(oppers' Woensdag 29 April 1942 LEIOSCH DAGBLAD RECHTZAKEN De inbraak in hef distributiekantoor STADSNIEUWS Onze Wereldatlas GEMENGD NIEUWS AGENDA Een schip bouwen? KADEG FEUILLETON De vrees voor den afgrond Hernis Niel, Duitschland's bekende en populaire componist van soldatenliederen en mar- schen. professor Herms Niel. geeft deze week in verschillende steden met het muziekcorps van den Rijksarbeidsdienst een aantal volksconcerten. (Widmann-Stapf, m.) Knutselen bevordert de genezing. - Steeds weer kan men de ontspannende werking van knutselen waarnemen. De Duitsche ge wonden doen het graag en de gunstige uitwerking ervan op den geest komt ook den lichamelijken toestand ten goede. (Atlantic-Holland-P-K. Jesse m.) De vrouw in het bewapeningsbedryf - Een vrouw bij het lasschen van deelen van Duitsche gevechtsvliegtuigen van het type Heinkel 111. (Orbis-Holland, m.) DE BEMIDDELINGSACTIE VAN MR. HUYGENS. Het verhoor van de 23 verdachten inzake den inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam door het Duitsche Obergericht is gisteren ai ge sloten met het verhooren van mr. M. H. Huy- gens, advocaat en procureur te Den Haag, die rechtskundigen bijstand zou hebben verleend aan verdachte Van Batum ten einde dezen aan een eventueele strafvervolging te onttrekken. In den loop van zijn verklaringen vertelt mr. Huygens, hoe hij tot zijn onderwereldpraktijken kwam, waarna de onderhavige affaire lri be handeling kwam. Verdachte bleek tweemaal De Vries verdedigd te hebben, die was gearresteerd doch later weer werd vrijgelaten aangezien de Nederlandsche justitie niet over bewijzen be schikte. Verdachte was toen nog niet op de hoogte van de toedracht van de geheele zaak. Toen De Vries op vrije voeten was en men zijn vrijlating met een feestavond had gevierd, kwam Van Batum zekeren dag bij verdachte en vertelde, dat zijn vrouw was gearresteerd. Verdachte ging op informatie uit en het bleek dat de vrouw van Van Batum door de Duitsche politie ingerekend was. Van Batum werd na verloop van tijd steeds nerveuzer en bekende tegenover verdachte ten slotte, dat zijn vrouw gearresteerd moest zijn omdat in zijn tuinhuisje 11.000 gulden verborgen waren. Van bonnen- handel maakte hij ook toen nog geen melding. Van Batum kwam eenige dagen later in te genwoordigheid van Kesseler met het voorstel een Jood het pakket uit het tuinhuisje te laten halen. Mocht deze in handen der politie vallen dan zou het den schijn hebben, dat hy daar van de bezitter was. Zoowel Kesseler als ver dachte vonden dit voorstel gemeen waarop ver dachte Van Batum aanried maar eens bij zijn kennissen uit de onderwereld raad te vragen. Daarop is Van Batum met zekeren Schmidt of Smit komen aandragen, die misschien wel bereid zou worden gevonden het zaakje op te knappen. Verdachte heeft hier geen aanmer king op gemaakt. Op de vraag van den president of verdachte aan zijn verklaringen nog iets heeft toe te voe gen, verklaart deze te betreuren dat hy in deze affaire gemengd is en nimmer voornemens te zijn geweest de Duitsche justitie-autoriteiten in hun werkzaamheden te hinderen Na een korte pauze wordt als getuige gehoord de 45-jarige particulier-detectieve Smid, die op het bureau van mr. Huygens werkte. Op zekeren dag bood mr. Huygens - aldus ge tuige hem aan wat te verdienen door twee zijner cliënten uit de onderwereld te Amsterdam te helpen. Een paar dagen later werd getuige met twee mannen in de spreekkamer van mr. Huygens binnengelaten, die hem