De komende strijd DINSDAG 28 APRIL 1942 No. 25178 Het front om de Middellandsche Zee 83ste Jaargang Een overzicht Fransche verklaringen Boodschap van Roosevelt aan hef Ifaiiaansch Weermachlsbericht Verduisteren: Diplo over de Engelsche aanvallen op Lübeck en Rostock Verspreide Berichten Congres Gunstig beeld voor de spil RECHTZAKEN De inbraak in het Amsterdamsche distributiekantoor BINNENLAND Een periode van strijd afgesloten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 ltlnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Van Italiaansche militaire zijde wordt het volgende overzicht gegeven van de huidige si tuatie aan het front in de Middellandsche Zee. Aan alle oorlogsfronten wordt de strijd op dezelfde wijze als de afgeloopen weken voort gezet, zonder dat er verschijnselen zijn, die wij zen op nieuwe operatieve handelingen. Men verkeert thans in een stadium, waarin alle krachten worden georganiseerd om ln den strijd te worden geworpen in do nog zwaarder worsteling, die voor de deur staat. Men beseft namelijk de beteekenis van de komende maan den voor de toekomst der wereld. Aan het front in Cyrenaica hebben den laat- sten tijd het ongunstige weer en de zandstor men iedere actie te land en in de lucht belem merd. De voornaamste zorg der oorlogvoerenden geldt de ravitailleering. De operaties der Duitsch-Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten in de Middellandsche Zee hebben een voor de As-mogendheden zeer gun stig verloop. Be Engelschen van hun kant ge ven steeds meer de voorkeur aan de landwegen in het Midden-Oosten en Egypte boven de ver bindingen ter zee. Een symptoom van deze nieuwe Engelsche methode is de zorgvuldigheid, waarmee de En gelschen zorgen voor de verdere ontwikkeling van de spoorlijn, die aanvankelijk Alexandrië verbond met Mersa Matroe en thans langza merhand is doorgetrokken tot de grens van Cyrenaica. Wellicht zal Engeland in de toekomst probee ren met wanhopige inspanning van alle krach ten de heerschappij in de Middellandsche Zee te heroveren, maar het Is karakteristiek, dat Engeland zich bijna geheel heeft teruggetrokken uit de Middellandsche Zee, nadat het met de Italiaansche strijdkrachten in botsing is geko men. (D.N.B.) NIEUW CALEDONIË. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken publiceert het volgende communiqué: „Buitenlandsche berichten houden zich bezig met de landing van Amerikaansche troepen op Nieuw Caledonie. Het lijkt gewenscht er bij deze gelegenheid aan te herinneren, dat de Fransche kolonie in den Stillen Oceaan sedert 1& maanden als dissident moet worden be schouwd. Het volkomen gemis aan verkeer en andere verbindingen met Frankrijk, de leugen achtige beweringen van buitenlandsche zenders en de vrees ten aanzien van de voorziening der kolonie en den uitvoer harer producten hadden sinds den wapenstilstand de ondernemingen dei- Gaullistische elementen begunstigd. Op 19 September 1940 had de resident-gene raal der nieuwe Hebriden, Sautot, die zich reeds bij de dissidente beweging had aangeslo ten, zich met hulp van een Australischen krui ser met geweld meester gemaakt van de regee- ringsbevoegdheden op het eiland en den recht- matigen gouverneur laten interneeren. Ofschoon sindsdien de betrekkingen met dit geïsoleerde eiland, dat 45 dagreizen van het moederland en 15 van Indochina verwijderd ligt, verbroken zijn, heeft men zekerheid kunnen krijgen, dat een groot deel der 15.000 Franschen op Nieuw-Caledonië, van wie het aantal nog steeds op het eiland Nou geïnterneerd is, trouw is gebleven aan de regeering van maarschalk Pétain. (D.N3.) Aangaande het protest van Vichy te Washing ton naar aanleiding van de bezetting van Nieuw Caledonië heeft men volgens United Press in het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington verklaard, dat de regeering van de Vereenigde Staten slechts kan onderhandelen met hen, die in feite de controle over de Fran" sche bezittingen uitoefenen. FRANKRIJK EN CANADA. Gisteren heeft