WOENSDAG 29 APRIL 1942 No. 25179 Nieuwe Japansche vorderingen 83sfe Jaargang Lashio in Birma bezet Op Nieuw-Guinea Rapport van Cripps Ifaiiaansch Weermachlsbericht Radiotoespraak van Roosevelt Versoreide Berichten BINNENLAND Wettelijke regeling van het volkstuinwezen Dag van den Nederlandschen Arbeidsdienst Bekendmaking Verduisteren: Bevordering van vacanliespreiding Het socialisme breekt baan!! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Naar Radio-New-York meldt, is de situatie in Birma de laatste uren zeer kritiek ge worden. Snelle Japajosche gemotoriseerde eenheden hebben Lashio ten N.O. van IVIandalay bereikt. Volgens den Engelschen berichtendienst zou de stad in vlammen staan. (Lashio is, naar men weet, het eindpunt van de spoorlijn, welke uit Rangoon via Mandalay naar het Noorden loopt. Het voor China be stemde materieel, dat per spoof was aange voerd, werd er overgeladen op auto's die het dan via den bekenden Birma-weg naar Junnan vervoerden.) Volgens „Afip" hebben 150.000 inwoners van de stad Mandalay in Biima hun huizen ten gevolge van de herhaalde bombardementen uit de lucht moeten verlaten. Volgens de „Tokio Nitsji-Nitsji" hebben Ja pansche troepen op Nieuw-Guinea o.a. de kust plaats Pakfak en in de Golf van Mac-Cluer, Babo bezet. Aan de Noordoostkust van Ned. Nieuw-Guinea niet ver van de grens van het Keizer Wilhelmland. werd Hollandia bezet. De bezetting van Hollandia is juist van bijzondere beteekenis, omdat vandaar uit de operaties tegen de Noordoostelijke gebieden van Nieuw- Guinea kunnen worden uitgevoerd. Naar voorts bekend wordt, hebben Japan sche eenheden de laatste dagen verscheidene ten Westen van Nieuw-Guinea gelegen eilan den bezet. De eenige haven der geallieerden op Nieuw-Guinea, Port Moresby, is den laat- sten tijd zoo hevig gebombardeerd, dat deze marinebasis steeds meer aan beteekenis voor de geallieerde strijdkrachten verliest. Door de succesvolle operaties der Japansche weermacht van de laatste weken, is den geal lieerden de gelegenheid ontnomen, de gebieden ten Oosten van Celebes tot aan de Salomons eilanden te gebruiken voor operaties tegen Ja pan of als bases voor Amerikaansche leveran ties aan Australië. Nieuw-Guinea zal een der belangrijkste schatkamers in de Zuidelijke gebieden worden, heeft Saito verklaard als adviseur van de maatschappij voor de exploratie van de Zuid zeelanden. Saito. die Noordwest-Nieuw-Guinea herhaal delijk heeft bezocht, zei tegen persverte genwoordigers, dat de bezetting van het Westen van Nieuw-Guinea schitterende vooruitzichten heeft geopend voor de ontwikkeling van de petroleumindustrie aldaar. Als gevolg van het gunstige klimaat in dit gebied biedt ook de landbouw uitstekende kansen. (D.NB.). Sir Stafford Cripps heeft gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt, bij de opening van de debatten in het Lagerhuis een uitvoe rige verklaring over zijn missie naar Indië af gelegd. Hij zeide, dat het oogenblik van zijn bezoek om drie redenen ongunstig was: lo. Door het rechtstreeksche naderen van den vijand tot de kust van Indië; 2o. door de sfeer van defai tisme, die in zekere lagen van het Indische pu bliek ten aanzien van de gebeurtenissen in Oost-Azië aan den dag trad, en 3o. doordat de communale meeningsverschillen ten aanzien van de toekomstige regeering van Indië duidelijker en ondubbelzinniger aan den dag waren ge- tredwi. De noodzakelijkheid eener opheldering van den toestand en consolideering van de open bare meening van Indië, zoo zeide Cripps ver der, heeft de Britsche regeering gedwongen tot het besluit een positieve stap te ondernemen. Cripps noemde de aankomst van den spe- cialen lasthebber van Roosevelt, kolonel John son, tijdens zijn aanwezigheid een „toeval". Van een ingrijpen der Ver. Staten is geen sprake geweest, maar „alleen van de persoonlijke hulp van zeer bekwame en voorkomende Amerikaan sche burgers". Cripps zeide verder, dat de