn meening de zaak iets anders, want minder dan Thuring was hy er toe in staat de gevolgen van zyn handelwyz-e te overzien. Wat de eigenlyke inbrekers betreft: De Vries, Van Batum en Meyer, we hebben gezien hoe zy met de noodige voorzichtigheid het distributie kantoor zijn binnengedrongen en met Van Ba tum als vakman de kluis hebben geopend. In een oogenblik tijds hebben zy zich de beschei den toegeëigend en daarna rustig de scheme ring afgewacht, tenvyi Kesseler buiten cp wacht stond. By hen acht ik een zeer zwaar geval van overtreding der Kriegswirtschaftsver- ordnung aanwezig. Wat de rol van Bakker aan gaat, uit zijn verhoor zou moeten blijken, dat hy L. Kesseler slechts behulpzaam zou zijn ge weest. Deze interpretatie van zyn handelwijze acht ik evenwel niet houdbaar. Uit het verhoor zijner medeverdachten, is myns inziens gebleken, dat ook hij een mededader is en dat hij precies op de hoogte was van hetgeen werd onder nomen. Direct ook werd hy ingeschakeld bij de verdeeling van den buit. Daarom beschouw ik hem niet als helper, maar als mededader. Samen met Kesseler zou hy voor f. 40.000 heb- oen omgezet. Ook al moge hij naar zyn zeggen dan f. 7000 hebben verdiend, zijn mededader schap weegt voor my bovenmate zwaar. Komen wy vervolgens by J. D. Kesseler; diens omzet zou niet precies bekend zyn. doch ligt tusschen de f7 en f. 10.000. Hoewel hy verklaard heeft de herkomst van de bescheiden niet te hebben geweten, ik kan het moeilijk aannemen. Volgens zyn zeggen zou hy slechts zeer terloops contact hebben onderhouden met zijn broer. Vast staat in ieder geval, dat deze hem uiteindelijk afdoende heeft ingelicht. Al overtrad hij op ernstige wyze de Kriegswlrt- schaftsverordnung, wat my ten aanzien van hem eenigszins milder stemt, is hot feit, dat hy de affaire slechts 5 a 6 weken heeft meege maakt en er zich toen niet meer mede heeft ingelaten. Wat verdachte Pots aangaat: hij was de af nemer van L. Kesseler. dien wy steeds weel moeten vermelden. In weinige weken moet zijn omzet f. 20.000 hebben bedragen. Voornameiyk handelde hy in meeltoewyzingen. F. 11.000 moet hy aan zyn handel hebben verdiend. Hij wist van de inbraak af, hetgeen zyn misdryf des te zwaarder maakt. Van den verdachte S. Brilleslijper hebben wij gehoord, hoe hy van Pots boterbonnen wilde betrekken. Evenwel door bemiddeling van zijn broer A. Brilleslyper werd hem een pakketje in handen gespeeld, dat niet de zoo begeerde bo terbonnen inhield, maar blanco-toewyzingen, waarmede hy niets zou kunnen aanvangen. Het pakketje heeft hy laten liggen, althans, er is niets meer gebeurd, want de politie nam het in beslag. Al zou hij in feite dus geen bonnen verhandeld hebben, myns inziens was hy toch voornemens een hoeveelheid daarvan te ver handelen en daaraan geld te verdienen. Al heeft hy de Krlêgswirtschaftsverordnung dus niet daadwerkelijk overtreden, hij heeft dat toch gepoogd, en die poging is evenzeer strafbaar. Uit hoofde van zijn kwantum, dat hij wilde verhandelen is hier echter geen sprake van een zeer ernstig geval. Ten aanzien van zUn broer A. Brilleslijper. die ik hiervoren reeds noemde, deze heeft ons verzekerd van den inhoud van het pak ketje niets te hebben geweten. Ook uit de1 verklaringen der getuigen heb ik het tegen deel niet kunnen opmaken. Naast L. Kesseler, zie ik in-Van Dieren den grootsten opkooper en handelaar. Hij vooral is het, die boter en meeltoewyzingen in circulatie bracht. Niet alleen door de aantallen, die hij verhandelde, maar ook uit hoofde van hetgeen hij voor de bescheiden wist te maken is hy een der hoofdpersonen in het complot. De Voogt en Doornheim. twee van zyn zeer talryke hand langers, betrokken van hem toewyzingen voor boter en meel tot duizenden kilogrammen. Uit de verklaring van Doornheim, dat Van Dieren hem over eenigen tijd behoorlijke hoeveelheden toewijzingen zou kunnen leveren, maar dat eerst daarvoor in Amsterdam nog het noodige moest worden verricht staat voor mij vast, dat Van Dieren precies wist wat er gebeurde. Daaromtrent bestaat voor mij niet de minste twijfel. Verdachte Petersen was zyn kameraad en compagnon, doch afgaande op diens verdien sten zou men moeten aannemen, dat zijn om zet aanmerkelijk minder is geweest. Ook by Schouten duikt L. Kesseler weer op. Diens om zet bedroeg 7000 boter- en meeltoewyzingen. Ook hij wendt voor niet onmiddeliyk met de directe daders in verbinding te hebben ge staan en niets geweten te hebben van de her komst. In dit heele complot zie ik op dit