aan de ande ren voorstelde. Mr. Huygens had weinig tijd en liet getuige met hen alleen. Het gezelschap trok hierop naar café „De Posthoorn" aan 't Smids water te Den Haag. waar aan getuige werd voorgesteld een man te zoeken, die bereid zou zijn in Amsterdam ergens een pakketje neer te leggen. Getuige die zekeren Hofman vaak ont moette, vond dezen daartoe bereid De beide Amsterdammers stelden de zaak als vrij on schuldig voor een kwestie van een voorar- restje van 14 dagen en verband houdende met landingen van parachutisten. De politie zou in een tuinhuisje achtergelaten geld en levens middelen hebben gevonden. Dc mannen wilden ieder 5000 gulden be schikbaar stellen. Zou Hofman onverhoopt een jaar moeten zitten, dan zou hem 5000 gulden worden betaald en voor iedere week langer 100 gulden per week. Bij wijze van introductie gaven dc mannen 50 gulden, die getuige en Hofman maar vast moesten deelen. Hofman zou zich met een fiets met daarop een pakje, welks inhoud hem niet bekend zou zijn, moeten ophouden op een aangegeven plaats bij een tuinhuisje en het pakje op een bepaalde plek moeten opbergen. Zou hij daarbij gearresteerd worden, dan moest hij verklaren de fiets gestolen te hebben en niet te weten wat er in het pakje zat. Getuige heeft later aan de Amsterdammers gezegd niets met de affaire te maken te willen hebben. Hij heeft Hofman gewaarschuwd, zich niet met de zaak in te laten Hierna werd de 58-jarige Hofman gehoord, die mededeelde, dat hij niet op de zaak had willen ingaan. Hij liet de Amsterdammers ech ter in den waan. er wel ooren naar te hebben. Hy kreeg daardoor 50 gulden voorschot in han- den. Tot slot worden Van Batum en L Kesseler gehoord, die leder hun lezing geven over het geval en over de vraag of mr. Huygens het plan met den „strooman" opperde, dan wel slechts bemiddeling verleende Hun verklaringen blijken volkomen met elkaar in strijd. Een wèlgevormd figuur. li d» herlewemch van «Ika vrouw. Eon C o p p e r Coriot xal het U geven. Moge spoedig de dag ko men, wearop de degelijke Coppers' Corsets weer In ruime mate verkrijgbaar zijn. corsets Den Haag - Schovenlngen Rotterdam Dellt - Arnhem Leiden - Dordt- Groningen IIIIIIIIIIIIIIIIMnaBMHHHHMmilllllllllllll Alvorens de zitting gesloten wordt, vraagt de verdediger van mr. Huygens nog of zijn cliënt niet in vrijheid kan worden gesteld. De presi dent wijst dit verzoek af. UAAGSCHE RECHTBANK. Roovcrsbende te Warmond. De Haagsche rechtbank heeft gisteren bilzondere aandacht besteed aan dc gemeente Warmond, die eenigen tijd geleden gezuiverd werd van een die- vencomplot. dat langen tijd rooftochten heeft on dernomen. Eerst verschenen de 20-Jarlge Th. M. v. S en de 22-jarige F. W. v. d. M. voor het hekje. Zy hadden een fok, grootzeil en andere goederen uit een B.M. aan de Jachthaven gestolen en ver kocht. De officier besprak de tientallen diefstal len die zijn uitgevoerd, waarbij sommigen zelfs gedurende acht jaar hun misdadig bedrijf hebben uitgeoefend, zooüat hij tegen elk van de verdach ten acht maanden gevangenisstraf eischte. Ook de 20-Jarlge Th. A H. en de 21-jarlge J A. v. R. roofden uit de booten en een grootzeil van f. 400 hadden zy voor f. 25 verkocht. Tegen hen werd --veneens acht maanden gevangenlstraf geëlscht. J. W te Hlllezcm. die het zeil had gekocht, hoor de v*r Jïiaaniien se.v. c „Ik ben van de politie. U staat op dc zwarte lijst van de hamsteraars en lk kom huiszoeking doen", aldus vertelde op zekeren dag Iemand aan een dame