Ouistnu- LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 23 April 1942 JONGENS en MEISJES VAN LEIDEN JEUGDSTORMFILMMIDDAG SPORT Kerk- en Schoolnieuws V isscheri j -Bericht en RECHTZAKEN f 0.40 per ÏOOO.- „R E NOVATUM" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN AGENDA WTCNUITEREI FEUILLETON De vrees voor den afgrond De mooie oude boerderij van den heer C. Koeman te Wester blokker, een origineel West-Friesch gebouw, zal met medower king van de gemeente Blokker, het Oud-Westfriesch Genootschap en Monumentenzorg gerestaureerd worden. (Polygoon-Kuiper) De commandant van een succesvolle duikboot brengt den chef van het flot tielje verslag uit over de laatste ope raties in de N-Amerikaansche wateren tWcltbild-Polygoon-P.K. Kramer) Op één der drukste punten van Den Haag, vlak bij het Spui, wordt met man en macht gewerkt aan het „scheuren" der plant soenen. Binnenkort zullen midden in het Haagje de aardappel velden het straatbeeld sieren. (Warbourg's Fotobureau). HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: De Rijwielbeurs. Haarlemmer straat 234, Leiden; hoofdzaak: Jonker Frans straat 23, Rotterdam. Het filiaal te Leiden, Haarlemmerstraat 234 is dd. 15 April 1942 op geheven. NieuwenhuJjs en Van Diest N.V., Leeweg 15. Noordwijkerhout. Bloembollenkweekerij en handel. Jaarstukken nedergelegd ingevolge art. 42 c. Wetb. van Kooph. Opheffing: N.V. Broodfabriek „De Zeeuw", in liquidatie. Korte Mare 22, Leiden Nieuwe Inschrijving: A. J. Bisschops' Stuca- doorsbedrijf. Kastanjelaan 5, Sassenheim. Eige naar; A. J. Bisschops, Sassenheim. GROOTE 7532 ZATERDAG 25 APRIL 1942 Trianon Theater Breestraat 31 Aanvang 16.30 uur TOEGANG GRATIS Uitgebreid Programma KOMT AUiLEN! TERAARDEBESTELLING VAN DEN IIEER F. KOOISTRA. Onder groote belangstelling is gistermiddag op „Rhijnhof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer F, Kooistra, In leven oud-lid van 'den Leidschen Gemeente raad. oud-voorzitter van de woningbouwver. „De Tuinstadwijk", van de Federatie van Wo ningbouwverenigingen, voorzitter van de coöp. ..Vooruit", commissaris van de levensverzeke ringsmij. „Vooruit" en penningmeester van de Ver. „Het Leidsche Volksgebouw". Op de begraafplaats waren o.m. de oud raadsleden Groeneveld, Jongeleen. Pina en Wilmer, de oud-afdeelingsvoorzitter der voorm. S.D.A.P., de heer H. van Woudenberg, de hèer J. de Jong, voorzitter van de Federatie van Woningbouwverenigingen, de heer J. v, .d. Molen, penningmeester van „De Tuinstadwijk", de heer C. Wolff uit Rotterdam namens de Handelskamer cn vele geestverwanten en vrienden van den overledene. Het voltallig personeel van de coöperatie „Vooruit" volgde den rouwwagen in den stoet, waarin verder nog meekwamen de heeren mr. D. A. van Eek, voorzitter van de ver. „Het Volksgebouw" en J J. van Stralen, M. G. Vcnvey, C. Snel. Kooien, Langezaal, Brouwer, Wijland en Veldman namens de coöp. „Vooruit" Nadat de kist met het stoffelijk overschot, voorafgegaan door een hoog met bloemstukken opgetaste baar, door acht leden van het per soneel der „Vooruit" grafwaarts was gedragen, werd het eerst het woord gevoerd door den heer J. J. van Stralen, die het heengaan van vriend Koolstra een zware slag noemde voor zijn familie en medebestuurders in tal van or ganisaties. Ondanks zijn hoogen leeftijd heeft Kooistra zich tot den laatst en dag van zijn leven op verschillend gebied van het maat schappelijk leven zeer verdienstelijk gemaakt. Aan tal van sociale instellingen heeft hij zijn beste krachten gegeven en vooral de coöperatie „Vooruit" dankt haar voorspoedige