het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken het volgend communiqué gepubliceerd: ,De Canadeesche minister-president Mackenzie King zal vandaag in het parlement spreken. Volgens de inlichtingen, welke cns bereikt heb ben, schijnt de Canadeesche premier het ve:- breken der diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te willen aankondigen. In feite is Canada sedert den wapenstilstand niet meer in Frankrijk vertegenwoordigd en de verbre king der diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen is dus van denzelfden aard als die tusschen Frankrijk en de Unie van Zuid- Afrika. Er is slechts sprake van de bevestiging van een reeds aanwezig feit. Deze door Engeland gewilde diplomatieke oorlog, welke pijnlijk Is omdat hij toepassing vindt op een land. dat van oorsprong Fransch is, zal den loop der ge- gebeurtenissen niet kunnen veranderen. (D.NJ3.) Het Italiaansche weermachtbericht van giste ren luidde: Aan weerskanten activiteit van artillerie en verkenners aan bepaalde deelen van het front van Cyrenaica. Tijdens geslaagde aanvalsope- raties tegen vijandelijke vliegvelden voerde de Duitsche luchtmacht zegevierende gevechten met den vijand, die acht machines van Ameri- kaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den beganen grond door machinegeweervuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van de Duitsche lucht macht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ontploffingen in de als doel gestelde ob jecten van Malta. Stellingen luchtdoelgeschut werden tot zwijgen gebracht. In luchtgevechten werden vier Engelsche toestellen vernield en vier andere ernstig gehavend. In den afgeloopen nacht hebben twee Brit- sche vliegtuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er vielen geen slachtoffers en er wordt geen melding ge maakt van schade. Een Hurricane werd door het luchtdoelgeschut brandend neergehaald. van hedenavond 20.58 uur tot morgenochtend 6.16 uur De maan komt hedenmiddag op om 17.5f uur en gaat morgenochtend om 5.54 uur onder. De barbaarsche aanvallen van de Brltsche luchtmacht op -de oude eerbiedwaardige Hanze stad Lübeck en thans ook op Rostock hebben in het geheele Duitsche volk de allergrootste ver bittering en verontwaardiging gewekt, zoo schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz". Want het doel van deze gemeene bombardee ringen was niet militaire of voor de oorlogs industrie belangrijke installaties te treffen, zoo schrijft de Dlplo verder, doeley die in dit geval ver buiten de vernielde gebieden in de oude stad liggen, doch veeleer moest hier klaarblij kelijk een speciale terreur uitgeoefend worden en het volk op bijzondere wijze geïntimideerd worden, hetgeen men daar des te gemakkelijker meende te kunnen bereiken, waar de uit de middeleeuwen stammende huizencomplexen een groote uitwerking van de brisant en vooral van de brandbommen beloofden. Klaarblijkelijk heeft de bolsjewistische besmetting reeds zoodanig vat gekregen op de leiding van het Engelsche volk, dat haar de mogelijkheid om waardevol cultuur goed evenals in Riga te vernielen, voor kwam als een bijzondere aantrekkelijkheid voor haar duivelsch werk. Voorts schrijft de Diplo: tot nu toe gold het als een ongeschreven wet, dat zelfs in oorlog de cultuurmonumenten van Europa, waar dan ook, een gemeenschappelijk ideaal bezit vormden, waar de „nouveaux riches" in Amerika ons wel om benijden, v/elke zij echter nooit kunnen na maken. Engeland schijnt ook aan deze beginse len, die gebaseerd zijn op de beste tradities van humaniteit en humanisme in Europa, verraad te willen plegen. Wel, zoo verklaart de Diplo ten slotte, wanneer Engeland zich ook verder aan eerbiedwaardige JDuitsche cultuurmonumen ten vergrijpt, dan zal het zich als gevolg van dit verraad aan oude Europeesche erfgoederen, moe ten voorbereiden op een bittere vergelding. (D.NJB.). NORMANDIE" VERLOREN GEACHT. Volgens de „New York Times" bestaat er zoo goed als geen kans, dat de door brand