te Voorburg. De betreffende mevrouw had niet gehamsterd, al vertelde ze hetl deemoe dig aan den politieman, dat ze wat van haar bonnen had over gehouden. Dat was echter te veel en de politieman zei, dat ze er beslist moei lijkheden mee zou krijgen. Maar, er viel met hem te praten.Doch niet met den officier van Jus titie. voor wlen de „politieman" zich thans had te verantwoorden Want, de man was J. C. W. v. d. H. uit Leiderdorp, die voor zyn „politiewerk" zich in een bruin gefleurd costuum nad gestoken en deed alsof hy van de Duitsche politie was. Men had hem de f. 250 gegeven, zijnde het bedrag, waarvoor v. d H bereid bleek tot praten. De offi cier was daartoe ook bereid; met tien maanden gevangenisstraf wilde hll nu het schandelijk ge drag van verdachte vergelden. Uitspraak over veer- .len dagen. BIJ DEN ECONOMISCHEN R. "HTER. Van koelen gesproken boomen. die geen boomen waren; in de slachterij; een affaire van het C.D.K. Het klopte niet met de koelen, die A. C. Am- merlaan te Zoetermeer ln voorraad had. Ze ston den niet in het veeboekje en de officier dacht er het zijne van en dacht natuuriyk aan clandestiene slachtery. Vandaar de elsch tot een maand gev. straf en f. 500 boete, waarvan de rechter een maand en f. 450 maakte. A L. M. Ludlagc te Roelof arendsveen zou een koe hebben doen slachten, na te hebben geruild voor een melkkoe. Er kwamen twee getuigen, waarvan de een uit Haarlemmermeer zich op het randje van den meineed bewoog en zei niet te hebben geruild, zooals hy eerst had verklaard. Het slot was, dat L. toch tot negen maanden gevan genisstraf en verbeurdverklaring der koe werd veroordeeld. Voor clandestien slachten kreeg A. v. Schoonder- woerd den Bezemer te Lelden het minimum van zes maanden gevangenisstraf, evenals A. Voordouw uit Bodegraven voor dezelfde bezigheid J. Schouten uit Lelden had tcxtlelkaarten on bevoegd voorhanden, f. 30 subs. 30 dagen werd zijn vonnis, terwyi H. Llgtvoet uit Lelden, die veertig textielpunten over had en verkocht, er f. 10 boete voor kreeg. Van clandestlenen handel was het vleesch af komstig dat D Groeneveld te Leiderdorp voor handen had en waarvoor hem twee maanden ge- vaügenlstraf en f. 300 boete werd opgelegd. M. v. Velzen uit Koudekerk, die vleesch ver kocht kreeg er zes maanden gevangenisstraf en f 300 boete voor. J. v. Zanten te Hillegom rooide drie boomen, waarvan hy zei dat het geen boomen waren, maar een heg was. Hij had ook daar geen vergunning voor hetgeen hem nu f. 50 boete kostte. Bij het C.D.K. ln Den Haag nam B. v. Dyl uit Den Haag, die by het bedryf stoker was, een aan tal vetkaarten weg. HIJ kreeg er nu twee Jaar gevangenisstraf voor. C. G. Ratelband en C. W. Galjaard uit Den Haag, die de kaarten verhandeld hadden, werden elk tot 1% Jaar gevangenisstraf veroordeeld DE ROOFMOORD T" RIJSBERGEN. Verdachte Govarts vrijgesproken. De geruchtmakende strafzaak tegen den 24-Ja- rlgen bedrijfsleider F. J. Goyarts uit Breda, ver dacht van roofmoord op den 39-Jarlgen landbou wer J. A. Geerts te Rijsbergen, gepleegd op 12 Juni 1941, Is met een vryspraak geëindigd. Het Bossche Hof, dat de uitspraak na een be handeling. welke vier dagen duurde, had bepaald op Donderdag 7 Mei. heeft hedenmorgen vervroegd arrest gewezen en den verdachte vrijgesproken, daar het Hof het rechtsgeldige bewys niet geleverd achtte. Goyarts werd onmiddellijk in vryheld ge steld. Door de rechtbank te Breda was verdachte HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijvingen: De Jong's Machine fabriek. (Beperkende Bepalingen), Hoogc Morschweg 136, Leiden. Vennooten: J. de Jong, Leiderdorp; B. de Jong, Voorschoten; Bert. de Jong, Voorschoten; J. L. Versteeg, Oegstgeest. Haweha-Transportbedrijf N.V. (in oprichting) Stationsweg 258, Hillegom. Hoofdzaak: De Ruy- terkade 46. Amsterdam. Opheffing: NV. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerend Goed „Dina Alida" in liquidatie. L de Colignylaan 1, Oegstgeest. Wijzigingen: J. de Vrind, Beschuitsteeg 10- 12a, Leiden, loodgietersbedrijf, sanitair en verwarming. Bovengenoemde zaak is met in gang van 15 April 1942 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam; J. de Vrind en Zoon (Beperkende Bepalingen). Ven nooten: J. de Vrind en A. J. de Vrind. Lelden. Ooster-Garage, Hooge Rijndijk 58/90, Leiden. Vestiging filiaal: v. Oldenbarneveltstraat 37 o/d naam: Gebr. van Ulden Auto-Service Leiden, Aardewerkfabriek W. J. Sibbes Van der Doesstraat 42, Leiderdorp Bovengenoemde zaak is per 15 April 1942 omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: Aarde werkfabriek W. J, Sibbes. Vennooten: Wed. C. Sibbes-Cebol, Leiderdorp en W. J Sibbes, Lei derdorp. Algem. Verzekering Maatschappij „De Rijn streek" N.V.. Hooftstraat 73, Alphen a/d. Rijn- De heer dr. K. Jannott is van zijn functie als Treuhander in bovengenoemde zaak ontheven. Effecten- en Incassobank N.V., Julianastraat 65, Alphen a/d. Rijn. Nieuwe commissaris; J. M. Bouman, Alphen a/d. Rijn. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen, Alphen aan den Rijn N.VJuliana straat 65. Alphen a/d. Rijn. Nieuwe commis sarissen; J. M Bouman, Alphen a/d. Ryn en N Vos, Heemstede. Nieuwe inschrijving: Firma J. Botermans. (Be perkende Bepalingen). Jan van Houtkade 26. Leiden. Verkrijgen, vervreemden, verhuren en expl. van onroerende goederen in Nederland Vennooten: J. Botermans, Leiden; W. F. K. Bo termans, Leiden; J. C. Botermans, Leiden; C. J. Welmers-Botermans, Leiden (Huwelijksche Voorwaarden) en W. Welmers, Lelden (idem). Wijzigingen: N.V. Eerste Leidsche Maatschap pij van Grondbezit. Jan van Houtkade 26, Lei den, De zaak is met ingang van 1 Jan. 1941 in liquidatie getreden. Liquidateur: J. Fuhri Snethlage, Leiden. N.V. Verzekeringsmaatschappij „Vooruit", Ko- revaarstraat 30, Lelden. Overleden commissaris: F. Kooistra, Leiden; dd. 18 April 1942. Jaarstuk ken nedergelegd ingevolge art. 42c. Wetb. v. Koophandel. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Ten kantore der vennootschap werd gister middag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Vertegenwoordigd wa ren 43 aandeelen, uitbrengende 40 stemmen. De jaarstukken werden behoudens een kleine redactioneele wijziging in het jaarverslag der directie onveranderd vastgesteld en het dividend bepaald op 6%. De heer J. H. Zeeman, die aan de beurt van aftreden was, werd op voorstel van den heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen bij acclamatie herbenoemd als commissaris. Aan den heer N. C. F. van Ginkel, die bijna 45 jaar aan de vennootschap verbonden was. waarvan de laatste 22 jaar als directeur, werd eervol ontslag verleend onder dankbetuiging vcor de langdurige en gewichtige diensten aan de vennootschap bewezen. In zijn plaats werd tot mede-directeur be noemd de heer ir. J. N. Hinsch, thans adjunct directeur, terwijl de heer N. C. F. van Ginkel bij acclamatie werd benoemd tot commissaris. Ten slotte werd overgegaan tot uitloting van de restecrende obligaties van de leening