oneenigheden in de eerste plaats betrekking hadden gehad op de manier, waarop de Indische zelfbeschikking zou worden uitgeoefend. De toestand in Indië is echter zóó ernstig, dat de strijdkrachten voorloopig onder alle omstandigheden onder Engelsch bevel moeten blijven. Verder dan men ten aanzien van Indië is gegaan, kan men niet gaan. Sir Stafford betoogde, dat de moeilijkheden in Indië betrekking hadden op de methode van vastlegging der nieuwe constitutie, de verdedi ging en den algemeenen vorm der voorloopige regeering. Dat de onderhandelingen ten slotte waren vastgeloopen, stond niet in verband met de kwestie der defensie, maar met den vorm der tijdelijke regeering. die tot aan het einde van den oorlog aan de macht zou zijn. De congresleden hadden den indruk gehad, dat zij niet de verstrekkende volmachten zouden hebben, die zij noodzakelijk achtten voor een met succes deelnemen aan de regeering. Hij zeide, dat zoowel hij als de Britsche re geering ten zeerste het fiasco van zijn pogin gen betreuren. Al heeft men ook contact ge kregen met de „Indische vrienden", toch is dit contact niet zoo nauw geworden, als voor de doeltreffende verdediging van Indie noodig is Voorloopig kan niets anders gedaan worden Engeland moet geduld hebben en bereid zijn, eventueele voorstellen van Indische leiders te overwegen Cripps sloot met de woorden: „Wi.i moeten ons thans concentreeren op den plicht ons uiterste best te doen voor de verdedigmg van Indië, een taak. waarvoor onze groote Amerikaansche geallieerden ons hun hulp heb ben aangeboden. Aan het slot van het Lagerhuisdebat heeft de staatssecretaris van Br.-Indië. Amen', volgens den Engelschen nieuwsdienst verklaard dat de opdracht van Cripps ten aanzien van haar rechtstreeksche doel mislukt moet worden ge acht. Het ontwerp der Britsche regeermgsverklaring is ingetrokken, het „hoofddoel' echter stellig niet. De levendige wensch der Britsche regee ring tot verkrijging van actiever medewerking van de politieke partijen in Br.-Indië beteekent geen gebrek aan vertrouwen in het uitvoerend bewind van Br.-Indië of den Onderkoning. Als de Congrespartij bereid mocht zijn de re- geeringsverantwoordelijkheid in de provincies weer op zich te nemen, om mede te helpen bij de voortzetting van den oorlog, zou de Britsche regeering bereid zijn haar de macht over te laten. J. Nog zeide Amery, dat het de Indische meer derheid vrij had gestaan, haar volledige vrij heid te behouden zonder op de minderheid te wachten. De Mohammedaansche minderheid had men duidelijk gemaakt, dar zij niet van een gelijke vrijheid behoefde af te zien. Amery sprak de hoop uit. dat, nu de oplossing van het probleem der „ongedeelde verantwoor delijkheid" bij de Indische staatslieden en niet bij de Engelsche ligt, wellicht de juiste methode en de juiste geest zullen worden gevonden. Hij trachtte de verantwoordelijkheid voor het mis- Het 696e Italiaansche weermachtsbericht luid de gisteren: In Cyrenaica werden aanvallen van vijande lijke pantserwagens afgeslagen door het wei- onderhouden vuur van onze artillerie, terwijl de activiteit van verkenningsvliegtuigen even eens gToot was. De Engelsche luchtmacht ver loor bij een luchtgevecht een Curtissjager. Vliegtuigformaties ondernamen krachtige bom bardementsacties tegen het eiland Malta, waar bij militaire werken en installaties van de luchtmacht en maiine getroffen werden. Een Spitfire werd neergehaald. In het Oostelijk deel van de Mlddellandsche Zee werd bij een door onze torpedovliegtuigen ondernomen aanval een schip van gemiddelde tonnage getroffen, dat deel uitmaakte van een convooi, dat door vliegtuigen en oorlogsschepen begeleid werd. lukken der onderhandelingen alleen op de In diërs te schuiven met de verklaring, dat Cripps vele duizenden kilometers had gereisd om met dc Indische leiders te spreken, terwijl dezen geen enkelen stap hadden gedaan om zich met elkander in verbinding te stellen of