vernielde en gedeeltelijk gezonken „Normandie" weer ge heel wordt hersteld. Deskundigen, die belast zijn met de berging van het schip, hebben verklaard, dat het van officieele Amerikaansche zijde te dezen aanzien aan den dag gelegde optimisme door niets ge rechtvaardigd is. De eenige waarde, die de „Normandie" thans nog heeft, bestaat daarin, dat zij nog bruikbaar is als oud ijzer. (D.N.B.). GEEN MEI-VIERING IN SOVJET-UNIE. Reuter verneemt uit Moskou, dat gezien de huidige omstandigheden 1 Mei, de nationale feestdag der Sovjet-Unie, niet zal worden ge vierd. (Afip). GEVAAR VOOR ZWEDEN NOG NIET VOORBIJ. Rede van minister IVestmann. De Zweedsche minister van justitie, Westmann, heeft in een rede tijdens een vergadering van den Boerenbond in Vaesteras Zondag gewaar schuwd tegen de opvatting, dat het gevaar voor Zweden voor dit voorjaar voorbij is. Bovendien keerde hij zich tegen geheime poli tieke organisaties. Zweden is weliswaar vast besloten ziin vrijheid te verdedigen, van welken kant ook een aanval komt, maar bij de nieuwe, beslissende phase, waarin de wereldoorlog dit voorjaar komt, kan het gebeuren, dat oorlog voerende mogendheden bij het nastreven van hun eigen doel, oorlogshandelingen plegen, die groot gevaar voor Zweden kunnen doen ont staan. Het is derhalve een dwaling te gelooven, dat de huidige toestand duurzaam en stabiel is. (D.NB.). ALGEMEENE MOBLISATIE IN CHINA. Uit Tsjoengking wordt aan Reuter gemeld, dat een door maarschalk Tsjang Kai-sjek ondertee kend decreet inzake algemeene mobilisatie op 5 Mei in werking treedt. (D.N.B.). VERKLARING VAN PANDIT NEHROE. Zaterdag heeft Pandit Nehroe in een inter view verklaard: „Wij zullen geen enkelen stap bij de Britsche regeering ondernemen en wij zullen de proble men waarmee wij te kampen hebben, met wijs beleid en volharding onder het oog zien. Sir Stafford Cripps begaat een ernstige vergissing, zoo hij denkt dat de toestand van Indië ver beterd is ten gevolge van zijn bezoek" (Belga) DIPLOMATIEKE BESPREKING IN ANKARA. De sovjetambassadeur Wmogradow heeft een onderhoud van twee en een half qur gehad met den uit Koeibisjef teruggekeerden Turkschen ambassadeur Aktay. Aan dit langdurig onder houd hecht men in zekere politieke kringen eenige beteekenis. In politieke kringen in An kara wordt een opmerking van den Britschen ambassadeur, sir Knatchbull Hugessen, geci teerd, volgens welke het Eden zou zijn gelukt Maisky er van te overtuigen, dat een door de sovjetunie geprovoceerde verscherping der be trekkingen tusschen de sovjetunie en Turkije op het oogenblik niet in het belang is van de algemeene politiek der geallieerden. (D.N.B.). INGRIJPENDE ECONOMISCHE MAAT REGELEN AANGEKONDIGD. Roosevelt heeft een boodschap aan het Con gres gericht, waarin hij om te beginnen betoogt, dat de geallieerden in den huidigen oorlog staan tegenover een nog ernstiger bedreiging van hun bestaan dan in den oorlog 19141918. De geallieerden strijden thans een nog grooter een nog vreeselyker strijd. Roosevelt verklaarde vervolgens, dat de Ver. Staten zich reeds twee jaar lang door beslui ten van 't Congres, o.a. over de herziening van de neutraliteitswetgeving. de dienstplichtwet, de leen- en pachtwet de vergrooting van leger en marine, enz. op den oorlog hebben voorbereid. De president stelde aan het Congres daarop ingrijpende economische maatregelen voor. O.a. zullen zware belastingen worden ingevoerd om stijging van de kosten van levensonderhoud te voorkomen. Tot hetzelfde doel zullen maximum prijzen voof klein- en groothandel en voor de industrie, benevens voor woninghuren worder* vastgesteld in de gebieden, die door de oorlogs industrie worden getroffen. De loonen moeten worden gestabiliseerd, hetgeen eveneens met de prijzen der landbouwproducten zal geschieden. De Amerikaansche burgers moeten worden aangespoord om met hun spaargeld oorlogslee- ningen te koopen. in plaats van dit uit te geven aan niet noodzakelijke dinfjen. Alle goederen, waaraan gebrek bestaat, moeten