ontwikke ling voor een goed deel aan zijn stuwende kracht. Ook in landelijke coöperatieve klingen v/as hij een bekende en beminde figuur, wiens heengaan een leege plaats achterlaat, die moei lijk zal zijn te vervullen. Wij kunnen, aldus ein digde spr„ zijn nagedachtenis niet beter eeren dan door het werk in zijn geest voort te zetten. De heer mr. D. A. van Eek wees erop. hoe de overledene als raadslid zich vooral heeft be ijverd op het gebied der volkshuisvesting. Kooi stra heeft alles wat hij ondernam, volbracht met groote toewijding, nauwgezetheid en ijver. Als penningmeester-administrateur van „Het Volksgebouw" heeft hij deze instelling onder buitengewoon moeilijke omstandigheden on schatbare diensten bewezen Zijn levenswandel kan ons allen tot voorbeeld strekken, hoe wij onder alle omstandigheden onzen plicht heb ben te betrachten en hoe wij, ook te mr van zorg en leed. het levensgeluk moeten zoe ken en bereid zijn anderen daarbij behulpzaam te wezen. Kooistra was een man met groote werkkracht, doorzettingsvermogen en inzicht, wiens adviezen in breeden kring zullen worden gemist. Een rechtschapen en braaf mensch adalt met hem ten grave. Hij ruste zacht. Daarna werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den heer C. Wolff uit Rotterdam namens de Handelskamer, door den heer Velt- man, die zijn onbaatzuchtlgen arbeid In dienst der Leidsche arbeidersklasse roemde, door den heer Van Wijk namens het personeel dev coöp „Vooruit", door den heer Sanders uit Dordrecht namens den Centr. Bond van Nederlandsche VOETBAL. D.S.O.—V.D.S. Zondag komt D.S.O (Zoe- termeer) thuis uit tegen VD.S. I ln de volgende opstelling: doel: A. Smits; achter: M. Lelletvcld, A. Hoogendoorn; midden: G. Frlggo. -L. Veelen- turf, w. v. Duyvenbode; voor N. Frigge. J. Wlnd- meljer. J. v. Rijs, C, Dontje en A. BHUeven. DAMMEN. D.Y.V.D.C.L, Een vriendschappelijke wed strijd tusschen D.V.V. (Voorschoten) en D.C.L. I (Leiden) eindigde met 88, Twee partijen wer den afgebroken. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN In de vier de (voorlaatste) ronde waren de uitslagen: I. Robbers-Schüss x-x; v. Ham-v. d. Nat x-x; De Kler-Koet Jr. 1—0.- II. Planjer-Ruys xx; v. d. Berg-Modderman 01; Boy-Bosscha 01. Ill Stants-Teleng xx; Boekkooi-Loef 01; De Bruyn-Kuilman >/2. IV.RotteVeel-Sytzema 10; Cok-v. Es x 3e ronde: Modderman-Plan jer 01; Tëleng- De Bruyn '/2. Na deze ronde luidt de stand: I. v. Ham lx p.: Dc Kier 4, Koet Jr. 1; v. d. Nat 3x; Robbers x; Schüss lx. II. V. d, Berg 1; Bey 3; Bosscha 4; Modderman 2; Planjer lx; Ruys x. III. Boekkooi 1; De Bruyn 3; Kuilman 1^; Loef 2xx; Staats lxx; Teleng >/2xx IV. Cok l'/2x; v. Es x; Koet 2; Rotteveel 3; Sytzema V2. De beste kansen hebben dus: I. De Kier en v. d. Nat II. Bosscha, ook Bey heeft nog een kans III. De Bruyn en Loef IV. Rotteveel en Koet of Cok. De laatste ronde wordt a.s. Woensdag gespeeld. DE COMPETITIE Te Alphen werd in Con cordia gisteravond de eerste wedstrijd gespeeld tusschen den kampioen der le kl. A. Alphen I en dien der le kl. B. „Philidor". De wedstrijd eindigde ln den stand 4'^xx3'^xx. Alphen Is 1 punt voor. De afgebroken stand der twee par tijen ls nog al ingewikkeld. Een kleine ovrewln- nlng voor Alphen kan verwacht worden. Ook een gelijk spel ls nog mogelijk. De volgende week zal de tweede wedstrijd alhier gespeeld worden, ge deeltelijk op Maandagavond, gcdeeltolljk op Za terdagmiddag. PREDIKBEURT. ZOETERMEER Geref Gcm Vrljdagnam. 