83ste Jaargang WOENSDAG 22 APRIL 1942 No. 25173 Oproep van Hitier Voor Roode Kruis Ifaliaansch Weermachtsberichf De strijd in Oost-Azië Verspreide berichten Verduisteren: BINNENLAND De Nationale jeugdstorm wordt weerbaar gemaakt Uilwisseling van Landjeugd Er moet zooveel mogelijk vet verbouwd worden Bekendmaking STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telcf. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. De Pührer heeft een oproep gericht tot het Duitsche volk om met het thans beginnende derde oorlogshulpwerk voor het Duitsche Roode Kruis een deel van de dankbaarheidschuld in te lossen, die het vaderland heeft jegens de Duit sche soldaten voor hun opofferingen aan het front. In den oproep wordt om. gezegd: „Een winter van uiterst zware gevechten en van de zwaarste beproeving ligt achter ons.- De Duit sche soldaat heeft dezen winter een beproe- vingsthd doorstaan, die alle tot dusver door hem in dezen oorlog gebrachtte offers verre over treft. Bovenmenschelijke eischen van lichamelijken aard moesten hem worden gesteld. Hij heeft aan deze eischen voldaan met een offervaar digheid, waarbij vergeleken de door het vader land gedragen lasten en ontberingen, hoe zwaar zij op zichzelf ook geweest zijn mogen en nog zijn, volkomen verbleeken. In den tijd van de zwaarste beproevingen van dezen winter hebben millioenen Duitsche soldaten aan hun vaderland gedacht om voor dit vaderland, voor hun vrouwen en kinderen, voor het bestaan en de toekomst van ons volk een barbaarschen vijand te bestrijden, wiens overwinning het einde van alles zou zijn geweest. Het vaderland weet dit ook. Het heeft begre pen, hoezeer zijn lot uitsluitend in handen van de Duitsche soldaten ligt. Wat het front voor ons volk opoffert, kan door het vaderland nooit vergolden worden. Het moet echter ten minste een klein deel van zijn dankbaarheidschuld inlossen door naar beste krachten mede te helpen de wonden te heelen, die de oorlog onzen soldaten toebrengt." (D.N.B.). Bommenwerpers van het Japansche leger hebben volgens een Domeibericht op weg naar Corregidor drie groote gewapende koopvaarders ontdekt, die trachtten te ontkomen uit de Baai van Manilla. Na verscheidene aanvallen werd een der schepen in den grond geboord en een tweede zwaar beschadigd. De Britsche berichtendienst meldt, dat het Gloucester-regiment bh de gevechten om Prome aan het front in Birma bijna geheel in de pan is gehakt. Na den terugtocht had het geheele regiment nog slechts de sterkte van een compagnie. Volgens denzelfden dienst is de gezagvoerder van het voor Ceylon in den grond geboorde Britsche vliegtuigmoederschip „Hermes" met zijn schip ondergegaan. (D.N.B.). DE BENOEMING VAN EEN VATICAANSCHEN GEZANT IN JAPAN. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de En- gelsche regeering vóór de benoeming van een gezant van het Vatioaan in Japan, den H. Stoel ervan in kennis gesteld heeft, dat een derge lijke stap „als het resultaat van druk van de zijde der asmogendheden en als een toegevende houding tegenover den verraderlijken en onuït- gelokten aanval van Japan" zou worden geïn terpreteerd. Het Vaticaan heeft hierop geantwoord, dat de onderhandelingen met Japan, die reeds in het jaar 1922 begonnen zijn, niet te wijten zijn aan een van buiten af uitgeoefenden druk. doch en kel en alleen bestemd zijn, om de geestelijke belangen van de Roomsch-Katholieke kerk te waarborgen (A.N.P.). CRIPPS TE LONDEN TERUG. Sir Stafford Cripps is volgens den Engelschen nieuwsdienst gisteren te Londen teruggekeerd van zijn reis naar Britsch-Indië Reeds had hh een onderhoud met Churchill (D.N.B.). SLECHTE TOESTANDEN IN KOEIBISJEV. Uit berichten van reizigers, die den laatsten tijd de Sovjet-Russisch-Turksche grens hebben overschreden, blijkt, dat de toestand in de te genwoordige Sovjet-Russische hoofdstad Koei- bisjev