om tot on derlinge overeenstemming te komen. Wat in Idië wellicht meer noodig is dan een nieuwe grondwet, is, aldus Amery, een nieuwe geest voor overeenstemming. Op overeenstemming en initiatief der Indische partijleiders berust thans iedere vooruitgang. (D.N.B.) President Roosevelt heeft gisteravond een ra diotoespraak gericht tot de bevolking der Ver- eenigde Staten, zoo meldt de Britsche berich tendienst uit Washington. Hij sprak van een inspanning van het economische leven om de productie van oorlogsmateriaal te verhoogen en somde de plaatsen op. waar in de wereld Ame rikaansche oorlogsschepen en Amerikaansche troepen lagen. Vervolgens verklaarde Roosevelt, dat de ver bonden naties „wanneer dit noodig zou blijken" maatregelen zouden nemen om te verhinderen dat Fransch gebied in een of ander deel dei- wereld voor militaire doeleinden der spilmo- gendheden gebruikt wordt. Amerikaansche vlieg tuigen dragen thans, zooals de president zich uitdrukte, bij „tot de verdediging van de Fran- sche koloniën" en spoedig zullen Amerikaan sche vliegtuigen ook voor de „bevrijding" van het Europeesche continent strijden. Er bestaat rede© om aan te nemen, zoo beweerde Roose velt, dat ae aanval der Japanners naar het Zuiden tot staan is gebracht. Australië, Nieuw- Zeeland en vele andere gebieden zullen de uit- ganspunten voor een offensieve actie" vormen. Onverschillig hoe ver de Japansche opmarsch gaat, er zullen middelen en wegen gevonden worden, zoo meende Roosevelt om aan de legers van Tsjang kai tsjek vliegtuigen en munitie te leveren. Ten aanzien van zijn program tot bestrijding der inflatie verklaarde Roosevelt dat aoor deze maatregel iedere burger m de Vereenigde Staten getroffen wordt. Vervolgens prees hij den zg. Britschen „heldenmoed" en besloot met te zeg gen, dat de krachtsinspanningen van Amerika voor den oorlog niet door een „handvoi ruzie makende verraders" in gevaar mogen worden gebracht. (A.N.P.) FRANSCHE GENERAAL GIRAUD BEREIKTE ZWITSERLAND. Naar officieel wordt gemeld, is de Frans^he generaal Giraud, die onlangs was ontsnapt uit de krijgsgevangenschap op den Könlgstein, 21 April onder een aangenomen naam in Zwitser land gekomen. t Zoodra zijn identiteit was vastgesteld werd hem vergund zijn reis voort te zetten en Za terdag heeft hij Zwitserland verlaten. (D.NB.) FEEST VAN DEN ARBEID. De centrale bond van Finscne vakvereenigin- gen heeft ter gelegenheid van de nadering van 1 Mei een oproep uitgevaardigd, waarin wordt verklaard, dat ook dit jaar de eerste Me* als strijdaag der arbeidëis wordt geviei d. Aan aen vredeswensch der aibeiaers wordt vastgehouden maar het werkende volk weet .te vens, dat de vrede niet mag worden gekocht ten koste van het zelfbeschikkingsrecnt. Geen leed is te groot als de slavernij dreigt en derhalve moet het worden gedragen Tienduizenden ar beiders, die thans bü het Finsche legei zijn in gelijfd, weten dit en zijn besloten dienovereen komstig te handelen. (D.N.Bj Te Vichy is besloten, dat het feest van den arbeid op Zaterdag 2 Mei zal plaats hebben. (Afip). DE WILHELMSTRASSE OVER ROOSEVELT'S BOODSCHAP AAN HET CONGRES. Het ANP. meldt uit Berlijn: In Duitsche po litieke kringen heeft men met belangstelling kennis genomen van den tekst van de bood schap, die president Roosevelt Zondag tot het Amerikaansche Congres heeft gericht. Van Duitsche zijde wijst men vooral op de zinsne den, waarin Roosevelt verklaart, dat het onver mijdelijk is, dat de financiën van zijn land in wanorde geraken en dat de levensstandaard van het Amerikaansche volk op drastische wijze verlaagd moet worden, omdat de Vereenigde Staten thans veel ernstiger in hun bestaan be dreigd worden dan in de vroegere oorlogen het geval is geweest. Men kan daarbij zoo verklaarde men ten aanzien hiervan in de Wilhelmstrasse slechts Roosevelt in gemoede vragen, waarom hij niet reeds twee jaar geleden, toen zijn herkiezing in het vooruitzicht was, dit aan zijn volk gezegd heeft, en waarom neeft niet hij, die dezen oor log alleen heeft ontketend, de noodzakelijke ge volgen van dezen oorlog ongesluierd aan de openbare meening der Vereenigde Staten in het vooruitzicht gesteld? Overigens stelt men hier nuchter vast, dat het volk der Vereenigde Staten thans, nu hst te laat is en het zijn president is gelukt, het land in dezen oorlog te drijven, moet opdraaien voor alle moeilijkheden en nooden, waaraan hij alleen schuld heeft, en die het nooit over zich had behoeven te laten komen. ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de be drijven heeft ten doel, dat werklooze ar beiders met veel kinderen en oudere Nederlanders in het arbeidsproces worden opgenomen. Wanneer daartoe van jonge en krachtige menschen eens gevergd wordt arbeid in Duitschland te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wes eerlijk, hoe denk je daarover? In de Staatscourant is opgenomen de „Bo- demproductiebeschikking 1942 volkstuinen", welke een aantal voorschriften bevat, waaraan de houders van volkstuinen moeten voldoen. Deze regeling heeft betrekking op het telen van land- en tuinbouwgewassen voor eigen- en gezinsverbruik op gronden, welke niet bij de woning behooren. Particuliere tuinen vallen er dus buiten, evenals de perceeltjes, 'welke door land- en tuinarbeiders in het bedrijf van hun werkgever met groenten en aardappelen voor eigen- en gezinsverbruik worden geteeld. Om een volkstuin te mogen gebruiken, moet men ingeschreven zijn bij de landbouw-crisis- organisatie, binnen wier werkgebied de tuin I ligt. Deze inschrijving moet worden aange vraagd op een formulier, dat bij den plaatse lijken bureauhouder van de landbouw-crisis- organisatie, binnen wiens gebied de volkstuin ligt, verkrijgbaar is. Aan den ingeschreven hou der van een volkstuin wordt door de landbouw crisis-organisatie een bewijs van inschrijving uitgereikt, dat hij in den volkstuin en bij het vervoer van de geteelde producten steeds moet kunnen toor.en. De oppervlakte van den volkstuin mag in geen geval grooter zijn dan voor de voorziening van het eigen gezin noodig is. De in dit jaar nieuw aangelegde volkstuinen mogen niet groo t-er zijn dan 225 M2., tenzij de landbouw-crisis- organisatie in bepaalde omstandigheden het gebruik van een grootere oppervlakte toestaat. Hirvan moet ten minste 100 vierk. M. met aardappelen en het overige gedeelte met groen ten worden beteeld. De reeds bestaande volks tuinen zullen in het algemeen de oppervlakte, welke zij in 1941 reeds hadden, kunnen be houden. Per gezin mag men slechts één volkstuin gebruiken. Slchts bij uitzondering kan het ge bruik van een tweeden tuin worden toegestaan. Zij, die in hun particulieren tuin reeds een voldoende hoeveelheid groenten en aardappelen telen, kunnen geen volkstuin krijgen. Alle werkzaamheden in den volkstuin, be halve het bemesten en spitten van den grond, moeten worden uitgevoerd door den houder of diens gezinsleden. Het doen bewerken van den tuin door derden is dus niet langer toe gestaan. Verder wordt bepaald, dat van de pacht van een volkstuin een schriftelijke overeenkomst tusschen partijen moet worden opgemaakt, waarin de tijdsduur, de pachtprijs en de op zeggingstermijn moeten zijn opgenomen. Ook het verhuren of uitgeven van gronden voor den aanleg van volkstuinen is voortaan aan de goedkeuring van de landbouw-crisls- organisatie onderworpen. Bouwland, dat steeds gebruikt is of gebruikt kan worden ten bate van de algemeene voedselproductie, zal niet meer voor den aanleg van volkstuinen mogen worden uitgegeven. Nadere inlichtingen over de uitvoering van deze regeling zullen door de landbouw-crisis- organisties in de bladen worden bekend ge maakt. Zooals wij reeds hebben bericht zal op Zon- aagmiddag 3 Mei aaiistaande een groote de monstratie gehouden worden door den Neder landschen Arbeidsdienst op het Houtrustter- rein, Hou trustlaan te Den Haag. Wij