7 1/2 uur. ds. Honkoop, van Den Haag, DS. C. B. SCHOEM AKERS. t Te Rijswijk ls op 76-Jarlgen leeftijd overleden ds. C B, Schoemakers, emeritus predikant, die -Indertijd o.a. te Alphen a. d. Rijn heeft gestaan. NED. IIERV. KERK Drietal te Leeuwarden: ds. R. C. G. Troelstra te Halle, ds. P. J. van Veen te Hoogkerk en ds. J. H. Vrielink te TJerkwerd Bedankt'voor Eemmes-Buitends. J. dc Lange te Wilsum. Benoemd tot hulpprediker te Lemmer: cand. J. Madders te Nleuw-Amsterdam. Beroepen te Witmarsum: ds. E. P. Borgman, voorganger der Ver. van Vrljz. Hervormden te Middelburg, te Amsterdam (vacature ds. H. Bak ker). ds. J. M. Snethlage te Slttard GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle: ds. G. Koenekoop te 's-Gravemoer en ds. D. Vreugden- hll te Herdenberg. Beroepen te Nes (Fr.) cand. A. Brouwer, hulp prediker te Katwijk aan Zee. te Zevenhulzen (Gr.) ds A. Vellema te Beetsterzwaag. te Voorst cand. E. Baerends. hulpprediker te Zutphen. CHR. GEREF. KERK Beroepen té Sneek: Ds. P. M. Jonker te Almelo. Bedankt voor Urk: ds. J, G van Minnen te Hulzen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 23 April 1942. Tarbot 19.50; Tong 19.4012.40 (beiden per K.G.); Gullen 147.—100.— per 10 stuks. Kleine schol 2e soort 189.140.—; Pufschot le soort 116—92.—; Pufschol 2e soort 60.41.—; Middel- schar 70—42,Pufschar le soort 35.-25.Puf- schar 2e soort 23.—11—Wijting 108.—92.— (al les per 50 K.G.) Besommingen logger: K.W. 33 f.4478. Verbruikscoöperaties, door den heer J- de Jong namens de Federatie van Leidsche Woning- bouwvereenigingen, door den heer J. van dei- Molen namens „De Tuinstadwijk" en door een vertegenwoordiger van den Centralen Bond van Ziekenfondsen, waarna een zoon dankte voorde laatste eer en de belangstelling aan zijn vader bewezen. Gistermorgen is de 62-jarige mej. K. uit ae Leliestraat in het Stadhuis met haar rech terhand bekneld geraakt tusschen twee dicht slaande tochtdeuren, waardoor zij vrij ernstig aan den middelvinger werd verwond en dooi den E.H.D. ter behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd; de dames H. A. J. Plag (Rotterdam) en R. v. d. Graaf (Hillegersberg) HAAGSCHE GERECHTSHOF. Dc politie aangevallen; dc lange gerech telijke weg; kaashandel. Het eenvoudige feit dat op het erf van de veehouders G. C. de B. en J de B. te Ter Aar een brand was, waar omtrent de gemeenteveld wachter v Ravenswaay een onderzoek wilde instellen, was aanleiding tot een ernstig verzet tegen den veldwachter. Hem werd n.l. de toe gang tot het erf geweigerd en toen de veld wachter op het erf bleef, volgde een vechtpartij, waarbij de politieman over den grond werd ge sleept, hem zijn wapenstok werd afgenomen, terwijl hem ook was medegedeeld „aan den riek te worden gestoken." Tot een maand gevangenisstraf waren de gebr. de B. veroordeeld, maar nu zij in hooger beroep kwamen, vond de proc.-generaal dat veel en veel te weinig, zoodat hij tegen elk van hen zes maanden gevangenisstraf vorderde. De ver dediger, mr, Hugenholtz meende op juridische gronden tot vrijspraak en subs tot clementie te concludeeren. Het was een lange gerechtelijke weg die met F. J. v. Beyen uit Noordwijk was bewandeld. Hij was eerst door den Economischen rechter tot f.50.boete veroordeeld, toen volgde cassatie bij den Hoogen Raad die de zaak nu verwees naar het Hof. Verdachte had v. H. een distri butiekaart gekocht, hetgeen hij ontkender doch van H. als getuige zei voor f37.50 de kaart te hebben verkocht, zoodat de proc.-generaal nu f. 100— boete subs. 100 dagen hechtenis vor derde. A. A. Straver tilt Alkemade was in den verbo den kaashandel geweest en tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De proe.