van 1898. CABARET-AVOND MET KEES PRUIS. In de groote Stadsgehoorzaal trad gister avond een cabaretgezelschap op onder leiding, van den bekenden conférencier Kees Pruis. Voor een akelig-leegex zaal werd een gevarieerd pro gramma ten tooneele gebracht, waarin de leider van het gezelschap het meeste succes oogstte. Zoowel als conférencier als bij het ten gehoore brengen van enkele liedjes verwierf hh een in verhouding tot het aantal aanwezigen luid applaus, dat zeker verdiend was. De rest van den avond werd gevuld met het optreden van de Hodlars, een tweetal accordeonvirtuozen, de voordrachtskunstenares Jetty Danielle, den travestispeler Cor van Gilss, de Boy a's, die en kele dansnummertjes ten beste gaven, Colleen Poldi, en den komiek Antonio in de korte schetsjes „De Baron" en „De overval P. Bok veroordeeld tot tien Jaar gevangenisstraf. By de behandeling voor het Bossche Hof had de advo caat-generaal een gevangenisstraf van vyftlen jaar geëlscht. waarna de verdediger mr. Rassers, tot slot van een pleidooi, dat zes uur duurde, vrij spraak vroeg. „LA MASCOTTA Dinsdag a_s. geeft het Nederlandsche Ope rettegezelschap van Theater Carré te Amster dam in de Stadsgehoorzaal alhier een uitvoe ring van de Fransche operette „La Mascotta" in drie bedrijven door Dure en Chivot, op mu ziek van Edmond Audran. STED. GYMNASIUM. Voor de eerste groep van de afdeeling B zijn geslaagd voor het eindexamen mej. Hard. Dek kers (Leiden) en voorts M. Guljé, P. W. Kaste- leyn en G. Laman, allen te Leiden, N. H. .Hu- genholtz en F. H. Jonkman te Oegstgeest en J. W. A. Huibregtse te Wassenaar. Eén candidaat werd afgewezen. Gistermiddag omstreeks kwart nver een, heeft de 37-jarige W. F. K., toen hij in de Ko- revaarstraat. liep, een stuk hout. dat van een stukgewaaid dakraam was losgerukt, op het hoofd gekregen. Hij werd daardoor zoodanig verwond, dat hij door den E.H.D. ter behande ling naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Van Donderdag 9 uur voorin, af is deel 21 van onzen Wereld atlas verkrijgbaar. De prys van dit deel bedraagt 12ct. Het is ons gelukt van verschil lende uitverkochte deelen nog een klein aantal exemplaren te bemachtigen, welke wy tegen den ouden prijs van 10 cent per deel verkrijgbaar stellen. Behalve deel 21 (h 12% cent) z^jn dientengevolge de hierna vermelde deelen (a 10 cent), zoo lang de voorraad strekt, verkrijgbaar: 9 tot en met 15, 19 en 20. Voor franco toezending moet 3 cent per de el extra worden betaald. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD N.V. Uw, DE ROOFOVERVAL TE HAZELDONK. Vier verdachten aangehouden. Thans zijn vier verdachten, afkomstig uit Brasschaet (België), die betrokken zijn by den roofoverval te Hazeldonk, gemeente Rysbergen, gearresteerd. Het viertal is geconfronteerd met vrouw Peemen, die hen als de daders herkende. D^ze confrontatie geschiedde aan het grenskan- toor te Wuestwezel, in tegenwoordigheid van den officier van justitie, mi*. G. J. B. van der Dussen en den kapitein der marechaussee A. Loosecaat van Nauhuys uit Breda, den opper wachtmeester Huson, den wachtmeester van der Linden uit Rysbergen en den brigadecomman dant uit Zundert. Van Belgische zijde waren tegenwoordig de rechtercommissaris, benevens de procureur des Konings 'te Antwerpen Naar bekend is. werden bij dezen roofoverval drie re volvers gebruikt, welke thans in beslag zijn ge nomen. Op den bewusten avond werd vrouw Peemen met een gummiknuppel neergeslagen. Van het gestolen geld