onhoudbaar is geworden. Sedert weken heerscht in de stad een vlektyphus-epidemie, die reeds duizenden dooden heeft geëischt. De bestrijding dezer epidemie mislukt door de af wezigheid van iedere hygiënische voorzorg, ge brek aan doktoren en verplegend personeel en vooral door het ontbreken van medicijnen. De voedselpositie ls troosteloos. (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtsbericht van gis teren luidde als volgt: In de streek van Ainz el Gazala werd een vijandelijke verkenning, die gesteund werd door aanvalswagens, ondubbelzinnig afgewezen dopr het vuur van onze artillerie. Aanvallen mh Italiaansch-Duitsche formaties werden voort* gezet op de luchtvlootbases op Malta. Belang rijke militaire doelen werden getroffen, talrijke vliegtuigen werden in brand geschoten en op den grond vernield, terwijl een duikboot doel treffend geraakt werd. In het Oosten van de Mlddellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een schip van middelgroote tonnage getorpedeerd. Het schip maakte deel uit van een krachtig convooi. TWEE JAAR RIJKSCOMMISSARIAAT IN NOORWEGEN. Naar aanleiding van het tweejarig bestaan van het Rijkscommissariaat Noorwegen, heeft te Os lo in tegenwoordigheid van den bevelhebber der weermacht in Noorwegen, Generaloberst von Falkenhorst en van den Noorschen minister president Quisling, een plechtigheid plaats ge had. Rijkscommissaris Terboven zeide in een rede, dat hetgeen in de twee jaar door de Duitsche overheid in Noorwegen was gepresteerd een resultaat was, waaraan als gevolg van de tal- looze moeilijkheden, waaronder het tot stand gekomen is. een bijzondere beteekenis gehecht moet worden. Vervolgens trok de Rijkscommissaris een ver gelijking tusschen de Engelsche en Duitsche methoden tegenover andere volkeren en consta teerde, dat geen enkelen Noor, die zich houdt aan de aanwijzingen van de verantwoordelijke over heid en zijn werk doet, tot dusver ook maar een haar is gekrenkt. Duitschland. zoo besloot de Rijkscommissaris, blijft er naar streven, het Noorsche volk te helpen, opdat het den eenig mogelijken weg vindt, die uit de ineenstorting van April 1940 tot een nieuwe vrijheid leidt. (D.N3.) AMNESTIE IN GRIEKENLAND. De Duitsche opperbevelhebber in Zuid-Oost- Europa heeft ter gelegenheid van den verjaar dag van Adolf Hitler amnestie geschonken aan alle Grieksche burgers, die door Duitsche mili taire rechtbanken veroordeeld waren tót ge vangenisstraffen van een tot twee jaar GLOUCESTER NAAR NABIJE OOSTEN. De A.N.P. correspondent meldt uit Berlijn: Volgens den Engelschen berichtendienst is de Hertog van Gloucester namens den Koning een inspectiereis naar het Naije Oosten begonnen. In verband hiermede zijn voor het eerst me- dedeelingen gedaan over werkzaamheden aan de spoorverbinding tusschen Egypte en Pale stina. Via de spoorlijn door Syrië wil men aldus een directe verbinding per rail tusschen Suez- Kanaal en Bosporus tot stand brengen. BRITSCHE EISCHEN AAN IRAK. Volgens te Sofia ontvangen berichten heeft de Britsche commissaris voor Irak den regent de volgende eischen voorgelegd: le. Volledige controle over het spoorwegnet door de Engelsche autoriteiten. 2e. Uitlevering van alle wapens, voorname lijk te Bagdad en in Noord-Irak. 3e. Bestrijding van de vijfde colonne. 