-generaal vond dat hij er heel genadig was afgekomen, want er was ook een schaap geslacht. De eisch werd dan ook bevestiging van het vonnis. Voor f22 had J. T. Horrée te Leiden distribu tiekaarten gekocht, die hij wlide benutten voor de extra-voeding van zijn kinderen. Twee maanden gevangenisstraf "kreeg hij voor dezen verboden koop, en de proc. generaal vond dat die straf juist was. De verdediger mr. Schaper pleitte clementie door een geldboete. Arresten over 14 dagen. BIJ DEN POLITIERECHTER. Het veranderde nummer; in het groote ma gazijn; de klap in de bioscoop; de vliegende schaar. De nummers 05 A en 05 B van de broodkaart waren vervallen en F. M. R. uit Leiden maakte er 08 A en 08 B van, zoodat ze weer „geldig" werden. Hij haalde er brood op, en stond nu terecht wegens vervalsching. De Officier vond dat een ernstig feit waarvoor hij zes maanden .gevangenisstraf eischte, doe hde politierechter veroordeelde tot vier maanden Mej. P. v. d. N. te Leiden wandelde door de V. en D.-magazijnen aldaar en nam een parapluie en sierkan weg. Een maand gevangenisstraf vroeg de officier, f25 boete werd het vonnis. L. V. zat op 12 Jan. in de Lido-bioscoop te Leiden en vond het gewenscht een mede-bios coopbezoeker een klap in het gezicht te geven, zoodat een tand door de lip van het slachtoffer schoot De Officier vroeg een maand, de poli tierechter gaf 14 dagén. Toen A. C. v. N. te Lei den in de bakkerij van zijn patroon werkte vloog een schaar rakeling langs hem heen. Die werd door een mede-arbeider geworpen, zoo zei van N. hoewel de betrokken arbeider van niets zei te weten. In elk geval had van N. den arbeider mishandeld, waarvoor de Officier rekeninghou dend met de ruzie f.5 boete vorderde, dat ook het vomiis werd. Steenkolen had L. A. v. D. te Rijnsburg ge stolen van een schuit omdat hij in de kou zat. Zijn straf werd nu conform den eisch, acht da gen gevangenisstraf. oó u yuhj vujzjb Vraag voor het te laat is een prospec tus. Lage voorschotpremie. Inboedels reeds vanaf per halfjaar. Beperkte aansprakelijkheid. Algem. Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam, Singel 202/8 - Tel. 35626-32219 i— GEBOREN Hendrlca Johanna Maria d. van H, A. Rijnbeek en H. C. Schoorl Johanna Hendrlca Maria d. van H. A. Rijnbeek en H. C. Schoorl Harm z. van W. J. Bruins Slot en D. M Barder Picter z. van J v. Beelen en S. P. Platteel Jan Wilhelmus z. van J. Mourlts en S v. d. Zwart Anna Hendrika, d. van G. v. d. Berg en C. M. Nlgten. Selma, d. v. A. F. Goutlcr en J. Neuteboom Johan, z. v. W. G. Bloemendaal en A. J. Latervcer Geertrulda, d, v. A. Erades en S A. Lambooy Samuel Johannes Cornells, z, v. S. J..C. Dunlop en A. H. Relndersma Nelta, d. v. A. v. d. Veen en A. B. Vlam Lydlcus, z, v, L, de la Rle en S. M. v. d. Steen Reinardus Johannes, z, v, E, J. Reeuwijk en A. A. v. d. Meer Nicolaas Jo hannes. z. v. N. J. Moonen en J. W. F. Schneider Adrlana Anna. d. v. A. Keesman en A. A. Koper Paulus Cornells, z. v. C. W. Slermans en M. Brechmann Theodora Agatha Maria,- d. v. J. v. Bllsen en A, P. v. Velzen Christina Petronella, ci. v. J. A. O. Rutten en P. A. Kokkelkoren Hendrik, z. v. J. Schouten en A. Buitendijk .Cornelia Beatrix Irene, d. v, W. de Boer en L Waasdorp Samuel, z. v. S. Springer en H. Steenvoorden Denijs, z. v. D. v. RoiJen en A. J. Nannaart Irene, d. v. J. v. d. Burgh cn M. W. Teske Jozef Maria Johannes, z. van J. M. J. Witte en A. A. Groenewegen Theresia Maria. d. van G H. v. d. Hoorn en E. C. ValenttJn Frans Willem, z. van B. F, Saris en D. W. C. Hen- richs Antonla Cornelia, d. van P. W. J. God- dijn en M. A. Pecters