punt een groote lijn, welke loopt over Van Dieren, Petersen, De Voogt en Doornheim, Van deze lieden hebben de overigen gekocht. Ook ten aanzien van De Voogt meen ik dat diens geval zeer ernstig is. Nadat de Staatsanwalt vervolgens de omzet en de verdiensten van de verdachten Kila, Bronk, Daudey. Turfreyer, De Bie en Van Es heeft nagegaan, bespreekt hy de rol, die mr Huygens in deze zaak heeft gespeeld. Hij zou Van Batum den raad gegeven hebben, een man te zoeken ,die de schuld tegen betaling op zich zou nemen. In zyn verhoor, aldus spreker, heeft hy ons verhaald van de zonderlingste voorstellen van Van Batum, zooals brieven, die deze in het bui tenland zou laten posten om de politie te mis leiden, ja zelfs van een bericht, dat deze wilde laten verzenden, meldende dat hij by een bom aanval om het leven zou zijn gekomen. Het zijn plannen die niet anders dan krankzinnig kunnen heeten. Toegegeven heeft hij echter, dat hy op. voorstel van Van Batum, dien aan een man heeft geholpen, die bereid zou zyn de schuld op zich te nemen. Verdachte heeft zichzelf buiten de by zonderheden dezer affaire weten te hou den. Ik ben er echter van overtuigd, dat ver dachte Huygens zich heeft schuldig ge maakt aan een uitgesproken begunstiging en dat wel niet uit medelijden, maar uit sluitend om daaruit zelf voordeel te trek ken, hetgeen door de Duitsche wet nog zwaarder wordt gestraft. Niet om der wille van de vrouw van Van Batum, verleende hy bemiddeling, maar om der wille van 'n ho norarium of wel omdat hij in het algemeen baat hoopte te hebben bji het geven van een zoo goeden raad. Ik wil echter aannemen, dat hy toentertijd niet alles heeft afgeweten van zijn cliënt en derhalve de verscherping van de straf ingevolge de Duitsche wet op dit geval niet van toepassing is. Van heden af is deel 21 van onzen Wereldatlas verkrijgbaar. De prijs van dit deel bedraagt 12*4 et. Het is ons gelukt van verschil lende uitverkochte deelen nog een klein aantal exemplaren te bemachtigen, welke wy tegen den ouden prijs van 10 cent per deel verkrygbaar stellen. Behalve deel 21 12*4 cent) zyn dientengevolge de hierna vermelde deelen (a 10 cent), zoo lang de voorraad strekt, verkrijgbaar: 9 tot en met 15, 19 en 20. Voor franco toezending moet 3 cent per de el extra worden betaald. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD N.V. Diane volgde haar niet en toen zij bij den in gang van het bosch omkeek, zag zy, hoe zy haar met starren blik nakeek. Een blik waarin woede, haat en vastberaden koppigheid om den voor rang streden Een oogenblik stonden de beide vrouwen el kaar aan te zien, toen brak Jeanne de beklem ming van het oogenblik. Ze maakte een af- scheidsgebaar en haastte zich naar het huis terug. Ze moest zorgen, dat ze wegkwam, voor ze opnieuw werd opgehouden. Als Jonas al tot de conclusie gekomen was, dat Richard niet meer in huis was, konden anderen dat ook wel eens geraden hebben Zy kwam op het tuinpaadje, dat naar het huis voerde, maar het was haar niet gegund, onopgemerkt te biyven. Lucie zag haar van het raam van de bibliotheek uit en riep haar toe en kwam haar daarna door de zijdeur tegemoet. Ze was zenuwachtig opgewonden. Ik kon je maar niet vinden, Jeanne, begon ze. Jeanne ik heb nu alles doorzocht en ik mis toch één ding. Maar het is niets belang- ryks Zy stonden samen op het pad by het huis. Lucie zag bleek en heur haar zat weer slordig. Ze nam Jeanne van onder tot boven op en viel zichzelf in de rede: Waar ga je naar toe? Even naar het dorp. Ze moest snel Lucie aanhooren en er dan vandoor gaan. Het was nog vroeg genoeg voor den trein. Wat mist u dan? Och ja, dat is waar ook. Zie je, ik heb nog maar pas ontdekt, dat het weg is, maar wie weet is het al veel langer zoek. Maar zoo erg lang kan het toch ook weer niet zijn, want ik meen... O ja ik weet het wel zeker: ik heb het aan Eve laten zien. Ik herinner my nu. dat ze mij vroeg, of ik niet nog meer persoonlijke herin neringen aan haar had. Die had ik natuuriyk niet. Niets anders dan dat eene gouden étui. Ik had het altijd zoo mooi gevonden, zy waren im mers op weg naar een party, dien avond; dat het gebeurde Heelemaal in Flammon dat is een heel eind weg; daarom reden ze zoo hard. Tenminste, ik heb altyd wel voor zeker aange nomen, dat ze hard reden; Jean reed altyd zoo hard. Ze had zich herinnerd, dat ik het zoo bewonderd had en ik was erg aangedaan, toen het me toegezonden werd. En nu is het weg... (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2