4e. Militaire samenwerking tusschen de Iraksche weermacht en de Britsche en overige geallieerde troepen in geval van een aanval van de spilmogendhedeh op het Nabije Oosten. Deze eischen werden ook door generaal Auchinleck ondersteund, die het negende en tiende leger heeft geïnspecteerd. Eenige leden van de regeering hebben den eersten en vierden eisch als te ver gaand afgewezen. Ook ten aanzien van eenige andere kwesties heerscht oneenigheld in het kabinet, zoodat een hervorming van de regeering van Noeri Said te verwachten is. (A.N.P.) van hedenavond 20.48 uur tot morgenochtend 6.28 uur De maan kwam heden op te 11.11 uur en gaat vannacht onder te 2,52 uur; het is dan Eerste Kwartier. BEZOEK VAN Ir. MUSSERT AAN DE KADERSCHOOL TE AVEGOOR. Een tachtigtal kaderleden van den Nationalen Jeugdstorm heeft op „Avegoor" te Ellecom bij Arnhem een speciale opleiding van vier weken ontvangen om als instructeur te kunnen op treden by het weerbaar maken van den jeugd storm. Ir. Mussert bracht aan het einde van den cursus een bezoek aan deze kaderschool. Door middel van demonstraties toonden de jonge mannen hem, wat zij hadden geleerd. De Nationale Jeugdstorm stelt zich met deze specialistenopleiding ten doel: de jeugdstorm weerbaar te maken. De weerbaarheid van ons volk, een door opeenvolgende regeeringen ver waarloosd begrip, zal tot leven moeten worden gewekt, opdat Nederland zijn rol zal kunnen spelen. Naast sport en spel voor de jongeren, komter nu voor de oudere jongens in den jeugdstorm (1618 jaar) een nieuw program ma. bestaande uit velddienst en schietopleiding Daarnaast zal een groote plaats ingeruimd 'olij ven voor sport en vorming. Deze' opleiding be oogt niet alleen moed en hardheid, besluit vaardigheid en doorzettingsvermogen aan te kweeken, doch zy zal tevens een voorbereiding zijn tot de grootsche taak. die de jeugd van thans het volk van morgen op zich zal nemen in de groot-Germaansche weermacht van het vereenigd Europa. De door de school afgeleverde instructeurs zullen de overige mannelijke kaderleden onder richten in velddienst en schieten, terwijl daar naast een reeks 14-daagsche kaderleergangen op de eigen kaderscholen te Ommen en Wiik aan Zee zullen worden gehouden. Is dit kader een maal militair gevormd, dan zullen alle stonners van 1618 jaar opgeleid worden en gereed ge maakt voor den militairen dienst. De demonstraties, bestaande uit exercitie, handgranaatwerpen, richtoefeningen met het geweer, kaartlezen en sport, werden door ir. Mussert met belangstelling gevolgd De mannen droegen daarbij, naar ons werd medegedeeld uit practische overwegingen, de Duitsche S.S.-uni- form. De oefeningen werden correct uitgevoerd en de Duitsche instructeurs verklaarden zeer tevreden te zijn over hun leerlingen. Hun was gebleken, dat de Nederlander na goede oplei ding een even goed soldaat kan worden als de Duitscher.. Reeds na deze vier weken hadden de mannen een soldateske houding. Onlangs nog had men met cursisten voor 6 7000 toe schouwers een completen stormloop uit een ge vechtshandeling laten uitvoeren en deze was „af" tot in de puntjes. De cursusleider merkte met betrekking tot dezen jeugdstormcursus nog op, dat niet ge tracht wordt van Nederlanders Duitschers te maken, maar dat deze voornamelijk beoogt den deelnemers gevoel voor discipline en een man nelijke houding by te brengen. Indachtig vooral het gezegde, dat wie niet heeft leeren gehoor zamen, ook nimmer zal kunnen bevelen. In ka meraadschap wordt hier door Duitsohers en Ne derlanders aan een gemeenschappelijk doel ge werkt. Na de demonstraties verzamelden de kader leden zich in de groote cantine, waar ir. Mus sert hen toesprak. Nadat hij er zijn vreugde over had uitgesproken, dat de mannen zich tot taak gesteld hebben hun volk te dienen, schetste hij den toestand, waarin moederland en kolo niën zich thans bevinden. Gij weet aldus vervolgde hij dat ons volk meermalen zijn plicht heeft gedaan en als Ger- maansch volk voorbeeldig heeft geleefd. Zelfs nu nog kunnen wij ons verheugen over een be hoorlijk geboorte-overschot, waarin een bewijs gezien mag worden voor zijn levensvatbaarheid, i Op één gebied echter hebben wij een ontzaglijk 'tekort: op het gebied nl. der lichamelijke op voeding en der mannelijke gehardheid. Op dit punt kunnen we alles leeren van ons broeder volk. Een harde strijd wordt gestreden om Europa veilig te stellen en het Duitsche