is ongeveer de helft te recht gekomen. Twee van de daders hadden reeds vóór de onderlinge verdeeling van den buit 600 gulden voor zich zelf genomen. Bovendien zal een van de verdachten zich nog moeten verantwoorden wegens het uitgeven van een waardeloos bankbiljet van duizend mark. DIE HEBBEN VOORLOOPIG SCHOENEN GENOEG. In den vorigen nacht zijn te Amsterdam die ven, na de buitendeur opengebroken te hebben, een schoenwinkel in de Maasstraat binnenge drongen. waar zij ruim 600 paar schoenen buit- maakten. KRAAN OMGESLAGEN TE NIJMEGEN. Gistermorgen is op de Waalkade te Nijmegen een electrische kraan, waarmee kolen uit een schip in de bunkers van de P.G.EM werden gelost, waarschijnlijk door den wind, van zijn voetstuk geslagen en bijna geheel vernield. De kraanmachinist, de gehuwde 26-jarige P. J. N„ was bijna op slag dood. De 29-jarige F. V. werd zwaar gewond naar het St. Canisiusziekenhuis overgebracht. De 32-jarige H. J. E. werd gewond naar zijn woning vervoerd. De laatstgenoemde twee arbeiders bevonden zich eveneens in de kraan, toen deze omsloeg. HEDEN Korevaarstr. 30Aandeelhouclersverg. N.V. Verz. Mil „Vooruit 7 1/2 uur nam. Luthersche Kerk. Orgelconcert Hennie Schou ten. 71/2 uur nam. StadszaalVariété-avond Oudleerllngen Am bachtsschool. 7',2 uur nam. Oegstgeest (W. Huls)Ledenverg Coöp. Boerenleenbank. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der opothe- ken te Lelden wordt van Zaterdag 20 April 20 uur tot Zaterdag 2 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wilhelminapark 8, telefoon 26274 Daar komt eerst het teekenpotlood aan te pas! Het liefste gebruikt de vakman Eberhard Faber „VAN DYKE" potlooden (19 hardtegraden) I En daarbij natuurlijkVAN DYKE" radeergumml. De Ideale combinatie I Imp. Parker Service Beuri Damrak. Amiterdam SLACHTOFFERS VAN MISDADIG ENGELSCH BOMBARDEMENT. Het aantal slachtoffers van het meedoogen- looze Engelsche bombardement op de burgerbe volking van een stad ln het Westen des lands, waarover wy enkele dagen geleden berichtten, is intusschen tot 27 dooden gestegen. In de zie kenhuizen bevinden zich nog 18 zwaargewonden. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermiddag is de 45-jarige ploegbaas van de Nederlandsche spoorwegen, H. C. H, woon achtig aan de Loolaan te Den Haag, op den spoorweg van Den Haag naar Amsterdam, ter wijl hij bezig was met werkzaamheden aan de lijn, overreden door den electrischen trein, die om 15.00 uur uit Den Haag naar Amsterdam was vertrokken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Loo laan en H. was op slag dood. De man heeft vermoedelijk door den wind den trein niet hoo- ren aankomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. WERVELSTORM IN AMER1KAANSCHE STAD Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Oklahama, is de stad Prior /Ver. Staten) ge teisterd door een wervelstorm. Eer derde dei- woonhuizen werd verwoest. Honderden men- schen zouden zyn omgekomen en 250 gekwetst. VOOR DONDERDAG 30 APRIL. Hilversum I. 415,5 M. 6.45 Gram. muz,*- 6.50 Ochtendgymnastiek - 7.00 Gram. muz. - 7.15 De fam. De Boer (cpn.) - 7.30 Gram. muz. - 7.45 Ochtendgymn. - 7.55 Gram. muz. - 8.00 B.N.O. Nleuwsber. - 8.15 Gram, muz. - 9.15 oor de huls vrouw - 9.20 Gram. muz. - 9 45 Salonorkest (opn.) - 10.30 Gram. muz. - 11.00 Voor Oe kleuters - 11.20 Vlooi, plano en gram. muz. - 12.00 Ensemble Rentmeester - 12.40 Almanak - 12.45 BNO Nieuws- en econ. berichten - 13.00 De landstanil aa1 het werk - 13.15 Klaas