Antje Johanna Maria, d. vair W. v. d. Berg en P. J. v. Diest. ONDERTROUWD A. L. Nlx Jm. 25 jaar en M. Kramer Jd. 21 jaar. J. Annokkee, Jm. 29 J. cn C. de Wolf. jd.. 25 J. D. BekooU, Jm.. 22 j. en G. Gebrt, jd., 23 J. J. A. f/ d. Dries. Jm.. 32 j. en C. M. L. v. Gheel Glldemeester, jd., 24 j. G, v. Leeuwen, jm.. 35 J. en E. W. Arnoldus. Jd.. 26 J A v. d. Zeeuw. Jm., 30 J, en J. Stlkkclorum, 27 j. M. de Laaf. Jm.. 24 j. en W. Laterveer. jd., 19 J. A. v. Haaster, jm.. 30 j. en N. de Wilde. Jd., 22 J. W. v. d. Berg. jm., 25 J. en S. M. v. d. Krogt. jd., 22 J. P. Jansen, jm.. 37 J. en C. v. Kla veren. Jd., 31 J. G. P. Baerends. Jm., 26 j. en J. M. v. Roon. Jd.. 25 J. GEHUWD; W. J. H. Lasschuyt, Jm. en M. Kost Jd. W. J. Schelvis, jm. en A. C. P Otto, Jd. A. 't Hart, jm. en E Blok, jd. OVERLEDEN J. Karreman m; 53 Jaar M. C. Smit hsvr. van W. H. Mühlstalf 42 jaar ^J. A.v d. Plas hsvr. van D.*v, Duivenvoorde 34 J. J. C. Breedovelt vr. 68 Jaar A. S. Bavendregt m. 45 Jaar J. Verhoog vr. 62 jaar. M. MootenPels, vr„ 74 J. E. A. C. Mak Vink, wede. 44 j. P. de Vreugd, man, 64 J. L. Gordijn, M„ 72 J. C. M. Geeve, hsvr. van F. P. Dcvilee, 35 j. N, den Hollander, dr., 5 m. C. Th. Jongerheld, hsvr. van J. P. A. W. Rlcff, 26 j. F. Koolstra. m., 71 j. A. Roodnat. m„ 36 j. D, P. de Geus. wed. van N. Stouten, 82 J. GEVESTIGD J. Bakker, verpleegster, Rljnsb.- weg 10 A. M. van Meljgaardeu, Hoogewoerd 57 J. van Loenen Martinet, ass. accountant. Boer. haavelaan 49 A, H. van Gorkom. 11. etaleur, Heérenstraat 100 J. Wagner, arb. Contr, Dep. v. S. Z., Nieuwe Rijn 26 S. Boelee, schipper, Pieterskerkhof 12 M. van der Veen, dienstbode Pieterskerkstraat 20 A. Hofstra, kinderverpleeg ster, Pieterskerkstr. 20 Wed. M- P. H. van Stevenlnvkde Vos, Fagelstraat 19 W. A. van Leeuwen, dienstbode, Morschweg 103 J. G. Noppen, handelaar in lederwaren, Haagweg 52 Wed. J. Faberde Boer. Spleghelstraat 42 C. J: Kamp, dienstbode. Wasstraat 25 A. P. Steenpoorte en fam., bouwkundige, Schelpenkade 46 H. L. Gerritsen en fam,, scharenslijper, Vestestraat 57 W. P. J. Derksen. ambtenaar- staatsboschbeheer, Plantsoen 51 L. P. Walter, ass. accountant. Zeemanlaan 34 Wed. A. M. van der VoetMelchlor, Hooigracht 95 E, H. van der Klein, dienstbode, Verl. Bloemistenlaan 50 B. van Klinken en fam., kinsth.horsbew., Schelpenkade 65 A. van Dam, smid, Oude Singel 26 J. van der Walle. verpleegster, Rijnsb. weg 10 E. A. Schilt, verpleegster, Rijnsb.weg 10 E. J. de Bruin, 11 verpleegster. Rijnsb.weg 10 J. Kukler. dienstbode, Verversliof 9 C. M. Molenkamp, dienstbode, H. Rijndijk 182a L. de Jong, wlnkelbed-, Korevaarstraat 3 Wed. N. de RooiJvan de Wal, Rljnzlchtstraat 4 H. C. van de Worp, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10 M. de Bruin, hulshoudster. 3 Octoberstraat 4 J. Sijtsema en fam„ contr. CCC, da Costastraat G8 G. C. Llgthart Schenk, Scheepmakerssteeg 2a Wed. A SpeeKalcs, Lorentzkadc 52 T. W. Pet en fam., hulsschilder, Nieuwe Rijn 106 Jhr. H. C. van Panhuijs, planter, Rijnsb.weg 13 Wed. B. van ZantenStoorvogel, Johan de Wlttstraat 44 J. van Boven en fam kopersla ger. Sonstant Huljgenslaan 41 H. M. J. Biegnolé on fam., chauffeur, Corynstraat 24 M. W, Muyselaar, Ulterstegr, 107a M. C. G. Lamboo, hulp 1 d. huishouding, Bilderdljkstraat 2 J. Manschot, bedrijfsleider (melkfabriek). Noord- eindspleln 8a J. T. van Egdom, machine-bank werker, Hartesteeg 2a J. ter Haar. agent Verz. Mij, (makelaarskantoor). Zoeterw. Singel 26 J. BokmaVoogt en fam.. Plantsoen 15. C. J. Abrahams, kinderjuffr., Hooigr. 58 J. Bak ker, kant.bed.. Schelpenk, 46 M. E. Bernard, Hooigr. 