volk leidt dezen strijd. En al zal ons volk geen leidende rol meer kunnen spelen, krachtens den wil van den Führer zal het als Germaansch volk toch deel kunnen hebben aan het geven van leiding bin nen de Europeesche levensruimte. Overal vor men zich thans continenten: Men zie naar de Oost-Aziatische levensruimte, waarin Japan de leiding zal geven en een stuk van Nederland thans opgaat; naar het Amerikaansche conti nent. Al zal het nieuwe Europa geen volmaak te eenheid zijn. dan toch een solidair Europa. Waren er echter geen Führer en geen Duce. dan was het lot van Furopa reeds beslist, want zij, die gepleit hebben voor ontwapening,' wer den geregisseerd door hen, die thans heulen met de Sovjet-Unie. Wanneer men ons dan tegenwerpt: dat hebt ge van uw nationaal-socialisme: Nederland be zet en overal schaarschte kunnen wij ant woorden: maar we hebben ten minste Europa nog. Nu de worsteling in vollen gang is, zouden wij als eerlyke menschen den Führer willen zeggen: daar staat ook het weerbare deel van het Nederlandsche volk. Dit jaar verwacht ik een volledig terugwerpen der sovjets in het Oosten. Er dreigt echter ook gevaar uit het Westen: van de zijde van onzen erfvijand. Hij heeft rijkelijk keuze voor een aanval: van Ham- merfest tot Biarritz. Deze kan ook gericht zijn op het hart van het Germaansche rijk, op het land gelegen aan de monding van den Rijn. In dat geval zou ik tot het Duitsche volk willen zeggen: maakt u niet ongerust, wy Nederlan ders staan gereed. Gij weet echter, dat als die aanval nu komt, Duitschers hier de wacht moeten betrekken. Dat gevoel vervult u met schaamte. Leven wij echter uit de hoop, dat wy in de toekomst Germanje zullen kunnen verdedigen. Want het zal zoo zijn, dat wij Germanen hetzij Scan- dinaaf of Nederlander ons tegen den ge- meenschappelijken vijand zullen verweren. Daartoe zult gij straks de jeugd moeten halen uit het moeras van slapte en verwekelijking. Daarom vraag ik u pioniers te willen zijn voor het „houden" van den Germaanschen mensch en van de Germaansche levensruimte. Daarvoor zult gij ongetwijfeld ieder uur besteden. Spreker besloot zyn rede met een heil op den Führer. Na nog eenigen tyd in het kamp te hebben vertoefd, vertrok ir. Mussert. luid toegejuicht door de kaderleden. De eerste groep Nederlandsche boerenzoons en -dochters vertrekt 28 April a.s. MELDT U AAN VOOR DE TWEEDE GROEP. Van de mogelijkheid om via de uitwisseling van plattelandsjongeren het Duitsche land bouwbedrijf, speciaal het bedrijf in Oldenburg, Hannover. Westfalen. Rijnland of het Weser- Emsgebied te leeren kennen, is een dankbaar gebruik gemaakt en reeds 28 April a.s. vertrekt de eerste groep deelnemers, na gedurende een week een specialen cursusop de boerenschool te Rijs te hebben meegemaakt. Een halfjaar zullen deze jongens en meisjes opgenomen worden in het gezin van een Duitschen boer en zoo grondig met het werk, maar ook met de organisatie van het Duitsche platteland in ken nis komen. Zelfs bestaat de mogelijkheid om na afloop van dezen tijd verlenging aan te vragen en na een vacantie van twee weken opnieuw naar Duitschland te gaan. Daar de Nederlandsche Landstand overtuigd is van het groote nut van een dergelijke uit wisseling van boerenjongeren, heeft de afdee- ling „landjeugd" besloten nog een tweede groep te vormen, die in het begin van Mei zal ver trekken. Hoewel de voorwaarden tot deelname aan deze uitwisseling genoegzaam bekend mogen worden geacht, laten wij hierbij in het kort nog eens de belangrijkste bepalingen volgen. De uitgezonden boerenzoon of -dochter wordt opgenomen als eigen kind in het Duitsche gezin en ontvangt een maandelyksch zakgeld van 15 a 20 RM. (10 of 15 gulden). Eenvoudige klee ding, zooals thuis gebruikelijk, is passend, ook werkkleeding. De deelnemers moeten over de volgende bescheiden beschikken: een