laten hieronder nog enkele mededeelin- gen volgen. Voor den aanvang van de demonstratie zal door het staforkest van den Nederlandschen Arbeidsdienst, dat uit circa 60 man bestaat, onder leiding van den onderhopman A. C. van Leeuwen marschmuziek ten gehoore worden gebracht. Dit staf orkest heeft reeds verschei dene malen van zich doen spreken en het zal zeker op deze demonstratie een goeden indruk weten te vestigen. Er zal een zeer afwisselend programma worden uitgevoerd, waaraan 1300 arbeidsmannen medewerken. Zoo zullen 600 arbeidsmannen met boom stammen het veld opmarcheeren en zeer mooie boomstam-oefeningen uitvoeren. Verder zal de arbeidsman in allerlei lichaamsoefeningen toonen, dat hij in den korten tijd van' zijn arbeidsdienstopleiding behendigheid en snel heid heeft aangeleerd. Ten slotte zullen eenige arbeidsmannen een oud volksgebruik doen herleven, n.l. het ven- delzwaaien. terwijl arbeidsmeisjes het plan hebben om op dezen Meidag de toeschouwers met enkele Meidansen te boeien. Aansluitend op al deze oefeningen zullen de arbeidsmannen en -meisjes gezamenlijk op marcheeren, v/aarna zij de mooie liederen zul len zingen, welke in en door den Nederland schen Arbeidsdienst zijn ontstaan. Reeds verscheidene malen heeft men deze liederen kunnen hooren zingen, o,a. door de radio. Aanstaanden Zondag zullen geheel nieuwe liederen ten gehoore worden gebracht en aangezien deze zullen opklinken uit de kelen van 1500 jeugdige Nederlanders, zullen zij zeker een diepen indruk op de toeschouwers maken. De liederen worden door het staforkest van den Nederlandschen Arbeidsdienst begeleid. Uit dit alles blijkt wel hoe aantrekkelijk bet programma is en men zal goed doen zich vroeg tijdig naar het terrein te begeven, opdat men verzekerd is van een goede plaats. Er wordt namelijk een groot aantal bezoekers verwacht. De toegang is vrij. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur. terwijl om 15.15 uur alle plaatsen moeten zijn ingenomen. Het terrein wordt reeds om 14.30 uur voor het publiek opengesteld. ZANDVERSTUIVINGEN IN N.O.-POLDER. Werken tijdelijk gestaakt. Als gevolg van den harden wind treden er in den drooggevallen Noordoostpolder groote zandverstuivingen op, waarvan velen last heb ben. Groote zandwolken jagen over den polder en menige huisvrouw klaagt over het zand dat de woningen binnendringt. Want zelfs in Lem mer stuift het zand door de straten. Natuurlijk hebben vooral de ontginningsar beiders in den polder veel last van deze zand verstuivingen. Ook in de dicht bij den polder staande dienstwoningen en in het barakken kamp ondervindt men van de zandverstuivin gen vele onaangename gevolgen. In verband hiermede zijn eergisteren de ontginningswerken bij Lemmer voorloopig gestaakt. DISTRIBUTIE VAN BOTER. MARGARINE EN VET. Gedurende het tijdvak van 30 April tot en met 8 Mei as. geeft de met „23" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met „23" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram margarine of, voor zoover nog voorradig 109 gram bak- en braadvet. Tot commissaris van politie te Zwolle is j benoemd mr. W. de Bouter, inspecteur van po- I litie eerste klasse te Hilversum. van den Commissaris-Generaal van de openbare veiligheid over de kenteekening van de Joden in Nederland. Op grond van par. 45 van de verordening nr. 138/41 van den Rijkscommissaris van het be zette Nederlandsche gebied betreffende de open bare veiligheid geef ik hiermede volgende or ders; Par. 1. 1) Een Jood, die zich in het openbaar vertoont, moet een Jodenster dragen. 2) Jood, in den zin van deze verordening is hjj, die naar par. 4 yan de verordening nr. 189/40 over de aanmelding van onder nemingen, Jood is of als Jood geldt. Kin deren onder 6 jaren vallen niet onder het kenteeken. 