worden gerant soeneerd om een gelijkmatige verdeeling te be werkstelligen. Koopen op crediet is te ontraden. Daarentegen moet de afbetaling van hypotheken en andere verplichtingen worden bevorderd. Roosevelt merkte tot slot op. dat hij. indien door deze maatregelen het gewenschte doel nog niet wordt bereikt, m.a.w. als de kosten van levensonderhoud nog mochten blijven stijgen, nieuwe voorstellen bij het Congres zal indienen (D.NB.) Het gissen en raden van de vijanden van de landen, aangesloten bij het pact van drie. wan neer en waai- het te verwachten Duitsche offen sief zal beginnen, wordt in militaire kringen te Berlijn' met belangstelling gevolgd. Van Duitsche zijde ziet men in de verdeeldheid der meeningen een zeer opmerkelijk teeken van de in Engeland, in de Sovjet-unie en de Vereen. Staten heerschende onzekerheid. Men ziet hierin de openlijke erkenning van hun zwakte. Weliswaar kan de vijand met woorden groote aankondigingen van het offensief ter kalmee ring van de eigen gemoederen de wereld in sturen, strikt genomen echter neemt hij een afwachtende houding aan, daar hij in het ge heel niet meer operaties met kans op doorslag gevend succes ondernemen kan. Deze erken ning, die in het vijandelijke kamp nog met eischen naar een invasie op het Europeesche continent wordt gegarneerd, is een gevolg van gebeurtenissen, die zich sedert de uitbreiding van den oorlog tot het Oost-Aziatische en Stille Zuidzeegebied slag op slag herhaald heeft en alle berekeningen van den vijand overhoop heeft gegooid. Nog tot begin December waren de berekeningen, in het bijzonder van de Anglo-Amerikaansche mogendheden op drie verkeerde gevolgtrekkingen gebaseerd, nl 1. Het toen nog op den achtergrond staande deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog zal Engeland verlichten, de mogend heden van het pact var. drie ter zee totaal wurgen en de initiatieven der spilmogendheden verlammen. 2. Als gevolg van het niet-deelnemen, resp. het voor slecht-s zeer korten tijd berekende deel nemen aan directe krijgsoperaties (Stille Oceaan) en als gevolg van de op volle toeren gebrachte bewapeningsproductie voornamelijk in Amerika zal zooveel oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten komen dat leveranties aan de Sovjet unie. de reusachtige verliezen in de zomer- en herfstmaanden van 1941 wat het materiaal be treft. zouden kunnen worden gecompenseerd. 3. De harde winter zal blijken onze beste bondgenoot te zijn. Bij voortgezette massale aanvallen van de Sovjet-Russen zal het Duit sche veldleger ten slotte toch de ruggegraat gebroken kunnen worden. Op zijn minst echter zouden de Duitsche legers zoo verzwakt wor den. dat generaal i.ijd ln samenwerking met de beide andere genoemde factoren een November 1918 zou laten terugkeeren. Al deze berekeningen zijn onjuist gebleken. Het deelnemen van Amerika aan den oorlog is niet een verlichting, doch een zeer nadeelig zaakje voor de vijanden gebleken. Noemens waardige leveranties van oorlogsmateriaal aan de sovjet-unie konden en kunnen niet gedaan worden, daar men het als gevolg van het ver liezen van groote grondstofgebieden schaarsch geworden materiaal zeer dringend voor de eigen behoeften noodig heeft en alleen leveranties kan uitvoeren, die ten gevolge van het gebrek aan scheepsruimte wat de hoeveelheid betreft, nog niet eens propagandistische waarde heb ben. Volgens „Picture Post" is allen al in de Vereenigde Staten de behoefte aan scheeps- machinerieën zóó groot, dat niet voldoende grondstoffen voorradig zijn om ieder nieuw schip met de vereischte machinerieën te kun nen uitrusten. En ten slotte is door den harden Duitschen afweer en de astronomische verliezen van de bolsjewisten tijdens de win- tergevechten te zamen met de zware Engel sche nederlagen in Noord-Afrika de laatste verwachtingen van den vijand inzake het ver slaan der spilmogendheden in Europa de bo dem ingeslagen. Op den achtergrond van deze feiten be schouwt men in kringen van de Duitsche