83s?e Jaargang DONDERDAG 30 APRIL 1942 No. 25180 De Japansche opmarsch in Birma tRs Chineesche troepen ernstig bedreigd Laval ontmoet Leahy Hei proces te Ankara DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duifsch Weermachlsberichf Verspreide Berichten BINNENLAND De distributie Ifaiiaansch Weermachlsberkht Belagers der volksgemeenschap Verduisteren: GEMENGD NIEUWS KUN/T IN UITEREN Kerk- en Schoolnïeuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. De troepen van Tsjang Kai-sjek zijn bij Meiktila (gelegen ten Zuiden van Mandalay) door numeriek sterkere Japansche strijdkrach ten verslagen en over de geheele linie trekken zij zich terug op Mahliang (gelegen ten W. van Meiktila). Zij moesten meer dan 2000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal ach terlaten. aldus het D.N.B. Ook in den Oostelijken frontsector in het bergland der Sjanstaten rukken de Japanners verder op. Japansche bergtroepen konden een Chineesche afdeeling ter sterkte van een ba taljon, die een belangrijk strategisch punt ten Noorden van Taung Gyi (gelegen ten O. van Meiktila) verdedigde, insluiten en gevangen nemen. Vrij sterke Japansche gemotoriseerde forma ties rukken in het onherbergzame gebied in de nabijheid van de rivier de Teng naar het Noorden op, waarbij zij de Tsjoengfcineesche troepen naar den spoorweg Myldalay-Lashio terugdringen. Met Britsche troepen, die zich uit de frontlinie teruggetrokken en de verde diging van Mandalay aan de troepen van Tsjang Kai-sjek overgelaten hebben, is net mei tot gevechtscontact gekomen. De Tsjoengkinee- sche troepen, die nog in het dal van de Boven- Sittang vertwijfeld tegenstand bieden, worden door omsingeling bedreigd. Men meldt uit Tsjoengking aan het agent schap Reuter, dat Chineesche troepen in aller ijl naar het front worden gezonden om den opmarsch der Japanners in Birma te stuiten. Een Japansche colonne rukt in een snel tem- ifo op in de richting van Koenhing, gelegen op aen linkeroever van de Salwein. Een andere colonne beweegt zich naar het Noorden in de richting van Manson, ten Westen van Konghaipin. Volgens de laatst ontvangen berichten ver onderstelt men, dat de Japansche voorhoeden Manson bereikten. Een derde colonne rukt op naar het Oosten, met het doel den aftocht der Chineesche troepen, die in de provincie Sjan aan de Thailandsclie grens geconcentreerd zijn. af te snijden. Omtrent een onderhoud, dat Laval heeft gehad met den Amerikaanschen ambassadeur, Leahy, verluidt, dat eerstgenoemde zyn poli tiek standpunt nopens de huidige internationale vraagstukken heeft uiteengezet. Laval stelde er daarbij prijs op, aan Leahy mee te deelen, dat hij onvoorwaar delijk aan de overwinning van Duitschland gelooft en dat hij daarom politieke samen werking met Duitschland onmisbaar acht, zooals hij zulks reeds gedurende zijn ge heele politieke loopbaan heeft gedaan. Voorts heeft. Laval den Amerikaanschen am bassadeur onder het oog gebracht, dat een overwinning der vijanden van Duitschland de komst van het bolsjewisme over geheel Europa zou beteekenen. en dat Frankrijk derhalve de noodige voorzorgen hiertegen moet nemen. Omtrent de verschillende Amerikaansche in breuken op het Fransche imperium zou Laval hebben opgemerkt, dat Frankrijk zijn koloniale rijk zal verdedigen op alle punten, waar het over de vereischte middelen beschikt. Bovendien zou Laval hebben gewezen op het optreden der Fransche emigranten en van een reeks Joden, die slecht sstreven naar vertroe beling van de Amerikaansch-Fransche betrek kingen. Volgens Laval zijn zij ten deele aan sprakelijk voor de onvriendelijke houding der Amerikaansche regeering jegens Frankrijk. (D.N.B.) De zitting van den vijfden dag in het proces van den aanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen, begon gisteren met de verklarin gen van de uit Istamboel opgeroepen getuigen. Eerst werd een vrouwelijke getuige gehoord, die met haar