3) De Jodenster bestaat uit een zwart ge- teekende zespuntige ster uit gele stof ter grootte van een handpalm met het zwarte opschrift „Jood". Deze moet zichtbaar en vast opgenaaid op de linkerkant ter borst hoogte van het klecdingstuk, gedragen wor den. 4) Het is aan Joden verboden, orde-, eere- tcekens of andere insignes te dragen. Par. 2. 1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van par. 1 of deze omzeilt, wordt voor zoover niet volgens andere maatregelen een zwaardere straf bepaald is met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met een geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze boeten bestraft. Dezelfde straf wordt op gelegd aan hem, die voor een omzeiling van deze bepalingen zorgdraagt, haar mogelijk maakt of daaraan medewerkt. 2) De oplegging der maatregelen op het ge bied der veiligheidspolitie blijft onaangetast. Par. 3. Deze politieverordening treedt drie dagen na haar afkondiging "in werking. Der Generalkommissar filr das Sicher- heitswesen und höhere SS- und Polizei- führer, gez. RAUTER. Den Haag, 29 April 1942. van hedenavond tot morgenochtend 21 uur 6.14 uur De maan komt heden op te 19.09 uur en gaat morgenochtend om 6.33 uur onder; het is dan Volle Maan. DOOR REGELING DER SCHOOLVACANTIES Meer dan eenig ander jaar zal in het ko- j mende seizoen vacantiespreiding een voor waarde zijn om een chaos in vacantietijd te voorkomen. Tekort aan spoorwegmateriaal, bus diensten en rijwielbanden, evenals het verval len van het buitenland als vacantie-oord. ma ken de noodzaak van vacantiespreiding reeds aanstonds duidelijk. In verband hiermede heeft de heer H. J. Leupen, leider van het bureau Vreemdelingen verkeer en Toerisme, op de dagelijksche pers conferentie te 's-Gravenhage mededeelingen ge daan uit het rapport, dat de commissie ter be- studeering van de vacantiespreiding dezer dagen heeft uitgebracht. De voorstellen van de commissie komen op het volgende neer: Voor het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs stelt de commissie voor het land te verdeelen in drie groepen, waarvan de vacantie met steeds een week verschil begint. Voor 1942 zouden de aanvangsdata dan aldus zijn: a. in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel: 27 Juni; b. in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland: 4 Juli, c. in de provincies N. Brabant, Limburg en Zeeland: 11 Juli. Wan neer dus de vacanties voor hooger en middel baar onderwijs op zeven weken worden be paald, dan zal de spreidingsperiode dus negen weken omvatten. Het tweede voorstel, bestemd voor het lager onderwijs, voorziet in een spreiding van in totaal elf weken, aanvangende 27 Juni en ein digende 14 September. De commissie adviseert dan ook dringend in alle plaatsen, waar het de moeite loont, doch stellig voor plaatsen met meer dan 25.000 inwoners telkens bij een vierde gedeelte van de lagere scholen de va cantie een week later te laten beginnen: zoo mogelijk zelfs de scholen in meer dan vier groepen te verdeelen. Verder wordt nog geadviseerd, in gemeenten, waar zich arbeiderswijken bevinden er voor zorg te dragen, dat de vacantie voor scholen in dergelijke wijken zooveel mogelijk samenvalt met de vaste vacantieweek voor de bouwvak arbeiders. Hierdoor zal het euvel van geen gelijktijdige vacantie voor deze groepen prac- tisch wel zijn opgelost. In het derde voorstel wordt erop gewezen, dat het overige onderwijs zich vermoedelijk zal richten naar de vacantieregeling voor het voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs en zich ook zal moeten richten, wil men de be zwaren, die zich zonder spreiding zouden voor doen. eenigermate opheffen. Van veel belang is ook, dat men den bedrijven richtlijnen zal geven aan de hand van dit rapport om te be vorderen, dat gehuwde werknemers met school gaande kinderen hun vacantie kunnen nemen in den tijd. waarin voor die bepaalde plaats de schoolvacanties vallen. Tevens zal dan onder het oog moeten worden gezien, dat ongehuwden en gehuwden zonder schoolgaande kinderen zoo veel mogelijk voor 1 Juli en na Augustus me, vacantie gaan. DE HEER J. BOLL (BODEGRAVEN) BURGEMEESTER VAN ZALTBOMMEL. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 der verorde ning 108/40, te zamen met par. 4 al. 1 van ver ordening 3/40, betreffende de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland, tot bur gemeester benoemd: Jan Boll, koopman in Bodegraven, tot bur gemeester in Zaltbommel; mr. A. J. Drenth tot burgemeester van Win- schoten, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidige functie van burgemeester van Nieuwe Schans Th van Deemter. gemeente-ambtenaar in Groningen, tot burgemeester van Smilde: J. G. van Houten, grondbezitter te Rhoon, tot burgemeester van Oostvoomè Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is J. W. Arriens, op zijn verzoek, met ingang van 30 OMei a.s. als burgemeester van Diepenveen eervol ontslagen; is R. E. Vorringa, op zijn verzoek, met in gang van 1 Juni als burgemeester van Munten dam eervol ontslagen; is R. V. H. M. Corten, met ingang van 15 Mei opnieuw tot burgemeester van Stein benoemd; is P. H. Geirnaerdt. met ingang van 15 Juni. opnieuw tot burgemeester van St. Jansteen be- ""telt.' H. Brandt, met tngange van 15 Mei. op nieuw tot burgemeester van Moordrecht be- noemd. (Van onzen politieken medewerker). A /^lETUIGEN van een kentering der tijden, yL —jzien, wij, wanneer wij voor de onafwljs- I vatbaarheid der feiten onze oogen niet moedwillig sluiten, hoe na een eeuw van sociaal en socialistisch strijden thans het socialisme baan breekt, allen tegenstand overwint en reeds in zijn opgang een wereldveroverend» kracht en een wereldopbouwende structuur blijkt te bezitten. De bestaande vormen van het maatschappe lijk leven, de sociale en economische gestalte der maatschappij hadden reeds lang het failliet van het bestaande systeem en de daaraan ten grondslag liggende wereldbeschouwing, aange toond. Het liberalisme, de uitdrukking van het ongebonden privaat-kapitalistisch streven, het stelsel van de Engelsche wereldoverheersching, heeft na zijn zegetocht door de negentiende eeuw, in de twintigste eeuw de eene economi sche crisis na de andere, ondermijning van het geldwezen, verstoring van het productiestelsel, socialen nood van millioenen boeren en arbei ders, opstanden en revoluties, en ten slotte twee bloedige wereldoorlogen veroorzaakt. Het marxisme, dat sedert 1848 op de meest verschil lende wijzen over de geheele wereld het evan gelie van den haat gepredikt heeft, slaagde er niet in, kon er door zijn joodsche ideologie en de joodsche leiding ook niet in slagen, de wer kers te bevrijden. Na het misdadig experimen teeren van het bolsjewistisch regime in Rusland, toont het marxisme thans zijn ware wezen, nu het zich op leven en dood vla den milllonnair Stafford Cripps met de haute finance van de City, met de internationale plutokratie heeft verbonden. Generatie op generatie heeft gestreden voor het socialisme. Boeren en arbeiders hebben on noemelijke offers gebracht in het geloof aan een betere wereld, in het geloof aan een leven, waarin vrijheid, arbeid en brood voor het ge heele volk zouden gewaarborgd zijn. De offers, de idealen van den arbeidenden mensch zijn verraden aan de partijpolitiek, aan de parte- mentaire doeleinden van het democratisch sy steem. De offers, gebracht uit het verlangen naar volksgemeenschap, zijn verspeeld door volksontbindende krachten. Ondanks alles is het verlangen naar het so cialisme gebleven in den werkenden mensch. Recht op arbeid, arbeidsvreugde, sociale bevre diging in geestelijk en materieel opzicht, deel genootschap aan de cultuur en den rijkdom der natie, deze idealen en verlangens blijven stre ven in den mensch naar vormgeving in staat en gemeenschap. En het is de grootheid van dezen tijd, dat eindelijk, voor het eerst in de geschiedenis, het verlangen naar het socialisme, het streven naar een socialistlschen vorm van het leven der volkeren, tot dominant zijn ge worden in de