v. Beeck en zyn orkest - 14.00 Zang, cello, claveclmbel en gram. muz. - 14.40 Gr. muz. - 15.00 Orgel en zang - 15 30 Voor de zieken - 16.00 Zondag 10 v. d. Heldelb. Catechismus - 16.20 Gram. muz. - 16.30 Revida-sextet - 17.15 B.N.O. Nieuws- econ. en beursber. - 17.30 „Varia", Gevar. progr. - 18.00 Sport en llch. opvoeding - 18.15 „Varia", Gevar. progr. - 18.50 B.N.O. Nleuws ber. - 19.00 B.N.O De wereldmeening uit vreemde kranten - 19.10 ornroepsymph. orkest en soliste (Van 20.15 af alleen voor de Radlo-Centr., die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) - Ca. 20.20 Gram. muz. - 20 45 Fllmpraatje - 21.00 Ornroepsymph. orkest - 21.45 B.N.O Nleuwsber. - 22.00 B.N.O. Militair overz - 22.10 Gram, muz. - 23 00-24.00 Balletmuziek (gram. pi.), Hilversum II. 301,5 M. - 6.45-7.15 Zie Hllv. I - 7.15 Gram. muz. - 7.30-8.15 Zie Hllv. I - 8.15 Gram. muz - 10.00 Morge wijding - 10.15 Zang m. plano- begeleiding - 'T40 Voor de vrouw - 11.00 Gram. muz. - 11.20 Ensembde Francis Keth - 12 00 Amus. orkest en soliste - 12.45 B.N.O Nieuws- en ecan. ber - 13.00 Gerard v. Krevelen en zyn orkest en soliste - 13.45 Vo^rdr cht - 14 00 Omroeporkest, gem koor en solisten (opn.) - 15.00 Voor de vrouw - 15.30 Het Hollandsche Trio - 16.00 Zang met pianobegel. en jram. muz. - 16.30 Voor de Jeugd - 16.45 Idem - 17.15 B.N.O. Nieuws-, econ. en beurs ber. - 17,30 Planovoordracht - 18.05 Gram. muz. - 18.30 Toespraak „Sterft, oude vormen" - 18.45 Theo Uden Masman en zyn dansorkest - 19.15 Lezing ..Brandende Kwesties" - 19.30 BNO Nleuws ber. - 19.40 Spiegel v. d. dag - 19 50 BNO W?t Ne derland schrijft - 20.00 Orgelspel. (Van 20.15 af alleen voor de Radlo-Centrdie over een lijn verbinding met de Studio beschikken) - 20.15 Gerard van Krevelen en zyn orkest - 20.40 Luister spel „Er ls een oplossing voor alles" - 21.00 Orkest Ernst van 't Hoff en soliste (opn.) - 21.45 BNO Nleuwsber. - 22.00 Gezangen (opn.) - 22.05-22.10 Avondwydlng. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vooi Donderdag 30 April. Ie programma: 7.15—24.00: Hilversum I. 2e programma: 7.15—22 15: Hilversum II 22.1524.00: Dultsch programma 3c programma: 7.00—24.00: Dultsch programma 4e programma: 7.00—24.00: Dultsch programma door MIGNON G. EBERHARDT. (72 's Middags ora drie uur kreeg ze een bericht van Richard. Het was een telegram, dat haar per telefoon uit het dorp werd doorgegeven. Zy vroeg aan 1e Juffrouw het voor te lezen, het luidoe. „Kom vanavond acht uur op je kamer Pariis. Alle* oDgehelderd. Richard." Acht uur Ze herinnerde zich, dat er op Zondag een trein naar Parijs ging om 4.35. Alles opgehelderd. Dat beteeker.de - dat moest beteekenen dat hij vrij was Alles opgehelderd! Haar hart klopte als op hol geslagen in haar borst. Zy legde de telefoon neer en rende de trap op. HOOFDSTUK XXII. Zij wilde Jonas vragen, haar in Diane's auto naar het station te brengen. Niemand zou haar tegenhouden Er was niemand als bewaking van hen achtergelaten Wel hadden ze de eerste da gen wel eens het gevoel gehad, dat ze onder strenge bewaking stonden, maar toch was de commissaris nooit officieel tot dergelijke maat regelen overgegaan, Alles opgehelderd! Ze keek nog eens op haar horloge, om er zeker van te zijn, dat ze tijd ge noeg had Ze deed enkele dingen in een hand- tasch en pakte ook het koord er bij ln. Misschien zouden ze dat noodig kunnen hebben Richard en de commissaris. Ze verkleedde zich en zocht haar hoed. Het zou het beste zijn, eerst naar de garage te