31 D. Huljnink geb Bloemheuvel, Steen- straat 46 M, Bokma, LMsterstv. 22 C. M. L, B. Brandenburg, Zoeterw, Singel 22 A, v. Bree, Kneppelhoutstr. 43 C. van den Broek, dienst bode, Lorentzkade 55 D. Bruljnes en fam schipper. Oude Singel 136 P. van Ditmarsch, dienstbode, Zoeterw. Singel 99 L. Dijkstra en fam., buffetchef, Steenschuur 46 J J. Gran- pré Molière, leeraar geschiedenis R. H.B.S.. Cobet- str. 43 C. M E, Hamelink verpleegster. Rijnsb. weg 10 T. Hogewoning, bloemenkoopman, Hee- Zaterdag. In den vergulden Turk: Bultengew. alg. aan- deelhoudersverg, N.V. Lemvög. 11.30 uur voorm. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 18 April 20 uur tot Zaterdag 25 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wilhelminapark 8, Tel. 26274. geeft TRANSPARANTA goede bijvoeding, die U op smakelijke manier kunt klaarmaken. Vraagt Uw wtnkefter e«s receptenboekje. N.V. W. A. SCHOLTEN's AARDAPPELMEEL FABRIEKEN GRONINGEN FOXHOL. VOOR VRIJDAG 24 APRIL. Hilversum I, 415.5 M. 6.45: Gramofoonmuz. 6 50: Ochtendgymnastiek 7.00: Gramofoon- muzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gra mofoonmuzlek 8,00: B.N.O.: Nieuwsberichten 8 15: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huis vrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 10.20: Om roeporkest (opn.)11.00; Voor de kleuters 11.20: Ensemble Francis Keth 12.00: Klaas van Beeck en zlm orkest 12.40: Almanak 12 45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Productieslag 13.15: Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste 14.00: Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua", solist en gramofoonmuzlek 16.00: Cyclus „Vier groote zendelingen" 18.20: Gramofoonmuzlek 16.35: Planovoordracht 16.56: Gramofoonmuzlek 17,15: B.N.O.: Nleuws- economische- en beursberichten 17.30: Voor de Jeugd 17.45: Gramofoonmuzlek 18.00: Sport- wetenswaardigheden 18.20: Gramofoonmuzlek 18.35: Neerlands stem van het Oostfront 18 50: B.N.O Nieuwsberichten 19.00: B.N.O.: Binnenlandsch economisch praatje 19.10: Sa lonorkest en zang met pianobegeleiding (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.15: Musette-orkest en soliste 20.45: Luister spel 21,00: Matrozenkoor en marschmuzlek (gr.pl.) 21.45: B.N.O.Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Leidende staatslieden schrijven 22.10: Gramofoonmuzlek 23.3024.00: Dans muziek (gr.pl.) Hilversum II. 301 M. 6 45—8.15: Zie Hilver sum I 8.15: Gramofoonmuzlek 8.45: Amuse mentsorkest en het. Vroolljke Klaverblad (opn.) 9.10: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Pianovoordiacht 10.40: „Holland- Bollenland", een klankbeeldenreeks uit de bol lenstreek 11.00: Gramofoonmuzlek 12.00: Amabile-sextet 12,45: B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 13.00: „Tusschen de be drijven", gevarieerd programma 15.00: Voor de vrouw 15.45: Roemeensch orkest Gregor Serban en Klaver Drie met pianobegeleiding 16.30: Gramofoonmuzlek 16.45: Voor de jeugd 17.15: B.N.O.Nieuws-, economische- en beursbe. richten 17.30: Orgel on zang 18.00: Gra mofoonmuzlek 18 15: De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden aan het woord 18.30: Reportage 18.45: Otto Hendriks en zijn orkest 19.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 19-40: Spiegel van den dag 19.50: B.N.O.: De Jordaner ver telt over sociale nooden 20.00: B.N.O.: Engel- sche uitzending: „Holland's political aspects". Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuzlek (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20 15: Stedelijk orkest van Maastricht- en so list 21,00: Boekbespreking 21.15: Stedelijk orkest van Maastricht 21.45: B.NO.: Nieuws berichten 22.00: Psalmen (opn.) 32.05 22.10: Avondwijding. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Vrydag 24 April. le programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e. programma: 7.1522.15: Hilversum II 22.1524.00: Duitsch Programma. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.0021.00: Duitsch programma 21.0022.00: Gramofoonmuzlek G. R. D. 22.0024 00: Duitsch programma. NIEUWE UITGAVEN. Hlstorla". Thans is, door bijzondere omstandigheden ver traagd, de Maart-aflevering van het maandblad Hlstorla" verschenen, inhoudende een zestal ar tikelen. R. van Luttervelt geeft de Europeesche visie weer op het verre Oosten en West Indlë in de 17de eeuw. Een korte sohots van mr, G. A. van Schouwen over „De man die won van Voltaire" wordt gevolgd door een beschouwing van J. E. Kok „Bilderdljks Leidsche meisje", het vervolg van de .Vastenavondgebmiken" door A. Brijs. een artikel van mr. C. G, Mulder over Jean Gabriel Eynard en ten slotte het vervolg cjer „Oost-Indi sche gedenkwaardigheden" van de hand van G. A. N. Scheltema de Heere. rensteeg 39 A. M. Knaap, kantoorbediende, Nieuwe Rijn 69 M. R. Krijn en, privé-secreta- resse. Hooigracht 31 J. C, Kuipers, dienstbode, van 't Hoffstv. 9 M. W. E. Lefebcr, Nieuwsteeg 10 A. H. J. Lenferlnk, Noordeinde 50 Wed. J. Verbeek geb. Lombard. Zoeterw. Singel 50 W. J. van der MelJ, metselaar, Groenest. 49 B A. C. Mollers Mlddelstcgr. 3 A. E M. Mulders, liturglste, Hooigracht 31 G. de Nils en fam., las werkman. Binnenlaan 14 J, R. Ott, be drijfsleider conservenfamr., Plantsoen 9 a K, Paling en fam opz. kerkgeb H. Morschweg 22 J. du Prle, dienstbode, Waardgr. 146 Wed. J. van der Reijden geb. Schouten, Oude Singel 136 C. C. Schouwenburg. Schelpenkade 46 L. M. Schregel hulshoudster, H Rijndijk 160 a T. Smit. Heerenstr. 112 S H. Struiwig, Rijnsb.weg 96 R. Suurenbroek, Rapenburg 51 W. Tan, Eoerhaavelaan 29 A. M. Taselaar, bouwkundige, Witte Singel 11 H. M. M. Verweij, kantoor bediende, Hooigracht 31 H van de Graaf geb. Wegerif, Rljnfcb.weg 77. dooi MIGNON G EBERHARD1 (67 Maar alweer ze kon ook angst voor haar leu gens hebben gehad. Calvin had het energiek ontkend. En ook Ca.- vin had geen motief. Hij was in geen enkel op zicht een vrouwengek en een zoo ver gezochte theorie, dat Eve wat over hem zou weten, dat dl te laag was nm langer te verdragen, behoefde nauwelijks overwogen te worden. Diane's houding v/as vreemd en raadselachtig. Zij had Eve nooit kunnen setten: zij v/as op haar eigen houtje bezig geweest, Richard en Eve van elkaar te vervreemden Daarom was het mogelijk, dat zij op haar koele, hooghartige en toch besliste manier, gewend te krijgen wat zij begeerde, van hem hield. Er was geen enkel teeken van een breuk met Calvin. Misschien zou er ook wel geen sprake van geweest zijn, als het andersom geweest was en Richard van haar gehouden had. Diane was al even eerzuchtig als zij haar bezit verlangde en zij had een onbeperkt vertrouwen in Calvin's toekomst. Dianè was altijd al zoo geweest. Alles v/at van haar was, was heilig en onaantastbaar; als kind had zij gevochten om het bezit van een pop of een ander stuk speelgoed, al had zij al kasten vol poppen. En als kind had zij al de onkinderlijke eigenschap gehad, zich tot het lievelingetje van Jean Abot te maken, zoodat, toen hij stierf, alles aan haar gekomen was. Maar zij was ook de oudste en zooals in zooveel andere families had ook bij rto Abots sterk het begrip geheerscht. dat de oudste de erfgenaam en het