ge neraliteit en admiraliteit ook de eischen van de vijanden naar een invasie in Europa door vloot- en legerformaties der Engelschen en Amerikanen. Duitsche militairen staan des te koeler tegenover dezen eisch, daar de sedert Andals nes, Narvik, Duinkerken. Compiègne en Kreta door de opperste Duitsche leiding ge nomen maatregelen Europa voor een of andere belangrijke verrassing beveiligd hebben Nieuwe methoden en, wapens wachten ook hier op het moment om hun binnenskamers reeds beproef de kracht voor het oog der wereld te kunnen bewijzen. Daar men van Duitsche zijde echter den vijand niet voor zoo dwaas houdt als de vijand reeds herhaaldelijk ten opzichte van de Duit sche leiding gedaan heeft, zoo gelooft men in Berlijn ook niet aan werkelijk ernstig gemeen de Engelsch-Amerikaansche acties van derge- lijken aard. doch men noodigt echter, met een verwijzing naar St. Nazaive en Boulogne, even als voorheen Londen en Washington uit. Over het door de Anglo-Amerikanen aan sovjet-Rus land geleverde oorlogsmateriaal haalt men in Berlijn de schouders op. Men herinnert er hier aan. welke hoeveelheden noodig zijn om alleen een enkel leger van een voldoende uitrusting te voorzien, die bij het bestaande en steeds nood- lottiger wordende gebrek aan scheepsruimte ln het geheel met te transporteeren zijn Overigens beschouwt men van Duitsche zijde het Engelsche en Amerikaansche oorlogsmate riaal als welkomen buit in komende veldslagen. Een voorproefje van deze veldslagen hebben de sovjet-Russen reeds gehad, en wel aan het Zuidelijke en centrale en in het bijzonder aan het Noordelijke front en onlangs ook in het gebied van de Swir. Waar echter zal nu het Duitsche offensief losbarsten? Deze vraag van den vijand ken merkt hem reeds als een belegerde. Globale tangbewegingen doemen thans reeds voor de militaire deskundigen op. nl. omsingelingsope raties. waarbij ook de zee- en luchtstrijdkrach ten van de mogendheden van het pact van drie volgens een gemeenschappelijk plan de ge bieden afsnijden, waarover de Anglo-Amerl- kaansche grootspraak meende te kunnen triom feeren. (D.N.B.). MORGEN REQUISITOIR. Gistermorgen werd de behandeling van de in braak in het Amsterdamsche distributiekantoor voor het Obergerlcht te Den Haag «voortgezet. Het verhoor van de verdachten leverde nog enkele nieuwe gegevens op over de toedracht van den bonnenhandel en de met dezen handel verdiende bedragen. Als getuige-deskundlge wordt gehoord de heer de Hoo. directeur van het centraal distributie kantoor te Den Haag. De president neemt met hem den verziimelstaat der ln totaal ontvreemde bescheiden door. en stelt eenige vragen betref- lende het kwantum dat daarvan in den handel f/erbrulkt kan zijn dit ln verband met den loop tijd en over de gevolgen van de affaire voor Qisorlbutie en voedselvoorziening. Voor de tafel van het Hof rond president en getuige ge schaard. volgen de verdedigers de uiteenzetting met belangstelling. Na een korte pauze deelt de president mede. dat heden de laatste verdachte, mr. Huygen6 ge hoord zou worden, morgenmiddag om 4 uur de Staatsanwalt zlln requisitoir zal houden en Don derdagmiddag de verdedigers in de gelegenheid gesteld zullen worden om hun pleidooien te houden. BIJ DEN POLITIERECHTER. De slechte handelaar; het waren lui lsbezock; van steenkool en roodc kool; snoorwegdlefstallen J. W. Z. uit Leiden was een slechte handelaar. HU moest voor f. 55 een fiets verkoopen «voor een kennis, doch maakte er maar f.30. En toen hield hij het geld nog ook. Twee maanden ge vangenisstraf vorderde de Officier; zes weken gaf de Politierechter. Mej. G. K. uit Leimulden winkelde ln de Hema. bil welke gelegenheid ze sokken en kousen meenam, maar zonder beta ling. De elsch werd voor haar drie weken, het vonnis twee weken. B. N. te Lelden zat in de kou. en toen hij geen steenkolen had. stal hll ze. Met de bijzondere omstandigheden rekening houdend werd zijn straf f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het ontbrak P. A. V. te