vriendin bij den aanslag op den Duitschen ambassadeur toevallig diens weg kruiste en gewond werd. De getuige verklaarde, dat de ontploffing achter den ambassadeur plaats had. De tweede getuige, die verhoord werd, was de Armeniër Circor, portier van het huis „Yar- dim" in de buurt van het Sovjet-consulaat-ge- neraal te Istamboel, waar de Sovjetbeklaagde Kornilow in September 1941 twee kamers voor zich en zijn vrouw gehuurd had. De woning be hoorde aan de Armeensche Eugenie Abdoellah. Kornilow bewoonde de twee kamers slechts pn- regelmatig. De portier verklaarde, dat hij eens een jongeman als bezoeker van Kornilow in zijn woning had toegelaten. Uit verschillende hem voorgelegde foto's herkende Circor terstond den gedooden dader Toskat als den toenmaligen be zoeker van Kornilow. Op de vraag van den pre sident, wat Kornilow ten aanzien van de ver klaringen van den portier te zeggen had, merk te Kornilow op, dat Circor zwakzinnig was. In het verdere verloop van de zitting stelde de president de vraag, of Kornilow Toskat bij zich ontvangen had of niet. Kornilow antwoord de, dat hij weigerde vragen te beantwoorden, die berusten op beweringen van een geestelijk niet normaal mensch. Later, zoo zeide hij, zou hij echter een verklaring afleggen. Hier interpelleerde de beklaagde Pawlowmet de bewering, dat niet Kornilow de huurder van de woning bij de Armeensche Abdoellah geweest was, doch Pawlow zelf. Ten aanzien van deze verklaring verzocht de procureur-generaal het hof, deze bewering te beschouwen als vólke rnen onzinnig en niet te aanvaarden, immers Pawlow had tijdens zijn verhoor te Istamboel nooit zoo iets beweerd, doch steeds verklaard, dat hij gewoond had In het consulaat-generaal van de Sovjet-Unie. Bovendien was het duide lijk, dat Pawlow met alle middelen den norma len loop van het proces wilde verstoren. De derde getuige was de eigenares van de woning, mevr. Abdoellah, die bevestigde, dat Kornilow met zijn vrouw in September 1941 de beide kamers op huurcontract verkregen had den. Ongeveer tegen het einde van November is er een jongeman als bezoeker bij Kornilow verschenen, die ongeveer tien minuten bij hem is gebleven. Het hof legde mevr. Abdoellah ver schillende foto's voor, waaruit zij terstond het gezicht van Toskat herkende. De president stelde daarop aan Kornilow de vraag, wat hij ten aanzien van deze verklaring te zeggen had. Kornilow, die blijkbaar begrepen had, dat hij niet ook de eigenares mevr. Abdoel lah als zwakzinnig kon bestempelen, wenschte van haar te weten, af zij haar portier Circor zwakzinnig achtte of niet. Hier werd de zitting eenige uren onderbroken. Nadien bestreed de officoer van justitie den Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: In het gebied van de Zwarte Zee en de Zee van Azof werden doeltreffende luchtaanvallen op havenwerken en schepen der bolsjewisten ondernomen. In den middensector van het Oostelijk front herhaalde de vijand op enkele plaatsen zijn vruchtelooze aanvallen. In den Noordelijken frontsector werden eigen plaatselijke aanvals- en stormtroepacties met succes uitgevoerd. Bij het opruimen van een vijandelijk bruggenhoofd door een Duitsche infanteriedivisie verloor de tegenstander 1400 dooden. 6 pantserwagens, 9 kanonnen en talrijke andere wapens. In Lap land sloegen Duitsche en Finsche troeoen ver scheidene vijandelijke aanvallen af. Aan het IJszeefront schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen 15 vijandelijke vliegtui gen neer, waaronder 14 van het type Hurricane. In Noord-Afrika werd in het gebied ten Z.O. van Mechili een Britsche uitval afgeslagen. Doeltreffende luchtaanvallen waren gericht te gen Britsche tentenkampen en concentraties van automobielen nabij Tobroek, alsmede tegen militaire werken van het Britsche vlootsteun- punt Alexandrië. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen zetten het bombardement van militaire installaties op het eiland Malta voort. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag werfinstallaties op het eiland Wight en spoorwegdoelen aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Boven de Ka- naalkust schoten Duitsche jagers uit sterke for maties Britsche jagers zonder eigen vérliezen 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Als vergelding voor de Britsche luchtaanval len op woonwijken in Duitsche steden vieien formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 28 op 29 April de Engelsche stad York aan. Tal rijke groote en kleinere branden alsmede ont ploffingen toonden de groote uitwerking van den aanval. Britsche bommenwerpers vielen in den afge- loopen nacht het Noord-Duitsche kustgebied aan. De aanval was vooral tegen de stad Kiel gericht. De burgerbevolkine leed verliezen, woon huizen, ziekenhuizen en cultureele monumen ten werden verwoest of beschadigd. Elf der anvallende bommenwerpers werden neerge schoten. bovendien verloor de vijand er drie bij een nachtelijken aanval op de Noorsche kust. De eerste-luitenant Eckardt behaalde zijn 14c tot 16e nachtelijke overwinning met een jacht vliegtuig. aan de bezwaren vari verdachte Kornilow tege moet te komen. Vervolgens werden zeven getuigen uit Istam boel verhoord, die hun verklaringen, afgelegd tijdens het vooronderzoek der politie te Istam boel. bevestigden. Van belang was de verkla ring van den kapper Gethi, die eens tegen woordig is geweest, toen Kornilow zich bij eén kapper te Istamboel zijn haar liet knippen en zich hierbij op zeer vriendschappelijke wijze met den kapper onderhield. De getuige verklaarde, den indruk te hebben gehad, dat Kornilow en Soleiman elkander reeds kenden. Deze verkla ring werd ook door de als getuige gehoorde leer ling van denzelfden kapper bevestigd. De keil ner van een restaurant op het Taximplein in Istamboel zeide, dat hij zoowel den verdachte Pawlow, alsook den verdachte Abdoerham als gasten in zijn lokaal heeft gezien. Pawlof heeft dikwijls in dit lokaal vertoefd. Na deze verschillende getuigenverklaringen vroeg de president aan den sovjet-Russischen verdachte, of hij iets tegen deze verklaringen had in te brengen. Pawlow zeide daarop, dat hij aan verdachte Abdoerham en Saleim min stens 12 k 14 vragen te stellen had, hetgeen in de Russische taal alleen vier uur zou kosten en bovendien nog vier uur voor de vertaling in het Turksch. De president en de rechtbank trokken zich daarop voor een korte beraadslaging terug en verdaagden vervolgens de zitting tot heden om den sovjet-Russischen verdachten tijd te ge ven voor het stellen van hun vragen. Ook de getuigenverklaringen van gistermiddag leverden het bewijs op. dat de sovjet-verdachten Korni low en Pawlow met de Turksche verdachten Abdoerham en Saleiman en met Toskat, die, zooals bekend bij den aanslag om het leven is gekomen, in nauwe betrekkingen hebben ge staan. en elkaar op straat, in een restaurant of in een kapperszaak hebben ontmoet. Bovendien bewees de verklaring van den groentehandelaar te Istamboel. bij wien Pawlow zijn fruit placht te koopen, dat Pawlow geenszins ziek en bed legerig was. zooals hij in zijn alibi had aange geven, doch dat hij op den beslissenden tyd tijdens de voorbereiding van den aanslag en het uitvoeren hiervan ziln dagelijksche fruitaankoo- pen persoonlijk uitvoerde. (D.N.B.) VONNISSEN IN ZWITSERLAND. De beide stichters der- Nationaal-Soc. Bewe ging in Zwitserland, Burri en Leonhardt, zijn bij verstek veroordeeld tot vijf jaar tuchthuis en verlies van burgerlijke eererechten voor den duur van tien jaar. De beschuldiging luidde, dat zij o.a. de onaf hankelijkheid van het eedgenootschap hebben aangevallen, een illegale vereeniging opge richt en het besluit van den Bondsraad tot be scherming van de democratie hebben overtre den, Leonhardt heeft voorts zijn rang van majoor; verloren. Van de overige tien verdachten werden er zes veroordeeld tot