hoofd van de familie was. Jeanne had deze gevoelens van Jean Abot ncoit betwist. Bovendien: Jeanne [s vader, Charles Abct. was de jongste van de drie broers geweest: hil had zijn broer nooit zoo na ge staan als o«rard. de vader van Diane. Het had him nooit onrechtvaardig toegeschenen, dat Diane het geld van de Abots had geërfd. Het eenlge, wat niet rechtvaardig scheen, was dat het geld van Isabelle mede aan Dianc gekomen was, in plaats van aan Richard. Jeanne schoof de papieren weg en begroef het hoofd in de handen. Zij dacht na over de dingen, die Richard haar verteld had en ging in haar gedachten terug naar alle feiten, die zij wist. Zij trachtte een sleutel, een aanwijzing, een kleinig heid te vinden, die deze feiten aan elkaar zou kunnen knoopen tot een logisch geheel, Het ge lukte haar niet. Het was stil geworden in huis. Zij hoorde in de stilte het huis als het ware luisteren en fluis teren en zij dacht, dat ook als zij Eve en den dooden man onder de wilgen niet gezien had, zij toch op de een of andere mysterieuze manier geweten zou hebben, dat de dood zijn stempel op het huis had achtergelaten. Het lampje op de schrijftafel had allerlei in secten aangetrokken, die nu rondzoemden en over het papier wriemelden. Zij draaide het licht uit en tosn haar oogen aan het donker gewend waren, verhelderde de juist opgekomen maan de kamer. Zij stond op en liep rusteloos naar het raam. Weer dacht ze aan Diane, Diane, die alleen geprofiteerd had van den dood van Jean Abot en van Isabajlc van dien van Isabelle vooral, omdat, als Isabelle was blijven leven, het geld van haar man aan haar en niet aan Diane gekomen zou zijn. Maar om iemand te dooden, moet men door hartstocht bezeten zijn een obsessie en een drang, die alle andere emoties ter zijde dringt. Diane was overtuigd van haar eigen gelijk; zij was koel en vastbesloten; haar sterkste instinct was zich vast te klampen aan haar bezit. Maar zy kon zich Diane niet voorstellen, zoo bezeten door haat of jaloezie of vrees of wraak dat zij een moord kon begaan. Het was wel waar, dat zij, al deze dagen, steeds in gedachten scheen te zijn en een be paald doel nastreefde. Maar toch had zij, voor zoover Jeanne wist. niet anders gedaan dan verdenking op haar werpen. Zij overdacht dit nog eens en kwam tot de slotsom, dat, als het werkelijk Diane's doel geweest was, Jeanne verdacht te maken, zij het op een heel andere en veel gevaarlijker manier gedaan zou heb ben, Haar woorden op dien middag waren maar terloops geuit: waren eerder een schram dan een dolkstoot. Jeanne leunde met het hoofd tegen het gor dijn Het was werkelijk onmogelijk te zeggen wat er achter Diane's oogen omging; wat zij zou kunnen doen of zou kunnen zeggen. Of wat zy gedaan had. Behalve dat, als Bea iemand uit de schuur had zien komen, het in geen geval Diane had kunnen zijn, want die zou ze onmiddellijk herkend hebben aan haar lange, slanke gestalte en haar lichtblonde haar. 1 De maan was nu boven de boomen uit ge komen en veranderde het meer in een kalmen, zilveren spiegel De schaduwen van de boomen en struiken waren zwart en scherp afgeteekend en er lagen spookachtige witte plekken tus schen. Terwijl zij naar beneden keek op deze kalme zwart met zilveren wereld, zag zij een zwarte i schaduw onder de hydrangea's bewegen. Er was geen wind. Weer bewoog zich iets en iets even j zwart als de schaduw scheidde zich af en schuifelde vlug, als een groote hond. over een helder beschenen stuk grasveld recht ondef haar. Nadruk verboden) (Wordt vervolg© 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2