bewijs van goed gedrag, een geldig paspoort, bewijs van Nederlanderschap of persoonsbewijs. Bij de aanmelding moeten drie goedgelJjkende pasfoto's worden ingeleverd. De reiskosten wor den alle vergoed. De leeftijd is voor meisjes pl.m. 17 jaar en ouder, voor jongens ongeveer 18 of 19 jaar. Aanmelding geschiedt op de daarvoor be stemde aanvraagformulieren, verkrijgbaar bij de afd. 1 (landjeugd) van den Nederlandschen Landstand, Zeestraat 71 B, Den Haag. DE TEELT VAN BLAUWMAANZAAD. De vetvoorziening van ons land vraagt op het oogenblik de inspanning aller krachten, im mers de langdurige strenge winter heeft de melkopbrengst van onzen veestapel sterk doen dalen, terwijl bovendien in verschillende ge westen het koolzaad groote vorstschade heeft ondervonden. Daarom wordt er van officleele zyde met klem op aangedrongen om nog zoo veel als het maar mogelijk is, blauwmaanzaad te verbouwen, een eenjarig gewas, waarvan het zaad een hoog oliegehalte heeft. Door een flin- ken richtprijs in het uitzicht te stellen, van f.60 per 100 kg., door de scheurpremie voor grasland te verhoogen tot f.250 per H.A., als mede door aan eiken blauwmaanzaadverbouwer het recht te geven tot aankoop van 1 kg. spys- vet boven het normale rantsoen, voor elke inge leverde 100 kg. zaad, worden de landbouwers geanimeerd een groote oppervlakte met dit ge was te betelen. Volgens de rassenlijst van het Instituut voor plantenveredeling te Wageningen worden de daarin genoemde rassen in den handel ge bracht door Van der Have te Kapelle bij Goes, door dr. Mansholt in den Westpolder (Gronin gen) en door P. J. Timmers te Klundert \N.- Brabant). Het is gewenscht zaaizaad te gebruiken, dat een goede kiemkracht heeft. Het gewas wordt bij ons vrijwel uitsluitend verbouwd op de klei en zavelgronden. Het land dient goed bewerkt te zijn. vooral niet te nat zijn gelegen en be hoorlijk vrij te zijn van onkruid. Het gewas ontwikkelt zich eerst zeer langzaam, zoodat on kruiden dan zeer veel kwaad kunnen doen. Met het oog op de onkruiden is het niet gewenscht. stalmest te gebruiken. Wat de voorvrucht betreft is het maanzaad niet kieskeurig. Het kan na vrijwel elk gewas worden verbouwd als het land maar voldoende schoon is. Als bemesting geve men zoo mogelijk kali en fosforzuur en 3500 kg. stikstof. Belangrijk is. den grond met alle beschikbare middelen te brengen tot een mooi zaaibed. Diep bewerken is niet noodig, maar het zeer fijne zaad moet er gunstige groeiomstandigheden vinden. Het zaaien geschiedt meestal in ApriL Aan vroeg zaaien wordt doorgaans wel de voorkeur gegeven, maar het kan tot diep in Mei. Men zaait breedwerpig of op rijen. In het eerste ge val gebruikt men 8 tot 10 kg. zaad per ha., in het laatste geval kan 24 kg. voldoende zijn. Als de grond los is. kan voorrollen gewenscht zijn. Na breedwerpig zaaien wordt het zaad licht ingeëgd en daarna gerold. By het zaaien met de rijen-zaaimachine moet men een ma chine gebruiken, waarmede dit fijne zaad re gelmatig kan worden gezaaid. Men zaait na tuurlijk ondiep en na-rollen is noodig om het zaad beter in aanraking te brengen met den grond. Na breedwerpig zaaien kan men deschof Telmachine gebruiken en overlangs en over dwars schoffelen, waarbij de schoffelmachine is gesteld als bij het schoffelen van granen. Het gewas wordt dan dus op blokjes geschoffeld. betreffende het keuren van de lichtingen 1908 en 1909, alsmede voor de lichting 1924 en diegenen van de lichtingen 1910 1923, die tot nu toe nog niet gekeurd zijn. Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in de jaren 1908 en 1909 moeten zich melden ter keu ring. Alle mannelijke Rijksduitschers geboren in het jaar 1924, alsmede de nóg niet voor den militairen dienst geregistreerden en gekeurden geboren in de jaren 1910 tot 1923 moeten zich hiertoe melden, en wel op de volgende plaat sen en tijden: a) In de provincie Noordholland: In Amsterdam, openbare school. Iepenweg 13: op 23/4/42 voorm. 