Noordwllk aan roode kool. die hii wegnam, en waarvoor ziin straf f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis werd. Er werden op de spoorlijn LeldenWoerden herhaalde malen goederen vermist, zoo deelde de Officier mede. en J. T uit Lolden die nu terecht stond wist daar meer van. Hij had uit de goede renloods. kaas. vleesch, beschuit en andere goe deren gestolen. De elsch tegen hem werd zes maanden en het vonnis vier maanden gevange nisstraf. Het zou aan A. v. L. te Lelden bekend zlln geweest dat de vetkaart die hij kocht van diefstal afkomstig was. Hij werd tot f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis «veroordeeld. J. C. v. d. K. uit Wassenaar eigende zich roode kool en prei van een ander zlln tuin toe. Na den elsch van 14 dagen werd het vonnis acht dagen ge vangenisstraf. Voor diefstal van een fiets kreeg J. van T. te Leiden vijf maanden gevangenisstraf HAAGSCH GERECHTSHOF, Zeep werd gestolen, thee verhandeld Er was bij de fa. Sanders te Lelden zeep gestolen, die haar weg had gevonden naar W. F. N Voor heling gaf de rechtbank hem twee maanden ge vangenisstraf. maar N. betoogde dat niet hll. doch zijn broer in den koop had gezeten. De proc. generaal vorderde, na den broer te hebben gehoord, bevestiging van het «vonnis; het Hof heeft een maand gevangenisstraf opgelegd, en de straf dus verminderd. Voor f.300 thee had W. Gilsman te Leiden gekocht, voor welke bezig heid de Economische rechter drie maanden ge- ncenisstraf had opgelegd. Omdat de mede-ver dachte in deze affaire twee maanden had gekre gen. wilde de proc generaal ln hooger beroep de straf gelllk maken. Het Hof heeft thans twee maanden opgelegd. K. v. D. te Leiden had te veel gezegd tijdens een ruzie hetgeen hem f. 10 boete bracht. Het hooger beroep heeft voor hem geen wijziging gebracht, het vonnis ls bevestigd. ARBEIDERS EN KANTOORBEDIENDEN SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Waar is er metterdaad socialisme? Wanneer een oudere Nederlandsche ar beider met veel kinderen in Nederland een betrekking: gaat innemen, die voor dien door een ongehuwden arbeider werd ingenomen, van wien nu verlangd wordt eens arbeid in het buitenland te verrichten. Is dat sociaal of onsociaal? DE PENSIONPRIJZEN. Verhooging onder bepaalde voorwaarden toegestaan. Reeds ln Juli van het vorig jaar is met na druk de aandacht gevestigd op het verbod voor pensionhouders om hun pensionprijzen eigen machtig te verhoogen boven het prijspeil van 9 Mei 1940. Er was toen een algemeene uitzon dering, verband houdende met het niet meer afzonderlijk in rekening mogen brengen van de omzetbelasting, volgens welke het was toe gestaan ter doorberekening hiervan de pension- prijzen met een zeker percentage te verhoogen. Inmiddels zijn de kosten van een aantal voe dingsmiddelen zoodanig gestegen, dat ook zij voor een doorberekening in aanmerking komen. In verband hiermede zijn in de „Prijzenbeschik- king Pensions No. 1", opgenomen in de staats courant van 28 April j,l. de bedragen aange geven, wa.armede de pensionprijzen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. In de nu toegestane verhooging is tevens opgenomen de reeds vermelde verhooging uit hoofde van de betaalde omzetbelasting, zoodat hiervoor geen apart percentage zal gelden. Indien het bedrag van de pensionprijzen op 9 Mei 1940 inclusief omzetbelasting was bepaald op meer dan f. 80 per maand, mag het met 21>% worden verhoogd. Voor lagere bedragen is de toegestane' verhoo ging in geld uitgedrukt. Wanneer de pension- prijs per persoon op 9 Mei 1940 lager was dan resp. f. 60 of f. 80 per maand, mag hij per per soon met f. 4 resp. f. 5 worden verhoogd. Voor de verhooging van pensionprijzen vastgesteld per week of per dag of die, welke op 9 Mei 1940 exclusief omzetbelasting golden, zijn eveneens bepalingen getroffen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er echter met klem op. dat deze verhoogingen niet zijn toegestaan over de thans eventueel reeds in strijd