gevangenisstraffen van een maand tot een jaar, (D.NJB.) FEESTDAG OP 2 MEI. De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: Zooals bekend, is de Duitsche nationale feest dag van den eersten Mei dit jaar verplaatst naar den 2den Mei, waardoor alle Duitsche werkers van twee opeenvolgende vrije dagen kunnen genieten. Op uitdrukkelijken wensch van den Führer zullen alle marschen, poli tieke bijeenkomsten en bedrijfsvergaderingen achterwege blijven. De dagen moeten geheel aan rust en ontspanning gewijd zijn. In de hoofdstad is een rijk program van feestelijk heden opgesteld, waaraan zooveel mogelijk Ber- lijners kunnen deelnemen. De vakgroep bioscoopeigenaars b.v, heeft alle Berlijnsche theaters ter beschikking gesteld, om aan de gewonden en aan alle arbeiders en arbeidsters in de wapenindustrie gratis ochtendvoorstellin gen aan te bieden. In de middaguren zullen op 26 verschillende punten der stad concerten ge geven worden. De namiddag is gewijd aan alle mogelijke sport: niet alleen kan men de beste eisch van verdachte Kornilow. die een gerech- sportdemonstraties bijwonen, doch men wordt telijk onderzoek van de geestvermogens van den 0ok in de gelegenheid gesteld, zelf zijn krachten getuige Circor verlangd had. Tegen de meening j te beproeven. Des avonds zijn de theaters weer van den officier van justitie, in besloot de pre- gratis voor bovengenoemde categorieën, bene sident een dergelijk onderzoek toe te staan om I vens voor de frontverlofgangers toegankelijk. HUISHOUDZEEP, ENZ. Gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Mei a.s. geven de met „algemeen 293" en de met ,j zeep" gemerkte bonnen van de zeep- kaarten, welke aan kinderen beneden den leef tijd van 8 jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941) hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder (samenstelling van voor 1 Mei 1942); hetzij 250 gram zeeppoeder (samenstelling van na 1 Mei 1942) hetzij 450 gram waschpoeder. Nog voorradige stukken huishoudzeep van 120 gram mogen tegen inlevering van één bon wor den uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „j-toiletzeep" gemerkte bon van de zeep- kaart, welke is uitgereikt aan kinderen bene den den leeftijd van 2 jaar, recht op het koo pen van 75 gram toiletzeep van oude samen stelling. Zooals bekend, mag waschpoeder uitsluitend aan wasscherijen worden afgeleverd, terwijl vloeibare Shampoo uitsluitend voor kappers be schikbaar wordt gesteld, waarbij één rantsoen Shampoo 200 gram bedraagt. De geldigheidsduur der eveneens ter ver krijging van zeep aangewezen bonnen „alge meen 211", „algemeen 228", „algemeen 272", „g- zeep„h-zeep", „i-zeep". ,.g-toiletzeep", „h- toiletzeep" en „i-toiletzeep" is verlengd tot en met 31 Mei a.s. Er zijn er nog velen, die zeepbonnen in hun bezit hebben, die in Februari reeds geldig wa ren. doch waarop zij geen zeep konden koopen. Ter geruststelling wordt van officieele zijde medegedeeld, dat op alle zeepbonnen. die op het oogenblik geldig zijn, t.w. No. 211, 228 en 272, zeep of zeepproducten zal kun nen worden gekocht. Wel moet hierbij worden opgemerkt, dat men genoegen zal moeten ne men met hetgeen de winkelier voorhanden heeft. Vooral huishoudzeep is schaarsch. Het is dus niet uitgesloten, dat b.v. met toiletzeep of zeeppoeder genoegen genomen moet worden. Nochtans kan er op worden gerekend, dat in ieder geval op elk van de hierboven genoemde bonnen geleverd zal kunnen worden. Men be ware daarom de nog in zijn bezit zijnde bonnen zorgvuldig. SCHEERZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Augustus a.s. geeft de met „u" gemerkte bon der textielkaart DA, welke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van hetzij 50 gram scheer zeep, hetzij één tube of één pot scheercréme. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Mei worden op bon No. 5 van de nieuwe voeder- kaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood verkrijgbaar gesteld als voor de afgeloopen periode. Op bon No. 5 van de voederkaart voor hon denbrood (groep K) wordt, voor dezelfde pe riode IVü K.G, kattenbrood verkrijgbaar ge steld. Na 30 April zijn de bonnen No. 4 van boven bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen dan niet meer worden aangenomen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VOOR GENERATOREN. Gedurende het tijdvak van 1 Mei a.s. tot en met 30 April 1943 geeft de bon „01 K.F." (beige kleur) van de nieuw uitgereikte kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ recht op het koo pen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet. Men dient er re kening mede te houden, dat met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 15 Juni a.s. Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde: In het aan de woestijn grenzende gebied ten Zuid-Oosten van Mechili is de aanval van een door pantserstrijdkrachten gesteunde vijande lijke afdeeling volkomen afgeslagen. Onze ge vechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg ten tenkampen en concentraties van automobielen in het gebied van Tobroek met machinegeweer vuur bestookt. Bij een vijandelijken aanval op Martoeba werd een bommenwerper van het type Wellington door het luchtdoelgeschut neerge haald. Formaties van de Duitsche luchtmacht vie len herhaaldelijk de vlootsteunpunten en de vliegvelden op Malta aan en verwoestten muni tiedepots, fabrieken, barakkenkampen en bar kassen. Ook op den grond staande vliegtuigen werden zwaar beschadigd en op artilleriestellin gen werden voltreffers geplaatst. Vliegtuigformaties van de mogendheden van de spil drongen ondanks de ongunstige weers omstandigheden door tot Alexandrië (Egypte) welks militaire haven ze hevig bombardeerden. BERLIJN OVER ROOSEVELTS RADIOREDE. In politieke kringen te Berlfjn is men van meening, dat de radiorede, die president Roo sevelt tot de bevolking der Ver Staten heeft gericht, in hoofdzaak slechts dingen bevatte, die hij reeds in zijn recente boodschap aan het Congres gezegd heeft. Bijzonder belang hecht men In Berlijn even wel aan de passage in Roosevelts rede. waarin hij verklaarde, dat het volk der Ver. Staten geestelijk reeds* in oorlog was, toen de Japan sche aanval op Pearl Harbour werd onderno men. waardoor z.g. de Amerikaansche deelne ming aan den oorlog is ontstaan. Voor zoover het nog noodig is, de kwestie van de schuld aan den oorlog te stellen, wordt zij, naar Duitsche opvatting, door deze erken ning van Roosevelt thans volkomen opgehel derd. In politieke kringen van de Rijkshoofd stad betoogt men derhalve, dat Roosevelt de juistheid van de oude Duitsche stelling daarmee nadrukkelijk heeft bevestigd. Dientengevolge be stempelde men in de Wilhelmstrasse tegenover journalisten de opmerking van den Amerikaan schen president, dat de Ver. Staten zich lang voor den aanval der Japanners, als in staat van oorlog beschouv/den, als een bijzonder dui delijke, ja historische gebeurtenis. (A.NP.). ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! De jonge en lichamelijk gezonde Ne derlander, die zijn betrekking in Neder land aan een ouderen of lichamelijk zwakkeren kameraad afstaat, dient Ne derland cn handelt in het belang van het vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan bij het arbeids bureau in je woonplaats. moet worden uitgekomen, daar het in de be doeling ligt gedurende de zomermaanden voor kookdoeleinden twee eenheden brandstoffen per drie maanden beschikbaar* te stellen. Voorts geven gedurende het tijdvak van Mei a.s. tot en met 31 Mei as. de met „gene rator anthraciet vijfde periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 K.G.) anthracietnootjes 4 of 5, ter wijl de met „generatorturf vijfde periode" ge merkte bonnen gedurende hetzelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. Zooals reeds eerder bekend is ge maakt is turfcokes niet meer op de bonnen „generatorenanthraciet" verkrijgbaar, doch op vergunningen van het Rijkskolenbureau of de Rijksverkeersinspectie. Deze vergunningen ge ven recht op het koopen van het op de vergun ning vermelde aantal eenheden turfcokes. Een eenheid turfcokes bedraagt 50 K.G. VERNIETIGING VAN BONKAARTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat na afloop van iedere distributieperiode van vier weken, dat is dus op het. oogenblik, dat de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen in gebruik worden genomen, alle niet aangewezen bonnen der oude bonkaarten voor voedings middelen kunnen worden vernietigd. Men houde er evenwel voor reeds aangewezen bonnen rekening mede: 1) dat na afloop van iedere distributieperiode de mogelijkheid bestaat, dat de geldigheidsduur van bepaalde bonnen wordt verlengd. 2) dat het eveneens kan voorkomen, dat bon nen bij aanwijzing voor een langer tijdvak dan een distributieperiode worden geldig verklaard. In deze beide laatste gevallen moeten de bon nen uiteraard niet vernietigd worden, aange zien men ook in de volgende distributieperiode nog de op deze bonnen - verkrijgbaar gestelde artikelen tegen inwisseling daarvan kan koopen. SCHOENEN. In den vervolge zullen schoenenbonnen wor den uitgereikt met een geldigheidsduur van twee maanden. In verband hiermede wordt de geldigheids duur van de in den loop der maand April uit gereikte schoenenbonnen, welke gedurende één maand geldig waren, verlengd met één maand. De in April uitgereikte bonnen blijven derhalve twee maanden na den daarop vermelden datum van afgifte geldig. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZALTBOMMEL. De persdienst van de N.S.B. meldt: De nieuwbenoemde burgemeester van Zaltbom- mel, de heer J. Boll te Bodegraven, werd 12 Mei 1899 te Rysum (Duitschland) geboien als zoon van Nederlandsche ouders. Zijn schoolop leiding genoot hij van 1906—1916 te Emden. De heer Boll deed zijn veelzijdige ervaiing op als inspecteur van een reederij te Emden en Oldenburg, als volontair bij een fabriek van landbouwmotoren te Mannheim, in de reederij van zijn vader en in den door hem gedreven groothandel in landbouwproducten te Emden. In Juni 1933 werd de heer Boll lid van de NB.B. Achtereenvolgens bekleedde hij de func ties van groepsleider, kringleider te Amerongen en te Utrecht, terwijl hij op het oogenblik kringleider van kring 59. Bodegraven, is. Ook door colportage en huisbezoek heeft hij zich voor het nationaal-socialisme in Nederland zeer verdienstelijk gemaakt. LANGE RIJEN GEVANGENEN. „Daar komen ons in lange rijen de sovjet gevangenen tegemoet. De angst voor onze wa penen staat nog op hun gezichten te lezen. zöo schrijft S.S.-Sturmmann Th. Wanders. Lange rijen gevangenen, die, opgehitst door hun onverantwoordelijke politieke commissaris sen, niets anders verwachtten, dan dat zij dood geschoten zouden worden. Hoe heel anders blijkt de werkelijkheid. Zelfs hun gewonden worden verzorgd Dat is een taak, die ook door de Nederland sche ambulance verricht zal worden. Hulpver leening aan gewonden, aan vriend en vijand. Daarom verdient de Nederlandsche ambulance ook uw steun. Stort uw bijdiage op giroreke ning 87600, Nederlandsche ambulance. Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE JEUGD EN DE VOLLE AUTOBUSSEN. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming heeft er eenige maanden geleden reeds de aandacht van schoolbesturen op gevestigd, dat in de overvolle autobussen de jeugd dikwijls tracht met geweld een zitplaats te veroveren en hierbij niet de minste beleefdheid toont tegen over ouderen. Hij heeft er toen met klem op aangedrongen, dat de leerlingen in de scholen tot een betere nakoming van de beleefdheids vormen zouden worden aangespoord. Aangezien hiervan echter nog weinig te be speuren is, heeft thans de A.N.W.B. zich tot den genoemden functionaris gewend met het ver zoek andermaal de medewerking van de school