8.30 uur letters aj. op 24/4/42 voorm. 8.30 uur letters k—q. op 25/4742 voorm. 8.30 uur letters r—z. b) In de provincies Friesland, Gfoningen, Drente en Overijssel: by de Wehrmachtkommandantur Zwolle. Roijensingel 13: op 27/4/42 voorm. 8.30 uur letters ao. op 28/4/42 voorm. 8.300 uur letters pz. c) In de provincies Gelderland, Utrecht en Noordbrabant: by de Ortskommandantur 's Hertogenbosch, Julianaplein 2: op 30/4/42 voorm. 8.30 uur letters a—h. op 1/5/42 voorm. 8.30 uur letters i—r. op 2/5/42 voorm. 8.300 uur letters sz. d) In de provincie Limburg: bij de Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46: op 4/5/42 voorm. 8.30 uur letters a—e. op 5/5/42 voorm. 8.30 uur letters fh. op 6/5/42 voorm. 8.30 uur letters i—1. op 7/5/42 voorm. 8.30 uur letters m—p. op 8/5/42 voorm. 8.30 uur letters qs. op 9/5/42 voorm. 8.30 uur letters tz. Zy, die zich moeten melden, moeten identi teitspapieren en twee pasfoto's groot 37 x 52 mm., genomen in burgerkleeding zonder hoofd bedekking, meebrengen. Zij, die een bril dragen, moeten het recept van hun bril meebrengen. Het reisgeld 3e klasse wordt bij toonen van het reisbiljet vergoed. Bovendien wordt hy een afwezigheid uit de plaats van inwoning langer dan 8 uur een bedrag voor vertering uitgekeerd. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen, w g. RAUTER. SS Gruppenführer en luitenant-generaal der politie. Heeft men op rijen gezaaid, dan kan men bij een rijenafstand van 20 c.M. ook nog overdwars schoffelen als de stand goed is. Het is een ideaal gewas voor den zelfbinder. Voor handwerk leent het zich ook uitstekend. Dan wordt het gewas doorgaans gebonden met graanstroo. Men zicht in een rijp stadium als het zaad in de vrucht rammelt. Men haalt het gewas droog thuis, het dorsclien gaat dan ge makkelijk. Land, waarop het maanzaad gegroeid is. kan voor vrijwel elk gewas worden bestemd, bijv. zeer goed voor wintertarwe. Het gewas laat dus wel goed land na. In een drogen en warmen zomer groeit het gewas het best. HERVATTING VAN HET FINANCIEELE VERKEER OP JAVA. Domei meldt van Batavia: Volgens een mede- deeling van het militair bestuur zullen alle financieele en monetaire organen op Java hun werkzaamheden op 29 dezer, den verjaardag van den keizer van Japan, hervatten. Alle postkan toren en financieele bureaux alsmede de dou anekantoren en het regeeringsmonopoliebureau zullen hun werkzaamheden op dien dag weder aanvangen. De toebereidselen zijn voltooid in nauwe samenwerking tusschen de Japansche autoriteiten en de financieele leiders op Java. ALS ALLE JARIGEN EENS... Als alle jarige Nederlanders eens deelnamen aan de verjaardagsstorting. Als zy allen eens even zooveel dubbeltjes of kwartjes, misschien wel guldens stortten als zij jaren telden, op de girorekening van de Nederlandsche ambulance, dan konden er misschien wel twintig hulpexpe dities naar het Oostfront gezonden worden. En toch een feit is het. dat er hoe langer hoe meer jarigen aan meedoen Dagelijks komen de stortingen binnen jarige Nederlanders oud en jong, doen hun plicht. Hoe staat het eigenlyk met u, jarige lezer? U weet toch het gironummer 87600, Nederland sche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. GEEN MAALTIJDEN OP CAFE-TERRASSEN De directie van het Rykshoreca heeft in verband met het komende zomerseizoen er de aan dacht op gevestigd, dat in café-restaurant- en daarmede gelijk te stellen bedrijven het ge- j bruiken van maaltijden op terrassen en in i tuinen of voor vensters, indien dit van den j openbaren weg af zichtbaar is, onder de huidige omstandigheden moet worden nagelaten. ORGANISATIE HOTEL- EN CAFÉ BEDRIJF ENZ. De organisatie-commissie voor het bedrijfs leven heeft ingesteld, als uitsluitende vertegen