met de prysvoorschriften verhoogde prij zen, maar slechts over de bedragen, zooals deze op 9 Mei 1940 werden berekend. Pensionhouders die hun prijzen op deze voor waarden wenschen te verhoogen. dienen zich er derhalve terdege rekenschap van te geven, welke de prijs wfls. dien zij op 9 Mei 1940 hadden of zouden hebben bedongen. Voor het verkrijgen van nadere inlichtingen wende men zich tot het rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf, Raamweg 14. Den Haag. JAPANNERS SCHAFFEN SIËSTA IN INDIE AF. Domei meldt uit Tokio: Volgens de „Asaji" hebben de Japansche militaire autoriteiten be paald. dat met ingang van 29 April, den ver jaardag van den Keizer van Japan, het in Ne- derlandsch-Indië heerschende gebruik van de siësta wordt afgeschaft. Wegens de felle hitte rust hier het werk in de middaguren, naar men weet. Volgens de nieuwe verordening moeten alle overheidsbureaux. banken en bedrijven, maar ook alle winkels voortdurend geopend zijn. De winkels zelfs tot tien uur 's avonds. Daar thans alle Aziatische volkeren mede werken aan de teorganisatie van Azië. is het volgens de opvatting der Japansche autoritei ten onmogelijk de traditloneele siësta te hand haven. COMMISSIES VAN ADVIES BIJ DE VOEDSELVOORZIENING. In de staatscourant ls opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij tot instelling van commissies van ad vies bfj de provinciale voedselcommlssarissen en bij de plaatselijke bureauhouders. Hierin wordt onder meer bepaald: In iedere provincie wordt bij den provincialen voedselcommissaris een commissie van advies in- ADOLF HITLER KONDIGT HET BEGIN VAN EEN NIEUW GESCHIEDENIS HOOFDSTUK AAN. (Van onzen politieken medewerker). 4 7V DOLF Hitier heeft voor de zesde maal f L\ in dezen oorlog een periode van strijd T jLA. afgesloten en volk en soldaat in ernstige bewoordingen opgewekt om met inspanning van alle krachten het nieuwe offensief, dat zal ko men, in te zetten. Het waren ernstige woorden, maar er sprak overtuiging uit, overtuiging in de kracht van Duitschland, in de eindoverwinning. Slechts met de grootste inspanning van alle krachten kan deze strijd worden gevoerd en hierop drong de Führer opnieuw aan. want het verliezen van den oorlog zal in ieder geval het einde van Duitschland beteekenen. Maar een verliezen van dezen oorlog is niet mogelijk, daarvoor staat de overweldigende kracht van Duitschland borg. Deze rede van den Führer is dan ook te beschouwen als het begin van een nieuw hoofdstuk in het groote boek der wereldgeschiedenis. De soldaten aan het Oostfront hebben den zwaarsten moeilijkhe den, welke een oorlog in een dergelijken winter oplevert, met groot succes het hoofd geboden en daarin mag het bewijs worden gevonden, dat deze wereldstrijd in dien afgeloopen winter zijn beslissing heeft gekregen. Het was een strijd van grootschen omvang en van doorslaggevende beteekenis, waarin het hoogste gepresteerd werd. Hitier hield het laatste appèl voor den beslis senten strijd van 1942. In het Oosten zal die beslissing vallen. Engeland kan in dezen oorlog niets winnen, het zal verliezen. WIJ staan bij den aanvang van een nieuw hoofdstuk: een periode waarin de geal lieerde krachten het geheele gewicht en den volledigen omvang van het Duitsche wapen tegenover zich zullen vinden. Hoogst merkwaar dig is daartegenover de Engelsche bewering, dat de geallieerden thans een twee-frontenoorlog voeren en na de landingspogingen te St. Na- zaire en Boulogne het initiatief in handen zou den hebben genomen en Duitschland daardoor niet in staat is zijn kaarten in het Oosten bloot te leggen. Hitier heeft in zijn rede wel terdege aangetoond, in welke positie het Oostfront ver keert. Bovendien hebben de Duitsche strijd krachten aan de Fransche kusten overtuigend laten blijken, dat zij een Brltsche invasiepoging kunnen afslaan. Bij Boulogne vertoefden de Britten immers nog geen acht minuten op Franschen bodem! De stemming in Engeland moet na deze ho- pelooze pogingen wel bijzonder verslechterd