wereldpolitiek, dat jonge levens krachtige volken niet meer strijden zooals in het verleden voor dynastieke of imperialistische doeleinden, maar voor een toekomst van vrede en vrijheid, van een grootschen socialistlschen opgang voor millioenen werkers. Het nationaal-socialisme leert voor het eerst, dat de socialistische toekomst, de grootheid van het volk, besloten liggen „in de vereelte hand van den werker", dat niet de abstracte wetten der liberale economie het leven der volken be palen, maar dat het leven zichzelf gestalte geeft. Het nationale vermogen ligt niet besloten in den vorm van gouden staven in de bank kluizen, kan niet uit cijfers van handels balansen worden afgelezen, neen, het socialisme van den nieuwen tijd, het eenige en ware socialisme, leert, dat het nationaal vermogen bestaat uit de vrijheid, welke een volk bezit in een wereld van strijd, uit een groeiende bevolking, uit den rijkdom aan land, bodemschatten en industrieele uit rusting, uit een rechtvaardige, socialistische economie, uit den totalen arbeid van het volk zelf. Dit geloof heeft het Duitsche volk omhoog gebracht uit zijn diepste vernedering. De socia listische revolutie van het Duitsche volk is op de slagvelden van Europa een Europeesche re volutie geworden. In het volksleger en in het front van den arbeid is het socialisme geen utopie meer, maar scheppende werkelijkheid, het is de verwezenlijking van het verlangen van generatie op generatie. Dat de werkende Nederlander de grootheid van den tijd moge begrijpen: „Het Socialisme breekt baan!" ZOO ZIET HET ER UIT.... „Nu zijn we weer een stuk vooruitgerukt en wonen in een door de sovjets in den steek ge laten hoofdverbandplaats", zoo schrijft Gefr. A. W. Zomer in een brief naar huis. „Denkt u niet dat het er daar beter dan el ders heeft uitgezien. Steeds hetzelfde beeld, drek, drek en nog eens drek Zoo verzorgden de sovjets hun gewonden. Hoe heel anders is het bij de verbonden legers. Daar weet men wat een gewonden soldaat toekomt. Dat weet u toch ook, lezer? Denkt u dan ook aan de Nederlandsche am bulance? Hebt ge uw bijdrage reeds gestort op girore kening 87600, Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22, 's-Gravenhage. ER IS GEEN TERUG. Neen, voor Europa is er geen terug. Het heeft de keuze tusschen ondergang in den chaos van het bolsjewisme of totale vernietiging van de horden van Stalin. Er is geen terug. Er moet gestreden worden totdat de vijanden van Euro pa voor goed onschadelijk zijn gemaakt. Deze geweldige opdracht wordt uitgevoerd, vastberaden en volledig, door het dappere Duit sche leger en zijn bondgenooten, daarbij gehol pen door de vrijwilligerslegioenen uit alle be schaafde landen van Europa. Er is geen terug. Ook niet voor onze Neder landsche mannen, die kozen voor het nieuwe Europa. Maar ook gij landgenoot hebt geen keuze. Uw plaats is bij die mannen. Het vaderland rekent op u. Meld u aan bij het vrijwilligerslegiaen „Ne derland", Koninginnegracht 22, te 's-Graven hage. BONKAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. Zij, die bij de vorige uitreiking van distribu tiebescheiden in aanmerking kwamen voor een toeslagkaart M 103 of M 203 voor bij zonderen arbeid, zullen thans wederom een dergelijke bonkaart ontvangen, voor zoover zij nog den zelfden arbeid verrichten. Zij, die voor de eerste maal een aanvrage indienen ter verkrijging van een toeslagkaart voor zeer zwaren of zwaren arbeid, zullen, behalve een toeslagkaart M 103 of M 203 onderscheidenlijk een aardappelkaart e.b. of e.d. ontvangen. De uitreiking geschiedt op nader te bepalen tijdstippen in het tijdvak van 3 tot en met 16 Mei a.s. Zij, die een kaïrt M303 bezitten, moeten op nieuw een aanvrage indienen. Zelfverzorgers voor brood en vleesch zullen wederom geen toeslagkaarten ontvangen, doch zelfverzorgers voor aardappelen wei, uiteraard zonder aard appelkaart.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1