woordigster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf, de tot de hoofdgroep „verkeer" behoo- i rende bedrijfsgroep „Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en Aanverwante bedrijven". Zij is on derverdeeld in de volgende ondervakgroepen: I. „Hotels en aanverwante bedrijven"', welke is onderverdeeld in de volgende ondervakgroe pen: „hotels", „pensions", „kamerverhuurbedrij ven". „restaurants", „café's". „amusementsbe- i drijven „café- of restaurantbedrijf in ver- keersinrichtingen", „bijzondere inrichtingen tot i het verstrekken van spijzen of dranken", en „besloten inrichtingen". II. „Logementen en aanverwante bedrijven' onderverdeeld in de volgende ondervakgroepen: „logementen", „restaurants", „café's", „amuse mentsbedrijven". „bijzondere inrichtingen" „.be sloten inrichtingen". III. „Jeugdherbergen, herstellingsoorden en tehuizen op ldeëelen of philanthropischen grondslag", onderverdeeld in de volgende on dervakgroepen: „jeugdherbergen" en ..herstel lingsoorden en tehuizen op ideëelen of philan- thorpischen grondslag". De desbetreffende bedrijven zijn verplicht zich aan te melden. Voor nadere bijzonderhe den, en voor de omschrijving van de onderne mingen, welke onder de vakgroepen vallen, zie men de „Staats-crt.", in welke het besluit van de organisatie-commissie is opgenomen. DE EERSTE DRUIVEN. De eerste druiven zijn in het Westland ver schenen. Aan de veiling te Honselersdijk zijn deze eerstelingen van den nieuwen oogst aange voerd. Er werd 4 gulden per kilo voor betaald. VERKOOP VAN VILTHOEDEN VOOR DAMES De secretaris-generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat dameszomervilthoeden in witte kleur of uitgesproken pastelkleuren wederom verkocht mogen worden tegen in ontvangstne ming van de verschuldigde punten van de tex- tielkaart. N.V. NATIONAAL VEEM. In de gisteren gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Nationaal Veem alhier werden de balans- en winst- en verliesrekening over 1941 goedgekeurd en het dividerfd na ruime afschrijving vastgesteld op 8 procent. De heer J. G. J. Verheij van Wijk werd als commissaris herkozen. GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat dr. F. J. Los, oud-predikant bij de Nederlandsch Hervormde Gemeente te Amsterdam, wonende te Haarlem aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de Godgeleerdheid. LEIDSCHE SPAARBANK. Jaarverslag over 1941. Aan bovengenoemd verslag is het volgende ontleend Het tegoed der inleggers bedroeg op 1 Ja nuari 1941 f. 6.262.521.50 inlagen met f2.336.652.80 rentebyschrijving met 141.684.59 2.478.337.39 f. 8.740.858.89 verminderde door terugbetalingen met 2.889.249.69 f. 5.851.609.20 overgebracht naai* „Reserve" niet opgevraagde posten" 1.872.62 31 December 1941 f.5.849.736.58 Gedurende het boekjaar werden 129 spaar- busjes afgegeven en 152 teruggebracht. Aan het eind van het boekjaar bedroeg het aantal in bruikleen verstrekte busjes 1198, daarmede werd gespaard f. 9950.08. Aangesloten waren bij den afhaaldienst op het einde van het boekjaar 998 deelnemers, tegen 1038 op 31 Dec. 1940. In 44485 posten werd afgehaald f. 134.188. De rekening van het hoofdkapitaal sluit met een voordeelig saldo van f. 24.547.51. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving1 F. Krau, Duinweg 47, Noordwijk. Bouwbedrijf. Eigenaar: F. Krau, Noordwijk aan Zee. (Aan den minderjarigen eigenaar is beperkte handlichting verleend). M. Blitz en Co., Haarlemmerstraat 163— —163a, Breestraat 120, Leiden. Winkels in ka chels, haardkachels en haarden. Op grond van Par. 7 der Verorden, v. d. Rijkscomm. v. h. bezette Ned. gebied van i2 Mrt. 1941 (VO 48- 1941) is tot Treuhander van bovengenoemde zaak benoemd: L. de Vries, te Leiden. Als „Verausserungstreuhander' is tevens aan gesteld de Niedorl. Aktiengesellschaft für Ab- wicklung von Unternehmungen, L. Vijverberg 