zijn. Velen Engelschen zullen bij het veynemen van deze échècs de oogen zijn opengegaan. Het is daarom alleszins verklaarbaar, dat men aan gene zijde van het Kanaal weinig vertrouwen stelt in de Britsche weermacht. En dit komt duidelijk tot uitdrukking in hetgeen door het Engelsche blad „Empire Review" wordt ge schreven. Daarin staat o.a.: „Engeland is niet bij machte om uit eigen kracht een overwinning te bevechten, ja, het kan zelfs geen doorslag gevende rol meer spelen in den tegenwoordigen strijd". Verder merkt het Engelsche blad op, dat het Engelsche volk voor eigen zonden en die der vaderen moet boeten. Hoogst opmerkelijk is de volgende uitspraak van „Empire Review": „Alle teekenen wijzen er op, dat de goddelijke Voorzleningheid ditmaal niet ln dienst der bureaucratie van Whitehall staat. Het Amerikaansche dagblad „New York Times" heeft ten aanzien van de positie der Vereenigde Staten eveneens een belangrijke uitspraak ge daan. Daarin wordt o.a. gezegd: „In weerwil van al die catastrophes bestaat in de V .S. toch geen algemeene overeenstemming over de vraag, wat er nu gebeuren moet." De Führer heeft duidelijk op deze vraag ge antwoord, toen hij aankondigde: opnieuw ver scherping van den duikbootoorlog en daarbij een intensiveering van den strijd in de lucht boven het Engelsche eiland, terwijl iedere En gelsche aanval op Duitsche steden met kracht zal worden beantwoord. gesteld, bestaande uit ten minste vfjf en ten hoogste negen leden, die worden benoemd door den boerenleider uit de ln de provincie gevestig de land- en tuinbouwers. De commissie van advies heeft tot taak aan de voedselvoorziening mede te werken. Te dien einde zal de provinciale voedselcommissaris de commissie hooren over alle door hem te nemen of uit te voeren maatregelen, voor zoover deze van algemeene strekking zijn. Bij iederen plaat selijken bureauhouder wordt een commissie van advies ingesteld. De leden van de commissie v/orden benoemd door den boerenleider uit de in het betreffende district gevestigde land- en tuinbouwers. De voorzitter van deze commissie van advies wordt door den boerenleider be noemd Voor de eerste maal treden als commissies op. de districtscommissies, genoemd in artikel 22 van de statuten van de stichtingen landbouw crisis-organisaties, zooals deze luidden vóór de wijziging van 16 Februari j.l. De boerenleider is bevoegd deze districtscom missies met een of meer leden uit de land- en tuinbouwers, gevestigd in het district, aan te vullen. In vacatures wordt door den boerenleider op overeenkomstige wijze voorzien. EEN WARE HEL VAN VUUR EN STAAL „Geweervuur, ratelende machinegeweren, ont ploffende granaten, het was een heidensch spek takel en niemand kon wat zienzoo schrijft Gefr. A. W. Zomer in een brief naar huis. En hy vervolgt: „daarby schieten die zwynen nog met ontplofbare geweerkogels, die met een knal uit elkaar vliegen, zoodra ze wat treffen en dus overal om ons heen knalt het In zulk een hel van vuur en staal vechten ook onze Nederlandsche vrywilligers aan het Oostfront. Ook voor uw belangen hebben* zy zich inge zet, lezer. Laat het daarom dezen helden aan niets ontbreken zoo zy gewond raken. Steunt naar uw vermogen de Nederlandsche ambulance. Stort uw-bijdrage op girorekening 87600, Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. ONVERBETERLIJK. Inderdaad landgenoot, die Nederlandsche na- tionaal-socialisten zyn onverbeterlijk. Zy bhj- ven, allen geruchten, bedreigingen en buiten- landschen radiouitzendingen ten spyt, rotsvast gelooven in de Duitsche overwinning en dus in de toekomst van ons vaderland. Zoo rotsvast is dit geloof, dat zy ginds aan het Oostfront hun leven wagen Schouder aan schouder stryden zy daar met de Duitsche kameraden voor 't behoud van beschaving, christendom en cultuur, zy zul len overwinnen, Europa zal niet ten onder gaan. Landgenoot, de toekomst is aan die onverbeter- lyken. Schaar u aan hun zijde. Meld u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1