gaan om Jonas te zoeken en meteen haar hoed en tasch daar achter te laten, ln geval ze die later niet uit het huis zou kunnen smok- kelen. Ze had sterk het gevoel, dat niemand er iets van mocht weten, fil had Richard daar niets ovei ge^ed Maar dat was ook -niet noodig ge weest: als de anderen het hadden mogen weten, zou hij dat gezegd hebben. Dan zou hij haar ook niet gevraagd hebben, naar Parys te komen. Waarschynlyk zou de commissaris wel met hem mep komen. zy had het bericht aangenomen over de tele foon in de hal. Er was niemand in de buurt ge weest en ze wist ook niet, waar de anderen wa ren. Om -veili0 te zijn, liep ze de achtertrap af en sloop door den keukeningang naar buiten. Er was niemand te zien. Ze liep vlug de opryiaan af naar de garage. Jonas was er niet en evenmin in de gereed- schapschuur. De tyd drong en ze besloot daarom, naar het tuinmanshuisje te gaan; dat was de eenige plaats, die er over bleef. Ze nam den weg door het bosch, evenals ze dien avond vóór het onweer gedaan had. Nu scheen de zon door het gebladerte en wierp lichtvlekjes op het pad. Jonas was in het huisje en hoorde haar blyk- baar aankomen want hy kwam vlug naar bui ten loopen. Zoekt u my? vroeg hy Het was de eerste maal, dat ik de kans kreeg, hier eens goed rond te kijken. Altyd zat er de een of andere dikkop van een agent. Hij trok zyn hoed dieper over zyn cogen - Hebt u me noodig? Ze vertelde hem vlug wat hy weten moest. Zfjn achterdochtige, slimme oogjes lieten onmiddeliyk blijken, dat hij alles begrepen had. Wist wel, dat meneer Richard niet in huis was, zei hy. Ik ben den heelen ochtend bij het huis geweest en ik heb hem niet ban het raam gezien. Wat wil Pierrot Donat nu .veer? Ik weet het niet. Is er een auto, die je kunt nemen om me naar het station te brengen? Dat zal wel gaan. We doen het beste, even voor vieren weg te gaan, om zeker te zijn, dat we Hij zweeg plotseling en zyn blik richtte zich op iets achter Jeanne. Begrepen, juffrouw JeanneHebt u me noodig, juffrouw Diane? Jeanne draaide zich om. Diane kwam Juist uit het boschpad in de zon en stond zenuwachtig met de oogen te knipperen. Nee, Jonas. Ik wilde alleen zeggen, dat Je wel naar huis kunt gaan. Het is immers Je vrye middag. Het klonk als een bevel om te verdwy- nen. Hoe laat is het? vroeg Jonas op verongelyk- ten toon aan Jeanne. Diane trok de wenkbrauwen op en zei, op haar polshorloge kykend: Bijna half vier. Jonas wierp nog een blik op Jeanne en ging er op zijn gemak van door. Diane keek hem na en zei scherp: Hy wordt met den dag zuur der. Hij wordt heusch te oud voor zyn werk. Ik mott zien dat ik hem vóór den winter kwytraalc, Zy keek naar Jeanne's hoed en tasch en vroeg: Waar ga je naar toe? Ik wilde straks naar het dorp gaan. Zocht je my soms, Diana? Je hebt toch Je hoed niet noodig om naar Auvillac te gaan Ja, ik wilde je spreken, Jean ne. Laten we hier op de stv^ gaan zitten. Zy ging zelf zitten en maakte een uitr.codlgend ge baar en Jeanne, die met vrees at.n haar trein lacht, moest wel naast liaar plaats nemen. Diane staarde een oogenbllk voor zich uit en vroeg toen plotseling: Herinner je je nog den avond, dat Ie kwam? Toen Ik Je op de laan opwachtte? Natuuriyk. Dat is zoo lang nog niet ge leden. Het lijkt al zoo lang geleden... Hoor eens: het iykt me beter, als we eens ronduit praten, Jeanne, ging zo koeltjes voort. Over Richard. Ik wil van Calvin scheiden. Ik ben nu vastbe sloten. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2