hoofden in te roepen. Voorts heeft de A.N.W.B. zich gericht tot het bestuur van den Nederlandschen bond van autobusdienstondernemers en de besturen van de vijf grootste gemeenten om te willen bevor deren, dat bij alle autobusdiensten op drukke halteplaatsen volgnummers worden ingevoerd, die door de reizigers zelf ter plaatse kunnen worden afgescheurd. Bij dit systeem, dat o.a. bij de Parijsche autobusdiensten in gebruik is, gaat degene met het laagste nummer voor, zoodat er geen gedrang behoeft te zijn. TEGEN HYENA'S MOETEN DE ZWAARSTE STRAFFEN WORDEN UITGESPROKEN. EEDS herhaalde malen is op deze plaats gewezen op de belangen der volksge meenschap, welke in alle opzichten moeten prevaleeren. Het verleden kenmerkte zich maar al te vaak door persoonlijke belangen, welke lijnrecht tegen de algemeene belangen in- druischten. De huidige periode, de periode tus- schen het gisteren en morgen, eischt nu eenmaal dat meer dan ooit tevoren een definitief einde gemaakt wordt aan alle persoonlijke belangen, die een sta-in-den-weg zijn voor een gezonde volksgemeenschap. Dit gemeenschapsleven wordt den laatsten tfjd bijzonder gesaboteerd door elementen, die probeeren op de meest schan delijke manieren onze voedselpositie in de war te sturen. Het z.g. millioenenproces, dat dezer dagen in Den Haag heeft plaats gehad, is hier van een duidelijk bewijs en iedere waarachtige Nederlander, die het goed met zijn volk en zijn land meent, zal er uitermate verheugd over zijn, dat thans eens op ruime schaal deze hyena's der volksgemeenschap worden aangepakt. De zwaarste straffen moeten tegen die belagers der volksgemeenschap worden uitgesproken. Lieden, die de Nederlandsche voedselvoorziening op een dergelijke wijze ondermijnen als thans het geval is geweest, moeten onverwijld van dit gemeen schapsleven worden uitgesloten en de zwaarste straffen toebedeeld krijgen. Uit persoonlijk winstbejag hebben deze piraten zich verrijkt ten koste van overig Nederland. De Nederlandsche rechter zal in de toekomst zeker nog zwaardere straffen moeten overwegen en het kan daarom niet anders dan groote voldoening gewekt heb ben, dat thans door den Duitschen rechter in deze kwestie op een dusdanige wijze is inge grepen. Het Nederlandsche volk heeft tot plicht hieraan mede te werken en de belagers der volksgemeenschap aan de kaak te stellen. van hedenavond tot morgenochtend 21.02 uur 6.12 uur De maan komt heden op om 20.29 uur en gaat morgenochtend onder om 6.56 uur. TIJDELIJKE TEWERKSTELLING AMBTENAREN. VAN In de Staatscourant is opgenomen een be schikking, betreffende tijdelijke tewerkstelling bij inrichtingen van algemeen, nut van ambte naren en overig personeel in openbaren diest. Hierin wordt ojn. bepaald: Ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst, zoomede personen op arbeidsovereenkomst, naar burgerlijk recht in dienst van het rijk, de pro vinciën, de gemeenten of van andere publiek rechtelijke lichamen, die tijdelijk gemist kunnen worden zonder dat onmiddellijk tot hun vervan ging behoeft te worden overgegaan, kunnen met instemming van den secretaris-generaal van het betreffende departement van algemeen bestuur, van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht, van het provinciaal of gemeentebestuur, dan wel van het bestuur van het betreffende publiekrechte lijke lichaam, bij een inrichting van algemeen nut tijdelijk worden tewerkgesteld. De tewerkstelling wordt beëindigd. Indien de in het vorige, lid bedoelde instemming vervalt. Indien de belanghebbende van zijn tijdelijke tewerkstelling wordt ontheven kan hij bij het publiekrechtelijk lichaam waartoe hij behoort, 'erstond weder in functie treden. De diensttijd bij een inrichting van algemeen nut doorgebracht, telt ten volle mede als be zoldigingsdiensttijd en als diensttijd geldend voor de aanspraken op pensioen. „GEWETENSCONFLICTEN". Hedenavond spreekt Max Blokzijl via Hilver sum 2 in de