20„ 's-Gravenhage. Li-Lo (Linoleum Lijmen Onderhouden). Lan- gegracht 95/99, Leiden. Op grond van par. 7 der Verorden, v. d. Rijkscomm. v. h. bezette Ned. gebied van 12 Mrt. 1941 (VO. 48/1941) is tot Treuhander van bovengenoemde zaak be noemd: A. Picard, te 's-Gravenhage. De Treu hander is bevoegd tot alle handelingen welke uit de „Verwaltung" der onderneming voortko men. Amst. Rott. Exp. Ondg. A.R.E.O., Turfmarkt 2, Leiden; hoofdzaak Oostzeedijk 225b, Rotter dam. Het filiaal te Leiden, Turfmarkt 2 is op geheven. Fa. Wannée, Botermarkt 17 Leiden. Heeren mode-artikelen. Overeenkomstig het bepaalde in art. 12 van de Verordening 48/1941 van den Rijkscomm. v. h. bezette Nederl. Gebied, is bo vengenoemde zaak met ingang van 15 April 1942 in liquidatie getreden. Banketbakkerij firma P. v Delfi, R v. Vree- dendaal, Vliet N.Z. 45, Rijnsburg. Wijziging handelsnaam in Banketbakkerij R. van Vree- dendaal (v.h P van Delft N.V. Bloembollenkweekery en -handel P. Vlag en Zoon, Veurscheweg 143 Voorschoten. De N.V. is met ingang van 21 Febr. 1942 in liquida tie getreden. Liq.: F. A. Vlag, Voorschoten. Het bedrijf wordt voortgezet door de vennootschap onder firma: fa. P. Vlag en Zoon. (Beperkende Bepalingen). Vennooten: P. Vlag en F. A. Vlag, Voorschoten. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 33- jarige timmerman P. S., werkzaam in het pak huis van de lakenfabriek dei firma K. aan den Oude-Singel, tengevolge van een misstrap van een 2*6 .meter hooge trap gevallen, waardoor hy bloedende hoofdwonden en een hersenschudding bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. BRUTALE INBRAAK TE HAARLEM. Sigaren, sigaretten en een brandkast. In den vroegen morgen hebben inbrekers gis teren hun slag geslagen in het gebouw van de Eerste Haarlemsche Coöperatieve In- en Ver koopcentrale van tabakswinkeiiers aan de Witte Keerenstraat te Haarlem, aldus de N.R.CTt. Zij troffen het al zeer bijzonder, want in het ma gazijn stonden de pakken rookgerei die dien dag zouden worden afgeleverd aan de winke liers. gereed. Niet minder dan 12.250 sigaren en eenige tienduizenden sigaretten werden meege nomen. Ook van het kantoor wisten de indrin gers nog een partij van 15.000 North States si garetten te bemachtigen. Ten slotte hebben zy zich over de brandkast ontfermd, die wegge sleept werd en in den auto werd geladen, waar mede zij gekomen waren. Een bedrag van on geveer f. 1300 aan contanten bpvond zich hierin. De inbrekers zijn zeer brutaal te werk gegaan, want. ofschoon het reeds dag was, hebben zy zich niet ontzien, het slot van de buitendeur met een breekijzer te forceeren. Omwonenden, die den auto hebben gezien, konden een vrij nauwkeurig signalement van den wagen geven. Intusschen zijn tal van winkeliers in Haarlem en omstreken geduoeerd. want zij zullen deze week hun rantsoen niet ontvangen. De coöpera tie is tegen inbraak verzekerd. DE OVERVAL BIJ RIJSBERGEN. Een aanhouding te Brasschaet. Omtrent den Zondagavond gepleegden overval met roof in Hazeldonk, bij Oekel, wordt ge- meldt, dat het spoor naar België eenig resul taat heeft opgeleverd. In Brasschaet is namelijk een zekere v.d. S. aangehouden. Hij is de man. die eenige weken geleden bij Peemen R.M. 1000 is komen wisselen, waarbij hij zou hebben kun nen nagaan, waar het spaargeld verborgen was. Deze man is een goede bekende van de politie. Deze verdachte zal met vrouw Peemen gecon fronteerd worden. IN JAPAN GEÏNTERNEERDE NEDERLANDERS. Het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft van het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken een telegram ontvangen met namen van Nederlanders, die in Japan ge ïnterneerd zijn. Zij. die nadere inlichtingen ver langen. kunnen zich wenden tot het informatie bureau van het Ned. Roode Kruis, Zwarteweg 75, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1