serie brandende kwesties over het onderwerp„Gewetensconflicten". EEN VERGEETACHTIGE ADMINISTRATEUR Toen de heer H., administrateur van de af deeling Hattem van den bouwvakarbeidersbond, gelden had uitbetaald, vergat hij de kas, waarin zich ongeveer f.400 bevond, mede te nemen. Terstond nadat hij zijn verzuim had bemerkt spoedde H. zich terug naar het bondslokaal. Hij kwam echter te laat: De deur was reeds ver broken en het geld ontvreemd. DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten overweg aan de Hilsche- straat onder Wouw is eergistermiddag door den trein uit de richting Roosendaal een vracht auto gegrepen, die daar Juist passeerde. De be stuurder, de 28-jarige P. Schrauwen uit Roo sendaal en zijn 14-jarig knechtje J. Gijzen, wer den uit den wagen geslingerd en met zeer ern stige verwondingen opgenomen. Beiden werden, na voorzien te zijn van de laatste sacramenten, naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht, waar gistermorgen vroeg de be stuurder aan de bekomen kwetsuren is overle den. Het andere slachtoffer heeft een hersen schudding opgeloopen, maar zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De vrachtauto werd totaal versplinterd. FELLE BRAND OP ZEEBURG. Werkplaatsen v. h. A.G.W.O. in do asch gelegd. Een felle brand heeft gistermiddag de werk plaatsen van het Amsterdamsch Genootschap voor Werkverschaffing aan Onvolwaardigen (A.G.W.O.), gelegen aan den Zeeburgerdtjk 209- 211, volkomen in de asch gelegd. Genoemde werkplaatsen zijn gevestigd in twee voormalige tijdelijke schoolgebouwen. Het vuur greep snel om zich heen en, toen het ge heele complex van de A.G.W.O. over een lengte van meer dan honderd meter reeds een prooi der vlammen was geworden, begon het ook de belendende woonhuizen aan te tas. ten. Deze waren inmiddels zoo goed als ont ruimd, zoodat de vlammen hier minder voedsel vonden en het ten slotte tegen de watermassa's moesten afleggen, niet echter, dan nadat twee zolderverdiepingen nog ten offer waren gevallen. De zeer aanzienlijke schade voor het A.G.W.O. wordt door verzekering gedekt. PIANOCONCERT RICHARD BOER. Zondagmiddag 10 Mei zal de oud-directeur der Muziekschool Toonkunst een planoconcert ge ven ln de concertzaal dier school aan het Rapen burg. DE DUITSCHE PIANIST VON SAUER GESTORVEN. Te Weenen Is vrij plotseling de 80-Jarlge pianist prof. Emll von Sauer overleden. Ridder von Sauer was een leerling van Pranz Llszt en heeft ge durende 60 Jaar als een der belangrijkste pianisten van den tegenwoordlgen tf)d concerten gegeven. Tot ln de laatste maanden van zijn rijk-gevulde leven waren zijn plano-avonden ln binnen- en buitenland een muzikaal genot, waar steeds de grootste belangstelling voor bestond. Von Sauer ls ook op den voorgrond getreden als componist van planowerken en als schrijver met een bundel memoires ,,Meine Welt". NED. HERV. KERK Beroepen te Terhorno cand. M. Wendte. hulpprediker te Eindhoven, te Boxmeer (toez.) cand. H. J. ter Haar Romeny. hulpprediker te Glnneken, te Leeuwarden ds. P. J. van Veen te Hoogkerk. Benoemd tot hulpprediker te Nieuwkoop, cand. A. van Roon, theol. drs. te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Voorst cand. E. Baerends, hulpprediker te Zutphen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Drachten ds. J. W. Sipkema te Terhorne, ds. Th. van der Heer te Veendam-Oude en Nieuwe Pckela en ds. B. P. de Vries te Hoorn-Enkhulzen. EVANG. LUTIL KERK Beroepen te Purme- rend ds. G. Fafle te Stadskanaal. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen hgt arron dissement 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gra venhage, P. J. F. M. Staal, candidaat-notaris te "s-Gravenhage (vac. A. J. da Costa). Met ingang van 1 Juni a.s. is eervol ont heven van de voorloopige waarneming van het ambt van commissaris van politie te 's-Graven hage, M. J. van den Heuvel, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1